آموزش های وردپرس

آموزش نحوه نصب افزونه wp rocket جهت افزایش سرعت سایت

افزونه wp-rocket وردپرس که به صورت تجاری عرضه شده تا به امروز جزو بهترین افزونه های وردپرس شناخته شده که ازش میتونیم برای افزایش سرعت وردپرس و به عنوان بهترین افزونه کش وردپرس استفاده کنیم تا سرعت سایت خودمون را به اندازه قابل قبولی افزایش دهیم. با استفاده از افزونه wp-rocket میتونید تا بر روی بخش‌هایی مثل تصاویر، فایل‌های html، فایل‌ای استایل قالب، فایل‌های جاوا اسکریپت، استفاده از شبکه تحویل محتوا و… تمرکز کرده و با قابلیت‌هایی که در اختیار شما قرار خواهد داد سرعت سایت وردپرس خودتون را افزایش دهید.

در این آموزش از پایگاه دانش میزبان‌فا قصد دارم تا به نحوه استفاده از افزونه wp-rocket بپردازم تا با هم دیگه تنظیمات افزونه را شخصی سازی کرده و سرعت سایت وردپرسی خودمون را با استفاده از افزونه موشک وردپرس افزایش دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

آموزش افزونه wp-rocket و افزایش سرعت وردپرس

این افزونه به صورت تجاری عرضه میشه و ابتدا لازمه تا با مراجعه به وبسایت اصلی این افزونه که در آدرس wp-rocket.me در دسترس هستش نسبت به خرید این افزونه اقدام کنید و بعد از اینکه افزونه را خریداری کردید مشابه چیزی که در آموزش آموزش نحوه نصب و کار کردن با افزونه ها در وردپرس توضیح دادم با آپلود افزونه در پیشخوان وردپرس و یا اینکه آپلود مستقیم در فایل منیجر هاست اقدام به نصب و فعال سازی افزونه موشک وردپرس کنید. بعد از اینکه افزونه را نصب کردید مشابه تصویر زیر منویی با نام موشک وردپرس یا wp rocket در بخش تنظیمات پیشخوان سایت وردپرسی شما اضافه میشه، روی اون کلیک کنید تا به صفحه تنظیمات افزونه هدایت شوید.

افزایش سرعت سایت با افزونه wp-rocket

بارگزاری تنبل: با استفاده از این قابلیت قادر هستید تا کاری کنید تصاویری که در نوشته‌های سایت نشون داده میشن تا زمانی که کاربر به اون بخش از محتوا که تصویر وجود داره اسکرول نکرده باشه تصویر لود نشه، یعنی هر زمانی که کاربری پنجره مرورگر را به سمت پایین اسکرول کنه و به تصویر استفاده شده در نوشته برسه تصویر براش لود میشه و تا زمانی که به تصویر نرسیده باشه تصاویر لود نمیشوند. پس سرعت بارگذاری سایت افزایش پیدا خواهد کرد.

بهینه سازی فایل ها: با استفاده از این قابلیت می تونید تا فایل‌های HTML، CSS و جاوا اسکریپت سایت را فشرده سازی کرده و به اصطلاح Minify کنید. همونطور که میدونید کدهای موجود در این فایل‌ها دارای کاراکترهای فاصله توضیحات و… هستند که همین موضوع باعث میشه تا حجم این فایل‌ها هم افزایش پیدا کرده و تا زمانی که به صورت کامل لود نشوند سایت به درستی نشون داده نخواهد شد. بنابراین قابلیتی که افزونه موشک وردپرس در اختیار شما قرار خواهد داد اینه که این فواصل و ایرادات درون فایل‌ها را برطرف کرده و سایت با سرعت بهتری لود خواهد شد.

در استفاده از فشرده سازی فایل‌های CSS و JS دقت داشته باشید که سایت به درستی لود شود. بنابراین بعد از ذخیره تغییرات یک بار سایت را به صورت کامل مشاهده کنید تا تمامی استایل و مواردی که با جاوا اسکریپت طراحی شده‌اند به درستی به کاربران نمایش داده شوند.

کش موبایل: با فعال کردن این گزینه قادر خواهید بود تا امکان کش وردپرس برای موبایل را هم فراهم کنید. اگر از افزونه‌های WP Touch، WP Mobile Detector، wiziApp و WordPress Mobile Pack استفاده می‌کنید به دلیل اینکه امکان کش در این افزونه‌ها وجود داره پیشنهاد می‌کنم تا از این گزینه صرف نظر کنید.

کش کابران خارج شده: با فعال کردن این گزینه هم امکان کش برای کاربرانی که مدیر هستند هم فعال خواهد شد و میتونند تا سایت را در حالت کش شده مشاهده کنند.

کش امنیتی: اگر اقدام به نصب SSL در وردپرس کردید تا صفحات خودتون را به صورت ایمن بارگذاری کنید میتونید تا با فعال کردن این گزینه امکان کش برای حالت https:// را در سایت فعال کنید. دقت کنید که اگر از صفحاتی که داده‌های کاربران مثل فرم‌های پرداخت و… ارسال می‌شوند استفاده می‌کنید امکان کش را برای حالت SSL فعال نکنید.

زمانبندی پاک کردن کش: با استفاده از این بخش هم میتونید تا زمان مورد نظرتون را برای حذف خودکار کش سایت تعیین کنید. زمانی که در این بخش انتخاب می‌کنید میتونه در بازه‌های زمانی ثانیه، دقیقه، ساعت و روز باشه تا بعد از کامل شدن میزان تعیین شده کش سایت به صورت خودکار پاک شود.

پیشنهاد می‌کنم تا بازه زمانی انتخاب شده را روی یک روز قرار بدین تا سایت در مدت زمان طولانی به صورت کش شده برای کاربران لود نشه، چرا که اگر مدت زمان کش زیاد باشه این امکان وجود داره تا در فرم های ارسالی و… کاربران به مشکل بر بخورند.

افزایش سرعت وردپرس با wp rocket

تنظیمات پیشرفته

فشرده سازی CSS: اگر در مرحله قبل به دلیل خاصی فایل استایل خودتون را فشرده سازی نکردید اما فایل استایلی دارید که صرفا در صفحات خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند و یا اینکه فایلی دارید که نمیخواید اون فایل هم فشرده سازی بشه میتونید آدرس مستقیم فایل‌های مورد نظرتون را در این باکس قرار بدین تا فشرده سازی صرفا روی این فایل‌ها صورت بگیرد. دقت کنید که در هر خط یک آدرس را وارد کنید.

فشرده سازی جاوا: با استفاده از این باکس هم میتونید تا برای فایل‌های جاوا اسکریپت دقیقا مثل فایل‌های CSS همین کار را انجام بدین تا صرفا فایل‌هایی که میخواین تا فشرده‌سازی شوند در این فیلد وارد کنید.

فشرده سازی جاوا در پاورقی: با استفاده از این گزینه میتونید تا فایل‌های جاوا اسکریپت که در اولویت کمتری قرار دارند را در فوتر لود کنید تا در آخرین مرحله برای کاربران بارگذاری شوند. یعنی آدرس فایل‌هایی که در این بخش وارد میکنید به عنوان آخرین فایل لود شده برای کاربران دانلود و بارگذاری خواهند شد.

بارگزاری معوق فایل جاوا: با استفاده از این قابلیت هم میتونید تا فایل‌هایی که صرفا در صفحات خاص بارگزاری می‌شوند را انتخاب کنید تا فقط وقتی کاربری وارد این صفحات شد فایل برای وی لود شود. با فعال کردن تیک گزینه شکیبا باشید تا فایل بارگزاری شود هم این پیغام به کاربران نمایش داده خواهد شد.

آموزش نصب افزونه wp rocket

شبکه تحویل محتوا

همونطور که در مقاله cdn چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ اشاره کردم با استفاده از CDN قادر خواهید بود تا سایت خود را به یک شبکه‌ای از سرورهای تحویل دهنده محتوا متصل کنید تا بر اساس موقعیت مکانی کاربر داده‌هایی که به کاربران نشون داده میشه از نزدیک‌ترین سرور به وی لود و بارگذاری شود. در این صورت سایت با سرعت بیشتر و بهتری برای کاربران در دسترس خواهد بود.

با استفاده از شبکه تحویل محتوا در افزونه wp rocket هم قادر خواهید بود تا امکانی فراهم کنید تا کلیه فایل‌هایی که شامل موارد زیر خواهند بود در شبکه CDN به کاربران تحویل داده شوند که عبارتند از:

 1. همه فایل‌ها
 2. تصاویر
 3. فایل‌های CSS و JS
 4. فایل‌های CSS
 5. فایل‌های JS

با انتخاب هر یک از گزینه‌های بالا چنین فایل‌هایی از طریق CDN برای کاربر لود شده و سایت با سرعت بهتر و بیشتری در دسترس خواهد بود.

آموزش نصب افزونه wp rocket

ابزارها

پاک کردن کش: با استفاده از این دکمه هر زمان که لازم داشتید میتونید تا کش سایت را پاک کنید. این دکمه در زمان‌هایی که قصد اعمال تغییرات در قالب و یا استفاده از افزونه‌ای را دارید کاربرد داره تا به درستی از تنظیمات اعمال شده مطمئن شوید.

بارگزاری کش: با استفاده از این دکمه هم میتونید تا بر خلاف حالت قبل با کلیک روی دکمه سایت را به صورت کش شده مشاهده کنید. بعد از کلیک روی این دکمه سایت به صورت کش شده در دسترس شما قرار خواهد گرفت.

تنظیمات برون ریزی: با استفاده از این گزینه میتونید تا از تنظیماتی که با هم در این آموزش اعمال کردیم یک نسخه خروجی تهیه کنید تا در سایت دیگه و یا در زمانی که افزونه را غیرفعال کردید و مجددا بعد از مدت زمانی قصد استفاده از اون را داشتید سریع‌تر انجام دهید.

تنظیمات درون ریزی: بعد از اینکه از تنظیمات خودتون یک نسخه خروجی تهیه کردید کافیه تا از این بخش برای درون ریزی تنظیمات افزونه موشک وردپرس استفاده کنید.

امیدوارم که این آموزش هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و با استفاده از اون تونسته باشید تا اقدام به نصب و تنظیم افزونه wp rocket اقدام کنید. اگر در رابطه با این آموزش سوال و یا مشکلی داشتید میتونید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشم.
برچسب ها
هاست ایران میزبان فا

علی یزدان پرست

حدود 8 سالی هست که در زمینه میزبانی وب به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، علی یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های میزبان فا را توسعه می دهد، علی به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

‫۴۷ نظرها

 1. افزونه خوبیه فقط یک مشکل باهاش دارم که نمیدونم باید از کجا درست کنم اینکه کد های تبلیغاتی و ابزارک های انلاینو نمایش نمیده چیکار کنم؟

  1. سلام و وقت بخیر
   از چه سایتی برای اینکار استفاده می‌کنید؟ تبلیغات به چه صورتی هست؟ اگر جاوا اسکریپت باشه بخاطر مینیفای کردنش میتونه باشه

 2. سلام و عرض ادب مطلب خوبی بود ممنون
  یک سوالی خارج از این موضوع داشتم و امیداورم بتونید کمکم کنید. بنده در سایتم از همین قالب شما استفاده می کنم و افزونه ای برای امتیاز دادن به مطالب نصب کردم نیز همین افزونه ای است که شما استفاده کردید اما نتایج مطالب من در گوگل ستاره دار ظاهر نمیشه اما مطالب شما ستاره داره. میشه بگید چه کنم تا منم مطالبم ستاره دار بیاد.

 3. فعال کردم مهندس
  وقتی مطالب به صورت زیر در گوگل سرچ میشن مطالب ستاره دار میاد اما در حالت عادی خیر.
  site:newskala.ir خودرو
  خودتون مشاهده بفرمایید

  1. مشکلی از نظر ساختاری در سایت شما وجود نداره و در حالت عادی هم برای برخی مطالب نمایش داده می‌شوند. اما در برخی موارد امتیازی ثبت نشده که بخواد نمایش داده بشه.
   همچنین نمایش امتیاز ستاره‌ای در نتایج گوگل شرایطی رو داره که باید خود گوگل این موضوع را تشخیص داده و امتیاز را نمایش بده، روی محتوا و بالا آوردن سایتتون در نتایج جستجو تمرکز کنید، خود به خود این مورد هم مرتفع خواهد شد.

 4. سلام با تشکر از مطالبتون
  من از این افزونه استفاده می کنم واقعان سرعت خوبی داره
  اما وقتی فعالش میکنم عکس های فروشگاه من ظاهر نمیشه نمیدونم چرا
  به عکس توجه نماید متوجه میشید
  binya.ir/wp-content/uploads/2018/07/Snap14.png

 5. سلام شما نسخه فارسی رو از کجا خریداری کردید؟
  و یه سوال دیگه اینکه ایراداتی که gtmetrix میده به نظرتون این افزونه رفع میکنه؟

  تشکر

  1. سلام، نسخه‌ای که استفاده کردیم صرفا برای آموزش بوده که به صورت نال شده است. نسخه تجاری افزونه رو برای استفاده از فروشگاه رسمی افزونه خریداری کنید.
   بله، تا حدودی این ایرادات برطرف میشه و مواردی که داخل gtmetrix امتیاز کمی دارن اگر این قابلیت توسط افزونه پشتیبانی بشه قابل بهبود هستن.

 6. با عرض سلام و خسته نباشید
  افزونه wp rocket تنظیم کردم و کل گزینه های مربوط به مینیفای و زیپ کردن css و js رو علامت زدم. در gtmetrix سایت رو تست کردم. درخواستها به 21 کاهش یافت. سرعت 3.1 ثانیه. ولی مشکل اینه که رتبه روی 54 (E) هست. پیغامی که در gtmetrix داده میشه مربوط به فشرده کردن هست. لطفا راهنمایی کنید که چرا wp rocket فشرده سازی رو انجام نداده در حالیکه ظاهر سایتم هم بدون هیچ مشکلی تغییرات wp rocket رو پذیرفته.البته این نکته رو بگم که این افزونه رو بعد از نصب و اجرا به مدت چند هفته غیرفعال کردم و فایلها و فولدرهای کش هم روی هاست وجود داشت.باتشکر.
  پیغام gtmetrix که نمره Enable gzip compression رو صفر گذاشته.
  Enable compression for the following resources to reduce their transfer size by 926.4KiB (83% reduction).

  Compressing http://yoursite.com/wp-content/cache/min/1/78c0bd2b2b9f0f536d8b897ca3da3019.css could save 926.4KiB (83% reduction).

  1. سلام و احترام،
   گاهی این موارد بخاطر استفاده از افزونه‌های مختلف یا شناسایی نمیشه و یا اینکه باعث تاثیر گذاشتن روی هم دیگه میشه که برای این مورد بهتره از مقاله آموزش نحوه فعال سازی gzip در وردپرس کمک بگیرید و با استفاده از لینکی که برای تست فعال بودن Gzip معرفی شده بررسی کنید که آیا روی سایتتون فعال هست یا خیر.

 7. سلام من سایتم اینه
  bakhmali.com
  و از این افزونه هم استفاده کردم ولی بازم سرعتش خوب نیست
  میشه لطفا بگین چجوری میتونم سرعتمو ببرم بالا

 8. سلام
  من افزونه wp rocket 3.0.5.1 رو نصب کردم
  از موقعی که نصب کردم حجم هاست افزایش پیدا میکنه و پر میشه
  داخل ادرس
  wp-content/cache/min/1/
  پر از فایل میشه بیشتر از 280 mb
  لطفا راهنمایی کنید

 9. سلام
  ببخشید یه سوال داشتم
  بین این افزونه و افزونه wp super cash برای کش و minify کردن فایل ها کدوم یک پیشنهاد میکنید
  با در نظر گرفتن همه جهات
  ممنون

  1. سلام، افزونه بخاطر نداشتن دسترسی برای ویرایش فایل htaccess. خطا میده و نمیتونه کدهارو داخل فایل اضافه بکنه. میتونید دستی کدهایی که تو پس زمینه خاکستری قرار داره رو به فایل htaccess. اضافه کنید. دقت کنید قبل از قرار دادن کدها یک نسخه از فایل اصلی دانلود کنید که اگه مشکلی پیش اومد بازگردانی کنید.

    1. اگه از HTTPS استفاده می‌کنید بعد از اون قسمت کدهایی که برای ریدایرکت از HTTP به HTTPS هست قرار بدین یا اگه سایت از www به بدون www یا بالعکس ریدایرکت میشه بعد این کدها قرار بدین.

 10. با سلام. بارگذاری معوق جاوا اسکریپت را که فعال می کنم اسلایدر سایت دیگه نشون داده نمیشه مگر اینکه سایت را دو بار لود کنم. نمی دونم مشکا از کجاست. از طرفی وقتی غیر فعال می کنم سرعت سایت هم افت می کنه. چطوری می تونم این مشکل را حل کنم؟

  1. سلام، این مشکل بخاطر این هست که فایل‌های JS در فوتر اجرا میشه. بررسی کنید ببینید تنظیماتی توی افزونه وجود داره که با وارد کردن آدرس جاوا اسکریپت که برای اسلایدر هستن میشه کاری کرد که استثنا برای این فایل‌ها قائل شد یا نه.

 11. سلام
  راستش برای جلوگیری از فشرده سازی جاوا اسکریپت یک مسیر آدرس دهی گذاشتن اما برای لود معوق آن که با فعال شدن آن به این مشکل می خورم چیزی وجود نداره ولی تو خود سایت rocket یک افزونه exclude هستش. که من نصب کردم ولی نمی دونم چطور عمل می کنه و باید دقیقا چکار کرد. لینک را میفرستم برای شما اگر زحمتی نیست ی بررسی کنید.
  https://github.com/wp-media/wp-rocket-helpers/blob/master/static-files/wp-rocket-static-exclude-defer-js/wp-rocket-static-exclude-defer-js.zip
  ی تابع اصلی از php هستش که باید اجرا بشه و آدرسش تغییر کنه.

  function exclude_files( $excluded_files = array() ) {

  /**
  * EDIT THIS:
  * Edit below line as needed to exclude files.
  * To exclude mupltiple files, copy the entire line into a new line for each file you wish you exclude.
  */
  $excluded_files[] = ‘/wp-includes/js/jquery/jquery.masonry.min.js’;
  // STOP EDITING

  return $excluded_files;
  }
  add_filter( ‘rocket_exclude_defer_js’, __NAMESPACE__ . ‘\exclude_files’ );

 12. سلام بر روی وبسایت بنده یک مشکلی که هست اینکه باید مدام کش رو پاک کنم چون بدون پاک کردن کش سرعت بارگزاری سایت تا 15 ثانیه بالا میره ایا پاک کردن مداوم کش مشکلی ایجاد میکنه؟؟

   1. سلام مجدد و خیلی ممنون از پاسختون فقط من از WP Rocket استفاده میکنم و پاک کردن کش رو در هر 30 دقیقه یکبار قرار دادم باز هم مشکلی نیست؟
    شما چه افزونه ای رو برای افزایش سرعت سایت پیشنهاد میدید البته در کنار همین افزونه
    و سوال آخر اینکه دلیل اینکه من باید کش رو پاک کنم تا سرعت سایت و به خصوص سرچ در گوگل سایت بیشتر بشه چیست؟؟؟ راه حلی برای این موضوع دارید (بعد از عوض کردن قالب مشکل پیش اومده)

    سپاس از شما

    1. سلام، نه پاک کردن کش مشکلی نداره، اما وقتی قراره مدام پاک کنید، پس دیگه برای چی باید از کش استفاده کنید؟ استفاده از کش برای اینه که فایل‌های ثابت رو تا مدت زمانی در مرورگر کاربر ذخیره بکنیم که تو بازدیدهای بعدی سایت سریع‌تر براشون لود بشه، وقتی کش رو پاک می‌کنید دیگه این کار انجام نمیگیره و فایل‌ها مستقیم از هاست براشون لود میشه.
     برای افزایش سرعت هم نمیشه فقط به یک افزونه خاص تکیه کرد، اول باید سایتتون رو درست بررسی کنید و مشکلاتش رو پیدا کنید، بعد متناسب باهاش شروع به بهینه سازی کنید.
     پیشنهاد می‌کنم مطالبی که با عنوان افزایش سرعت و gtmetrix در پایگاه دانش قرار داره رو مطالعه کنید.

 13. سلام
  یرای فعال سازی افزونه راکت
  چه کد هایی را باید به htaccess اضافه کنیم
  ممنون میشم پاسخ بدید

 14. سلام کامنت هارو که میخوندم اکثرا با کش مشکل داشتن

  که هر بار گفتن باید کش رو پاک کنیم و این موارد که سرعت سایت بالا میرفت و از این جور مشسکلات

  مثلا امکانش هست که دیگه این کارو خودمون نکنیم و فضایی که هی پر میشه داخل هاست خودکار مثلا 1ساعت یک بار پاک بشه بدون دخالت دست ؟

 15. اخه یکی از کامنت هارو خوندم این بودش

  ***************************
  سلام
  من افزونه wp rocket 3.0.5.1 رو نصب کردم
  از موقعی که نصب کردم حجم هاست افزایش پیدا میکنه و پر میشه
  داخل ادرس
  wp-content/cache/min/1/
  پر از فایل میشه بیشتر از 280 mb
  لطفا راهنمایی کنید

  **********************************

  میخام بدونم این قسمت برای همه پر میشه و باید به صورت دستی پاکش کنیم یا خیر؟
  امکانش هست ما مثل ایشون نشیم و خودکار پاک بشن و هاست پر نشه ؟

  1. گزینه‌ای در تنظیمات هست که با فعال کردنش میتونید کاری کنید وقتی پست جدید منتشر میکنید یا پستی رو آپدیت میکنید خودکار کش رو پاک کنه.

 16. سلام خسته نباشید
  برای مینیفای کردن js های خارجی مانند js های مربوط به گوگل آنالیز و … که تو سایت استفاده میشه چیکار میشه کرد ؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام روزبخیر؛
   بله حتما آپدیت میشه. این مقاله رو در لیست آپدیت هامون قرار میدیم.

 17. سلام وقت بخیر
  من چندین بار توی سایت شما توی این مدت پیام گذاشتم اما دریغ از جواب

  این بارم میزنم ببینم کسی هست کمک کنه

  من wp rocket نصب کردم

  وقتی تنظیم کردم این خطا توی gtmetrix میده

  دوست عزیز راه اندازی شده
  مشکل خطایی است که الان میده توی gtmetrix
  همه چیز اصولی تنظیم شده است

  Analysis Error

  Error loading page: Content Encoding Error (net::ERR_CONTENT_DECODING_FAILED)

  If you think GTmetrix is wrong, let us know!

  gtmetrix.com بعد از نصف و کانفیگ افزونه این خطارو میده
  شما نمی تونید کمکی کنید با اینکه پشتیبانی نوشتید؟

 18. سلام.من نصب کردم ولی خیلی کند بالا میاد از قبل سایتم .. توی لود اولیه منظورمه .. خیلی کند شده و بینهایت سرعت کند شده برام..چیکار کنم>>؟؟؟ تازه بعد از نصب این افزونه نقشه سایتمم از بین رفت حالا اینو چیکار کنم؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن