گوگل سرچ کنسول

چطور مشکلات امنیتی سایت را با سرچ کنسول گوگل بررسی کنیم؟

وب سایت ها نیز به اندازه یک خانه، فروشگاه یا هر محیط فیزیکی دیگر می توانند از نظر امنیتی در معرض خطر قرار بگیرند. امروزه و با روی کار آمدن تکنولوژی های جدید جرایم سایبری بیش از گذشته صورت می گیرد. همین موضوع دلیل محکمی شده است برای اینکه صاحبان وب سایت ها به دنبال بررسی امنیت سایت ها و بررسی مشکلات امنیتی سایت با روش های موجود باشند. چرا که ممکن است با کمی سهل انگاری توسط وبمستران در زمینه امنیت سایت های اینترنتی، تمامی تلاش های آنها طی یک اقدام سایبری از دست برود. در سرچ کنسول جدید گوگل به تازگی بخشی اضافه شده است که به کمک آن می توانید به بررسی آنلاین امنیت سایت خود بپردازید. در این مقاله از پایگاه دانش میزبان فا تصمیم داریم شما را با مفهوم امنیت وب سایت آشنا کنیم. در ادامه نیز روش کار با بخش security issues سرچ کنسول گوگل و بررسی مشکلات امنیتی سایت به کمک آن را به شما آموزش خواهیم داد.

موضوعاتی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد، به شرح ذیل است:

تامین امنیت سایتبررسی مشکلات امنیتی سایت با security issues کنسول گوگل

در سرچ کنسول گوگل قابلیتی وجود دارد که به کمک آن می توانید به بررسی سایت از نظر امنیت بپردازید. اگر ارزیابی های گوگل تشخیص دهد که سایت شما هک شده است یا رفتارهایی را مشاهده نماید که احتمال آسیب رساندن به بازدیدکنندگان شما را دارد، در گوگل سرچ کنسول گزارش هایی را در این زمینه به شما ارائه می دهد. به کمک گزارش های بخش security issues سرچ کنسول گوگل شما این امکان را خواهید داشت که به بررسی مشکلات امنیتی سایت خود بپردازید و در سریع ترین حالت ممکن آنها را رفع نمایید.

صفحات یا سایت هایی که تحت تاثیر یک مشکل امنیتی خاص قرار گرفته اند، توسط گوگل با یک برچسب هشدار دهنده در نتایج جستجو نمایش داده می شود. همچنین ممکن است در زمانی که کاربر اینترنتی قصد وارد شدن به یکی از صفحات دارای مشکل امنیتی یک وب سایت را دارد، با صفحه interstitial warning مواجه شود. در ادامه به بررسی دقیق تر افزایش امنیت وب سایت و موارد بیان شده در این خصوص می پردازیم.

مشکلات امنیتی سایت چیست؟

به طور کلی عوامل زیادی وجود دارد که می توانند امنیت یک وب سایت را به خطر بیندازند. شناخت این عوامل و بررسی مداوم سایت از نظر امنیت می تواند به شما در داشتن یک وب سایت ایمن و قابل اعتماد کمک بسیاری کند. امنیت وب سایت که با نام امنیت سایبری نیز شناخته می شود، به معنای ایجاد شرایط لازم برای تامین امنیت سایت است. این شرایط تنها با شناسایی، جلوگیری و ارائه پاسخ مناسب به تهدیدات سایبری صورت گرفته امکان پذیر خواهد بود. مشکلات امنیتی سایت به طور کلی به سه دسته زیر تقسیم می شود که در ادامه آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

1. محتوای هک شده

منظور از این دسته از مشکلات امنیتی سایت، محتواهایی است که بدون اجازه و خواست شما به دلیل عدم تامین امنیت سایت، توسط هکرها درون وب سایت شما قرار گرفته است. به دلیل حفظ امنیت کاربران و ارائه نتایج جستجو کارآمد، گوگل تماام تلاش خود را می کند تا محتوای هک شده را از نتایج جستجو کاربران دور نگه دارد. بعد از بررسی مشکلات امنیتی سایت با سرچ کنسول گوگل بهترین راه حل برای رفع آنها پاک کردن محتوای هک شده مشخص شده است.

بررسی سایت از نظر امنیت

2. نرم افزارهای مخرب (بدافزارها)

شما ممکن است در هنگام بررسی مشکلات امنیتی سایت از طریق بخش security issues با خطاای مربوط به بدافزارها رو به رو شوید. منظور از این دسته از عوامل خطرزا برای سایت نرم افزارهایی است که برای آسیب رساندن به دستگاه یا کاربران آن برنامه طراحی شده است. به همین دلیل گوگل مرتبا وب سایت ها را بررسی می کند تا اطمینان حاصل کند که درون آنها بدافزاری برای بارگیری قرار نگرفته است. شما این امکان را دارید که به کمک بخش security issues سرچ کنسول گوگل به بررسی سایت از نظر امنیت پرداخته و در راستای افزایش امنیت وب سایت خود گام بردارید.

3. مهندسی اجتماعی

یکی دیگر از مشکلات امنیتی سایت که باید به آن توجه داشت، مهندسی اجتماعی است. مفهوم این کلمه این است که بازدیدکنندگان را انجام کارهای خطرناک ترغیب کرده یا به صورت کاملا زیرکانه آنها را متقاعد کنید که اطلاعات شخصی خود را افشا کرده یا بدافزاری را دانلود کند. اگر گوگل به این نتیجه برسد که وب سایت شما دارای محتوای مهندسی اجتماعی است، ممکن است پیغام «Deceptive site ahead» را به کاربرانی که می خواهند از وبسایت شما بازدید نشان دهد.

خوشبختانه در گوگل سرچ کنسول شما می توانید گزارش مربوط به این مشکل امنیتی را مشاهده و بررسی نمایید. در صورت وجود همچین موردی در وب سایت خود می توانید به منظور افزایش امنیت وب سایت سریعا آن محتوای به خصوص را حذف نمایید. به همین دلیل نیاز است که در ابتدا شناخت کافی را درباره مشکلات امنیتی احتمالی داشته و سپس به کمک گوگل سرچ کنسول در راستای رفع آنها گام بردارید.

تست امنیت سایتاهمیت امنیت وب سایت ها

با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن فناوری های جدید، تامین امنیت سایت و حفظ اطلاعات شخصی بازدیدکنندگان و مشتریان به یک اصل مهم تبدیل شده است. اهمیت امنیت وب سایت در عصر حاضر بیش از هر زمان دیگری خود را نشان می دهد. چرا که باید برای جلوگیری از دسترسی پیدا کردن هکرها و سارقان فضای مجازی به اطلاعات مهم و حساس، به بررسی امنیت سایت های اینترنتی و حفظ آن پرداخت.

بدون داشتن یک استراتژی امنیتی درست و فعال، باید هر لحظه این انتظار را داشته باشید که دچار مشکلات امنیتی شده و خطرات احتمالی ممکن را تجربه کنید. به همین دلیل باید در برابر امنیت وب سایت خود و در کنار آن اعتمادی که کاربران به شما دارند، سئولیت پذیر باشید و با افزایش امنیت وب سایت خیال خودتان و کاربرانتان را آسود کنید.

بررسی آنلاین امنیت سایت به کمک سرچ کنسول گوگل

به منظور بررسی گزارش های security issues سرچ کنسول گوگل باید بعد از ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول و ورود به آن روی زبانه security and manual actions کلیک کنید.

راهنمای ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل  ورود به گوگل وبمستر تولز در چند ثانیه

اهمیت امنیت وب سایت

بعد از کلیک روی زبانه security and manual actions سرچ کنسول گوگل باید از میان زیر مجموعه های موجود گزینه security issues را انتخاب نمایید. بعد از انتخاب این گزینه با یکی از دو حالات زیر رو به رو خواهید شد:

 1. پیغام No issues detected: اگر در مسیر بررسی مشکلات امنیتی سایت این پیغام را مشاهده کردید، باید بدانید که در زمینه تامین امنیت سایت عملکرد خوبی را داشته اید. چرا که وب سایت شما هیچگونه مشکل امنیتی به خصوصی را ندارد و کار خود را به درستی پیش می برد.
  افزایش امنیت وب سایت
 2. پیغام issues detected: مشاهده این پیغام در هنگام بررسی آنلاین امنیت سایت با سرچ کنسول گوگل نشان دهنده این است که وب سایت مشکلاتی را دارد. پس باید در راستای افزایش امنیت وب سایت تلاش کنید. در صورت مشاهده این پیغام باید مشکلات قرار گرفته در پایین صفحه security گوگل سرچ کنسول را یک به یک بررسی کرده و سعی کنید آنها را رفع نمایید.
  بررسی آنلاین امنیت سایت

انواع مشکلات امنیتی سایت در کنسول گوگل

در بخش security issues سرچ کنسول گوگل شما با لیستی از خطاها مواجه می شوید که شناخت آنها به بررسی دقیق تر مشکلات امنیتی سایت و تامین امنیت سایت کمک به سزایی می کند. این خطاها عبارتند از:

 • deceptive pages: این خطا نشان دهنده این است که در سایت شما محتوایی وجود دارد که بازدیدکنندگان را به به انجام کارهای خطرناک یا افشای اطلاعات محرمانه خود یا دانلود یک بدافزار ترغیب می کند.
 • deceptive embedded resources: اگر در مسیر بررسی مشکلات امنیتی سایت با این خطا رو به رو شدید، باید بدانید که سایت شما تبلیغات یا منابع فرینده ای را دارد که کاربران را به سمت انجام کارای خطرناک می کشاند.
 • Malware: سایت شما به یک بدافزار آلوده شده یا میزبان آن است. برای تامین امنیت سایت برای کاربران باید سریعا برای حذف این نرم افزارهای مخرب اقدام نمایید.
 • Hacked type: Code injection: این خطا در بخش security issues سرچ کنسول گوگل نشان دهنده این است که شما نتوانسته اید امنیت سایت خود را تامین کنید و هکری توانسته است سایت شما را به خطر بیندازد. در این نمونه، هکر کدهای مخربی را به وب سایت

  امنیت سایت های اینترنتی

  شما تزریق می کند.

 • Hacked type: Content injection: در این حالت هکر لینک یا محتوای اسپم را به صفحات وب سایت شما اضافه می کند.
 • Hacked type: URL injection: این خطا در گوگل سرچ کنسول نشان دهنده این است که هکری در وبسایت شما صفحات جدیدی را ایجاد کرده است. صفحاتی که غالبا حاوی کلمات یا لینک های اسپم می باشد.
 • Uncommon downloads: اگر در زمان بررسی مشکلات امنیتی سایت با این خطا رو به رو شدید، باید بدانید که سایت شما قابلیت دانلودی را قرار داده است که مرورگر ایمن گوگل پیش تر آن را ندیده است.
 • Harmful downloads: خطای حاضر نشان دند این موضوع است که وب سایت شما دانلودی را به کاربران پیشنهاد می دهد که از نظر مرورگر ایمن گوگل یک بدافزار یا یک نرم افزار ناخواسته است.
 • Links to harmful downloads: اگر سایت شما به سایت هایی لینک شده باشند که دارای نرم افزارهای مخرب یا ناخواسته هستند، در زمان بررسی آنلاین امنیت سایت با وبمستر تولز گوگل با آن مواجه خواهید شد.
 • Unclear mobile billing: در این حالت گوگل تشخیص داده است که سایت شما به اندازه کافی کاربران را درباره هزینه های اینترنتی که ممکن است به دلیل ورود به سایت شما متحمل شوند، آگاه نکرده است. به همین دلیل قبل از هرگونه دانلودی در خصوص هزینه های احتمالی به شما هشدار می دهد.

تامین امنیت سایت یکی از مهم ترین کارهایی است که باید برای داشتن عملکرد بهتر انجام داد. شاید فکر کنید که بررسی مشکلات امنیتی سایت موضوع چندان مهم و حساسی به شمار نمی رود، اما زمانی متوجه اهمیت امنیت وب سایت خود می شوید که دچار مشکل غیر قابل جبرانی شوید. در این مقاله از پایگاه دانش میزبان فا تلاش بر این بوده است که شما را با مفهوم امنیت وب سایت و نقش سرچ کنسول گوگل را در بررسی بررسی آنلاین امنیت سایت و حل مشکلات مربوطه آشنا کنیم.

آموزش 0 تا 100 سرچ کنسول گوگل  گوگل سرچ کنسول چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

درناز خیبرگیر

چند سالی است که کار ترجمه را دنبال کرده و اکنون در زمینه تولید محتوا فعالیت می کند. او در حال حاضر به تیم تحریریه میزبان فا پیوسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *