خرید هاست بدون قطعی
آموزش های سی پنل

اتصال هاست سی پنل به ایمیل سرویس مستقل

سی پنل به عنوان  یکی از محبوب ترین کنترل پنل های مدیریت هاست از نظر کاربران شناخته شده است و قابلیت های مطلوبی از جمله امکان ارسال ایمیل را نیز فراهم نموده. به صورت پیش فرض کاربران بعد از خرید هاست مطمئن از میل سرورهای مربوط به سی پنل جهت مکاتبات خود استفاده می کنند اما در برخی شرایط بهتر است از میل سرورهای مستقل استفاده شود. به عنوان مثال برای ارسال پیام های تبلیغاتی و ایمیل های خاص بهتر است که سرویس هاست خود را به میل سرور مستقلی مجهز کنید. در این مقاله آموزشی از پایگاه دانش میزبان فا تصمیم داریم نحوه اتصال هاست سی پنل به ایمیل سرویس مستقل را مورد بررسی قرار دهیم. پس تا انتهای این آموزش با ما همراه باشید.

مباحثی که در این مقاله آموزشی در خصوص اتصال هاست سی پنل به میل سرویس مستقل مورد بررسی قرار می دهیم به شرح زیر است:

نحوه اتصال هاست ایمیل به هاست اصلی

به منظور اتصال هاست اصلی به هاست ایمیل می بایست چند مرحله را پشت سر بگذارید که عبارت اند از:

 • تعریف رکوردهای MX
 • تعریف رکورد A در سی پنل
 • تنظیمات مسیریابی ایمیل

همان طور که در آموزش تنظیم رکوردهای dns دامنه در سی پنل نیز ذکر گردید در سی پنل امکان تعریف رکوردهای متعددی وجود دارد که هر کدام وظیفه مشخصی را بر عهده دارند. در ارتباط با سرویس ایمیل می بایست رکوردهای MX را ویرایش کنید. رکورد MX مخفف اصطلاح Mail Exchanger می باشد.

Mail Exchanger یا همان رکورد MX نوعی تبدیل کننده است در واقع هدف از تعریف این رکورد شناسایی ایمیل سرور است. با این کار مشخص می کنید که ایمیل های شما از چه سروری ارسال و دریافت شوند.

1- نحوه تنظیم mx record

 1. در گام اول از اتصال هاست سی پنل به هاست ایمیل می بایست یک رکورد از نوع MX در هاست خود تعریف کنید. پس به کمک آموزش ورود به هاست سی پنل به پنل مدیریتی خود وارد شوید.
 2. از بخش DOMAINS روی گزینه Zone Editor کلیک کنید.
  Zone Editor سی پنل
 3. در این قسمت نام تمام دامنه های تعریف شده روی هاست خود را مشاهده خواهید کرد. روی دکمه Manage مقابل نام دامنه مورد نظرتان که تمایل دارید به هاست ایمیل متصل گردد، کلیک کنید.
  با کلیک روی دکمه MX RECORD+ رکورد MX جدیدی در سی پنل ایجاد می شود.
  مدیریت رکورد در سی پنل
 4. اگر از قبل رکورد mx موجود بود برای ویرایش آن در صفحه باز شده به دنبال رکوردی از نوع MX باشید. برای یافتن سریع این رکورد می توانید از فیلد Filter هم کمک بگیرید و رکورد MX را جستجو کنید.
  ویرایش رکورد ایمیل سی پنل
 5. بعد از پیدا کردن رکورد مورد نظر، روی دکمه Edit مقابل آن کلیک کنید.
  ویرایش رکوردها در سی پنل
 6. با کلیک روی دکمه Edit کادری مشابه تصویر زیر نمایش داده می شود. در فیلد Priority می بایست مقادیر مربوطه را وارد نمایید هر چه این رقم کمتر باشد نشان دهنده اولویت بالاتر است پس عدد 0 دارای بالاترین اولویت است. برای اتصال هاست ایمیل به هاست میزبان فا عدد 0 را وارد کنید.
  نحوه اتصال هاست اصلی سایت به هاست ایمیل
 7. فیلد بعدی که باید ویرایش کنید Destination نام دارد. در این فیلد هم باید دامنه خود را با فرمت mail.domain.com وارد کنید. به این فرمت اصطلاحا FQDN* گفته می شود. برای آشنایی بخش آموزشی FQDN چیست؟ را مطالعه کنید.
 8. مابقی فیلدها با مقادیر پیش فرض رها شوند. در نهایت روی دکمه Save Record کلیک کنید تا رکورد MX شما با مشخصات مربوطه ایجاد گردد.
  نحوه اتصال هاست اصلی سایت به هاست ایمیل

FQDN چیست؟

FQDN مخفف عبارت Fully Qualified Domain Name به معنای دامنه واجدالشرایط است. در واقع این فرمت شامل دو بخش هاست نیم و دامنه می باشد. به عنوان مثال در mail.domain.com واژه mail به عنوان هاست نیم و domain.com نیز نام دامنه شماست. پس در چنین فرمتی نام دامنه موردنظرتان را درج کنید.

🟢🔵 نکته مهم: دقت داشته باشید نباید فیلد Destination را با آیپی تکمیل کنید. حتما می بایست FQDN صحیح را در این فیلد وارد کنید.

نحوه حذف رکورد MX در سی پنل

فرض کنید تنظیماتی انجام داده اید و پشیمان شده اید یا تصمیم دارید مجددا  رکوردی تعریف نماید، در چنین شرایطی باید رکورد MX قبلی را حذف کنید. بدین منظور کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا به کنترل پنل هاست خود لاگین کنید.
 2. از قسمت DOMAINS گزینه Zone Editor را انتخاب کنید.
  Zone Editor سی پنل
 3. دامنه مورد نظرتان را بیابید سپس روی دکمه Manage مقابل آن کلیک کنید.
 4. حالا کافیست در صفحه باز شده روی دکمه delete مقابل رکورد مورد نظرتان کلیک کنید.
  حذف رکورد در سی پنل
 5. در نهایت با کادری مبنی بر تایید حذف رکورد مواجه می شوید. به منظور حذف رکورد از سی پنل روی دکمه CONTINUE کلیک کنید.
  حذف رکورد در سی پنل

2- تعریف رکورد A در سی پنل

گام دیگری که باید در راستای اتصال هاست ایمیل به هاست اصلی انجام داد این است که رکوردی از نوع A تعریف نمایید. در این رکورد آیپی مربوط به سرور ایمیل درج می شود. بدین ترتیب به سرور ایمیل اشاره خواهد شد. برای این منظور می بایست:

 1. در هاست سی پنل خود به بخش Zone Editor مراجعه کنید.
  Zone Editor سی پنل
 2. سپس به منظور تعریف رکورد A در سی پنل روی دکمه آبی رنگ A RECORD+ کلیک کنید.
  تعریف رکورد A در سی پنل
 3. در مراحل تعریف رکورد A با کادری مشابه تصیویر زیر مواجه خواهید شد که می بایست مقادیر زیر را در آن تنظیم نمایید:
  • NAME: عبارت .mail.domain.com را وارد نموده و نام دامنه خود را به جای domain.com درج کنید.
  • Address: آیپی مربوط به سرور ایمیل خود را وارد کنید.
 4. تعریف رکورد a در سی پنل

 5. در نهایت روی دکمه آبی رنگ ADD A RECORD کلیک کنید.

شناسایی رکوردهای تنظیم شده ممکن تا 24 ساعت به طول انجامد.

رفع مشکل اتصال به هاست ایمیل

نکته بسیار مهمی که حتما باید به آن دقت داشته باشید این است که اصولا پیکربندی ایمیل به صورت خودکار توسط سی پنل صورت می گیرد و نیاز به انجام این مرحله نیست اما در 2 حالت باید تنظیمات مربوط به پیکربندی ایمیل هاست مورد بررسی قرار گیرد بنابر شرایطی که در ادامه مطرح می کنیم می بایست تغییراتی را به صورت دستی اعمال نمایید:

 • حالت اول: اگر از یک سرویس مستقل استفاده می کنید و سی پنل به صورت خودکار قادر به تشخیص تنظیمات ایمیل شما نبود پس باید مراحلی که در ادامه عنوان می شود را دنبال کنید.
 • حالت دوم: سی پنل پیکربندی های هاست شما را به صورت خودکار شناسایی خواهد کرد اما اگر سرویس ایمیل شما به درستی کار نکرد و با مشکلی مواجه بودید می توانید طبق راهنمایی که در ادامه به آن می پردازیم تنظیمات خود را بررسی کنید.
 1. وارد هاست خود شوید و از قسمت EMAIL روی گزینه Email Routing کلیک کنید.
  تنظیمات ایمیل در سی پنل
 2. در صفحه ظاهر شده لیستی از دامنه های خود مشاهده می کنید، دامنه مورد نظرتان جهت پیکربندی را انتخاب کنید.مشکل اتصال به سرور ایمیل
 3. چهار گزینه به شرح زیر نمایش داده می شود که بنابر نیاز خود باید انتخاب نمایید:
  تنظیمات ایمیل در سی پنل

دقت داشته باشید اعمال پیکربندی های غلط در این بخش می تواند فرایند ارسال و دریافت ایمیل شما را مختل کند.
 • Automatically Detect Configuration: این مورد به صورت پیش فرض انتخاب شده است. بدین ترتیب تنظیمات به صورت خودکار توسط سی پنل شناسایی خواهند شد. این گزینه پیشنهاد می شود مگر اینکه تنظیمات خاص و ویژه ای داشته باشید. (پیشنهادی)
 • Local Mail Exchanger: با انتخاب این گزینه ایمیل ها در صندوق پستی همین سرور دریافت می شوند.
 • Backup Mail Exchanger: تنظیمات این قسمت بسیار هوشمند عمل می کنند. یعنی این بخش برای شما تصمیم می گیرد که ایمیل در چه بخشی دریافت گردد. در واقع دریافت ایمیل ها بر اساس اولویت بندی رکوردهای MX انجام می شود. به عبارت دیگر ایمیل ها مثل حالت remote mail exchanger مدیریت می شوند اما اگر سرویس ریموت در دسترس نباشد مانند حالت local mail exchanger عمل خواهد شد. مثلا اگر گوگل را به عنوان سرویس ریموت در رکوردهای MX تعیین کرده باشید، ایمیل ها در این صندوق پستی دریافت می شوند و زمانی که سرورهای گوگل غیرقابل دسترس باشند ایمیل را در صندوق پستی همین سرور دریافت می کنید.
 • Remote Mail Exchanger: با انتخاب این گزینه قادر خواهید بود کلیه ایمیل های دریافتی دامنه خود را از راه دور مدیریت کنید. در واقع می توانید آن ها را در سرویس پستی که در رکورد MX تعریف کردید تحویل بگیرید. فرض کنیم گوگل را به عنوان سرویس پستی خود تعیین کردید پس ایمیل هایتان را به جای اینباکس این سرور، در سرورهای گوگل دریافت می کنید.

سرویس ایمیل در کسب و کارهای اینترنتی بخش بسیار مهمی تلقی می گردد برخی افراد از سرویس ایمیل مرتبط با هاست خود استفاده می کنند و برخی دیگر در راستای تهیه هاست ایمیل مستقل اقدام نموده و به صورت تخصصی در حوزه ایمیل گام بر می دارند. در همین راستا می بایست اقدامات خاصی در خصوص اتصال هاست سی پنل به هاست ایمیل مستقل صورت گیرد. تا ارتباط هاست میزبان و هاست ایمیل برقرار شود. پس از آن می توانید ایمیل های خود را در همین سرور یا سرور دیگری که ریموت نام دارد مدیریت نمایید. تجربیات خود در خصوص استفاده از سرویس هاست ایمیل را با ما به اشتراک بگذارید.

آموزش رایگان سی پنل

خرید هاست با کیفیت ایرانی

محدثه اسماعیلی

بیش از 4 سال است که با وردپرس کار می کند و پس از آن به کسب اطلاعات در ابعادی وسیع تر پرداخت و توانست در حوزه هایی چون هاستینگ، سئو و محتوای اصولی مطابق با الگوریتم های روز گوگل گام بردارد. او اکنون به عنوان علاقمند به مباحث تحت وب و سئو به تیم تحریریه میزبان فا کمک رسانی می کند.

نوشته های مشابه

‫۵ دیدگاه ها

 1. سلام سایت من یه مشکلی که داره اینکه وقتی افزونه نصب میکنم فعال سازیش حتی اگر حجمش نیم مگ هم باشه بازم یه ربع طول میکشه تمام اینترنت رو زیرو رو کردم و راهکار هارو برسی کردم اما فایده نداشت

   1. سلام و احترام جناب هاشم پور؛
    آیا تغییرات خاصی در هسته وردپرس اعمال کردید؟
    با فرش وردپرس باز هم چنین مشکلی پابرجاهست؟
    یک وردپرس خام در ساب دامین یا ساب فولدر راه اندازی کنید سپس بررسی کنید آیا مشکل فعالسازی افزونه در وردپرس خام هم پابرجاهست؟ به این ترتیب متوجه میشید مشکال قطع به یقیین از سمت سایت شماست.
    راهکار دوم فرش کردن هسته وردپرس هستش اگر تغییرات خاصی در افزونه ها و قال اعمال نکرده باشید باید مشکلتون حل بشه برای این منظور در پیشخوان وردپرس به زیرمنوی بروزرسانی ها مراجعه و روی دکمه نصب دوباره… کلیک کنید.

    اگر مشکل همچنان پابرجا بود منابع هاست رو حتما بررسی کنید.
    همچنین یکبار کل افزونه ها رو حذف و یکی یکی اون ها رو فعال کنید تا ببنید آیا تعدد افزونه ها منابع هاست رو درگیر کردن و باعث بروز چنین مشکلی شدن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا