مقایسه دامین و ساب دامین و ادان دامین و پارک دامین

تفاوت بین ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین چیست؟

دامنه
بدون دیدگاه

تفاوت دامنه، ساب دامین، پارک دامین و ادان دامین را باید به طور کامل بدانید تا بتوانید مدیریت بهتری روی وبسایت خود داشته باشید و علاوه بر آن از آسیب زدن به سئو سایت خود جلوگیری کنید. در این آموزش از رسانه نکست میزبان فا قصد داریم تفاوت بین انواع دامنه هایی که می توانیم روی هاست خود داشته باشیم را به صورتی کاملا واضح و روان بیاموزیم. بسیاری از کاربران تازه کار در استفاده از این نوع دامنه ها دچار سردرگمی شده و نمی دانند از کدام نوع در چه موقعیتی باید استفاده کنند و یا حتی تفاوت آن ها را نمی دانند و گاهاً با استفاده های نابجا از این نوع دامنه ها به سایت خود آسیب میزنند.

امکاناتی نظیر ادان دامین در برخی سرویس های هاست ارائه شده که با توجه به عدم آگاهی کاربران تازه کار نیز از این امکانات نمی توانند استفاده کنند پس ما سعی داریم در این آموزش تفاوت بین ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین و کاربرد و تفاوت های هرکدام از این موارد را آموزش دهیم. در ادامه ما تعاریفی از انواع دامنه های قابل استفاده در هاست ارائه خواهیم داد که در نهایت با مباحثی همچون تفاوت پارک دامین با ادان دامین و تفاوت این دو با ساب دامین به صورت کامل آشنا خواهید شد.

تفاوت بین ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین چیست؟

بررسی تفاوت بین ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین

برای اینکه تفاوت بین ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین را به صورت کامل تری درک کنید بهتر است ابتدا تعاریفی از هر کدام ارائه کنیم و بررسی کنیم هر کدام از سه مورد بالا در چه مواقعی استفاده می شوند؟ چه تفاوت های تکنیکی با هم دارند و اصلا در چه شرایطی از آن ها استفاده کنیم؟ اکثر کاربران می پرسند که کدام برای سئو بهتر است. خیلی خب قبل از هر چیزی باید با سه مفهوم کلی آشنا شوید و بدانید که:

 • دامنه اصلی: دامنه متصل به هاست شما است که اطلاعات مربوط به آن را روی دایرکتوری public_html هاست خود ذخیره کرده اید.
 • پارک دامین: پارک دامین در واقع برای مواردی کاربردی است که شما قصد دارید دو یا چند دامنه را با یک محتوای یکسان ارائه کنید. به عنوان مثال تصمیم دارید برای برندسازی دو دامنه mizbanfa.net و mizbanfa.ir را تهیه کنید و کاربر هر کدام از این دو دامنه را در مرورگر خود وارد کرد درنهایت محتوای سایت شما نمایش داده شود. در چنین شرایطی برای نمایش محتوای یکسان با چند دامنه، از قابلیت پارک دامین استفاده می کنیم.
 • ادان دامین: ادان دامین قابلیتی است که به واسطه آن علاوه بر دامنه اصلی قادر خواهید بود دامنه دیگری را نیز به هاست خود متصل نمایید. در واقع با این کار چند دامنه با محتوای کاملا متفاوت روی یک هاست خواهید داشت.
 • ساب دامین: ساب دامین در واقع زیر شاخه ای از دامنه اصلی شماست که با نقطه از دامنه جدا می شود. به عنوان مثال blog.mizbanfa.net یک ساب دامین برای دامنه mizbanfa.net است. ساب دامین نیز دارای محتوای کاملا متفاوت از دامنه اصلی است. در واقع دو محتوا با یک دامنه دارید اما آدرس دهی آن ها مجزاست.

ساب دامین و ادان دامین و پارک دامین چه زمانی کاربرد دارند؟

در شرایط مختلف می توان از هر کدام از این قابلیت ها به نفع خود بهره برد در جدول زیر به صورت شفاف کاربرد هر قابلیت ذکر شده است که بنابر شرایط مورد نظر میتوان از آنها بهره برد مثلا:

 • اگر تمایل دارید روی یک هاست چندین سایت راه اندازی کنید ادان دامین کاربردی است.
 • اگر میخواهید بدون خرید دامنه یک سایت با محتوای متفاوت از دامنه اصلی و سئویی مستقل داشته باشید از قابلیت ساب دامین استفاده کنید. اما چنانچه تمایل دارید محتوای سایت شما از سئوی سایت اصلی امتیاز دریافت کند، ساب فولدر گزینه بهتری است.
 • اگر در نظر دارید که از دامنه های مختلفی استفاده کنید که همگی آنها محتوای یک سایت را نمایش دهند پارک دامین کاربردی است اما باید در مورد سئو آن تحقیق کنید!
دامنه اصلیدامنه اصلی متصل به هاست شما
ادان دامینامکان داشتن چند سایت روی یک هاست با دامنه ها و محتوای مجزا
ساب دامینزیرشاخه ای از دامنه اصلی با محتوای مجزا و سئوی مستقل
ساب فولدرزیرشاخه ای از دامنه اصلی با محتوای مجزا و سئوی مرتبط به دامنه اصلی
پارک دامیندامنه ای مجزا با امکان نمایش محتوای یکسان با دامنه اصلی

در ادامه به طور جزئی تر هر کدام را تعریف میکنیم تا دیدگاه دقیق تری نسبت به همه قابلیت ها داشته باشید.

دامنه اصلی چیست؟

این دامنه ای می باشد که به عنوان دامنه اصلی اکانت تعریف می شود. از طریق دامنه اصلی می توانید به اکانت میزبانی خود لاگین کنید و اکانتتان از طریق این نام دامنه در شرکت میزبانی شناسایی می شود. روی یک سرویس هاست نیز تنها یک نام دامنه اصلی می تواند در یک زمان وجود داشته باشد و سایر دامنه ها بعنوان دامنه فرعی تشخیص داده می شوند. نام دامنه اصلی برای ایجاد اکانت های هاستینگ و تعریف یوزر استفاده می شوند و در آدرس های ایمیل اصلی نیز درج می گردد. پس در انتخاب دامنه اصلی خود بسیار دقت داشته باشید. البته این مورد قابل تعویض است.

اگر تمایل به ثبت دامنه جهت ایجاد ادان دامین یا پارک دامین دارید، میزبان فا با ارائه دامنه ملی و بین المللی همراه با پنل مدیریت دامنه، در کنار شماست.

خرید دامنه ملی و بین المللی از میزبان فا

مقایسه ساب دامین و ادان دامین و پارک دامین

دامنه پارک شده چیست؟

تفاوت ساب دامین و پارک دامین چیست

دامنه هایی که روی دامنه اصلی پارک می شوند به این صورت عمل می کنند که محتوای دامنه اصلی و سایت اصلی را نمایش می دهند و در واقع می توان گفت برای استفاده همزمان از پسوند های مختلف دامنه با یک نام برای سایت، از پارک دامین Parked Domain استفاده می شود. برای مثال اگر دامنه Mizbanfa.com دامنه اصلی ما باشد، می توانیم دامنه های Mizbanfa.ir و Mizbanfa.net و Mizbanfa.org و… نیز با انواع پسوندها بر روی دامنه اصلی پارک کنیم و همه این دامنه ها محتوای سایت Mizbanfa.com را نمایش خواهند داد. در واقع با قابلیت پارک دامین چند دامنه با یک محتوای یکسان داریم. ماهیت پارک دامین به اینصورت است که کاربر دامنه های مورد نظر شما را در مرورگر وارد می کند و به محتوای شما می رسد. دقت داشته باشید در این شیوه از ریدایرکت استفاده نمی کنیم و با آن کاملا متفاوت است.

💡 بیشتر بدانید: پارک دامین چیست؟ پارک دامنه برای سئو بد است؟

اگر تمایل به برندسازی دارید دامنه های دلخواه خود را تهیه نموده سپس از قابلیت پارک دامین استفاده کنید تا در نهایت بتوانید ترافیک بیشتری را به سایت خود هدایت نمایید و برندسازی کنید اما حتما در مورد سئوی پارک دامین شبهاتی وجود دارد.

دامنه ادان شده چیست؟

دامین و ساب دامین چه فرقی دارند

دامنه ادان شده Addon Domain به دامنه ای گفته می شود که روی هاستی با یک دامنه اصلی دیگر اضافه می گردد ولی محتوایی مجزا از دامنه ی اصلی را نمایش می دهد. این نوع دامنه نیز از طریق اکانت دامنه اصلی مدیریت می شود و در هاست اصلی ادد می شود، برای هر دامنه ی ادان شده نیز در بخش مدیریت فایل ها، در دایرکتوری home هاست، پوشه ای منحصر بفرد با نام ادان دامین ایجاد می شود که محتوای سایت ادان شده را در آن مسیر می توان آپلود کرد. روی هر هاست بسته به امکاناتی که میزبانی به پلان هاست شما اختصاص داده اند می توانید دامنه ادان کنید. در واقع با استفاده از قابلیت ادان دامین می توانید سایت های مجزا روی یک هاست مشترک داشته باشید. نام دامنه ها و محتویات کاملا از هم مجزا هستند.

💡 بیشتر بدانید: Addon Domain چیست؟ مزایا و معایب ادان دامین

اگر چندین دامنه دارید و تمایل دارید بر آن ها هاست های جدا تهیه نکنید و در مخارج صرفه جویی به عمل آورید می توانید از قابلیت ادان دامین کمک بگیرید اما قبل از تعریف ادان دامین، بررسی کنید آیا هاست شما قادر به تامین منابع مورد نیاز سایت ها است یا خیر؟ سپس اقدام نمایید.

ساب دامنه چیست؟

تفاوت ساب دامین، پارک دامین و ادان دامین چیست؟

ساب دامنه یا زیر دامنه SubDomain، پیشوندی است که قبل از نام دامنه سایت قرار می گیرد و می توان از آن برای اهداف متنوعی مثل سازماندهی بخش های مختلف سایت استفاده نمود. فرضاً شما یک سایت دارید که می توانید با ایجاد ساب دامین هایی فروشگاهی، وبلاگ و… از این قابلیت استفاده کنید. نمونه هایی از ساب دامین blog.Yourdomain.com یا Shop.Yourdomain.com یا Mail.Yourdomain.com و… می باشد. ساب دامین از نظر فنی و تکنیکی و سئو از دامنه اصلی مستقل است.

💡 بیشتر بدانید: ساب دامین چیست؟ فرق دامین و ساب دامنه چیه؟

در یک نتیجه گیری کلی متوجهه شدیم که تفاوت انواع زیر مجموعه های دامنه مانند ادان دامین، ساب دامین و پارک دامین چیست و حالا با کاربرد هرکدام بهتر آشنا شدیم. باید بگوییم شما میتوانید با توجه به اطلاعات بدست اورده در این مقاله تغییرات چشم گیری را در هاست و دامنه خود بوجود آورید. درواقع تغییراتی که به سازماندهی و بهینه طراحی بهینه سایت منجر خواهد شد. اگر به این قبیل آموزش های کاربردی علاقمند هستید در دسته بندی آموزش های هاست با ما همراه باشید.

سوالات متداول درباره تفاوت بین ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین

 1. ادان دامین چیست؟

  ادان دامین نوعی دامنه است که تنها بر روی فضای مشترک و یا هاست دامنه اصلی ست میشود و از فضای مشترک میزبانی استفاده میکند

 2. پارک دامین چیست؟

  پارک دامین درواقع دامنه ایست که کاربر را به دامنه اصلی میرساند. پارک دامین محتوای دامنه اصلی را به کاربران نشان میدهد و فرمتی دیگر از دامنه اصلی را نشان میدهد.

 3. ساب دامین و ادان دامین چه تفاوت و شباهتی دارند؟

  ساب دامین زیرشاخه دامنه اصلی است اما ادان دامین دامنه ای کاملا مستقل است. هر دو دارای محتوایی مستقل و مجزا ار سایت اصلی هستند.

 4. دامین و پارک دامین چه فرقی دارند؟

  در حقیقت هردو محتوایی یکسان را نمایش میدهند و اگر کاربر دامنه اصلی یا پارک دامین را در مرورگر وارد کند محتوای یک سایت را خواهد دید.

این مطلب را می پسندید

5/5 - (1 رای)

اشتراک گذاری مطلب
نویسند محتوا:
محتوای تیمی کار شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.