کلود لینوکس چست؟

کلود لینوکس چیست و چه کاربردی دارد؟

CloudLinux - کلود لینوکس, سرور
بدون دیدگاه

کلود لینوکس چیست؟ کلود لینوکس یا کلاد لینوکس به انگلیسی CloudLinux یک سیستم عامل توسعه یافته بر اساس توزیع CentOS لینوکس است. کاربرد کلود لینوکس، در میزبانی وب و صرفا برای چنین کاری طراحی شده است. شرکت های هاستینگ برای بالا رفتن سطح کارایی، امنیت و امکان اختصاص منابع سرور از کلود لینوکس استفاده می کنند.

همانطور که میدانید دغدغه اصلی بسیاری از مدیران سرورها این است که چگونه با OverLoad، حملات DDos روی سایت یوزر و ترافیک بالا و بسیاری مشکلات دیگر که منجر به پر شدن منابع سرور و در نهایت کند شدن لود سایت و سرور می شود مقابله کنند، نگران نباشید کلود لینوکس یا CloudLinux این مشکلات را برای شما حل کرده است. در این مقاله از میزبان فا نکست به چیستی و کاربرد کلود لینوکس در میزبانی وب می پردازیم.

کلود لینوکس چیست؟

CloudLinux یکی از توزیع های سیستم عامل لینوکس مبتنی بر CentOS است که در سال 2010 به بازار عرضه شد.

کلودلینوکس چست؟

کلود لینوکس بطور خاص برای ارائه دهندگان هاست های اشتراکی طراحی شد تا پایانی بر مشکلات مربوط به ثبات سرور مخصوص سایت های پربازدید ، امنیت و تخصیص منابع باشد.

لینوکس در این توزیع با ایجاد تغییراتی در هسته، قابلیت های چشمگیری در اختیار مدیران سرور قرار داده تا کنترل دقیق تری بر استفاده از منابع سرور داشته باشند و با کنترل مشکلات مانع آسیب به سایر کاربران شوند به این ترتیب که با جداسازی اکانت وبسایت یا اپلیکیشن و تخصیص منابع اختصاصی، اختلاف در منابع و خطرات امنیتی را در محیط میزبانی برطرف می کند و با این شیوه از مشکلات و خرابی های احتمالی جلوگیری می کند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید کلود لینوکس اولین نسخه بتا خود را برای AlmaLinux که جایگزینی برای CentOS بود بصورت رایگان در سال 2021 منتشر کرد.

کاربرد CloudLinux چیست؟

همانطور که اشاره کردیم کلود لینوکس بطور خاص برای میزبانی سرورهای اشتراکی بهینه شده است و  یک کرنل اصلاح شده بر اساس OpenVZ ارائه می دهد و پیکیج منیجرهای آن از RPMها (Red Hat Package Manager) استفاده می کنند. به این شکل که RPM روند نصب و حذف یا تعمیر و بروزرسانی بسته های سیستم عامل را سهولت میبخشد.

CloudLinux چه کاربردی دارد؟

کلود لینوکس از  LVE Manager استفاده می کند که به نوعی مجازی سازی برای یوزرها را ایجاد می کند، به این معنا که یک محیط مجزا با cpu ،ram و i/o  ارائه می کند که میتوان گفت هر یوزر مانند یک vps مجزا عمل می کند.

کاربرد اصلی کلود لینوکس این است که در سرورهای اشتراکی که یک سرور به تعداد زیادی یوزر تخصیص داده می شود وقتی که میزان مصرف منابع وبسایت یک یوزر به بالاترین میزان برسد و یا یک اکانت دچار اتک شود که در نهایت منجر به کند شدن لود سایت و نهایتا توقف سایت و سرور می شود، اینجاست که کلود لینوکس به مدیر سرور کمک می کند تا یوزرها را محدود و مصرف منابع را پایین بیاورد. توجه داشته باشید که در سرورهای معمولی بدون کلود لینوکس این توانایی وجود ندارد.

به راحتی می توان بین CloudLinux و CentOS سوئیچ کرد، یکی را حذف و دیگری را جایگزین کنید بدون اینکه به هسته سیستم عامل آسیبی وارد شود. زیرا سیستم عامل کلود لینوکس پکیج های موجود را  تغییر نمی دهد پس می توان هسته را به راحتی بوت کرد.

ویژگی های شاخص کلود لینوکس چیست؟

کلاد دلینوکس چیه
 1. امکان تخصیص منابع کاملا اختصاصی به هر اکانت بواسطه پلاگین LVE Manager
 2. بالا بودن امنیت سیستم عامل به واسطه SecureLinks
 3. بهره مندی از امنیت بالا برای اکانت ها به واسطه پلاگین CageFS
 4. استفاده از چندین ورژن PHP در سرور به دلیل وجود ابزار PHP Selector
 5. مصرف بسیار پایین حافظه RAM به دلیل استفاده از ابزار Mod_lsapi
 6. استفاده از ابزارهای Ruby Selector و Python Selector
 7. استفاده از پلاگین کنترلی MySQL Governor
 8. امکان استفاده از نسخه های منسوخ و قدیمی php با استفاده از ماژول HardenedPHP

انواع نسخه های کلود لینوکس

اکنون که می دانید کلود لینوکس یا کلاد لینوکس چیست لازم است که انواع نسخه های آن را نیز بشناسید. سیستم عامل CloudLinux  چند توزیع مختلف دارد همچون:

 • CloudLinux OS Solo
 • CloudLinux OS Admin
 • CloudLinux OS Shared
 • CloudLinux OS Shared (Pro)
در ادامه به بررسی اجمالی هر کدام از نسخه های کلادلینوکس و در نهایت مقایسه آن ها میپردازیم.

1- CloudLinux OS Solo

این نسخه برای نصب بر روی سرورهای VPS یا VDS طراحی شده و تفاوت عمده ای با نسخه های دیگر دارد. این نسخه برای مشاغل کوچک و کم جمعیت مناسب است.

2- CloudLinux OS Admin

این نسخه از سیستم عامل کلود لینوکس برای ارائه دهندگان هاست اشتراکی طراحی شده که می خواهند مشتری خود را از هاست اشتراکی بصورت بی نقص به VPS منتقل کنند. اکثر ویژگی های CloudLinux OS Shared در این نسخه نیز وجود دارد البته با اندکی تفاوت.

این سیستم عامل همچنین ممکن است برای سرورهای کوچک با کمتر از 5 مشتری نیز مناسب باشد اما دقت داشته باشید که هیچ امکان انتقالی به نسخه اشتراکی در دسترس نیست.

3- CloudLinux OS Shared

CloudLinux OS Shared پلتفرم پیشرو multitenancy است. در حقیقت multitenancy یک نوع معماری است که منابع یک ابر خصوصی یا عمومی میان مشتریان به اشتراک گذاشته می شود. به این صورت با جداسازی هر مصرف کننده و دادن منابع اختصاصی از سرور به هر مشتری، ثبات و امنیت سرور را بهبود می بخشد. CloudLinux OS Shared محیطی فراهم میکند که بیشتر به یک سرور مجازی شباهت دارد تا یک حساب میزبانی مشترک! با این کار هزینه های عملیاتی و نرخ ریزش مشتری را کاهش می دهد و سودآوری بیشتری را به ارمغان خواهد آورد.

4- CloudLinux OS Shared (Pro)

این نسخه برای ارائه دهندگان میزبانی مشترک طراحی شده به این صورت که هر مشتری در یک LVE (Lightweight Virtualized Environment) قرار می گیرد و منابع سرور مثل حافظه، پردازنده و غیره که برای هر مشتری اختصاص داده شده را محدود می کند تا مشکلات سایت یک مشتری اختلالی برای مشتریان دیگر ایجاد نکند.

در جدول زیر می توانید مقایسه انواع نسخه‏ های کلود لینوکس را که در وبسایت اصلی آمده مشاهده کنید:

ویژگی هاCloudLinux OS SoloCloudLinux OS AdminCloudLinux OS SharedCloudLinux OS Shared (Pro)
حداکثر تعداد حساب های میزبانی15نامحدودنامحدود
محدودیت منابع (LVE)ندارددارد (پیش فرض غیر فعال)دارددارد
Cage FSدارددارددارددارد
MySQL Governorنداردندارددارددارد
PHP Selectorدارددارددارددارد
سلکتورهای دیگر مانند Python,Node.js,Rubyندارددارددارددارد
HardenedPHPدارددارددارددارد
Apache mod_lsapi PROدارددارددارددارد
SecureLinksندارددارددارددارد
ابزار مانیتورینگ وبسایتدارددارددارددارد
هشدار مانیتورینگداردنداردنداردندارد
آنالیز کندی سایتدارددارددارددارد
PHP X-Rayداردداردندارددارد
نظارت متمرکزنداردنداردندارددارد
AccelerateWPداردداردندارددارد

به این نکته دقت داشته باشید که سلکتورهایی مانند Python ،Node.js و Ruby فقط برای سرورهای دارای کنترل پنل سی پنل و دایرکت ادمین و سرورهایی با پنل سفارشی در دسترس هستند.

مزایای کلود لینوکس چیست

CloudLinux مزایای بسیاری دارد از جمله اینکه از مشکلات عملکردی و خرابی های احتمالی جلوگیری می کند و طیف وسیعی از ویژگی های امنیتی را برای محافظت در برابر حملات سایبری ارائه می کند علاوه بر ویژگی های امنیتی از تغییرات هسته و مجازی سازی سرور نیز استفاده می کند تا به sysadminها اجازه دهد منابع را به طور موثری مدیریت کنند و بسیار مزایای دیگر که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 • تخصیص منابع
 • افزایش ثبات
 • سازگاری
 • امنیت بالا
 • بهبود عملکرد دیتابیس
 • انعطاف پذیری بالاتر
 • و…

معایب کلود لینوکس چیست

هر سیستم عامل، نرم افزار یا به طور کلی هر سرویسی در کنار مزایای بیشمار معایبی نیز دارد که کلود لینوکس نیز از این قاعده مستثنی نیست در زیر به برخی از معایب کلادلینوکس اشاره می کنیم:

 • هزینه اضافی: کلود لینوکس یک سیستم عامل تجاری است و نیاز به تهیه لایسنس دارد که این مساله به هزینه های میزبانی اضافه می کند.
 • سازگاری محدود: در حالی که با اکثر کنترل پنل ها مانند سی پنل و دایرکت ادمین سازگاری دارد اما با همه نرم افزار ها و برنامه های شاخص ثالث سازگار نیست.
 • منحنی یادگیری: از آنجایی که رابط کاربری منحصربفردی دارد کاربر باید زمان زیادی را صرف یادگیری کند.
 • تغییر سیستم عامل: زمانی که یک سرور را با کلود لینوکس راه اندازی می کنید تغییر آن به سیستم عامل دیگر چالش برانگیز است و گزینه های پیش روی شما را محدود میکند.
 • مشکلات PHP Selector: درست است که کلود لینوکس به کاربر اجازه می دهد تا نسخه PHP را انتخاب کند اما درصورتیکه نسخه پیش فرض شرکت میزبانی قدیمی باشد باعث ایجاد خطرات امنیتی خواهد شد حتی اگر CMS و افزونه ها بروز باشند.

کلود لینوکس چگونه به سرورهای اشتراکی کمک می کند؟

در محیط های میزبانی اشتراکی که صدها اکانت روی یک سرور میزبانی می شوند ، منابع سرور به طور مساوی به اشتراک گذاشته می شوند، مدیران سرور کنترل محدودی بر استفاده از منابع سرور توسط یوزرها دارند و اگر وبسایتی به دلیل حمله DDOS، اسکریپت ضعیف، افزایش ترافیک و غیره دچار مشکل شود و منابع سرور را درگیر کند منجر به کند شدن کل سرور یا حتی Down شدن آن شده و سایر یوزرها را نیز درگیر می کند.

در حالت عادی و در سرورهای معمولی نمی توانیم محدودیتی برای میزان مصرف منابع برای هر اکانت وبسایت تعیین کنیم و پیدا کردن وبسایتی که سرور را درگیر کرده نیز دشوار است و نهایتا بتوان در خود سرور و کرنل محدودیت هایی ایجاد کرد که برای کل یوزرها اعمال خواهد شد و نمیتواند جلوی حملات و یا مشکلات ناشی از overload را بگیرد اما در محیط های میزبانی که مبتنی بر CloudLinux است هیچکدام از موارد بالا اتفاق نمی افتد.

نصب کلود لینوکس

کلاد لینوکس را می توانید به حالت های مختلف نصب نمایید. هر کدام از دو مورد زیر را که تمایل داشتید می توانید استفاده کنید.

 1. بسته های نصبی به صورت فایل ISO
 2. بسته های تحت SSH

با توجه به اینکه سیستم عامل کلود لینوکس کاملا رایگان نیست، می بایست قبل از اقدام به نصب لایسنس آن را تهیه نمایید. این کلید لایسنس می توان به صورت Trial رایگان 30 روزه و یا خرید آن باشد. درصورتیکه از IP خارج استفاده می کنید برای تهیه کلید لایسنس به صورت تریال یا خرید آن می توانید مستقیما به وبسایت کلاد لینوکس مراجعه کنید و یا اگر IP ایران استفاده میکنید می توانید از شرکت های داخلی لایسنس مد نظر را تهیه کنید.

سرویس هاست اختصاصی آسمان آبی میزبان فا با امکانات منحصر بفرد برپایه سیستم عامل CloudLinux مخصوص کسب و کارهایی است که به منابع پردازشی در حد یک سرور اختصاصی نیاز دارند.

ابزارهای پرکاربرد کلود لینوکس چیست؟

کمی پیش تر ویژگی های شاخص کلاد لینوکس را بررسی کردیم قصد داریم ببینیم هرکدام از این ویژگی ها دقیقا چه کاربردی دارند. کلود لینوکس ویژگی های امنیتی کاربردی را برای حفاظت در برابر attackها ارائه می کند و علاوه بر این ویژگی ها از ابزارها یا پلاگین های دیگری مانند LVE Manager ،PHP Selector ،kernelCare و غیره برای بهبود ثبات و امنیت استفاده میکند که در ادامه به معرفی این ابزارها می پردازیم.

ابزار LVE Manager کلاد لینوکس

CloudLinux چیه؟

ابزار LVE Manager یا Lightweight Virtual Environment یکی از ابزارهای کاربردی کلود لینوکس است و این امکان را فراهم می کند تا بتوان به هر هاست در سرور منابع اختصاصی و مشخص اعطا کرد. این ابزار سبب می شود که در صورت بالا رفتن مصرف منابع یک هاست، هاست های دیگر دچار افت سرعت نشوند و تمامی منابع سرور درگیر این موضوع نشوند. ابزار LVE Manager امکان تخصیص منابعی نظیر CPU ،RAM، تعداد و نوع پردازش ها، مقدار خواندن و نوشتن و… را برای شرکت های هاستینگ فراهم می کند. این پلاگین برای کنترل پنل هایی مانند cPanel ،DirectAdmin و Plesk که کلود لینوکس از آنها پشتیبانی می کند ارائه می شود.

ابزار CageFS کلاد لینوکس

ابزار CageFS این امکان را فراهم می کند که اسکریپت های اجرا شده هر اکانت در یک حریم محدود می شود و در واقع این حریم موحب بالا رفتن امنیت کلی در سرور می شود. از ابزار CageFS به عنوان قفس اکانت ها در سرویس های میزبانی اشتراکی هم یاد میشود که عبارت و معادل بسیار مناسبی برای این موضوع است. در حقیقت میتوان گفت CageFS یک سیستم فایل مجازی سازی شده برای هر کاربر است که به طور منحصر بفردی هر اکانت را محصور می کند تا از دیدن اکانت های دیگر و مشاهده اطلاعات کاربران جلوگیری کند.

ابزار PHP Selector کلاد لینوکس

CloudLinux چیست؟

ابزار PHP Selector این امکان را فراهم می کند که بتوان از نسخه های مختلف PHP در اکانت ها استفاده کرد. این موضوع سبب میشود که سازگاری و کارایی سرور برای اکانت های هاست به بالاترین حد ممکن برسد و همه اکانت ها به راحتی بتوانند اسکریپت های PHP مورد نظر خود را به بهترین نحو ممکن اجرا کنند. این پلاگین در بالای CageFS قرار می گیرد.

ابزار MySQL Governor کلاد لینوکس

غالباً مصرف منابع سخت افزاری یک هاست در سرور از سمت دیتابیس آن انجام می شود. ابزار MySQL Governor این امکان را فراهم می کند که کنترل و مانیتورینگ مصرف اکانت ها در سرویس MYSQL به راحتی میسر باشد. در این حالت کارایی و پایداری سرور به بالاترین حد ممکن خواهد رسید زیرا شاخص ترین بخش مصرفی سرور بصورت کامل تحت کنترل می باشد. به بیان دیگر MySQL Governor به مدیر سرور این امکان را می دهد تا محدودیت های LVE را برای کاربران MySQL استفاده کند.

امنیت بالاتر با سیستم عامل کلود لینوکس

ابزارهای دیگری نظیر HardenedPHP و SecureLinks علاوه بر بهبود عملکرد موجب بالا رفتن امنیت سرور و اکانت ها می شوند. همانطور که می دانید برخی نسخه های قدیمی و حتی جدید PHP دیگر پشتیبانی نمی شوند. ابزار HardenedPHP این امکان را فراهم می کند که با خیال راحت از آنها استفاده کرد. قابلیت SecureLinks نیز هسته سیستم عامل را از حملات SymLinks محافظت می نماید و امنیت را به بالاترین حد ممکن می رساند.

کلود لینوکس با استفاده از cPanel و WHM و فناوری LVE که برای ایزوله کردن اکانت ها استفاده می کند امنیت و پایداری چشمگیری را برای سرورهای اشتراکی فراهم می کند. پس از نصب کلودلینوکس نیاز به تهیه لایسنس دارید که نسخه تریال آن را می توانید به مدت 30 روز استفاده کنید و در حین آن نیاز به تهیه لایسنس و کلید فعال سازی دارید. در آموزش های بعدی به آموزش کامل کلود لینوکس میپردازیم.

کلود لینوکس یکی از نسخه های سیستم عامل لینوکس است و به واسطه آن می توان منابع را به طرز بهتر و کارآمدتری مدیریت کرد و به سرویس های مشترکین روی سرور اختصاص داد. امنیت بسیار بالا، انعطاف پذیری و ثبات از ویژگی های کلودلینوکس تلقی می شود. در این راهنما گفتیم که کلود لینوکس چیست؟ با مزایا و معیاب و نیز ویژگی های آن آشنا شدید و دلیل اینکه چرا شرکت های میزبانی برای سرورهای اشتراکی خود از آن استفاده می کنند. کلود لینوکس از نسخه های مختلف PHP از طریق یک Selector داخلی پشتیبانی می کند بنابراین یوزرها کنترل بیشتری روی محیط هاست خود دارند.

سوالات متداول درباره سیستم عامل کلود لینوکس

 1. کلود لینوکس چیست؟

  کلود لینوکس یکی از توزیع های تجاری سیستم عامل لینوکس است که به طور خاص برای ارائه دهندگان هاست اشتراکی طراحی شده است، لینوکس در این نسخه تغییراتی در هسته سیستم عامل ایجاده کرده و به این ترتیب قابلیت های چشمگیری در اختیار مدیران سرور قرار داده.

 2. کلودلینوکس برای چه مواردی استفاده می شود؟

  کلودلینوکس یک سیستم عامل و یک پلتفرم امن و پایدار برای هاست ها و سرورهای اشتراکی است و محیطی قوی و ایمن برای ارائه دهندگان میزبانی مشترک ارائه می دهد. با کلود لینوکس یوزرها کنترل بیشتری بر تخصیص منابع سرور خود دارند.

 3. آیا کلادلینوکس open source است؟

  بله. کلود لینوکس دانش میزبانی، توسعه هسته و منبع باز را با تخصص مراقبت از دیتای مشتری ترکیب کرده است و یک سیستم عامل منحصربفرد را عرضه کرده است.

 4. آیا برای کلودلینوکس به لایسنس نیاز دارید؟

  بله، در ابتدای نصب می توانید از تریال 30 روزه استفاده کنید اما پس از آن نیاز به تهیه لایسنس و کلید فعال سازی برای فعال کردن سیستم یا تبدیل سرور به سرور CloudLinux خواهید داشت.

 5. کلودلینوکس امن است؟

  بله، کلود لینوکس با دارا بودن پروتکل های رمزگذاری برای داده های در حال انتقال، زیرساخت امنی را برای کاربران خود فراهم کرده است.

این مطلب را می پسندید

3/5 - (2 رای)

اشتراک گذاری مطلب
نویسند محتوا:
محتوای تیمی کار شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.