سئو و بهینه سازی

همه چیز درباره لینک سازی شبکه ای یا PBN

به طور معمول بعد از تهیه هاست و دامنه باید اقدام کرده و به بهترین شکل ممکن روی سئو وب سایت کار کرد. سئوکاران همواره به دنبال ایده ها و استراتژی های هستند که به بهبود عملکرد آنها و رسیدن به اهدافی که در ذهن دارند، کمک کند. اما گاهی ممکن است این استراتژی ها مورد تایید گوگل و موتورهای جستجو نباشد. یکی از استراتژی هایی که امروزه توسط برخی از افراد مورد استفاده قرار می گیرد، لینک سازی شبکه ای یا PBN است. این استراتژی توسط گوگل رد شده و از تمامی وبمستران فعال در این حوزه خواسته شده است که از این روش لینک سازی اجتناب کنند. اما برخی از آنها همچنان از این روش استفاده کرده و سعی می کنند به کمک آن سئو وب سایت خود و رتبه آن را بهبود ببخشند. در این مقاله از پایگاه دانش میزبان فا تصمیم داریم به این موضوع بسیار مهم یعنی همان لینک سازی شبکه ای بپردازیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

موضوعاتی که در این مقاله به آنها پرداخت خواهد شد، به شرح ذیل است:

تکنیک PBN یا همان لینک سازی شبکه ای

دریافت بک لینک یکی از مهم ترین موضوعاتی است که برای بهبود سئو وب سایت باید به آن توجه داشت. حال هر چقدر که لینک هایی که گرفته می شود از وب سایت های معتبرتری باشد، می تواند روی رتبه وب سایت شما نیز تاثیرگذار باشد. به همین دلیل است که وبمستران تلاش می کنند تا با استفاده از تکنیک های لینک سازی سئو وب سایت خود را بهبود ببخشند. اما گاهاً افرادی نیز وجود دارند که سعی می کنند با روش های غیرمتعارف به نوعی موتورهای جستجو را دور زده و نتیجه ای که باید برای آن تلاش کرده و صبور بود را در زمانی کوتاه به دست بیاورند. یکی از این روش ها لینک سازی شبکه است. شاید تا به حال بارها درباره این تکنیک شنیده یا مقالاتی را خوانده باشید، اما هنوز با آن به شکل دقیق آشنا نشده اید.

PBN مخفف Private Blog Networks و به معنای لینک سازی شبکه ای است. در این تکنیک وب سایت ها درگیر یک شبکه شده و با دریافت لینک های برنامه ریزی شده تلاش می کنند تا رتبه خود در موتورهای جستجو را افزایش دهند. در گذشته از این تکنیک برای بهبود عملکرد یک وب سایت در نتایج جستجو استفاده می شد اما امروزه PBN به عنوان یک تکنیک سئو کلاه سیاه بشمار می رود و توصیه می شود به هیچ عنوان از این روش برای لینک سازی و گرفتن بک لینک برای وب سایت خود استفاده نکنید. چرا که اگر موتورهای جستجو تشخیص دهند که شما از این روش برای لینک سازی استفاده کرده اید رتبه خود را از دست داده یا حتی ممکن است پنالتی شوید. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا بتوانید به شکل مناسب تری با این روش لینک سازی آشنا شوید.

نکاتی که باید درباره لینک سازی PBN بدانید

نکاتی که باید درباره لینک سازی PBN بدانیدلینک سازی شبکه ای اقدامی بسیار کاربردی و در عین حال ریسکی است. اگر بتوانید به شکل درستی از آن استفاده کنید، می توانید مطمئن باشید که عمل نتیجه بخشی بوده و در نهایت به بهبود رتبه وب سایت شما منجر می شود. اما اگر نتوانید به روش درست این اقدام را پیش ببرید خطر پنالتی شدن توسط گوگل را خواهید داشت. به همین دلیل توصیه می شود که در صورت نداشتن دانش و تخصص کافی به هیچ عنوان از این روش لینک سازی استفاده نکنید.

بسیار دقت داشته باشید که با هدف تسریع در روند پیشرفت مرتکب کارهای اشتباه نشوید چرا که یک حرکت کوچک می تواند کل سایت را درگیر نموده و شما را متضرر کند. به عنوان مثال ممکن است وب سایت شما دچار مشکلات پنالیت گردد.

10 دلیل پنالتی شدن سایت در گوگل آموزش گام به گام تشخیص و رفع پنالتی گوگل

کسانی که تصمیم دارند از بک لینک PBN و لینک سازی شبکه ای استفاده کنند، می توانند به دو شکل در این مسیر پیش بروند:

 1. در حالت اول می توانند از وب سایت ها یا وبلاگ هایی که متعلق به خودشان است برای دریافت بک لینک استفاده کنند.
 2. حالت دوم نیز به دریافت بک لینک از وب سایت ها و وبلاگ های دیگر افراد در ازای دریافت هزینه اختصاص پیدا می کند.

به منظور تشخیص این موضوع که آیا وب سایتی جزء جریان لینک سازی شبکه ای است یا نه باید یکسری موارد را مورد بررسی قرار داد:

 • هاست: اولین سوالی که می توان مطرح کرد این است که آیا IP های تمامی وب سایت های درگیر یکسان است یا نه؟
 • طراحی سایت: آیا تمامی سایت های درگیر دارای طراحی و رنگ مشابه هستند تا نه؟
 • مالکیت سایت: شما این امکان را خواهید داشت که اطلاعات مربوط به مالکین وب سایت های مختلف را از طریق دیتابیس WHOIS بررسی نمایید. مشخصاً اگر مالکین وب سایت هایی که به یکدیگر لینک شده اند یکی باشد، این احتمال وجود دارد که سایت درگیر یک لینک سازی شبکه ای است.
 • بک لینک پروفایل: داشتن پروفایل های مشابه ای که از آنها لینک گرفته شده یکی از راه های تشخیص لینک سازی شبکه ای است. اگر وب سایت های مختلف دارای پروفایل لینک مشابه ای بوده یا تمامی آنها به یک وب سایت برای مدت زمانی طولانی لینک داده باشند، این احتمال وجود دارد که سایت جزئی از یک شبکه لینک سازی شده یا از لینک های پولی استفاده شده است.
 • محتوای تکراری: خیلی از اوقات افراد برای دریافت بک لینک بخشی از محتواهای وب سایت خود را کپی و روی یک سایت یا وبلاگ تحت مالکیت خود قرار می دهند. بخشی از محتواهای وب سایت خود را کپی و ببینید که آیا در وب سایت های دیگر نیز وجود دارد یا نه.
 • تصاویر و ویدیوها: از آنجایی که تولید دوباره تصاویر و ویدیو کاری سخت و هزینه بر است، این احتمال وجود دارد که افراد در PBN از تصاویر و ویدیوهای تکراری استفاده کنند. شما می توانید با استفاده از قابلیت جستجو تصاویر گوگل ببینید که کدام یک از تصاویر یا ویدیوهای به کار رفته تکراری می باشد.

با بررسی 5 فاکتور بالا می توانید تشخیص دهید که لینک سایت شما در چه جایی قرار می گیرد و آیا ارزش ریسک دارد یا خیر! می بینید که به سادگی می توان نوع لینک حقیقی و لینک غیر واقعی را تشخیص داد…

الگوریتم پنگوئن گوگل

الگوریتم پنگوئن توانایی جستجو و شناسایی تمامی موارد عنوان شده را دارد و با توجه به آنها وب سایت شما را رتبه بندی کرده یا حتی باعث پنالتی شدن آن می شود. به همین دلیل نیز همانطور که اشاره شد به هیچ عنوان این روش به شما توصیه نمی شود. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، ممکن است بدون اینکه حتی اطلاع داشته باشید درگیر لینک سازی شبکه ای شوید. بروز این اتفاق زمانی پررنگ تر که شما سئو وب سایت و لینک سازی آن را به شخص ثالث واگذار کنید. معمولاً از لینک سازی شبکه ای یا بک لینک پولی استفاده می شود که این امر شاید در کوتاه مدت بتواند باعث موفقیت یک وب سایت شود اما در بلند مدت باعث از دست رفتن ارزش سایت در دید موتورهای جستجو و پنالتی شدن آن می گردد.

لینک سازی PBNبه خاطر داشته باشید زمانی که به روش صحیح و با استفاده سئو کلاه سفید در مسیر بهینه سازی وب سایت خود پیش می روید، می توانید تاثیر آن را در بلند مدت روی وب سایت خود ببینید. حتی ممکن است رقیبان شما نیز از این تکنیک استفاده کرده و رتبه خوبی را نیز به دست آورده باشند. اما این موضوع نباید باعث ناراحتی یا نگرانی شما بشود. چرا که گوگل روز به روز هوشمندتر و سخت گیرتر شده و شما تنها زمانی می توانید موفقیت را تجربه کنید که به شکلی درست و اصولی در مسیر سئو وب سایت خود پیش رفته باشید. در این مقاله از پایگاه دانش میزبان فا تلاش ما بر این بوده است تا نحوه لینک سازی شبکه ای و بایدها و نبایدهای آن را با شما در میان بگذاریم.

پیشنهاد می کنیم آموزش جامع سئو میزبان فا که با زحمت فراوان تهیه شده و به صورت رایگان به منظور افزایش سطح آگاهی در اختیاز بازدیدکنندگان قرار گرفته است را مطالعه نمایید.

آموزش سئو و بهینه سازی سایت

درناز خیبرگیر

چند سالی است که کار ترجمه را دنبال کرده و اکنون در زمینه تولید محتوا فعالیت می کند. او در حال حاضر به تیم تحریریه میزبان فا پیوسته است.

‫۵ دیدگاه ها

 1. با سلام و عرض ادب
  ممنون از مقاله خوبتون
  یکی سوالی برام پیش آمده چرا سایت های بزرگی مثل *** با وجود اینکه چند سایت مختلف دارند و دائما به یکدیگر لینک می دهند ولی جریمه نمی شوند مثلا سایت زومیت دائما به سایت *** و *** و بالعکس لینک می دهند و هیچ جریمه ای دریافت نمی کنند؟

  1. با سلام دوست عزیز
   ممنون از ابراز محبت شما. در خصوص سوال مطرح شده موضوعی که باید به آن اشاره کرد این است که به طور کلی لینک سازی شبکه ای گزینه مناسبی نیست و در صورتی که گوگل این موضوع را متوجه شود، به سئو سایت آسیب جدی می خورد. در چنین شرایطی برخی از سایت ها سعی می کنند با رعایت چگالی مناسب لینک سازی خود را انجام دهند که این موضوع نیز به هیچ عنوان تایید نمی شود چرا که به محض اینکه گوگل به این موضوع مشکوک شود سایت فوق با جریمه سنگینی رو به رو خواهد شد.
   موفق و پیروز باشید

 2. با سلام و عرض ادب
  خیلی ممنون از مطالب زیباتون
  فقط یک سوالی داشتم میخواستم بپرسم از چه افزونه ای برای (وقتی پاسخی برای دیدگاهم ارسال شد، مرا از طریق ایمیل آگاه کن) استفاده میکنید؟ لطف میکنید اگر لینک افزونه را ارسال بفرمایید تا ما هم بتونیم از آن استفاده کنیم.
  باتشکر

 3. با درود به همه دست اندرکاران این سایت خوب من مدتی است میبینم کنسول گوگل بعضی بک لینکهای من را حذف می‌کند مثلا از سایت reddit یا مدیوم ۷۰ تا ۹۰ بک لینک داشتم الان بدون حذف مطالب من از او سایتها متأسفانه بک لینکهای من به ۱۰ یا ۸ تا رسیده یا از یوتیوب لینک داشتم الان کلا حذف شده یا قبلا هم بود بعد حذف شد و مجدد ایندکس شد و الان دوباره حذف شده چرا اینطور میشه ممنونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *