دامنهمیزبانی وب

تفاوت بین ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین چیست ؟

در این آموزش از پایگاه دانش میزبان فا قصد داریم تفاوت بین انواع دامنه هایی که می توانیم روی هاست خود داشته باشیم را به صورتی کاملا واضح و روان بیاموزیم. بسیاری از کاربران تازه کار در استفاده از این نوع دامنه ها دچار سردرگمی شده و نمی دانند از کدام نوع در چه موقعی باید استفاده کنند و یا حتی تفاوت آن ها را نمی دانند و گاهاً استفاده های نابجا از این نوع دامنه ها می کنند. امکاناتی نظیر ادان دامین در برخی سرویس های هاست ارائه شده که با توجه به عدم آگاهی کاربران تازه کار نیز از این امکانات نمی توانند استفاده کنند پس ما سعی داریم در این آموزش تفاوت بین ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین و کاربرد و تفاوت های هرکدام از این موارد را آموزش دهیم. در ادامه ما تعاریفی از انواع دامنه های قابل استفاده در هاست ارائه خواهیم داد که در نهایت با مباحثی همچون تفاوت پارک دامین با ادان دامین و تفاوت این دو با ساب دامین به صورت کامل آشنا خواهید شد.

بررسی تفاوت پارک دامین با ادان دامین و ساب دامین

برای اینکه تفاوت بین ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین را به صورت کامل تری درک کنید بهتر است ابتدا تعاریفی از هر کدام ارائه کنیم و بررسی کنیم هر کدام از سه مورد بالا در چه مواقعی استفاده می شوند؟ چه تفاوت های تکنیکی با هم دارند و اصلا در چه شرایطی از آن ها استفاده کنیم؟ اکثر کاربران می پرسند که کدام برای سئو بهتر است. خیلی خب قبل از هر چیزی باید با سه مفهوم کلی آشنا شوید و بدانید که:

 • دامنه اصلی: دامنه متصل به هاست شما است که اطلاعات مربوط به آن را روی دایرکتوری public_html هاست خود ذخیره کرده اید.
 • پارک دامین: پارک دامین در واقع برای مواردی کاربردی است که شما قصد دارید دو یا چند دامنه را با یک محتوای یکسان ارائه کنید. به عنوان مثال تصمیم دارید برای برند سازی دو دامنه mydomain.com  و mydomain.ir را تهیه کنید و کاربر هر کدام از این دو دامنه را در مرورگر خود وارد کرد درنهایت محتوای سایت شما نمایش داده شود. در چنین شرایطی برای نمایش محتوای یکسان با چند دامنه، از قابلیت پارک دامین استفاده می کنیم.
 • ادان دامین: ادان دامین قابلیتی است که به واسطه آن علاوه بر دامنه اصلی قادر خواهید بود دامنه دیگری را نیز به هاست خود متصل نمایید. در واقع با این کار چند دامنه با محتوای کاملا متفاوت خواهید داشت.
 • ساب دامین: ساب دامین در واقع زیر شاخه ای از دامنه اصلی شماست که با نقطه از دامنه جدا می شود. به عنوان مثال blog.mizbanfa.net یک ساب دامین برای دامنه  mizbanfa.net است. ساب دامین نیز دارای محتوای کاملا متفاوت از دامنه اصلی است. در واقع دو محتوا با یک دامنه دارید اما آدرس دهی آن ها مجزاست.

دامنه اصلی چیست؟

این دامنه ای می باشد که به عنوان دامنه اصلی اکانت تعریف می شود. از طریق دامنه اصلی می توانید به اکانت میزبانی خود لاگین کنید و اکانتتان از طریق این نام دامنه در شرکت میزبانی شناسایی می شود. روی یک سرویس هاست نیز تنها یک نام دامنه ی اصلی می تواند در یک زمان وجود داشته باشد و سایر دامنه ها بعنوان دامنه ی فرعی تشخیص داده می شوند. نام دامنه ی اصلی برای ایجاد اکانت های هاستینگ و تعریف یوزر استفاده می شوند و در آدرس های ایمیل اصلی نیز درج می گردد. پس در انتخاب دامنه اصلی خود بسیار دقت داشته باشید. البته این مورد قابل تعویض است. در خصوص نصب وردپرس روی دامنه اصلی خود می توانید از دو آموزش تصویری زیر کمک بگیرید:

همان طور که گفتیم امکان تغییر دامنه اصلی در هاست نیز میسر است. مورد دوم اینکه اگر در زمینه خرید دامنه سوالی دارید می توانید راهنمای ویدیویی زیر را مشاهده نمایید.

آموزش ثبت دامنه + فیلم آموزشی تغییر دامنه اصلی سایت در دایرکت ادمین

دامنه پارک شده چیست؟

دامنه هایی که روی دامنه ی اصلی پارک می شوند به این صورت عمل می کنند که محتوای دامنه اصلی و سایت اصلی را نمایش می دهند و در واقع می توان گفت برای استفاده همزمان از پسوند های مختلف دامنه با یک نام برای سایت از پارک دامین استفاده می شود. برای مثال اگر دامنه Mizbanfa.com دامنه اصلی ما باشد، می توانیم دامنه های Mizbanfa.ir و Mizbanfa.net و Mizbanfa.org و… نیز با انواع پسوند ها بر روی دامنه  اصلی پارک کنیم و همه این دامنه ها محتوای سایت Mizbanfa.com را نمایش خواهند داد. در واقع با قابلیت پارک دامین چند دامنه با یک محتوای یکسان داریم. ماهیت پارک دامین به اینصورت است که کاربر دامنه های مورد نظر شما را در مرورگر وارد می کند و به محتوای شما می رسد. در حقیقت چند دامنه با یک یک محتوا دارید. دقت داشته باشید در این شیوه از ریدایرکت استفاده نمی کنیم و با آن کاملا متفاوت است.

پیشتهاد می کنیم اگر تمایل به برند سازی دارید دامنه های دلخواه خود را تهیه نموده سپس از قابلیت پارک دامین استفاده کنید تا در نهایت بتوانید ترافیک بیشتری را به سایت خود هدایت نمایید و برندسازی کنید.

آموزش پارک دامین در هاست دایرکت ادمین پارک کردن دامنه در هاست سی پنل

دامنه ادان شده چیست؟

دامنه ادان شده به دامنه ای گفته می شود که روی هاستی با یک دامنه اصلی دیگر اضافه می گردد ولی محتوایی مجزا از دامنه ی اصلی را نمایش می دهد. این نوع دامنه نیز از طریق اکانت دامنه اصلی مدیریت می شود و در هاست اصلی ادد می شود، برای هر دامنه ی ادان شده نیز در بخش مدیریت فایل ها ، در دایرکتوری home هاست پوشه ای منحصر بفرد با نام ادان دامین ایجاد می شود که محتوای سایت ادان شده را در آن مسیر می توان آپلود کرد. روی هر هاست بسته به امکاناتی که میزبانی به پلان هاست شما اختصاص داده اند می توانید دامنه ادان کنید. در واقع با استفاده از قابلیت ادان دامین می توانید سایت های مجزا روی یک هاست مشترک داشته باشید. نام دامنه ها و محتویات کاملا از هم مجزا هستند. در صورتی که از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنید می توانید در خصوص نصب و راه اندازی وردپرس روی ادان دامین از آموزش های تصویری زیر کمک بگیرید:

اگر چندین دامنه دارید و تمایل دارید بر آن ها هاست های جدا تهیه نکنید و در مخارج صرفه جویی به عمل آورید می توانید از قابلیت ادان دامین کمک بگیرید اما قبل از تعریف ادان دامین، بررسی کنید آیا هاست شما قادر به تامین منابع مورد نیاز سایت ها است یا خیر؟ سپس اقدام نمایید.

اضافه کردن دامنه جدید یا ادان دامین به هاست سی پنل افزودن دامنه جدید به هاست دایرکت ادمین

ساب دامنه چیست؟

ساب دامنه یا زیر دامنه، پیشوندی است که قبل از نام دامنه سایت قرار می گیرد و می توان از آن برای اهداف متنوعی مثل سازماندهی بخش های مختلف سایت استفاده نمود. فرضاً شما یک سایت دارید که می توانید با ایجاد ساب دامین هایی فروشگاهی ، وبلاگ و… استفاده کرد. نمونه هایی از ساب دامین blog.Yourdomain.com، Shop.Yourdomain.com، Mail.Yourdomain.com و… می باشد.

شما برای هر تعداد دامنه ای که داشته باشید می توانید ساب دامین تعریف کنید. در نتیجه ما در این آموزش تفاوت های میان دامنه اصلی، دامنه پارک شده، دامنه ادان شده و ساب دامین را آموختیم، پس در آینده می توانیم برای کارهای متفاوتی از انواع این دامنه ها استفاده بهینه کنیم و سایت خود رابه صورت سازماندهی شده و بهینه طراحی کنیم.

اگر تمایل دارید در خصوص دامنه و ماهیت آن اطلاعات جامع و کلیدی دریافت کنید و بهتر بتوانید سایت و دامنه خود را مدیریت نمایید پیشنهاد می کنیم راهنمای زیر را مطالعه نمایید. در این سری آموزشی همه نکات کلیدی در خصوص دامنه ها ارائه شده است.

آموزش های جامع کار با دامنه

4/5 - (87 امتیاز)

علی یزدان پرست

حدود 8 سالی هست که در زمینه میزبانی وب به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، علی یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های میزبان فا را توسعه می دهد، علی به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

‫۲۶ دیدگاه ها

 1. سلام
  من برای سایت خودم به آدرس http://www.jrbaharan.ir یک ساب دامین به آدرس tatto.jrbaharan.ir ساختم . نکات نصب رو مو به مو انجام دادم و حتی می تونم داخل ادمین سایت رفته و اونرو تنظیم کنم ولی وقتی در آدرس بار آدرس رو تایپ می کنم هیچ صفحه ای نمیاد
  لطفا راهنمایی بفرمایید

 2. با سلام خدمت شما
  من چندسال پیش یک سایت پرمحتوا داشتم، که بر مبنای جوملا 1.5 بود
  متأسفانه این سایت من توسط هکر های لعنتی هک شد و سرور هاست سایتم به دلیل تحمل فشار زیاد به سرور، با ارسال نامه ای به اینجانب از ادامه سرویس دهی به سایتم خودداری کرد.
  بعد از اون تصمیم گرفتم، یک سایت جدید در جوملا 3.5 درست کنم و الحمدلله موفق هم شدم.
  و سایت قبلیم رو هم رو یه سرور رایگان آپلود کردم.
  الان می خوام رو هاست جدیدم یک ساب دامین به اسم Archive.mysite.com درست کنم که توش محتوای سایت قدیمیم رو نشون بدم
  میشه راهنمایی کنید به چه شکل میتونم این کارو بکنم.

   1. ممنون از پاسخ‌گویی سریع شما

    فقط لینک‌هایی که معرفی کرده بودید، هیچ‌کدام به صورت مشخص روش ساخت «ساب فولدر» را توضیح نداده بودند؛ فقط آموزش ساخت «ساب دامنه» بود.
    من روی سایت شما بیش‌تر جست‌وجو کردم و با یک مفهوم با عنوان «دامنه‌ی ادان شده» رو‌به‌رو شدم.
    حالا سوآلاتم را مشخص‌تر می‌پرسم.
    ۱- «دامنه‌ی ادان شده» همان «ساب فولدر» است؟ اگر نه چه تفاوتی با هم دارند؟
    ۲- برای آن که بخواهم دو قالب داشته باشم اما دو سایت متفاوت از نظر موتورهای جست‌و‌جو شناخته نشود، انتخاب «ساب فولدر» به‌ترین انتخاب است؟
    ۳- برای آن که «ساب فولدر» داشته باشم باید محتویات سایت را در پوشه‌ی public_html کپی کنم؛ جایی که محتویات سایت اصلی وجود دارد. حالا به نظر شما باید در پوشه‌ی public_html دو پوشه‌ی تازه بسازم و یکی را به سایت اصلی و دیگری را به سایت وابسته اختصاص دهم؟ هم‌چون مثال زیر:

    mysite.com و mysite.com/shop

    ۴- در حالت استفاده از «ساب فولدر» نیاز به وردپرس تازه و بانک اطلاعاتی تازه هست؛ پس از طریق سایت اصلی نمی‌توانم این بخش را مدیریت کنم و باید برای «ساب فولدر» به بخش مدیریت خودش مراجعه شود. آیا این برداشتم درست است؟

    1. روز بخیر فروغ عزیز؛
     1. دامنه ادان شده با مفهوم ساب دامین و ساب فولدر متفاوت هستش. ادان دامین یک قابلیته که به واسطه اون می تونید علاوه بر دامنه اصلی، دامنه های دیگه ای رو هم به هاستتون معرفی کنید. در واقع روی یک هاست چند دامنه با محتوای مجزا خواهید داشت. برای شما که قصد دارید یک دامنه با دو محتوا داشته باشید ادان دامین کاربردی نیست.
     2. برای این مورد می تونید از قابلیت های ساب دامین و ساب فولدر استفاده کنید. ساب فولدر در واقع یک دایرکتوری هستش که محتوای ثانویه رویاون پیاده میشه اما ساب دامین یک زیرساخه از دامنه اصلیتونه. برای بلاگ و فروشگاه هایکنار سایت، اصولا از ساب دامین استفاده میشه. (البته بلاگ میزبان فا به صورت ساب فولدر هستش.)
     3. بله محتوایساب فولدرتون در یک دایرکتوری در public_html ایجاد میشه. ولی محتوای اصلی سایت مستقیما در public_html قرار میگیرن. (داخل پوشه نیستن)
     طبق مثال شما:
     mysite.com محتوای سایت اصلی هستش
     و mysite.com/shop محتوای ساب دایرکتوری رو نمایش میده.

     4. بله دقیقا همینطور هستش. میتونید یک سیستم مدیریت محتوای جدا با دیتابیس مجزا ایجاد کنید. پس مدیریتش هم مجزا از سایت اصلی هستش.
     اما همه این مورد روی یک هاست پیاده میشه.

 3. سلام
  بنده یک فروشگاه ساز دارم و روش کار به این صورت هست که همه در یک هاست و با یک کد و یک دیتابیس مدیریت می شوند. یعنی برای هر فروشگاه یک هاست مجزا ایجاد نمیشه و حتی addon domain هم نه؛ بلکه بهشون میگم نیم سرور هاست من رو تو دامنه شون وارد کنن و بعد من اون ادرس رو تو پارک دامین هاستم وارد میکنم و وقتی اون وارد سایتش شد در اصل وارد سایت من شده و من چک میکنم ببینم دامنه اش رو من در دیتابیسم دارم یا نه و اگر داشتم محتوای مربوطه اش رو با تمی که انتخاب کرده نشون میدم. یعنی کسی اصلا متوجه نمیشه که همه در یک هاست هستند. فقط میخواستم ببینم ایا گوگل متوجه میشه که همه این ادرسها در اصل یک پارک دامین هستند و من دارم برای هر کدام محتوای مجزا نشان میدم یا نه؟ چون اگر بفهمه که کلا سیو میره زیر سوال و اگر نفهمه هم که عالیه و با همین فرمون جلو میرم. ممنون از لطف شما

  1. سلام روزبخیر؛
   در واقع شما دارید از ماهیت پارک دامین استفاده می کنید.
   سایر دامنه ها محتوایی ندارند بلکه روی دامنه شما پارک میشن و محتویات هاست شما رو نمایش میدن.
   مشکلی در این خصوص نیست و محدودیتی بابت تعداد پارک دامین مطرح نشده. اگر نکته خاصی در این خصوص هست مطرح کنید تا دقیق تر راهنمایی بشید.

 4. با سلام
  ببخشید وقتی ما دامنه ای رو روی هاست ادان میکنیم یعنی یک سایت کاملا مجزا نسبت به سایت اصلیمون داریم و هیچ رابطه با هم ندارن؟

  1. سلام و احترام؛
   بله دامنه هایی با محتوای کاملا مجزا خواهید داشت به فقط هاستشون مشترک هستش. برای همین باید حتما دقت داشته باشید که این هاست پاسخگوی منابع مورد نیاز دو دامنه شما هست یا خیر.

 5. سلام من یه سایت دارم و محصول دانلودی میفروشم و از قالبم راضی ام ولی قالبم با ووکامرس سازگار نیس .. ایا ساب دامین میتونم استفاده کنم و وردپرس و ووکامرس رو نصب کنم روش؟ یه سوال دیگه اینکه اونوقت سبد خرید محصول دانلودی و فیزیکی یکی میشه یا جداس؟ ممنون میشم راهنمایی کنید باتشکر از سایت خوبتون

  1. سلام و احترام؛
   بله روی ساب دامین امکان نصب وردپرس با دیتابیس کاملا مجزا وجود داره.
   به تنظیمات شما بستگی داره ووکامرس امکان ارائه هر دو نوع محصولات دانلودی و فیزیکی رو ازائه کرده.

  1. سلام روزبخیر؛
   با جستجوی تگ dns می تونید آموزش های جدید رو هم مطالعه کنید.

 6. با سلام و عرض ادب
  مزیت سایت اصلی بر سایتی که ادان شده چیه؟
  تفاوت آن ها را نمی خوام مزیت و برتریش رو می خوام.
  با سپاس …

  1. سلام وقت بخیر؛
   تنها در محل ذخیره سازی اطلاعات تفاوت دارن. مزیت و ارجعیتی ندارن.

 7. سلام من روی وبسایتم یک سابدامین میخوام بزنم ولی تمام مراحل رو درستی رفتم ولی خطای 404 میده. مشکل چیه؟

  1. با سلام دوست عزیز
   شما می توانید از آموزش نحوه ساخت ساب دامین در هاست سی پنل یا آموزش ایجاد ساب دامین در دایرکت ادمین استفاده نمایید. در نظر داشته باشید که تا زمانی که روی ساب دامین خود یک سیستم مدیریت محتوا مثل وردپرس را نصب نکنید خطای 404 را مشاهده می کنید. شما می توانید از آموزش نصب وردپرس بر روی هاست سی پنل در این زمینه استفاده نمایید.
   موفق و پیروز باشید

 8. سلام
  ممنون از مطالب بسیار مفیدتون، می خواستم بدونم بدون اینکه دامنه رو پارک کنیم میشه از طریق ریدایرکت 301 دو دامنه برای یک هاست داشت.
  1-بعنوان مثال دامنه اصلی سایت ما test.ir هست و می خوایم کاربر وقتی test.com رو زد دامنه اصلی ما یعنی test.ir باز بشه
  2-پارک کردن دامنه باعث داپلیکت شدن محتوا نمیشه؟
  با تشکر

  1. سلام و احترام؛
   پارک دامین زمان هایی استفاده میشه که شما دو یا چند دامنه و یک محتوا برای ارائه دارید. به عنوان مثال اگر کاربر دامنه mizbanfa.ir یا mizbanfa.net رو در مرورگر وارد کرد به سایت میزبان فا هدایت میشه و این مورد موجب داپلیکت محتوا نخواهد شد چون در واقع شما یک محتوا ارائه کردید که با چند دامنه نمایش داده میشه و مشکلی نداره اصولا از این مساله برای برندسازی هم استفاده میشه تا اون سازمان بتونه دامنه هایی با پسوندهای مختلف رو داشته باشه.
   از ریدایرکت 301 زمان هایی استفاده میشه که شما قصد دارید ارزش و اعتبار یک لینک (محتوا) رو به صفحه مورد نظر منتقل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا