نرخ کلیک چیست

نرخ کلیک یا CTR چیست و تاثیر آن در سئو سایت

سئو
بدون دیدگاه

رسیدن به مخاطبین هدف گذاری شده و جلب نظر آنها، هدفی است که صاحبان وب سایت های مختلف همواره به دنبال آن بوده و برای آن تلاش می کنند اما این اتفاق زمانی رخ می دهد که وب سایت شما برای کاربران اینترنتی جذابیت لازم را برای کلیک کردن داشته باشد. اگر بتوانید کاربر را متقاعد کنید که روی لینک های مربوط به وب سایت شما کلیک کنند، نرخ کلیک یا CTR وبسایت افزایش یافته و شما به هدف خود رسیده اید. در واقع یکی از موضوعاتی که امروزه به بحث مهمی در بهینه سازی موتورهای جستجو تبدیل شده است، افزایش نرخ کلیک سایت است.

اما نرخ کلیک چیست؟ ctr مخفف چیست؟ نقش ctr در سئو چیست؟ افزایش نرخ کلیک چه تاثیری روی بهینه سازی وب سایت خواهد داشت؟ اینها از جمله سوالاتی هستند که در زمینه نرخ کلیک مطرح می شوند. اگر تمایل دارید به شناخت بهتری درباره نرخ کلیک (CTR) برسید و پاسخ سوالات خود در این زمینه را پیدا کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به بررسی مفهوم CTR و نقش آن در سئو سایت خواهیم پرداخت.

CTR چیست؟

در دنیای دیجیتال معیارهای زیادی وجود دارند که می توان از آنها به منظور کنترل و بهبود عملکرد وب سایت خود استفاده نمود. نرخ کلیک یا CTR یکی از اصلی ترین معیارهایی است که تاکنون مطرح شده است. اما نرخ کلیک چیست؟ اول از همه بیایید کمی با مفهوم CTR آشنا شویم. CTR مخفف عبارت Click Through Rate به معنای نرخ کلیک می باشد. از این معیار برای محاسبه تعداد کلیک هایی استفاده می شود که توسط کاربران روی تبلیغات، لینک ها یا کلیدهای قرار گرفته صورت گرفته است.

در واقع به کمک ctr می توانید مشخص کنید که کاربران اینترنتی تا چه میزان جذب محتواهای وب سایت شما شده اند و روی آنها کلیک کرده اند. در نهایت تمامی این کلیک ها سبب می شوند که کاربران وارد وب سایت شما شوند. این اتفاق دقیقا همان هدفی است که وب سایت شما برای آن به وجود آمده و برای رسیدن به آن تلاش می کند. در نتیجه بالا بودن نرخ کلیک نقش مستقیمی روی میزان موفقیت یک وب سایت دارد. پس در یک نتیجه کلی هرچقدر نرخ کلیک بالاتر باشد، بهتر است.

نرخ ctr چیست

تاثیر ctr در سئو سایت

تصور کنید که شما محتوایی را ایجاد کرده اید و آن محتوا در نتایج موتورهای جستجو به نمایش گذاشته شود. اگر هزاران نفر محتوای شما را در نتایج جستجوی گوگل مشاهده نمایند اما روی آن کلیک نکنند، دقیقا چه اتفاقی می افتد؟ مشخصا هیچ کسی نمی تواند با خدمات یا محصولاتی که وب سایت شما ارائه می دهد از طریق جستجو در گوگل یا دیگر موتورهای جستجو آشنا شود. پس تمام تلاش شما برای سئو سایت و ارائه مصول و خدمات بی نتیجه خواهد بود. در واقع این نرخ کلیک (CTR) است که نتیجه نهایی عملکرد سئو شما را مشخص کرده و بازگشت سرمایه (ROI) را برای شما به همراه دارد. CTR یکی از اصلی ترین معیارهایی است که باید در هنگام بهینه سازی وب سایت خود به آن توجه ویژه داشته باشید.

ctr چیست؟ و تاثیر آن در سئو

اگر بتوانید محتوایی را تولید کنید که از دید مخاطبین اینترنتی جذاب باشد، می توانید آنها را متقاعد نمایید که روی آن کلیک کنند. این اتفاق دقیقا همان چیزی است که با نام نرخ کلیک یا CTR شناخته می شود. گوگل نیز به دنبال وب سایت هایی است که برای کاربران جذاب بوده و از دید آنها دارای محتوای مناسبی است.

در نتیجه مطمئنا هر چقدر که تعداد کلیک هایی که روی محتواهای وب سایت شما صورت می گیرد بیشتر باشد، رتبه بهتری را در نتایج جستجو گوگل به دست خواهید آورد. البته فراموش نکنید که نرخ کلیک تنها معیار مورد نظر گوگل نیست. شما در ابتدا باید محتوایی کاملا بهینه و سئو شده تولید نمایید سپس آن را به شکلی جذاب در معرض نمایش قرار دهید و کاربر را ترغیب کنید تا لینک شما را از میان ده ها نتیجه گوگل انتخاب کنند. در ادامه مسیر نرخ کلیک نیز در نتیجه مناسب بودن محتواهای شما افزایش پیدا می کند.

با استفاده از ctr یا نرخ کلیک میتوانید متوجه شوید چه تعداد از کاربران در موتورهای جستجو گر، لینک وب سایت شمارا دیده و وارد سایت شما شده اند.

 1. با محاسبه نرخ کلیک صفحات میتوانید متوجه شوید کدام صفحات با چه کلید واژه هایی به اندازه کافی کلیک نداشته اند و آنها را بهبود دهید.
 2. با نرخ کلیک میتوانید میزان جذابیت محتوای خود را برای کاربر متوجه شوید.
 3. با دانستن اطلاعات از نرخ کلیک کاربر در موتور های جست و جوگر میتوانید در سئو پیشرفت کنید.
 4. و…

تفاوت CTR و impression چیست؟

گاهی اوقات کاربران اینترنتی محتوای وب سایت شما را در نتایج جستجو مشاهده می کنند، اما روی آن کلیک نمی کنند. ب تعداد دفعاتی که لینک شما با کلم ه کلیدی جستجو شده در نتایج موتورهای جستجو به نمایش گذاشته می شود، ایمپرشن می گویند. اما لزومی ندارد که کاربر لینک را ببیند و روی آن کلیک کنید پس هرچقدر فاصله عدد مربوط به نرخ کلیک و عدد مربوط به تعداد ایمپرشن کمتر باشد، بهتر است یعنی کاربران بیشتری پس از مشاهده لینک روی آن کلیک کرده اند. به همین دلیل است که اگر تعداد کل کلیک ها را در نسبت تعداد کل نمایش محاسبه نمایید، می توانید ctr وب سایت خود را به دست آورید.

افزایش کلیک گوگل

نرخ کلیک چگونه محاسبه می شود؟

با توجه به نقش پررنگ ctr در میزان موفقیت یک وب سایت در موتورهای جستجو، باید بتوان به شکل درستی آن را محاسبه کرد. طبق الگوریتم های معرفی شده توسط گوگل شما باید تعداد هر کلیک منحصر به فردی که روی محتواهای وب سایت شما در نتایج جستجو گوگل صورت می گیرد را به تعداد نمایش (impression) تقسیم کنید تا نرخ کلیک وب سایت خود را به دست آورید. فرمولی که به راحتی بتوانید نرخ کلیک یا CTR وب سایت خود را محاسبه نمایید به شرح زیر است:

نرخ کلیک = مجموع کلیک ها / مجموع تعداد نمایش

اما اکنون سوالی که مطرح می شود این است که تعداد نمایش (impression) چیست؟ تعداد دفعاتی که محتواهای شما در نتایج موتورهای جستجو به نمایش گذاشته می شود را با نام impression می شناسیم. حتما می پرسید تفاوت میان تعداد نمایش و نرخ کلیک چیست ؟ نگران نباشید چرا که در ادامه به بررسی این موضوع نیز خواهیم پرداخت. نکته مهم دیگر این است که نیاز نیست به طور دستی با فرمول بالا نرخ کلیک را محاسبه کنید، در حال حاضر ابزارهای بسیاری وجود دارند که می توانید با استفاده از آنها تمامی اطلاعات لازم برای بهینه سازی وب سایت خود به دست آورید و یکی از آنها سرچ کنسول گوگل است که اطلاعات مربوط به ctr صفحات مختلف را نمایش می دهد. با ثبت سایت در کنسول گوگل می توانید به راحتی آمار مربوط به تعداد کل کلیک ها، تعداد کل نمایش ها و نرخ کلیک خود را بررسی نمایید پس تنها کافیست وبسایت خود را در سرچ کنسول گوگل ثبت کنید.

💡 بیشتر بانید: گوگل سرچ کنسول چیست و 10 کاربرد جذاب آن

نرخ کلیک طبیعی چیست؟

نرخ کلیک طبیعی به ترافیکی اشاره دارد که به صورت طبیعی و کاملا ارگانیک لینک های محتواهای وب سایت شما را در نتایج موتورهای جستجو مشاهده کرده و با کلیک روی آنها وارد وب سایت شما می شود. در بحث سئو و بهینه سازی محتوا نیز تمام تلاش افراد بر این است که افراد را متقاعد کنند تا روی لینک های مربوط به وب سایت آنها کلیک کنند به همین دلیل است که نرخ کلیک یا CTR به یک اصل اساسی در سئو تبدیل شده است. افراد تلاش می کنند تا با بهبود عملکرد وب سایت خود و بهینه سازی آن، کاربران را متقاعد کنند که در میان تمامی نتایج مشابه دیگری که در نتایج جستجو به نمایش گذاشته می شود، وب سایت آنها را انتخاب کرده و روی آن کلیک کنند. اگر این اتفاق رخ دهد، نرخ کلیک به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

ctr مخفف چیست

ترافیک طبیعی یکی از مهم ترین انواع ترافیکی است که می تواند به سمت وب سایت شما بیاید، چرا که:

 • موتور جستجوی گوگل بیشترین میزان ترافیک را دارد و کاربران اینترنتی به این پلتفرم اعتماد بالایی دارند.
 • گوگل در خصوص رتبه بندی محتواهایی که نمایش می دهد از الگوریتم های بسیار سختگیرانه ای استفاده می کند در نتیجه اگر وب سایت شما بتواند جزء 5 نتیجه اول از جستجوی یک کلمه کلیدی باشد نشان دهنده این است که محتوای شما از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.
 • شاید در ابتدا رسیدن به جایگاه مناسب در نتایج جستجو کاری سخت و البته زمان گیر باشد اما اگر بتوانید با گذشت زمان به رتبه های ابتدایی نتایج جستجو گوگل برسید، یعنی توانسته اید اعتماد گوگل را کسب نمایید پس می توانید از مزایای آن که یکی از آنها افزایش نرخ کلیک یا CTR به شکل طبیعی است، به شکل طولانی مدت بهره ببرید.
 • مطابق آمارهای اعلام شده توسط گوگل حدود 33 درصد از کلیک های ترافیک طبیعی روی 5 محتوای ابتدایی گوگل صورت می گیرد یعنی اگر در جستجوی کلمه کلیدی جزو 5 رتبه اول باشید می توانید ترافیک قابل توجهی را نسبت به سایر جایگاه ها دریافت کنید.
 • طبق تحقیقات انجام شده نتایج صفحه اول گوگل (10 نتیجه اول) 92 درصد تمام ترافیک گوگل برای یک کلمه کلیدی مشخص را دریافت می کنند. پس کسب جایگاه مناسب می تواند CTR بیشتر و ورود ترافیک بالایی را برای شما به همراه داشته باشد هر چه جایگاه بالاتری داشته باشید سهم شما از این ترافیک بیشتر است البته اینکه کاربر روی لینک شما کلیک کند به برند شما و عنوان و توضیحات درج شده زیر لینک وابستگی شدیدی دارد.
نرخ کلیک چیست

در نقطه مقابل ترافیک ارگانیک، این امکان را خواهید داشت که با پرداخت هزینه ای مشخص ترافیک را به سمت وب سایت خود بیاورید. در این حالت باید از تبلیغات کلیکی استفاده کنید که معروف ترین آنها تبلیغات کلیکی (PPC) گوگل است. در این حالت محتوای وب سایت شما به شکل تبلیغات در معرض دید مخاطبینتان قرار می گیرد و با هر کلیکی که روی آنها صورت می گیرد، هزینه مشخصی را به پلتفرمی که تبلیغات در آن نشان داده شده است پرداخت می کنید. در واقع نرخ کلیک یا CTR در محاسبه هزینه تبلیغات نقش اصلی را ایفا می کند. در ادامه به بررسی ترافیک ارگانیک و نقش آن روی نرخ کلیک و همچنین تبلیغات کلیکی و مقایسه هر دو می پردازیم.

نرخ کلیک چیست

روش های افزایش کلیک سایت

به منظور افزایش نرخ کلیک سایت باید در صدد بهینه سازی آن باشید. بهینه سازی CTR رابطه مستقیمی با بهینه سازی محتوا دارد. اگر قصد دارید تعداد کلیک های خود را افزایش دهید، باید روی سئو محتوای خود تمرکز کنید. محتوای وب سایت شما باید به قدر کافی بهینه شده باشد و در کنار آن جذابیت کافی را نیز داشته باشد. راه های متعددی برای افزایش کلیک سایت وجود دارد از جمله:

 • دریافت ورودی ارگانیک از موتورهای جستجو (بهترین روش)
 • در گوگل دیسکاور دیده شوید.
 • تبلیغات کلیکی موثر را از یاد نبرید.
 • هدایت ترافیک از طریق تبلیغات بنری هم تا حدی موثر است.
 • جذب ترافیک از طریق شبکه های اجتماعی هم بسیار عالیست.
 • از داده های ساختار یافته برای جذاب تر شدن لینک خود در نتایج جستجوی گوگل غافل نشوید.
 • هدایت ترافیک از طریق بک لینک نز پیشنهاد می شود البته اگر به درستی و اصولی صورت گیرد و اسپم گونه نباشد.
 • از امکان فیچر اسنیپت بهره ببرید و سعی کنید پاسخ های صریح و شفافی در خصوص سوالات کاربران در محتوای خود درج کنید تا در جایگاه 0 نتایج جستجوی گوگل قرار بگیرید.
 • و…

بهتر است به منظور بهینه سازی ctr و دریاف ترافیک ارگانیک از موتورهای جستجو که بهترین شیوه افزایش نرخ کلیک است، گام های زیر را بردارید:

 1. در گام اول به منظور افزایش نرخ کلیک سایت باید بتوانید رتبه های ابتدایی نتایج جستجو گوگل را به دست آورید و این اتفاق زمانی رخ می دهد که محتواهای شما مطابق با الگوریتم های تعریف شده گوگل باشد.
 2. در گام دوم افزایش نرخ کلیک سایت، باید روی محتوایی که در نتایج به مخاطبین خود نمایش می دهید، تمرکز کنید. محتوا باید جذابیت کافی را برای کاربران اینترنتی داشته باشد تا بتواند آنها را متقاعد کند که به منظور مطالعه بیشتر روی آن کلیک کنند. به همین منظور باید روی عنوان، کلمه کلیدی و توضیحات کوتاه خود به عنوان ابزارهای مهم افزایش نرخ کلیک دقت کافی را داشته باشید.
 3. از اسکیما مارک اپ ها برای جذاب تر شدن لینک خود در نتایج جستجوی گوگل به شکل استاندارد استفاده کنید.

تبلیغات کلیکی گوگل و تاثیر آن روی نرخ کلیک

یکی از روش های بازاریابی دیجیتال که توسط شرکت گوگل معرفی شده است، تبلیغات کلیکی می باشد. PPC مخفف عبارت Pay-Per-Click به معنای پرداخت در ازای هر کلیک است. در این نوع از تبلیغات نرخ کلیک یا CTR نقش بسیار مهمی در هزینه پرداختی ایفا می کند. گوگل در ازای دریافت هزینه ای مشخص لینک مورد نظر شما را در نتایج ابتدایی خود به نمایش می گذارد. در این نوع از تبلیغات کنار آدرس وب سایت شما کلمه sponsor به معنای حامی مالی یا کلمه Ad قرار می گیرد که مخفف Advertisment است و نشان دهنده تبلیغاتی بودن لینک است.

کلیک سایت

در تبلیغات کلیکی گوگل در ازای هر کلیکی که روی محتوا شما صورت می گیرد، باید هزینه ای را پرداخت نمایید. ترافیکی که از این طریق وارد وب سایت شما می شود پولی است و با ترافیک طبیعی که با جستجو وب سایت شما را پیدا می کنند، تفاوت دارد. از آن می توان برای معرفی وب سایت خود و افزایش فروش استفاده نمود.

دریافت ترافیک ارگانیکدریافت ترافیک با تبلیغات
حصول نتیجه زمانبر است.دریافت نتیجه ای سریع
پایدارتر و برای طولانی مدتدریافت نتایج برای بازه زمانی محدود و کوتاه مدت
جلب اعتماد موتور جستجو ودریافت ترافیک رایگاندریافت ترافیک با پرداخت هزینه

نرخ کلیک یا همان CTR که مخفف عبارت Click Through Rate است نقش بسیار مهمی در موفقیت یک وب سایت ایفا می کند. هر چقدر که کلیک های بیشتری روی یک وب سایت صورت بگیرد و ترافیک بیشتری وارد آن شود، سایت نتیجه بهتری را دریافت می کند. پس افزایش نرخ کلیک سایت یکی از راه کارهای بسیار کلیدی برای بهبود موقعیت سایت در نتایج گوگل و بهبود رتبه سایت بشمار می رود. به همین دلیل است که در سئو روی روش های افزایش نرخ کلیک یا CTR سایت تاکید زیادی شده است. در این مقاله تلاش بر این بوده است تا شما را با مفهوم نرخ کلیک چیست آشنا کرده و به سوالاتی که ممکن است در این باره در ذهنتان ایجاد شده باشد پاسخ دهیم. امید است با مفهوم CTR و تکنیک های افزایش نرخ کلیک بتوانید جایگاه بسیار خوبی را به دست آورید.

سوالات متداول درباره نرخ کلیک و روش های افزایش آن

 1. CTR به چه معناست؟

  Clickthrough rate نرخ کلیک (CTR) را می توان برای سنجش میزان عملکرد کلمات کلیدی در نظر گرفت. نرخ کلیک یعنی اینکه کاربر لینک صفحه شما در مشاهده و روی آن کلیک کرده است.

 2. چگونه CTR خود را محاسبه کنم؟

  فرمول نرخ کلیک ساده است شما حتی برای فهمیدن آن نیازی به ماشین حساب CTR ندارید فقط کافی است برای محاسبه آن، به سادگی تعداد کلیک ها را بر تعداد نمایش های یک کمپین معین تقسیم کنید. به عنوان مثال، اگر یک کمپین هفت کلیک و 100 نمایش داشته باشد، CTR 7٪ خواهد بود.

 3. چرا نرخ کلیک مهم است؟

  نرخ کلیک به اندازه گیری موفقیت کمپین های تبلیغاتی شما کمک می کند. با تعیین تعداد افرادی که واقعاً روی تبلیغات شما کلیک می کنند، CTR از بهینه سازی تبلیغات پشتیبانی می کند. بهبود نرخ کلیک یکی از بهترین راه ها برای ایجاد فروش بیشتر است.

 4. تاثیر ctr در سئو سایت چیست؟

  پس از انتشار محتوا در وبسایت حتما باید از طریق موتورهای جستجو که بزرگترین منبع جذب ترافیک هستندف ورودی دریافت کنید و این زمانی اتفاق می افتد که لینک شما در میان ده ها لینک که در نتایج جستجو ظاهر می شود، جذاب باشد و کاربر روی آن کلیک کند. پس اگر کلیک اتفاق نیفتد و نرخ کلیک پایین باشد ورودی دریافت نخواهید کرد و تمام تلاشتان برای بهبود صفحات بی ثمر خواهد بود.

 5. چطور نرخ کلیک را افزایش دهیم؟

  با جذاب تر کردن لینک های نمایش داده شده در نتایج جستجوی گوگل می توانید مخاطب را ترغیب کنید تا روی لینک شما کلیک کند.

این مطلب را می پسندید

5/5 - (2 رای)

اشتراک گذاری مطلب
نویسند محتوا:
محتوای تیمی کار شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.