درگاه پرداخت زیبال
گوگل سرچ کنسول

آموزش ابزار URL inspection گوگل سرچ کنسول

ابزار URL inspection گوگل سرچ کنسول یکی از مهم ترین ابزارهایی است که توسط گوگل معرفی شده. با استفاده از این ابزار ارزشمند سرچ کنسول گوگل شما می توانید به بررسی ایندکس شدن سایت خود پرداخته وبه  اطلاعات ارزشمندی درباره وب سایت خود دست پیدا کنید. fetch as google یکی از ابزارهای پرکاربرد و محبوب است که در سرچ کنسول جدید گوگل در قالب ابزار URL inspection در اختیار افراد قرار گرفته است. در این مقاله از پایگاه دانش میزبان فا تلاش بر این است تا شما را با ابزار URL inspection گوگل سرچ کنسول و نحوه استفاده از آن آشنا کرده و بخش های مختلف آن را مورد بررسی قرار دهیم. در صورتی که تمایل دارید بیشتر با تفاوت های سرچ کنسول جدید و قدیم آشنا شوید می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید:

مقایسه کامل سرچ کنسول جدید گوگل و نسخه قدیم

موضوعاتی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد:

آشنایی با ابزار URL inspection گوگل سرچ کنسول

سئو همانند یک دریای بسیار بزرگ و عمیق است. به همین دلیل برای درک درست مفهوم آن باید در ابتدا با اصطلاحات اصلی آن آشنا شوید. خزنده های گوگل و ایندکس شدن دو اصطلاح اصلی در سئو است. اگر شما با دنیای اینترنت سر و کار داشته باشید، به طور قطع این دو عبارت را بارها شنیده اید. چرا که می توان به جرات گفت که تمام پروسه بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو به همین دو فرآیند منتهی می شود. اما معنای آنها چیست؟

استفاده از ابزار URL inspection گوگل سرچ کنسول

 • خزنده های گوگل: خزنده ها در واقع نرم ربات هایی هستند که با توجه الگوریتم هایی که توسط موتورهای جستجو برای آنها مشخص شده، وارد صفحات وب سایت های مختلف می شوند و محتواهای آنها را بررسی می کنند. تمامی این فرآیند توسط خزنده های موتورهای جستجو گوگل صورت می گیرد.
 • ایندکس شدن: بعد از crawling شدن صفحات وب سایت ها توسط خزنده های گوگل، نوبت به ایندکس شدن محتوای صفحات مورد نظر می رسد. در این مرحله محتوای وب سایت شما در موتورهای جستجو گوگل ذخیره می شود. در نتیجه هر زمان که کاربری درباره محتوای آن صفحه جستجویی را انجام داد، صفحه وب سایت شما برای او به نمایش گذاشته می شود.

در حال حاضر هزاران وب سایت به زبان های مختلف در جهان وجود دارند که باید توسط خزنده های گوگل crawling و سپس توسط موتورهای جستجو ایندکس شوند. به همین دلیل هم این عمل نقش مهمی در موفقیت یک وب سایت دارند. اما گاهی اوقات ممکن است شما محتوای بسیار مناسبی را تولید کرده اید که تمامی معیارهای سئو در آن رعایت شده است اما صفحه مربوط به آن در نتایج جستجو گوگل نمایش داده نمی شود.

در نتیجه موضوع مهمی که باید در نظر داشت این است که به چه شکلی فرآیند ایندکس شدن محتواهای وب سایت خود را پیگیری کنیم تا با چنین مشکلاتی مواجه نشویم؟ قابلیت URL inspection در گوگل سرچ کنسول ابزار چدیدی است که توسط گوگل در اختیار کاربران قرار گرفته است. با استفاده از این این ابزار و گزارش های قرار گرفته در آن می توان به بهترین نحوه فرآیند ایندکس شدن صفحات وب سایت خود را کنترل نمایید.

در صورت تمایل می توانید به منظور کسب اطلاعات بیشتر مقاله گوگل سرچ کنسول را مطالعه نمایید.

گزارش URL inspection گوگل سرچ کنسولایندکس شدن محتوای سایت در سرچ کنسول

گوگل طی یک بیانیه ای اقدام به معرفی ابزار جدید به نام URL inspection نمود. به گفته این شرکت با توجه به درخواست کاربران برای نمایش جزئیات بیشتر درباره فرآیند ایندکس شدن صفحات توسط موتورهای جستجو گوگل، آنها ابزار URL inspection را طراحی و آن را به سرچ کنسول جدید گوگل اضافه نموده اند.

به کمک این بخش می توانید اطلاعات دقیق درباره وضعیت crawling و ایندکس شدن صفحات وب سایت خود به دست می آورید. همچنین می توانید از طریق ابزار fetch as google قرار گرفته در این بخش گوگل سرچ کنسول نیز درخواست ایندکس شدن صفحه مورد نظر خود را ارسال می نمایید. البته در نسخه قبلی سرچ کنسول گوگل ابزار fetch as google در بخش crawl قرار داشت. در نسخه جدید این بخش حذف شده و این ابزار مهم در بخش URL insection در اختیار کاربران قرار گرفته است.

نحوه استفاده از ابزار URL inspection

به منظور استفاده از ابزار URL inspection گوگل سرچ کنسول باید وارد وبمستر تولز خود شده و روی ربانه URL inspection کلیک کنید. سپس در باکس مشخص شده باید لینک صفحه ای که قصد بررسی وضعیت ایندکس شدن یا fetch کردن آن را دارید را وارد نمایید. بعد از وارد کردن لینک مورد نظر شما با توجه به اینکه صفحه مربوطه پیش تر ایندکس شده است یا قصد ایندکس کردن آن را دارید، با حالت های مختلف زیر رو به رو می شوید. که در ادامه به شرح مفصل آن خواهیم پرداخت.

نحوه fetch کردن در سرچ کنسول جدید گوگل

fetch as google قابلیت بسیار مهمی است که شما با استفاده از آن می توانید صفحات وب سایت خود را به صورت دستی ایندکس کنید. چرا که گاهی صفحات وب سایت از دید خزنده های گوگل پنهان می مانند یا زمان ایندکس شدن آنها کمی طولانی می شود. در نتیجه با استفاده از این ابزار می توانید اقدام به ایندکس کردن URL های موردنظر خود نمایید. برای fetch کردن در سرچ کنسول جدید گوگل می توانید به شکل زیر پیش بروید.

 1. ابتدا وارد سرچ کنسول خود شوید. در ستون سمت چپ صفحه روی گزینه URL inspection کلیک کنید.
  نحوه fetch کردن در سرچ کنسول جدید گوگل
 2. زمانی که شما URL صفحه مورد نظر خود را در ابزار URL inspection گوگل سرچ کنسول وارد می کنید، با پیغام زیر رو به رو می شوید.ابزار URL inspection گوگل کنسول چیست؟
 3. در صورتی که لینک وارد شده پیش تر ایندکس نشده باشد، با پیغام URL is not on Google مواجه خواهید شد. در این صورت باید روی لینک REQUEST INDEXING کلیک کنید تا درخواست ایندکس شدن صفحه مورد نظر به گوگل ارسال شود.آموزش و معرفی ابزار URL inspection سرچ کنسول جدید گوگل
 4. پس از کلیک روی گزینه REQUEST INDEXING با پیغام زیر رو به رو خواهید شد.نحوه کار با ابزار URL inspection گوگل سرچ کنسول
 5. گوگل ایندکس بعد از بررسی لینک قرار گرفته ممکن است یکی از پیغام زیر را به شما نمایش دهد:
  Oops! Something went wrong: در صورت مواجه با چنین پیغامی باید دوباره اقدام به ایندکس کردن نمایید.آموزش کامل ابزار URL inspection گوگل سرچ کنسول
  Indexing requested: اگر این پیغام به نمایش گذاشته شود یعنی درخواست ایندکس شدن URL وارد شده ارسال شد و به زودی محتوای شما در نتایج جستجو گوگل به نمایش گذاشته می شود.
  آموزش ابزار URL nspection سرچ کنسول جدید

گزارشات URL inspection بعد از ایندکس محتوا

زمانی که اقدام به ایندکس کردن یک URL مشخص توسط ابزار URL inspection می نمایید، گزارشاتی از وضعیت ایندکس صفحه مد نظر نمایش داده می شود.

کادر Presence on Google

پس از عملیات ایندکس در همین صفحه در کادری تحت عنوان Presence on Google می توانید متوجه شوید که URL مورد نظرتان می تواند در نتایج جستجو گوگل به نمایش گذاشته شده یا نه و به صورت کلی در چه وضعیتی قرار دارد. در توضیح امکان ایندکس شدن یا نشدن لینک مورد نظر، یکی از توضیحات زیر را مشاهده خواهید نمود:

1. URL is on Google

این اعلان به این معنا است که URL صفحه مورد نظر ایندکس شده است و می توان آن را در نتایج جستجو گوگل مشاهده کرد و مشکلی نیز در داده ساختار یافته، صفحات AMP لینک شده و موارد این چنینی وجود ندارد. در صورت مشاهده این پیغام نیازی به انجام هیچ کاری ندارید و می توانید جزئیات اطلاعاتی که گوگل درباره این URL مشخص در اختیارتان قرار داده است را بررسی نمایید.

ابزار URL inspection سرچ کنسول گوگل

2. URL is on Google, but has issues

زمانی که با این پیغام مواجه شدید باید بدانید که URL مورد نظرتان ایندکس شده است و می توانید آن را در نتایج جستجو گوگل مشاهده نمایید. اما صفحه با مشکلاتی مواجه است که روی عملکرد آن تاثیر منفی گذاشته است. مشکلاتی در زمینه صفحه AMP یا داده های ساختار یافته غیر صحیح برای یک کلمه کلیدی پر سرچ در صفحه و موارد مشابه دیگر که روی عملکرد صفحه مورد نظر تاثیر می گذارد.

در صورت مواجه با این پیغام لازم است که اطلاعات قرار گرفته در بخش warnings یا errors را مطالعه نمایید و سعی کنید مشکل ایجاد شده را حل نمایید.

ابزار URL inspection گوگل سرچ کنسول

3. URL is not on google: Indexing errors

این هشدار زمانی به نمایش گذاشته می شود که حداقل یک مشکل اصلی در زمینه ایندکس شدن URL مورد نظر وجود دارد. به دلیل وجود همین مشکل نیز امکان به نمایش گذاشتن صفحه لینک مورد نظر در نتایج جستجو گوگل وجود نخواهد داشت. در صورت برخورد با این پیغام باید از طریق قسمت Coverage جزئیات مربوط به مشکل موجود را مشاهده و درصدد رفع آن برآیید.

همه چیز درباره ابزار URL inspection گوگل سرچ کنسول

4. URL is not on google

مفهوم این پیغام این است که URL مورد نظر در نتایج جستجو گوگل به نمایش گذاشته نشده است. دلایل بسیاری برای مشاهده این هشدار وجود دارد که معمول ترین آنها درخواست پسورد برای مشاهده صفحه مورد نظر یا استفاده از متاتگ robots یا robots.txt برای عدم دسترسی خزنده های گوگل به لینک مورد نظر است.

همه چیز درباره ابزار URL inspection سرچ کنسول گوگل

در چنین شرایطی شما باید جزئیات قرار گرفته در بخش coverage را مطالعه نمایید تا دلیل مشکل ایجاد شده را پیدا نمایید. برخی از دلایل این اتفاق عبارتند از:

 • تفاوت میان کانونیکال معرفی شده توسط شما و کانونیکال انتخابی گوگل. در این حالت URL تعدادی از صفحات وب سایت مشابه است و گوگل تصمیم به ایندکس کردن صفحه مشابه دیگری گرفته است. در این حالت شما باید تگ کانونیکال را حذف کرده یا دلیل استفاده از صفحات کانونیکال را برای گوگل مشخص نمایید.
 • گاهی ممکن است به دلیل وجود یک متاتگ robots.txt گوگل امکان دسترسی به صفحه مورد نظر را نداشته باشد. در این حالت شما باید فایل robots.txt خود را ویرایش کرده و دسترسی لازم برای خزنده های گوگل را فراهم کنید.
 • و…
5. URL is an alt version

این پیغام زمانی به نمایش گذاشته می شود که URL وارد شده یکی از ورژن های فرعی یک صفحه مشابه دیگر باشد. صفحاتی که با چنین پیغامی مواجه می شوند در واقع AMP یا کانونیکال مشابه ای را دارند یا نسخه دسکتاپ و موبایل آنها مشابه است. در این حالت شما باید کانونیکال انتخابی گوگل را بررسی کنید تا بتوانید جزئیات مربوط به آن را مشاهده نمایید.

گزارش URL inspection سرچ کنسول گوگل

بخش Index coverage

اگر کمی اسکرول کنید بخش Index coverage را می بینید. در این بخش می توانید توضیحات مربوط به وضعیت ایندکس URL وارد شده در ابزار URL inspection گوگل سرچ کنسول و جزئیات فرآیند ایندکس شدن آن را مشاهده نمایید. با توجه به وضعیت ایندکس شدن لینک مورد نظر با یکی از موارد زیر رو به رو خواهید شد:

1. Index coverage status

در این بخش گوگل به شما توضیح می دهد که لینک مورد نظر از نظر ایندکس شدن در چه وضعیتی قرار دارد و به چه دلایلی توسط گوگل ایندکس شده یا نشده است. در این بخش با 3 پیغام warning، failure یا excluded مواجه خواهید داشت.

2. Sitemapsراهنمای کامل ابزار URL inspection گوگل سرچ کنسول

در این بخش هر نقشه سایتی که به URL مورد نظر اشاره دارد به شما نشان داده می شود. این بخش تنها نقشه سایتی را دربر می گیرد که با استفاده از سایت مپ تایید شده یا در فایل robots.txt برای وب سایت مورد نظر لیست شده است.

3. Referring page

در این بخش اطلاعات صفحه ای که گوگل به عنوان صفحه مرجع برای پیدا کردن URL وارد شده در ابزار URL inspection گوگل سرچ کنسول به آن مراجعه می کند، نمایش داده می شود. صفحه مرجع ممکن است به طور مستقیم به URL مورد نظر لینک داده شود یا این که صفحه مادری باشد که صفحه مورد نظر را دربر می گیرد.

4. Last crawl

در این بخش زمان آخرین باری که صفحه وارد شده توسط گوگل crawl شده است به شما گفته می شود. تمامی اطلاعاتی که در این قسمت به نمایش گذاشته می شود، درباره آخرین باری است که گوگل صفحه ای از وب سایت شما را بررسی کرده است.

5. Crawl allowed

در این قسمت شما می توانید ببینید که آیا گوگل اجازه بازدید و خزیدن در صفحه موردنظر را دارد یا شما از طریق robots.txt این قابلیت را بلاک کرده اید. اگر گوگل بلاک شده است اما شما چنین نیتی را نداشته اید، باید به تنظیمات فایل robots.txt رفته و این مورد را درست کنید. در نظر داشته باشید که این مورد با هشدار Indexing allowed که در ادامه به آن می پردازیم تفاوت دارد.

آموزش ساخت فایل robots.txt برای وردپرس و بهینه سازی آن

6. Page fetch

در این بخش مشخص می شود که گوگل می تواند صفحه شما را از سرورتان دریافت کند یا نه. اگر قابلیت crawling بلاک شده باشد در این بخش همواره با پیغام شکست (failure) رو به رو خواهید شد. اما اگر امکان crawling وجود داشته باشد باز هم بنا به یکسری دلایل fetch کردن صفحه ممکن است با شکست رو به رو شود.

 • در واقع در بخش crawl allowed متوجه می شوید که آیا امکان دسترسی به صفحه را به گوگل داده اید یا نه .
 • در قسمت page fetch می توانید ببینید که با وجود امکان دسترسی، گوگل واقعا می تواند به صفحه دسترسی پیدا کند یا نه؟!
ابزار URL inspection گوگل سرچ کنسول چیست؟
7. Indexing allowed

با بررسی Indexing allowed می توانید متوجه شوید که آیا صفحه شما به صورت واضح و مشخص اجازه ایندکس شدن را دارد یا نه. اگر این اجازه به گوگل داده نشده باشد، می توانید دلیل آن را در این بخش ببینید. اما باید به خاطر داشته باشید که صادر شدن اجازه ایندکس از سمت شما، صفحه مورد نظر در نتایج جستجو گوگل به نمایش گذاشته می شود.

اگر صفحه شما توسط robots.txt بلاک شده باشد، این بخش همواره پیغام YES را نشان می دهد. چرا که گوگل نمی تواند دستورالعمل noindex را مشاهده و به آن احترام بگذارد. در این حالت صفحه شما ممکن است در نتایج جستجو گوگل نشان داده شود.

8. User-declared canonical

URL کانونیکال انتخابی شما به طور مشخص در این بخش به نمایش گذاشته می شود. شما می توانید URL کانونیکال خود را به روش های مختلفی همچون موارد زیر مشخص کنید:

 • استفاده از تگ <link rel=”canonical”> در هدر HTTP
 • نقشه سایت
 • و…

اگر صفحه شما یکی از صفحه های مشابه یا تکراری باشد، به شما توصیه می شود که حتما URL کانونیکال را مشخص نمایید.

9. Google-selected canonical

زمانی که گوگل با صفحات مشابه یا تکراری در وب سایت شما رو به رو شود، یک صفحه را به عنوان URL کانونیکال انتخاب می کند. اگر شما URL کانونیکال را مشخص کرده باشید، به احتمال زیاد گوگل همان لینک را به عنوان لینک کانونیکال انتخاب می کند. اما گاهی نیز لینک انتخابی گوگل متفاوت خواهد بود. در نتیحه شما نمی توانید گوگل را مجبور کنید که URL مورد نظر شما را انتخاب کند اما می توانید آن URL را پیشنهاد بدهید.

بخش Enhancements

در این بخش آخرین آمار جمع شده توسط گوگل طی آخرین فرآیند ایندکس کردن به نمایش گذاشته می شود. اگر URL مورد نظر ایندکس نشده باشد یا تغییری در شرایط آن در نتایج جستجو حاصل نشده باشد، این بخش خالی خواهد بود. البته در این بخش تمامی اطلاعات جمع آوری شده به نمایش گذاشته نمی شود، ابزار URL inspection گوگل سرچ کنسول در این بخش اطلاعات زیر را در اختیار شما قرار می دهد:

1. Mobile Usabilityمعرفی ابزار URL inspection در سرچ کنسول

در این قسمت می توانید بررسی کنید که کارکرد وب سایتتان روی گوشی های تلفن همراه به چه شکلی باشد. ممکن است با یکی از پیغام های زیر رو به رو شوید:

 • Page is not mobile friendly: در این حالت صفحه مورد به شکل مناسبی روی گوشی های تلفن همراه به نمایش گذاشته نمی شود. در نتیجه شما باید ایرادات عنوان شده را رفع کنید تا صفحه حاضر به شکل مناسبی روی تلفن های همراه نیز نشان داده شود.
 • Page is mobile friendly: در صورت مواجه با این پیغام باید بدانید که عملکرد صفحه مورد نظر روی گوشی های تلفن همراه مناسب می باشد.
 • no data available: در این حالت بنا به دلایلی گوگل نتوانسته است صفحه مورد نظر را بازیابی کرده یا کارکرد آن روی تلفن های همراه را بررسی نماید. در این حالت لازم است کمی صبر کرده و دوباره تلاش کنید.
2. AMP

AMP مخفف عبارت Accelerated Mobile Page و به معنای شتاب دهنده صفحه های تلفن های همراه است. هنگامی که از صفحات AMP استفاده می شود، می توانید اطلاعات مربوط را در این قسمت مشاهده نمایید. از اطلاعات قرار گرفته در این بخش نیز می توانید برای پیدا کردن مشکل موجود و حل آن استفاده نمایید.

3. Rich results

در نهایت نیز در بخش انتهایی Enhancements می توانید اطلاعاتی درباره انواع مختلف صفحات غنی یا همان داده های ساختار یافته پیدا نمایید. این اطلاعات شامل تعداد موارد معتبر پیدا شده در URL، توضیحاتی درباره هر یک از آنها و جزئیاتی درباره ارورها یا هشدارهای پیدا شده می باشید.

بررسی ایندکس شدن سایت

بعد از طی روال ایندکس کردن محتوا در سرچ کنسول، برای اطمینان از اینکه محتوا ی سایت شما در موتورجستجوی گوگل ظاهر می شود می توانید به شکل زیر عمل کنید:

 •  عبارت SITE: yoursite.com/especial page را در باکس جستجوی گوگل وارد کنید.
 • به جای yoursite.com/especial page لینکی که ایندکس نمودید را  بنویسید.
 • بعد از جستجوی عبارت بالا، باید صفحه ای که در صدد ایندکس آن بودید نمایش داده شود.

بررسی ایندکس شدن سایت

سرچ کنسول گوگل یکی از بهترین ابزارهایی است که می توان برای بهینه سازی وب سایت خود از آن استفاده نمود. با استفاده از ابزارها و گزارش های قرار گرفته در آن می توانید به درک بهتری درباره شرایط وب سایت خود دست پیدا کرده و عملکرد آن را بهبود ببخشید. در این مقاله از پایگاه دانش میزبان فا تلاش شده است تا شما را با ابزار URL inspection سرچ کنسول گوگل آشنا کرده و روش استفاده از آن را آموزش دهیم. علاوه بر این روش fetch کردن در سرچ کنسول جدید گوگل را نیز در اختیار همراهان گرامی قرار داده ایم.

آموزش کامل کار با گوگل سرچ کنسول

برچسب ها
خرید هاست با کیفیت ایرانی

درناز خیبرگیر

بیش از 5 سال است که کار ترجمه را به صورت حرفه ای دنبال کرده و نزدیک 3 سال است که در زمینه تولید محتوای اصولی و سئو شده فعالیت می کند. او در حال حاضر به تیم تحریریه میزبان فا پیوسته است.

نوشته های مشابه

‫۴۵ نظرها

 1. سلام
  وقتتون بخیر
  در قسمت “URL Inspection” سرچ کنسول ارور زیر برای URLهای سایتم نمایش داده میشه.
  URL is on Google, but has issues
  It can appear in Google Search results (if not subject to a manual action or removal request). However, some issues prevent it from being eligible for all enhancements. Learn more
  .
  لطفا راهنمایی بفرمایید چطور این ارور رو برطرف کنیم.
  در سایت های مختلف فقط اشاره شده بود که این ارور رو شناسایی و برطرف کنید.
  ولی هیچ جایی کامل توضیح ندادن که چطور علت این ارور رو پیدا کنیم. و نحوه رفعش چطور هست…

  با تشکر از مطالب خوبتون

  1. با سلام دوست عزیر
   یکی از رایج ترین دلایلی که ممکن است سبب بروز این خطا شود، مشکل در بارگذاری برخی از منابع صفحه (عکس، JavaScrip و CSS) است. برای بررسی دقیق تر این مشکل بهتر است به ترتیب زیر پیش بروید:
   1. از طریق مرورگر خود صفحه مورد نظر را باز کنید. اگر بارگذاری صفحه بدون مشکل صورت گرفت، این احتمال وجود دارد که مشکل موقتی بوده و رفع شده است. در نتیجه دوباره وارد سرچ کنسول شده و اقدام به ایندکس کردن لینک مورد نظر نمایید. اما اگر در بارگذاری صفحه مشکلی مشاهده شد به شکل زیر پیش بروید:
   • در گام اول روی inspect url کلیک کنید.
   • سپس view crawled page را انتخاب کرده و در منو سمت راست more info را انتخاب نمایید. در این بخش توضیحات بیشتری درباره مشکل پیش آمده ارائه می شود. در نظر داشته باشید که به احتمال بسیار زیاد با بررسی محتوای تصویری و متنی صفحه می توانید مشکل مورد نظر را رفع نمایید.
   2. ممکن است صفحه مورد نظر مشکل امنیتی داشته یا به صورت دستی توسط گوگل پنالتی شده است. به منظور بررسی این مورد می توانید از طریق قسمت security and manual actions اقدام کنید و بررسی کنید که آیا لینک حاضر مشکل امنیتی دارد یا نه. اگر می خواهید با بخش security and manual actions بیشتر آشنا شوید، می توانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید.
   https://mizbanfa.net/blog/google-search-console/security-issues-report-in-google-search-console/

 2. سلام
  وقت بخیر

  مواردی که تو عکس نشون دادم بادرج محصول همزمان تعدادشون بالا میرن .

  1. با سلام دوست عزیز
   بخش valid شامل لینک هایی می شود که بدون مشکل ایندکس شده اند و بالا رفتن شماره این بخش کاملا طبیعی است. در حالت Excluded در واقع لینک های قرار گرفته ایندکس نشده اند و گوگل سرچ کنسول بر این باور است که شما این امکان را به صورت تعمدی از خزنده های موتور جستجو گوگل سلب کرده اید. به عنوان مثال ممکن است شما برای لینک مورد نظر تگ noindex قرار داده اید یا آنها توسط فایل robotstxt بلاک کرده اید یا حتی شاید لینک مشخص شده یک نسخه تکراری از صفحه کانونیکالی باشد که پیش تر توسط گوگل ایندکس شده است. در نتیجه بالا رفتن تعداد لینک های قرار گرفته در این دو بخش مشکلی را به همراه ندارد. اما بهتر است لینک هایی که در بخش Excluded قرار گرفته اند را برای اطمینان بیشتر بررسی نمایید. مقاله آموزش بخش coverage سرچ کنسول جدید گوگل توضیحات بیشتری را ارائه داده و با استفاده از مقاله آموزش کامل رفع خطاهای گوگل وبمستر می تواند موارد مربوطه را بررسی نمایید.
   موفق و پیروز باشید

 3. سلام روز بخیر لطف میکنید بفرمایید مشکل

  URL is not available to Google
  During live testing, indexing issues were detected with the URL

  چطور می توان برطرف نمود و به چه دلایلی رخ میدهند؟

 4. سلام خسته نباشید
  ببخشید من اشتباهی در ثبت نام در قسمت doamin Property من آدرس سایتم رو بدون https:// نوشتم
  آیا مشکلی برای ایندکس کردن پیش میاد

  1. با سلام دوست عزیز
   نام دامنه باید به صورت yourdomain.com وارد شود و در واقع شما به شکل صحیحی آدرس دامنه خود را وارد کرده اید. پس نیازی نیست بابت آن نگرانی داشته باشید. بعد از ثبت دامنه تمامی ساب دامین ها و مسیرهای دسترسی به وب سایت شما مثل http نیز در نظر گرفته می شود.
   موفق و پیروز باشید

 5. سلام و درود
  بنده یه سایت فروشگاهی دارم
  و مشکلم این هست که ایندکس های انجام شده تو گوگل و نحوه نتایج متاسفانه طبق الگوریتمی که باید پیش نرفته
  یعنی به جای اینکه دسته ی محصولات داخل نتایج باشه یکی از محصولات نمایش داده میشه
  در صورتی که دسته بندی هم دارای مطلبه و سئو شده
  البته این موضوع هم هست که قبلا دسته میومد ولی الان یه 10 روزی هست یک تک محصول به جاش جایگزین شده تو نتایج گوگل
  تو رو خدا اگه میدونید کمک کنید
  ممنون از سایت کاملتون.

  1. با سلام دوست عزیز
   گوگل با توجه به الگوریتم های خود تصمیم می گیرد که چه صفحه ای در نتایج ابتدایی باشد و چه صفحه ای نباشد. کاری که شما می توانید در این زمینه انجام دهید تمرکز روی سئو تمامی صفحات سایت و کار کردن روی لینک سازی داخلی است. در واقع پیشنهاد من به شما این است که با لینک سازی صحیح از صفحات محصول به صفحه مادر سعی کنید ارزش صفحات را به صفحه اصلی منتقل کنید. مقاله فاکتورهای سئو و بهینه سازی سایت می تواند در این زمینه به شما کمک کند. همچنین در نظر داشته باشید که معمولا پیدا کردن جایگاه اصلی در نتایج گوگل کمی زمان بر است و تا مدت ها dancing دارد تا بتواند تشخیص دهد که کدام صفحات از دید کاربر جذابیت بیشتری داشته است. شما بعد از اینکه اطمینان حاصل کردید تمامی صفحات سئو مناسبی دارد، باید منتظر بمانید و صبور باشید. به مرور صفحات وب سایتتان جایگاه ثابتی پیدا می کنند.
   موفق و پیروز باشید

  1. سلام روزبخیر؛
   پیدا شدن یک عبارت خاص در گوگل جزء مباحث سئو هستش. باید روی سئو اون کلمات کاربشه تا در نتایج ابتدایی گوگل قرار بگیرن.

    1. اول از هر چیزی سایتتون باید ایندکس بشه تا در نتایج گوگل قرار بگیره اینکه عبارت خاصی رو سرچ کنید در نتایج ابتدایی مشاهده بشه نیازمند صرف زمان و انرژی و بهینه کردن سایت برای اون کلمه هستش. در ابتدای مسیر چنین چیزی امکان نداره بدون کار کردن رو کلمات و با سرچ تو نتایج گوگل ببینیدش.
     تنظیمات سایتتون رو بررسی کنید قابلیت ایندکس شدن در حال فعال قرار داشته باشه و بعد از اون با تولید محتوا یا تکنیک های سئویی دیگه روی عبارات مورد نظرتون کار کنید تا با سرچ در serp نمایش داده بشن.

 6. سلام ببخشید ایندکس نشدن صفحه اصلی سایت در گوگل ممکنه؟
  منظورم اینه تمام صفحات سایت توسط گوگل ایندکس شده ولی من میام آدرس صفحه اول مثلاً https://mizbanfa.net/ رو سرچ می‌کنم با ارور روبه رو شده آیا این درست یا گوگل سرچ کنسول اینو ساپورت نمی‌کنه و باید آدرس صفحات رو بهش بدیم؟

  1. با سلام دوست عزیز
   به طور کلی گوگل تمامی صفحات یک وب سایت را ایندکس می کند. اما موضوعی که وجود دارد این است که با توجه به میزان فعالیتی که شما روی وب سایت خود دارید، این زمان ممکن است متغیر باشد. اما با توجه به اینکه شما عنوان کرده اید که با ارور رو به رو شده اید، بهتر است خطایی که مشاهده می کنید را نیز عنوان نمایید تا بتوان به شکل بهتری پاسخگوی شما بود.
   موفق و پیروز باشید

   1. ببینید من در قسمت URL inspection فقط دامنه اصلی سایت رو سرچ می‌کنم گفتم مثلاً mizbanfa.net بعد با ارور URL is not on Google: Indexing errors
    مواجه میشم در حالی که در صفحات سایت مثلاً mizbanfa.net/blog/google-search-console اینجوری این مشکل نیست و من اسم سایتم رو سرچ می‌کنم پیدا نمیشه مثلاً میزبان فا و میزنم آموزش سئو میزبان فا این صفحه میاد ولی فقط می‌زنم میزبان فا سایتم نمیاد و امدم دامنه اصلی و خالی بدون اینکه لینک صفحه باشه رو در URL inspection سرچ می‌کنم با همون اروری که گفتم مواجه میشم و بعد در قسمت میرم ببینم دلیل چیه اروری نیست coverage نیست و منظور کاملاً همینه امیدوارم متوجه شده باشید کل حرفم اینه که دامنه اصلی سایتم توسط گوگل فک کنم ایندکس نمیشه حالا باز شما باید یه جوری بهم کمک کنید تا من متوجه بشم ممنون

    1. با سلام دوست عزیز
     اگر شما با خطا url is not on google: indexing errors رو به رو می شوید در واقع دو حالت ممکن است برای صفحه مربوطه رخ داده باشد. در حالت اول ممکن است گوگل لینک عنوان شده را از از نتایج خود حذف کرده باشد. در حالت دوم نیز این احتمال وجود دارد که امکان دسترسی به صفحه فوق را نداشته و در نتیجه نتوانسته است آن را مورد بررسی قرار داده و در نهایت ایندکس کند. در این حالت شما می توانید لینک مورد نظر را در مرورگر وارد کرده و در صورت بارگذاری آن به سرچ کنسول رفته و اقدام به ایندکس آن از طریق بخش test live url در قسمت url inspection نمایید. اما اگر صفحه بارگذاری نشد باید دلیل مشکل را شناسایی و رفع نمایید. معمولا دلیل بروز این مشکل استفاده از تگ noindex در نقشه سایت وب سایت است که باید آن را حذف نمایید.
     موفق و پیروز باشید

 7. با درود به شما و مطلب مفید شما سوال دارم اینکه چطور یک صفحه که از صفحات سایت ما نیست را در گوگل ایندکس کنیم
  مثلا من رپرتاژ آگهی زدم ولی تو گوگل نیست با این آدرس که سرچ میکنم میاره ولی در قسمت جستجوی گوگل که لینک را وارد میکنم شناسایی نمیکنه

  1. سلام و احترام؛
   برای اینکه بررسی کنید آدرس مورد نظرتون در وگل ایندکس شده یا نه از فرمت زیر استفاده کنید:
   SITE: yourlink
   طبق این فرمت، آدرستون رو در گوگل جستجو کنید اگر یافت شد به این معنی هست که ایندکس شده.

   1. با درود من متوجه هستم چطور بفهمم که ایندکس کنم یک صفحه از سایت خودم را سوال من این هست که یک صفحه که من رپرتاژ آگهی زدم چطور به گوگل بشناسونم تا ایندکس کنه خودش

    1. وقت بخیر؛
     ربات های گوگل به صورت خودکار این کار رو انجام میدن و نیاز نیست شما کارخاصی انجام بدید.

 8. سلام
  ممنونم از مقاله عالیتون
  اگر بعد از مدتی مقاله را به روز رسانی کنیم، بازم هم لینک مقالمونو باید در گوگل وبمستر ایندکس کنیم تا گوگل متوجه تغییرات مقالمون بشه یا اینکه اصلا نیازی نیست این کار انجام بشه؟؟؟

  1. سلام و احترام؛
   زمانی که مقاله ای کنتشر می کنید به صورت خودکار (اگر سایتتون قابلیت ایندکس شدن داشته باشه) صفحاتتون ایندکس میشه.
   هر زمان تغییراتی اعمال می کنید خزنده ها متوجه تغییرات و محتاوی جدید میشن و عمل ایندکس انجام میشه اما اگر تمایل دارید روال ایندکس شدن سریع تر صورت بگیره و کسی محواتون رو کپی نکنه می تونید به صورت دستی لینک مقاله اپدیت شده رو ایندکس کنید.

 9. سلام ، وقت بخیر.
  ببخشید من لینک یک محصول رو خواستم ایندکس کنم اما این پیام رو میده:
  URL is available to Google, but has issues

  دربخش warnings ، چهار تا هشدار داده که همشون optional هست. لینک رو اصلا تو گوگل نشون نمیده:

  4 warnings
  Missing field “brand” (optional)
  Missing field “aggregateRating” (optional)
  Missing field “review” (optional)
  No global identifier provided (e.g., gtin, mpn, isbn) (optional)

  چکار باید کرد؟ باتشکر

  1. سلام روزبخیر؛
   زمانی که با این پیغام مواجه شدید باید بدانید که URL مورد نظرتان ایندکس شده است و می توانید آن را در نتایج جستجو گوگل مشاهده نمایید. اما صفحه با مشکلاتی مواجه است که روی عملکرد آن تاثیر منفی گذاشته است. مشکلاتی در زمینه صفحه AMP یا داده های ساختار یافته غیر صحیح برای یک کلمه کلیدی پر سرچ در صفحه و موارد مشابه دیگر که روی عملکرد صفحه مورد نظر تاثیر می گذارد. در صورت مواجه با این پیغام لازم است که اطلاعات قرار گرفته در بخش warnings یا errors را مطالعه نمایید و سعی کنید مشکل ایجاد شده را حل نمایید.
   پیشنهاد میکنم بخش URL is on Google, but has issue در مقاله زیر را مظالعه کنید:
   آموزش ابزار URL inspection گوگل سرچ کنسول

 10. سلام خسته نباشید.
  ببخشید من عکس و متن پروفایلم رو توی سایتم تغییر دادم و وقتی رفتم که درخواست بررسی مجدد صفحه رو بدم که زودتر تغییرات اعمال بشه متوجه شدم گوگل قابلیت ایندکس دستی رو برای بروزرسانی فنی غیر فعال کرده و میگه که توی این چند هفته ایندکس ها خودکار انجام میشن.
  با این اوصاف به طور تقریبی چقدر طول می کشه تا تغییرات در نتایج اعمال بشه؟
  ممنون

  1. سلام روزبخیر؛
   بله قابلیت ایندکس به صورت دستی مدت زمانیه معلق هستش و ربات ها به صورت طبیعی سایت ها رو بررسی می کنن طبق اطلاعیه های عمومی منتشر شده زمان دقیقی اعلام نشده.

 11. سلام خسته نباشید من لینک دسته بندی سایت رو که توی قسمت URL inspection وارد میکنم با این خطا مواجه میشم URL not in property
  Inspect a URL in the currently selected property or switch properties
  دلیلش چیه لطفا راهنمایی کنید ، ممنون.

  1. با سلام دوست عزیز
   لینکی که شما در قسمت URL inspection وارد می کنید مربوط به دامنه دیگری است. به منظور رفع خطا فوق در ابتدا لینکی که وارد می کنید را بررسی کرده و اگر با چند دامنه مختلف در سرچ کنسول ثبت نام کرده اید، اطمینان حاصل کنید که لینک را دقیقاً در قسمت URL inspection دامنه مربوطه وارد می کنید.
   موفق و پیروز باشید

 12. با سلام و خسته نباشید.
  عبارت About 5,960,000 results که پس از جستجوی یک کلید واژه نشان داده میشود ، به چه معنی است؟
  با سپاس

  1. سلام روزبخیر؛
   تعداد ریزالت های گوگل و نتایج یافت شده در خصوص عبارتی که جستجو کردید رو نشون میده.

 13. سلام وقت بخیر ببخشید من یه سایت دارم با وردپرس،تمامی برگه هام ایندکس شده ولی هرچی نوشته درست میکنم ایندکس نمیشه توی گوگل سرچ کنسول هم url inspection هم وقتی آدرس رو وارد میکنم مینوسه ایندکس نشده ولی دلیلش ارور نیست ریکئست ایندکس هم زدم چند روزه هنوز ایندکس نشده، فایل ربات هم ایراد نداره سئوی داخلی سایت هم ایراد نداره واقعا برام سوال شده یعنی هیچچچ اروری پیدا نکردم که بخام بهونش کنم بگم بخاطر اون ایندکس نمیشه،اگه میتونید راهنمایی کنید ممنون قسمت مقاله ها هرچی هست ایندکس نمیشه

  1. سلام و احترام؛
   ۷ علت ایندکس نشدن سایت در گوگل
   به کمک آموزش زیر از پیشخوان وردپرس به قسمت تنظیمات و سپس خواندن مراجعه کنید و بررسی کنید آیا سایت برای موتورهای جستجو قابل خواندن هست یا خیر.
   جلوگیری از ایندکس شدن سایت توسط موتورهای جستجو
   بررسی کنید از تگ های نوایندکس استفاده نشده باشه. مطمئن بشید که خزنده های گوگل می تونند صفحات مورد نظر را بررسی کنند. دسترسی به صفحات در فایل robots.txt یا توسط تگ noindex بلاک نشده باشه.
   همچنین داخل بازبینی سایتتون به یک موردی رسیدم که بهتره رفعش کنید البته به سوالتون مربوط نیست ، یکسری تگ داشتید که ظاهرا حذف شدن و الان 404 هستن مثل تگ سایت

 14. بله تمامی مراحل رو که گفتید انجام دادم مشکلی نبود،تگ ها رو هم درست میکنم،live test هم میگیرم پیغام میده صفحه مشکلی برای ایندکس شدن نداره،

  1. وضعیت اینکس محتوا به فعالیت سایتتون هم بستگی داره مثلا سایت های خبری چون در لحظه محتوا منتشر میکنن سرعت ایندکس بالایی دارن…
   در سرچ کنسول به بخش coverage مراجعه کنید و نمودار ایندکس محتوا رو چک کنید که به چه شکل هستش. ارورهای این قسمت رو حتما بررسی کنید. اگر اروری وجود نداشت مدتی صبر کنید تا وضعیت ایندکس محتواتون مشخص بشه. چون اگر مشکلی در این خصوص وجود داشته باشه در این بخش گزارش میشه.
   آموزش بخش coverage سرچ کنسول جدید گوگل

 15. سلام مدتی هست که در گوگل سزچ کنسول بخش REQUEST INDEXIN از کار افتاده . یعنی نمیشه دستی ایندیکسش کنم. لینک مطلب رو میزارم تو کادر URL inspection و در ادامه هم پیغام سبز رنگ URL is on Google میاد. قبلن با زدن REQUEST INDEXIN سریع لینک در گوگل نمایش داده میشه.اما الان دیگه این گزینه فعال نیست تو سرچ کنسول و مطلب هم با وجود بدون مشکل و ایراد بودن چند روزه که ایندیکس نمیشه . البته اینو من تو سایتای دیگمم دیدم که غیر فعال شده . دلیلش چی هست و ایا راهی برای فعال کردن دوبارش وجود داره. ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. با سلام دوست عزیز
   با توجه به بیانیه صادر شده توسط این مجموعه این اتفاق به دلیل اعمال یکسری آپدیت ها و تغییرات تکنیکی روی سرچ کنسول رخ داده است و بعد از اتمام فرآیند تغییرات مورد نظر این مشکل نیز مرتفع می شود. در حال حاضر باید صبور باشید و در صورتی که می خواهید سرعت ایندکس خود را بالا ببرید، سعی کنید انتشار منظم و با برنامه محتوا را روی وب سایت خود داشته باشید تا موتورهای جستجو در همان زمان های خاص برای بررسی و ایندکس محتواهای شما به سراغ وب سایتتان بیایند.
   موفق و پیروز باشید

 16. سلام ممنون بابت مطلب خوبتون
  الان که بخش ایندکس سرچ کنسول غیر فعال شده. چطور باید متوجه بشیم که یک صفحه ایندکس شده یانه؟ و اگر نیست به صورت دستی ایندکس شود.

  1. با سلام دوست عزیز
   ممنون از ابراز محبت شما. در خصوص سوال اول باید گفت که شما می توانید عنوان مقاله خود را به صورت SITE: yoursite.com/especial page جستجو نمایید. به جای yoursite.com آدرس سایت و به جای especial page آدرس صفحه مورد نظر را وارد نمایید. اگر صفحه در نتایج به شما نمایش داده شد یعنی ایندکس صورت گرفته است. در خصوص بخش دوم سوال نیز شما می توانید برای مدتی به صورت منظم و طبق یک برنامه زمانی مشخص محتواهای خود را منتشر کنید تا موتورهای جستجو به نوعی شرطی شده و در همان ساعات برای مشاهده محتوای وب سایت شما اقدام کند. این مشکل در سرچ کنسول به طور قطع موقتی بوده و به زودی مرتفع می شود.
   موفق و پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن