گوگل سرچ کنسول

گزارش مسیر راهنمای سایت (breadcrumbs) در سرچ کنسول

کنسول جدید گوگل این امکان را به شما می دهد تا تمامی آنچه را که برای مدیریت صحیح وب سایت خود نیاز دارید را در اختیار داشته باشید. breadcrumbs سرچ کنسول یکی از قابلیت های بسیار ارزشمند موجود در گوگل سرچ کنسول است که به عنوان مسیر راهنما وب سایت شما مورد استفاده قرار می گیرد. اما سوال اینجاست که اصطلاح breadcrumbs یا راهنمای مسیر چیست؟ بردکرامب سایت یک امکان بسیار مهم است که وبمستران می توانند با استفاده از آن به سئو سایت و در نتیجه آن کسب رضایت بازدیدکنندگان خود کمک کنند. در این مقاله از پایگاه دانش میزبان فا تصمیم داریم به این سوال که گزارش breadcrumbs سایت چیست پاسخ داده و به شما نشان دهیم که چگونه می توانید به کمک گوگل سرچ کنسول به مدیریت بردکرامب یا مسیر راهنما سایت خود بپردازید. در صورتی که تمایل دارید با نشانه گذاری breadcrumbs صفحات سرچ کنسول گوگل یا همان مسیر راهنمای سایت بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

موضوعاتی که مقاله بردکرامب مورد بررسی قرار خواهند گرفت، به شرح ذیل است:

بردکرامب چیست ؟راهنمای مسیر سایت چیست؟

در پاسخ به این سوال که راهنمای مسیر سایت یا بردکرامب چیست باید گفت که گزارش breadcrumbs سایت یک سیستم ناوبری وب سایت یا همان مسیر بازگشت به صفحه اصلی است که قابل کلیک کردن می باشد. در واقع کاربران به کمک برد کرامب متوجه می شوند که در چه موقعیتی از وب سایت قرار گرفته اند. مسیر راهنما به چه شکلی است. این اصطلاح از داستان افسانه ای هانسل و گرتل گرفته شده است. در این داستان نیز شخصیت های اصلی برای بازگشت به خانه با استفاده از آرد سوخاری مسیر خود را علامت گذاری کرده بودند. در داده ساخت یافته breadcrumbs سایت نیز دقیقا به همین شکل است. شما مسیری که یک کاربر در وب سایت شما طی کرده است را در مسیر راهنما به او نشان می دهید.

راهنمای مسیر چیست ؟وب سایت هایی که بزرگ بوده و از تعداد صفحات بالایی برخوردار هستند نیاز دارند که با استفاده از یک راهنمای مسیر یا همان نشانه گذاری breadcrumbs صفحات مسیر طی شده را به کاربران خود نشان دهند. بدین ترتیب کاربران می توانند درک بهتری درباره محیطی که در آن قرار گرفته اند پیدا کنند. مسیر راهنما سایت باعث می شود تا بازدیدکنندگان بتوانند با سرعت بیشتری به صفحات داخلی تر و هدف خود از مراجعه به سایت دست پیدا کنند. همچنین استفاده از گزارش breadcrumbs صفحات یا راهنمای مسیر می توانند یک منبع عالی برای اطلاعات متنی صفحات فرود یا همان لندینگ پیج های یک وب سایت بسیار بزرگ و قدرتمند باشد.

تاثیر breadcrumbs بر سئو چیست

در نظر داشت باشید که از بردکرامب می توان در اپلیکیشن ها نیز استفاده نمود. معمولا آن دسته از برنامه های کاربردی که برای استفاده از آنها باید چندین مرحله را به ترتیب پشت سر بگذارید، از مسیر راهنما استفاده می کنند. معمولا در یک بردکرامب برای نشان دادن مسیر از علامت بزرگ تر از«<» به عنوان یک جداکنده استفاده می شود. این علامت در یک راهنمای مسیر سایت در واقع به کاربران نشان می دهد که صفحه ای که در آن قرار گرفته اند در کدام قسمت از سلسله مراتب صفحات یک وب سایت قرار گرفته است.

استفاده از بردکرامب یا راهنمای مسیر در سایت

به طور معمول سایت های بزرگ یا یکسری برنامه های کاربردی خاص از بردکرامب برای نشان دادن مسیر به کاربران خود استفاده می کنند. نقش تاثیرگذار نشانه گذاری breadcrumbs سایت را می توان در وب سایت هایی که در زمینه تجارت الکترونیک فعالیت دارند را بیش از سایت دیگری مشاهده نمود. این وب سایت ها معمولا طیف گسترده ای از محصولات دسته بندی شده را دارند که باید بتوانند با استفاده از یک راهنمای مسیر مناسب آن را به کاربران خود نشان دهند.

وب سایت هایی که دارای یک سطح بوده و در آنها از سلسله مراتب یا گروه بندی خبری نیست، نیازی به استفاده از مسیر راهنما ندارند. چرا که کاربران به راحتی می تواند در زمانی کوتاه به صفحه ای که به دنبال آن است دست پیدا کند.

یک راه بسیار مناسب برای اینکه تعیین کنید که آیا وب سایت شما به یک داده ساخت یافته breadcrumbs یا راهنمای مسیر نیاز دارد یا نه، ایجاد نقشه سایت است که در آن معماری درونی سایت به خوبی نشان داده می شود. این کار باعث می شود تا شما متوجه شوید که آیا وجود یک بردکرامب می تواند به تجربه کاربری جذاب تر منجر شود یا تاثیری روی آن ندارد.

لازم است در نظر داشته باشید که بردکرامب باید به عنوان یک ایده جانبی مورد استفاده قرار بگیرد و به هیچ عنوان جایگزین منوهای اصلی سایت نشود. قرار است با استفاده از این ویژگی تجربه کاربری بهتری را برای بازدیدکنندگان خود فراهم آورید. به همین دلیل نیز باید در خصوص استفاده از آن محتاط تر پیش بروید.

مسیر راهنما چیست؟مسیر راهنما سایت و نقش آن بر سئو

به همان میزان که داشتن گزارش breadcrumbs سایت برای ایجاد یک تجربه کاربری ایده آل مناسب است، برای موتورهای جستجو نیز مفید می باشد. استفاده از این ویژگی سبب می شود که به تمامی صفحات داخلی و خارجی سایت دسترسی منطقی و دقیقی پیدا شود و این موضوع دقیقا همان چیزی است که موتورهای جستجو به آن علاقه مند هستند. برخی از مهم ترین ویژگی های بردکرامب که روی سئو سایت به شدت تاثیر می گذارند، به شرح ذیل است:

 • صفحات دارای کلمات کلیدی نزدیک به هم را در یک دسته بندی قرار می دهند.
  این موضوع به موتورهای جستجو کمک می کند تا بتوانند به شکل بهتری بفهمند که کدام یک از صفحات به یکدیگر لینک داده شده اند. این امر سبب می شود تا سئو پیج های قرار گرفته در یک دسته بندی و همچنین صفحات درونی شما بهبود پیدا کند.
 • مسیر راهنما سایت ساختار لینک سازی داخلی وب سایت شما را بهبود می بخشند.
  مطمئنا اگر در کنار لینک سازی متنی به صفحات مرتبط از راهنمای مسیر هم استفاده کنید، می توانید تاثیر بسیار مناسب تری را سئو خارجی مشاهده نمایید.
 • می توانید برای توصیف راهنمای مسیر از اسکیماها استفاده کنید.
  این کار باعث می شود که گوگل و دیگر موتورهای جستجو موجود بفهمند که چیزی که در حال بررسی آن هستند یک بردکرامب است. این امر سبب می شود تا مسیر سایت در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) نیز نمایش داده شود. در نتیجه آن کاربران بیشتری می توانند در صفحات داخلی وب سایت شما حرکت کنند.

انواع نشانه گذاری breadcrumbs سایت چیست؟

به طور کلی مسیر سایت را می توان با توجه به مکان (location)، مسیر (path) و ویژگی (attribute) دسته بندی کرد. در ادامه هر یک از این دسته های بردکرامب را به صورت دقیق تر برای شما توضیح خواهیم داد.

1. تعیین مسیر سایت بر اساس موقعیت (location) چیست؟

آن دسته از بردکرامب ها که بر اساس موقعیت مشخص می شوند در واقع نشان دهنده ساختار سایت هستند. این نوع از راهنمای سایت به بازدیدکنندگان کمک می کنند تا سایت را به صورت سلسله مراتبی مشاهده نمایند. در چنین حالتی شما با چندین سطح (معمولا سطوح قرار گرفته بیشتر از 2 می باشد) رو به رو می شوید.

داده ساخت یافته breadcrumbs سرچ کنسول گوگل

گزارش breadcrumbs سرچ کنسول گوگل

استفاده از این گزارش Breadcrumbs صفحات برای بازدیدکنندگانی که از طریق یک منبع خارجی مثل موتورهای جستجو وارد سطوح عمیق تر وبسایت شما می شوند می تواند بسیار مناسب باشد. از این طریق آنها می توانند متوجه شوند که در حال حاضر در کدام سطح از وبسایت قرار گرفته اند و چگونه می توانند به سطوح بالاتر بروند.

2. ایجاد راهنمای سایت مبتنی بر مسیر (path) به چه شکل است؟

بردکرامب هایی که بر اساس مسیر شکل می گیرند معمولا با نام history trail یا تاریخچه مسیر سایت نیز شناخته می شوند. در آنها تمام مسیری که یک کاربر طی کرده تا به یک صفحه مشخص دسترسی پیدا کند، نمایش داده می شود. لینک های این نوع از مسیر راهنما معمولا به صورت پویا ایجاد می شوند. این نوع از مسیر سایت گاهی اوقات می تواند کمک کننده باشد اما در بسیاری مواقع نیز گیج کننده است.

در نشانه گذاری بردکرامب مبتنی بر مسیر تنها تاریخچه حرکات کاربر در سایت به صورت پویا ذخیره می شود. به همین دلیل مسیر موجود برای کاربر پیچیده و گنگ به نظر می رسد.

اکثر مواقع بازدیدکنندگان از یک صفحه به صفحه دیگر می روند که شاید چندان از نظر محتوا به یکدیگر مرتبط نمی باشند. این امر باعث می شود که نشانه گذاری breadcrumbs سایت نمایش داده شده خیلی منطقی و قابل فهم نباشد. به همین دلیل کاربر ترجیح می دهد که به جای استفاده از این مسیر سایت، روی دکمه بازگشت مرورگر خود کلیک کند. به طور کلی باید بدانید که history trail برای کسانی که به صورت مستقیم به سطوح داخلی یک وبسایت وارد می شوند، کاملا بلا استفاده است.

3. بردکرامب بر پایه ویژگی (attribute) چیست؟

این نوع از مسیر راهنما برای وبسایت های فعال در حوزه تجارت الکترونیک مناسب است. چرا که در این حالت دسته بندی ها به یک صفحه خاص یا محصولات پرفروش لیست می شوند. این نوع از گزارش breadcrumbs در نتایج گوگل به بازدیدکنندگان کمک می کند تا ارتباط بین محصولات را درک کنند و یک رویکرد کامل متفاوت داشته باشند. راه اندازی مسیر راهنما سایت می تواند در این راستا کمک شایانی نماید تا کاربر دقیقا بداند چه مسیری را طی نموده است.

مسیر سایت سرچ کنسول چیست؟

نحوه ایجاد بردکرامب صفحات

استفاده از داده های ساختار یافته ای مثل صفحات بردکرامب می تواند موقعیت وبسایت را در نتایج جستجو گوگل بهبود ببخشد. گوگل از فرمت های JSON-LD و Microdata برای نمایش داده های ساختار یافته استفاده می کند. برای ایجاد مسیر راهنما سایت نیز بهتر است از microdata یا RDFa استفاده شود. می توانید فرآیند مربوطه و وضعیت نمایش داده های ساختار یافته که در این مقاله اختصاصا نشانه گذاری Breadcrumbs در نتایج گوگل است را از طریق بخش enhancements سرچ کنسول گوگل پیگیری نمایید.

آموزش کامل بخش enhancements گوگل سرچ کنسول

معنی کلمه breadcrumbs در سرچ کنسول گوگل

به منظور بررسی عملکرد زبان نشانه گذاری breadcrumbs سرچ کنسول گوگل باید از طریق بخش enhancements سرچ کنسول گوگل اقدام نمایید. به همین منظور می بایست مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. وارد گوگل سرچ کنسول سایت خود شوید.
  ورود به گوگل وبمستر تولز
 2. می بایست مطابق تصویر زیر روی زبانه enhancements کلیک  نمایید.
 3. گزارش breadcrumbs را انتخاب نمایید.

در این بخش از گوگل سرچ کنسول می توانید اطلاعات مربوط به خطاهای breadcrumbs و وضعیت مسیر راهنما سایت خود را مشاهده نمایید.

نشانه گذاری breadcrumbs سرچ کنسول گوگل

در بخش نموداری، اطلاعات مربوط به مسیر راهنما به سه دسته اصلی تقسیم می شود:

 • error: در این بخش شما می توانید تعداد خطاهایی که در زمینه داده ساخت یافته breadcrumbs سایت توسط سرچ کنسول گوگل شناسایی شده است را مشاهده نمایید.
 • valid with warning: در این قسمت معمولا تعداد مواردی را می بینید که توسط گوگل تایید شده اند اما خطایی در آن وجود دارد که بهتر است رفع شود تا عملکرد بهتری را داشته باشد.
 • valid: در این قسمت نیز می توانید تعداد نشانه گذاری breadcrumbs که بدون هیچ مشکلی توسط گوگل ایندکس شده است را مشاهده نمایید.

breadcrumbs صفحات سرچ کنسول گوگل

خطاهای breadcrumbs سرچ کنسول گوگل

به طور کلی در زمینه مسیر راهنما ممکن است با یکسری خطاها رو به رو شوید که باید درصدد رفع آنها بربیایید. در ادامه به معرفی و توضیح خطاهای breadcrumbs سرچ کنسول گوگل خواهیم پرداخت. بدین صورت می توانید به صورت اصولی به مدیریت breadcrumbs صفحات سایت خود بپردازید.

1. عنوان یا تصویری برای پست یا صفحه مورد نظر در مسیر سایت وجود ندارد

در برد کرامب باید نام (name) یا item.name مشخص شده باشد. در کنار آن نیز نیاز است که به تصویر پست یا صفحه مورد نظر نیز توجه داشته باشید. در این صورت با خطا در breadcrumbs سرچ کنسول گوگل رو به رو می شوید.

 • عنوان (title): زمانی با این خطا مواجه خواهید شد که نشانه گذاری بردکرامب صفحه مشخص شده هیچ عنوانی را نداشته باشد. این می تواند این معنا را داشته باشد که خود آن پست یا صفحه عنوان مشخصی ندارد.
 • تصویر (image): این خطا به این معنا است که تصویر شاخصی برای پست یا صفحه مورد انتخاب نشده است. در این حالت نیاز است که یک تصویر تنظیم کنید تا مسیر راهنما سایت نیز درست شود.
2. نشانه گذاری breradcrumbs ناقص است

زمانی که داده ساخت یافته Breadcrumbs یا همان مسیر راهنمای سایت ناقص باشد شما با این خطا در گزارش breadcrumbs سرچ کنسول گوگل رو به رو می شوید. معمولا اگر از تنظمیات پیش فرض استفاده کنید با این خطا برای برد کرامب سایت خود مواجه نخواهید شد. این نقض می تواند در یکی از موارد زیر رخ دهد:

 • خطا A value for the id field is required / Missing field “id
 • ارور A value for the item field is required / Missing field “item
 • خطا A value for the itemListElement field is required / Missing field “itemListElement

مسیر سایت، مسیر راهنما یا همان بردکرامب یک ابزار بسیار قدرتمند است که باعث تجربه کاربری بهبود پیدا کند. به ویژه زمانی که وبسایت شما دارای صفحات بسیار زیاد با سلسله مراتب بالا است که رسیدن به صفحات داخلی دشوار است. علاوه بر این گزارش breadcrumbs صفحات به موتورهای جستجو نیز کمک می کند تا ساختار داخلی سایت شما را بفهمد. تمامی این موارد نیز در کنار هم سبب می شوند که سئو وبسایت شما به شکل قابل توجهی ارتفا پیدا کند. در این مقاله از پایگاه دانش میزبان فا تلاش بر این بوده است که به سوال مهم مسیر راهنما چیست پاسخ مناسبی داده شود. همچنین نحوه استفاده از breadcrumbs سرچ کنسول گوگل نیز به شما آموزش داده شد.

آموزش کامل کار با گوگل سرچ کنسول

درناز خیبرگیر

چند سالی است که کار ترجمه را دنبال کرده و اکنون در زمینه تولید محتوا فعالیت می کند. او در حال حاضر به تیم تحریریه میزبان فا پیوسته است.

‫۱۰ دیدگاه ها

 1. از نظر سئو فرقی داره در نمایش موبایلی اول breadcrumb یا همون مسیر سایت باشه بعد عنوان صفحه ؟

  1. با سلام سارای عزیز
   خیر. جایگاه breadcrumb در صفحه نمایش تاثیری روی سئو وب سایت شما ایجاد نمی کند. چرا که هر از این قسمت ها کد مخصوص به خود و عملکرد منحصر به فردی را دارند.
   موفق و پیروز باشید

 2. با سلام و احترام من این دو قسمت به مشکل بر خوردم لطفا راهنمایی کنید و یه آموزشی بذارید چگونه این مشکل رو برطرف کنیم با تشکر

  خطا A value for the id field is required / Missing field “id
  ارور A value for the item field is required / Missing field “item

 3. سلام من یه مقاله نوشتم و توی یه دسته بندی قرار دادم.ولی تو مسیر سایت میزنه خانه>اسم مقاله ام .من میخوام مسیر سایتم به این شکل باشه خانه>دسته بندی مقاله>اسم مقاله.باید چیکار کنم؟

  1. سلام روزبخیر؛
   از افزونه برای نشان دادن مسیر راه استفاده می کنید؟ یا از تنظیمات قالب؟
   این موارد رو باید در بخش تنظیمات تعریف کنید…

  1. با سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه از این قالب استفاده می کنید پس در تنظیمات صفحه ساز شما گزینه ای تحت عنوان breadcrumbs وجود دارد که می توانید از طریق آن اقدام نمایید. بعد از انتخاب آن در منوی مربوط به این قابلیت گزینه ای تحت عنوان show post category وجود دارد. اگر این گزینه را در حالت yes قرار دهید احتمالا مشکل پیش آمده مرتفع می شود.
   موفق و پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *