میزبانی وب

آموزش تصویری از استفاده از Cloud Flare جهت بهبود سرعت و امنیت

آموزش تصویری از استفاده از کلود فلر Cloud Flare جهت بهبود سرعت و امنیت سایت ها

در این آموزش سعی داریم در ابتدا شما را با مفهوم CDN آشنا نماییم و سپس با آموزش فعال سازی CDN محبوب کلود فلر بر روی سایت آشنا خواهیم شد.

CDN چیست؟

CDN مخفف کلمات Content Delivery Network می باشد . از این سیستم معمولا برای کنترل مصرف سایت ها از منابع سرور هاستینگ خود و جلوگیری از حملات امنیتی استفاده می شود. زمانیکه وب سایت شما بر روی dns های یک CDN قرار می گیرد، سایت برای بازدید کنندگان در کمترین زمان بارگزاری می شود و عملکرد بهتری نیز خواهد داشت. اگر در این زمینه به اطلاعات بیشتری نیاز دارید لطفا مقاله جامع cdn چیست و چه کاربردی دارد را مطالعه بفرمایید.

CDN کلودفلر چیست؟

CDN محبوب کلود فلر تهدیدات امنیتی را تا حدی رفع می نماید و خزنده هایی که همراه اسپم ها وارد سایت می شوند را مسدود می کند و همچنین میزان مصرف پهنای باند و مصرف منابع سایت را کاهش خواهد داد و در سرعت بارگذاری سایت تاثیر چشم گیری دارد که البته این موضوع وابسته به نوع سرور و تنظیمات مورد استفاده ی شما نیز می باشد. برای مثال کاربری که هاست خود را از آمریکا تهیه کرده است، برای دسترسی به سایت خود مسافت بسیار زیادی دارد! ولی کلود فلر با نگهداری نسخه های کش شده ی سایت شما در دیتاسنتر هایی که در مناطق مختلف دارد، محتویات سایت شما را از نزدیک ترین سرور بارگذاری می کند و از سرور اصلی بارگذاری نخواهد کرد مگر در مواقعی که به اطلاعاتی خاص و داینامیک نیاز باشد. بدین ترتیب به صورت چشمگیری می توان تغییر در سرعت سایت را مشاهده نمود.

Cloud-Flare-c-1

این عمل بدین صورت انجام می شود که یک CDN اطلاعات ثابت مانند تصاویر را نگهداری می کند و اطلاعات متغیر مانند کد های HTML را از سرور اصلی فراخوانی می کند؛ با این کار مصرف پهنای باند هاست شما کاهش یافته و سرعت لود صفحات سایت افزایش میابد.

دیتاسنتر های کلود فلر:

Cloud-Flare-2

همانطور که در آخرین تصویر دریافتی از سایت کلود فلر مشخص می باشد، مسیر دهی ترافیک وب سایت ها از طریق شبکه ی سراسری کلودفلر که حاوی 34 مرکز داده در سراسر جهان می باشد، انجام می شود.

کاربران ایرانی که از هاست های آمریکا درحال استفاده می باشند، می توانند با فعالسازی کلودفلر برای سایت های پرمصرف خود، از طریق دیتاسنتر های نزدیک تر سرعت و مصرف سایت خود را کاهش دهند.

عملکرد کلودفلر در جلوگیری از حملات :

کلودفلر مانند محافظی عمل می کند که مابین سرور اصلی و سایت قرار می گیرد. بدین ترتیب dns ها و ip سرور اصلی شما نیز نامشخص خواهد شد. یک هکر که قصد حمله به سرور سایت شما را دارد در صورتیکه از کلودفلر استفاده نشده باشد، به راحتی اطلاعات مورد نیاز از جمله ip سرور را خواهد داشت. بنابر این با ترفندهایی که دارد می تواند اقدام به ایجاد حملاتی مانند حملات DDOS نماید. اما زمانیکه سرور های کلودفلر بر سر راه یک هکر قرار گیرند با سیستم های امنیتی و موارد امنیتی که می توانیم از طریق Firewall کلودفلر نیز اعمال نماییم از بسیاری حملات جلوگیری نماییم. همانطور که در تصویر اول مشخص می باشد، یک هکر به راحتی از طریق منابع DNS نا امن شروع به ایجاد حمله به سرور هدف می نماید.

Cloud-Flare-a

در تصویر دوم، سیستم کلودفلر فعال شده است و به محض برخورد با سرور های کلودفلر تشخیص داده می شود و از ادامه ی حملات به سرور هدف جلوگیری خواهد شد.

Cloud-Flare-b

مزایای استفاده از کلود فلر

 • فعال سازی CDN و در نتیجه اتصال به نزدیک ترین سرور جهت بارگذاری سایت و میزبانی محتوا
 • فعال بودن 24 ساعته ی سایت از طریق کش های موجود در سرور های کلود فلر حتی در صورت آفلاین شدن سایت اصلی
 • بهینه سازی سایت و صرفه جویی در پهنای باند مصرفی
 • فشرده سازی کد های Java Script، CSS و HTML و در نهایت سرعت بالاتر
 • افزایش امنیت با جلوگیری از رکوئست های نا سالم، حملات DDOS Protection و SQL Injection
 • ارائه سیستم آنالیز ترافیک جهت مدیریت بهتر ترافیک ها و بازدید ها
 • قابلیت Prug Cache جهت تازه سازی کش های ذخیره شده
 • و…

فعال سازی کلود فلر

برای شروع فعال سازی کلود فلر بر روی سایتتان مطابق مراحل ذیل اقدام نمایید:

 1. ورود به سایت رسمی کلود فلر
 2. جهت ایجاد یک حساب کاربری جدید بر روی Sign up کلیک نمایید.

Cloud-Flare-3

 1. در صفحه ی Create a Cloud Flare Account آدرس ایمیل و پسورد مورد نظرتان را وارد نمایید .

تیک مربوط به تایید قوانین را فعال نموده و بر روی دکمه ی Create Account کلیک نمایید.

Cloud-Flare-4

 1. در این مرحله وارد حساب کاربری خود می شوید. از قسمت Add a WebSite نام دامنه ی خود را وارد نمایید و بر روی دکمه ی Scan DNS Records کلیک نمایید.

Cloud-Flare-5

 1. در این مرحله 60 ثانیه زمان نیاز است تا کلیه رکورد های DNS سایت شما بررسی شوند. پس از آن بر روی دکمه ی Continue کلیک نمایید.

Cloud-Flare-6

 1. در این قسمت لیستی از تمامی رکورد های DNS دامنه ی سایت شما ، از جمله ساب دامین ها نمایش داده خواهند شد. اگر نیاز به ایجاد رکورد جدیدی داشته باشید می توانید با کلیک بر روی Add Record رکورد مربوطه را اضافه نمایید.

Cloud-Flare-7

معمولا به صورت خودکار تمامی رکورد های موجود و مورد نیاز در این لیست قابل رویت می باشند ولی در صورتیکه رکورد ها تشخیص داده نشدند، آن ها را مطابق تصویر ایجاد نمایید. فقط می بایست در قسمت ip، ip سرور خود را وارد نمایید.

در این مرحله می توانید تعیین نمایید که سیستم کلود فلر بر روی کدام ساب دامین ها و رکورد ها فعال و یا غیرفعال باشد. ابر های نارنجی رنگ به معنای روشن بودن سیستم برای رکورد مربوطه می باشد. با کلیک بر روی هر ابر می توانید آن را فعال یا غیر فعال نمایید.

بر روی رکورد هایی مانند MX هرگز کلود فلر ایجاد نمی گردد و کلا بدون ابر می باشد.

ترجیحا این موارد به صورت پیش فرض باشند و بر روی Continue کلیک نمایید.

 1. در ادامه می بایست نوع پلان مورد استفاده را انتخاب نمایید. پلان رایگان کلود فلر به تنهایی دارای امکانات بسیار زیادی می باشد ولی در صورت تمایل نیز می توانید از سایر پلان های تجاری آن که قوی تر می باشند نیز استفاده نمایید.

Free Plan را انتخاب نمایید و بر روی Continue کلیک کنید.

Cloud-Flare-8

 1. در این مرحله ، کلود فلر دو DNS جدید برای دامنه ی سایت شما نمایش می دهد. می بایست DNS های دامنه ی سایت خود را بر روی DNS های داده شده تنظیم نمایید و DNS های قبلی را حذف نمایید.

Cloud-Flare-9

برای دامنه های ملی ، می بایست از طریق سایت nic.ir و ورود به پنل کاربریتان اقدام نمایید. در صورت عدم آشنایی با نحوه ی تغییر DNS ها می توانید از آموزش تنظیم DNS ها در ایرنیک استفاده نمایید.

برای دامنه های بین المللی ، می بایست از طریق ناحیه ی کاربری رجیسترار دامنه، برای مثال Hostcontrol ، DNS های دامنه را تغییر دهید. در نهایت بر روی Continue کلیک نمایید.

نکته: تنظیم و ست شدن کامل DNS های کلود فلر بر روی دامنه معمولا 24 تا 72 ساعت زمان نیاز دارد.

در این مرحله از مراحل فعال سازی کلود فلر ، اقدامات لازم انجام شده است، به صفحه ی اصلی سایت و تب Overview منتقل خواهید شد. همانطور که در تصویر مشخص است وضعیت یا Status سایت شما بر روی Pending یا معلق قرار دارد. در این حالت می بایست مدت زمانی را منتظر بمانید.

با کلیک بر روی Recheck Nameservers می توانید از وضعیت DNS ها را بررسی نمایید.

Cloud-Flare-10

در نهایت پس از اعمال تنظیمات وضعیت سایت بر روی Active و مشابه تصویر می بایست باشد:

Cloud-Flare-10-1

برای مشاهده ی تغییر در سرعت بارگذاری سایت ، ما قبل از ایجاد کلود فلر سایت مورد نظرمان را در سایت های GTMetrix.com و Pingdom.com آنالیز نمودیم و سرعت لود در تصویر مشخص می باشد.

Cloud-Flare-11

بعد از فعال سازی کلود فلر نیز مجدد سایت را در این 2 آنالیزور بررسی نمودیم و همانطور که در تصویر قابل مشاهده می باشد، سرعت لود سایت از ثانیه به میلی ثانیه کاهش یافته است.

Cloud-Flare-12

Cloud-Flare-12-1

نکات مفید:

 • بررسی وضعیت سایت از طریق Analytics:

در حساب کاربری خود ، قسمت Analytics را باز نمایید.

مطابق تصویر در این قسمت می توانید میزان رکوئست ها را مشاهده نمایید.

Cloud-Flare-13-1

در این قسمت نیز می توانید نمودار های مربوط به مقادیر زیر را مشاهده و آنالیز نمایید

Cloud-Flare-13-2

به ترتیب مطابق تصویر:

 • نیاز کمتر به سرور از طریق مراجعه به Cache servers
 • میزان صرفه جویی در مصرف پهنای باند
 • انواع محتوای سایت که با کلیک بر روی List می توانید توضیحات بیشتری را مشاهده نمایید
 • مجموع تهدیدات متوقف شده
 • ترافیک ورودی از طریق SSL (رکوئست های امن و نا امن)
 • میزان تهدیدات کاهش داده شده

در این قسمت می توانید آمارمربوط به تعداد رکوئست ها از ip کشور های مختلف و موتور های جستجو را نیز مشاهده و بررسی نمایید.

Cloud-Flare-13-3

 • فشرده سازی فایل های HTML، CSS و JavaScript:

Cloud-Flare-14

در حساب کاربری خود ، قسمت Speed را باز نمایید.

از بخش Auto Minify تیک مربوط به گزینه های HTML، CSS و JavaScript را فعال نمایید.

در این مرحله می توانید برای اعمال سریع تر تغییرات ، کش های موجود در سرور های کلود فلر را تازه سازی نمایید. بدین منظور :

قسمت Caching را باز نمایید و از قسمت Purge Cache می توانید یک قسمت از سایت یا کل آن را تازه سازی نمایید.

Cloud-Flare-15

Purge Individual Files برای تازه سازی یک قسمت سایت مورد استفاده قرار می گیرد.

Purge Everything برای تازه سازی کل سایت مورد استفاده قرار می گیرد.

 • استفاده از Firewall کلود فلر :

در حساب کاربری خود ، قسمت Firewall را باز نمایید.

Cloud-Flare-c

این ابزار به شما امکان تعریف نمودن رول های امنیتی برای سایت را می دهد. می توانید ip های مجاز و غیر مجاز برای دسترسی به سایت را تعریف نمایید و …

توجه داشته باشید قسمت IP Firewall در پلان رایگان قابل استفاده می باشد ولی قسمت Web Application Firewall نیاز به ارتقاع به پلان Pro دارد. امکانات مربوط به DDOS Protection نیز در پلان Business قابل دسترسی می باشد. پس در صورت نیاز به این امکانات که امکانات بسیار مفید و پرکاربردی مخصوصا برای سایت های بزرگ می باشد می بایست از اکانت های قابل خرید کلودفلر استفاده نمایید.

در نهایت می توان از بخش IP Firewall نیز به بهترین شکل ممکن استفاده نموده و دسترسی های غیر مجاز به سایتمان را قطع نماییم. این قسمت بسته به موارد امنیتی به صورت های مختلفی قابل تنظیم می باشد.

توصیه می شود بدون دانش کامل از اعمال تنظیماتی که اطمینان ندارید پرهیز کنید.

 • تعیین دوره زمانی بررسی سایت برای تازه سازی کش :

شما می توانید تعیین نمایید در چه بازه ی زمانی سایت شما توسط کلودفلر بررسی شود و کش های دریافتی تازه سازی گردند. برای مثال می توانید تعیین نمایید هر 4 ساعت کش ها تازه سازی شوند.

توصیه می گردد دوره های زمانی خیلی کوتاهی را تعیین نکنید.

بدین منظور در حساب کاربری خود ، قسمت Caching را باز نمایید.

از بخش Browser Cache Expiration می توانید بازه زمانی مورد نظرتان را اعمال نمایید.

در این مرحله شما با مفهوم CDN و کلود فلر و نحوه ی ایجاد کلود فلر بر روی سایت آشنا شدید. برخی تنظیمات ضروری نیز توضیح داده شد و شیوه ی کار با این سیستم را تقریبا آموخته اید. می توانید از قسمت Apps نیز از ابزار های کلود فلر استفاده نمایید که توضیح و کاربرد هرکدام از آن ها وسیع بوده و در این آموزش امکان توضیح تمامی این موارد وجود ندارد.

برخی امکانات نیز مربوط به پلان های قابل خرید کلود فلر می باشد و کسانی که تمایل داشته باشند می توانند پلان مربوطه را خریداری نموده و از سایر امکانات نیز استفاده کنند.

در نهایت تا اینجا توانسته اید گامی در جهت تامین امنیت و بهبود سایت و منابع هاست خود بردارید…

آموزش تصویری از استفاده از Cloud Flare جهت بهبود سرعت و امنیت
4.8 (95%) 80 votes
برچسب ها

علی یزدان پرست

حدود 7 سالی هست که در زمینه میزبانی وب به صورت تخصصی فعالیت می کند، در دانشگاه IT خوانده و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد.

نوشته های مشابه

‫۱۱۳ نظرها

  1. با تشکر از عنایت شما به این مجموعه
   فایروال رو بر روی medium بگذارین کفایت میکنه، البته این آموزش بیشتر برای سایت هایی کاربرد داره که سرور یا هاستشون امنیت یا سرعت پایینی داره، اگر هاست سایت شما کاملا امن هستش و سرعت خوبی هم دارین نیازی ندارید از کلودفلر استفاده کنید، این ابزار بیشتر برای سایت هایی مفیده که حملات سایبری مکرر دارند.

 1. سلام ببخشید من این کاراو کردم dns هارو هم عوض کردم اکتیو شد اما وارد سی پنل نمیتونم بشم یعنی تا وارد میشم خارج میشه چرا ؟؟؟
  باید تنظیماتی تو دی ان اس انجام بدم ؟؟

  1. سلام و احترام
   از عنایت شما به مقالات ما متشکرم.
   خیر نیازی نیست تنظیمات دیگری در dns دامنه خود ایجاد کنید، به دلیل کانکشن های امنیتی cdn ممکن است ارتباط شما با هاست سی پنل دائما قطعو وصل شود.
   در صورتی که تصمیم دارید در ادامه هم از cdn استفاده کنید به شما توصیه میکنم دیگر از طریق دامنه وارد هاست سایتتون نشین چون ارتباط شما با هاست دائما در این صورت قطع میشه، شما از این به بعد از طریق آدرس آی پی IP هاستتون وارد سی پنل سایتتون بشین، یا این که از host name شرکت هاستینگ استفاده کنید، مبحث کلی اینه که دیگه از طریق نام دامنه وارد هاستتون نشین و از طریق آدرس IP هاستتون واردش بشین، هیچ نیازی هم به اعمال تغییرات در تنظیمات دامنه و سی پنل نیست.
   جهت ورود به هاست از طریق آدرس IP حتما فیلم آموزشی زیر رو تا انتها مشاهده کنید؛ تو این فیلم سه روش متفاوت جهت ورود به هاست به شما آموزش داده میشه که شما باید از روش های دیگه به جز ورود به هاست از طریق نام دامنه استفاده کنید :
   https://mizbanfa.net/blog/tv/hosting-and-domain/login-to-hosting-panel/

 2. سلام

  من یه دامین tk گرفتم و نیم سرورهای هاستمو توش ثبت کردم. صبر کردم تا دی ان اس ها عوض بشن بعد داخل کلود فلر دامینم رو دادم که نیم سرورهای جدید بهم بده. داخل پنل دامین tk، نیم سرورهای کلود فلر رو جایگزین نیم سرورهای هاستم کردم و باز صبر کردم که عوض بشن. حالا همونجور که گفتین اکتیو شده اما من مشکلی که دارم اینه
  آدرس با http قابل دسترسه ولی با https نه…
  کجای کارم میتونه اشکال داشته باشه؟ لطفا راهنمایی کنین
  ممنون

 3. با سلام خدمت شما من ثبت کردم و دی ان اس هارو هم جایگزین کردم ولی هاست دانلودم که روی ساب دامنه dl بوده از دسترس خارج شده یعنی لینک ها ی دانلود این ارور میده
  HTTP/1.1 503 SERVICE UNAVAILABLE
  نشون میده به نظرتون مشکل از کجاست ؟ البته وقتی دیدم اینجوریه ادرس هاست دانلودمو و ایپیش رو به بخش دی ان اس های دامنه ام در کلود فلر اضافه کردم و تیک روشن رو زدم

  لطفا اگه میشه راهنمایی کنید

  با تشکر از شما

 4. سلام خدمت شما الان باید چیکار کنم من تو مدیریت دامنه فقط میتونم بخش نم سرور ها رو عوض کنم .
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  با تشکر

  1. در آن جایی که دامنه را ثبت کرده اید، قبلا چیلد هاست ست نکرده اید ؟ اگر ثبت نکرده اید نیازی به تغییر نیست.
   شما وارد قسمت simple zone editor سی پنل بشین و در اونجا هم آی پی جدید رو بر روی a record ست کنید.

 5. من دامنه ام یه جا هست هاستم یه جا و هاست دانلودم یه جای دیگه . دامنه رو که ثبت کردم فقط کلود فلر دو تا دی ان اس جدید داد و منم رفتم تو مدیریت دامنه و نم سرور هارو جایگزین کردم . نه هاست رو جایی تنظیم و نه هاست دانلود رو . شما میگین ایپی جدید خوب ایپی جدید رو که به من نداد و فقط دی ان اس بود ایا تنظیم دیگری هم باید بکنم؟

  با تشکر

 6. من a record ها رو خیلی وقته درست کردم و هاست دانلودم وصل بود ولی از موقعی که دامنه مو در کلود فلر ثبت کردم هاست و همه چیز درسته ولی هاست دانلودم ارور میده

  1. دوست عزیز متاسفانه اطلاعات بیشتری در این زمینه ندارم.
   اما از شما خواهشمندم مشکتون رو تو * انجمن وب هاستینگ تالک* به صورت کامل مطرح کنید.
   بعدش لینک تاپیکتون رو تو همینجا برای ما بفرستین تا بنده به یکسری از متخصیصین سفارش کنم بیان و داخل تاپیک به شما پاسخ بدن.
   هدف ما کمک به شماست.

 7. سلام
  واقعا خسته نباشید
  آموزش کامل و دقیق بود
  من سایتم رو توی کلودی فلر ثبت کردم الان کاملا کار میکنه
  فقط یه سوال دارم:
  من دامنه ی دات کام رو ثبت کردم الان می خوام دامنه آی آر که ریدایرکت میشه به کام رو هم این طوری ثبت کنم
  آیا باید به قسمت Add Websites توی کلودی فلر بروم؟
  یا DNS های دات کام رو کپی و جایگذاری کنم؟
  با تشکر و سپاس فراوان
  یا علی

 8. سلام من از رز بلاگ استفاده میکنم آیا میشود
  وقتی آدرس سایت دادم منو به قسمتی که باید آی پی بدم هدایت کرد ایت از
  Cname
  A
  یا … استفاده کنم لطفا یه اموزش برای وصل وامیت های متصل به بلاگ بدین

  1. سلام عرض می کنم.
   دوست عزیز در هنگام استفاده از سرویس های وبلاگ دهی نیازی به استفاده از این سرویس های امنیتی ندارد، سیستم های وبلاگدهی مانند رزبلاگ و … به خوبی امنیت سیستم های خود را انشالله تامین خواهند کرد و نیازی نیست شما کاری برای افزایش امنیت وبلاگ خود انجام دهید، این سرویس ها معمولا برای افرادی کاربرد دارد که هاست و دامنه تهیه کرده اند و سایت خود را بر روی هاست راه اندازی کرده اند.

 9. با سلام و خسته نباشید و سپاس از آموزش فوق العاده ای که ارائه نمودید
  من تقریبا یک سال پیش از این سرویس استفاده می کردم و مدام با ارور ۵۰۰ یا ۵۰۳ مواجه می شدم که با بررسی هایی که انجام دادم متوجه شدم مشکل از کلود هست و روی همین حساب مجبور شدم نیم سرورها رو روی هاست خودم بیارم و دیگه از کلود استفاده نکردم
  به نظرتون دلیلش داون شدن کلود فلیر بود یا موارد دیگه و اینکه به نظرتون مناسب هست که دوباره از کلود استفاده کنم یا نه ؟
  با تشکر از شما

 10. بسیار عالی بود
  ممنون از راهنمایی گام به گام و صبر و حوصله شما در پاسخگویی به سوالات

 11. با سلام و تشکر
  من برای سایتم انجام دادم ولی برعکس سرعت لودم رو تست دوبرابر وضعیت قبلی نشون داد…
  امیدوارم تو ۲۴ ساعت بعدی درست بشه
  همچنین برای اینکه گوتهینامه ssl رو هم داشته باشیم کار خاص دیگه ای لازم هست انجام بدیم یا خودش فعال میشه؟

  1. سلام و خسته نباشید.
   استفاده از کلود فلر ممکنه باعث کاهش سرعت وب سایت شما بشه اما در نتیجه باعث افزایش امنیت وب سایت شما بشه.
   برای فعالسازی ssl باید گواهینامه ssl رو به پنل هاست سایتتون متصل کنید.

   1. ممنون از جوابتون…
    هم سرعتم بهبود پیدا کرد هم اینکه ssl سایتم فعال شد.
    ممنون بابت آموزش جامعتون

 12. سلام مهندس
  من وقتی سایتو با cloudflare cdn میکنم دیگه نمیتونم عکسامو عوض کنم دلیل ش چی
  مثلا من میخوام لوگومو عوض کنم.جای لوگو عکس جدید میزارم اما همون عکس قدیمو نشون میده
  دلیل ش چی مهندس
  میتونید به من اموزش بدین مهندس

  1. سلام و احترام.
   بازدیدکننده عزیز، این مشکل ممکن است بخاطر سیستم کش کلود فلر یا هاست شما و یا اینترنت شما و یا کش سیستم مدیریت محتوای شما باشد، لطفا ۲۴ ساعت صبر کنید و کش مرورگر خود را هم خالی کنید و سپس مجددا سایت را لود کنید ببینید تغییرات قابل مشاهده هستند یا خیر.

 13. با سلام و خسته نباشید و با تشکر از مطلب مفیدتون
  من همه این کارها رو انجام دادم فقط یه مشکل بزرگی که پیش اومد اونم اینه که هاست دانلودی که به هاست اصلی سایت متصل بود از کار افتاد یعنی تو سایت دیگه نمیشد چیزی دانلود کرد میشه راهنمایی کنید برای این مشکل چیکار کنم؟

  1. سلام و ارادت خدمت شما…
   در این زمینه نمی توان سریعا متوجه شد که مشکل از چیست، چون مشکل متداولی نیست، شما وارد هاست خود شوید و لاگ خطا های سایتتون رو بررسی کنید، ببینید خطا ها در این زمینه به چه شکل لاگ شده اند، اگر متوجه نشدید لاگ خطا ها را به صورت مختصر در قسمت نظرات همین مقاله برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما بررسی کنند.
   آموزش بررسی لاگ خطا های سایت در هاست سی پنل:
   https://mizbanfa.net/blog/hosting/cpanel/error-log-in-cpanel/

 14. با سلام
  بنده در کلوفلر ثبت نم کردم و مراحل ثبت نام رو به اتمام رسوندم. دی ان اس رو رو ست کردم و اکانتم فعال شد.
  حالا سوالم اینه که کار دیگه ای لازم نیست انجانم بده؟
  مثلا ایجاد CNAME لازم نیست؟ اگه لازمه ممنون میشم ادامه کار رو توضیح بدین.
  و این که آیا لازم نیست کاری در هاست یا سرورم انجلم بدم؟
  من میخوام وقتی کسی بر روی عکس های داخل سایتم گزینه view image رو زد به صورت cdn.yourdomain.com نشون بده، لطفا توضیح بدین
  ممنون و متشکر

 15. با سلام
  بنده در کلودفلر ثبت نام کردم و مراحل ثبت نام رو به اتمام رسوندم. دی ان اس ها رو ست کردم و اکانتم فعال شد.
  حالا سوالم اینه که کار دیگه ای لازم نیست انجام بدم؟
  مثلا ایجاد CNAME لازم نیست؟ اگه لازمه ممنون میشم ادامه کار رو توضیح بدین.
  و این که آیا لازم نیست کاری در هاست یا سرورم انجام بدم؟
  من میخوام وقتی کسی بر روی عکس های داخل سایتم گزینه view image رو زد به صورت cdn.yourdomain.com نشون بده، لطفا توضیح بدین
  ممنون و متشکر

 16. درود ایا برای وبسایت هایی که سرور داخل ایران دارن اما با مشکل منابع به خصوص پهنای باند مواجه میشن مناسبه ؟ مشکلاتی که چند سال پیش با isp های ایران داشته برطرف شده
  سپاس

   1. نه ظاهرا همیشه مصرف بالاس در حالیه که برای فایل های دانلود هاست جدا گرفتم
    🙂 چقد خوب و زود جواب دادین ممنون
    الان میشه جواب اون سوال رو بدید واقعا گیج شدم دو سه روز از کلودفلر استفاده میکردم با اینکه پینگ سایت از ۳۰ رسیده بود به ۱۲۰ اما واقعا با سرعت بیشتری بالا میومد اما طراح قالب این قضیه رو مطرح کردن که کلود فلر با ایران و سرور های ایران مشلاتی داره میخواستم ببینم واقعا همینطور ه خودمم که برسطی کردم تاپیک هایی مربوط به سال ۹۳ پیدا کردم !
    سپاس از راهنمایی هاتون

    1. سلام و خسته نباشید
     ببینید سرور های ایران یا همون هاست های ایران، گاهی مواقع ارتباطشون با شبکه جهانی اینترنت قطع میشه و فقط از طریق اینترانت تمام بازدیدکننده های داخلی میتونن سایتتون رو ببینن و تو اون تایم اگر کلود فلر وصل کرده باشین ممکنه سایتتون بالا نیاد، البته این قطعی های سرور ایران معمولا در طول شبانه روز ۱۰ الی ۳۰ دقیقه هستش اما به نظرم اگر این کار رو بکنین و سایتتون از دسترس خارج بشه، ربات های گوگل که این موضوع رو دائما میبینن ممکنه سایت شما رو از نتایج رفته رفته خارج کنند.
     شما هاست سایتتون از هاست سرور دانلودتون کاملا جدا هستش ؟
     نوع کنترل پنل هاست سایت اصلیتون چی هستش ؟

 17. اره کاملا جداس و کنترل پنل هم دایرکت هس
  فک کنم مجبور بشم برگردم به همون خارج وگرنه به مشکل پهنای باند برمیخورم
  اگر برم خارج که به این مشلاتی که گفتید برنمیخورم ؟
  یا به نظر شما بهتره از cdn ایرانی آروان استفاده کنم؟

  1. اگر هاست سایت اصلی شما با هاست سرور دانلود شما متفاوت است، بهتره که یه هاست خارجی پهنای باند بالا تهیه کنید که به طور کلی بدون استفاده از cdn هم پهنای باند کم نیارید.
   خیر توصیه نمی کنیم از سرویس های ناشناس استفاده کنید، خود cdn کلود فلر هم در برخی از موارد باعث کندی می شود.
   می تواند هاست های پهنای باند بالا را در لینک زیر مشاهده کنید:
   https://mizbanfa.net/web-hosting/linux/

 18. سلام خسته نباشید،
  یه سوال داشتم اونم اینکه خب وقتی ما دی ان اس هارو تغییر بدیم،
  هاست هم تغییر پیدا میکنه ؟
  یا اینکه از طریق دی ان اس هایی که به ما داده وصل میشه به هاستی که داریم ؟

 19. من تازه این سرویس رو فعال کردم. نیم سرور هام ست شد. هاستم داخل ایران بود(از میهن وب هاست خریده بودم)
  ولی سایتمو باز کردنی یکبار باز نمیکنه هرچقدرم صبر کنم باز نمیشه دودقیقه بعد باز میشه اتفاقا سرعتشم خوبه.
  چکار باید بکنم؟

  1. سلام و احترام
   داخل استفاده از این سرویس همواره این مشکلات برای کاربرانی که از اینترنت ایران استفاده می کنند وجود دارد و این اختلالات به وجود می آیند.
   در صورت تمایل می توانید dns های اصلی هاست رو بر روی دامنه ست کنید و به حالت عادی مهاجرت کنید.

     1. سرعت سایتم بالا نیست.
      شما یه نگاهی بنداز: postpump.ir
      البته الان رو کلود فلره. زدم برگرده به حالت عادی. اگه این سیستم خوب تو ایران کار نمیکنه چرا ته مطلبتون نمیگید؟

  1. خیر ممکن است خطرناک باشد، ما حقیقتا موردی را پیشنهاد نمی کنیم.
   سرعت وب سایت شما نیز مناسب است.
   داخل جی تی متریکس سایت خود را آنالیز نموده اید که میفرمایید سرعت وب سایتتان خوب نیست ؟

   1. بله آنالیز کردم. خودم بردمشون بالا. خیلی پایین بودن. ولی شما یه نگاهی به page load time بنداز. فقط واسه اینه که سرورم تو ایرانه. اگه بتونم از CDN استفاده کنم این هم بالا میره

    1. سلام
     بله بنده نیز برای شما آنالیز انجام دادم و نتایج رو دیدم.
     سه مورد رو بهبود بدین:
     ۱- از اسلاید شو بهینه تر و سبک تری استفاده کنید.
     ۲- به مدیر سرور (شرکت ارائه دهنده هاست) بفرمایید Enable gzip compression رو بر روی سرور فعال کنند.
     ۳- به شرکت هاستینگ بگید Enable Keep-Alive رو بر روی سرور فعال کنند.

 20. سلام، من میخوام روی سایتم ssl فعال کنم ، یکی گفت که با cloudflare میشه سایت رو به رایگان ssl دار کرد،
  الان شما در پاسخ به نظرات گفتید که باید ssl بخریم بزاریم رو هاست اصلی !
  قضیه چیه ؟ ممنون میشم توضیح بدید برای ssl رایگان چه کنم. سپاس

 21. با سلام
  من توی سایت cloudflare یه سایت روی ثبت کردم به نام download4i.com و فعال هم شده
  اما هنگامی که آدرس https://download4i.com رو میزنم خطای پیدا نشدن صفحه نمایش داده میشه ؟
  لطفا راهنمایی فرمائید

 22. سلام من یک سایت کردمرسی دارم خواستم ببینم الان به طور مثال وقتی این دی ان اس ها رو منتقل کردم کلوفر یک نسخه از وب سایتو برمیداره و نشون میده و نسخه اصلی از جمله دیتابیس و فایل ها و… در هاست اصلی وحود دارد و هر لحظه ای که بخام میتونم وب سایتو به حالت عادی برگردونم و یعنی تموم فایل ها و.. در هاست اصلی وجود دارند درسته؟؟؟

 23. با سلام و احترام خدمت شما
  ممنون از توضیحاتتون اما کاش یه مقدار بیشتر امکانات کلودفلیر رو توضیح میدادید . تمام سایت ها فقط تنطیمات تا راه اندازی رو توضیح دادند و البته شما کمی پس از اون رو هم توضیح دادید که خیلی خوبه اما کاش همه مواردش رو توضیح میدادید .
  مثلا آنالیتیک چطور باید به کلودفلیر وصل بشه آخه ما کلودفلیر رو وصل کردیم اما آنالیتیک چیزی نشون نمیده و نمیدونم از کجا باید به کلودفلیر آمار رو وصل کنم .
  سوال دیگه ای که دارم در مورد فعال کردن یا نکردن ابر زردرنگ در dns هست . در چه مواردی بهتره فعال باشه و در چه مواردی فعال نباشه . هیچ جا در این مورد صحبتی نشده و واقعا نمیدونم آیا مثلا فعال کردن کلودفلیر برای cpanel کار درستی هست یا خیر . یا مثلا برای ftp فعال کردن کلودفلیر درست هست یا خیر . اگه بشه بیشتر توضیح بدید .
  ممنون میشم پاسخ بدید .

 24. ممنون از مطلب جامع و خوبتون میشه راهنمایی کنید که از چه افزونه ای برای ستاره دار کردن نتایج استفاده کنم؟؟؟ چند تا افزونه امتحان کردم اما هیچکدوم جواب نداده. ترافیک سایت هم خوبه و الکسای ۳۰۰۰ ایران داره. ممنون میشم اگه جواب بدید و بگید خودتون دقیقا از چی استفاده میکنید. منتظر جوابتون هستم
  سوال دوم اینکه زمانی که از سرویس کلادفلر استفاده میکنم و نیم سرورهارو تغییر میدم دسترسی به اف تی پی قطع میشه. به هاستینگ هم تیتکت زدم و گفتن که به دلیل استفاده از کلادفلر این مشکل پیش اومده. من میخوام از کلاد استفاده کنم آیا راهی برای حل این مشکل هم هست که بدون مشکل FTP از کلافلر استفاده کنم؟؟؟
  خواهشا زودتر جواب بدید منتظرم

  1. سلام و احترام
   خانم شقایق، ما از افزونه kk Star Ratings برای ستاره دار کردن مطالب پایگاه دانش میزبان فا استفاده می کنیم.
   بله در هنگام استفاده از کلود فلر برخی از پرتوکل های هاست غیرفعال میشن و گاهی اوقات دردسر ساز میشه و حقیقتا ما راه حلی نداریم، اما نکته مهم اینجاست که اگر هاست شما پرسرعت و امن باشه، نیازی به استفاده از کلود فلر ندارین، و اگر هم بخاطر جلوگیری از حملات سایبری از کلود فلر استفاده می کنید، بهتره یک هاست خریداری کنید که به آنتی ddos مجهز باشه.
   موفق باشید.

 25. سلام تشکر از اینگه سریع جواب دادید. افزونه KK استار هم جز افزونه هایی بود که بنده تست کردم و اصلا نتیجه ای نداشت! 🙁
  آیا بجز کلافلر راهی برای پنهان کردم دی ان اس ها زمانی که از شرکتهای ثبت دامنه هوزگرفته میشه هست یاخیر؟؟؟
  بی نهایت ممنون از راهنماییتون

  1. سلام
   بله، شما میبایست یک هاست با dns اختصاصی خریداری کنید تا dns ها را با نام دامنه خودتان به شما تحویل دهند، به عنوان مثال بر روی سرویس های هاست لینوکس اروپا در لینک زیر، هزینه دریافت dns اختصاصی ۲۰.۰۰۰ تومان می باشد:
   https://mizbanfa.net/web-hosting/shared/europe-linux/
   اما اگر به یک هاست نیاز دارید که IP اختصاصی در اختیار داشته باشد تا هیچکس حتی نتواند متوجه شود از هاست اشتراکی استفاده می کنید، قادر هستید از سرویس های هاست نیمه اختصاصی در لینک زیر استفاده کنید:
   https://mizbanfa.net/web-hosting/vps/
   شما به شرکت ارائه دهنده هاست و دامین خود بفرمایید به dns اختصاصی نیاز دارید، آن ها خودشان این امکان را برای شما فراهم می کنند.

 26. سلام بنده ادرس یکی از صفحاتم رو عوض کردم ، اما وقتی ادرس قبلی رو میزنم همون صفحه باز میشه! یعنی هم با ادرس جدید و هم با ادرس قدیم ! در حالی که ادرس اول رو که تغییر دادم دیگه در قالب من نیست! و اکنون گوگل از من خطای محتوای تکراری گرفته! برای این مورد چه کار کنم؟
  ایا به خاطره اینه که ادرس قدیمی در کش cloudflare ذخیره شده؟

 27. سلام من از این آموزش استفاده کردم و هم سرعتم بهبود پیدا کرد
  هم این که تو gtmetrix قسمت Use a Content Delivery Network (CDN)
  ۱۰۰ درصد شد اما مشکلی برام پیش اومده که مطالب روی صفحه ی اصلی قرار نمیگیرند
  صفحه ی کش شده همش میاد
  کش مروگر رو هم پاک کردم درست نشد
  حتی کلود فایر رو هم پاک کردم اما هنوز صفحه ی کش شده باز میشه خیلی هم پر سرعت
  چیکار کنم به حالت اول برگرده ایا این مشکل از کلود فایر هست یا نه ؟؟
  مطالب روی صفحه ی اصلی قرار نمیگیرند و همون مطالبی که دیروز روی صفحه ی اصلی هستند ثابت قرار دارند

  1. سلام
   بله استفاده از کلود فلر باعث کش سازی می شود، اگر وردپرس شما نیز به سیستم کش مجهز است، کش های سیستم مدیریت محتوای خود را نیز خالی بفرمایید، اگر خیر پس از تغییر dns ها از کلود فلر به dns های هاست وب سایتتان، ۱۲ ساعت صبر کنید تا مشکل شما برطرف شود و dns ها به صورت کامل بر روی هاست شما ست شود.
   موفق باشید.

 28. سلام یه سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدید
  چطور میشه زمان کش رو کمتر کرد؟
  حداقل زمان برای کلودفیلر ۲ ساعت هستش تو تنظیماتش میخام بدونم که راهی هست کمتر هم بشه؟
  و اینکه آیا نیازی به افزونه autoptimize هستش در کنار کلود فیلر یا خیر؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام و احترام
   متاسفانه اطلاعات خاصی در زمینه کم و زیاد کردن سیستم کشنیگ کلود فلر ندارم.
   اما صلاح نیست که از افزونه های بهینه سازی دیگری در کنار کلود فلر استفاده کنید.
   موفق باشید.

 29. سلام
  من حملات زیادی روی سرورم از خارج می شد که مجبور شدم آی پی های خارج از ایران را ببندم، حال چون کلود فلیر هم فعال کرده بودم(البته با دامنه ای که پارک کرده بودم) ربات های تلگرامم غیر فعال شد
  شما آی پی سرور کلود فلیر را نمی دونید چیه که اون را جزء لیست سفید بزارم؟

  1. سلام
   خیر، کلود فلر احتمالا از تعداد سرور های زیادی برای دفع حملات استفاده می کند.
   شما میبایست یک هاست خریداری کنید که به ddos protection مجهز باشد و در برابر حملات مقاوم باشد.
   موفق باشید.

 30. سلام من از میزبان فا هاست خریدم
  اگر از درگاه بانکی بر روی وب سایت خود استفاده می کنید، لازم است IP جدید سرور یعنی ۸۸.۹۹.۱۶۴.۱۰۳ را به درگاه بانکی خود معرفی کنید، همچنین اگر cloudFlere بر روی وب سایت خود نصب نموده اید، IP جدید را به سیستم کلود فلر معرفی نمایید.
  این ایمیل برام اومد میخاستم بدون از کودوم قسمت باید ip رو عوض کنم

  1. سلام و احترام
   لطفا بعد از پروسه انتقال اطلاعات، اطلاعات ورود به اکانت کلود فلر خود را برای بخش پشتیبانی میزبان فا ارسال کنید تا همکارانم این کار را برای شما انجام دهند.
   سپاس

 31. اگه از این سیستم استفاده کنیم قبل باز شدن سایت صفحه ای نشان داده می شود و کاربر باید مدتی صبر کند تا سایت را ببیند یا نه؟

 32. با سلام
  ممنون از مطالب خوبتون.
  برای جمع بندی چند تا سوال داشتم.
  ۱- آیاکلود فلر برای سایت هایی که سرورهاشون تویه ایران است مفیده یا بهتره که محل سرور در خارج از ایران باشه؟
  ۲- ssl رایگان میده یا ایران جز لیست تحریم هاش است؟ (برای تنظیم ssl اطلاعات کلودفلر را به هاستینگ بدیم خودشون تنظیم کنند بهتر نیست؟)
  ۳- استفاده از این سرویس بر روی سئو سایت تاثیر مثبت دارد؟
  ۴- در اخر بی زحمت سایتمو یکبار در جی تی ماتریکس چک کنید و بفرمایید که لازمه نده فعال کنم؟
  تشکر

  1. سلام و احترام
   پاسخ به سوالات شما به شرح زیر است:
   ۱- بهتر است محل سرور خارج از کشور باشد.
   ۲- بله ssl رایگان ارائه می دهد اما بهتر است که شما گواهینامه های ssl تجاری معتبر تهیه کنید.
   ۳- خیر.
   بنده وب سایت شما را در جی تی متریکس طبق نتیجه لینک زیر آنالیز کردم:
   https://gtmetrix.com/reports/www.acgih.ir/Fpmx8nHQ
   سرعت وب سایت شما متوسط است و عالی نیست، اما کلود فلر نمی تواند این وضعیت را بهبود ببخشد، شما میبایست از یک هاست بهینه و مخصوص وردپرس استفاده کنید که به طرز چشمگیری باعث افزایش سرعت و بهره وری و سئو، وب سایت شما خواهد شد، لطفا سرویس های هاست مخصوص را در لینک زیر مشاهده کنید و ویدیو معرفی این سرویس را نیز حتما تماشا کنید.
   https://mizbanfa.net/web-hosting/wordpress/
   موفق باشید.

  1. سلام
   جناب سیروان از این که پاسخ یه مقداری دیر شد عذرخواهی می کنم.
   درمورد نحوه محدود کردن آی پی داخل کلود فلر اطلاعاتی ندرام، اما از طریق آموزش زیر قادر هستید آی پی ها را از داخل هاست محدود سازی کنید.
   https://mizbanfa.net/blog/hosting/cpanel/login-to-site-admin-with-special-ip-in-cpanel/
   موفق باشید.

 33. سلام ببخشید من این کاراو کردم dns هارو هم عوض کردم اکتیو شد اما وارد سی پنل نمیتونم بشم یعنی تا وارد میشم خارج میشه چرا ؟؟؟

  1. سلام آقای امین
   بله وقتی که کلود فلر رو بر روی سایتتون فعال می کنید دیگه نمیتونید به صورت مستقیم از طریق دامنه وارد هاست بشید و باید از طریق hostname یا IP سرور از این به بعد وارد هاست بشید.
   موفق باشید.

 34. سلام
  ببخشید من سایتم با دامنه ir هست و ssl هم براش خریدم اما توی کلودفلر که میزنمش از کار میفته اما سایت دیگرم که دامنه .me هستش راحت با ssl اش کار میکنه ،،،،،،،،،،،،، راه حل چیه؟

 35. سلام. با انجام این اموزش ssl به دامنه اضافه میشه؟ منظورم اینه که ایا میشه http رو به صورت https نوشت؟ چون من روی دامنه .ml اکتیو کردم ولی با https سایت رو باز نمیکنه. ضمنا سایتم خودش گواهینمامه ssl نداره. ممنون

 36. سلام من هاست وردپرس میزبان فا رو دارم و از سرعتش راضی هستم
  و افزونه ی کش هم برام نصب کردن و به کش سرور وصل هستم
  به نظرتون نیاز هست کلود فلر رو فعال کنم

 37. سلام وقت بخیر
  ممنون میشم سوال منم جواب بدید لطفا
  من از کلودفلر استفاده میکنم اما سایتهای تشخیص دی ان اس و IP براحتی آی پی اصلی منو پیدا میکنه
  چون طبق فرمایش شما بصورت پیشفرض تنظیمات DNS رو ذخیره کردم و چیزیو دستکاری نکردم
  مثلا قسمت ftp و mail کلودفلر خاموش و به رنگ خاکستری هستش و بقیه موارد نارنجی هستن
  حالا از همین دو تابع سایت مذکور براحتی آی پی اصلی سرور رو پیدا میکنه
  خواستم بپرسم اگر این موارد رو هم به رنگ نارنجی کنم و کلودفلر رو در همه موارد روشن بکنم مشکلی پیش نمیاد آیا؟؟؟
  ممنون میشم لطف کنید و جواب بدید
  باتشکر.

 38. سلام و عرض ادب

  سوالی حضورتان داشتم

  اگر بخواهیم در زبان php و یا استفاده از API و یا… برای تبلیغات، صفحات سایت های دیگر را به صورت آی فریم، در سایت خود نمایش دهیم، از چه ابزارهای رایگانی میتوان جهت اسکن آن صفحه استفاده کرد
  یعنی در زمان نمایش آن صفحه از نظر امنیت به صورت خودکار بررسی شود
  آیا اصلا آی فریم برای این کار امن است،
  لطفا میشود جامع پاسخ دهید

  1. سلام و وقت بخیر،
   نمایش آی‌فریم به صورت html میتونه انجام بگیره و هیچ مشکلی امنیتی هم برای سایت ایجاد نخواهد کرد. اما استفاده از این روش از نظر گوگل درست نیست. از طرفی دیگه روی سرعت لود صفحات سایتتون هم تاثیر به شدت بدی خواهد گذاشت.

 39. درود بیکران بر شما
  اموزش بسیار عالی و واضح و کامل بود بسیار ممنونم
  فقط ی سوال dns هایی ک سایت coloud flare میدهد و باید روی دامین خود ثبت کینم
  ایا این دو dns را جای خالی dns3 و dns4 بگزاریم ؟؟؟؟؟
  یا این که dns های قبلی رو پاک کنیم و جای dns1 و dn2 بگزاریم؟؟؟؟؟
  سپاس فراوان

 40. باسلام و خسته نباشید.
  یه سوال خیلی مهم دارم تو آموزش گفتید ns های کلادفلر رو روی دامنه تنظیم کنیم و ns های قبلی رو پاک کنیم خب اگه ns های قبلی رو پاک کنیم (یعنی ns های هاست)، پس سایت چطوری بارگذاری میشه؟؟؟ واسه منکه الان قطع شده. میتونید ببینید
  alikoohi.com

  1. سلام و وقت بخیر،
   بله دی‌ان‌اس دامنه را باید روی مقادیری که کلودفلر میده قرار بدین. اگر با خطایی مواجه شدید تنظیمات اکانت کلودفلر خودتون را بررسی کنید. اتفاقا منم همین امروز وبلاگم را روی dns های کلودفلر تنظیم کردم.

 41. سلام وقت بخیر خسته نباشید خداقوت .جسارت هستش اما یه خواهشی ازتون داشتم دو سایت رولینکش رو خدمتتون میدم.
  دارم برای cloudflare اقدام می کنم. اما یه آنالیز میشه بکنید که سرعتشون خوبه یا خیر؟
  تشکر میکنم
  این دولینک رو تو سایت منتشر نکنید ممنونم ازتون.
  و یه سوال دیگه اینکه بفرمایید چی رو باید به هاستینگ بگم که فعال کنند؟
  تشکرمیکنم

 42. سلام خسته نباشید من میخوام برای سایتم ssl نصب کنم و شنیدم که ssl های رایگان برای سئو تاثیری نداره
  حالا موندم از ssl تجاری که میتونم ۲ساله خریداری کنم استفاده کنم یا از ssl رایگان که هاست ها سه ماهه در اختیار ما قرار میده یا از ssl کلودفلیر؟
  دامنه من .com هستش

  1. سلام و احترام، اگر قصد استفاده از SSL رایگان دارید پیشنهاد می‌کنم از کلودفلر استفاده کنید که به امکانات بیشتری هم دسترسی داشته باشید. اما اگر قصد تهیه SSL تجاری دارید میتونید از Comodo استفاده کنید. در رابطه با تفاوت SSL رایگان و تجاری از نظر سئو هم به زودی مقاله‌ای آماده و منتشر می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن