شبکه های اجتماعی

اندازه های استاندارد عکس و فیلم در اینستاگرام چقدر است؟

هنگامی که اینستاگرام برای اولین بار راه اندازی شد کاربران می توانستند عکس ها را با نسبت حداقل 1:1 در پست ها منتشر کنند. کاربرانی که می خواستند عکس های افقی و یا عمودی منتشر کنند لازم بود عکس خود را با ابزارهای ویرایش عکس برش بدهند که این کار بسیار وقت گیر بود. با اضافه شدن ابزارهای مختلف به اینستاگرام نظیر استوری، IGTV و… دانستن ابعاد استاندارد پست در اینستاگرام لازم است. در این مطلب از میزبان فا مگ یک راهنمای سریع برای شما قرار داده ایم تا بتوانید با دانستن سایز عکس در اینستاگرام، ابعاد استوری اینستاگرام و سایز فیلم آی جی تی وی اینستاگرام تصاویر و ویدیوهای با ابعاد و وضوح مناسب در اینستاگرام قرار دهید. پس برای اینکه بدانید اندازه عکس استوری و پست و  همچنین ابعاد استاندارد IGTV چقدر است، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

سایز عکس و فیلم در اینستاگرام

قبلا در اینستاگرام با محدودیت سایز برای پست عکس مواجه بودیم و اینستاگرام اجازه آپلود عکس هایی را می داد که مربعی شکل بودند و طول و عرض عکس ها با هم برابر بود. اما اخیرا این محدودیت برداشته شده و امکان آپلود عکس و فیلم در ابعاد افقی و عمودی با سایزهای متنوع روی پلتفرم اینستاگرام فراهم شده است. در ادامه می توانید جدول ابعاد استاندارد سایز های عکس و فیلم اینستاگرام را در بخش های مختلف پست، استوری و igtv مشاهده نمایید.

به طور کلی دو سایز برای عکس های اینستاگرام و سه سایز مختلف برای ویدیوهای اینستاگرام وجود دارد. شاید دانستن سایز ویدیو برای بسیاری از کاربران اهمیتی نداشته باشد اما برای کسانی که از این رسانه برای رشد کسب و کار خود استفاده می کنند قطعا حائز اهمیت است.

اینستاگرام در حال حاضر سه سایز برای عکس ها و فیلم های شما دارد:

 • سایر مربعی
 • سایز افقی
 • سایز عمودی
نوع پست اینستاگرام نسبت سایز پست
عکس مربع 1:1 1080px x 1080px
عکس افقی 1.91:1 1080px x 608px
عکس عمودی 4:5 1080px x 1350px
عکس استوری اینستاگرام 9:16 1080px x 1920px
سایز کاور IGTV 1:1.55 420px x 654px
فیلم مربعی اینستاگرام 1:1 1080px x 1080px
فیلم افقی 1.91:1 1080px x 608px
فیلم عمودی 4:5 1080px x 1350px

1- گذاشتن عکس مربعی در اینستاگرام

لازم نیست عکس های پست اینستاگرام شما حتما مربعی باشد و می توانید عکس های افقی و یا عمودی را نیز در اینستاگرام خود به اشتراک بگذارید. اما اگر تمایل دارید عکسی منتشر کنید که نسبت عرض و ارتفاع آن بیش از حد است لازم است آن را برش دهید.

⚫🔴 بهترین و ایده آل ترین سایز برای پست عکس ها و فیلم های اینستاگرام 1080px *1080px است. نسبت ابعاد یک پست مربعی عکس و فیلم 1:1 است.

اگر تصویری بزرگ تر از سایز 1080px *1080px باشد اینستاگرام برای نمایش به طور خودکار سایز آن را فشرده می کند. فشرده سازی بیش از حد تصویر عمدتا بر کیفیت تصویر تاثیر می گذارد. همین مساله برای تصویری که ابعاد آن از 320PX * 320PX کوچک تر باشد نیز صادق است. اینستاگرام برای اینکه تصویر را در ابعاد استاندارد خود جا دهد مجبور است تصویر را بکشد و این کار از کیفیت عکس می کاهد. به همین منظور برای اینکه تصاویر شما بهترین کیفیت را در اینستاگرام داشته باشند سایز آنها را در سایر 1080px * 1080px تنظیم کنید. همچنین جالب است بدانید که اینستاگرام وب کیفیت عکس را بسیار بیشتر از اپلیکیشن موبایل حفظ می کند.

سایز عکس های اینستاگرام

تا زمانی که عرض عکس شما بین 320 تا 1080 پیکسل باشد و نسبت تصایر به درستی رعایت شوند، برنامه وضوح تصویر را حفظ خواهد کرد. اما اگر نسبت ابعاد تصویر شما پشتیبانی نشود آن را برش می دهد و قطعا این مورد در کیفیت تصویر تاثیرگذار است. بنابراین اگر می خواهید کیفیت تصویر شما حفظ شود قبل از بارگیری آن در اینستاگرام حتما عرض تصویر خود را به ابعاد حداکثر 1080 پیکسل تغییر دهید تا از فشرده شدن و یا برش خودکار آن جلوگیری شود. 

2- سایز عکس عمودی در اینستاگرام

اگر یک عکس عمودی یا اصطلاحا عکس مستطیلی سایز بزرگتر را بارگذاری می کنید از شما می خواهد قسمتی از عکس را متناسب با سایز استاندارد برش دهید. بنابراین اگر می خواهید یک عکس را بدون هیچ برشی در اینستاگرام بارگذاری کنید می توانید در هنگام آپلود عکس از دکمه اندازه کامل در گوشه پایین سمت چپ تصویر استفاده کنید.

 • سایز ایده آل عکس ها و فیلم های عمودی اینستاگرام  1080px * 1350px است. نسبت ابعاد عکس و فیلم هم باید 4:5 باشد.
 • سایز ایده آل عکس ها و فیلم های عمودی اینستاگرام  1080px * 1350px است. نسبت ابعاد عکس و فیلم هم باید 4:5 باشد. برای به دست آوردن بهترین رزولویشن در عکس های عمودی اندازه عکس را به 1080px * 1350px تغییر دهید. به این ترتیب فشرده سازی خودکار بر کیفیت عکس های عمودی شما تاثیر نمی گذارد.

3- سایز عکس افقی در اینستاگرام

نسبت ابعاد 1.91:1 در عکس های افقی مستطیلی باید حفظ شود. با این ابعاد کیفیت عکس افقی شما در اینستاگرام محفوظ خواهد ماند. با این حال می توانید عکس های افقی با نسبت 16:9 را هم در اینستاگرام آپلود کنید. در این صورت اینستاگرام به طور خودکار یک حاشیه اطراف عکس شما اضافه می کند. دلیل اینکه ما این نسبت ابعاد را برای فیلم های افقی اینستاگرام پیشنهاد می کنیم این است که زمان زیادی را برای ویرایش فیلم به نسبت 1.9:1 نیاز خواهید داشت.

⚫🔴 سایز ایده آل عکس ها و فیلم های افقی 1080px * 608px است.

سایز فیلم اینستاگرام

چگونه می توان در اینستاگرام عکس افقی آپلود کرد؟

برای اینکه عکس های مستطیلی افقی در اینستاگرام آپلود کنید می بایست مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 1. روی تب Add post (علامت ➕ پایین صفحه) ضربه بزنید و عکس و یا فیلم خود را برای بارگذاری انتخاب نمایید.
 2. روی دکمه اندازه کامل در گوشه پایین سمت چپ ضربه بزنید. (این گزینه به طور خودکار سایز را متناسب با عکس شما تنظیم می کند. در عکس های عمودی نیز به همین صورت عمل می کند.)
  سایز عکس اینستاگرام
 3. پس از انتخاب این گزینه سایز عکس به حالت افقی تنظیم می شود. برای ادامه روی گزینه Next ضربه بزنید.
  ابعاد استاندارد پست اینستاگرام

برای به دست آوردن بهترین اندازه برای عکس های افقی در اینستاگرام مطمئن شوید عکس شما حداکثر 1080px باشد. این کار کیفیت عکس شما را در گوشی و دسکتاپ حفظ می کند. بنابراین اینستاگرام سایزها و ابعاد مختلف زیادی را پوشش می دهد. و در صورتی که ابعاد عکس و یا فیلم ارسالی شما برای آپلود کمی با ابعاد گفته شده متفاوت باشد با یک ابزار برش دستی آن را به ابعاد قابل قبول برش می دهد.

حداکثر سایز ویدیو در اینستاگرام برای آپلود چقدر است؟

یک فیلم برای آپلود در پست اینستاگرام باید حداکثر:

 • 30 فریم بر ثانیه باشد.
 • طول فیلم 60 ثانیه باشد.
 • سایز فایل 4 گیگ باشد.

اگر فیلم شما هر یک از شرایط بالا را نداشته باشد قادر به آپلود آن نخواهید بود. از آنجا که فیلم ویدیویی شما هنگام آپلود فشرده می شود پیشنهاد می کنیم حداقل وضوح های تصویری اینستاگرام از حداکثر رزولویشن مجاز تعیین شده استفاده کنید. در این صورت می توانید وضوح تصویر های ویدیویی خود را حفظ کنید.

به منظور آپلود ویدیوهایی بالای 60 ثانیه می توانید از قابلیت IGTV اینستاگرام بهره بگیرید.

همه چیز در مورد IGTV اینستاگرام

سایز استوری اینستاگرام چقدر است؟

استوری اینستاگرام یکی دیگر از ابزارهای شگفت انگیز اینستاگرام به شمار می رود که از طریق آن می توان با مخاطبین خود ارتباط برقرار کرد و داستان های روزانه خود را به صورت عکس و یا فیلم در استوری آپلود نمود. می توانید در استوری اینستاگرام هر عکس و فیلمی را با ابعاد استاندارد 1: 9: 1 تا 9:16 بارگذاری کنید. کاربران بسیاری سوال می کنند که سایز عکس استوری اینستاگرام چند است؟ اگر می خواهید استوری شما فول اسکرین باشد و کل صفحه را دربرگیرد نیاز به سایز 1080px * 1920px و نسبت 9:16 خواهید داشت.

⚫🔴 مناسب ترین سایز برای استوری های اینستاگرام 1080px * 1920px است.

سایز استوری اینستاگرام

سایز ویدیو در igtv اینستاگرام

IGTV اینستاگرام قابلیت دیگری است که امکان آپلود ویدیوهای طولانی تر را برای کاربران خود فراهم کرده است. تا پیش از این ویدیوهای آی جی تی وی اینستاگرام حتما باید به صورت عمودی با نسبت 9:16 بودند و امکان آپلود ابعاد دیگر ویدیو در این بخش از اینستاگرام وجود نداشت. اخیرا اینستاگرام تصمیم گرفت اجازه آپلود ویدیوهای افقی را نیز در آی جی تی اینستاگرام به کاربران خود بدهد. 😍

⚫🔴 اندازه ایده آل عکس کاور ویدیو 420px x 654px =IGTV است.

ابعاد مختلف فیلم های آی جی تی وی اینستاگرام:

 • فیلم های عمودی IGTV اینستاگرام با نسبت ابعاد 4:5 و 9:16
 • فیلم های افقی IGTV اینستاگرام با نسبت ابعاد 5:4 و 16:9
 • پیش نمایش یک دقیقه ای IGTV اینستاگرام در فید با نسبت ابعاد 4:5
 • پیش نمایش یک دقیقه ای کراپ شده اینستاگرام با نسبت ابعاد 1:1
 • عکس کاور ویدیو IGTV اینستاگرام باید دارای نسبت ابعاد 1:1:55 و رزولویشن 420px * 654px باشد.

سایز ویدیو در IGTV اینستاگرام

برای پست گذاشتن در اینستاگرام لازم است سایز استاندارد تصاویر اینستاگرام را بدانیم. اگر ابعاد عکس و فیلم اینستاگرام را به طور دقیق نمی دانید یا فراموش می کنید می توانید با مراجعه به این مطلب ابعاد بخش های مختلف اینستاگرام را در اختیار داشته باشید. اگر این مطلب برای شما مفید و کاربردی بود آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

آموزش رایگان اینستاگرام

‫34 دیدگاه ها

 1. سلام من یه مشکلی برام پیش اومده من با هر ابعادی تو اینستا فیلم پست میکنم کنارش یه خط سبز میاد و کیفیت کلیپ پایین میاد چه جوری میشه درستش کرد

 2. سلام مرسی خیلی مقاله خوب و کاربردی‌ای بود.
  خسته نباشید به خانم حلاج و تیم خوب میزبان فا مگ

 3. تا اینجا خوب بود ولی من هنوز نفهمیدم چگونه فیلم خودرا چگونه آی جی تی وی پخش کنم راهش چیه

 4. سلام
  یه فیلم دارم سایزش نمیدونم چیه ولی حجم معمولی 20 مگ داره و کیفیت 1080 داره
  هرکاری میکنم عریض نمیشه
  وقتی گزینه عریض کردن رو قبل از آپلود کردن میزنم عریض میشه ولی بازم هنگام رفتن به صفحه ادیت ها خودش اونو عمودی میکنه و دیگه افقی نمیشه

  1. سلام دوست عزیز مطمعن باشید که از آخرین نسخه اینستاگرام استفاده می کنید و نسبت هارو رعایت کرده باشید نسبت عریض 16:9 هستش

 5. سلام وقت بخیر
  من وقتی می خوام ویدئوی 1 دقیقه ای آپلود کنم توی اینستاگرام، بعد از انتخاب ویدئو و زدن گزینه عریض شدن وقتی next رو می زنم ویدئو دوباره به حالت قبلش برمیگرده و مربعی میشه
  نسبت ابعادم 16:9 و ویدئو ها 30 فریم هست
  شما دلیل این مشکل رو می دونید؟

  1. سلام دوست عزیز به فریم ویدیو ارتباطی نداره باگ از برنامه هستش ، برنامه اینستاگرام رو پاک کنید و نصب کنید و دوباره امتحان کنید.

 6. سلام خسته نباشید یک سوالی داشتم واینکه محصولات فرهنگی دارم چطوی وقتی پست رو 1350در 1080میزنم در استوری همون پست رو با 1920در 1080بزارم که مشتریهام بتونن روی عکس اطلاعات رو بخونن نمیدونم متوجه شدین یا نه

 7. سلام و درود بر شما
  سپاسگزارم از ارائه مطلب کاملا ساده، واضح و دقیقی که اعتراف میکنم، هیچ جا مشابه آن را ندیدم (بعد سرچ های متعدد در مطالب خارجی و ایرانی)

 8. سلام یک نرم افزار ویندوز برای تغییر سایز ویدو لطفا معرفی بفرمایید
  باتشکر

  1. سلام و احترام؛
   نرم افزارای ادیت ویدیو مثل HandBrake مناسب هستن.

 9. سلام من وقتی میخوام عکسمو آپلود کنم به صورت کامل و عمودی با مادر میاد از اون گزینه سمت چپ پایین صفحه استفاده کردم فقط اندازه مربعی داره

  1. سلام وقت بخیر؛
   نسبت تصاویر مستطیلی 4 به 5 هستش می تونید آیکون فیت کردن تصویر موقع درج پست رو لمس کنید.

 10. ویدیو من 8 ثانیه هستش
  اندازش 16:9 نمیشه اپلودش کرد
  چیکار باید کنم؟

 11. با سلام و خسته نباشید من تبلت سامسونگ تب ۲ دارم و برای مشاهده استوری در اینستا مشکل دارم که استوری ها بصورت زوم شده نشان داده میشه و بالا و پایین استوری اگه نوشته یا علامتی باشه نشان داده نمیشه ممنون پیشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام و احترام؛
   در همین مقاله جدولی ارائه شده و سایزهای استاندارد داخل جدول درج شده سعی کنید استوری ها رو به صورت استاندارد منتشر کنید.

   1. سلام
    چرا هر کاری میکنم عکس نمیتونم به صورت ورقه ای با ابعاد عمودی و افقی بزارم اما یه عکس تکی میشه.
    ممحون میشم راهنمایی کنید.

    1. با سلام دوست عزیز
     برای گذاشتن تصاویر به صورت گروهی محدودیت اندازه وجود دارد. اما اگر می خواهید تصاویر به صورت کامل قرار داده شود می توانید از ابزار جانبی اینستاگرام Layout استفاده نمایید.
     موفق و پیروز باشید

 12. سلام
  وقتتون بخیر
  ببحشید با اینکه سایر ویدئو ۱به۱ یا ۴به ۵ میذارم اما اگه کاورش و بجای خود ویدئو از گالری انتخاب کنم ویدئو زوم میشه و فرقی هم نداره کاور چه سایزی باشه
  هم کاور سایز خود ویدئو هم سایزای دیگه رو انتخاب کردم اما این مشکل هست
  البته اگه بزنم روی ویدئو ک با تایمش نشون بده درست میشه اما بخوام حالت عادی تماشا کنم بصورت زوم نشون میده
  بدون کاور مشکلی نداره موقع پخش
  ویدئو هم ۶۴۰ در ۶۴۰ آپلود کردم

 13. سلام و وقت بخیر
  رزولیشن تصاویر برای اینتساگرام در 3 حالت باید چند باشد؟

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   محدودیت خاصی وجود ندارد تنها می بایست به اندازه های عنوان شده دقت داشته باشید.

 14. سلام خسته نباشید
  ممنون از مقاله اتون . فقط یک سوال داشتم. سایز عکسی که برای کاور ویدئو پست اینستاگرام استفاده میشه دقیقا چند پیکسله؟ ممنون ازشما

  1. سلام
   در جدول درج شد در ابتدای همین مقاله همه سایزهای پرکابرد آورده شده است. برای کاور مربعی 1080*1080 بسیار مناسب است.

   1. سایز کاور برای ویدئو افقی داخل اینستاگرام چقدره ؟
    پستام تم و کاور هماهنگ داره و هرجوری امتحان کردم اطراف کاورم میره

    1. سلام و احترام؛
     سایز کاور مربعی نسبت 1.1 هست مثال: 1080*1080 px
     سایز کاور عمودی نسبت 4.5 مثال: 1080*1350 px
     سایز کاور افقی نسبت 16.9 هست مثال: 1920*1080 px
     دقت داشته باشید در تمامی این کاورها کادر فرضی مربعی وسط تصویر در نظر بگیرید این همان چیزی است که کاربران در صفحه home مشاهده می کنند.

 15. الان که دیگه IGTV وجود نداره
  برای ویدیوی بالا یک دقیقه با ابعاد 16:9 چه کاوری باید بگذاریم؟

  1. سلام روزبخیر؛
   برای ویدیوهای مربعی 1080*1080
   ویدویهای عمودی با نسبت 4.5 سایز 1080*1350
   ویدیو افقی با نسبت 16.9 سایز 1920*1080

 16. سلام چطور میتونم پست تمام صفحه تو اینستا ایجاد کنم . منظورم تمام صفحه در پست نه استوری .
  خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام و احترام؛
   شما می توانید پست های خود را در اندازه های زیر منتشر نمایید:
   پست افقی با سایز 1920 در 1080
   پست عمودی با سایز 1080 در 1350
   ریلر در سایز 1080 در 1920
   و پست های مربعی 1080 در 1080

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا