شبکه های اجتماعی

اندازه های استاندارد عکس و فیلم در اینستاگرام چقدر است؟

هنگامی که اینستاگرام برای اولین بار راه اندازی شد کاربران می توانستند عکس ها را با نسبت حداقل 1:1 در پست ها منتشر کنند. کاربرانی که می خواستند عکس های افقی و یا عمودی منتشر کنند لازم بود عکس خود را با ابزارهای ویرایش عکس برش بدهند که این کار بسیار وقت گیر بود. با اضافه شدن ابزارهای مختلف به اینستاگرام نظیر استوری، IGTV و… دانستن ابعاد استاندارد پست در اینستاگرام لازم است. در این مطلب از میزبان فا مگ یک راهنمای سریع برای شما قرار داده ایم تا بتوانید با دانستن سایز عکس در اینستاگرام، ابعاد استوری اینستاگرام و سایز فیلم آی جی تی وی اینستاگرام تصاویر و ویدیوهای با ابعاد و وضوح مناسب در اینستاگرام قرار دهید. پس برای اینکه بدانید اندازه عکس استوری و پست و  همچنین ابعاد استاندارد IGTV چقدر است، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

سایز عکس و فیلم در اینستاگرام

قبلا در اینستاگرام با محدودیت سایز برای پست عکس مواجه بودیم و اینستاگرام اجازه آپلود عکس هایی را می داد که مربعی شکل بودند و طول و عرض عکس ها با هم برابر بود. اما اخیرا این محدودیت برداشته شده و امکان آپلود عکس و فیلم در ابعاد افقی و عمودی با سایزهای متنوع روی پلتفرم اینستاگرام فراهم شده است. در ادامه می توانید جدول ابعاد استاندارد سایز های عکس و فیلم اینستاگرام را در بخش های مختلف پست، استوری و igtv مشاهده نمایید.

به طور کلی دو سایز برای عکس های اینستاگرام و سه سایز مختلف برای ویدیوهای اینستاگرام وجود دارد. شاید دانستن سایز ویدیو برای بسیاری از کاربران اهمیتی نداشته باشد اما برای کسانی که از این رسانه برای رشد کسب و کار خود استفاده می کنند قطعا حائز اهمیت است.

اینستاگرام در حال حاضر سه سایز برای عکس ها و فیلم های شما دارد:

 • سایر مربعی
 • سایز افقی
 • سایز عمودی
نوع پست اینستاگرام نسبت سایز پست
عکس مربع 1:1 1080px x 1080px
عکس افقی 1.91:1 1080px x 608px
عکس عمودی 4:5 1080px x 1350px
عکس استوری اینستاگرام 9:16 1080px x 1920px
سایز کاور IGTV 1:1.55 420px x 654px
فیلم مربعی اینستاگرام 1:1 1080px x 1080px
فیلم افقی 1.91:1 1080px x 608px
فیلم عمودی 4:5 1080px x 1350px

1- گذاشتن عکس مربعی در اینستاگرام

لازم نیست عکس های پست اینستاگرام شما حتما مربعی باشد و می توانید عکس های افقی و یا عمودی را نیز در اینستاگرام خود به اشتراک بگذارید. اما اگر تمایل دارید عکسی منتشر کنید که نسبت عرض و ارتفاع آن بیش از حد است لازم است آن را برش دهید.

⚫🔴 بهترین و ایده آل ترین سایز برای پست عکس ها و فیلم های اینستاگرام 1080px *1080px است. نسبت ابعاد یک پست مربعی عکس و فیلم 1:1 است.

اگر تصویری بزرگ تر از سایز 1080px *1080px باشد اینستاگرام برای نمایش به طور خودکار سایز آن را فشرده می کند. فشرده سازی بیش از حد تصویر عمدتا بر کیفیت تصویر تاثیر می گذارد. همین مساله برای تصویری که ابعاد آن از 320PX * 320PX کوچک تر باشد نیز صادق است. اینستاگرام برای اینکه تصویر را در ابعاد استاندارد خود جا دهد مجبور است تصویر را بکشد و این کار از کیفیت عکس می کاهد. به همین منظور برای اینکه تصاویر شما بهترین کیفیت را در اینستاگرام داشته باشند سایز آنها را در سایر 1080px * 1080px تنظیم کنید. همچنین جالب است بدانید که اینستاگرام وب کیفیت عکس را بسیار بیشتر از اپلیکیشن موبایل حفظ می کند.

سایز عکس های اینستاگرام

تا زمانی که عرض عکس شما بین 320 تا 1080 پیکسل باشد و نسبت تصایر به درستی رعایت شوند، برنامه وضوح تصویر را حفظ خواهد کرد. اما اگر نسبت ابعاد تصویر شما پشتیبانی نشود آن را برش می دهد و قطعا این مورد در کیفیت تصویر تاثیرگذار است. بنابراین اگر می خواهید کیفیت تصویر شما حفظ شود قبل از بارگیری آن در اینستاگرام حتما عرض تصویر خود را به ابعاد حداکثر 1080 پیکسل تغییر دهید تا از فشرده شدن و یا برش خودکار آن جلوگیری شود. 

2- سایز عکس عمودی در اینستاگرام

اگر یک عکس عمودی یا اصطلاحا عکس مستطیلی سایز بزرگتر را بارگذاری می کنید از شما می خواهد قسمتی از عکس را متناسب با سایز استاندارد برش دهید. بنابراین اگر می خواهید یک عکس را بدون هیچ برشی در اینستاگرام بارگذاری کنید می توانید در هنگام آپلود عکس از دکمه اندازه کامل در گوشه پایین سمت چپ تصویر استفاده کنید.

 • سایز ایده آل عکس ها و فیلم های عمودی اینستاگرام  1080px * 1350px است. نسبت ابعاد عکس و فیلم هم باید 4:5 باشد.
 • سایز ایده آل عکس ها و فیلم های عمودی اینستاگرام  1080px * 1350px است. نسبت ابعاد عکس و فیلم هم باید 4:5 باشد. برای به دست آوردن بهترین رزولویشن در عکس های عمودی اندازه عکس را به 1080px * 1350px تغییر دهید. به این ترتیب فشرده سازی خودکار بر کیفیت عکس های عمودی شما تاثیر نمی گذارد.

3- سایز عکس افقی در اینستاگرام

نسبت ابعاد 1.91:1 در عکس های افقی مستطیلی باید حفظ شود. با این ابعاد کیفیت عکس افقی شما در اینستاگرام محفوظ خواهد ماند. با این حال می توانید عکس های افقی با نسبت 16:9 را هم در اینستاگرام آپلود کنید. در این صورت اینستاگرام به طور خودکار یک حاشیه اطراف عکس شما اضافه می کند. دلیل اینکه ما این نسبت ابعاد را برای فیلم های افقی اینستاگرام پیشنهاد می کنیم این است که زمان زیادی را برای ویرایش فیلم به نسبت 1.9:1 نیاز خواهید داشت.

⚫🔴 سایز ایده آل عکس ها و فیلم های افقی 1080px * 608px است.

سایز فیلم اینستاگرام

چگونه می توان در اینستاگرام عکس افقی آپلود کرد؟

برای اینکه عکس های مستطیلی افقی در اینستاگرام آپلود کنید می بایست مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 1. روی تب Add post (علامت ➕ پایین صفحه) ضربه بزنید و عکس و یا فیلم خود را برای بارگذاری انتخاب نمایید.
 2. روی دکمه اندازه کامل در گوشه پایین سمت چپ ضربه بزنید. (این گزینه به طور خودکار سایز را متناسب با عکس شما تنظیم می کند. در عکس های عمودی نیز به همین صورت عمل می کند.)
  سایز عکس اینستاگرام
 3. پس از انتخاب این گزینه سایز عکس به حالت افقی تنظیم می شود. برای ادامه روی گزینه Next ضربه بزنید.
  ابعاد استاندارد پست اینستاگرام

برای به دست آوردن بهترین اندازه برای عکس های افقی در اینستاگرام مطمئن شوید عکس شما حداکثر 1080px باشد. این کار کیفیت عکس شما را در گوشی و دسکتاپ حفظ می کند. بنابراین اینستاگرام سایزها و ابعاد مختلف زیادی را پوشش می دهد. و در صورتی که ابعاد عکس و یا فیلم ارسالی شما برای آپلود کمی با ابعاد گفته شده متفاوت باشد با یک ابزار برش دستی آن را به ابعاد قابل قبول برش می دهد.

حداکثر سایز ویدیو در اینستاگرام برای آپلود چقدر است؟

یک فیلم برای آپلود در پست اینستاگرام باید حداکثر:

 • 30 فریم بر ثانیه باشد.
 • طول فیلم 60 ثانیه باشد.
 • سایز فایل 4 گیگ باشد.

اگر فیلم شما هر یک از شرایط بالا را نداشته باشد قادر به آپلود آن نخواهید بود. از آنجا که فیلم ویدیویی شما هنگام آپلود فشرده می شود پیشنهاد می کنیم حداقل وضوح های تصویری اینستاگرام از حداکثر رزولویشن مجاز تعیین شده استفاده کنید. در این صورت می توانید وضوح تصویر های ویدیویی خود را حفظ کنید.

به منظور آپلود ویدیوهایی بالای 60 ثانیه می توانید از قابلیت IGTV اینستاگرام بهره بگیرید.

همه چیز در مورد IGTV اینستاگرام

سایز استوری اینستاگرام چقدر است؟

استوری اینستاگرام یکی دیگر از ابزارهای شگفت انگیز اینستاگرام به شمار می رود که از طریق آن می توان با مخاطبین خود ارتباط برقرار کرد و داستان های روزانه خود را به صورت عکس و یا فیلم در استوری آپلود نمود. می توانید در استوری اینستاگرام هر عکس و فیلمی را با ابعاد استاندارد 1: 9: 1 تا 9:16 بارگذاری کنید. کاربران بسیاری سوال می کنند که سایز عکس استوری اینستاگرام چند است؟ اگر می خواهید استوری شما فول اسکرین باشد و کل صفحه را دربرگیرد نیاز به سایز 1080px * 1920px و نسبت 9:16 خواهید داشت.

⚫🔴 مناسب ترین سایز برای استوری های اینستاگرام 1080px * 1920px است.

سایز استوری اینستاگرام

سایز ویدیو در igtv اینستاگرام

IGTV اینستاگرام قابلیت دیگری است که امکان آپلود ویدیوهای طولانی تر را برای کاربران خود فراهم کرده است. تا پیش از این ویدیوهای آی جی تی وی اینستاگرام حتما باید به صورت عمودی با نسبت 9:16 بودند و امکان آپلود ابعاد دیگر ویدیو در این بخش از اینستاگرام وجود نداشت. اخیرا اینستاگرام تصمیم گرفت اجازه آپلود ویدیوهای افقی را نیز در آی جی تی اینستاگرام به کاربران خود بدهد. 😍

⚫🔴 اندازه ایده آل عکس کاور ویدیو 420px x 654px =IGTV است.

ابعاد مختلف فیلم های آی جی تی وی اینستاگرام:

 • فیلم های عمودی IGTV اینستاگرام با نسبت ابعاد 4:5 و 9:16
 • فیلم های افقی IGTV اینستاگرام با نسبت ابعاد 5:4 و 16:9
 • پیش نمایش یک دقیقه ای IGTV اینستاگرام در فید با نسبت ابعاد 4:5
 • پیش نمایش یک دقیقه ای کراپ شده اینستاگرام با نسبت ابعاد 1:1
 • عکس کاور ویدیو IGTV اینستاگرام باید دارای نسبت ابعاد 1:1:55 و رزولویشن 420px * 654px باشد.

سایز ویدیو در IGTV اینستاگرام

برای پست گذاشتن در اینستاگرام لازم است سایز استاندارد تصاویر اینستاگرام را بدانیم. اگر ابعاد عکس و فیلم اینستاگرام را به طور دقیق نمی دانید یا فراموش می کنید می توانید با مراجعه به این مطلب ابعاد بخش های مختلف اینستاگرام را در اختیار داشته باشید. اگر این مطلب برای شما مفید و کاربردی بود آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

آموزش رایگان اینستاگرام

برچسب ها

راضیه حلاج

فارغ التحصیل رشته نرم افزار است، تولید محتوا، دیجیتال مارکتینگ، سئو و بهینه سازی سایت حوزه تخصصی اوست و بیش از سه سال سابقه فعالیت در این حوزه دارد. در حال حاضر به عنوان محتوا نویس مقالات آی تی در میزبان فا مگ فعالیت می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن