بهترین

بهترین فیلم های جهان 2020 و 2021 و 2022 ویدیو معرفی 45 فیلم برتر – آپدیت 1402

بهترین فیلم های جهان بر اساس امتیازات سایت های نقد و بررسی فیلم قابل تفکیک هستند. یکی از سخت ترین و البته شاید جذاب ترین کارهای ممکن هم گرداوری لیست بهترین فیلم های جهان در 2021 و 2020 و 2019 است چرا که کاربران به دنبال لیست پیشنهادی بهترین فیلم های خارجی جدید دنیا هستند. در این مقاله از میزبان فا مگ قصد داریم به معرفی بهترین فیلم های خارجی جهان بپردازیم. معرفی 10 فیلم برتر دنیا از بین این همه فیلم جذاب و دیدنی، کار بسیار سختی است. به جز سلیقه افراد، شاید یکی از بهترین روش ها برای پیدا کردن لیست بهترین فیلم های خارجی جهان امتیازی است که توسط سایت های معتبر نقد و بررسی فیلم ارائه شده. فهرست بهترین فیلم های خارجی پیشنهادی میزبان فا مگ شامل بهترین فیلم های دنیا از نگاه تماشاگران، فیلم های برتر راتن تومیتوز، ده فیلم برتر تاریخ سینما از نگاه منتقدان و گوشه ای از فیلم های برتر سایت متاکریتیک است. این سایت ها با استفاده از معیارها و شاخص های خاص بهترین فیلم های جهان را رتبه بندی می کنند. ما نیز با توجه به سایت های معتبر نقد و بررسی فیلم لیست بهترین فیلم های خارجی دنیا را تهیه کرده ایم. البته فهرست بهترین فیلم های جهان پیشنهادی ما دائما در حال به روزرسانی و تغییر است و باز هم به معرفی فیلم های جدید و بیشتری به عنوان بهترین فیلم های جهان خواهیم پرداخت تا همواره بهترین فیلم های خارجی روز دنیا را ارائه کنیم. همچنین می توانید پس از مطالعه لیست بهترین فیلم های خارجی جهان به سایت های معتبر فیلم مراجعه و در خصوص دانلود 10 فیلم برتر جهان با دوبله فارسی اقدام کنید. بهترین فیلم های جهان و البته ده فیلم برتر تاریخ سینمای جهان در این لیست وجود دارند. ما سعی کردیم از هر ژانر برترین و بهترین فیلم های خارجی جهان و ده ها فیلم برتر تاریخ سینما از نگاه منتقدان را در این لیست قرار دهیم. در انتهای معرفی فیلم های برتر جهان، نظرات و سلایق شخصی خودمان هم چاشنی این مقاله خواهد شد. پس تا انتها همراه ما باشید. 😍

بهترین فیلم های جهان 2019 2020 2021 2022

بهترین فیلم های جهان

یکی از بهترین تفریحات مخصوصا در دوران کرونا تماشای فیلم است، اما نه هر فیلمی. بلکه هر کسی دوست دارد بهترین فیلم های خارجی جهان را بشناسد و آن را سر وقت دانلود و مشاهده کند. خوشبختانه امروزه سایت های معتبر بسیاری برای دانلود فیلم های خارجی به صورت دوبله شده یا با زیر نویس چسبیده وجود دارد. از این رو می توانید با توجه به لیست بهترین فیلم های خارجی جهان که در ادامه ارائه می کنیم و البته با توجه به ژانر یا بازیگر و کارگردان، فیلم مورد نظر خود را انتخاب کرده و به تماشا بنشنید. سعی کرده ایم در لیست بهترین فیلم های خارجی جهان تمام ژانر ها را پوشش دهیم. از این رو در لیست بهترین فیلم های جهان از ژانر درام تا ژانرهای وحشت، عاشقانه، علمی و تخیلی فیلم معرفی کرده ایم. پیشنهاد می کنیم حتما ویدئوی نقد و بررسی بهترین فیلم های خارجی جهان را تماشا کنید و سپس توضیحاتی که در مورد فیلم ها نوشته ایم را مطالعه کنید. برای هر فیلم قرار گرفته در لیست بهترین فیلم های جهان پیشنهادی ما علاوه بر توضیح کوتاه در مورد معرفی فیلم برتر دنیا و داستان آن، حقایقی جالب در مورد هر کدام توضیح داده ایم.

سالانه بین پانزده تا سی هزار فیلم در سراسر جهان تولید و اکران می شود. سهم سینمای آمریکا (هالیوود) و سینمای هند (بالیوود) حدود 1000 فیلم در سال است. سینمای شرق آسیا نیز هر از چند گاهی فیلم هایی بسیار زیبا مخصوصا در ژانر رزمی و اکشن تولید می کند. اما آیا همه این فیلم ها شایستگی حضور در لیست بهترین فیلم های جهان را دارند؟ قطعا خیر.  واضح است که دیدن همه فیلم های دنیا امکان پذیر نیست و علاقه مندان به دنیای سینما همواره در تلاش اند بهترین فیلم های روز دنیا را ببینند. پس تلاش کردیم بهترین فیلم های جهان را بررسی و لیستی شامل فیلم های برتر با ژانرهای مختلف ارائه کنیم. البته بهترین فیلم های دنیا برای هرکس یک معنا دارد. برخی از افراد برایشان کارگردان مهم است، برخی بازیگر خاص و برخی دیگر هم ژانر. مجموعه ای از این سلایق با توجه به امتیاز بالای یک فیلم در سایت های معتبر نقد و بررسی فیلم، می تواند یک کالکشن جذاب از بهترین فیلم های خارجی جهان را ارائه کند. مسلما توجه به امتیاز یک فیلم و نقد و بررسی آن، حقایق فیلم و… می تواند اطلاعات جالبی را به مخاطب بدهد و او را نسبت به دیدن یک فیلم برتر روز دنیا ترغیب کند.

1-نهنگ The Whale

بهترین فیلم های جهان

 

فیلم نهنگ به کارگردانی دارن آرنوفسکی و با بازی برندن فرازر محصول سال 2022 میباشد که با ژانر درام بر پرده سینما به نمایش درآمد.

 کشور سازنده تاریخ اکران زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکاآمریکا 21 دسامبر 2022 118 دارن آرنوفسکی ای 24

خلاصه: چارلی با بازی برندن فرازر در نقش معلمی که به دلیل افسردگی و افزایش وزن خانه نشین شده و مجبور است کلاس خود را به صورت آنلاین برگزار کند.

چارلی که دختر نوجوان و سرکشی دارد و در سن بلوغ دچار پرخاشگری می باشد به استرس و اضطراب پدر می افزاید و باعث میشود پرخوری چارلی تشدید شود.چارلی باید  خود را به زندگی سابق برگرداند و از شر چاقی و اعتیاد به پرخوری رهایی یابد. در فیلم شاهد دست و پنجه نرم کردن چارلی با افزایش وزن شدید هستیم که گاهی مخاطب از فرط تماشای صحنه های پرخوری دچار تهوع میشود. فیلمی که با لوکیشن خانه چارلی از ابتدا تا پایان بیننده را در کنار چارلی نگه میدارد و به عمق زندگی او می برد. در نگاه اول چارلی مردی میان سال تصور میشود که باید در برابر وسوسه مواد غذایی مقاومت کند که در ادامه فیلم در خواهیم یافت مشکل چارلی می تواند بزرگتر از این دلایل پیش پا افتاده باشد.

نقد وبررسی فیلم

فیلم نهنگ با درون مایه ای غنی به بررسی شخصیتی پرداخته که در جامعه به عنوان معلم شغل خطیری دارد و مسئول شکل دادن به زندگی نوجوانانی است که در بحرانی ترین سن باید مسیر خود را پیدا کرده و از آشوب دوران بلوغ عبور کنند این در حالی است که معلم آنها چارلی خود گرفتار طوفانی سهمگین و عظیم شده تا جایی که حتی از انجام امور ساده زندگی هم ناتوا گشته ، او برای کوچکترین امور روزمره نیاز به پرستار و همراه دارد و از سوی دیگر دختر نوجوان چارلی که او نیز درگیر روابط عاطفی در مدرسه و خانه است دچار سردرگمی شده و زمانی که پدر بیمار خود را میبیند بیشتر در این سردرگمی فرو میرود.

فیلم با پرداختی آرام و دقیق این روابط را به زیر ذره بین دارن آرنوفسکی میبرد و بیننده جزئیات را با لنز او شفاف تر و دقیقتر میبیند.

چرا باید فیلم نهنگ را ببینیم

برای دیدن فیلمی با درون مایه فردی و مشکلات روحی در زمانه سرمایه داری میتوان به فیلم نهنگ اشاره کرد.

فیلمی سراسر نکته که برای هر انسانی میتواند یادآور روز های سخت و پرتنش باشد.فیلمی شاخص با نگاهی موشکافانه به زندگی انسان معاصر که توسط عوامل استرس زا محاصره شده است و نحوه برخورد غریزی ذهن انسان با این مشکلات روزمره و پناه بردن به اعتیاد برای کسب آرامش ، فیلم نهنگ را به مخاطبان پرسشگر و کنجکاوی که ابعاد وجودی انسان ها همیشه در گوشه ای از ذهنشان در تکاپو است پیشنهاد میکنیم.

بازیگران فیلم نهنگ نقش توضیحات
برندن فرازر چارلی معلم افسرده و خانه نشین
هانگ چائو میز پرستار چارلی
سیدی سینک الی دختر نوجوان چارلی
تای سیمپ کینز توماس همکلاسی و دوست الی

ژانر مشابه

 • پسر زیبا beautiful boy: داستان فیلم روایت اعتیاد پسر جوانی به مواد مخدر است که پدر برای کمک به او از هیچ کاری دست بر نمی دارد…
 • کندی candy: داستان فیلم روایت زوج جوانی است که باید خود را از شر اعتیاد به مواد مخدر خلاص کنند…
 • مرثیه برای یک رویا Requiem for a Dream: فیلمی تاثیر گذار از کارگردان فیلم نهنگ ، روایت زندگی مادری تنها به همراه پسرش که درگیر مواد مخدر شده است…

2-آواتار: راه آب Avatar: The Way of Water

بهترین فیلم های جهان 2022

سری دوم فیلم آواتار که با فروشی چشمگیر و فوق العاده در سراسر جهان روبرو شده است، کاری از جیمز کامرون است که فیلم موفق تایتانیک را نیز در کارنامه خود دارد، کارگردانی که به واسطه فیلم های علمی تخیلی خود شهرت بسیاری دارد. Avatar: The Way of Water پس از تاخیر طولانی در نهایت در سال 2022 بر روی پرده سینماها رفت. این فیلم در فهرست بهترین فیلم های فانتزی جدید قرار دارد.

 کشور سازنده تاریخ اکران ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 16 دسامبر 2022 فانتزی-ماجراجویی 192 جیمز کامرون لایتستورم اینترتینمنت
پرچم آمریکا آمریکا 18 دسامبر 2009 فانتزی-ماجراجویی 102 جیمز کامرون فاکس قرن بیستم

خلاصه: درست 15 سال بعد از حمله انسان ها به پاندورا، اکنون جیک سالی به عنوان رئیس قبیله ناوی ها با نیتری خانواده ای تشکیل داده و فرزندانی دارد، پسر سرهنگ مایلز نیز که در پاندورا به دنیا آمده است و در زمان نوزادی قادر به انتقال او به زمین نبودند در کنار آنها زندگی می کند و حالا در کمال ناباوری RDA دوباره باز می گردد تا پاندورا را برای استثمار انسان ها آماده کنند چرا که زمین در حال نابود شدن است و جیک حالا باید از خانواده و قبیله اش محافظت کند اما چگونه؟

فکت های فیلم سینمایی آواتار 2

جیمز کامرون می گوید که فیلم نامه های دنباله آواتار آنقدر بزرگ و پر حجم بودند که او آنها را بین 4 نویسنده تقسیم کرده است، او می گوید تقریبا 7 ماه یکدیگر را ملاقات میکردند و بر روی فیلمنامه کار می کردند و تا روز آخر نیز به هیچکدام نگفته است که قرار است روی کدام فیلمنامه کار کنند. کیت وینسلت در این فیلم رکورد فیلمبرداری زیر آب تام کروز در فیلم ماموریت غیرممکن را که 6 دقیقه بود، با رکورد 7 دقیقه و 14 ثانیه شکست و تمام بدلکاری های زیر آب را نیز خودش انجام داده است.

Weta FX برای نمایش این فیلم از خدمات وب آمازون استفاده کرده است زیرا ظرفیت پردازش دیتاسنتر خودش برای این کار کافی نبوده و برای رندر کردن این فیلم از ظرفیت 3 دیتاسنتر استرالیایی استفاده شده است.

چرا باید این فیلم  را دید؟

آواتار 2022 محصولی است که علاقمندان سری اول با تاخیر 13 ساله مشتاقانه منتظر اکران آن بودند. برخی از مخاطبان که آن را تماشا کرده اند معتقدند بعد از 3 ساعت تماشای آن آرزو کرده اند که ای کاش طولانی تر بوده. فیلمی با جلوه های باور نکردنی و تصاویر مسحور کننده که تمرکز آن بر ایجاد پیوند شخصیت ها و پیشرفت فردی آنها است. یک فانتزی علمی تخیلی خیره کننده که اگر از طرفداران فیلم های آواتار هستید حتما باید آن را ببینید.

بازیگران فیلم آواتار  2 نقش توضیحات
سم ورثینگتون جیک سالی سربازی که عاشق نیتری شد و به ناوی ها ملحق شد و اکنون رئیس قبیله است.
زوئی سالدانیا نیتری همسر جیک، دختر رئیس قبیله قبلی
استفان لانگ سرهنگ مایلز کواریچ بعد از کشته شدن به عنوان یک نوترکیب ظاهر می شود.
کیت وینسلت رونال غواص آزاد متکاینا و همسر تونواری

فیلم های مشابه 

 • آواتار 1 Avatar: یک تفنگدار دریایی که به دلیل فلج شدن دیگر قادر به جنگیدن نیست، به نام جیک سالی به جای برادرش به یک ماموریت در سرزمین ناشناخته پاندورا می رود.
 • هری پاتر شاهزاده دورگه Harry Potter and the Half-Blood Prince: هری پاتر که ششمین سال تحصیلش در مدرسه هاگوارتز را طی می کند کتاب مرموزی پیدا می کند.
 • هری پاتر و یادگاران مرگ Harry Potter and the Deathly Hallows 1: هری پاتر و دوستانش به نبرد با ولدمورت می پردازند.

3-مرد شمالی The Northman

 فیلم های برتر جهان 2022

 

فیلم مرد شمالی به عنوان یکی از بهترین فیلم های مورد انتظار سال 2022 معرفی شده است که جلوه های بصری خیره کننده ای دارد. از نظر منتقدین راتن تومیتوز و متاکریتیک این فیلم توانسته امتیازات قابل قبولی در بین بهترین فیلم های 2022 دریافت کند که نشان دهنده تحسین جهانی است.

 کشور سازنده زمان ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
ایالات متحده 22 آوریل درام – تاریخی 137 رابرت اگرز فهرست بهترین فیلم های خارجی ریجنسی اینترتینمنت

داستان مرد شمالی یک حماسه انتقام آمیز و خونین در ایسلند، قرن دهم است و روایت شاهزاده ای است به نام املث که در نوجوانی طی مراسمی دو نفره و زودهنگام توسط پدرش پادشاه اورواندیل به عنوان وارث، درخت پادشاهی را می بیند و صبح روز بعد پادشاه به صورت وحشیانه ای توسط برادرش به قتل میرسد و املث که  تمام وقایع را دیده فرار میکند و در ادامه شاهد زندگی سخت و طاقت فرسای املث در مسیر انتقام خون پدر و نجات مادر هستیم. در واقع فیلم مرد شمالی روایت تراژیک شاهزاده ای جسور، انتقام جو و وفادار است که در تلاش برای برقراری عدالت در پی مرگ پدرش و باز پس گرفتن شرافت خانوادگی خود است تا روح پدرش را خوشحال کند. هدف اصلی فیلم در سفر شاهزاده املث خلاصه می شود.

خلاصه: شاهزاده آملث در آستانه مرد شدن است که پدرش توسط عمویش به طرز وحشیانه ای به قتل می رسد و مادرش را اسیر میکند. دو دهه بعد، آملث که حالا یک وایکینگ است به روستاهای اسلاو حمله می کند. در آنجا یک ساحره را ملاقات می کند که به او عهدش با پدرش را یادآوری می کند که مادرش را نجات دهد، عمویش را بکشد، انتقام پدرش را بگیرد.

فکت های فیلم مرد شمالی

بیورک بازیگری که نقش جادوگر را برعهده دارد فقط در یک فیلم بازی کرده است. آن فیلم رقصنده در تاریکی سال 2000 بهترین فیلم به کارگردانی لارس فون تریر بود و حتی نخل طلای جشنواره فیلم کن را نیز از آن خود کرد. آن فیلم  آنقدر خوب بود که او تا 22 سال بعد از بازیگری کناره گیری کرد و رابرت اگرز، بیورک را متقاعد کرد که پس از 22 سال به بازیگری بازگردد.

تحلیلی بر فیلم مرد شمالی

این فیلم  یکی از بهترین آثار وایکینگی تاریخ و جزو بهترین فیلم های خارجی 2022 معرفی شده است. اگر داستان های شکسپیر را خوانده باشید خواهید دید که فیلم North Man (مرد شمالی) به کارگردانی رابرت اگرز (Robert Egers) از جنبه‌های عمیق‌تر شبیه به عناصر مختلفی است که در آثار شکسپیر یافت می‌شود. خانواده، خیانت، وظیفه ذاتی مرد و زن و غیره. این  فیلم اثری بی رحمانه، صادقانه و مستقیم است که هر طرفدار ادبیات کهن را راضی می کند. اگر به داستان های وایکینگ ها علاقمند هستید یا جنبه های ماورالطبیعه و اساطیری را میپسندید، چهره خشن این فیلم شما را راضی خواهد کرد.

بازیگران فیلم مرد شمالی نقش توضیحات
الکساندر اسکاشگورد املث شخصیت اصلی داستان که نقش شاهزاده املث را ایفا می کند و در راه انتقام پدر در مسیری تاریک قدم بر می دارد.
نیکول کیدمن ملکه گودرون ملکه و مادری بی رحم که از خون ریختن ابایی ندارد.
کلیس بنگ فیونیر فیونیر بی برادر، عموی املث و برادر پادشاه که در پی خواسته های ملکه برادر خود را قربانی می کند.
آنیا تیلور جوی اولگا دختری از جنگل توس که جادوگری ایسلندی است.

فیلم  هایی با سبک مرد شمالی

 • فیلم بتمن The Batman: در شب هالوین یک قاتل وارد شهر می شود و سرنخ هایی به جا می گذارد در پی این ماجرا بتمن برای کمک به پیدا کردن قاتل وارد می شود و در ادامه با حقایق دیگری رو برو می شود…
 • تلفن سیاه The Black Phone: یک پسر 13 ساله که توسط قاتلی سریالی دزدیده شده در زیرزمینی زندانی است و شروع به دریافت تماس هایی از طریق تلفن قطع شده که در آنجاست می کند که متوجه می شود این تماس ها از قربانیان قبلی قاتل بوده …
 • جادوگر The Witch:در سال 1630 نیوانگلند پسر کوچک یک خانواده کشاورز ناگهان ناپدید می شود و وحشت و ناامیدی خانواده را فرا می گیرد. خانواده بزرگترین دختر خود را که در زمان حادثه، پسر را زیر نظر داشت مقصر می دانند. خواهر و برادرهای دوقلوی او مرسی و جوناس به او مشکوک می شوند که جادوگر است و…

4- پلنگ سیاه : واکاندا تا ابد Black Panther: Wakanda Forever

2021بهترین فیلم های جهان

بلک پانتر، فیلمی از دنیای مارول است که در ادامه اولین سری آن که در سال 2018 ساخته شده، در سال 2022 به روی پرده سینماها رفت و با استقبال تماشاچیان مواجه شد. کارگردانی هر دو سری این فیلم را رایان کوگلر به عهده داشته است. فیلمی که مارول علی رغم درگذشت قهرمان فیلم “چادویک بوزمن” که نقش پادشاه تی چالا را در سری اول فیلم ایفا کرده بود، برنامه ساخت آن را با اندکی تغییر ادامه داد. این فیلم عنوان یکی از بهترین فیلم های جهان را از آن خود کرده و از IMDB امتیاز 6.7 را کسب کرده است.

 کشور سازنده تاریخ اکران زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکاآمریکا 11 نوامبر 2022 181 رایان کوگلر مارول استودیو

خلاصه: پادشاه واکاندا، تی چالا به طور ناگهانی و بر اثر بیماری لاعلاج از دنیا می رود و حالا مادرش راموندا ملکه واکاندا می وشد و مردمش را رهبری می کند. یک سال پس از آن کشورهای دیگر به آنها فشار می آورند تا منابع ویبرانیوم خود را با آنها به اشتراک بگذارند اما واکاندا خودداری می کند. در پی آن محققان ایالات متحده در اقیانوس ذخایر ویبرانیوم کشف می کنند اما موجوداتی آبی رنگ به رهبری نامور که ساکن اعماق اقیانوس هستند مانع آنها می شوند و پس عدم پذیرش پیشنهاد اتحاد از طرف نامور جنگی میان آنها آغاز میشود و اتفاقاتی غیر منتظره رخ می دهد.

حقایقی درباره پلنگ سیاه واکاندا تا ابد

چادویک بوزمن که نقش پادشاه تچالا را ایفا می کرد قبل شروع فیلمبرداری بر اثر سرطان درگذشت و لی در فیلم، مارول همچنان چادویک بوزمن را در نقش تچالا نشان می دهد تا به او ادای احترام کند. او که در سال 2014 قرارداد 5 فیلم را با مارول امضا کرده بود آخرینش حضورش در این فیلم بوده است. کارگردان فیلم، کوگلر پس از درگذشت بوزمن بخاطر شدت ناراحتی و از دست دادن دوستش تقریبا فیلمسازی را کنار گذاشته بود اما پس از گفتگوهایی که با او صورت گرفت به این نتیجه رسیده که بهتر است پروژه را ادامه دهد آن هم به خاطر بوزمن. او گفته است که ساختن فیلم بدون بوزمن سخت ترین کاری است که تا کنون انجام داده است.

گفته شده، تنوچ هوئرتا که نقش نمور فرمانروای پادشاهی زیر آب را ایفا می کند شنا کردن بلد نبوده و وقتی نقش از طریق کارگردان به او پیشنهاد می شود و در مورد مهارت های شنا از او پرسیده، گفته است که ” هرگز غرق نشده ام” و پس از این نقش او کلاس های شنا را گذرانده.

بازیگرانی که نقش تالوکان ها را داشتند باید یک زبان مایا را یاد می گرفتند.

آیا فیلم پلنگ سیاه واکاندا تا ابد ارزش دیدن دارد؟

اگر از علاقمندان به فیلم های دنیای مارول هستید قطعا دیدن این فیلم شما راضی خواهد کرد، موسیقی تاثیرگذار این فیلم برنده جایزه بهترین موسیقی در فیلم بلند شده است. با درگذشت بوزمن، مارول تصمیم سختی گرفته تا مرگ شخصیت اصلی را نیز در فیلم بنویسند تا در نهایت بیننده شاهد یک فیلم ابرقهرمانی احساسی و خارق العاده باشد و مارول نیز به او ادای احترام کرده باشد.

بازیگران فیلم پلنگ سیاه نقش توضیحات
دانای گوریرا اوکویا یکی از نیروهای ویژه واکاندا
لوپیتا نیونگو ناکیا یکی از جاسوس های مخفی واکاندا
وینستون دوکی ام باکو رهبر قبیله کوهستانی
لتیتا رایت شوری خواهر تی چالا

فیلم های مشابه Black Panther: Wakanda Forever

 • پلنگ سیاه Black Panther: تی چالا به خانه باز می گردد اما با چالش هایی برای پادشاهی روبرو می شود…
 • مرد مورچه ای و زنبورک Ant-Man and the Wasp: اسکات لانک که حالا پدر شده تلاش میکند تا میان وظایفش تعادل ایجاد اما با یک ماموریت جدید روبرو می شود…
 • آواتار راه آب Avatar: The Way of Water: بعد از حمله ناوی جیک سالی که اکنون با خانواده اش در پاندورا زندگی می کند با مهاجمانی روبرو مکی شود…

5-جری و مارج بزرگ می شوند-Jerry and Marge Go Large

جدیدترین فیلم های دنیا

فیلم به کارگردانی دیوید فرانکل و بازی برایان کرنستون و انت بنینگ محصول کشور آمریکا و بر اساس داستانی واقعی محصول سال 2022 میباشد.

 کشور سازنده تاریخ اکران زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکاآمریکا 17 ژوئن 2022 96 دیوید فرانکل لند لاین پیکچرز

خلاصه: فیلم جری و مارج روایت داستان زن و شوهر بازنشسته ای است که رفته رفته متوجه میشوند با خرید کارت های بخت آزمایی امکان برنده شدن دارند. جری و مارج با سفر به شهر های مختلف آمریکا و خرید کارت های بخت آزمایی سعی دارند تا در این قرعه کشی ها شرکت کرده و برنده شوند.

جری و مارج تمام پس انداز بازنشستگی خود را نقد کرده و شروع به خریدن بلیط میکنند. و به صورت اتفاقی از اماکن مختلف این خرید ها را انجام می دهند. تا شانس خود را در برنده شدن بالا تر ببرند. از انجایی که این فیلم از روایتی واقعی نقل شده شخصیت ها و اتفاقات آن به زندگی واقعی بسیار نزدیک است.

نقد و بررسی

جری و مارجی بر اساس داستانی واقعی و کلاسیک که در آمریکا اتفاق افتاد روایت میشود. جری که به طور اتفاقی متوجه میشود توانایی انتخاب اعداد صحیح در کارت های ققرعه کشی را دارد به همراه همسر خود شروع به خرید کارت های بخت آزمایی میکنند وئ بعد از برنده شدن های کوچک تصمیم به خرید بیشتر و تغییر روش زندگی خود میکنند. برای مخاطب جالب است که در آستانه بازنشستگی و بعد از چندد دهه کار چرا این دو باید به دنبال روشی جایگزین باشند تا درآمد خود را بیشتر کنند. فیلم جری و مارجی با خط داستانی روان و چاشنی طنزی که در قالب فیلم به خود گرفته برای بیننده میتواند بسیار جذاب باشد.

چرا ببینیم؟

این فیلم با امتیاز 6.9 ای ام دی بی و بازی شناخته شده برایان کرنستون در نقش جری و داستانی که با دقت از میان کوهی از اتفاقات واقعی انتخاب شده برای بیننده گیرا و جذاب خواهد بود اگر به دنبال فیلمی هستید که در آخر هفته لبخند را بر لبانتان بیاورد فیلم جری و مارج را از دست ندهید.

بازیگران فیلم جری و مارج بزرگ میشوند نقش توضیحات
برایان کرنستون جری بازنشسته و شوهر مارجی
لری ویل مور استیو دوست قدیمی و همکار جری
رنین ویلسون بیل پسر جری
انت بنینگ مارجی همسر جری

ژانر مشابه:

 • کدا CODA: فیلم داستان روبی دختری جوان است که باید کسب و کار خانوادگی را مدیریت کند…
 • سر عنکبوتی spiderhead: در آینده نزدیک گروهی از زندانیان برای کم کردن مدت حبس خود تصمیم میگیرند در آزمایشات بالینی دارویی شرکت کنند…
 • بلیط بخت آزمایی Lottery Ticket: داستان فیلم در مورد گروهی از جوانان است که برای کسب ثروت باید با یکدیگر بر سر بدست آوردن بلیط بخت آزمایی همسایه خود مبارزه کنند…

6- فیلم سرزمین خانه به دوش ها نوملند Nomadland

بهترین فیلم های جهان 2019 2020 2021 2022

در فیلم خانه به دوش ها یا نومدلند می بینیم که فرن پس از فوت همسر و از دست دادن کار خود، تصمیم جدیدی در زندگی اش می گیرد. او تصمیم دارد به سبک عشایر زندگی کند. از این رو ماشین خود را تبدیل به یک خانه کوچک می کند و به سبک جاده و سفر زندگی جدید را آغاز می کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم نومدلند را میگه:

نومدلند به عنوان یکی از بهترین فیلم های خارجی جدید مطرح شده است. بالاترین نمره متاکریتیک در لیست فیلم های برتر 2020 متعلق به فیلم خانه به دوش ها یا به معنای دیگر عشایر مدرن است. فیلم Nomadland از نظر امتیاز متاکریتیک در لیست بهترین فیلم های خارجی جهان و بهترین فیلم های 2021 بشمار می رود.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
آمریکا 2020 درام 108 کلوئی ژائو  هیر سی پروداکشن

داستان فیلم نومدلند بر اساس زندگی زنی است که همراه با شوهرش در یک معدن کار می کردند اما اکنون بیکار شده اند. فرن که شخصیت اصلی داستان است پس از فوت شوهرش اقدام به فروش تمامی اموال باقی مانده خود کرده و سفری به غرب آمریکا آغاز می کند. فرن زندگی ساده ای را به سبک عشایر دارد به طوری که خانه او در اصل یک ماشین ون است. در واقع فیلم Nomadland داستان زنی را روایت می کند که ورشکستگی را تجربه کرده و تصمیم دارد سبک زندگی خود را تغییر دهد و زندگی جدید خود را به سبک جاده و سفر شروع کند. فرن در مسیر خود با خانه به دوش ها و افراد دیگری که به همین شکل در سفر زندگی می کنند برخورد می کند، افرادی که این مدل شرایط زندگی عشایری را دوست دارند و معمولا کارهای موقت برای گذران زندگی انجام می دهند. کارگردان، ماجراجویی های فرانسیس (فرن) طی یکسال را به شما نمایش می دهد که با این افراد همراه شده است. همانطور که انتظار می رفت فیلم نومدلند در جشنواره های مختلف تحسین شد.

حقایق فیلم نومدلند

اکران عمومی فیلم خانه به دوش ها در ابتدای فوریه 2020 بود. اما در برخی کشورها به علت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، اکران آن لغو شد. قرار بر این بود که این فیلم به طور گسترده در چین نمایش داده شود، اما به علت بیماری کرونا تا به امروز در این کشور اکران نشده است. در فیلم سرزمین خانه به دوش ها واقعا از تعدادی خانه به دوش استفاده شده است. نشریه اکونومونیست در یکی از مقالات خود نوشت این سبک زندگی مخصوصا پس از شیوع کرونا و اجبار مردم به قرنطینه در آمریکای شمالی و جنوب اروپا مورد توجه قرار گرفته است.

چرا فیلم عشایر را باید دید؟

به دلیل این که ذات انسان همواره میل به طبیعت و طبیعت گردی دارد و زندگی شهر نشینی و ماشینی خسته کننده است، و البته دیدن یک فیلم که طبیعت و سفر را دوباره به یاد ما بیاورد، قطعا ارزش دیدن دارد. مخصوصا بعد از دوران قرنطینه که به علت شیوع کرونا گذرانده ایم.

بازیگران فیلم نومدلند نقش توضیحات
فرنسس مک دورمند فرن شخصیت اصلی داستان که سبک زندگی جدیدی را برای خود بر می گزیند.
داوید استراتین دیو یک بی خانمان بیمار که دل فرن برای او می سوزد و قصد کمک به او را دارد
لیندا می لیندا دوست و همکار فرن، که در اغلب مشکلات یار و یاور اوست.
اسوانکی اسوانکی بی خانمانی که زنده ماندن در جاده را به فرن می آموزد. به نظر او واقعا یک بی خانمان است.

فیلم های مشابه نومدلند

اگر به این سبک از فیلم ها علاقه مند هستید می توانید این سه فیلم هم تماشا کنید:

 • خاطرات موتورسیکلت The Motorcycle Diaries: گوارا با موتورسیکلت خود یک سفر تفریحی را به آمریکای جنوبی اغاز می کند.
 • وحشی Wild: شرح حالی از شرد استرید است که با پای پیاده یک سفر را آغاز می کند.
 • صدایی از طبیعت وحشی The Call Of The Wild: سگی در آلاسگا گم شده است و باید خودش به تنهایی مشکلات زیادی که برایش اتفاق می افتد را حل کند!

7- تنت Tenet

جدیدترین فیلم های جهان

یک مامور سیا باید در ماموریتی جدید به دنبال یک تبهکار روسی برود. این تبهکار روسی قصد خرابکاری در سطحی جهانی را دارد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم تنت را میگه:

اگر در پایان فیلم اینسپشن می توانستیم تمام سوالاتی که در حین فیلم برایمان پیش آمده بود را پاسخ دهیم و چند لایگی فیلم در انتها آشکار می شد، اما در تنت اینگونه نیست! کارگردان سعی کرده تمام مباحث پیچیده زمان و فیزیک (که از مباحث مورد علاقه نولان هستند) را بدون استفاده از زبانی ساده ارائه کند.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
آمریکا 2020 علمی-تخیلی-اکشن 150 کریستوفر نولان برادران وارنر

سازمان جاسوسی و امنیتی به اطلاعاتی مهمی در مورد یک تبهکار روس دست یافته است. این تبهکار قصد دارد با استفاده از امکاناتی که در اخیتار دارد یک جنگ بزرگ جهانی به راه بیندازد. از این رو این سازمان اطلاعاتی یک مامور سابق سیا را استخدام می کند و به او ماموریت می دهد تا تبهکار روسی را دستگیر کند. اما این ماموریت پیچیده نیاز به بهره گیری از مفاهیم پیچیده زمان و فیزیک دارد!

نقد فیلم انگاشته جدیدترین ساخته کریستوفر نولان

داستان پیچیده تنت سبب شده خیلی از منتقدین به این حجم از سختی و ثقیلی فیلم نامه اعتراض کنند و حتی خیلی ها از جمله بازیگران صراحتا اعلام کنند که به عمق داستان پی نبرده اند. از طرفی سرعت اتفاقات در این فیلم بسیار بالا است. موضوعی که شاید در فیلم های دیگر بتواند یک نقطه مثبت باشد، اما قطعا در فیلمی مانند تنت این گونه نخواهد بود. چرا که خود سیر داستان به اندازه کافی سخت هستند! اما با تمام این تفاسیر تنت یکی از بهترین فیلم های خارجی محسوب می شود.

درباره فیلم Tenet

اگر کرونا نبود قطعا شاهد درآمد بیشتری از فروش تنت بودیم. اما پس از چند هفته که تنت در حال رکوردشکنی در سینما بود بحران کرونا بر سینماها سایه افکند. با این حال فیلم یکی از بهترین ساخته های نولان از لحاظ جلوه های ویژه است. از این رو توصیه می کنیم حتما با دقت این فیلم را ببیند.

بازیگران فیلم انگاشته نقش توضیحات
جان دیوید واشینگتن جان دیوید واشینگتن قهرمان شخصیت اصلی داستان مامور CIA
رابرت پتینسون رابرت پتینسون  نیل  از ماموران سازمان اطلاعاتی که قهرمان را در این ماموریت همراهی می کند.
الیزابت دبیکی الیزابت دبیکی کت از دیگر افراد سازمان جاسوسی که همراه قهرمان در این ماموریت حضور دارد.
مایکل کین مایکل کین کروسبی یکی از مسئولان و افسران اطلاعات بریتانیا

بهترین فیلم های سینمایی مشابه تنت

فیلم های زیر جزو بهترین فیلم های جهان هستند که موضوعات مربوط به زمان را منعکس می کنند. این فیلم ها جزو بهترین فیلم های سینمایی در ژانر علمی تخیلی هستند.

 • زمانی برای مردن نیست No Time to Die: یکی از دوستان سابق جیمز باند نزد او می آید و از او در خواست کمک دارد. جیمز باند در ابتدا برای کمک به دوستش مردد است.
 • اسپکتر Specter: یک پیام عجیب و مرموز به طور مداوم از گذشته برای باند ارسال می شود. باند با استفاده از این پیام به مفهوم اسپکتر پی می برد.
 • ماموریت غیر ممکن فال اوت Mission Impossible Fallout: ایتن در یک ماموریت خود دچار اشتباهی بزرگ شده است. اوباید برای جبران اشتباهش در زمان سفر کند.

8- مرد ایرلندی The Irishman

جدیدترین فیلم های جهان

فرانک به عنوان راننده شخصیتی پرنفوذ به نام بوفالینو استخدام می شود. اما وقتی می فهمد بوفالینو رئیس مافیا است تمام سعیش را می کند تا به او نزدیک شود و در گروه های مافیایی ارتقا پیدا کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم مرد ایرلندی را میگه:

به اعتقاد اغلب منتقدین و کارشناسان سینما، مرد ایرلندی شبیه ترین فیلم ساخته شده به سه گانه پدر خوانده است. در واقع مارتین اسکورسیزی تجربه دوران هنری را به بهترین شکل ممکن در ژانر جنایی و مافیایی خلاصه کرده است. فیلم ایریش من با بازی سه بازیگر بزرگ جدیدترین ساخته اسکورسیزی است که مورد تحسین جهانی واقع شد.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
آمریکا 2019 درام-جنایی 209 مارتین اسکورسیزی  نتفلیکس

فرانک شیرن یک راننده کامیون ساده است. او مثل همه مردم زندگی ساده ای دارد و تنها دغدغه او این است ماشینش خراب نشود. چرا که خرابی ماشین به معنای از دست دادن شغلش است. او به طور اتفاقی با راسل بوفالینو آشنا می شود. مردی که یک فرد بانفوذ در صنعت است و همه مدیران و روسای صنایع مختلف تلاش می کنند تا رضایت او را جلب کنند. چرا که عدم رضایت بوفالینو به معنای نابودی یک کسب و کار است. فرانک به عنوان راننده بوفالینو استخدام می شود و در می یابد که او رئیس باند مافیا است. فرانک هر کاری که بوفالینو می خواهد را انجام می دهد و رفته رفته می تواند جزو نزدیکان او در باند مافیایی شود.

بررسی فیلم آیریش من

اگر بخواهیم دقیق تر به این فیلم نگاه کنیم در می یابیم که ان فیلم جزو دقیق ترین فیلم هایی است که در مورد جنایت های مافیا در دهه 70 میلادی ساخته شده است. تقریبا همه شخصیت ها و عناوین درست هستند و روایت داستان کاملا واقعی است. رفتارهای شخص فرانک شیرن در احتکار و ایجاد تنش های اقتصادی در دهه 70 یکی از عوامل تاثیرگذار در ایجاد رکود اقتصادی اواخر دهه 70 بود.

آیا فیلم The Irishman ارزش دیدن دارد؟

این فیلم جذاب توانست در جشنواره های معتبر فیلم مورد تمجید قرار بگیرد. در اسکار و گلدن گلوب این فیلم در بخش های بهترین فیلم درام، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر اصلی و بهترین بازیگر نقش مکمل نامزد شد. تبلیغات مناسب از این فیلم هم سبب شد تا فروش خوبی برای این فیلم اتفاق بیفتد. هر چند که حضور دو بازیگر مطرح در آن این نوید را می داد که فیلم پرفروش و البته زیبایی را شاهد باشیم.

بازیگران فیلم مرد ایرلندی نقش توضیحات
آل پاچینو آل پاچینو  جیمی هوفا یکی از بزرگترین روسای مافیا
رابرت دنیرو رابرت دنیرو فرانک شیرن شخصیت اصلی داستان که برای جیمی هوفا کار می کند.
جو پاسی جو پسی راسل بوفالینو یکی دیگر از روسای مافیا
سپاستین منیسکالکو سپاستین منیسکالکو جوسف یک اوباش ایتالیایی-آمریکایی

فیلم های معروف دنیا مشابه فیلم مرد ایرلندی

فیلم های زیر جزو فیلم های معروف دنیا هستند که از لحاظ داستانی شبیه فیلم مرد ایرلندی می باشند.

 • هوفا Hoffa: جیمی هوفا یکی از روسای باند مافیا است که تحت عنوان رئیس اتحادیه های کارگری فعالیت می کند.
 • اتحاد سیاه Black Mass: این فیلم در مورد یکی از بدنام ترن تبهکاران تاریخ آمریکا است که شرارت های زیادی در شهر بوستون آمریکا انجام می داده است.
 • موب تاون Mob Town: چند تن از بزرگترین روسای باند مافیا قصد دارند در یک رستوران با هم دیدار کنند. این ملاقات در ایالت فلوریدا است.

9- فیلم جوکر Joker

جدیدترین فیلم های جهان

فیلم جوکر هرج و مرج جامعه را نمایش می دهد. آرتور که قبلا یک مهندس شیمی بوده، حالا در یک سیرک به عنوان دلقک کار می کند. او به دلیل بیماری روانی و طرد شدن از جامعه به یک ابرشرور تبدیل می شود. او با نام جوکر سعی در انتقام از جامعه دارد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم جوکر را میگه:

جوکر اولین فیلمی است که نام آن را در لیست بهترین فیلم های جهان مشاهده می کنید. وقتی در سال 1940  دی سی کامیکس به عنوان ناشر بزرگ کتاب های کمیک، شخصیتی به نام جوکر را معرفی کرد، هیچ وقت فکر نمی کرد این شخصیت تا این حد در دنیای فیلم سازی مطرح شود که 4 نسل از بزرگترین بازیگران و کارگردانان سینما آن را به تصویر بکشند. البته تقریبا همه قبول دارند که شخصیت جوکر برگرفته از اثر بزرگ نویسنده فرانسوی ویکتور هوگو یعنی مردی که میخندید، است. فیلم جوکر تم روانشناسی دارد. جوکر نماد یک انسان روان پریش است که رفتارهای اجتماعی اطرافش باعث تغییر رفتار او می شود. تغییرات رفتاری که او را از مردم متنفر می کند.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
آمریکا 2019 جنایی-درام 122 تد فیلیپس برادران وارنر

آرتور شخصیت اصلی داستان یا همان جوکر، یک دلقک ساده است و از این راه امرار معاش می کند که البته قبلا مهندس شیمی بوده. جوکر به دلایل مختلف مجبور می شود در یک سیرک در نقش دلقک باشد. فیلم جوکر در جریان سال 1981 می گذرد و جوکر دچار اختلالات روانی شده و اتفاقات پیرامونش او را تبدیل به یک ابرشرور می کند. فیلم جوکر بسیار مورد توجه قرار گرفت به شکلی که 2 جایزه رد مهتبرتربن جشنواره فیلم آمریکا یعنی اسکار برد و در  جشنواره های دیگر فیلم مانندگلدن گلوب و ونیز خوش درخشید و در مجموع موفق به دریافت 87 جایزه بین المللی شده است. تماشای این فیلم برتر خارجی را پیشنهاد می کنیم.

حقایقی در مورد فیلم جوکر

واکین فینیکس برای این که از هر نظر برای فیلم جوکر طبیعی باشد حدود 23 کیلوگرم ورن کم کرد. واکین در فیلم جوکر در خیلی از صحنه ها از خلاقیت خود استفاده کرد. مثلا رقص در سرویس بهداشتی از پیشنهادهای خود واکین بود.

از طرفی حتی در پشت صحنه فیلم جوکر هم فینیکس و دنیرو با هم صحبت نمی کردند. دلیلش هم سبک بازی و اخلاقیات خاص هر دو طرف است! جالب است بدانید در اغلب صحنه های مهم فقط صدای آژیر پلیس می آید. شاید  کارگردان فیلم جوکر یعنی فیلیپس می خواهد از طریق صداها حس هیجان را منتقل کند.

چرا فیلم جوکر برترین فیلم 2019 است؟

فیلم جوکر از نظر تماشاگران بسیار جذاب بوده و به همین دلیل در لیست بهترین فیلم های جهان قرار گرفته است. جوکر به خاطر بازی بی نظیر و بی نقص فینیکس و به این خاطر که کارگردان به مخاطب اجازه داده برداشت های متفاوتی از داستان داشته باشد، موسیقی زیبا و در کل به خاطر همه چیز تمام بودن ارزش دیدن دارد. فیلم جوکر با تم روانشناسی خود، موضوعات مختلف، به خصوص اجتماعی را به مخاطب گوشزد می کند. مشکلاتی که می تواند تاثیرات خطرناکی روی همان جامعه داشته باشد.

بازیگران فیلم خارجی جوکر نقش توضیحات
واکین فینیکس آرتور فلک بازیگر نقش جوکر که قصد دارد انتقام همه بدرفتاری هایی که جامعه با او کرده را بگیرد.
رابرات دنیرو مورای فرانکلین مجری برنامه تلویزیونی تاک شو، شاید به خاطر ایفای نقش در فیلم سلطان کمدی، بازی در فیلم جوکر را پذیرفته باشد.
زازی بتز سوفی دوموند همسایه و معشوقه آرتور، زنی بیوه که از مشکلات آرتور خبر دارد ولی به نظر خیلی نمی تواند به او کمک کند.
فرانسس کانروی پنی مادر آرتور که او هم به نظر قادر به حل مشکلاتی که برای آرتور به وجود آمده نیست.

فیلم های مشابه فیلم جوکر

بدون شک فیلم جوکر الهام گرفته از فیلم ها و کتاب های زیادی است. اما سه فیلم زیر از نظر ماهیتی با فیلم جوکر مشابه هستند:

 • سلطان کمدی The King of Comedy: یک عاشق دنیای کمدی که پس از نرسیدن به خواسته خودش، تصمیم به ارتکاب جرم می گیرد.
 • راننده تاکسی Taxi Driver: روند روانی شدن یک افسر سابق نیروی دریایی پس از نرسیدن به خواسته های اجتماعی اش در این فیلم به تصویر کشیده می شود.
 • مردی که می‌خندد The Man Who Laughs: یک نجیب زاده در یک مراسم رسمی دست پادشاه را نمی بوسد. پادشاه نیز صورت پسر او را زخمی می کند.

10- فیلم پاراسایت Parasite یا انگل

جدیدترین فیلم های جهان 2022 2021 2019

در فیلم انگل خانواده کیم در طبقه فقیر جامعه زندگی می کنند و از هر راهی سعی در به دست آوردن پول دارند. پسر خانواده کیم با یک خانواده پولدار آشنا می شود. او سعی دارد بقیه افراد خانواده اش را به صورت آشپز یا مستخدم به خانواده پولدار نزدیک کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم انگل را میگه:

فیلم پاراسایت که با نام انگل هم شناخته می شود یکی از بهترین فیلم های جهان ساخته شده در سینمای کره جنوبی است و می توان آن را جزء بهترین فیلم های جدید خارجی دانست. فیلمی که تحسین جهانی را در بر داشت و در اغلب جشنواره های معتبر فیلم نامزد یا برنده شده است. فیلم انگل جزء بهترین فیلم های خارجی 2019 تلقی می شود. نویسنده، تهیه کننده و کارگردان یونگ جون هو، در این فیلم نشان داده استعداد خاصی در ساخت برترین فیلم های خارجی با ژانرای جذاب دارد.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
دانلود 10 فیلم برتر جهان دوبله فارسی کره جنوبی 2019 اجتماعی-کمدی سیاه 132 بونگ جون هو  سی جی اینترتینمنت

داستان فیلم پاراسایت در مورد اتفاقات بین دو خانواده کیم و پارک است. یکی در طبقه پایین جامعه و دیگری در طبقه مرفه جامعه قرار دارد. کی وو عضوی از خانواده فقیر است و به خاطر وضعیت بد مالی از آینده نا امید شده، اما می خواهد با نزدیک شدن به یکی از اعضای خانواده مرفه پارک، وضعیت مالی خود و خانواده اش را بهبود دهد. شاید اگر خیلی سطحی به فیلم نگاه کنیم بتوانیم آن را در زمره فیلم های کمدی قرار دهیم. ولی مضامین و مفاهیم این فیلم خارجی خیلی پیچیده تر است. شاید در پایان فیلم انگل این نتیجه را بگیریم که پول همه چیز است و اگر پول نباشد انسان ها مثل انگل زندگی می کنند! موضوعی که کارگردان با آن مخالف است اما به نظر حس می کند فاصله طبقاتی بهتر از هرج و مرج و فروپاشی است! فیلم انگل خارجی پر از نماد است. سنگ، پله و حتی کیک، نماد است که با دیدن فیلم پی به مفاهیم آنها خواهید برد. فیلم انگل از فیلم های برتر راتن تومیتوز با امتیاز 98 از 100 است.

سوال عجیب این است که چگونه فیلم انگل که عملا به نقد سرمایه داری و کاپیتالیسم می پردازد به یکی از بهترین فیلم های جهان تبدیل شده و در غرب سرمایه داری تحسین شده و جایزه گرفته؟؟؟

حقایقی درباره فیلم پاراسایت

کارگردان فیلم پاراسایت یعنی بونگ همواره با تیم خودش کار می کند و به ندرت بازیگر جدیدی را به مجموعه خود اضافه می کند. در فیلم انگل هم تیم بونگ همگی حضور دارند. منطقه ای هم که فیلم پاراسایت در آن ساخته می شود واقعی نیست و صرفا برای فیلمبرداری ساخته شده است. البته این که بازیگران حاضر نبودند در مکان های واقعی بازی کنند، هم دلیل دیگر این قضیه است. مثلا در سکانس خانه پر از فاضلاب، بازیگران در یک آب تمیز پر از رس قدم می زنند.

چرا فیلم Parasite ارزش دیدن دارد؟

فیلم انگل از نظر اجتماعی و انسان شناسی حرف های زیادی برای گفتن دارد. فیلم انگل رفتارهای انسان ها مخصوصا در شرایط متفاوت فقر و ثروت را به خوبی نمابش می دهد. سنگ در واقع نمادی از تمام امیدها و آرزوها است که همه افراد جامعه در ذهن خود می پرورانند. از این رو برای یک روایت رئالیستی جذاب و البته ناراحت کننده! باید فیلم انگل را به عنوان یک از بهترین فیلم های جهان ستود.

بازیگران فیلم انگل نقش توضیحات
سونگ کانگ هو کی تک پدر خانواده کیم، نماد پدر بی پول و در مانده از حل مشکلات خانواده
جو یو جوانگ چوی مادر خانواده، زنی زحمتکش که قصد دارد از هر راهی به اقتصاد خانواده کمک کند.
پارک سو دام کی جونگ دختر خانواده کیم، که قصد دارد همانند برادرش به خانواده پارک ها نزدیک شود.
چویی وو سیک کی وو پسر خانواده که پس از اینکه معلم انگلیسی می شود، تلاش می کند بقیه خانواده اش هم به خانواده پارک ها نزدیک کند.

فیلم های مشابه فیلم انگل

اگر علاقه مند به فیلم هایی با سبک فاصله طبقاتی هستید، این سه فیلم خارجی جدید را نیز می توانید مشاهده کنید:

 • برف‌شکن Snowpiercer: در ادامه این فیلم را معرفی می کنیم.
 • خدمتکار The Housemaid: خدمتکاری وارد خانواده یک پیانوساز می شود. اما پیانو ساز از او سوء استفاده می کند.
 • روانی Psycho: یک منشی، پول های کارفرمای خود را می دزدد و به یک هتل دور افتاده فرار می کند.

11- هریت Harriet

جدیدترین فیلم های جهان 2022 2021 2019

این فیلم بیوگرافی داستان زندگی یکی از بزرگترین قهرمانان زن در مورد برده داری است. هریت تابمن با ایجاد راه آهن سری سعی در فراری دادن برده های سیاهپوست داشت.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم هریت را میگه:

داستان های مربوط به زندگی سیاهپوستان در دوران برده داری به قدری جذاب هستند که هر ساله تعداد قابل توجهی فیلم از آن ها ساخته می شود. این فیلم ها عمدتا به دلیل اینکه مورد استقبال قشر عظیمی از مردم آمریکا به ویژه سیاه پوستان در ایالت های جنوبی قرار می گیرند، جزو فیلم های مورد علاقه فیلم سازان و تهیه کنندگان هالیوود هم هستند.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
آمریکا 2019 بیوگرافی-درام 125 کیسی لمونز فوکس پیکچرز فوکس فیچر

هریت تابمن یک زن برده در ایالت های ساحلی آمریکا است. او سعی دارد از دست اربابان بیرحم خود فرار کند. از این رو برای فرار خود نقشه های متعددی می کشد. تا اینکه با تلاش فراوان می تواند فرار کند و خودش را به ایالت های شمالی آمریکا برساند. در ایالت های شمالی برده داری منسوخ شده و از این رو او می تواند به عنوان یک فرد آزاد زندگی کند. او گذشته خود را فراموش نمی کند و سازمان راه آهن سری را تاسیس می کند. هدف این سازمان فراری دادن سیاهپوستان از ایالت های جنوبی کشور است.

 جنبه تاریخی فیلم هریت

از منظر تاریخی، فیلم کاملا واقعی و مبتنی بر اسناد است. البته کمی اغراق در شخصیت او مخصوصا در بعد روشن بینی و رویا پردازی وجود دارد. اما آنچه در فیلم میبینیم حقیقتا در تاریخ اتفاق افتاده است. راه آهن سری یا راه آهن زیرزمینی شبکه ای بزرگ و طولانی از راههای مخفی در خانه های امن بود که سبب می شد بردگان از ایالت های جنوبی آمریکا بتوانند به ایالت های شمالی و کانادا (که در آن ها برده داری منسوخ شده بود) فرار کنند. هر چند که میزان بردگانی که می توانستند فرار کنند خیلی کم بود، اما به عنوان یک روش یا تنها ترین روش فرار از دست اربابان بیرحم سفیدپوست مطرح می شد.

جوایز فیلم Harriet

این فیلم در دو بخش بهترین بازیگر نقش اول زن و بهترین موسیقی متن نامزد اسکار شد. همچنین در گلدن گلوب نیز از آن تقدیر شد. در جشنواره معتبر موسیقی گرمی نیز از اموسیقی متن این فیلم تجلیل شد. از آن جاییکه شخصیت این فیلم یک زن مبارز و قهرمان در تاریخ آمریکا است در اغلب مجامع فمنیستی نیز این فیلم مورد ستایش قرار گرفت.

بازیگران فیلم هریت نقش توضیحات
سینتیا اریوو  سینتیا اریوو  هریت تابمن مبارز علیه برده‌ داری و یکی از موفق‌ ترین رهبران سازمان «راه‌آهن سری»
جانل مونائه جانل مونائه ماریه صاحب یک پانسیون در فیلادلفیا که با هریت دوست می شود.
لسی اودم جونیور لسی اودم جونیور ویلیام یکی از طرفداران لغو قانون فیلادلفیا که هریت را به راه آهن زیرزمینی وصل می کند.
کلارک پیترس بن پدر هریت

فیلم های مشابه با فیلم تاریخی هریت

فیلم های زیر جزو بهترین فیلم های جهان با موضوعات مربوط به تاریخ آمریکا در قرن های 19 و 20 هستند.

 • 12 سال بردگی 12Years a Slave: یک هنرمند سیاه پوست دزدیه می شود و در ایالت های جنوبی آمریکا به عنوان برده فروخته می شود. او 12 سال در مزارع پنبه بیگاری می کشد.
 • ایالت آزاد جونز Free State of Jones: نیوتن به خاطر رفتاهایی که از نیروهای نظامی در جنگ داخلی می بیند قصد دارد از جنگ خارج شود. او می خواهد یک ایالت آزاد و بدون جنگ پایه ریزی کند.
 • بهترین دشمنان The Best of Enemies: یک فعال حقوق مدنی به نام آن اتواتر قصد دارد با روسای سفیدپوستی که حقوق سیاه پوستان را پایمال می کنند بجنگند.

12- شب به سراغ ما خواهد آمد The Night Comes for Us

بهترین فیلم های خارجی جدید

فیلم شب به سراغ ما خواهد آمد روایت گر زندگی ایتو خلافکار بازنشسته است که باید پول های خود را از گروه خلافکاری سابق بگیرد. اما آنها نسبت به او بدبین شده اند و فکر می کنند او می خواهد با پلیس همکاری کند. از این رو با او درگیر می شوند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم شب به سراغ ما خواهد آمد را میگه:

معمولاً یکی از ژانرهای مورد علاقه ایرانی ها، ژانر رزمی سینمای شرق دور است. معمولاً در کشورهایی مانند هنگ کنگ فیلم های ژانر اکشن- هیجان انگیز و رزمی رواج دارد. در ایران هم خیلی از علاقه ‌مندان به سینما این ژانر را می پسندند. یکی از جدیدترین و هیجان انگیزترین فیلم ها در این ژانر فیلمی با نام شب به سراغمان می ‌آید است که محصول کشور اندونزی است. فیلم The Night Comes for Us را می توان به عنوان یکی از جدیدترین و بهترین فیلم های اکشن جهان در سبک رزمی نام برد. به همین دلیل نیز نام این فیلم را سزاوار قرار گرفتن در لیست بهترین فیلم های جهان می دانیم.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 اندونزی 2018 رزمی 121 تیمو توجاژانتو  اینفینیتی فریمورک

فیلم شب به سراغ ما خواهد آمد در مورد شخصیتی به نام آریان است که در گذشته عضوی از یک گروه خلافکار بوده اما الان از آن گروه خارج شده و قصد دارد از یک کودک یتیم سرپرستی کند. دوستان قبلی او در گروه تبهکار همچنان برایش مزاحمت‌ هایی ایجاد می کنند. حالا شخصیت اصلی داستان علاوه بر حفظ زندگی جدید خود می بایست از مزاحمان هم دوری کند.

نکات جالب فیلم شب به سراغ ما می آید

فیلم شب به سراغ ما می آید اولین فیلمی است که شرکت فیلم سازی نتفلیکس در اندونزی ساخته است. تصمیمی پر ریسک برای نتفلیکس که عالی از آب در آمد. این فیلم فقط و فقط به خاطر صحنه های اکشن و خشونتی که دارد برای افراد زیر 17 سال ممنوع شده و گرنه کلیت موضوع حتی برای افراد با سن پایین تر هم منافتی ندارد. موضوعی که کارگردان هم به شدت با آن مخالف بود. چرا که اعتقاد داشت موضوعاتی مانند باندهای مواد مخدر باید در نوجوانی آموزش داده شود. جالب است بدانید سینمای اندونزی در مورد این سبک از فیلم ها، برنامه ریزی ها و سرمایه گذاری های بسیار زیادی کرده است. از این رو یک شهرک سینمایی فقط برای این سبک از فیلم ها در کشور اندونزی ساخته شده است که تصویر برداری این فیلم و فیلم هدشات در آن انجام شده است.

چرا فیلم The Night Comes for Us ارزش دیدن دارد؟ 

درست است که فیلم شب به سراغ ما می آید بیشتر به خاطر سبک رزمی معروف شده است، اما در واقع موضوعی اجتماعی و در حوزه مواد مخدر را نمایش می دهد. موضوعی که به نظر تکراری نمی شود و از این رو ارزش دیدن دارد. این فیلم در سال 2018 مورد تحسین در جشنواره های نختلف قرار گرفت و از راتن تومیتوز نمره 91 را دریافت کرده است.

بازیگرا فیلم خارجی نقش توضیحات
جو تاسلیم  جو تاسلیم ایتو شخصیت اصلی داستان که از خلاف توبه کرده و می خواهد زندگی بدون خلاف و در آرامشی را داشته باشد.
ایکو اوایس ایکو اوایس آریان از اعضای سابق گروه خلافکاران که قصد جان ایتو را دارد. چرا که فکر میکند ایتو قصد لو دادن اطلاعات گروه به پلیس را دارد.
جولی استله جولی استل اپراتور  یکی از افرادی که برای فراری دادن ریتا به ایتو کمک می کند.
هانا الرشید هانا الرشید النا  از دشمنان ایتو و همکار آریان و گروه خلافکاران.

فیلم های مشابه فیلم شب به سراغ ما می آید

اگر به فیلم هایی در این ژانر علاقه دارید پیشنهاد می کنیم. این فیلم ها هم تماشا کنید:

 • هدشات Headshot: گذشته پر از خشونت و بی رحمی یک فردی که دچار فراموشی شده است، پس از مدتی به یادش می آید.
 • انتقام جو Revenger: مردی برای این که انتقام خانواده خود را بگیرد، حاضر می شود که به جزیره عجیب که تبهکاران در آن زندانی هستند، سفر کند.
 • جبهه خودی Homefront: پیل قصد دارد با دخترش در یک محله آرام زندگی کند.اما باندهای مواد مخدر در آن محله، آرامش او و دخترش را به هم میریزند.

13- بازگشته – از گور برخاسته The Revenant 

بهترین فیلم های سینمای جهان

در فیلم بازگشته، گلاس به عنوان راه بلد باید یک گروه از شکارچیان و تاجران پوست را به مکانی امن ببرد و آنها را از دست سرخ پوست ها یعنی صاحبان اصلی آمریکای شمالی دور نگه دارد. یک خرس گریزلی به گلاس حمله کرده و به شدت او را زخمی می کند. او با تلاش و امید به انتقام، سعی در زنده ماندن دارد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم بازگشته را میگه:

در دهه گذشته فیلم های وسترن خیلی کمی را شاهد بوده ایم .کلاً به نظر می ‌رسد که بیشتر تهیه‌ کنندگان و فیلم ‌سازان به سبک های دیگری غیر از وسترن روی آورده اند. اما فیلم بازگشته یا از گور برخاسته در سال 2016 توانست به عنوان یکی از فیلم های بسیار زیبا در این ژانر، نظر مثبت منتقدان را به خود جلب کند و در لیست فیلم های برتر تاریخ سینما از نگاه منتقدان قرار گیرد.

فیلم از گور برخاسته یا بازگشته در واقع اقتباسی از کتابی با همین نام توسط مایکل پانک است. اما آنچه که فیلم The Revenant را بیشتر بر سر زبان ها انداخت، حضور دو ستاره سینما یعنی لئوناردو دی کاپریو و تام هاردی است۔
 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 آمریکا 2016 وسترن 156 الخاندرو گونسالس اینیاریتو  رجنسی پیکچرز

داستان فیلم در مورد گروهی شکارچی و یک تاجر پوست حیوانات است. این گروه در این راه با سرخ پوست ها یعنی صاحبان اصلی آمریکا مواجه می شوند و باید از دست سرخپوست ها بگریزند. نقش اصلی داستان ( لئوناردو دی کاپریو) در فیلم بازگشته به عنوان راهنما و راه بلد باید این گروه را راهنمایی ‌کند تا از دست سرخ پوستان بگریزند. اما خود دچار مشکلات مختلف می شود. زمانی که یک خرس گریزلی به او حمله می کند گروه تصمیم می گیرند راهنمای خود را تنها میان جنگی پر از حیوانات وحشی و سرخپوستان رها کرده و خودشان نیز بدون راهنما این مسیر پرخطر را طی کنند.

حقایق فیلم از The Revenant

جالب است بدانید که در همان سال قرار بود لئوناردو دی کاپریو نقش اصلی  فیلم استیو جابز را بازی کند اما بخاطر پیشنهاد فیلم بازگشته، نقش دیگری را قبول نکرد. فیلم از گور برخاسته هم در لیست بهترین فیلم های حادثه ای جهان قرار گرفته است اگر به ژانر ماجراجویی علاقه دارید آن را پیشنهاد می کنیم.

فیلم برداری و ساخت فیلم The Revenant پر از اتفاقات بسیار جذاب و جالب است. مثلاً یکی از موضوعات مهم فیلم این بود که کارگردان بسیار تاکید داشت همه اتفاقات طبیعی باشد، از این رو فیلمبرداری آن مدت زمان زیادی طول کشید. چرا که برخی از لوکیشن های آن سرمای مورد نیاز را نداشتند و گروه تصمیم گرفت که منتظر زمستان بعدی باشد تا هوا به اندازه کافی سرد شود.

از دیگر حواشی جالب داستان این است که کلاً دیکاپریو گیاه خوار است. اما به دلیل نقش در فیلم بازگشته باید کارهای متفاوتی انجام می داد. مثلاً در چندین سکانس باید گوشت پرنده و گاومیش بخورد و از همه مهمتر اینکه مجبور شده در این فیلم زبان بومی سرخپوستان را نیز یاد بگیرد.

همچنین کارگدان فیلم از گور برخاسته یعنی ایناریتو می خواست در سکانس هایی از فیلم حتما بهمن به شکل واقعی باشد و از جلوه های ویژه استفاده نشود. از این رو عوامل فیلم با ایجاد انفجار، بهمن واقعی درست می کردند.

چرا از گور برخاسته بهترین فیلم وسترن در دهه اخیر محسوب می شود؟

از گور برخاسته واقعا داستان از گور برخاستن یک انسان و تلاش برای بقا به هر قیمتی را نشان می دهد. گلس پس از زخمی شدن به خاطر حمله یک خرس، باید تک و تنها خود را به قلعه برساند. البته آنچه بیشتر گلس را برای زنده ماندن ترغیب می کند، حس انتقام جویی است.تلاش های گلس برای زنده ماندن و فرار از دست سرخ پوست ها سکانس های جذابی در فیلم از گور برخاسته ایجاد کرده است. از این رو تماشای این فیلم به عنوان یکی دیگر از فیلم های موجود در لیست بهترین فیلم ها جهان خالی از لطف نیست. البته باز هم در هالیوود شاهد وحشی و بیرحم نشان دادن سرخ پوست ها هستیم. در حالی که امریکای شمالی خانه آنهاست!

بازیگران فیلم خارجی از گور برخاسته نقش توضیحات
لیست بهترین فیلم های خارجی جدید لئوناردو دیکاپریو گلاس راه بلد گروه شکارچیان که باید راه فرار از دست سرخ پوست را به گروه نشان دهد. اما دچار حمله خرس شده و به شدت زخمی می شود.
لیست بهترین فیلم های خارجی 2019 تام هاردی جان عضوی از گروه که فقط به فکر منافع خودش است! او اعتقاد دارد باید گلس را بکشند و گروه معطل او نشود.
لیست بهترین فیلم های خارجی 2020 دومنال گلیسن کاپیتان اندرو سرپرست گروه شکارچیان که برای گلس احترام زیادی قائل است و اعتقاد دارد باید برای گلس کاری کرد.
بهترین فیلم های خارجی روز دنیا ویل پولتر بریجر شکارچی نوجوان و ترسوی گروه که نسبت به مرگ گلس شهادت دروغ می دهد

فیلم های شبیه به فیلم برگشته

فیلم از گور برخواسته روایت گر تلاش و مقاومت یک شخص برای ادامه زندگی است.

 • 127 ساعت 127 Hours: کوهنوردی در بین سنگ های کوهستان گیر کرده و یک سنگ بزرگ روی دست او افتاده است. او باید خود را از این مخمصه نجات بدهد.
 • اورست Everest: گروهی از کوهنوردان در سال 1996 می خواهند به اورست صعود کنند. اما با مشکلات زیادی مواجه می شوند.
 • مریخی Martion: یک فضانورد که برای تحقیق به مریخ رفته دچار طوفان مریخی می شود و باید تک و تنها در مریخ خود را زنده نگه دارد.

14- فیلم من پیش از تو me before you

بهترین فیلم های سینمای جهان

در فیلم من پیش از تو ویلیام یک جوان ورزشکار است که به علت تصادف فلج شده و حالا از زندگی ناامید است و فکر خودکشی دارد. پدر و مادر او برای بهتر شدن حالات روانی ویلیام یک پرستار برای او استخدام می کنند. لوئیزا پرستارش، تمام تلاش خود را برای بهبود حالت روحی و روانی ویل به کار گرفته.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم من پیش از تو را میگه:

جوجو مویز به عنوان یکی از با استعداد ترین نویسنده ها در سبک فیلم های عاشقانه معروف شده است. یکی از عاشقانه های جذاب او فیلم من پیش از تو است. me before you یک درام رمانتیک که به عنوان پرفروش ترین کتاب از نیویورک تایمز هم انتخاب شده است. در ایران این کتاب توسط مریم مفتاحی هم ترجمه شده است. تئا شاروک که بیشتر درحوزه تئاتر فعال است، این فیلم تاثیرگذار سراسر عشق را کارگردانی کرده است.

من پیش از تو از نگاه کاربران و تماشاگران جزء فیلم های برتر جهان بوده و به عنوان کتابی پرفروش نیز شناخته شده است. احتمالا نام کتاب من پیش از تو به گوشتان خورده فیلم me before you نیز دقیقا بر اساس همین کتاب ساخته شده است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 آمریکا 2016 رمانتیک 110 تئا شاروک برادران وارنر

داستان فیلم me before you یا من پیش از تو در مورد یک جوان ورزشکار و موفق به نام ویلیام است که طی یک حادثه تصادف، فلج می شود و قاعدتا باید با ورزش خداحافظی کند. خانواده ویلیام برای محافظت از او یک پرستار استخدام می کنند. لوئیزا به عنوان پرستار مشغول کار می شود. اما ویلیام از لحاظ روحی و روانی بسیار آشفته و نا امید شده . لوئیزا حتی روی مچ های دست ویلیام آثار خودکشی هم می بیند. تمام تلاش لوئیزا این است که ویلیام را به زندگی امیدوار کند اما پایان داستان کمی درام است…

حقایق فیلم من پیش از تو

فیلم me before you براساس داستانی واقعی است و واقعا چنین اتفاقی افتاده است. البته مویز این داستان را به اندازه کافی جذاب کرده است. مثلا در واقعیت شرایط جسمانی ورزشکار پس از فلج شدن خیلی بدتر بوده است. برای نقش لوئیزا بیش از 300 دختر پیشنهاد شده بود اما در نهایت تئا شاروک، امیلیا کلارک را پسندید تا ایفاگر یکی از نقش های اصلی این فیلم قرار گرفته در لیست بهترین فیلم های جهان شود!

یکی از اتفاقات جالب فیلم من پیش از تو این است که نام خانوادگی شخصیت اصلی داستان یعنی لوئیزا، کلارک است. شاید این موضوع در انتخاب امیلیا کلارک برای این نقش موثر بوده باشد. فیلم من پیش از تو در مقایسه با سایر فیلم های خارجی نتوانسته از نگاه سایت های نقد و بررسی فیلم امتیازات خیلی بالایی کسب کند اما به عنوان یکی از بهترین فیلم های دنیا از نگاه تماشاگران انتخاب شده چرا که امید و انگیزه را به مخاطب القا می کند و علاوه بر ژانر دراماتیک شامل مضامین امیدبخش هم هست.

چرا فیلم me before you ارزش دیدن دارد؟

فداکاری و عشق دو کلید واژه زیبا در فیلم من پیش از تو هستند. این فیلم به شدت احساسی است و به عنوان یک عاشقانه جذاب پیشنهاد می شود. داستان جذاب و پرکشش جوجو مویز و کارگردانی بی نقص شاروک، عاشقانه ای متفاوت را رقم زده است. بازی دو بازیگر با استعداد هالیوود هم به جذابیت های داستان افزوده است.

بازیگران فیلم خارجی من پیش از تو نقش توضیحات
فیلم های برتر سایت متاکریتیک امیلیا کلارک لوئیزا پرستاری مهربان و دلسوز که برای بهتر شدن ویل هر کاری می کند.
ده فیلم برتر تاریخ سینما از نگاه منتقدان سم کلافین ویلیام ورزشکار بدشانس که به علت تصادف فلج شده است و لوئیزا پرستار اوست.
فیلم های برتر راتن تومیتوز جانت مک تیر کاملیا مادر ویلیام
فیلم های برتر دنیا کارلس دانس استفان پدر ویلیام

فیلم های عاشقانه مشابه فیلم من پیش از تو

فیلم هایی که در زیر آمده، فیلم هایی رمانتیک و جذاب شبیه فیلم من پیش از تو هستند:

 • اصول پرستاری The Fundamentals of Caring: بن به علت بیکاری تصمیم میگیرد از یک پسر 18 ساله با انبوهی از مشکلات نگهداری کند.
 • بخت پریشان The Fault in Our Stars: در ادامه این فیلم را بررسی می کنیم.
 • من و ارل و دختر در حال مرگ Me and Earl and the Dying Girl: گرگ متوجه می شود که دوست دوران دبستانش سرطان خون گرفته و او می خواهد هر طور شده به او کمک کند.

15- فیلم پسرانگی Boyhood

ده فیلم برتر تاریخ سینمای جهان

میسون شخصیت اصلی فیلم بوی هود است. مادر میسوون یعنی اولیویا از همسرش جدا شده قصد دارد برای ادامه تحصیل به شهری دیگر برود. او به همراه فرزندانش مسافرت کرده، اما میسون به عنوان فرزند کوچک خانواده دچار چالش های زیادی است. الیویا سعی دارد با ازدواج مجدد به او کمک کند، اما خیلی موفق نیست.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم بوی هود را میگه:

فیلم بوی هود که به فارسی پسرانگی و پسر بچگی نیز ترجمه شده یکی از فیلم های ستایش شده در سال ۲۰۱۴ است. فیلم ۱۲ سال از کودکی تا نوجوانی شخصیت اصلی داستان را به زیبایی به تصویر می کشد. جالب است بدانید که واقعاً تصویربرداری این فیلم خارجی ۱۲ سال طول کشیده است .یعنی از سال ۲۰۰۲ تصویربرداری بوی هود آغاز شده و در سال ۲۰۱۴ نیز به پایان رسیده است. به عنوان یک نکته جالب باید گفت این فیلم دقیقاً به اسم ۱۲ سال، در حال ساخت و تولید بود، اما به محض این که سازندگان فیلم فهمیدند که استیو مک کوئین (کارگردان مطرح آمریکایی) در همان سال قرار است فیلم ۱۲ سال بردگی را بسازد، نام آن را تغییر دادند.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 آمریکا 2014 خانوادگی 165 ریچارد لینکلاتر  دیتور

داستان فیلم Boyhood شاید موضوع خاصی را دنبال نکند و صرفاً دوران دبستان تا دبیرستان یک پسربچه را به همراه چالش های کودکی تا نوجوانی به نمایش گذاشته است. اما آنچه که بوی هود را جذاب کرده توجه بیشتر به مفاهیم مهمی مانند گذر عمر است.  این فیلم با نام های فیلم 12 سالگی، پسرانگی، پسر بچگی یا بوی هود هم شناخته می شود و اگر به ژانرهای خانوادگی علاقه دارید می توانید آن را در لیست فیلم های خود قرار دهید.

فکت های فیلم پسربچگی

بزرگترین ویژگی فیلم Boyhood همین است که واقعا 12 سال طول کشیده است. موضوعی که بسیار عجیب است. البته سریال های زیادی را دیدیه ایم که برای تولید آنها حتی یک فصل، چندین سال طول بکشد. اما برای یک فیلم سینمایی چنین چیزی تا قبل از بوی هود بی سابقه بود.

سامانتا، خواهر میسن در فیلم Boyhood دختر کارگردان است. او بعد از این که 4 سال از تصویربرداری گذشت، به پدرش گفت که از این نقش خسته شده است. اما پدر از او خواست هشت سال دیگر صبر کند! از دیگر نکات فیلم این بود که آرکویت (بازیگر نقش مادر میسن)، قصد عمل زیبایی داشت. اما مجبور شد به خاطر این فیلم و در طول تصویر برداری 12 ساله، عملش را به تاخیر بیندازد.

چرا فیلم بوی هود را انتخاب کنیم؟

برای این که بیشتر قدر زندگی و عمر را بدانیم. بعد از دیدن پسربچگی به عنوان یکی از بهترین فیلم های جهان قطعا در مورد گذر عمر فکر خواهید کرد. آن چه در فیلم بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، مادر میسن است که دیالوگ های بسیار جذابی را می گوید. دیالوگ هایی از مادری تنها که فرزندانی را به سختی بزرگ می کند.

بازیگران فیلم پسرانگی نقش توضیحات
الار کولتران الار کولتران میسن شخصیت اصلی داستان که 12 سال از روزهای کودکی و نوجوانی او به تصویر کشیده شده است.
پاتریسیا آرکویت پاتریسیا آرکویت اولیویا مادر میسن و شخصیت محوری داستان، اتفاقات مختلفی که برای اومی افتد، بر جذابیت های داستان افزوده است.
ایتان هاوک ایتان هاوک دد پدر میسن، کسی که بالاخره به آغوش گرم خانواده بر می گردد!
لورلا لینکلیت لورلی لینکلاتر  سامانتا خواهر میسن که با برادر خود از کودکی تا نوجوانی خیلی اختلاف نظر دارد.

فیلم های مشابه فیلم Boyhood

اگر به فیلم هایی که در سبک بیوگرافی و سرگذشت نامه ای هستند علاقه دارید، می توانید این سه فیلم را هم ببینید:

 • لیدی برد Lady Bird: دختری نوجوان که به بلوغ رسیده سعی دارد مشکلات خود و خانواده اش را حل کند.)
 • با من بمان Stand by Me: فیلمی در مورد 4 نوجوان که به دنبال یک ماجراجویی خطرناک می روند)
 • فیلومنا Philomena: این فیلم نیز به سبک گذر زمان تلاش یک مادر برای پیدا کردن فرزند خود طی 50 سال نشان می دهد.

16- فیلم ترسناک بابادوک The Babadook

فیلم های برتر راتن تومیتوز

در فیلم بابادوک ساموئل همیشه به مادرش از یک موجود خیالی حرف می زند. حرف هایی که برای امیلیا که از زمان به دنیا آمدن فرزندش همسرش را از دست داده، تخیلات کودکانه تعبیر می شود. تا اینکه یک روز خودش آن موجود خیالی را می بیند!

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم بابادوک را میگه:

فیلم بابادوک در مورد یک هیولای درون یا یک موحود شیطانی ترسناک به نام بابادوک است! موضوعی که بعد از دیدن فیلم ممکن است ذهن شما را درگیر کند که آیا این هیولای بابادوک ساخته ذهن بود که کم کم در حال تغذیه از افکار یک مادر و فرزند است یا آنها تسخیر شده و مورد آزار قرار گرفته توسط بابادوک هستند؟ فیلم بابادوک یکی از ترسناک ترین فیلم های دنیا است که صحنه های ترسناک و استرس زای خود را دارد و به اندازه کافی دلهره آور هست که شما را تحت تاثیر خود قرار دهد. به جز بعد ترسناک فیلم بابادوک، یک بعد اجتماعی نیز در این فیلم ترسناک وجود دارد و آن هم شرایط زندگی برای یک مادر تنها است. جلوه های اجتماعی و زن محور فیلم The Babadook را نیز به ابعاد جالب فیلم اضافه کنید.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم استرالیا استرالیا 2014 ترسناک 93 جنیفر کنت ده فیلم برتر تاریخ سینما از نگاه منتقدان کاسوی فیلم

داستان فیلم بابادوک روایت گر زندگی امیلیا، یک مادر تنها است که به همراه تک فرزند خود ساموئل زندگی می کند او همسرش را در راه بیمارستان برای زایمان، بر اثر تصادف از دست داده. داستان از جایی شروع می شود که ترس ها و تخیلات کودکانه به واقعیت تبدیل می شود و ساموئل از موجودی ترسناک صحبت می کند که در ابتدا برای امیلیا قابل مشاهده نیست. زمانی که یک شب امیلیا داستان بابادوک را برای ساموئل می خواند شرایط تغییر می کند و امیلیا هم شروع به دیدن یک هیولا می کند که قصد تسخیر او را دارد.

نکته های جالب در فیلم بابادوک

یکی از دردسرهای بزرگ برای سازندگان چنین فیلم هایی این است که از لحاظ روحی بازیگر کودک داستان را دچار مشکل نکنند. از این رو در اغلب قسمت های فیلم، تصویربرداری به شکلی است که ویسمن حضور ندارد. بابادوک در واقع یکی از عوامل پشت صحنه بود! اما کارگردان او را برای این نقش انتخاب کرد. جالب است بدانید که بابادوک در خود استرالیا خیلی در گیشه موفق نبود. بعد از این قضیه کارگردان در یک جمله معروف گفت، کلا استرالیایی ها دوست ندارند فیلم استرالیایی ببینند!

چرا فیلم The Babadook را نگاه کنیم؟

اگر علاقه مند به فیلم های ترسناک هستید، در فیلم بابادوک به عنوان یکی دیگر از بهترین فیلم های جهان شاهد برخی از خلاقیت ها در این ژانر توسط کارگردان خواهید بود. از این رو این فیلم در ژانر وحشت که خیلی ها اعتقاد دارند دیگر چیز جدیدی برای ارائه ندارد، قابل تحسین است. آنچه در فیلم بیشتر از همه مورد توجه است تلاش یک مادر تنها برای نگه داشتن یک زندگی است. زن محور بودن و تلاش های یک مادر تنها برای سرپرستی فرزند خود از جلوه های زیبای بابادوک است.

بازیگران فیلم بابادوک نقش توضیحات
 ایسی دیویس ایسی دیویس امیلیا ونک  شخصیت اصلی داستان که پس از مرگ همسرش بسیار تنها شده.
دنیل هنشال دنیل هانشال رابی پسر عموی سام که معمولا برای او قلدری می کند و به علت نداشتن پدر، او را سرزنش می کند.
نوح ویسمن نوح ویسمن ساموئل فرزند ایسی، او در مورد بابادوک به مادرش می گوید، اما ایسی بابادوک را تصوراتی کودکانه می پندارد
هایلی مک ایلهنی هایلی مک ایلهنی کلاری خواهر امیلیا که اعتقاد دارد باید امیلیا و ساموئل هر دو به روانشناس مراجعه کنند.

فیلم های ترسناک مثل فیلم بابادوک

اگر دوست دارید به اندازه کافی بترسید و فیلم های شبیه بابادوک را ببینید، می توانید این سه فیلم را هم مشاهده کنید.

 • شب بخیر مامان Goodnight Mommy: فیلم ترسناک اتریشی در مورد دوقلوهایی که با مادرشان در یک خانه بزرگ زندگی می کنند.
 • حلقه The Ring: دو نوجوان در مورد یک فیلم عجیب به جستجو می پردازند. فیلمی که هر کس آن را ببیند 7 روز بعد می میرد.
 • درخشش The Shining: شخصی به همراه خانواده اش به یک هتل عجیب و مرموز می رود. اما آنها در هتل زندانی شده و ممکن است به آنها سوء قصد شود.

17- فیلم علمی میان ستاره ای Interstellar

بهترین های سینمای جهان

در فیلم میان ستاره ای، ناسا در مامویت جدید خود به دنبال سیارات مشابه زمین است. کوپر و یک گروه دیگر از دانشمندان و فضانوردان باید به دو سیاره که احتمال وجود حیات در آنها هست، بروند. آنها باید با توجه به کمبود سوخت و مهم بودن مسئله زمان، تصمیمات سختی بگیرند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم میان ستاره ای را میگه:

اگر دنبال فیلم علمی و جذاب می گردید، باید دنبال کریستوفر نولان باشید. نولان بعد از ممنتو، بی خوابی، پرستیز، به سراغ شوالیه تاریکی رفت. بعد هم که اینسپشن را ساخت. فیلم هایی که هر کدام شایسته حضور در لیست بهترین فیلم های جهان را دارند. اما فیلم اینتراستلار یا همان میان ستاره ای خاص ترین ساخته نولان بوده است. فیلم میان ستاره ای را باید با کمی دانش اختر فیزیک ببینید. چرا که موضوعات علمی بسیار دقیقی در مورد فیزیک مدرن در حوزه گرانش و کیهان شناسی مطرح می کند.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 آمریکا 2014 ماجراجویی-علمی-فلسفی 165 کریستوفر نولان  سین کوپی

داستان فیلم میان ستاره ای سفر یک فضانورد به فضا برای پیدا کردن یک سیاره قابل سکونت مانند زمین است. اما پیچیدگی ها و دقت علمی فیلم بسیار زیاد است. تا جایی که نولان برای فیلم اینتر استلار از یک فیزیکدان برجسته فیزیک مدرن و استاد دانشگاه پرینستون یعنی کیپ تورن کمک گرفته است. از این رو می توانید به دقیق ترین حالت ممکن یک سیاهچاله را ببینید یا درک کنید. علاوه بر همه این موضوعات، از شنیدن موسیقی متن زیبای فیلم اینتر استلار لذت ببرید. جای شک نیست که فیلم به اندازه قابل توجهی از ادیسه فضایی استنلی کوبریک تاثیر گرفته است. فیلم میان ستاره ای جزء فیلم های برتر جهان از نگاه بینندگان قرار دارد چرا که مباحث علمی در آن به صورت دقیق و جذابی پیاده سازی شده است. اگر به فضا علاقه دارید این فیلم جذاب را از دست ندهید!

حقایق فیلم اینتراستلار

نولان برای جزئی ترین نکات هم حساسیت به خرج می داد و شاید همین حساسیت بالا باعث قرار گرفتن فیلم های ساخته شده توسط او در لیست بهترین فیلم های جهان شده است. در یک سکانس کوپر باید با خودرو در یک مزرعه بزرگ ذرت به اندازه 500 جریب حرکت کند. چون چنین چیزی در آمریکا نبود، نولان واقعا یک مزرعه به همین اندازه ساخت!
تصویر برداری سیارات مختلف را در کشور ایسلند گرفته اند. جایی که به نظر خیلی به سیارات دیگر مشابه است! البته این موضوع خیلی به مزاق هاتاوای (بازیگر نقش آملیا) خوش نیامد. چون او به سرمای زیاد حساسیت دارد و به سختی توانست سکانس های مربوط به آن را بازی کند.

چرا فیلم میان ستاره ای ارزش دیدن دارد؟

اگر می خواهید مفهوم عشق از راه دور را از دیدگاه نولان متوجه شوید، باید فیلم اینتراستلار را دید. کلا نولان مفاهیم مختلف را به سبک خودش تعریف می کند. همانطور که آزادی و عدالت را در شوالیه تاریکی (فیلمی که جلوتر به معرفی آن می پردازیم) معنی کرده است! در یک پیشنهاد کلی تر، دعوت می کنیم که تمام فیلم های کریستوفر نولان را ببینید.

بازیگران میان ستاره ای نقش توضیحات
 متیو مک کانهی کوپر دانشمند و فضانورد ناسا که وظیفه اصلی در این سفر پژوهشی را بر عهده دارد.
آنا هاتاوای آملیا برند دختر پروفسور برند و یکی از اعضای گروه فضانوردان برای کشف سیارات جدید
جسیکا چستین مورف جوانی دختر کوپر که به خاطر مسئله زمان و فضا، در انتهای فیلم از پدرش پیرتر می شود.
میشل کین پروفسور برند پدر آملیا و دانشمند فیزیک در سازمان هوافضای ناسا

فیلم های مشابه فیلم بین ستاره ای

تقریبا بعد از ادیسه فضایی، شاهد علاقه بیش از پیش تهیه کنندگان هالیوودی به فیلم هایی با موضوع فضا هستیم.

 • گرانش Gravity: ایستگاه فضایی آمریکا به خاطر منهدم شدن ایستگاه فضایی روسیه و برخورد قطعات آن، نابود می شود و یک فضانورد بی تجربه در فضا سرگردان شده است.
 • سولاریس Solaris: حادثه ای در ایستگاه فضایی رخ داده و کریس قصد دارد برای نجات این ایستگاه به فضا سفر کند.
 • ادیسه ی فضایی 2001 Space Odyssey: در ابتدای قرن بیستم دانشمندان و فضانوردان با چالش های مختلفی در زمینه فضا و شهاب سنگ ها مواجه شده اند.

18- مجموعه فیلم جان ویک John Wick

بهترین فیلم های سینمای جهان 2022 2021 2020 2019

شخصیت اصلی فیلم جان ویک قصد دارد بازنشسته و زندگی راحتی داشته باشد. یک جوان روسی با آتش زدن ماشین جان آرامش او را به هم می زند. جان به فکر انتقام از این جوان است.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم جان ویک را میگه:

اگر بخواهیم یک فیلم نوآر با ژانر معمایی و اکشن در چند سال اخیر معرفی کنیم جان ویک، یکی از آن ها است. این که کیانا ریوز بازیگر مطرح دهه 90 ملادی در سینمای آمریکا در این سن و سال باز هم مخاطب را به سینما بکشاند، کمی بعید به نظر می رسد. اما سبک اکشن فیلم جان ویک این کار را کرد. ژانر معمایی، چالش های فیلم و بازی بی نظیر نقش اول، فیلم جان ویک را به یکی از بهترین فیلم های خارجی دنیا تبدیل کرده که مخاطبین خود را از سرتاسر جهان مجذوب کرده است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 آمریکا 2014 نوآر-اکشن 101 چاد استاهلسکی  سامیت اینترتینمنت
 آمریکا 2017 نوآر-اکشن 122 چاد استاهلسکی  سامیت اینترتینمنت
 آمریکا 2019 نوآر-اکشن 131 چاد استاهلسکی  سامیت اینترتینمنت

داستان فیلم جان ویک درباره قاتل مشهور عضو سابق گروه های مافیایی است که قصد بازنشستگی دارد. جان ویک اکنون با دختر مورد علاقه اش ازدواج کرده و زندگی نسبتا آرامی دارد. کمی بعد از آغاز زندگی مشترک، همسر خود را از دست می دهد و مدت زمانی در سوگ همسر داغدار است. یک شب چند جوان شرور (مثل همه فیلم های هالیوودی اشرار روسی هستند ) خودرو او را دزدیده و در پی آن سگ جان را می کشند. این موضوع باعث می شود تا روحیه خشن ویک، جان تازه ای بگیرد و برای انتقال گیری آماده شود اما متوجه می شود جایزه بسیار هنگفتی برای سر جان در نظر گرفته شده است. حالا علاوه بر انتقام جویی باید برای حفظ جان خود هم بجنگد. داستان جذاب و بازی بی نظیر کاراکتر جان ویک سبب شده است که این فیلم به عنوان یکی از بهترین فیلم های جهان شناخته شود.

حقایق فیلم جان ویک

جان ویک نام پدر بزرگ نویسنده است و او به احترام پدر بزرگش این نام را برای شخصیت اصلی داستان در نظر گرفت.
مثل همه فیلم های هالیوودی در این سبک، جان ویک نیز می تواند با مداد و پرتاب کتاب آدم بکشد! ولی در مواجهه با دیگران که معمولا تعداد زیادی هم دارند فقط کمی صورتش مجروح می شود! در کل داستان، جان ویک 337 نفر را می کشد. موضوعی که باعث این شده است فیلم برای افراد زیر 18 سال ممنوع شود.
جان ویک اولین تجربه جدی کارگردان این فیلم چاد استاهلسکی است و به نظر از لحاظ صحنه های اکشن راضی کننده است.

چرا فیلم John Wick را ببینیم؟

فیلم های اکشن و ماجراجویی برای یک بعد ازظهر روز تعطیل گزینه مناسبی هستند. فیلم John Wick برای علاقه مندان به این ژانر بسیار جذاب و مهیج است. در جان ویک هم مانند فیلم از گور برخاسته، انگیزه و هیجان ناشی از انتقام به خوبی به تصویر می کشد. به نظر می رسد چیزی به جر انتقام تا این حد به انسان انگیزه نمیدهد. انتقامی که باعث می شود شخصیت اصلی داستان دیوانه وارترین کارها را انجام دهد. جان ویک یکی از بهترین فیلم های سینمایی از نگاه تماشاگران شناخته شده است.

بازیگران فیلم جان ویک نقش توضیحات
کیانو ریوز کیانو ریوز جان ویک شخصیت اصلی داستان که برای انتقام از یک گروه روسی آماده می شود.
میشل نیک وییست میشل نیک وییست ویگو تاراسف  پدر لوسف و سرمایه دار مشکوک داستان که مشخص می شود ثروت او از راه خلاف است.
آلفی آلن آلفی آلن لوسف  پسر ویگو تاراسف که عاشق ماشین ویک شده و می خواهد ماشین او را بخرد.
ولیلم دفو ویلیام دفو مارکوس از دوستان سابق جان که به او مشاوره می دهد.

فیلم های مشابه فیلم جان ویک

اگر به فیلم های اکشن علاقه مند هستید، تیکن، مردی در آتش و ماشته رو حتما ببینید:

 • تیکن Taken: دختر مامور سابق سیا، در پاریس دزدیده می شود و حالا پدرش باید او را از دست خلافکاران آزاد کند.
 • مردی در آتش Man on Fire: جان که سابقه حضور در سیا را دارد، یک پیشنهاد کاری برای نگهداری از دختربچه ای 9 ساله دریافت می کند.
 • ماشته Machete: یک مهاجر مکزیکی توسط سازمانی که در او کار میکرد مورد خیانت قرار گرفته است و حالا با مهارت هایی که دارد قصد انتقام گیری از آنها در سر می پروراند.

19- فیلم بخت پریشان ما The Fault in Our Stars

فیلم های برتر دنیا

فیلم عاشقانه بخت پریشان ما درباره هیزل و آگوستوس است که پس از آشنایی در یک مرکز حمایت از بیماران مبتلا به سرطان، دلبسته هم می شوند. هیزل بسیار ناامید است. آگوستوس سعی دارد هیزل را به آرزوی خود برساند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم بخت پریشان ما را میگه:

معمولاً جان گرین را به خاطر نوشتن رمان هایی برای رده سنی نوجوانان می ‌شناسیم. جاش بون کارگردان فیلم بخت پریشان با استفاده از رمانی به همین اسم از جان گرین و در قالب یک فیلم عاشقانه نوجوان پسند، اثری قابل تحسین و احترام ساخته است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 آمریکا 2014 رمانتیک – اجتماعی 126 جاش بون  فاکس قرن 21

فیلم بخت پریشان ما داستان علاقه شخصیت اصلی داستان که دچار بیماری سرطان است به یک دختر دیگر است دختری که از قضا او نیز بیمار است و در یک گروه حمایت از کودکان سرطانی مشغول شده. ماجرای فیلم The Fault in Our Stars روایت علاقه این شخص به یکدیگر و مشکلات آن ها است. علاقمندان به ژانرهای عاشقانه و اجتماعی می توانند این فیلم برتر خارجی را دنبال کنند.

تحلیل فیلم بخت پریشان ما

داستان جالب فیلم The Fault in Our Stars این است که در ابتدا وودلی  برای این نقش انتخاب شد. اما پس از اینکه او به سراغ کارگردان و تهیه کنندگان برای تست آمد، آنها پشیمان شدند. چرا که اعتقاد داشتند وودلی برای این نقش بزرگ است. وودلی که تنها 22 سال داشت و خیلی هم دوست داشت این نقش را بازی کند، حدود 5 ساعت با جاش بون حرف زد تا او را متقاعد کند که برای این نقش مناسب است. جالب است بدانید در ابتدا نت وولف (بازیگر شخصیت ایساک) قرار بود نقش آگوستوس را بازی کند. وودلی پس از این که به خاطر فیلم موهایش را کوتاه کرد، موهای خود را به همان موسسه سرطان، که فیلم برداری در آن صورت گرفته است، اهدا کرد.

چرا فیلم The Fault in Our Stars ارزش دیدن دارد؟

یک رمانتیک عاشقانه احساسی، با موضوعی جالب و بکر به عنوان یکی از بهترین فیلم های جهان قطعا می تواند به عنوان یک فیلم خانوادگی انتخاب شود. دیالوگ های فیلم پر از احساس ترس و امید هستند که بر جذابیت داستان هم افزوده است. این داستان عاشقانه به خوبی نشان می دهد که عاشق، با این که خود دچار مشکلات بسیاری است، اما همه تلاش خود را برای شادی و رضایت معشوق انجام می دهد. موضوعی که حتی نزدیک بودن زمان مرگ خودش و عدم اطمینان از توانایی ان هم، مانعش نمی شود.

بازیگان فیلم خارجی نقش توضیحات
شایلن وودلی  شایلن وودلی هیزل شخصیت اصلی داستان که با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می کند
انسل الگور انسل الگور آگوستوس عاشق هیزل، کسی که قصد دارد هیزل را به تنها آرزویش برساند.
ولیلم دفو ولیلم دفو پیتر نویسنده کتاب مورد علاقه هیزل، کسی که هیزل آرزو دارد او را از نزدیک ببیند.
نت وولف نت وولف  ایساک بهترین دوست آگوستوس و یکی از اعضای گروه سرطانی ها

فیلم های مشابه بخت پریشان ما

اگر شما هم علاقه مند به ژانر عاشقانه و رمانتیک هستید، پیشنهاد ما دیدن فیلم های زیر است:

 • داستان عاشقانه Love Story: الیور و جنی پس از عشقی آتشین و جذاب با هم ازدواج می کنند تا این که یک روز جنی میمیرد و…
 • نوامبر شیرین Sweet November: نلسون خیلی اتفاقی با سارا آشنا می شود و به او پیشنهاد ازدواج می دهد. اما سارا یک شرط دارد. فقط یک ماه با هم باشند.
 • مرا بیاد داشته باش Remember Me: دو جوان به نام های تایلر و آلی از دو طبقه مختلف جامعه دلباخته هم می شوند. آنها شاهد قتل خانواده هایشان هم بوده اند که این اتفاق بر رابطه آنها تاثیر می گذارد.

20- فیلم 12 سال بردگی 12Years a Slave

بهترین فیلم های سینمای جهان

فیلم 12 سال بردگی روایت گر زندگی سالومون یک ویولون نواز سیاهپوست در نیویورک است. او با چند سفید پوست که به او وعده کار بهتر در واشینگتن داده اند همراه می شود. وقتی سالومون چشم باز می کند می بیند که یک برده در جنوب آمریکا است. او 12 سال در آنجا به عنوان یک برده مشغول به کار می شود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم 12 سال بردگی را میگه:

یکی از فیلم های بسیار تاثیرگذار در مورد زندگی سیاه پوستان در دوران برده ‌داری در آمریکا، فیلمی به نام ۱۲ سال بردگی با کارگردانی استیو مک کوئین و نویسندگی جان ریدلی است. 12 سال بردگی فیلمی بسیار تاثیرگذار است که زندگی و شرایط سخت سیاه پوستان و آفریقایی تبارها در دوره برده داری آمریکا در قرن 19 را به تصویر می کشد. فیلم 12Years a Slave در سال ۲۰۱۳ مورد تحسین جشنواره ها و منتقدین سینما قرار گرفت. به دلیل نمایش دراماتیک خود توانست از فیلم های برتر سایت متاکریتیک با امتیاز 96 و همچنین یکی از فیلم ای برتر تاریخ سینما از نگاه منتقدان و تماشاگران شود.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 آمریکا 2013 بیوگرافی 134 استیو مک کوئین  ریور رود

داستان فیلم 12 سال بردگی در واقع یک نوع بیوگرافی است در مورد یکی از سیاه پوستان که در آمریکا و در میانه های قرن ۱۹ میلادی به عنوان برده زندگی می کرده. دورانی که برده ‌داری در آمریکا بسیار فراگیر شده بود. فیلم 12Years a Slave در مورد شرایط زندگی برده ای به نام سالومون است که در یک مزرعه پنبه در ایالت‌ های جنوبی آمریکا تحت نظر ارباب خود زندگی می کند و در این فیلم ۱۲ سال از زندگی سالومون نمایش داده می شود که دزیده شده و به عنوان برده به فروش می رسد. او 12 سال از خانه و خانواده خود دور می شود و زندگی بسیار سختی را به عنوان یک برده تجربه می کند. فیلم دراماتیک سال های بردگی یکی از حقایق تلخ روزگار محسوب می شود که به دلیل روایت بی نظیر آن به عنوان یکی از بهترین فیلم های خارجی جهان شناخته می شود.

نکته های جالب فیلم 12 سال بردگی

فیلم 12 سال بردگی براساس کتابی به همین نام از سالومون نورثاب است. کارگردان به اغلب حقایق فیلم نامه وفادار است و تقریبا همه آنچه در فیلم اتفاق افتاده، بر طبق کتاب است. فقط در آن قسمت که برده ها در کشتی به جان هم می افتند و یکی از برده ها دیگری را می کشد، در کتاب نیست. همین موضوع مورد انتقاد قرار گرفت. در مورد شخصیت ویلیام فورد نیز مناقشه زیاد است. فیلم او را اربابی خوب نشان میدهد، اما در برخی از کتاب های تاریخ برده داری آمریکا از او به عنوان یک ارباب بد یاد شده است.

فیلم 12Years a Slave در مورد چه موضوعاتی است؟

فیلم 12 سال بردگی به عنوان یک فیلم مستند گونه تاریخی، زندگی واقعی سیاه پوستان را در قرن 19 به خوبی توصیف می کند. از این رو دیدن فیلم 12 سال بردگی توصیه می شود. فیلم 12 سال بردگی مفاهیم آزادی را در دیالوگ های جذابی مطرح می کند. از این رو دیالوگ های ماندگاری در این فیلم را خواهید شنید. دیالوگ هایی جالب، از انسان هایی که کمترین حقوق انسانی برای آنها آرزو بوده است.

بازیگران 12 سال بردگی نقش توضیحات
چیوتل اجیفور سالومون شخصیت اصلی داستان که در رویای شغل بهتر به واشینگتن سفر می کند.
میشل فاسبندر ادوین یکی از بیرحم ترین و معروفترین برده داران آمریکایی و مالک سالومون
بندیکت کامبربچ ویلیام فورد برده داری که سالومون را رایگان خرید و در زندگی او تاثیر زیادی داشت
پائول دانو تیبتس برده دار نوجوانی که سالومون را مجبور به کارهای وحشیانه نسبت به دیگر برده ها می کند.

فیلم های مشابه فیلم 12 سال بردگی

فیلم های زیر هم در مورد بردگی در دوران سیاه آمریکا هستند:

 • جانگوی آزاد شده Django Unchained: یک شکارچی برده ای را اجیر می کند تا سه برادر تبهکار را بکشد. اما این تمام ماجرا نیست.
 • آمیستاد Amistad: برده های آفریقایی که در یک کشتی به آمریکا برده می شوند، شورش کرده و همه مسئولان کشتی را می کشند. حالا به مشکل بزرگتری یعنی گم شدن در اقیانوس خورده اند.
 • من برده هستم I Am Slave: این فیلم در مورد تاریخ برده داری نیست. بلکه داستان برده داری را در سال 2010 روایت می کند.

21- فیلم برف شکن Snow piercer

برترین فیلم های خارجی

در فیلم برف شکن دنیا دچار یخبندان شده و بازماندگان این سرما در یک قطار زندگی میکنند. فاصله طبقاتی در این قطار بسیار زیاد است . کورتیس سعی دارد علیه مسئولان قطار قیام کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم برف شکن را میگه:

در لیست بهترین فیلم های تاریخ سینمای جهان یک بار دیگر به فیلمی جذاب و پر مفهوم از جو کارگدان بزرگ کره ای می رسیم و آن هم فیلمی به نام برف شکن است. فیلم برف شکن برتر علاوه بر جنبه های علمی، تخیلی و اکشن یک فیلم کاملاً سیاسی با مفاهیم بسیار جذاب است. داستان فیلم در مورد یک قطار است که تمام سرنشینان آن بازماندگان انسان ها بر روی کره زمین است و دائم در حال حرکت می باشد. در واقع این قطار فاصله طبقاتی و و روابط بین طبقات را به خوبی نشان می ‌دهد. طبقه ضعیف جامعه می ‌خواهد نسبت به طبقه مرفه قیام کنند و این ماهیت سیاسی داستان است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 کره جنوبی 2013 سیاسی 125 بونگ جون هو  سی جی اینترتینمنت

داستان فیلم برف شکن به این صورت است که دنیا در دومین عصر یخبندان فرو رفته و تنها عده کمی از انسان ها توانسته اند سوار قطار یا همان برف شکن شوند. این برفشکن هر سال یک بار دور زمین می چرخد. قطار باید بدون توقف باشد چرا که در صورت توقف، سرما و یخبندان جان سرنشینان که در واقع همان بازماندگان هستند را خواهد گرفت. این قطار در واقع به دو بخش تبدیل شده یک بخش که ابتدای قطار است جایگاه اعیان و اشراف و قشر مرفه جامعه است و انتهای قطار جایگاه قشر فقیر و تهیدست جامعه. ساکنان انتهای قطار دست به شورش و انقلاب می زنند و برای اولین بار به واگن های ابتدایی قطار می آیند. جایی که تفاوت فقیر و غنی را به خوبی می توان درک کرد. فیلم برف شکن پر از مفاهیم و نمادهای سیاسی است. طبقه فرودست جامعه که در پایین ترین سطح امکانات زندگی می کند، در نهایت علیه ظلم و ظالم قیام می کند. اما آیا صرف قیام برای از بین بردن این فاصله طبقاتی کافی است؟

تحلیل و بررسی فیلم Snow piercer

درست است که فیلمنامه Snow piercer توسط جون بونگ نوشته شده، اما کتاب های مختلفی مانند کتاب برفشکن ژاکوب و کتاب هایی مانند ژان مارک و بنجامین نیز در متن تاثیرگذار بوده اند. فیلم برف شکن هم در لیست فهرست بهترین فیلم های خارجی قرار دارد چرا که علاوه بر تصویربرداری بسیاز قوی توانسته شکاف طبقانی را به خوبی به نمایش بگذارد. این فیلم خارجی به علاقمندان ژانرهای اجتماعی پیشنهاد می شود.

یکی از ویژگی های قابل تحسین بونگ این است که از اساتید خود و از کسانی که داستان فیلم را از آنها الهام گرفته، به صورت نامحسوس در فیلم تقدیر می کند. از آنجایی که فیلم برف شکن براساس رمان گرافیکی ژان مارک روشه فرانسوی ساخته شده، در اغلب سکانس ها، از نقاشی ها او روی دیوار قطار استفاده کرده است. گیلیام که شخصیت خاص داستان است، نام همکار بونگ بوده که کمی قبل از شروع فیلم فوت می کند. جالب است بدانید بونگ به دلیل کمبود بودجه نتوانست خیلی از سکانس ها را بسازد. مثلا او قصد نشان دادن باغ وحش و … هم داشت.

چرا فیلم برف شکن را ببینیم؟

به همان اندازه که کتاب های جرج اورول ارزش خواندن دارد! از هر نظر فیلم برف شکن یک فیلم سیاسی قابل ستایش است. پر از مفاهیم سیاسی و جذاب. موضوعاتی که به نظر نه تنها بونگ به آنها علاقه مند است، بلکه با نمایش هنرمندانه و خلاقانه آنها چه در انگل، چه در اوکجا و حتی در مادر و میزبان (دیگر فیلم هایی که بونگ کارگردانی کرده است)، تلویحا به آن ها اشاره کرده است.

بازیگران فیلم برفشکن نقش توضیحات
کرییس ایوانز کریس ایوانز کورتیس رهبر اصلی گروه معترضین که علیه مسئولان قطار قیام می کنند.
سونگ کانگ هو سونگ کانگ هو نم گونک کسی که ویژگی های امنیتی درهای قطار را طراحی کرده و فقط خودش می داند چگونه می توان آن ها را از کار بیاندازد.
جیمی بل جیمی بل ادگار دست راست کورتیس که تلاش زیادی برای قیام علیه مسئولان قطار می کند.
جان هارت جان هارت گیلیام رهبر معنوی گروه معترضین!

سریال ها و فیلم های شبیه برف شکن

در فیلم برف شکن به توضوح اختلاف طبقانی اقشار مختلف جامعه را می بینیم. اگر به ژانرهای اجتماعی علاقه دارید می توانید فیلم های زیر را هم دنیال کنید:

 • قطار بوسان Train to Busan: یک بیماری ویروسی در کره شیوع پیدا کرده و سرنشینان یک قطار سعی دارند به بوسان که هنوز ویروس به آنجا نرسیده بروند.
 • انگل Parasite: فیلم دوم از همین لیست!
 • قطار افسار گسیخته runaway train: دو متهم در یک قطار بی ترمز گیر افتاده اند و حالا باید برای رهایی از آن فکری کنند.

22- احضار The Conjuring

بهترین فیلم های سینمای جهان

خانواده ای به نام برون به تازگی به یک خانه جدید نقل مکان کرده اند اما در این خانه چیزهای عجیب و ترسناکی احساس می شود…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم احضار 1 را میگه:

کمپانی برادران وارنر در سال 2013 فیلمی را منتشر کردند که به عقیده اغلب کارشناسان می توان ان را به عنوان یکی از موفق ترین و ترسناک رین فیلم های دهه دو قرن بیست و یکم یعنی از سال 2010 تا 2020 نامگذاری کرد. سه گانه احضار ساخته جیمز وان کارگردان مطرح فیلم های ترسناک، یکی از بهترین فیلم های جهان در این ژانر است.

کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
آمریکا 2013 ترسناک 112 جیمز وان برادران وارنر
آمریکا 2016 ترسناک 134 جیمز وان برادران وارنر
آمریکا 2021 ترسناک 112 جیمز وان برادران وارنر

خانواده پرون به تازگی به خانه ای جدید نقل مکان کرده اند. آنها در این عمارت قدیمی که در روستایی دورافتاده است سکونت می کنند. پس از مدتی بانوی خانه یعنی کرولین به قدرت های عجیب و ترسناک در خانه پی می برد. از این رو از شوهرش می خواهد که برای این موضوع فکری کند. او و شوهرش به این نتیجه می رسند که از دو محقق که تخصصشان در مورد مسايل ماورالطبیعه است کمک بگیرند. آنها نزد اد و لورین وارن می روند. اد و لورین تحقیقاتشان را آغاز می کنند.

حقایق جالب فیلم احضار

سازنگان فیلم به درجه R که انجمن سینمایی آمریکا به فیلم داده بود معترض شدند. آنها اعتقاد داشتند فیلم هیچ محتوای نامناسبی ندارد. دقیقا هم همین طور است. اما علت درجه R فقط ترسناک بون زیاد آن عنوان شد! در کشور فیلیپین مسيولان سینماها از کشیش استفاده کردند. آنها اعتقاد داشتند با حضور کشیش ها  شیاطین در سالن سینما نخواهد بود. چرا که عده ای از تماشاچیان فیلم اظهار داشتند حضور شیاطین را در سینماهایی که فیلم احضار در آن ها پخش می شوپد را حس می کنند.

جوایز و دستاوردهای فیلم The Conjuring

فیلم احضار به قدری موفق بود که به تا به حال اسپین آف های زیادی از آن ساخته شده است. این فیلم در اغلب جشنواره های فیلم های ترسناک مانند Fangoria Chainsaw Awards ،  Empire Awards و Saturn Awards مورد تمجید واقع شد و به عنوان بهترین فیلم سال 2013 در ژانر ترسناک انتخاب گردید.

بازیگران فیلم احضار 1 نقش توضیحات
لیلی تیلور لیلی تیلور کارولین پرون بانوی خانه!
رون لیوینگسون رون لیوینگسون راجر آقای پرون
ورا فارمیگا ورا فارمیگا لورین متخصص در علوم فرا زمینی
پاتریک ویلسون پاتریک ویلسون اد همکار و دستیار لورین

فیلم های ترسناک مشابه با فیلم احضار

فیلم های زیر جزو بهترین فیلم های جهان در ژانر ترس و وحشت هستند.

 • شوم Sinister: یک مادر تنها و دو فرزندش به خانه ای جدید در نزدیکی یک روستای دورافتاده نقل مکان می کنند. اما نمی دانند این خانه نشان کرده شیاطین است.
 •  وحشت در آمیتی ویل The Amityville Horror: جرج از این که توانسته خانه ای ارزان را بخرد بسیار خوشحال است. اما  به زودی متوجه می شود که دلیل ارزان بودن این خانه  چیست.
 • راهبه The Nun: یک راهبه به شکل عجیب مرده است. پدر برک باید به رومانی برود و از علت ماجرا سر در بیاورد.

23- فیلم اسکای فال Skyfall

فیلم های برتر راتن تومیتوز

در فیلم اسکای فال سازمان اطلاعات انگلیس فکر می کند که جیمز باند در استانبول کشته شده است. اما وقتی که جیمز را در لندن می بینند، در مورد صداقت و وفاداری او شک می کنند. از این رو با دادن ماموریت جدید برای پیدا کردن رائول سیلوا دوباره او را مورد آزمایش قرار می دهند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم اسکای فال را میگه:

به جرأت می توان فیلم اسکای فال را یکی از خوش ساخت ترین تریلرهای جیمز باند دانست. این قسمت از جیمز باند که در واقع بیست و سومین قسمت آن هم هست، با کارگردانی سم مندس تولید شده است. به همین دلیل تفاوتی چشمگیری بین این قسمت از جیمز باند با قسمت های دیگر وجود دارد. به عقیده اکثر منتقدین و کارشناسان فیلم اسکای فال تجمیع همه ویژگی ها خوب قسمت های قبلی مانند شخصیت پردازی و لوکیشن های جذاب است برای همین هم چزء ده فیلم برتر تاریخ سینما از نگاه منتقدان قرار گرفت.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 بریتانیا 2012 اکشن-ماجراجویی 143 سم مندس  ایان پروداکشن

داستان فیلم های جیمز باند معمولا مستقل از هم هستند. در این قسمت جیمز باند ماموریت دارد که به دنبال فردی به نام رائول سیلوا بگردد.

داستان فیلم از آنجا شروع می شود که MI6 فکر می کند جیمز در استانبول مرده است. اما طبق معمول جیمز باند نمرده و حالا در ماموریت جدید باید به دنبال یک هارد دیسک بگردد که حاوی اطلاعات بسیار مهمی از سازمان امنیت انگلیس است. این اطلاعات در اختیار فردی به نام رائل سیلوا قرار دارد به همین دلیل جیمز می بایست به دنبال رائول سیلوا بگردد. این ماموریت برای جیمز باند بسیار مهم است چرا که اعتماد سازمان به او کم شده و باید در این ماموریت وفاداری و لیاقت خود را به سازمان اثبات کند. خاویر باردم به خاطر بازی زیبا در این نقش تحسین مخاطبین و منتقدین را برانگیخت.

یکی از موضوعات مهمی که به موفقیت فیلم اسکای فال کمک بزرگی کرد، موسیقی بی نظیر آن است. اسکای فال شاهکار خواننده بریتانیایی ادل است که در روز ملی جیمز باند یعنی 5 اکتبر منتشر شد. کسب امتیاز 92 از 100 در سایت راتن تومیتوز نشان می دهد که فیلم Skyfall را می توان بهترین فیلم سینمایی خارجی در زمان خود دانست.

نقد و بررسی فیلم اسکای فال


صحنه درگیری روی قطار در فیلم واقعی است و کریگ (بازیگر نقش جیمز باند) اصرار داشته از بدلکار استفاده نشود! به نظر از تام کروز (بازیگر مطرح سینمای هالیوود) این کار را یاد گرفته است. البته مندس، کارگردان اسکای فال، در ابتدا با این موضوع مخالف بود، اما به خاطر اصرار خود کریگ آن را پذیرفت.
مناطقی که از این فیلم در اسکاتلند تصویربرداری شد، به قدری جذاب بودند که بعدها به مناطق توریستی تبدیل شدند. این موضوع قبلا برای فیلم شجاع دل هم تکرار شده بود.
نکته جالب فیلم اسکای فال، در مورد موسیقی آن است. آهنگ اسکای فال به قدری زیبا بود که در گرمی هم خوش درخشید. جالب است بدانید ادل در هنگام ضبط آهنگ باردار بود و اعتقاد داشت که نباید در هنگام بارداری این آهنگ را بخواند! اما با اصرار تهیه کنندگان این آلبوم، اسکای فال را خواند و جز بهترین آهنگ های او محسوب می شود.

دلیل پیشنهاد فیلم اسکای فال چیست؟

تبدیل یک فیلم جاسوسی و اکشن به یک اثر در خور احترام، کاری است که سم مندس به خوبی انجام داده است. کمتر پیش می آید که یک فیلم اکشن و جاسوسی بتواند در زمره فیلم هایی تحسین شده توسط کارشناسان قرار بگیرد.اما اسکای فال در این زمینه متفاوت عمل کرده است. از این رو اسکای فال واقعا جذاب و دیدنی شده. است.

هنرمند نقش توضیحات
دنیل کریگ جیمز باند شخصیت اصلی داستان که باید دوباره وفاداری خود را به سازمان اطلاعات انگلیس نشان دهد.
جودی دنچ خانم ام رئیس جیمز باند و عضو سازمان اطلاعاتی انگلیس
خاویر باردم رائول سیلوا مامور سابق سازمان اطلاعات انگلیس که در حال حاضر تهدیدی برای سازمان است
نائومی هریس ایو مامور میدانی سازمان اطلاعات انگلیس که برای کمک به جیمز ماموریت دارد

فیلم های مشابه فیلم اسکای فال

اگر به فیلم های در مورد ماموریت های غیرممکن! جاسوسان انگلیسی و آمریکایی! علاقه دارید، به شما پیشنهاد می کنیم، این فیلم ها را ببینید:

 • کازینو رویال Casino Royale: جیمز باند باید در یک کازینو یک مسابقه شرط بندی را پیروز شود تا بتواند لو را شکست دهد.
 • ماموریت غیر ممکن Mission Impossible: اطلاعات کمیته المپیک به خطر افتاده و یک جاسوس آمریکایی باید جلو لو رفتن اطلاعات را بگیرد!
 • هویت بورن The Bourne Identity: جاسوس جیسون بورن، حافظه خود را از دست داده و نمی داند چرا عده ای می خواهند او را بکشند.

24- فیلم آخرین گشت End of Watch

بهترین فیلم های سینمای جهان 2022 2021 2020 2019

فیلم آخرین گشت دو افسر وظیفه شناس و حرفه ای به نام های برایتون و مایکل که مامور گشت شب هستند را به تصویر کشیده. آن ها باید به محله های پایین شهر و نا امن بروند. یک گروه تبهکاری پس از این که این دو پلیس اقدام به ضبط پول و اسلحه های آن ها می کنند، تصمیم به انتقام گیری از پلیس دارند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم آخرین گشت را میگه:

اگر بخواهیم نام یک بازیگر که در سینمای هالیوود به حقش نرسیده را ذکر کنیم بی‌شک او جیک جیلنهال است. بازیگری که استعداد بسیار خوبی دارد و نقش های بسیار سختی را هم بازی می کند. اما معمولا به دلیل اقبال منتقدین به دیگر بازیگران، جایزه خاصی به دست نمی آورد. او در فیلم آخرین گشت نقش یک پلیس وظیفه شناس و حرفه ای آمریکایی را دارد که معمولاً در شیفت شب کار می کند. به نظر می ‌رسد که او کلا به این ‌گونه فیلم‌ ها علاقه دارد. چرا که در فیلم شبگرد نیز نقش خبرنگاری را بازی می ‌کند که فقط شب ها کار می کند. به هر حال فیلم آخرین گشت End of Watch که با نام پایان کشیک هم شناخته می شود را به علاقه مندان به فیلم های پلیسی پیشنهاد می کنیم.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 آمریکا 2012 اکشن 109 دیوید آیر  اوپن رود

داستان فیلم End of Watch در مورد دو پلیس پرتلاش در آمریکا است که به محله‌ های خلافکاران آمریکایی در حوزه قاچاق مواد مخدر گشت میزنند. اما در آخرین گشت خود مقداری پول و اسلحه را از یک باند مخوف مصادره می کنند… 

حقایق فیلم آخرین گشت

جیک جیلنهال از فیلم آخرین گشت به عنوان یکی از تاثیر گذار ترین فیلم های خود یاد می کند. چرا که برای ایفای این نقش، به همراه میشل پانه، مجبور شدند 5 ماه و هر روز 12 ساعت مهارت پلیسی را یاد بگیرند. آنها برای تقویت عضلات و قدرت بدنی خود، در دوره های رزمی پلیس لس آنجلس هم شرکت کردند. آنها حتی واقعا به گشت های شبانه پلیس لس انجلس می رفتند تا با حال و هوای این گونه گشت ها آشنا شوند. در یکی از این گشتها، جک واقعا شاهد یک قتل بود!

چرا فیلم اخرین گشت به عنوان یک فیلم جذاب پلیسی مطرح است؟

مهمترین پیام و نتیجه از فیلم، وجدان کاری است. جک جیلنهال و میشل پانه به خوبی حس وجدان و وظیفه شناسی را در دو مامور پلیس القا می کنند. به همین دلیل علاقه مندان به این سبک از فیلم ها، می توانند به عنوان یک فیلم جذاب روی آن حساب باز کنند.

بازیران فیلم پلیسی نقش توضیحات
جیک جیلنهال جیک جیلنهال برایان تیلور پلیس لس آنجلس که قبلا افسر نیروی دریایی بوده است و حالا باید در گشت های شبانه پلیس فعالیت کند.
میشل پانه میشل پانه مایک زاوالا همکار برایان در شیفت شب مبارزه با مواد و خلاف در شهر لس انجلس
ناتالی مارتینز ناتالی مارتینز گابی همسر میشل که خیلی با شیفت شب همسرش موافق نیست.
آنه کندریک آنه کندریک جانت همسر برایان که سلامتی و امنیت جانی برایان برای او خیلی مهم است.

فیلم هایی شبیه فیلم End of Watch

اگر به فیلم های پلیسی علاقه مند هستید، می توانید این سه فیلم هم مشاهده کنید.

 • کراون ویک Crown Vic: ری ماندل مامور حرفه ای گشت شبانه است. اما باید در یک ماموریت مهم با همکار تازه کارش موفق به دستگیری قاتلان شود.
 • روز میهن پرستان Patriots Day: انفجاری در روز ملی آمریکا در بوستون اتفاق افتاده است. مامورین باید عوامل انفجار را دستگیر کنند.
 • روز آموزش Training Day: یک افسر مبارزه با مواد مخدر باید در اولین روز کاری چالش های مهمی را بگذراند.

25- شیوع Contagion

فیلم برتر تاریخ سینمای جهان

فیلم شیوع پاندمی ویروسی خطرناک در دنیا و شیوع آن را روایت کرده. این ویروس به سرعت و از طریق تنفس منتقل می شود. یک گروه از پزشکان و پرستاران سعی در کنترل و تحقیق در مورد این بیماری دارند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم شیوع را میگه:

اگر تا قبل از بحران کرونا فیلم شیوع را تماشا می کردید، آن را یک فیلم تخیلی در حوزه فاجعه و پزشکی قلمداد می کردید. اما با وجود بیماری کرونا فیلم Contagion بیش از پیش بر سر زبان ‌ها افتاد. فیلم در سال ۲۰۱۱ نقدهای مثبتی گرفت. نکته مهم آن در مورد دقت های علمی و پزشکی فیلم بود.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
ب آمریکا 2011 دلهره آور 106 استیون سودربرگ  دابل فیوچر

داستان فیلم شیوع در مورد یک بیماری ویروسی یعنی چیزی شبیه به کرونای امروزی است که به عنوان یک پاندمی منتشر شده و نسل بشر را به خطر می اندازد. یکی از حقایق جالب در مورد فیلم شیوع این است که این فیلم بیشتر از اینکه در سال ۲۰۱۱ فروش داشته باشد، در سال ۲۰۲۰ فروش داشت. چرا که نسخه اینترنتی آن در سال ۲۰۲۰ توسط شرکت برادران وارنر منتشر و فروخته شد . به عبارت دیگر این فیلم پزشکی از نظر گیشه بعد از ۱۰ سال به عنوان یکی از بهترین فیلم های جهان مورد استقبال قرار گرفت.

داستان فیلم شیوع پزشکی بوده و در مورد یک بیماری مانند کرونا که از طریق سطوح آلوده و از طریق تنفس به دیگر افراد منتقل می شود.

نقد و بررسی فیلم شیوع

فیلم در واقع نسخه مدرن و امروز از اتفاقات مربوط به آنفلوانزای اسپانیایی بود که در سال 1918 شیوع پیدا کرد. اما فیلم از لحاظ زیادی شبیه به واقعیت امروزه جهان یعنی پاندمی کرونا است. فیلم نشان می دهد که این بیماری از خفاش! تولید شده و در منطقه ای در شرق آسیا شیوع پیدا کرده است. دقت علمی فیلم از منظر پزشکی بالا است و چندین سازمان جهانی در حوزه بهداشت و اپیدمیولوژی مانند ELS در ساخت فیلم شیوع کمک کرده اند.

جالب است بدانید که در فیلم شیوع نشان می دهد که این ویروس از یک خفاش به انسان منتقل شده است .چیزی که به نظر می ‌رسد در واقعیت هم همینگونه باشد، البته انتقال کرونا از حیوان به انسان هنوز مورد مجادله است!

چرا فیلم Contagion را برای دیدن انتخاب کنیم؟

یا هالیوود واقعا پیش گو است و خیلی از اتفاقات آینده را به درستی حدس می زند یا اینکه اتفاقاتی که قرار است در آینده بیفتد، اول به دست نویسندگان هالیوودی می رسد. در هر صورت دیدن فیلمی که 10 سال پیش کرونا را تا این حد از شباهت نمایش دهد، ارزش دیدن و البته فکر کردن دارد.

هنرمند نقش توضیحات
ماریون کوتیلارد ماریون کوتیلارد دکتر لئونورا اورانتس اپیدمیولوژیت سازمان بهداشت جهانی، کسی که در مورد ریشه بیماری تحقیق می کند
مت دیمون مت دیمون میچ امهوف کسی که به نظر می رسد از پاندمی جان سالم به در ببرد و بدنش دارای آنتی بادی ویروس باشد.
جود لا جود لاو آلن کرومویده شخصیتی که اعتقاد دارد، ویروس یک توطئه است و دلیل طبیعی ندارد.
کیت وینسلت کیت وینسلت دکتر ارین میزر  افسر سرویس اطلاعات پاندمی که باید در همراه اورانتس و امهوف باید روی این ویروس و کنترل مرگ و میر آن تحقیق کنند.

 فیلم های مشابه شیوع

اگر به ژانرهای هیجانی و موضوعات پزشکی علاقمند هستید پیشنهاد می کنیم فیلم های خارجی زیر را هم ببینید:

 • جنگ جهانی زد World War Z: جری به عنوان مامور سازمان ملل ماموریت دارد جلوی زاد و ولد زامبی ها را بگیرد.
 • شیوع Outbreak: دکتر دنیلز باید در مورد یک بیماری عفونی و ویروسی که در ارتش آمریکا در حال شیوع است تحقیق کند.
 • ۱۲ میمون 12Monkeys: جیمز که یک زندانی است باید به گذشته برگردد و از شیوع یک بیماری ویروسی جلوگیری کند.

26- دست نیافتنی ها Intouchables

بهترین فیلم های سینمای جهان

فیلیپ نیازمند استخدام پرستار است. او در بین همه واجدین شرایط یک مهاجر سابقه دار سیاهپوست را انتخاب می کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم دست نیافتنی ها را میگه:

اگر بخواهیم چند اثر شاخص در سینمای مستقل فرانسه نام ببریم قطعا یکی از این آثار، فیلم انگیزشی و کمدی دست نیافتنی ها (اینتاچبل) است. این فیلم توانست با استقبال بی نظیر در اروپا و آمریکای شمالی مواجه شود. عنصر اصلی در این فیلم (که علاوه بر کمدی، درس های زیادی هم دارد!) تقابل و تفاوت دو قشر متفاوت از جامعه است که اگر در کنار هم باشند اتفاقا باعث کمال یکدیگر خواهند بود!

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
آمریکا 2011 بیوگرافی 112 اولیور نیکاچه برادران وارنر

شخصیت اصلی داستان فردی میانسال و معلول به نام فیلیپ است. فیلیپ نویسنده درونگرا و البته پولدار است که نیاز به پرستار دارد. از این رو در پی استخدام یک پرستار است تا کارهای مختلف او را انجام دهد. او در بین افرادی که برای پرستاری نزد او می آیند جوانی سیاهپوست و مهاجر و البته سابقه دار به نام دریس را انتخاب می کند. دریس از هر لحاظ با فیلیپ متفاوت است و در نقطه مقابل او قرار دارد. همین تقابل و تفاوت ماهیت اصلی داستان است.

نقد و بررسی فیلم دست نیافتنی ها

این فیلم کمدی و انگیزشی جزو بهترین آثار سینمای فرانسه است. لحظات خلاقانه در آن بسیار زیاد است. همانطور که اشاره شد تقابل بین دو شخصیت کاملا متفاوت (یکی درونگرای محض و دیگری برونگرای افراطی) لحظات جذابی را برای مخاطبین ایجاد می کنند. البته کارگردان این فیلم توانسته به خوبی بین عناصر درام و کمدی تمایز قاپل شود. یعنی فیلم علی رغم صحنه های بسیار جذاب طنز و کمدی، از عناصر لودگی و فکاهی به دور است و تعادلی جذاب بین موضوعات جدی و شوخی را ارائه می دهد.

آیا فیلم Intouchables را ببینیم؟

بدون شک اگر این فیلم به زبان انگلیسی ساخته می شد، (فیلم به زبان فرانسوی است و باید آن را یا با دوبله یا با زیر نویس تماشا کنید) قطعا می تواسنت موفقیت های تجاری بیشتری داشته باشد. هر چند که در اروپا و در آمریکای شمالی جزو بهترین و پرفروش ترین فیلم های غیر انگلیسی زبان بود، اما مطمئنا ساخت آن به زبان انگلیسی می توانست جوایز بیشتری را برای آن داشته باشد.

بازیگران فیلم دست نیافتنی ها نقش توضیحات
فرانسوا کلوزه فرانسوا کلوزه فیلیپ شخصیت اصلی داستان
عمر سی عمر سی دریس یک مهاجر سابقه دار که پرستار فیلیپ می شود
ماره ونینگهام ماره ونینگهام مگیل دستیار فیلیپ
آنه للی آنه للی ایوان از نویسندگان و همکاران فیلیپ

فیلم های معروف دنیا که مشابه فیلم دست نیافتنی ها هستند

فیلمهای زیر جزو بهترین فیلم های جهان هستند که در ژانر درام و کمدی جای می گیرند.

 • فهرست آرزوها The Bucket List: دو پیرمرد قصد دارند در آخرین روزهای عمر خود همه آرزوهای دست نیافته خود را بر آورده کنند.
 • راه The Way: یک پدر برای پیدا کردن فرزند گم شده اش راهی یک سفر دور و دراز می شود.
 • سامبا Samba: این فیلم در مورد یک مهاجر سنگالی است که از کشورش به فرانسه آمده و دنبال کار می گردد.

27- تلقین Inception

جدیدترین فیلم های جهان

دام کاپ باید یک تفکر را در ذهن یک نفر خاص ایجاد کند. او به همین دلیل گروهی را تشکیل می دهد. اما به نظر لازم وارد لایه های مختلفی از رویا شود!

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم تلقین را میگه:

کریستوفر نولان یکی از کارگردانان صاحب سبک سینمای هالیوود است که عمده فیلم های او موضوعاتی علمی و تخیلی را روایت می کنند. او معمولا در فیلم هایش روی موضوعاتی بسیار پیچیده و حساس تمرکز دارد. از این رو فیلم هایش نیاز به دقت زیاد و یا حتی تماشای چندباره برای درک دارند. او معمولا فیلم هایش را با استفاده از نمادها و مفاهیم مختلف می سازد.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
آمریکا 2010 علمی تخیلی-اکشن 148 کریستوفر نولان برادران وارنر

دام کاب به خاطر استعداد و مهارت عجیبش در تیررس گروه های اطلاعاتی و جاسوسی است. او می تواند اطلاعات را از ذهن افراد بخواند. گروه های اطلاعاتی و جاسوسی در ازای آزادی از او می خواهند فرآیندی متفاوت از تواناییهایش را انجام دهد. یعنی یک تفکر (و یا یک رویا) را درون ذهن یک فرد خاص قرار دهد. کاری که دام کاب هرگز تا به حال انجام نداده است. اما برای انجام دادن آن تلاش می کند. او یک گروه را تشکیل می دهد تا بتوانند این ایده را عملیاتی کند.

نقد فیلم تلقین

فیلم اینسپشن یکی از علمی ترین فیلم ها در حوزه روانشناسی خواب و بررسی لایه های مختلف رویا است. در این فیلم دام کاپ تا لایه چهارم رویا نفوذ می کند. موضوعی که تا به امروز از لحاظ علمی اثبات نشده است اما هیچ بعید نیست که این توانایی در آینده در اختیار انسان ها قرار بگیرد! پایان باز فیلم هم در نوع خود جالب است. در انتهای فیلم دام به سمت فرزندانش می رود اما مشخص نیست او در عالم رویا است یا واقعیت؟

جوایز مربوط به فیلم Inception

فیلم علمی تخیلی تلقین توانست در بخش های فنی موفق باشد. این فیلم در بخش هایی مثل جلوه های ویژه، صداگذاری و فیلم برداری بسیار کامل و بی نقص بود و توانست در جشنواره های مختلف مورد تمجید قرار بگیرد. این فیلم در سال 2010 رقابت تنگاتنگی با فیلم شبکه اجتماعی داشت.

بازیگران فیلم تلقین نقش توضیحات
لئوناردو دیکاپریو لئوناردو دی کاپریو  دام کاب شخصیت اصلی داستان
ماریون کوتیلارد ماریون کوتیلارد  مال  همسر دام
کیلیان مورفی کیلیان مورفی  رابرات  طعمه رگوه دام که باید یک تفکر را در ذهن او ایجاد کنند!
تام هاردی تام هاردی آیمس جزو گروه دام

فیلمهای مشابه با فیلم اینسپشن

فیلم های زیر نیز جزو بهترین فیلم های جهان به شمار می آیند. این آثار فیلم های معروف دنیا هستند که شباهت داستانی با اینسپشن دارند.

 • کد منبع Source Code: درون یک قطار انفجاری عجیب رخ می دهد. پلیس قصد دارد یک سرباز مرده را با استفاده از دستگاهی خاص به زمان قبل از انفجار قطار بفرستد.
 • طبقه سیزدهم The Thirteenth Floor: یک دانشمند علم کامپیوتر کشفی بزرگ می کند و این کشف را از طریق ایمیل به دوستش اطلاع می دهد. فردای این اتفاق، دوستش به قتل می رسد. هانن متوجه می شود که کشف او برایش خطرات زیادی به دنبال دارد.
 • حلقه مرگ Looper: تبهکاران قصد دارند با استفاده از یک روش عجیب یکی از دشمنان خود را به 30 سال قبل بفرستند. یک گروه دیگر در 30 سال قبل منتظر است تا این تبهکار را به قتل برساند.

28- فیلم سخنرانی پادشاه The Kings Speech

جدیدترین فیلم های جهان

در فیلم سخنرانی پادشاه جرج ششم که به تازگی به پادشاهی رسیده است، دارای لکنت در گفتار است. اما او باید یک سخنرانی بسیار مهم با میلیونها شنونده انجام دهد. یک گفتاردرمانگر او را در حل این مشکل یاری می کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم سخنرانی پادشاه را میگه:

یکی از فیلم های جذاب تاریخی دنیا که در سال ۲۰۱۱ به عنوان بهترین فیلم سال و بهترین کارگردانی شناخته شد، فیلم سخنرانی پادشاه The King’s Speech است. فرض کنید که قرار است یک فرد به مهمی پادشاه برای یک جمعیتی در حدود چند صد میلیون شنونده رادیویی سخنرانی کند. قاعدتا باید این سخنرانی بدون اشتباه لفظی و تپق باشد. کل داستان فیلم سخنرانی پادشاه صرفاً در مورد سخنرانی های پادشاه نیست بلکه موضوعات بسیار جذابی را که در تاریخ انگلیس وجود دارد به تصویر می ‌کشد داستان هایی که در مورد نخست وزیری نویل چمبرلین از حدود سال ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۹ اتفاق افتاده است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 بریتانیا 2010 تاریخی 118 تام هوپر  سی ساو فیلم

همان طور که اشاره شد داستان فیلم The Kings Speech در مورد سخنرانی معروف جورج ششم پادشاه بریتانیا است که در آن بحبوحه جنگ، باید برای تمام کشورهای مشترک المنافع بریتانیا سخنرانی بدون غلطی انجام بدهد. اما به دلایل مختلفی، دارای لکنت و مشکلات گفتاری است.

تحلیل فیلم سخنرانی پادشاه

کلیت فیلم واقعی است. اما سال این اتفاق 1925 است. در حالی که فیلم داستان را به سال 1939 می برد. کولین فیرث که برای فیلم سخنرانی پادشاه جایزه بهترین بازیگر را در برلین و بفتا و اسکار برد، برای این که موضوعاتی مانند لکنت را به خوبی بفهمد، کتاب های فروید و دیگر روانشناسان مطرح را خواند!
خیلی از منتقدین عقیده دارند که کارگردان فیلم سخنرانی پادشاه خیلی برای خاندان سلطنتی چاپلوسی کرده است و فقط برای این که بفتا را ببرد این فیلم را ساخته است. ( شاید هم واقعا همین طور باشد. سخنرانی پادشاه همه جوایز بفتا در سال 2011 را برد!)

چرا فیلم The Kings Speech را ببینیم؟

اگر چه می توان فیلم سخنرانی پادشاه را یک فیلم تاریخی دانست، اما بیشتر در مورد تلاش و پشتکار و امید است. شاید یک دلیل دیگر جذاب تر کردن فیلم سخنرانی پادشاه و قرار گرفتن آن در لیست بهترین فیلم های خارجی، حضور مشاور و گفتار درمان داستان است که به خوبی با مشاوره های خود، به جرج ششم کمک می کند.

بازیگران فیلم سخنرانی پادشاه نقش توضیحات
کالین فیرث کولین فیرث جرج ششم شخصیت اصلی داستان که باید برای حل مشکل گفتاری خود تلاش کند تا سخنرانی بدون نقصی را ارائه کند.
جفری راش جفری راش لیونل گفتاردرمانگر و مشاور جرج ششم که تلاش زیادی برای رفع این شکل م یکند.
هلنا بونهام کارتر هلنا بونهام کارتر الیزابت ملکه الیزابت، دختر جرج ششم
گای پیرس گای پیرس ادوارد هشتم کسی که کمتر از یک سال پادشاه انگلیس بود! و به خاطر عدم کفایت، پادشاهی را به جرج ششم داد.


فیلم ها و سریال های مشابه فیلم سخنرانی پادشاه

اگر به این سبک از فیلم ها یعنی تلفیق جنگ و سیاست و زندگی شخصی و خصوصی خاندان های سلطنتی علاقه دارید می توانید این سه فیلم سریال و فیلم را ببینید.

 • تاج The Crown: البته این یک مجموعه تلویزیونی است و اتفاقات مختلف در زندگی ملکه الیزابت را به نمایش می گذارد.
 • تاریک ترین لحظات Darkest Hour: تلاش چرچیل برای امتیاز ندادن به هیتلر، در حالی که برای صلح با هیتلر از طرف پارلمان تحت فشار است.
 • دست نیافتنی ها The Intouchables: دریس که سابقه سرقت و زندان دارد بعد از پرستاری کردن از یک نویسنده فلج، تغییرات زیادی در زندگی خود می بیند. چیزی که هیچ وقت فکر نمی کرد.

29- مجموعه فیلم سریع و خشن 2009 FAST and FURIOUS

جدیدترین فیلم های جهان 2022 2021 2020 2019

در فیلم سریع و خشن دومنیک در یک باشگاه زیرزمینی فعال و معمولا به کارهای خلاف مشغول است. یک بار پلیس به باشگاه آنها مشکوک می شود. پلیس در حین تحقیق در مورد باشگاه، دلبسته خواهر دومنیک می شود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم سریع و خشن 4 را میگه:

اگر اسم فیلم هایی مانند جیمز باند و جان ویک را آوردیم، پس باید از سری فیلم های سریع و خشن هم یاد کنیم. از همان سال 2001 که راب کوهن (کارگردان مطرح فیلم های هالیوودی) قسمت اول فیلم سریع و خشن را ساخت مشخص بود که تصمیم دارد با جیمز باند در رقابت باشد.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 آمریکا 2001 اکشن 106 راب کوهن  یونیورسال پیکچرز
آمریکا 2003 اکشن 107 جان سینگلتون یونیورسال پیکچرز
آمریکا 2006 اکشن 104 جاستین لین یونیورسال پیکچرز
آمریکا 2009 اکشن 107 جاستین لین یونیورسال پیکچرز
آمریکا 2011 اکشن 130 جاستین لین یونیورسال پیکچرز
آمریکا 2013 اکشن 137 جیمز وان یونیورسال پیکچرز
آمریکا 2017 اکشن 136 اف گری گری یونیورسال پیکچرز
آمریکا 2021 اکشن 143 جاستین لین یونیورسال پیکچرز

این قسمت از فیلم سریع و خشن 2009 هم اکشن است. دومنیک در باشگاه های زیرزمینی فعالیت می کند. یک پلیس جوان به نام برایان، به باشگاه مشکوک می شود و فکر می کند اعضای این باشگاه در جریان تبهکاری با یک کامیون نقش دارند. اما به محض دیدن خواهر دومنیک دلباخته او می شود. در این حین متوجه می شود حدس او درست بوده و واقعا دومنیک و دوستانش در جریان تبهکاری نقش دارند. حالا برایان بین دو راهی گیر کرده. یک راه این است که با دومنیک که عضو تیم تبهکاری بوده همکاری کند و یا اینکه به عنوان یک پلیس وظیفه خود را انجام دهد…

نکات جالب فیلم FAST & FURIOUS

داستان سریع و خشن فقط و فقط از یک مقاله در یک روزنامه اقتباس شده است. خبری در روزنامه منتشر می شود که عده ای از جوانان نیمه شب ها و در مناطق خاصی از نیویورک، مسابقات غیرقانونی ماشین برگزار می کنند و به اصطلاح کورس می گذارند. همین موضوع باعث شد گری اسکات تامپسون، خالق و نویسنده سریع و خشن شود.
کوهن بسیار بر طبیعی بودن همه چیز اسرار داشت. از این رو همه فیلمبرداری ها در جاده و خیابان های واقعی شهری ضبط شده است. میشل رودریگز و جوردانا بریستر تا قبل از این که در فیلم سریع و خشن بازی کنند، گواهینامه رانندگی نداشتند!

درباره فیلم سریع و خشن

اصولا تعقیب و گریز به عنوان یک ژانر محسوب نمی شود اما اگر فیلمی صحنه های زیادی از آن داشته باشد، در رده یا زیر رده فیلم های Chase قرار میگیرد. اگر شما علاقه مند به این رده از فیلم ها هستید فیلم FAST & FURIOUS را از دست ندهید! حقیقتا بدون اغراق می توان گفت سریع و خشن از بهترین فیلم های جهان در ژانر اکشن است و کمتر مثل آن دیده شده! البته این ژانر به قدری جذاب است که قطعا با دیدن یک قسمت از آن سیر نخواهید شد. توصیه می کنیم همه 10 قسمت این فیلم که یکی از بهترین فیلم های جهان است را ببینید.

بازیگران فیلم سریع و خشن 4 نقش توضیحات
وین دیزل  وین دیزل دومنیک شخصیت اصلی داستان که بعدها به رهبر گروه مبدل می شود.
پاول واکر پاول واکر برایان پلیس سابق شهر که عاشق خواهر دومنیک شده و با توجه به هدف مشترک با او، به گروه دومنیک می پیوندد.
میشل رودریگز میشل رودریگز لتی  همسر دومنیک که بسیار بر خانواده و خانواده دوستی تاکید دارد.
جوردانا بریستر جوردانا بریستر میا خواهر دومنیک و معشوقه برایان

فیلم های مشابه سریع و خشن

اکثر صحنه های فیلم سریع و خشن مربوط به تعقیب و گریز است. اگر به این سبک فیلم ها علاقه دارید، می توانید فیلم های زیر هم مشاهده کنید:

 • کسب و کار ایتالیایی The Italian Job: یک گروه از دزدان حرفه ای، پس از دزدی شمش های طلا قصد جشن گفتن دارند. اما متوجه می شوند که یکی از اعضا شمش ها را برداشته و فرار کرده است.)
 • مسابقه مرگ Death Race: یک مجرم باید در یک مسابقه رانندگی بی رحمانه شرکت کند تا آزاد شود.)
 • مکس دیوانه جاده خشم Mad Max Fury Road: فیوروسا، فرمانده یاغی ایمورتان همسران او را فراری میدهد و حالا لشکر ایمورتان قصد دستگیری آنها را دارد.

30- پویانمایی وال ئی WALL-E

بهترین فیلم های تاریخ سینما

در فیلم وال ای یک ربات ساده به نام وال ئی وظیفه دارد هر روز زباله هایی که انسان ها ایجاد کرده اند را جمع آوری کند. یک روز وال ئی ربات زیبا و جذابی به نام ایوا را می بیند. کار ایوا پیدا کردن نشانه های حیات برای بازگشت انسان است.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم وال ای را میگه:

یکی از فیلم برتر جهان دوبله فارسی و ماندگارترین ها در ژانر پویانمایی یا همان انیمیشن، فیلم وال ئی است. شاهکار کمپانی سازنده انیمیشن، پیکسار که در حوزه ساخت انیمیشن بر فیلم های پس از خود از لحاظ فنی و صداگذاری تاثیرگذار بود.

پویانمایی وال ئی را می توان در ژانرهای مختلف از جمله علمی و تخیلی و حتی عاشقانه نیز در نظر گرفت. این پویانمایی در سال ۲۰۰۹ در جشنواره های مختلف مورد تحسین قرار گرفت.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 آمریکا 2008 انیمیشن-تخیلی 97 اندرو استنتن  پیکسار

داستان این پویانمایی در مورد یک ربات آشغال جمع کن به نام وال ای است. سال هاست که زمین خالی از سکنه شده و وال ای وظیفه دارد این پسماند و زباله ها را جمع آوری و سطح زمین را پاکسازی کند. یک بار حین کار مشاهده می ‌کند که یک سفینه فضایی روی زمین فرود می ‌آید و رباتی به نام ایوا از آن خارج می شود که قرار است سطح زمین و نشانه های زندگی و حیات را مورد بررسی قرار دهد. داستان از آشنایی وال ئی و ایوا شروع می شود. وال ئی چهره ای مظلومانه و البته کمی قدیمی دارد که با ربات هوشمند ایوا آشنا و زندگی تازه ای را تجربه می کند. پیشنهاد می کنیم فیلم وال ئی را حتما مشاهده کنید.

حقایقی در مورد انیمیشن WALL-E

اگر فیلم جنگ ستارگان را دیده باشید، (که این فیلم هم شایستگی حضور در این لیست را دارد، ) رباتی به نام R2-D2 را به خاطر خواهید آورد. صدای این ربات آنقدر دلنشین بود که برای وال ئی هم در نظر گرفته شد. در ابتدا قرار بود وال ئی آرنج داشته باشد. اما کارگردان اعتقاد داشت اگر آرنج داشته باشد بهتر می تواند احساسات را بروز دهد. پس نباید آرنج داشته باشد! السا نایت که صداپیشه ایوا بود، نه صدا پیشه است و نه دوبلور . او یک کارمند پیکسار است که خیلی اتفاقی به عنوان صدا پیشه ایوا انتخاب شد.
مثل همه انیمیشن های پیکسار، باز هم در وال ئی شاهد تصاویری از دیگر انیمیشن های این شرکت هستیم. مثلا در برخی از صحنه ها، در آشغال های روی زمین، عروسک های داستان اسباب بازیها، Monsters و … قابل مشاهده است.

چرا انیمیشن وال ئی را ببینیم؟

چه می شود اگر ربات ها به ما انسان ها چیزی را بیاموزند؟ اگر فیلمی وجود داشته باشد که در آن ربات ها به انسانها، عشق و فداکاری و وفاداری را بیاموزند، آیا ارزش دیدن ندارد؟ این انیمیشن در درون خود، موضوعات مختلفی را یادآوری میکند. این که انسان ها می توانند تا حدی در نابودی زمین پیش بروند که آن را تبدیل به سیاره ای غیرقابل سکونت کنند.

صداپیشگان وال ای نقش توضیحات
فیلم های برتر جهان بن بورت وال ئی رباتی آشغال جمع کن که دلبسته ایوا می شود و تحت تاثیر حضور او قرار می گیرد.
فیلم های برتر جهان الیسا نایت ایوا رباتی که وظیفه دارد بررسی کند آیا کره زمین قابلیت سکونت برای بازگشت انسان ها را دارد یا نه؟
بهترین فیلم دنیا از نگاه تماشاگران جف گارلین مک کریا کاپیتان سفینه فضایی و دستور دهنده اصلی در مورد ماموریت های ایوا
فهرست بهترین فیلم های خارجی فرد ویلارد فورث رایت رئیس زمین! کسی که برای بازگرداندن انسانها به زمین تلاش می کند.

فیلم ها و انیمیشن های مشابه وال ئی

اگر علاقه مند به دنیای انیمیشن ها هستید و از فیلم وال ئی خوشتان امده است، می توانید انیمیشن های زیر را هم ببینید:

 • انیمیشن روبات ها Robots: رادنی که خود یک ربات است سعی دارد یک ربات دیگر بسازد. اما با مشکلات زیادی مواجه می شود.
 • در جستجوی نمو Finding Nemo: دوری باید در یک اقیانوس بزرگ به دنبال نمو بگردد. اقیانوسی که خطرات زیادی هم برای نمو دارد!
 •  داستان اسباب بازی ها Toy Story: اندی اسباب بازی های زیادی دارد. اما این اسباب بازی ها هر وقت اندی نیست زنده می شوند!

31- فیلم شوالیه تاریکی The Dark Knight

 فیلم های برتر جهان

در فیلم شوالیه تاریکی اگر چه بتمن به صورت نسبی امنیت شهر را برقرار کرده اما هنوز یک گروه از خلافکاران از جمله جوکر وجود دارند. جوکر از بتمن می خواهد هویت خود را نمایان کند. در غیر اینصورت مردم عادی را خواهد کشت. بتمن باید تصمیمات سختی در مقابل جوکر بگیرد…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم شوالیه تاریکی را میگه:

واقعا کمتر اتفاق می افتد که یک فیلم ابر قهرمانی، به عنوان بهترین فیلم دنیا انتخاب شود. چون بیشتر جنبه تجاری آنها مد نظر است. اما وقتی یک فیلم ابرقهرمانی را کریستوفر نولان کارگردانی کند، قضیه کمی فرق می کند.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 آمریکا 2008 ابرقهرمانی-هیجانی 152 کریستوفر نولان  سین کوپی

فیلم شوالیه یکی دیگر از فیلم های قرار گرفته در لیست بهترین فیلم های جهان است. داستان فیلم شوالیه تاریکی از این قرار است که بتمن توانسته امنیت را بر شهر گاتهام برقرار کند. در همین حین، سر و کله یک تبهکار عجیب و غریب به نام جوکر پیدا می شود. جوکری که برای بتمن دردسر های زیادی ایجاد می کند.

ناراحت کننده ترین موضوع در مورد فیلم شوالیه تاریکی مرگ بازیگر نقش جوکر یعنی هیث لجر بازیگر با استعداد استرالیایی بود. دلیل مرگ او مسمومیت دارویی عنوان شد. اما واضح است که او برای نمایش این نقش تلاش زیادی کرده و شاید همین تلاش ها باعث شده که تاثیر بدی بر روح و روان او بگذارد. اگر به فیلم های ابرقهرمانی علاقه دارید می توانید فیلم دارک نایت The Dark Knight با اجرای بتمن و جوکر را مشاهده کنید.

حقایق فیلم شوالیه تاریکی 

یکی از خلاقیت های نولان برای این فیلم، استفاده از دوربین های گران قیمت IMAX بود. در کل، 4 دوربین IMAX در آن سال در جهان وجود داشت. اما در یکی از صحنه های تعقیب و گریز، یکی از این دوربین ها شکسته شد.
لجر حدود 6 هفته در یک هتل خود را زندانی کرد تا شبیه شخصیت جوکر شود. او جوان ترین فردی در تاریخ است که نقش جوکر را بازی می کرد و به گفته اکثر کارشناسان، حتی از جک نیکلسون، دیگر بازیگر مطرح که نقش جوکر را ایفا کرد هم بهتر بازی کرد. اما به نظر فینیکس (بازیگر فیلم جوکر)، از همه بهتر بازی کرده باشد. همانطور که در بالا اشاره شد، مرگ هیث لجر مدت کمی پس از اتمام فیلم، ناراحت کننده ترین اتفاق بود. این بازیگر با استعداد استرالیایی، مدت کمی بعد از پایان فیلم به دلیلی که مسمومیت دارویی عنوان شد، فوت کرد.

چرا فیلم The Dark Knight ارزش دیدن دارد؟

کم تر پیش می آید که یک فیلم ابرقهرمانی به عنوان یک فیلم برتر مطرح شود. چون در این فیلم ها بیشتر جنبه تجاری و گیشه مهم است تا جنبه هنری! همانطور که در بالا اشاره کردیم، مفاهیم آزادی و عدالت در این فیلم توسط نولان به سبک دیگری از تعریف می شوند. از این رو این فیلم ارزش دیدن دارد.

بازیگران سوالیه تاریکی نقش توضیحات
کریستین بیل  بتمن ابرقهرمان داستان که در مواجهه با جوکر به مشکل می خورد و باید تصمیمات سختی بگیرد.
هیث لجر جوکر عامل آشوب شهر که گاتهام را به سمت و سوی هرج و مرج و نابودی می کشاند.
آرون اکهارت هاروی دنت دادستان شهر که خیلی با بتمن هماهنگ نیست و تصمیمات خودسرانه اش برنامه های بتمن را بهم می ریزد.
مگی جیلنهال ریچل داوس وکیل منطقه گاتهام که هویت واقعی بتمن را می شناسد.

فیلم های مشابه فیلم شوالیه تاریکی

فیلم های زیر از نظر ماهیت و مفاهیم شبیه شوالیه تاریکی هستند.

 • تو هرگز اینجا نبودی You Were Never Really Here: جو، که افسر سابق  FBI بوده باید دختری را که خطرات زیادی او را تهدید می کند، نجات دهد.
 • پرتقال کوکی A Clockwork Orange: یک گروه تبهکار به خاطر مصرف یک مایع، به تبهکاران افراطی تبدیل می شود.
 • بعد از ظهر سگی Dog Day Afternoon: سانی -ال پاچینو- برای سرقت از بانک به علت عمل دوستش، باید قبل از آمدن پلیس و اف بی آی، فرار کند.

32- فیلم میلیونر زاغه نشین Slumdog Millionaire

بهترین فیلم های تاریخ سینما

جمال ملک در فیلم میلیونر زاغه نشین یک آبدارچی ساده است. او در یک مسابقه با نام چه کسی می خواهد میلیونر شود شرکت می کند. جمال در روز اول مسابقه همه سوالات را پاسخ می دهد. چیزی که عجیب به نظر می رسد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم میلیونر زاغه نشین را میگه:

سالانه حدود 1000 فیلم در سینمای بالیوود ساخته می شود. اما فیلم میلیونر زاغه نشین واقعا جایگاه خاصی دارد. البته فیلم میلیونر ژاغه نشین محصول مشترکی بین هند و بریتانیا است اما بیشتر عوامل آن ها هندی هستند. فیلم میلیونر زاغه نشین در همان سال در جشنواره ها مورد تحسین قرار گرفت و سه اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم نامه را برنده شد.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 بریتانیا 2008 اجتماعی 116 دنی بویل  کلادور پروداکشن

داستان فیلم Slumdog Millionaire که یکی دیگر از بهترین فیلم های جهان بشمار می رود، در واقع اقتباسی جذاب از رمان سوال و جواب ویکاس سواروپ (سخنگوی قدیم وزارت امورخارجه هند) در مورد یک نوجوان است که در یک مسابقه با جایزه ای بزرگ شرکت می کند. در این مسابقه از او سوالات چهار گزینه ای مختلفی پرسیده می شود. این مسابقه در دو روز برگزار می شود. روز اول جمال همه سوالات، که البته سوالات بسیار سختی هستند را به درستی پاسخ می دهد. همین موضوع باعث می شود که گمانه زنی های زیادی در مورد پاسخ های او به وجود آید. در نهایت زاغه نشین به یک میلیونر تبدیل می شود. فیلم میلیونر زاغه نشین ساخته دو دهه قبل است اما ارزش دیدن دارد چرا که در زمره فیلم های برتر راتن تومیتوز و 10 فیلم برتر جهان دوبله فارسی قرار گرفته.

نکته های جالب فیلم میلونر زاغه نشین

واژه ای که برای این فیلم در نظر گرفته شده هم جنجال برانگیز شد. واژه Slumdog که توسط کارگردان بریتانیایی برای فیلم در نظر گرفته شده اگر چه معنای زاغه نشین یا کپرنشین می دهد، اما در واقع به معنای سگ حلبی نشین است. واژه ای که در زمان استعمار (غارت) هند توسط بریتانیا در قرن های 19 و 20 توسط انگلیسی ها به هندی ها نسبت داده میشد! در حالی که اسم اصلی کتاب اقتباس شده، سوال و جواب بود. منتقدان اعتقاد داشتند که اگر هر کسی، فیلمی با موضوع فقر و بدبختی در جهان سوم بسازد حتما به او اسکار می دهند.

نکته جالبی که پس از انتشار فیلم به وجود آمد شکایت نهاد های حقوق بشری از آن بود. نهاد های حقوق بشری اعتقاد داشتند در فیلم تهیدستان و فقرا به شکل بدی به تصویر کشیده شده اند و به آنها توهین شده است. اما تمامی این موارد باز هم باعث نشد که فیلم میلیونر زاغه نشین یکی از بهترین فیلم های جهان شناخته شود.

چرا فیلم میلیونر زاغه نشین؟

آن چه بیشتر در فیلم مود توجه است سوالاتی است که جمال باید پاسخ دهد. سوالاتی که به خوبی، خلاقانه و شگفت انگیز فرهنگ هندی و فرهنگ غربی را مقایسه می کند و رابطه بین تلاش افراد و انتخاب های مهم آنها در بزنگاه های مهم زندگی را یاد آور می شود. از این رو فیلم بسیار هیجانی و جذاب است.

هنرمند نقش توضیحات
دو پتل جمال ملک آبدارچی یک شرکت ساده که در مسابقه چه کسی می خواهد میلیونر شود، شرکت کرده است.
فریدا پیانتو لاتیکا معشوقه جمال، همه تلاش جمال برای به دست آوردن این پول به خاطر لاتیکا است.
انیل کاپور  مجری مسابقه مجری مسابقه چه کسی می خواهد میلیونر شود؟
مدهور میتال سلیم برادر جمال و همراه همیشگی او که از کودکی تا الان در بزنگاه ها به او کمک کرده است.

فیلم های مشابه فیلم میلیونر زاغه نشین

این سه فیلم از نظر ماهیتی به فیلم میلیونر زاغه نشین نزدیک است و نشان دهنده تلاش و موفقیت افراد برای رسیدن به موفقیت است:

 • در جستجوی خوشبختی The Pursuit of Happyness: این فیلم زندگی واقعی کریس گارنر از یک فرد فقیر و بدشانس را نمایش می دهد که در نهایت خودش کارآفرین بزرگی می شود.
 • فارست گامپ Forrest Gump: فارست به خاطر مشکلات جسمانی با استفاده از یک داربست راه می رود. روزی داربست می شکند و او می بیند که خودش می تواند راه برود.
 • رستگاری در شاوشنگ The Shawshank Redemption: این فیلم را در بالا معرفی کردیم.

33- فیلم عزیز میلیون دلاری Million Dollar Baby

بهترین فیلم های تاریخ سینما

مگی شخصیت اصلی فیلم محبوب میلیون دلاری قصد دارد در رشته بوکس به قهرمانی برسد. فرانکی که در ابتدا قصد مربیگری او را ندارد، سرانجام مربی مگی می شود. مگی با تلاش و پشتکار سعی در قهرمانی دارد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم محبوب میلیون دلاری را میگه:

یکی از بهترین فیلم های تاریخ جهان در زمینه ورزش، بدون شک عزیز میلیون دلاری ساخته کلینت ایستوود است. همین که کلینت ایستوود کارگردان باشد، آن هم کارگردان یک فیلم ورزشی به خودی خود جذاب است. البته کل فیلم محبوب میلیون دلاری بر اساس بوکس نیست و ماهیت داستان چیزی بیشتر از ورزش است. پس اگر اهل تماشای فیلم های ورزشی نیستید، می توانید این فیلم به عنوان یکی دیگر از بهترین فیلم های جهان ببینید.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان کارگردان کمپانی تولید کننده
آمریکا 2004 درام-ورزشی 132 کلینت ایستوود مالپاسو

داستان در مورد تلاش مگی شخصیت اصلی فیلم عزیز میلیون دلاری برای تبدیل شدن به یک بوکسور حرفه ای است. او به هر قیمتی می خواهد که شاگرد فرانکی شود که یکی از بهترین مربی های بوکس است. هر چند در ابتدا فرانکی قبول نمی کند، اما تلاش و اصرار مگی او را متقاعد می کند. مگی نیز با تلاش فراوان به مسابقات جهانی راه پیدا می کند، اما این تازه شروع ماجرا است که پیشنهاد می کنیم حتما آن را ببینید. فیلم Million Dollar Baby با امتیاز 90 از 100 جزء فیلم های برتر راتن تومیتوز است.

بزرگترین پیام فیلم Million Dollar Baby این است که برای رسیدن به خواسته ها باید جنگید. اگر قرار باشد بدون رویا زندگی کنیم، زندگی لذتی نخواهد داشت. موضوعاتی که در دیالوگ های مگی به خوبی قابل فهم است. فیلم عزیز میلیون دلاری بین ده فیلم برتر تاریخ سینما از نگاه منتقدان قرار دارد.

حقایق فیلم عزیز میلیون دلاری

هیلاری سوانک بازیگر اصلی فیلم عزیز میلیون دلاری برای این که بدن ورزیده ای داشته باشد، برنامه های ورزشی و تغذیه ای سخت و فشرده ای پشت سر گذاشت. او حدود 10 کیلو عضله اضافه کرد تا در فیلم عزیز میلیون دلاری طبیعی تر به نظر برسد. در حالی که کلینت ایستوود برای بهتر شدن فیلمنامه روی جری بوید به عنوان نویسنده حساب باز کرده بود، او در فاصله کوناهی بعد از امضای قرار داد با ایستوود درگذشت.

چرا فیلم عزیز میلیون دلاری را ببینیم؟

عزیز میلیون دلاری به خاطر ارتباط راحتی که با مخاطب ایجاد می کند قابل تحسین است و شاید همین احساس نزدیکی باعث شده در لیست بهترین فیلم های جهان قرار گیرد. فیلم عزیز میلیون دلاری به دلیل ایجاد انگیزه و امید حتی با وجود همه مشکلات و البته انجام درست کارها بدون توجه به نتیجه آن، درس های زیادی به بیننده می دهد. بازی های جذاب کلینت ایستوود و هیلاری سوانک هم که به زیبایی های فیلم افزوده است.

بازیگران فیلم خارجی نقش توضیحات
کلینت ایستوود فرانکی  متخصص حرفه ای بوکس که مربی هر کسی نمی شود. اما پس از دیدن استعداد مگی، مربیگری او را قبول می کند.
هیلاری سوانک مگی شخصیت اصلی داستان که قصد دارد بهترین بوکسور آمریکا شود. مگی برای رسیدن به خواسته اش شبانه روز تمرین می کند.
مورگان فریمن ادی دستیار فرانکی و یکی از افرادی که نقش مهمی در موفقیت مگی دارد.
انتونی مایکی شاورل  بوکسوری که همیشه در باشگاه است و در ابتدا خیلی به موفقیت مگی اعتقاد ندارد.

فیلم های مشابه عزیز میلیون دلاری

اگر داستان ورزشی و جذاب فیلم Million Dollar Baby شما را مجذوب کرد، می توانید این سه فیلم ورزشی را هم مشاهده کتید:

 • چپ‌دست Southpaw: یک بوکسور حرفه ای در یک مسابقه به شدت مجروح می شود و به نظر تنها راه خداحافظی از ورزش است اما او نمی پذیرد.)
 • مشت‌زن The Fighter: داستان قهرمانی ها و تلاش بوکسور معروف آمریکایی ایریش میکی و کمک های برادر او
 • شکست‌ناپذیر Invictus: نلسون ماندلا قصد دارد یک مسابقات راگبی را برای وحدت بین کشورها برگزار کند.)

34- مجموعه فیلم ارباب حلقه ها The Lord of the Rings

بهترین فیلم های تاریخ سینمای جهان

هابیتی جوان به نام فرودو کاراکتر بامزه فیلم ارباب حلقه های است که با استفاده از یک گروه 8 نفره باید به سمت کوه نابودی بروند، تنها جایی که می توان حلقه را در آنجا نابود کند. او در این راه باید از نیروهای سپاه شیطان و مشکلات دیگر عبور کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم ارباب حلقه ها را میگه:

یک از ماندگارترین فیلم های تاریخ در ژانر حماسی و البته با چاشنی تخیل، مجموعه سه قسمتی ارباب حلقه ها است که توانسته است در لیست بهترین فیلم های جهان پیشنهادی ما قرار بگیرد. فیلمی که پیتر جکسون بر اساس کتاب های جان رونالد روئل تالکین ساخته است. پیتر جکسونی که خیلی تجربه کارگردانی نداشت و در فیلم ارباب حلقه ها شاهکار کرد. به گونه ای که در همان سال در تمام بخش ها در جشنواره های مختلف نامزد شد! فیلم های ارباب حلقه ها، بر فیلم های تاریخی و حماسی پس از خود تاثیر بسیاری گذاشته است. جلوه های تصویری در هر سه قسمت مخصوصا قسمت دوم فوق العاده است. در قسمت سوم همزمان برنده 11 اسکار شد و در لیست 100 فیلم برتر جهان قرار گرفت.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
بهترین فیلم های خارجی جهان آمریکا 2001 (قسمت اول)  ماجراجویی-فانتزی 178 پیتر جکسون نیولاین سینما
 آمریکا 2002 (قسمت دوم) ماجراجویی-فانتزی 179 پیتر جکسون نیولاین سینما
 آمریکا 2004 (قسمت سوم) ماجراجویی-فانتزی 200 پیترجکسون نیولاین سینما

داستان فیلم ارباب حلقه ها در مورد یک گروه از انسان ها، اِلف ها (کوتوله) و هابیت ها (انسان نما) است که می خواهند حلقه پادشاه سیاهی را به کوه نابودی ببرند و در آنجا نابود کنند که در این راه با مشکلاتی مواجه می شوند. فرودو که حلقه را در اختیار دارد به کمک سائورون باید از کوه ها، جنگل ها و سپاه تاریکی عبور کنند تا به کوه نابودی برسند. بزرگ ترین توشه آنها در این سفر امید است. فیلم ارباب حلقه در دسته بهترین فیلم های تخیلی دنیا قرار دارد.

حقایق جالب فیلم ارباب حلقه ها

یکی از حقایق جالب سری فیلم های ارباب حلقه ها این است که فیلم نامه و بازیگران آن مدام در حال تغییر بود. به گونه ای که در حین فیلم برداری هم شاهد تغییرات در فیلم نامه توسط کارگردان پیتر جکسون بودیم. این روال تا جایی جلو رفت که حتی باعث تغییر بازیگران هم شد. مثلا به جای ایان مک کلین در نقش گاندولف، در ابتدا قرار بود شان کانروی دیگر بازیگر مطرح هالیوود بازی کند، اما پیتر جکسون در واپسین لحظات تغییر موضع داد. یکی دیگر از حقایق جالب داستان تقلب برخی از بازیگران است. اگر دقیق به فیلم نگاه کنید خواهید دید که برخی از بازیگران معمولا بدون دلیل به پایین نگاه می کنند. در واقع آنها در حال خواندن دیالوگ هایشان هستند!

فیلم ارباب حلقه ها را ببینیم؟

ارباب حلقه ها که یکی از بهترین فیلم های جهان به شمار می رود را می توان در زمینه تولید فیلم های حماسی و ماجراجویی پیشرو دانست. جلوه های ویژه فیلم های ارباب حلقه ها به حدی است که می توان از واژه انقلاب در حوزه گرافیک کامپیوتری استفاده کرد. یکی از اصلی ترین پیام های فیلم امید است. کلیدواژه ای که بارها در فیلم تکرار شده و انگیزه ای مضاعف به شخصیت های اصلی فیلم می دهد تا در مقابل سپاه تاریکی بجنگند. در کل ارباب حلقه ها یکی از بهترین فیلم های خارجی جهان در ژانر تخیلی محسوب می شود.

بازیگران ارباب حلقه ها نقش توضیحات
ایلیا وود فرودو دارنده فعلی حلقه که باید آن را از دست سپاه شیطان دور نگه دارد و در دره نابودی از بین ببرد.
ایان مک کلن گاندولف رهبر گروهی که قصد دارند به کوه نابودی بروند و حلقه را در آنجا نابود کنند.
لیو تایلر آرون معشوقه آراگورن، آرون سعی می کند از هر روشی به گاندولف و آراگون کمک کند.
ویگو مورتنسن آراگورن  جنگجوی سپاه گوندور و میراث دار تاج و تخت او، آراگون یکی از محوری ترین افراد گروه گاندولف است.

فیلم های مشابه ارباب حلقه ها

فیلم ارباب حلقه ها تاثیر بسیاری روی فیلم های بعد از خود گذاشته است. فیلم های زیر از لحاظ ماهیت شبیه به فیلم ارباب حلقه ها هستند:

 • نقش دل Inkheart: روزی مورتیمر همسرش را داخل یک کتاب فانتزی تخیلی می اندازد و او تبدیل به یکی از شخصیت های کتاب می شود!
 • قلمرو بهشت Kingdom of Heaven: داستان فیلم در مورد فردی به نام بالیان است که در حین جنگ های صلیبی به اورشلیم می رود.
 • نارنیا Chronicles of Narnia: چهار کودک از طریق یک کمد به سرزمینی عجیب به نام نارنیا می روند که ملکه آن را طلسم کرده است.)

35- فیلم پیانیست The Pianist

بهترین فیلم های تاریخ سینمای جهان

در فیلم پیانیست ولادیسلاو یک هنرمند یهودی ساکن لهستان است. با حمله نازی ها به لهستان زندگی یهودی ها تهدید می شود. ولادی می داند که اگر توسط نازی ها دستگیر شود، از معشوقه اش دوریتا، پیانو و همه چیز دور خواهد شد و به اردوگاه های کار اجباری خواهد رفت.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم پیانیست را میگه:

رومن پولانسکی کارگردان مطرح سینمای هالیوود، به ساخت فیلم هایی برای همه اقشار و کشورها شهره است. اما بهترین اثر پولانسکی حتی از دیدگاه خودش فیلم پیانیست است. The Pianist اثری تحسین شده که علاوه بر کارگردانی حرفه ای، یک بازیگر جوان و با استعداد را هم به سینما معرفی کرد. آدرین برودی با ایفای نقش یک پیانیست در فیلم مشهور شد. نقشی که سبب شد واقعا پیانو را بیاموزد.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 لهستان 2002 تراژدی 148 رومن پولانسکی  میرامکس

داستان فیلم The Pianist در مورد روزهای ابتدایی اشغال لهستان توسط نازی ها است و روایت گر زندگی پیانیست لهستانی به نام ولادیسلاو اشپیلمان است. این فیلم خارجی تراژدی جایزه های زیادی را در آمریکا برنده شد. فیلم پیانیست برای علاقمندان موسیقی جذاب است و از فیلم های برتر راتن تومیتوز با امتیاز 95 از 100 می باشد.

نکات جالب فیلم پیانیست

آدرین برودی هم برای ایفای این نقش و طبیعی به نظر رسیدن مجبور شد که در طول یک ماه و نیم وزن زیادی از خود را کاهش دهد. آدرین مانند واکین فینیکس (بازیگر نقش جوکر) برای این که واقعا نقش خود را خوب بازی کند، برای یک مدتی همه آنچه داشته را یا فروخته یا دور انداخته تا واقعا حس آدمی که هیچ چیز ندارد را درک کند. پولانسکی بعد از مدتی که شاهد تغییرات اساسی در ظاهر برودی شد، از او خواست دیگر وزن کم نکند! خیلی از اتفاقات فیلم دقیقا شرح حال کودکی خود رومن پولانسکی است که حوادث جنگ را در کودکی به چشم خود دیده بود.

چرا فیلم پیانیست ارزش دیدن دارد؟

فیلم پیانیست به خاطر نمایش واقعیت های جنگ، بسیار قابل تحسین است و حتما ارزش دیدن دارد. رومن پولانسکی با ساختن فیلم پیانیست تلاش دارد تا ویرانگری جنگ را نه فقط در شهر و ساختمان، بلکه در عشق و هنر و زندگی نمایش دهد. رومن پولانسکی که خود در کودکی حوادث جنگ جهانی را به خوبی لمس کرده است، تنفر و خانمان برانداز بودن جنگ را به خوبی نمایش میدهد. جنگی که همه چیز یک هنرمند را نابود کرد. از پیانو و هنر تا عشق و زندگی.

بازیگران پیانیست نقش توضیحات
آدرین برودی  ولادیسلاو اشپیلمان هنرمند یهودی که علی رغم حمله آلمان به لهستان، قصد فرار ندارد. چرا که به دوریتا دلبسته است.
امیلیا فاکس دوریتا معشوقه ولادی، تمام فکر و ذکر ولادی، کمک به دوریتا است تا از او دور نشود.
توماس کریچمن کاپیتان ویلم  نظامی آلمانی مویسقی دان که باعث فرار تعداد قابل توجهی از مردم یهودی لهستان از دست ارتش نازی ها شد.
 ماورن لیپمن ادواردا مادر ولادی، کسی که مصر است ولادی باید لهستان را ترک کند.

فیلم مشابه فیلم پیانیست

فیلم های زیادی در مورد شرایط سخت یهودی ها و یا سربازان در بحبوحه جنگ های جهانی ساخته شده است. در این جا ما نیز سه فیلم را مشابه پیانیست معرفی می کنیم.

 • لیست شیندلر Schindler’s List: اسکار با پولی که یهودیان به او داده اند، یک کارخانه خریده و حالا یهودیان می خواهند از طریق کارگر جا زدن خود، از قرنطینه به خاطر ترس از حزب نازی آلمان، بگریزند.
 • سقوط Downfall: فیلم سقوط داستان 3 سال آخر زندگی هیتلر را توسط منشی اش روایت می کند.
 •  نجات سرباز رایان Saving Private Ryan: این فیلم را پیشتر توضیح داده ایم.

36- هری پاتر Harry Potter

بهترین فیلم های تاریخ سینمای جهان

هری پاتر در نوجئانی برای یادگیری روش های جادوگری به مدرسه جادوگران می رود. اما گذشته او و مخصوصا علت مرگ پدر و مادرش ذهن او را مشغول کرده است.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه مجموعه فیلم هری پاتر را میگه:

بدون شک یکی از بهترین و موفق ترین مجموعه فیلم های فانتزی هری پاتر است. جی کی رولینگ با نوشتن این داستان فانتزی توانست درصد عظیمی از علاقه مندان قشر نوجوان را با سینما آشتی دهد. تا قبل از هری پاتر فیلم های حوزه نوجوان در هالیوود دچار یک افول شدید شده بود.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم بریتانیا بریتانیا 2001 فانتزی 152 کریس کلمبوس برادران وارنر
پرچم بریتانیا بریتانیا 2002 فانتزی 161 کریس کلمبوس برادران وارنر
پرچم بریتانیا بریتانیا 2004 فانتزی 142 آلفونسو کوارون برادران وارنر
پرچم بریتانیا بریتانیا 2005 فانتزی 157 مایک نیوول برادران وارنر
پرچم بریتانیا بریتانیا 2007 فانتزی 138 دیدید یتس برادران وارنر
پرچم بریتانیا بریتانیا 2009 فانتزی 153 دیوید یتس برادران وارنر
پرچم بریتانیا بریتانیا 2010 فانتزی 146 دیوید یتس برادران وارنر
پرچم بریتانیا بریتانیا 2011 فانتزی 130 دیوید یتس برادران وارنر

هری پاتر نوجوانی با هوش و کنجکاو است که در مدرسه جادوگری ثبت نام کرده است. او به خاطر استعداد زیادش به سرعت می تواند علوم و مهارت های مختلف در حوزه جادوگری را یاد بگیرد. اما همیشه یک سوال بزرگ وجود داشته که او قادر به پاسخش نیست. این که گذشته او چگونه سپری شده و والدینش به چه علت فوت کرده اند. او متوجه می شود که قاتل اصلی پدر و مادرش جادوگر شیاطین یعنی ولدمورت است. از این رو به جنگ با ولدمورت می رود.

درباره مجموعه فیلم هری پاتر

همانطور که جنگ ستارگان جرج لوکاس یکی از بهترین فیلم های نسل دهه 80 میلادی محسوب می شود، مجموعه فیلم های هری پاتر هم برای نسل دهه 90 میلادی یک داستان بزرگ است! این فیلم نشان داد که می توان با استفاده از فیلم های دنباله دار جذاب، گیشه ها را فتح کرد. قسمت اول این مجموعه فیلم شاید در مقایسه با قسمت های بعدی نتواند حرفی برای گفتن داشته باشد. اما به خوبی توانست نقش خود را به عنوان آغازگر (نسبت به خیلی از آغاز کننده ها) ایفا کند. در واقع جذابیت این قسمت مخاطبان را به قسمت های بعدی امیدوارتر کرد!

آیا فیلم های Harry Potter را ببنیم؟ 

مجموعه فیلم هری پاتر توانست در عرض 8 قسمت به یکی از موفق ترین فیلم های سینما در زمینه گیشه نائل آید. این فیلم ها در عرض 10 سال و با بودجه کلی 1.2 میلیارد دلار ساخته شدند. اما بیش از 7.7 یلیاد دلار در سرسر جهان فروش داشتند که به همین دلیل پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما در حوزه کودک و نوجوان شناخته می شود.

بازیگران فیلم هری پاتر نقش توضیحات
دنیل ردکلیف دنیل ردکلیف هری پاتر شخصیت اصلی داستان که قصد دارد به مصاف ولدمورت برود.
اما واتسون اما واتسون هرماینی  از دوستانهری پاتر که او را در سفرهایش همراهی می کند
روپرت گرینت روپرت گرینت  رون از هم مدرسه ای هری پاتر
جان هارت جان هارت آقای اولیواندر چوب جادو ساز!

فیلم های مشابه با مجموعه فیلم هری پاتر

این فیلم ها نیز جزو بهترین فیلم های جهان هستند که شباهت های زیادی با فیلم های هری پاتر دارند.

 • خاک ستاره Stardust: ویکتوریا برای قبول در خواست ازدواج تریستان یک شرط می گذارد. شرط ویکتوریا این است که یک سنگ عجیب و گرانبها را از سرزمین اسرار آمیز برای او بیاورد.
 • قطب نمای طلایی The Golden Compass: لایرا با استفاده از قطب نمایش قادر است که حقیقت را ببیند. اما این قطب نما برای او چالش های زیادی را به وجود می آورد.
 • آلیس در سرزمین عجایب Alice in Wonderland: آلیس دوباره به سرزمین عجایب بر می گردد. او قصد دارد به سلطنت ملکه قرمز پایان دهد.

37- گلادیاتور Gladiator

بهترین فیلم های خارجی جهان

خانواده ماکسیموس توسط ولیعهد جوان و بی اخلاق روم کشته شده اند. ماکسیموس که متواری شده است قصد دارد از روش گلادیاتورها برای انتقام استفاده کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم گلادیاتور را میگه:

بدون شک شاخص ترین اثر ریدلی اسکات کارگردان پرآوازه انگلیسی فیلم حماسی و افسانه ای گلادیاتور است. فیلمی که توانست بهترین فیلم سال 2000 شناخته شود. راسل کرو با بازی در این فیلم بود که به عنوان یک بازیگر بزرگ و سوپر استار شناخته شد.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
آمریکا 2000 اکشن-حماسی 155 ریدلی اسکات  دریم ورکس دریم ورکس

کمودوس پادشاه جوان و ستمگر روم است که همه مخالفانش را به بدترین شکل ممکن از بین می برد. یکی از مخالفان او ماکسیموس است که در واقع قرار بود زمام امور را به دست بگیرد. اما کمودوس همسر و فرزند ماکسیموس را کشته و در پی قتل اوست. ماکسیموس به صورت ناشناس وارد گروه های گلادیاتوری می شود و قصد دارد از این طریق انتقام خود را از کمودوس بگیرد.

حقایق فیلم گلادیاتور

ریدلی اسکات تا آن جا که ممکن بود از جلوه های ویزه استفاده نکرد. به همین دلیل او در سکانس معروف حمله ببر ها، از ببر های واقعی استفاده کرد. 5 ببر بزرگ توسط یک گروه حرفه ای از باغ وحش و بدون هیچ گونه محافظ یا غل و زنجیر مطمئنی، در این سکانس حضور دارند. فاصله آنها با بازیگرها فقط 4 متر است. راسل کرو بعدها اعتراف کرد که از وجود 5 ببر بزرگ در این سکانس بسیار ترسیده است. البته قسمت های حمله ببرها جزو جلوه های ویژه است، اما خود ببرها واقعی هستند.

فیلم سینمایی Gladiator

همیشه سبک زندگی گلادیاتورها جزو جذاب ترین و البته بیرحمانه ترین داستان های تاریخی به شمار می آید. ریدلی اسکات در سال 2000 یکی از بهترین آثار خود را در حوزه فیلم های تاریخی ساخت. فیلمی که در آن سال در همه بخش ها بی رقیب بود و با شایستگی توانست بهترین فیلم سال 2000 باشد.

بازیگران فیلم گلادیاتور نقش توضیحات
راسل کرو راسل کرو ماکسیموس جانشین پادشاهی که حقش توسط کومودوس پایمال شده است
درک جاکوبی درک جاکوبی گراچاس سناتور و از مخالفان کومودوس
الیور رد  الیور رد پروکسیمو یکی از مربیان فنون رزمی برای گلادیاتورها
واکین فینیکس واکین فینیکس کومودوس ولیعهدی که قصد ایجاد دیکتاتوری به جای جمهوری در روم دارد.

فیلم های سینمایی مشابه با فیلم گلادیاتور ریدلی اسکات

فیلمهای سینمایی زیر جزو بهترین فیلم های جهان هستند که یا موضوعی تاریخی در دوران روم باستان یا جنگ های داخلی آمریکا را روایت می کنند.

 • سنچوریون Centurion: دشمنان روم به طور غافلگیرانه ای به آنجا حمله کرده اند. چند سرباز باید خود را از مخمصه ای که گیر افتاده اند نجات دهند.
 • میهن پرست The Patriot: بنجامین اگر چه مخالف جنگ است اما فرزندانش در جنگ های داخلی شرکت می کنند. کشته شدن فرزندان او در جنگ سبب می شود تا خودش نیز به جنگ برود.
 • سریال رم Rome: این سریال زیبا به صورت کامل سبک زندگی و شرایط اجتماعی مردم در روم باستان را به تصویر می کشد.

38- مسیر سبز The Green Mile

بهترین فیلم های خارجی جهان

پل اجکام که در جوانی به عنوان زندان بان مشغول به فعالیت بوده حالا در کهنسالی داستان یکی از زندانیان خود را روایت می کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم مسیر سبز را میگه:

یکی از بهترین فیلم های جهان در سال 1999 فیلم مسر سبز است. مسیر سبز به خاطر ایده جالب و بکری که داشت در آن سال توانست مورد تحسین قرار بگیرد. فرانک دارابونت کارگردان فیلم رستگاری در شاوشنک این فیلم جذاب را ساخته است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
آمریکا 1999 جنایی 188 فرانک داربونت برادران وارنر

پل اجکام در دوران جوانی زندانبان بخش اعدام در زندان بوده و حالا در خانه سالمندان نگه داری می شود. او به تشریح خاطرات خود از یک زندانی خاص در سال 1935 می پردازد. او یک زندانی به نام جان کافی داشت. یک زندانی سیاهپوست و درشت اندام که بر خلاف ظاهر خشنش، بسیار مهربان بود. پل تعریف می کند که چگونه آشنایی و دوستی او با این زندانی سبب شد که خیلی از مشکلات روحی و روانی پل از بین برود. او اعتقاد داشت که جان کافی از نیرویی شفابخش برخوردار بود!

 نگاهی به فیلم مسیر سبز

در مورد واقعیت این داستان بحث و جدل ها زیاد است. این که شخصیتی به نام جان کافی وجود داشته یا نه را نمی توان با قطعیت گفت، اما یکی از اصلی ترین موضوعاتی که می توان گفت الهام بخش استفان کینگ برای نوشتن این داستان بوده استفاده از صندلی های برقی برای اعدام بود. این موضوع تا همین چند سال پیش یکی از روش های اعدام در آمریکا به شمار می رفت. البته امروزه نیز خبرهایی از اعدام به این روش در برخی از زندان های آمریکا مخابره می شود. مثلا جورج استینی نوجوانی 14 ساله بود که به اتهام قتل چند کودک با صندلی برقی اعدام شد. هر چند که 70 سال بعد بیگناهیش اثبات شد. احنمالا این موضوع روی نگارش فیلمنامه تاثیرگذار بوده است.

جوایز فیلم The Green Mile

مسیر سبز در 4 بخش بهترین فیلم، بهترین فیلم نامه اقتباسی، بهترین بازیگر نقش مکمل و بهترین صدا در اسکار نامزد شد. مایکل کلارک دانکن جزو بازیگرانی بود که به خاطر بازی احساسی اش در اغلب جشنواره های معتبر فیلم و سریال مورد تمجید واقع شد.

بازیگران فیلم مسیر سبز نقش توضیحات
تام هنکس تام هنکس پل اجکام شخصیت اصلی داستان که روایت گر قصه است!
مایکل کلارک دانکن مایکل کلارک دانکن جان کافی زندانی!
بونی هانت  بونی هانت جین  همسر پل
دیوید استراثارن دیوید استراثین بروتال از زندان بان ها

فیلم های مشابه با مسیر سبز

فیلم های زیر جزو بهترین فیلمهای جهان هستند. فیلم های خارجی زیر شباهت ماهوی با فیلم مسیر سبز دارند.

 • راه رفتن مرد مرده Dead Man Walking: یک راهبه با یک قاتل محکوم به اعدام وارد رابطه عاطفی می شود. او در می یابد این قاتل در حالتی عادی دست به قتل نزده است.
 • پایپیون Papillon: دو زندانی قصد دارند از یکی از مخوف ترین زندان های فرانسه فرار کنند. اما نیاز به ابزارهای مختلف دارند.
 • لوک خوش دست Cool Hand Luke: لوک که به زندان افتاده به خاطر خونسردی بیش از حدش مورد نفرت همه قرار می گیرد. اما رفته رفته با بقیه زندانی ها دوست می شود.

39- فیلم جنگی نجات سرباز رایان Saving Private Ryan

بهترین فیلم های خارجی جهان

در فیلم سرباز رایان می بینیم که خانواده رایان 4 پسر خود را به جنگ با نازی ها فرستاده اند و 3 فرزند خود را از دست می دهند. تصمیم فرمانده آن است که برای تسکین درد مادر رایان، فرزند آخر به خانه بازگردد. حال باید سرباز رایان را از بحبوبه جنگ پیدا کنند و به خانه برگردانند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم نجات سرباز رایان را میگه:

بالاخره به استیون استیلبرگ رسیدیم و یکی از شاهکارهای او به نام نجات سرباز رایان. البته واقعا همه فیلم های استیون استیلبرگ زیبا هستند و لایق قرار گرفتن در لیست بهترین فیلم های جهان. اما فیلم نجات سرباز رایان بیشتر به دلیل صحنه پردازی های بسیار طبیعی و واقعی جنگ جهانی مورد تحسین واقع شد.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 آمریکا 1998 جنگی 169 استیون استیلبرگ پارامونت پیکچرز

داستان فیلم Saving Private Ryan در مورد نبرد نرماندی است. نبردی که سرآغاز شکست های هیتلر در جنگ جهانی هم محسوب می شود. در این جنگ، ساحل نرماندی از دست نازی ها باز پس گرفته می شود. اما قصه اصلی داستان در مورد یک سرباز به نام رابان است. تصمیم فرمانده این است که او باید به خانه و پیش مادرش برگردد. چرا که سه برادر دیگرش در جنگ کشته شده اند! حالا گروهی ماموریت دارند تا سرباز رایان را نجات داده و از بحبوحه این جنگ سالم به خانه برگردانند.

احتمال اینکه فیلم Saving Private Ryan واقعی باشد خیلی ضعیف است. البته خانواده هایی وجود داشتند که در جنگ های جهانی چند عضو آنها در نبرد با نازی ها کشته شد، اما این که یک فرمانده در آن برهه حساس، یک تیم 6 نفره را برای نجات یک سرباز مشغول کند کمی دور از ذهن است. هالیوود است دیگر! اگر به فیلم اکشن و جنگی علاقه دارید فیم سرباز رایان را از دست ندهید. فیلم نجات سرباز رایان با امتیاز 91 از 100 در لیست فیلم های برتر راتن تومیتوز قرار گرفته است.

حقایق فیلم نجات سرباز رایان

مت دیمون بازیگر مطرح هالیوود اگر رابین ویلیامز(بازیگر فقید سینمای آمریکا) را نداشت شاید هیچ وقت مشهور نمیشد. رابین ویلیلامز به خاطر دوستی با استیون اسپیلبرگ، مت دیمون را برای نقش سرباز رایان معرفی کرد. وگرنه اسپیلبرگ، پاتریک هریس را انتخاب کرده بود.
اسپیلبرگ همه بازیگران را به یک پادگان آموزشی فرستاد تا به طور واقعی آموزش ببینند. تنها کسی که از این موضوع خوشحال بود تام هنکس (بازیگر مطرح دهه 90 میلادی سینمای امریکا) بود. وقتی پس از 10 روز قرار شد که آموزش پایان یابد، تام هنکس گفت اگر می شود این دوره تمدید شود. چیزی که اسپیلبرگ پذیرفت اما مطمئنا همه بازیگران از اینکار تام ناراحت شده باشند!

چرا فیلم محافظت از سرباز رایان ارزش دیدن دارد؟

فیلم نجات سرباز رایان تلاش برای حفظ ارزش ها حتی در سخت ترین شرایط را نشان می دهد. تلاش یک گروه 6 نفره برای برگرداندن سالم یک سرباز از جبهه نبرد نرماندی، بدون شک ارزش دیدن را دارد. نکته ای مهم که اهمیت جان افراد را نشان می دهد و اعتقاد دارد هر انسانی (حتی یک سرباز عادی در یک جنگ بسیار مهم و حیاتی) ارزشمند است.

بازیگران فیلم سرباز رایان نقش توضیحات
تام هنکس کاپیتان جان میلر فرمانده نیروی دریایی ارتش آمریکا در جنگ نرماندی و مسئول مستقیم یافتن سرباز رایان
ادوارد بورنس سرباز ریچارد ریبن عضوی از گروه میلر که برای یافتن سرباز رایان تلاش می کنند.
تام سایزمور  هورواس گروهبان فنی ارتش و عضو گروه میلر که باید در این ماموریت سرباز رایان را پیدا کنند
مت دیمون  جیمز فرانسیس رایان سرباز رایان که همه تلاش ها برای بازگرداندن او به خانه است.

فیلم هایی مثل فیلم نجات سرباز رایان

اگر به سبک فیلم های جنگی علاقه دارید، فیلم های زیر را هم مشاهده کنید:

 • دشمن پشت دروازه‌ها Enemy At The Gates: نیروهای آلمان تا استالینگراد رسیده اند و حالا یک تک تیرانداز قصد دارد به صورت چریکی آنها را یکی یکی نابود کند.
 • خشم Fury: گروهبانی از ارتش آمریکا با یک تانک و 5 تن از نیروهای خود باید به تنهایی در مقابل آلمانها بایستند و به قلب دشمن بزنند.
 • تنها بازمانده Lone Survivor: عملیات نیروهای آمریکایی برای دستگیری یکی از اعضای گروه های تروریستی در افغانستان، به مشکل خورده و هیچ کدام از تجهیزات رادیویی و بی سیم جواب نمی دهند.

40- شجاع دل Braveheart

بهترین فیلم های خارجی جهان 2022 2021 2020 2019

ویلیام والاس در فیلم شجاع دل قصد ایجاد یک سپاه برای مقابله با انگلیسی ها را دارد. او با سپاه خود برای جنگ با انگلیسی ها در جنگ استرلینگ بریج آماده می شود. اگر چه ویلیام در این جنگ به پیروزی می رسد اما اختلاف ها با دیگر سران لشکر شروع می شود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم شجاع دل را میگه:

دهه پایانی قرن بیستم پر از فیلم های جذاب و ماندگار برتر سینمای جهان است. یکی دیگر از فیلم های برتر جهان که ژانری حماسی دارد، فیلم سینمایی شجاع دل است که البته آن را با نام فیلم دلاور یا Braveheart هم می شناسند. اثر بی نظیر مل گیبسون که بهترین فیلم و بهترین کارگردانی و 8 اسکار دیگر به ارمغان آورد.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 آمریکا 1995 تاریخی-حماسی 177 مل گیبسن  فاکس قرن 21

داستان فیلم Braveheart در مورد شخصیتی به نام ولیام والاس است که از سلطه انگلیسی ها بر اسکاتلند به ستوه آمده است. کشته شدن همسرش به دست انگلیسی ها نیز نفرت او را چند برابر می کند. ولیام یا همان دلاور داستان سپاهی از اسکاتلند را سامان می دهد و در جنگ معروف استرلینگ بریج که از مجموعه جنگ های استقلال اسکاتلند بود، بر انگلیسی ها پیروز می شود. اما این آغاز ماجراست و بین او دیگر سران لشکر اختلاف نظرهایی پدید می آید.

فیلم شجاع دل معمولا از طرف مشاوران کسب و کار برای مدیریت بهتر توصیه می شود! کلیت فیلم دلاور تا حدودی حقیقت دارد اما در فیلم به آن شاخ و برگ هایی اضافه شده است.

حقایق فیلم شجاع دل

فیلمنامه شجاع دل یا همان دلاور در واقع اقتباسی جذاب از مجموعه کتاب ها و فیلم های مختلف است که توانسته در لیست بهترین فیلم های جهان قرار گیرد. اگر فیلم هایی مانند مکبث، اسپارتاکوس و هفت سامورایی را دیده باشید، قطعا متوجه تاثیر قابل توجه این فیلم ها بر صحنه های نبرد در فیلم شجاع دل خواهید شد. کلیات تاریخی فیلم کاملا درست است اما جزئیات فیلم صرفا برای مهیج تر و دراماتیک تر کردن فیلم هستند. در واقعیت شخصیت ایزابلا در دوران والاس فقط 4 سال داشته و نمی توانسته معشوقه او باشد. هم چنین تا قرن 16 در اسکاتلند کسی دامن مردانه نمی پوشید. اما در فیلم شجاع دل که در قرن 13 می گذرد والاس دامن مردانه دارد. اما این نکات بامزه تاریخی در فیلم شجاع دل، چیزی از ارزش های فیلم کم نمی کند.

چرا فیلم شجاع دل را ببینیم؟

با همه این اوصاف داستانی که قیام علیه ظالم را به تصویر بکشد، در هر سطحی جذاب و دیدنی است. چه برسد به این که یک فیلم را با این مضمون را مل گیبسن با آن روحیه خاص خودش ساخته باشد. یکی از ویژگی های خاص شجاع دل، تصویربرداری خلاقانه و مدرن آن است. قطعا به خاطر تصویربرداری زیبای این فیلم (آن هم در سال 1995) متعجب خواهید شد. دیدن فیلم شجاع دل را به شما پیشنهاد می کنیم.

بازیگران فیلم خارجی شجاع دل نقش توضیحات
مل گیبسن ویلیام والاس شخصیت اصلی داستان که به عنوان یک رهبر انقلابی، قیام علیه ظلم انگلیسی ها را آغاز می کند.
سوفی مارکو شاهزاده ایزابل  در فیلم معشوقه والاس، درحالی که در واقعیت او در هنگام مرگ والاس کودکی بیش نبود!
پاتریک مک گوهان شاه ادوارد یکم شاه انگلیس که قصد او نگه داشتن اسکاتلند به عنوان جزنی از خاک بریتانیا است.
برندن گلیسن هامیش کمپل  از سران سپاه والاس و کسی که تا آخر به او وفادار است.

فیلم های مشابه شجاع دل

فیلم های زیادی چه به صورت واقعی و چه به صورت تخیلی در مورد قیام علیه ظالمان و ستمگران ساخته شده است. اما گلایاتور، عقاب و آیرونکلاد از شاخص ترین آن ها است.

 • گلادیاتور Gladiator: ماکسیموس سعی دارد در ظاهر یک گلادیاتور، علیه سزار شاه روم قیام کند.
 • عقاب The Eagle: بیست سال از گم شدن لژیون نهم می گذرد و حالا یک افسر رومی وظیفه دارد از سپاه انگلیس بگذرد تا به محل گم شدن او برسد.
 • آیرونکلاد Ironclad: شوالیه های انگلیسی باید از قلعه روچستر محافظت کنند و سپاه دشمن را شکست دهند.

41- سون Seven

بهترین فیلم های خارجی جهان

دو کارآگاه روی یک پرونده عجیب کار می کنند. قاتلی طعمه های خود را بر اساس هفت گناه کبیره انجیل به قتل می رساند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم خارجی سون را میگه:

یکی از کارگردان های بزرگ هالیوود که معمولا در فیلم هایش عناصر روانشناسی و ترس را با مفاهیم جنایی و هیجانی تلفیق می کند دیوید فینچر است. این کارگردان را با آثاری مانند باشگاه مشت زنی، منک، دختر گم شده Gone Girl، شبکه اجتماعی و سرگذشت عجیب بنجامین باتن می شناسیم. او در فیلم اکشن و جنایی هفت باز هم از بازیگر محبوش (برد پیت) استفاده کرده است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
آمریکا 1995 تریلر-جنایی 127 دیوید فینچر برادران وارنر

دیوید میلر یک کارآگاه جوان است که در کنار ویلیام باتجربه در بخش جنایی پلیس روی پرونده های مربوط به قاتلین سریالی کار می کنند. یکی از پرونده های عجیب که این دو کارآگاه را به شدت مشغول خود کرده است پرونده قاتلی است که مطابق یا هفت گناه کبیره انجیل طعمه هایش را از بین می برد! دیوید و ویلیام تلاش می کنند تا این قاتل عجیب و غریب را پیدا کنند. اما به نظر قاتل همیشه یک گام از آنها جلوتر است.

حقایق فیلم هفت

 خواندن این قسمت از حقایق فیلم هفت ممکن است باعث لو رفتن داستان فیلم شود. پس اگر فیلم را ندیده اید این بخش را نخوانید!

کوین اسپیسی از مسئولان تدوین فیلم خواست نامش ار در تیتراژ ابتدایی و حتی تریلرهای فیلم هم نیاورند. چرا که نمی خواست داستان فیلم لو برود! قرار بود پایان فیلم تغییر کند و یک اکشن تمام و کمال ببینیم. اما برد پیت تهدید کرد اگر هر گونه تغییری در فیلم نامه لحاظ شود او از پروژه کنار خواهد کشید. برد پیت اعتقاد داشت باید در انتهای فیلم او قاتل را بکشد و هر گونه تغییری را نمی پذیرد.

فیلم Seven

دیوید فینچر سه سال پس از ساخت بیگانه 3 که در واقع یک شکست مفتضحانه برای او بود، فیلم هفت را ساخت. فیلمی که نشان دارد بیگانه 3 یک اتفاق بوده است! هنرهای خلاقانه دیوید فینچر در کارگردانی و نورپردازی های فیلم نشان داد او یکی از کارگردان های بزرگ سینماست که می تواند بعضی وقت ها (مانند ساخت بیگانه 3) اشتباه کند!

بازیگران فیلم هفت نقش توضیحات
کوین اسپیسی کوین اسپیسی  جان  قاتل زنجیره ای!
مورگان فریمن مورگان فریمن کارآگاه سامرست کاراگاه باسابقه اداره پلیس
برد پیت  برد پیت کارآگاه مایلز  همکار کارآگاه سامرست
لیلاند اسکار لیلاند اسر کرونر مرد دیوانه!

فیلمهای برتر دنیا که شباهت داستانی با فیلم هفت دارند

این فیلم ها نیز جزو بهترین فیلم های جهان هستند که در ژانر جنایی ساخته شده اند.

 • سریال کارآگاه حقیقی True Detective: دو کارآگاه حرفه ای قصد دارند پرده از یک قتل وحشتناک بردارند. آنها باید مشکلات زندگی خودشان را نیز حل کنند.
 • دختری با خالکوبی اژدها The Girl with the Dragon Tattoo: میکايیل روزنامه نگاری است که می خواهد نسبت به فعالیت های مرموز یک سیاست مدار افشاگری کند. اما ورود ونگور به زندگی او همه چیز را تغییر می دهد.
 • خاطرات قتل Memories of Murder: دو کارآگاه کره ای قصد دارند دلیل پیدا شدن اجساد به صورت سریالی را دریابند. آنها تصور می کنند پای افراد بانفوذ در میان است.

42- فیلم انگیزشی رستگاری در شاوشنک The Shawshank Redemption

بهترین فیلم های خارجی قرن

در فیلم رستگاری در شاوشنگ اندی به اتهام قتل عمد به حبس ابد محکوم می شود. او اعتقاد به اشتباه قاضی دارد. اما مجبور است به زندان برود. اندی برای رهای و آزادی از زندان سراسر امید است.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم شائوشنک را میگه:

فیلم رستگاری در شاوشنگ یک پیام دارد آن هم امید تا آخرین لحظه است! جمله ای که در دیالوگ های ماندگار فیلم The Shawshank Redemption هم نهفته است. در فیلم انگیزشی و زیبای رستگاری در شاوشنگ بارها می شنویم که برای زندگی تلاش کن یا به پیشواز مرگ برو…

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 آمریکا 1994 درام-انگیزشی 144 فرانک دارابونت دانلود 10 فیلم برتر جهان دوبله فارسی کلمبیا پیکچرز

داستان فیلم The Shawshank Redemption در مورد یک کارمند بانک است که به خاطر قتل همسر به حبس ابد محکوم می شود. البته خودش انکار می کند و ادعا می کند که قاضی اشتباه کرده است. در زندان با رد (مورگان فریمن بازیگر مطرح سینمای آمریکا) آشنا می شود و این آشنایی سرآغاز همه اتفافات بعدی فیلم رستگاری در شاوشنگ است. او پس از 18 سال می تواند در مورد قاتل اصلی همسر خود اطلاعاتی پیدا کند و از این رو برای اثبات بی گناهی اش بیش از پیش تلاش می کند. همین امید زیاد به آزادی و رهایی باعث می شود که زندانیان فکر کنند او دیوانه است.

اصلا به سال تولید فیلم نگاه نکنید. فیلم رهایی از شاوشنگ یکی از بهترین فیلم های جهان است که حقیقتا کهنه نمی شود. نویسنده و کارگردان، فرانک دارابونت شخصیت پردازی فوق العاده ای را برای این فیلم انگیزشی ایجاد کرده. فیلم رستگاری در شاوشنگ از داستان های کوتاه استفان کینگ اقتباس شده و یکی از تاثیرگذارترین فیلم های تاریخ سینما است.

اگر فیلم رستگاری در شاوشنگ یک سال زودتر یا دیرتر منتشر می شد قطعا جوایز بیشتری دریافت می کرد. اما همزمانی با انتشار دو فیلم شاهکار دیگر یعنی فارست گامپ و داستان عامه پسند که این دو فیلم نیز شایسته حضور در این لیست را دارند، باعث شد که خیلی نتواند در جشنواره ها بدرخشد، اما همچنان به عنوان یکی از بهترین فیلم های خارجی جهان شناخته می شود.

حقایقی در مورد فیلم رستگاری در شاوشنگ

زندان اوهایو به قدری بد و کثیف بود که کارگردان در ابتدا خواست که آنجا را به خوبی تمیز کنند بعد عوامل فیلمبرداری وارد آن جا شوند. بعد ها مشخص شد که واقعا شرایط زندان در چند ماهی که فیلمبرداری طول کشید، خیلی بهتر شد.
فیلم رستگاری در شاوشنگ هم خیلی به اصل داستان در کتاب وفادار نبوده است. در کتاب عنوان شده که رد یک سفید پوست ایرلندی میانسال است و اصلا هم کتابدار زندان نمیشود. اما کارگردان احتمالا به خاطر صدای فریمن، نقش رد را برای او در نظر می گیرد.
جالب است بدانید که قرار بود تام هنکس بازیگر بزرگ سینمای هالیوود، نقش اندی را بازی کند. ولی او در گیر فیلم فارست گامپ بود. از طرفی کوین کاستنر هم که به خاطر بازی در رابین هود جزء بازیگران درجه یک بشمار میرفت این نقش را در حد و اندازه های خود ندانست و رد کرد. هر چند بعدها به خاطر چنین تصمیمی اظهار ندامت کرد.

چرا فیلم رستگاری در شاوشنک ارزش دیدن دارد؟

داستان های مربوط به فرار از زندان همیشه جذابیت های خاص خود را دارند. اما وقتی مخاطب تا آخرین سکانس داستان فکر می کند که اندی بی گناه است و این همه امید و آرزو دارد و به دنبال رهایی و رستگاری است، نشان می دهد که کارگردان در میخکوب کردن تماشاچی موفق بوده است.

بازیگران فیلم خارجی شاوشنگ نقش توضیحات
 تیم رابینز اندی بازیگر نقش اول داستان که منهم به قتل همسرش است و مجازات او حبس ابد در شاوشنگ است.
مورگان فریمن رد تنها دوست اندی در زندان شاوشنگ! بازی فریمن در این نقش بیشتر از اندی به چشم می خورد.
بابا گانتون نورتون سرپرست زندان و یکی از افرادی که قصد دارد از اندی سوء استفاده کند.
ویلیام سدلر هیوود عضو گروه رد در زندان شاوشنگ که خیلی به رد اعتقاد دارد و فکر میکند اندی دیوانه است.

فیلم های مشابه فیلم رستگاری در شاوشنگ

اگر به فیلم های فرار از زندان (یا فیلم هایی که داستان آنها در زندان می گذرد ) علاقه مند هستید، این سه فیلم هم ببینید:

 • یک پیامبر A Prophet: یک جوان عرب در فرانسه زندانی شده و قصد دارد از درون زندان، وارد یک باند مافیایی شود.
 • پاپیلون Papillon: هنری پاچر که به پاپیلون معروف است به اشتباه به حبس ابد محکوم شده و برای فرار تلاش می کند.
 • فرار بزرگ The Great Escape: تعداد 76 انگلیسی قصد دارند با کمک یکدیگر از یک زندان آلمانی فرار کنند. تنها راه آنها حفر تونل است.)

43- فیلم کمدی احمق و احمق تر Dumb and Dumber

بهترین فیلم های خارجی قرن

خانمی جوان کیف خود را در ماشین لوید جا می گذارد. لوید که یک راننده ساده و امانتدار است، تصمیم می گیرد کیف را به ماری برساند. او در این راه از دوست خود یعنی هری نیز کمک میگیرد. لوبد و هری کاراکترهای اصلی فیلم احمق و احمق تر هستند که در لیست بهترین فیلم های جهان قرار گرفته است.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم کمدی احمق و احمق تر را میگه:

اگر بخواهیم یک کمدی به معنای واقعی کلمه ببینیم، بدون شک اولین گزینه ای که به ذهن می رسد فیلم احمق و احمق تر است. البته این فیلم با نام خنگ یا خنگ تر هم ترجمه شده. خیلی مهم نیست که بدانید کدام احمق و کدام احمق تر است. قاعدتا در فیلم های کمدی انتظار چیزی جز خندیدن نداریم که در فیلم احمق و احمق تر به اندازه کافی وجود دارد.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 آمریکا 1994 کمدی 106 پیتر فارلی نیولاین سینما

جیم کری در نقش لوید و جف دنیلز در نقش هری دو دوست هستند که می خواهند یک کیف را به صاحبش برگردانند. داستان فیلم Dumb and Dumber اتفاقاتی است که در این مسیر برای دو شخصیت کمدی فیلم به وجود می آید. اما بیشتر از داستان، حرکات جالب و رفتارهای این دو نفر شما را سرگرم می کند و می خنداند. فیلم احمق و احمق تر کمی قدیمی است اما می توان گفت بین 10 فیلم برتر جهان دوبله فارسی قرار گرفته است.

حقایق فیلم احمق و احمق تر

فیلم احمق و احمق تر حقیقتا روی طنز موقعیت خوب کار کرده است. معمولا برای این که سکانس ها طبیعی و واقعی باشد، کارگردان حساسیت های خاصی به خرج داده. از این رو فیلم برداری آن کمی طول کشید. در حین کار جیم کری از خلاقیت های خود استفاده می کرد، اما بعضا با مخالفت هایی از کارگردان مواجه می شد! همین موضوع باعث کدورت های کوچکی بین آن ها شد. البته این کدورت ها بعدا رفع شد وکارگردان فیلم احمق و احمق تر یعنی پیتر فارلی بعدها باز هم با کری همکاری داشت.

چرا فیلم احمق و احمق تر را ببینیم؟

اگر علاقه مند به طنز موقعیت هستید، دیدن فیلم Dumb and Dumber را توصیه می کنیم. چرا که تلاش پیتر فارلی به عنوان کارگردان، بیشتر استفاده از المان ها و حرکات بوده تا دیالوگ های بازیگران. از طرفی فیلم احمق و احمق تر در واقع آغاز دوران طلایی جیم کری بازیگر مطرح آمریکایی هم محسوب می شود و به خاطر بازی بی نظیر او و دیگر همبازیانش توانسته در لیست بهترین فیلم های جهان قرار بگیرد.

بازیگران احمق و احمق تر نقش توضیحات
جیم کری لوید راننده ساده دل که باید یک کیف را که در ماشینش جا گذاشته شده، به صاحبش برگرداند.
جف دنیلز هری دوست لوید که او را برای پیدا کردن ماری کمک می کند. او عاشق سفر است و از این ماجراجویی استقبال می کند.
لاورن هالی ماری دختر زیبایی که کیفش در ماشینش لوید جا مانده است و لوید هم دلبسته او شده است.
تری گار هلن نامادری ماری که به خاطر گم کردن پول توسط ماری شاکی است و به او غر می زند.

فیلم های کمدی مشابه فیلم احمق و احمق تر 

اگر به فیلم هایی که طنز موقعیت در آنها بیشتر استفاده شده علاقه دارید، پیشنهاد ما تماشای این سه فیلم کمدی است.

 • هنگامی که طبیعت فرا می‌خواند Ace Ventura: When Nature Calls: جیم کری باید به دنبال یک خفاش سفید عجیب و غریب بگردد. البته این فیلم دنباله فیلم کارآگاه حیوانات است!
 • میلیون های بریستر Brewster’s Millions: یک ورزشکار برای این که به یک ارث برسد، باید در سی روز 30 میلیون دلار خرج کند.
 • احمق و احمق تر 2 dumb and dumber to: لوید و هری بعد بیست سال دوباره باید برای یک سفر خود را آماده کنند.

44- فیلم ترسناک درخشش The Shining

بهترین فیلم های خارجی جهان

جک در فیلم ترسناک درخشش یک نویسنده بیکار است. او برای ترک اعتیاد و بازپروری خود تصمیم می گیرد با خانواده، به یک هتل بسیار مرموز و عجیب برود. سفر او به این هتل باعث تشدید مشکلات روانی او و به خطر افتادن جان همسر و فرزندش می شود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم درخشش را میگه:

در دهه هشتاد میلادی دو نفر به تنهایی می توانستند ضمانت کنند که ساخت یک فیلم فوق العاده خواهد بود این دو شخص استنلی کوبریک، کارگردان بزرگ هالیوود و جک نیکلسون بازیگر مطرح سینمای آمریکا بودند. فیلم درخشش با تم روانشناسی و البته ترس، یکی از بهترین فیلم های دنیا برای علاقه مندان به ژانر ترسناک است. اما عنصر ترسناک و وحشت در فیلم درخشش، جن، روح، زامبی و… نیست بلکه یک انسان موجب ترس و وحشت شده است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 آمریکا 1980 ترسناک-وحشت 142 استنلی کوبریک برادران وارنر

فیلم درخشش به عنوان یکی دیگر از بهترین فیلم های جهان بر اساس رمانی از استیون کینگ تهیه شده است. البته کینگ از این اقتباس راضی نبوده و اعتقاد داشت که فیلم درخشش آن چیزی که او نوشته نبوده است! فیلم The Shining در مورد یک نویسنده است که به دلیل اختلالات عصبی و روانی قصد کشتن همسر و فرزند خود را دارد. جک نیکلسون اینقدر این نقش را زیبا بازی کرد که تیم برتون (دیگر کارگردان مطرح سینمای امرذیکا) برای فیلم بتمن و نقش جوکر، فقط او را انتخاب کردند.

بررسی فیلم ترسناک در خشش

استنلی کوبریک برای این که واقعا جک نیکلسون رو عصبانی کند تا نقشش را بهتر بازی کند.، دو کار را زیاد انجام می داد. یکی مجبور کردن جک به خوردن ساندویچ پنیر که او از آن متنفر بود. مشهور است که جک نیکلسون به شدت از ساندویچ پنیر متتفر بود و حتی شنیدن نام آن، او را عصبانی میکرد. کوبریک با علم به این موضوع جک نیکلسون را مجبور کرد که دو هفته فقط ساندویچ پنیر بخورد! و دومی تکرار برداشت از سکانس. در سکانس معروف شکستن در با تبر، 127 بار استنلی کوبریک برداشت را تکرار کرد و جک نیکسلسون هم 60 در چوبی را خراب کرد. جالب است بدانید معروف ترین دیالوگ فیلم The Shining یعنی جمله “جانی اینجاست” بداهه بوده و در کتاب و فیلم نامه نوشته نشده بود!

چرا فیلم درخشش را باید دید؟

همین که جک نیکلسون در یک فیلم بازی کند، به اندازه کافی دلیل محمکی برای ارزشمند بودن یک فیلم و قرار گرفتن آن در لیست بهترین فیلم های جهان است. فیلم درخشش بیشتر به عنوان یک فیلم روانشناسی و پر از مفاهیم مهم شناخته شده تا یک فیلم در ژانر وحشت. از این رو به علاقه مندان به فیلم های روانشناسی توصیه می کنیم حتما این فیلم را مشاهده کنند. درخشش نشان میدهد که مشکلات روانی و اجتماعی تا چه حد می تواند برای یک انسان چالش و تزلزل ایجاد کند. به حدی که فرد را به سمت جنون و خشونت بکشد.

بازیگران فیلم درخشش نقش توضیحات
جک نیکلسون جک شخصیت اصلی داستان که قرار است کتاب خود را در یک هتل مرموز بنویسد.
شلی دووال ویندی همسر جک، شخصیتی که فقط جیغ می کشد. استیون کینگ اعتقاد دارد او نقشش را خوب بازی نکرده است.
اسکاتمن کروترس  دیک  سرآشپز هتل که با پسر جک، تلپاتی دارد و به نظر راز های هتل را می داند.
بری نیلسن استوارت مدیر هتل، کسی که جک را ترغیب کرده است تا برای کار به این هتل بیاید.

فیلم های مشابه فیلم درخشش

فیلم هایی با تم روانشناسی مورد علاقه خیلی از دوستداران فیلم است. از این رو 3 فیلم دیگر پیشنهاد می کنیم.

 • جن گیر the exorcist: کریس که یک بازیگر معروف است، برای درمان بیماری عجیب دخترش به یک جن گیر پناه می برد.
 • دیوانه ای از قفس پرید one flew over the cuckoos nest: فیلم دیوانه ای از قفس پرید واقعا شایسته حضور در این لیست هست. رندل به جرم تجاوز باید به مراکز تادیب برود، اما خود را به دیوانگی می زند تا به انجا نرود.
 • ماشینیست machinist: تروور یک سال است که نخوابیده و این بی خوابی او را به شدن افسرده و لاغر کرده است.

45- مجموعه فیلم پدر خوانده The Godfather

فیلم پدرخوانده

دون ویتو به عنوان پدرخوانده گروه های مافیایی شناخته می شود. او برای جانشینی خود، مایکل را انتخاب کرده. اما مایکل بسیار بی تجربه و خام است. حالا گروه مافیایی با چالش های زیادی مواجه شده…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم پدرخوانده را میگه:

بدون شک فیلم پدر خوانده جنایی ترین و البته بهترین فیلم تاریخ سینمای جهان است. موفقیت فیلم پدر خوانده سبب شد تا قسمت دوم آن هم دو سال بعد یعنی در سال 1974 ساخته و منتشر شود. فیلم نامه پدر خوانده از رمانی به همین نام اقتباس شده که  کارگردان  فیلم یعنی فرانسیس فورد کاپولا با همکاری نویسنده کتاب یعنی ماریو پوزو آن را نوشته است. فیلم پدرخوانده از فیلم های برتر سایت متاکریتیک بشمار می رود. شاید هم در صدر قرار دارد. چرا که توانسته امتیاز 100 از 100 را از آن خود کند. تمامی قسمت های فیلم پدرخوانده لایق قرار گرفتن در لیست بهترین فیلم های جهان هتسند و اگر به فیلم پدرخوانده علاقه دارید پیشنهاد می کنیم هر سه قسمت آن را مشاهده کنید.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 آمریکا 1972 جنایی 175 فرانسیس فورد کاپولا بهترین فیلم های اکشن جهان پارامونت پیکچرز
 آمریکا 1974 جنایی 200 فرانسیس فورد کاپولا بهترین فیلم های اکشن جهان پارامونت پیکچرز

داستان فیلم Godfather در مورد یکی از سرکرده های گروه های مافیایی به نام دون ویتو کورلئونه است که در واقع پدر خوانده داستان محسوب می شود و حالا قرار است تا فرزند کوچکش یعنی مایکل با بازی ال پاچینو، جایگزین او شود. مایکلی که در این موضوعات بی تجربه است اما یاد میگرد که چطور پدرخوانده جدید شود.

نکات جالب درباره فیلم پدر خوانده 

نکته جالب فیلم پدر خوانده این است که اصلا قرار نبود ( ال پاچینو که در ان زمانی جوانی جویای نام بود) در فیلم پدرخوانده بازی کند. چرا که در تست بازیگری فیلم فوق العاده بد بود. اما شرکت فیلمسازی پارامونت بیشتر به فکر یک بازیگر تازه کار معمولی بود. چون به اندازه کافی برای مارلون براندو (بازیگر مطرح دهه 60 و 70 میلادی هالیوود) خرج کرده بود. جالب است که ال پاچینو بعد از بازی خوب خود در فیلم Godfather اعتقاد داشت او باید به عنوان نقش اول باشد نه براندو، چون زمان حضور او در فیلم بیشتر از براندو بود. از دیگر ویژگی های جالب براندو این بود که خیلی اهل حفظ کردن دیالوگ نبود! از این رو خیلی نامحسوس با نگاه به دیالوگ ها نقش خود را بازی می کرد. چیزی که کارگردان در ابتدا با آن مشکل داشت اما بعد راضی شد.

یکی از نکاتی که پس از نمایش فیلم سه گانه پدرخوانده خیلی مورد انتقاد قرار گرفت این بود که فیلم به صورت تلویحی از خانواده های مافیایی تمجید می کند. به گونه ای که پس از دیدن فیلم، مخاطب دوست خواهد داشت که عضو یک خانواده مافیایی باشد! موضوعاتی که حتی به انتقادهای نهادهای مدنی هم کشیده شد اما باز هم نتوانست جلوی استفبال مخاطبین از این فیلم و قرار گرفتن آن در لیست بهترین فیلم های جهان را بگیرد.

تحلیل فیلم پدرخوانده

فیلمی که فرانسیس فورد کاپولا کارگردانی کند، ماریو پوزو بنویسد، مارلون براندو و ال پاچینو بازی کند و شرکت فیلمسازی پارامونت بسازد قطعا ارزش دیدن دارد. به خصوص اگر ژانر جنایی نیز داشته باشد. این فیلم نشان می دهد که دنیای مافیا، دنیایی به شدت خشن و بی رحم است. اگر به این سبک از فیلم ها علاقه مندید، حتما پدرخوانده را به عنوان یکی دیگر از بهترین فیلم های خارجی جهان ببینید. البته بدانید که پایان همه پدرخوانده ها هم مرگ است!

بازیگران فیلم پدر خوانده نقش توضیحات
مارلون براندو دون ویتو کورلئونه پدر خوانده داستان که باید مایکل را برای جانشینی خود آماده کند.
ال پاچینو مایکل کورلئونه پسر دون ویتو، جوان تحصیل کرده و تازه از جنگ برگشته که باید راه و رسم پدرخوانده شدن را بیاموزد..
جیمز کان سانتینو برادر بزرگ مایکل. کسی که اعتقاد دارد او باید به عنوان پدرخوانده جدید باشد نه برادر کوچکترش.
ریچارد کاستلانو پت کلیمنزا عضو خانواده کورلئونه! کسی که دون ویتو به خوبی به او اعتقاد و اعتماد دارد.

فیلم های مشابه فیلم پدر خوانده 

فیلم های زیادی با مضامین مافیایی ساخته شده است. اما این سه فیلم شباهت ماهیتی زیادی با فیلم پدر خوانده یا گادفادر دارند:

 • رفقای خوب Goodfellas: این فیلم اسکوسیزی واقعا شایسته حضور در این لیست است. این فیلم روایتگر زندگی هنری هیل یک گانگستر در نیویورک است.
 • روزی روزگاری در آمریکا Once Upon a Time in America: یکی از فیلم های گانگستری جذاب که دوران کودکی و جوانی و پیری یک گانگستر را نشان می دهد.
 • رفتگان The Departed: این فیلم حوادث مربوط به دو نفوذی، یکی در اداره پلیس و دیگری نفوذی در یک باند خلافکار را روایت می کند.

پاسخ به مهم ترین سوالات شما در مورد بهترین فیلم های سینمایی خارجی جهان

در ادامه مهم ترین و پرتکرارترین سوالات کاربران در مورد بهترین فیلم های خارجی جهان را پاسخ داده ایم.

 • معیارهای تهیه فهرست بهترین فیلم های خارجی جهان در میزبان فا مگ چیست؟
  از سه معیار برای انتخاب بهترین فیلم های خارجی جهان استفاده کرده ایم. یکی سایت های معتبر و معروف در حوزه نقد و بررسی فیلم ها، دومی علاقه و استقبال مخاطبین و در نهایت سلیقه شخصی برای انتخاب بهترین فیلم های جهان در هر ژانر.
 • من علاقه زیادی به ژانر تاریخی و اکشن دارم. کدام یک از فیلم های خارجی را پیشنهاد می کنید؟
  شجاع دل یکی از فیلم های برتر در ژانر تاریخی و اکشن است. البته ارباب حلقه ها را نیز می توان در این زمره قرار داد. اما ارباب حلقه ها یک فیلم فانتزی نیز محسوب می شو.د.
 • علاقه مندان به سبک جنایی و معمایی کدام یک از فیلم های های برتر دنیا را مشاهده کنند؟
  پدر خوانده و آخرین گشت به عنوان فیلم های جنایی مطرح هستند. پیشنهاد ما این است که حتما انها را مشاهده کنید.
 • کدام یک از فیلم های برتر جهان برای علاقه مندان سبک علمی و تخیلی مناسب است؟
  بدون شک فیلم های کریستوفر نولان به عنوان بهترین فیلم ها در سبک علمی-تخیلی محسوب می شوند. از این رو توصیه می کنیم فیلم اینتراستلار یا میان ستاره ای را حتما و با دقت زیاد مشاهده کنید.
 • آیا ترتیب اسامی بهترین فیلم های خارجی جهان بر اساس معیار خاصی است؟
  ترتیب فیلم ها بر اساس معیار خاصی نیست. بلکه سعی شده در هر ژانری بهترین و جذاب ترین فیلم پیشنهاد شود. شما می توانید لیست فیلم های مورد علاقه خود را در زیر همین پست با ما به اشتراک بگذارید.
 • چرا اسم برخی از بهترین فیلم ها مانند همشهری کین، اشک ها و لبخندها و … در این لیست نیست؟
  این لیست همواره در حال آپدیت شدن و بروزرسانی است و تعداد فیلم ها در حال افزایش است. از این رو خیلی از فیلم هایی که شما مد نظرتان است به آن اضافه خواهد شد. 
 • من به یک ژانر خاص علاقه دارم. برای پیدا کردن فیلم های مشابه آن ژانر چکار باید کنم؟
  بعد از بررسی و تحلیل هر فیلم سینمایی خارجی، نام سه فیلم مشابه از نظر ماهیتی و داستانی را ذکر کرده ایم. اگر به ژانر خاصی علاقه داشته باشید می توانید فیلم های مشابه پیشنهادی را دنبال کنید. اگر شما فیلم های مشابه دیگری را سراغ دارید، حتما در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.
 • بهترین فیلم سال 2020 کدام فیلم است؟
  بدون شک فیلم جذاب نومدلند یا سرزمین خانه به دوش ها، بهترین فیلم سال 2020 جهان است. این فیلم در جشنواره های مختلف جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول را تصاحب کرده است.
 • چرا یک فیلم ایرانی در این لیست قرار نداده اید؟
  این مقاله بهترین فیلم ههای سینمایی جهان را معرفی می کند. در یک مقاله جداگانه به موضوع بهترین فیلم های ایرانی نیز خواهیم پرداخت.
 • چرا فقط یک فیلم در ژانر کمدی معرفی کرده اید؟
  سعی کرده ایم از هر ژانر حداقل یک فیلم معرفی کنیم. این لیست همواره در حال به روز رسانی است. از این رو قطعا فیلم های بیشتری در هر ژانر به خصوص کمدی به آن اضافه خواهد شد.

بهترین فیلم های جهان که در این مقاله معرفی کردیم، تنها بخش کوچکی از دنیای فیلم و سریال محسوب می شوند. برای مثال جوکر و انگل جزء بهترین فیلم های جدید بشمار می روند و قطع به یقین از بهترین فیلم های خارجی جهان بشمار می روند. ارباب حلقه ها و شجاع دل بدون شک از بهترین فیلم های جهان در ژانر اکشن و تاریخی هستند. به هر سایت معتبر نقد و بررسی فیلم که مراجعه کنید، پدرخوانده و رستگاری در شاوشنگ را جزء ده فیلم برتر تاریخ سینمای جهان نام برده است. فیلم های خارجی برتر دیگری هم وجود دارند که می توان آنها را در لیست بهترین فیلم های جهان قرار داد. به جز معیارهایی که در سایت های منتقد فیلم وجود دارد، سلیقه قطعا یکی از پارامترهایی است که باعث خواهد شد افراد به فیلم های مختلف علاقه داشته باشند و بتوان آن را در لیست بهترین فیلم های جهان قرار داد. مثلا اگر شما علاقه به فیلم های مافیایی نداشته باشید هر چقدر هم از فیلم پدر خوانده تعریف شود، این فیلم مورد علاقه شما نخواهد بود و شاید از نظرتان حتی لایق قرارگیری در لیست بهترین فیلم های جهان نیز نباشد! از این رو ممکن است که در این لیست بهترین فیلم های خارجی دنیا ارائه شده، فیلمی وجود داشته باشد که باب سلیقه شما نباشد. به همین دلیل لیست بهترین فیلم های جهان پیشنهاد شده در میزبان فا مگ همواره در حال آپدیت شدن و بروز رسانی است و قطعا سایر فیلم های برتر روز دنیا در ادامه به این لیست از فیلم های برتر دنیا اضافه خواهد شد. شما چه فیلمی را شایسته حضور در لیست بهترین فیلم های جهان می دانید؟ اگر شما می خواستید 10 فیلم برتر تاریخ سینمای جهان را ذکر کنید چه فیلم هایی را نام می بردید؟ برای تکمیل فهرست بهترین فیلم های خارجی شما چه فیلم هایی را معرفی می کنید؟

اگر شما هم به دنیای فیلم و سریال علاقه دارید پیشنهاد می کنیم فیلم های روز دنیا را از دست ندهید لیستی از 60 فیلم برتر جهان را گردآوری و ارائه کرده ایم که حتما باید ببینید:

بهترین فیلم های 2021  فیلم سینمایی جدید روز دنیا