موبایل

5 روش اسکرین شات گرفتن با گوشی اندروید

اسکرین شات یکی از قابلیت هایی که از سال ها پیش در سیستم عامل های ویندوز یا مک وجود داشته و اکنون چندین سال است که به گوشی های تلفن همراه هوشمند نیز اضافه شده است. به وسیله قابلیت Screenshot گوشی تلفن همراهتان می توانید از محتوایی که در نمایشگر دستگاه های مختلف در حال نمایش است، عکسبرداری کنید. این قابلیت زمانی که قصد تولید محتوای آموزشی یا ذخیره یک محتوا دارید، کاربردی خواهد بود. اسکرین شات گرفتن از صفحه موبایل روشی برای ذخیره یک عکس یا نوشته هم هست. در واقع با استفاده از قابلیت اسکرین شات دیگر نیازی به دانلود عکس یا نوشته ها ندارید و می توانید بدون اینکه تغییر محسوسی در کیفیت احساس کنید، عکس یا نوشته مورد نظر را در گوشی تلفن همراه یا کامپیوتر خود ذخیره نمایید. در این مقاله از میزبان فا مگ با ما همراه باشید تا با نحوه اسکرین شات گرفتن در اندروید از طریق فرمان صوتی، دستیار موبایل، برنامه و روش های بدون دکمه آشنا شوید. در آموزش های بعدی به نحوه اسکرین شات گرفتن در آیفون نیز خواهیم پرداخت.

نحوه اسکرین شات گرفتن از صفحه موبایل

یکی از اصلی ترین سوالاتی که توسط دارندگان گوشی های تلفن همراه هوشمند با هر نوع سیستم عاملی مطرح می شود، نحوه اسکرین شات گرفتن از صفحه موبایل است. در نظر داشته باشید که این روش ها بسته به نسخه سیستم عامل یا مدل گوشی های مختلف ممکن است متفاوت عمل کنند. به طور کلی در اکثر گوشی های هوشمند اندرویدی و iOS اسکرین شات گرفتن با یک روش کلی که معمولاً فشردن همزمان دو دکمه است اتفاق می افتد. در ادامه به شکلی دقیق تر روش های گرفتن اسکرین شات با گوشی اندروید را به صورت جداگانه به شما آموزش خواهیم داد. روش های مختلف دیگری برای تصویر برداری از صفحه در گوشی های اندروید وجود دارد که از میان آنها می توان به 3 روش کلی زیر اشاره کرد.

1- دکمه عکس گرفتن از صفحه گوشی

در گوشی های اندرویدی مانند سامسونگ، هواوی، شیائومی و سایر گوشی های تلفن قرار گرفته در این دسته به طور معمول می توانید با فشردن همزمان دکمه پاور گوشی و دکمه کم کننده صدا قرار گرفته در کنار گوشی عمل گرفتن اسکرین شات را انجام دهید.نحوه گرفتن اسکرین شات با گوشی اندروید

در نظر داشته باشید روش های گرفتن اسکرین شات موبایل که در بالا به آنها اشاره کرده ایم، روش های معمول و رایج هستند که افراد برای تصویر برداری از گوشی های اندروید و آیفون می توانند از آنها استفاده کنند. در ادامه می خواهیم برای شما روش های مختلف screenshot در گوشی ها متفاوت را توضیح دهیم که می توانید با استفاده از آنها از صفحه گوشی تلفن همراه خود عکسبرداری کنید.

2- اسکرین شات بدون دکمه با منوی دستیار اندروید

در تلفن های همراه اندرویدی قابلیت بسیار جذابی ارائه شده که می توانید یک پنل کوچک کنار صفحه گوشی خود داشته باشید. این پنل دسترسی سریعی به بخش های کاربردی و مورد نیاز تلفن همراه ارائه نموده اما به صورت پیش فرض غیر فعال است. به منظور فعال کردن این بخش کافیست مراحل زیر را دنبال کنید بدین ترتیب به سادگی می توانید به گرفتن اسکرین شات بدون دکمه اقدام کنید.

 1. ابتدا به قسمت تنظیمات یا بخش settings تلفن همراه خود مراجعه نموده و گزینه Accessibility را لمس کنید.
  نمایش منو دستیار اندروید
 2. در صفحه نمایش داده شده مشابه تصویر زیر گزینه Interaction and dexterity را انتخاب کنید.فعالسازی منو دستیار اندروید
 3. در این مرحله برای نمایش منو دستیار اندروید گزینه Assistant menu را در حالت فعال قرار دهید.
  برنامه منو دستیار اندروید
 4. مشابه تصویر زیر منو دسترسی سریع یا منو دستیار اندروید را مشاهده می کنید که کنار نمایشگر گوشی شما اضافه شده است.
 5. منو دستیار اندرویداکنون با لمس منو دستیار اندروید گزینه های زیر از جمله اسکرین شات را مشاهده می کنید.
  منو دسترسی سریع اندروید

برای عکس گرفتن از صفحه موبایل تنها کافیست در صفحه مورد نظرتان گزینه screenshots را لمس کنید.

3- دانلود برنامه اسکرین شات بدون دکمه برای اندروید

اگر به هر دلیلی دکمه های ولوم شما عمل نمی کنند، در برخی از گوشی های اندروید می توانید با فشار دادن دکمه پاور برای 2 ثانیه به منوی خاموش کردن، ریست کردن یا گرفتن اسکرین شات دسترسی پیدا کنید.

نحوه اسکرین شات گرفتن از صفحه گوشی اندروید

اما اگر گوشی تلفن همراه اندرویدی شما گزینه اسکرین شات را ندارد، شما می توانید برنامه Screenshot Easy را از پلی استور دانلود کرده و به کمک آن این قابلیت را به منو پاور خود اضافه نمایید. بدین منظور مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

 1. ابتدا به منظور نصب برنامه اسکرین شات به کمک آموزش دانلود از گوگل پلی با موبایل اقدام نموده و برنامه Screenshot Easy را از پلی استور دانلود و نصب نمایید.
  عکس گرفتن از صفحه گوشی
 2. سپس در صفحه ظاهر شده گزینه Allow را لمس کنید.
  برنامه عکس گرفتن از صفحه گوشی
 3. در این مرحله عملیات راه اندازی برنامه اسکرین شات آغاز می شود.
  برنامه اسکرین شات اندروید
 4. در ادامه می بایست گزینه Alow permission را در حالت فعال قرار دهید.
  عکس گرفتن از صفحه گوشی
 5. در نهایت برنامه اسکرین شات اندروید روی تلفن همراه شما نصب می شود. در تمامی صفحات خود آیکون شناور را مشاهده می کنید. با لمس این آیکون در هر صفحه ای که باشید، تصویری از آن صفحه گرفته خواهد شد.
  برنامه عکس گرفتن از صفحه گوشی

عکس های اسکرین شات کجا ذخیره می شوند؟ این تصاویر در پوشه screen shot واقع در گالری شما ذخیره خواهند شد.

4- برنامه اسکرین شات با کشیدن دست

روش دیگری که برای گرفتن screenshot در نسخه های جدیدتر اندروید معرفی شده، به این شکل است که شما یک دست خود را از بغل روی صفحه گوشی بکشید تا اسکرین شات گرفته شود.

فعالسازی قابلیت اسکرین شات موبایل با دست

 1. برای فعال کردن این روش از اسکرین شات در اندروید کافیست گزینه Palm swipe to capture را در Settings جستجو کنید.
  فعالسازی قابلیت اسکرین شات موبایل با دست
 2. سپس آن را در حالت فعال قرار دهید.
  فعالسازی قابلیت اسکرین شات موبایل با دست

5- نحوه عکس گرفتن از صفحه گوشی با دستیار صوتی

روش بعدی که برای اسکرین شات گرفتن از صفحه در گوشی های تلفن همراه اندرویدی ارائه شده، اقدام از طریق قابلیت دستیارهای صوتی اصلی فعال روی گوشی تلفن همراه مثل Google Assistant یا Bixby است. این روش به شکل دستور صوتی است و شما می توانید با دادن دستور اسکرین شات از صفحه تصویر برداری کنید. بدین منظور می توانید راهنمای فعال و غیر فعالسازی دستیار صوتی گوگل برای اندروید را مطالعه نمایید.

نحوه اسکرین شات گرفتن از صفحه گوشی اندروید

5 روش اسکرین شات گرفتن از صفحه گوشی اندرویدی که معرفی شده است، جزء معروف ترین روش هایی بشمار می روند که می توان به وسیله آنها تصویر برداری از گوشی را انجام دهید.

در این مقاله از میزبان فا مگ تلاش کردیم روش های مختلف اسکرین شات گرفتن از صفحه در گوشی اندروید را به شما آموزش دهیم. در آموزش های بعدی به نحوه گرفتن اسکرین شات آیفون می پردازیم. با استفاده از روش های عنوان شده می توانید از کلیدهای ترکیبی استفاده کرده یا اینکه در زمانی که دکمه های گوشی شما دچار مشکل شدند، به کمک روش های جانبی به راحتی از صفحه گوشی خود Screenshot بگیرید. اگر روش دیگری را می شناسید که تصور می کنید می تواند برای گرفتن اسکرین شات گرفتن اندروید یا آیفون مناسب باشد، آن را از طریق بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

آموزش رایگان کار با اندروید

داوود صادقی

داوود سال هاست که به تکنولوژی علاقه مند شده و به فعالیت در شبکه های اجتماعی و تولید محتوای اصولی مطابق با الگوریتم های روز روی آورده، او سابقه خوبی در زمینه بلاگری در اینستاگرام دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا