آموزش

حل مشکل صفحه آبی یا صفحه مرگ در ویندوز

تاکنون پیش آمده که هنگام کار با ویندوز ناگهان صفحه مانیتور آبی رنگ شود و در جستجوی این باشید که علت آبی شدن صفحه ویندوز چیست؟ به این مورد صفحه آبی مرگ ویندوز گفته می شود و  از آن با اصطلاح BSoD یاد می شود. در این مواقع معمولا از ما خواسته می شود که ویندوز را ریستارت کنیم. در این مقاله از میزبان فا مگ تصمیم داریم به علت آبی شدن رنگ صفحه مانیتور و نحوه رفع آن را بررسی کنیم.

صفحه آبی صفحه مرگ در ویندوز چیست؟

در ویندوز 10 صفحه آبی مرگ (BSoD) با نام های صفحه آبی یا بخش خرابی سیستم نیز شناخته می شود. زمانی صفحه آبی مرگ در ویندوز را می بینید که یک خطای اساسی رخ می دهد و سیستم قادر به پردازش و ترمیم خودکار نیست. معمولاً این صفحه هنگام بروزرسانی به نسخه جدید ویندوز، هنگام بالا آمدن ویندوز یا به طور ناگهانی هنگام استفاده از رایانه نمایش داده می شود. در این حالات با صفحه ای مشابه تصویر زیر مواجه خواهید شد.

صفحه آبی

چرا صفحه کامپیوتر آبی میشود؟

همان طور که در بالا اشاره شد، دلایل متعددی برای نمایش صفحه آبی رنگ در ویندو وجود دارد. ولی ما باید نسبت به آخرین تغییراتی که ایجاد کرده ایم عیب یابی انجام بدهیم دلایل اصلی به وجود آمدن صفحه آبی می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 1. درگیری های سخت افزاریبعد از نصب ویندوز چه برنامه هایی باید نصب شود
 2. داغ کردن اجزای کیس
 3. مشکل در RAM
 4. مشکل در تنظیمات BIOS
 5. خطا های هارد درایو
 6. اشکال در اتصالات قسمت های مختلف سیستم
 7. سنگین بودن بازی یا برنامه اجرایی
 8. و…

در ادامه به بررسی مشکل صفحه آبی مرگ ویندوز و روش های رفع آن خواهیم پرداخت.

رفع خطای صفحه آبی در ویندوز

برای حل مشکل صفحه آبی در ویندوز یا همان صفحه مرگ راه های متعددی وجود دارد اولین و مهمترین کار این است که هنگام پیش آمدن این مشکل به چیزی دست نزنید و سپس بسته به ناگهانی بودن این مسئله یا آخرین تغییراتی که قبل از نمایش این صفحه انجام داده اید، می توانید یکی از این راه ها را انتخاب و پیگیری های لازم را انجام دهید.

1- مشکلات سخت افزاری

مشکلات سخت افزاری غالباً با پیغام خطای “IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL” نمایش داده می شود. این ارور به معنی ناسازگاری یکی از قطعات با بقیه اجزا می باشد.

2- داغ کردن اجزای کیس

داغ کردن اجزای داخلی ممکن است دلیل دیگری برای پیش آمدن صفحه آبی در ویندوز باشد. می توانید با اضافه کردن فن و خنک کردن سیستم این مشکل را حل کنید!

3- مشکل در رم

مشکلات رم سیستم با پیام “BAD_POOL_HEADER” گزارش می شود و به احتمال زیاد اتصالات رم شما مشکل پیدا کرده است که در این صورت یا اتصال قطعه شل شده یا دارای مشکل است بر همین اساس موجب نمایش صفحه آبی مرگ در ویندوز می شود.

4- مشکل در تنظیمات BIOS

ایجاد تغییرات در تنظیمات BIOS ممکن است عامل ایجاد صفحه آبی مرگ در ویندوز باشد. تنظیمات بایوس بسیار حساس است و اعمال تغییرات در چنین تنظیماتی خطرناک است مگر اینکه بدانید دقیقاً چه کاری انجام می دهید. در صورتی که در آن تغییرات ایجاد کرده اید تنظیمات را ریست کنید. تغییرات بایوس شایع ترین علت آبی شدن صفحه ویندوز می باشد.

5- خطا های هارد درایو

گاهی بروز مشکل در هارد کامپیوتر می تواند علت آبی شدن صفحه ویندوز یا همان صفحه مرگ باشد. مشکلاتی مثل خرابی در قطعات هارد یا اتصال کابل هارد به مادربورد می تواند دلیل این موضوع باشد. پس باید تجهیزات سیستم را مورد بررسی قرار دهید.

6- وجود مشکل در منبع تغذیه یا همان پاور

یکی دیگر از علت های مشکل آبی شدن ویندوز کافی نبودن تغذیه و برق در سیستم است. در صورت بروز این مشکل باید قطعه تغذیه را عوض کنید.

7- سنگین بودن بازی یا برنامه اجرایی

اگر در زمان استفاده از بازی یا برنامه ای با مشکل blue screen در ویندوز مواجه شدید باید بدانید این بازی با برنامه برای سیستم شما سنگین است! پس امکان استفاده از آن را نخواهید داشت.

8- جدا کردن حافظه ها و قطعات جانبی

گاهی اوقات، ممکن است بعد از اتصال یک سخت افزار جدید (مانند کارت گرافیک یا دستگاه USB) یک پیام تحت عنوان Blue Screen of Death را ببینید. در چنین حالتی سه دلیل برای بروز مشکل صفحه آبی رنگ وجود دارد:

 1. سخت افزار با نسخه ویندوز سازگار نیست.بعد از نصب ویندوز چه برنامه هایی باید نصب شود
 2. سخت افزار خراب است.
 3. بنابه دلایلی سیستم سعی در نصب درایور اشتباه دارد.

9- وجود ویروس در ویندوز

بعضی ویروس ها می توانند عامل مشکل آبی شدن صفحه یا  Blue screen of Death شوند. خصوصاً ویروسی هایی که بخش بوت را آلوده می کنند. برای از بین بردن این گونه ویروس ها و کافیست یک آنتی ویروس خوب نصب کنید.

10- راه اندازی مجدد در حالت امن یا Safe mode

اگر صفحه آبی باعث می شود که شما نتوانید از محیط معمولی ویندوز استفاده کنید کافیست کامپیوتر را با حالت safe mode بالا بیاورید و به وسیله Safe mode صفحه آبی ویندوز را عیب یابی کنید. برای اجرای Safe mode یا حالت امن در ویندوز کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. استارت منو را بزنید و به قسمت ریستارت ویندوز بروید.
 2. دکمه Shift را نگه دارید و روی ریستارت ویندوز کلیک کنید.
 3. سپس در صفحه نمایان شده گزینه Advanced options را بزنید.رفتن به حالت امن یا سیف مود
 4. حالا جهت رجوع به حالت سیف مود ویندوز گزینه Start-Up settings را بزنید و سپس ریستارت کنید.رفتن به حالت امن یا سیف مود
 5. بعد از ریستارت شدن، صفحه زیر نمایان می شود و می توانید از 3 گزینه مشخص شده یکی را با گزینه های F4,F5,F6  انتخاب کنید.رفتن به حالت امن یا سیف مود

11- حذف فایل های موقت

فایل های موقت ویندوز یا temp files گاهی موجب نمایش صفحه Bsod یا همان صفحه آبی رنگ ویندوز می شوند. پس برای رفع مشکل آبی شدن ویندوز باید این قبیل فایل ها را حذف کنید. برای پاک کردن فایل های موقت کافیست که:

 1. به قسمت Settings ویندوز مراجعه کنید. (از کلیدهای ترکیبی WINDOWS+I استفاده کنید.)
 2. روی قسمت System کلیک کنید.
 3. از بخش سمت چپ صفحه گزینه Storage را انتخاب کنید.
 4. سپس روی گزینه Free up Space now کلیک کنید.
  حل مشکل صفحه آبی یا صفحه مرگ در ویندوز 10
 5. پنجره ای مشابه تصویر زیر نمایش داده می شود.
 6. گزینه Temporary Windows installation files را در فعال قرار دهید.
  حل مشکل صفحه آبی یا صفحه مرگ در ویندوز 10
 7. در نهایت روی Remove Files کلیک کنید.

حذف سریع فایل های موقت ویندوز: روش دیگر این است که به مسیر زیر مراجعه کرده و تمامی فایل هایی که درون این پوشه قرار دارد را پاک کنید! این روش کمی حساس است سعی کنید اگر پروژه ای در حال انجام دارید از این روش اسفاده نکنید!

C:\Users\(YourPcName)\AppData\Local\Temp

12- سایر روش های رفع مشکل آبی شدن صفحه ویندوز

در 90 درصد مواقع با تکنیک های مذکور مشکل آبی شدن صفحه مانیتور رفع می شود. اما اگر این روش ها مشکل شما را رفع نکردند می توانید موارد زیر را نیز بررسی نمایید:

 • آپدیت ویندوز و درایور ها: گاها مشکلاتی برای درایور های ویندوز رخ می دهد  و باعث آبی رنگ شدن مانیتور می شوند. با آپدیت کردن درایور ها این مشکلات رفع خواهند شد. برای حل این موضوع می توانید به مقاله آپدیت درایور های ویندوز مراجعه کنید!
 • حذف برنامه هایی که اخیرا نصب کرده اید: برخی مواقع ناسازگاری یک برنامه یا کرک آن می تواند عامل خرابی در ویندوز شود شما می توانید با پاک کردن برنامه های ناسازگار با ویندوز مشکل آبی شدن صفحه را حل کنید! اصولا آخرین برنامه نصب شده عامل این خرابی است. سعی کنید برنامه های خود را از سایت های معتبر دانلود کنید.
 • بازگردانی ویندوز به آخرین آپدیت قبل از پیش آمدن مشکل: گاهی آپدیت کردن برنامه ها و ویندوز ممکن است باعث بهتر شدن ویندوز نشود ولی این اتفاق به ندرت رخ می دهد. ولی در صورت پیش آمدن مشکل صفحه آبی بعد از نصب ویندوز، آپدیت برنامه ها و… کافیست آن را به ورژن قبل بازگردانی کنید برای اینکار باید از قبل بک آپ گرفته باشید یا از قابلیت ریستور پوینت ویندوز کمک بگیرید.
 • ریست کردن یا نصب دوباره ویندوز: اگر با وجود تمام کارهای بالا مشکل صفحه آبی در ویندوز شما حل نشد سعی کنید ویندوز را ریست کنید یا کلا ویندوز را دوباره نصب کنید. برای اینکار می توانید از مقاله نصب ویندوز ما کمک بگیرید.

کاربران زیادی گزارش کرده بودند که در هنگام کار با ویندوز ناگهان صفحه مانیتور آبی رنگ شده و قادر به ادامه فعالیت خود نبوده اند. به این حالت اصطلاحا Bsod گفته می شود. حتما می پرسید Bsod چیست؟ در واقع همان صفحه آبی رنگ ویندوز است که در زبان فارسی با نامه های صفحه خرابی یا صفحه آبی مرگ ویندوز هم شناخته می شود. در این مقاله آموزشی تلاش کردیم که روش های رفع مشکل آبی شدن ویندوز و همجنین دلایل آن را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.😉

آموزش رایگان ویندوز

برچسب ها

داوود صادقی

داود سال هاست که به تکنولوژی علاقه مند شده و به فعالیت در شبکه های اجتماعی و تولید محتوای اصولی مطابق با الگوریتم های روز روی آورده، او سابقه خوبی در زمینه بلاگری در اینستاگرام دارد و اکنون مدیریت شبکه های اجتماعی میزبان فا را نیز برعهده گرفته است.

نوشته های مشابه

‫7 نظرها

 1. سلام خسته نباشید من هنگامی که شبیه ساز گیم لوپ را نصب کردم بعداز اینکه یک ۴۰دقیقه داخلش بودم کامپیوترم ری استارت شد و صفحه ابی بالا امد و برای اینکه این برنامه خیلی سنگین هست اینجوری شد بعد چندین بار دیگه هم تو روز های بعد ری استارت شد وبعد من task mangerرو باز کردم و برنامه گیم لوپ رو انتخاب کردم بعد چون cpuخیلی پر میکرد(گیم لوپ)اومدم cpuرو از نرمال به کم به برنامه اختصاص دادم بعد اخطار دایره قرمز که داخلش ضربدر هست نشون داد بعد کامپیوتر کند وهنگی شد بع. نوشتExplore Stopedبعد هم نوظتExplore Restartبعد از حالت هنگی در اومد و کام‌یوتر ری استارت شد بعد دیگه چند بار ویندوز بالا اومد ولی بعد چند دقیقه ری استارت میشد و قبل از اینکه cpuرو روی حالت کم اختصاص بدم هنگام بالا اومدن صفحه ابی فقط اسم نوع خطا گفته نمیشد و فقط میگفت که یک مشکل پیدا شده ولی الان هم نوع ولی بعد از اختصاص دادن cpuهم نوع خطایی میده مثلIRQL وبعد تو نصب ویندوز هم کامپیوتر صفحه ابی بالا میاره یا هنگ میکنه الان هم ویندوز قبلی پاک کردم و هیچ ویندوزی نصب نیست. خواهشا اگه میدونید بهم بگید که مشکل از چیه لطفا، راستی یک رم ۴گیگ هم گذاشته بودم کنار اون یکی رم ۴گیگ که همه چیزشون مثل هم هس حتی مارکشون و اینکه رم جدید رو هم از سیستم جدا کردم ولی بازم درست نشد هر دوتا رم کامپیوترم ۱۰۰درصد سالمه مادر بورد و پاور هم سالمه تو تنظیماتbiosکه میرم cpuبه خوبی کار میکنه و فن cpuو… ولی گرافیک نمیدونم ولی اون هم به احتمال زیاد سالمه بعد تنظیماتBiosنمیدونم درست هس یا نه ولی من بهش دست نزدم بعد درایوcکامپیوترم وقتی یک چیزی نصب میکنم زیادی حافظش پر میشه یا اینکه وقتی یک چیزی رو حذف میکنم زیادی حافظه اضاف میشه یا وقتی چیزی نصب میکنم به جای اینکه حافظه کم بشه حافظه زیاد میشه و فقط درایوcاینجوره‌الان هم که درایوc برای نصب ویندوز فرمت کردم از ۴۸.۷فقط۴۸.۱حافظه خالیه و اون۶۰۰مگابایت دیگه نمیدونم چرا نیستش خب من هر چی میدونستم گفت ببخشد این همه نو‌شتم و اینکه ممنون بابت راهنمایی هاتون وایجاد این سایت خوبتون واینکه این متن رو میخونید و پاسخ میدین و جواب رو اگه میشه ب جیمل ام بفرستین.

 2. سلام من یه مشکلی دارم وقتی ویندوز بالا میاد مشکلی نداره ولی وقتی تو بعضی بازی های سنگین مثل bioshock infinite میرم وارد بازی که میشم اولش مشکلی نداره ولی وقتی یکم بازی میکنم یهو گیر میکنه بعد صفحه ابی میده و کلا میپره مجبور میشم کامپیوترو ری استارت کنم ارورشم خوندم ولی یه مشکلی هست هر بار یه ارور متفاوت می نویسه یه بار نوشت wachdog error یه بار نوشت disk cleaning work error چند بارم نوشت video scheduller internal error فقطم تو بعضی بازی ها اینطوری میشه اگه بگید مشکلک چیه ممنون میشم

  1. سلام روزبخیر؛
   یا اون بازی بیش از حدی که باید سنگینه و سیستم شما کشش لازم رو نداره یا اینکه قطعات سخت افزاری کیستون در طول اجرای برنامه توان لازم رو ندارن و داغ میشن یا اون قدرت لازم برای اجرای بازی رو ندارن.

 3. سلام
  وقتتون بخیر
  بنده هنگام نصب ویندوز جدید با مشکل صفحه آبی مواجه شدم
  تو سایتا گشتم همه نوشتنو وقتی صفحه install اومد ی سری پیشنهادا رو دادن اما مشکل اینجا صفحه install اصلا نمیاد بالا سیستم بصورت خودکار با پیامی که میده برا ری استارت ری استارت میشه
  ممنون میشم راهنمایی کنین و به ایمیلم جواب رو بفرستین
  با سپاس

  1. سلام روزبخیر؛
   اگر هنگام کار با ویندوز با صفحه آبی مواجه بشید باید ببینید آخرین تغییراتی که روی سیستمتون اعمال کردید چی بوده. چه برنامه هایی نصب شده یا چه تغییراتی روی درایورهاتون اعمال کردید.
   راهنمای نصب ویندوز رو خدمتتون ارسال میکنم بر اساس اون راهنما نصب رو انجام بدید:
   آموزش نصب ویندوز

   1. سلام
    خانم مهندس سپاس از راهنماییتون
    مشکل اون سیستم حل شد
    الان ی کامپیوتر خانگی دارم که ی بار براش ویندوز زدم اما الان میخام ویندوز جدید بزنم چون حس میکنم ایراد داره و بعضی وقتا قاطی میکنه
    مشکل اینجاس وقتی که سیدی رو براش بوت میکنم و دکمه اف 10 رو هم میزنم و تنظیمات رو سیو میکنم و پیام
    press any key to boot from cd dvd هم میاد و کلید اینتر را میزنم باز ویندوز میاد بالا و install نمیاد و نمیره برای نصب
    مشکل چیه؟
    ممنون میشم جواب رو ب ایمیلم بفرستین
    Hesmaeili19@yahoo.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن