بهترین

بهترین فیلم های سینمایی کمدی ایرانی و معرفی 30 فیلم خنده دار به صورت ویدیویی

فیلم ایرانی کمدی یکی از بهترین و جذاب ترین سرگرمی ها مخصوصا برای آخر هفته است. در کشور ایران نیز همانند اغلب کشورهای جهان، فیلم کمدی و طنز در صدر پرفروش ترین آثار سینمایی قرار می گیرد. این موضوع نشان می دهد تماشاچیان تا چه حد به فیلم کمدی ایرانی علافه مند هستند. در اغلب موارد شاهد هستیم فیلم هایی که در جشنواره به انتخاب مردم و تماشاچیان به عنوان بهترین فیلم کمدی و خنده دار ایرانی انتخاب می شود، فیلم هایی با مضامین مختلف آمیخته با طنز کلامی و موقعیت هستند. در سری نقد و بررسی های قبلی به معرفی بهترین فیلم های سینمایی ایرانی پرداختیم و از آنجایی که فیلم طنز ایرانی جایگاه بسیار خوبی نزد علاقه مندان به سینما دارد در این سری از نقد و بررسی های میزبان فا مگ سعی کردیم بهترین و محبوب ترین فیلم های کمدی ایرانی را معرفی کنیم. شاید فیلمی در بین عموم مخاطبان محبوب باشد و حتی در گیشه فروش خوبی هم داشته باشد، اما لزوما به این معنا نیست که خوب است. به این معنا است که صرفا خنده دار است! تلاش تیم میزبان فا مگ نیز بر این بوده است که محبوب ترین فیلم های خنده دار ایرانی از نگاه تماشاگران را لیست کنیم. اگر فیلم کمدی می شناسید که شایستگی حضور در این لیست را دارد نام آن را با ما به اشتراک بگذارید تا در آپدیت های بعدی به لیست بهترین فیلم های طنز ایرانی اضافه شود.

بهترین فیلم های کمدی و خنده دار ایرانی

فیلم ایرانی کمدی

فیلم کمدی و خنده دار ایرانی و ساخت آن، بدون شک یکی از مشکل ترین نوع از تولیدات آثار هنری است. ورود به این عرصه نیازمند آن است که فیلمساز از هنر و بینش جدید بهره برده باشد. هرچه بینش یک فیلم کمدی بیشتر باشد، ماندگارتر است و هرچه فقط سعی شود با لودگی و البته کمی ابتذال کلامی صرفا در گیشه پولی به دست آورد، قطعا چند دقیقه پس از دیدن فیلم طنز فراموش خواهد شد. بدون تعارف در سینمای ایران گروه دوم غالب تر است. کمتر شاهد هستیم فیلمی طنز و کمدی ساخته شود که سازنده واقعا برای طنز و نه پول و گیشه و شهرت، فیلم بسازد. اما با این حال، هم فیلم های طنز گروه اول و هم فیلم های کمدی گروه دوم جزو فیلم هایی هستند که هر ساله ساخته می شوند و به اندازه کافی هم طرفداران و البته مخالفان خود را دارند. سینماداران نیز با توجه به سلیقه مردم فیلم سینمایی خنده دار ایرانی را برای اکران در سینماها آماده می کنند.

1- چشم و گوش بسته Cheshm O Goosh Baste

فیلم کمدی ایرانی

دو شخصیت که یکی نابینا و دیگری ناشنوا هستند، از بدشانسی در صحنه یک قتل حضور دارند. آنها باید اثبات کنند که بی گناهند. اما با مشکلات زیادی مواجه می شوند…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم چشم و گوش بسته را میگه:

فرزاد موتمن یک کارگردان همه ژانر حریف در سینمای ایران است. از فیلم های درام، ترسناک تا کمدی و خانوادگی در آثار او دیده می شود. از او دو فیلم قابل تحسین آخرین بار کی سحر را دیدی و خداحافظی طولانی را به یاد داریم. اما شاهکار فرزاد موتمن، شب های روشن است که به نظر موفق ترین و بی نظیر ترین اثر اوست. حالا او بعد از تجربه موفق فیلم ایرانی کمدی پوپک و مش ماشاالله یک فیلم کمدی جنایی جالب را ساخته است.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1398 93 فرزاد موتمن فیلم آفرین

خلاصه: داستان این فیلم ایرانی کمدی در مورد دو شخصیت است که یکی ناشنوا و دیگری نابینا است. آنها به طور اتفاقی در یک صحنه جرم حاضر می شوند. یکی از آنها صدای گلوله را می شنود اما به علت نابینا بودن، چیزی ندیده است. دیگری نیز چون ناشنوا است، صدایی نشنیده اما می بیند که قتلی رخ داده است. به علت حضور در صحنه جرم، اولین حدس در مورد آنها این است که قاتلند حال باید اثبات کنند که فقط به طور اتفاقی آنجا بوده اند.

نقد فیلم کمدی چشم و گوش بسته

اگر چه شوخی های فیلم ایرانی کمدی جدید چشم و گوش بسته عمدتا به خاطر حضور آدم ها در جای اشتباه است اما کلیشه ای و تکراری هستند. با این حال انتخاب زوج امین حیایی و بهرام افشاری نیز انتخاب هوشمندانه ای است. از طرفی دیگر، فیلم چشم و گوش بسته یک کمدی سالم است و مانند خیلی از فیلم های کمدی زرد سعی نمی کند با شوخی های مبتذل مخاطب را بخنداند. به همین دلیل حداقل از این منظر از همه فیلم های مشابه خود یک سرو گردن بالاتر است.

اقتباس فیلم Cheshm O Goosh Baste از فیلمی آمریکایی

این فیلم ایرانی کمدی جدید اقتباسی ایرانی از فیلم معروف شر نبین و شر نشنو (محصول 1989 هالیوود) است. البته چیزی فراتر از اقتباس و یک جورهایی کپی این فیلم است. خود موتمن صریحا اظهار کرده که به اقتباس علاقه مند است! شاید اقتباس از نظر او بیشتر به کپی شباهت داشته باشد در کل این اثر یک فیلم قابل احترام معمولی است ولی ارزش یک بار دیدن را دارد. بیشتر بار فیلم روی بازی دو شخصیت اصلی یعنی بهرام افشاری و حیایی است.

بازیگران فیلم چشم و گوش بسته نقش توضیحات
امین حیایی امین حیایی بهروز شخصیت ناشنوای داستان
بهرام افشاری  بهرام افشاری سعید  شخصیت نابینای داستان
آناهیتا درگاهی آناهیتا درگاهی نانا تبهکار و قاتل
لیندا کیانی لیندا کیانی سحر خواهر سعید

فیلم های کمدی ایرانی 

فیلم ایرانی کمدی جدید چشم و گوش بسته یک زوج هنری جدید را به سینمای طنز کشور معرفی می کند. زوجی که می توان روی آنها حساب باز کرد.

 • دو نفر و نصفی: خسرو و علیرضا یک کودک 11 ماهه را پیدا می کنند. آنها هر کاری می کنند که این کودک را به دیگران بسپارند، اما موفق نمی شوند.
 • نان، عشق موتور 1000: یارولی از برادرزاه اش باران می خواهد که تا زمان معینی ازدواج کند. در همین حین برزو دلبسته باران می شود.
 • مهمان مامان: وقتی که همسایه ها متوجه می شوند یک مهمان سرزده برای عفت خانم آمده، با همه نداری و بی پولی سعی می کنند تا شام خوبی تدارک ببینند.

2- سامورایی در برلین Samurai in Berlin

فیلم ایرانی طنز

جمشید سامورایی به همراه دوستان خود گروهی را تشکیل داده است تا چک های مردم را زنده کنند! این قضیه سبب می شود که آنها برای یک موضوع، به آلمان مسافرت کنند. اما در آلمان اتفاقات زیادی برای آنها رخ می دهد.

اینستاگرام میزبان فا مگ
محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم سامورایی در برلین را میگه:

یکی از کم کارترین و پیچیده ترین سینماگران ایرانی مهدی نادری نجف آبادی است. او معمولا فیلم های عجیب و غریبی می سازد. یکی از عجیب ترین فیلم های او بدرود بغداد است که هنوز بعد از 12 سال، مشخص نیست روی چه حسابی این فیلم نماینده سینمای ایران در اسکار معرفی شد؟ به هر حال نادری در سومین تجربه خود فیلمی صرفا خنده دار ساخته تا شاید او نیز از قافله فیلم های گیشه ای عقب نماند!

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1398 87 مهدی نادری فیلمیران

خلاصه: جمشید به علت سال ها زندگی در ژاپن، به نام جمشید سامورایی شناخته می شود. او به همراه دو دوستساده دل خودش به نام های فری نردبون و مهدی کوچولو، به عنوان شرخر زندگی می گذرانند. تا اینکه برای یک موضوع مهم مجبور می شوند به آلمان سفر کنند. اما حضور این سه نفر در آلمان اتفاقات و چالش های زیادی برای آنان به همراه دارد.

نقد فیلم سامورایی در برلین

این فیلم ایرانی کمدی جدید نتوانسته از لحاظ محتوایی چیز جدیدی ارائه کند. صرفا برای گیشه از چند بازیگر خاص استفاده کرده است تا مخاطب را بخنداند. واقعا هم می خنداند، ولی نه به خاطر محتوا و مفهوم. به خاطر سبک صحبت کردن هومن حاجی عبدالهی یا امیر مهدی ژوله و شاید خود حمید فرخ نژاد. کارگردان سعی کرده که حمید فرخ نژاد را به شدت مشابه حاجی در گشت ارشاد جلوه دهد. ولی به نظر نه فرخ نژاد دیگر می تواند حاجی گشت ارشاد باشد و نه برای مخاطب، یک کلیشه خنده دار خواهد بود.

آیا فیلم Samurai in Berlin را ببینیم؟

اگر بخواهیم صرفا برای خنده این فیلم ایرانی کمدی جدید را ببینیم، فیلم بدی نیست. شاید با حرکات امثال حمید فرخ نژاد، امیرمهدی ژوله، هومن حاجی عبداللهی و… بخندید اما اگر بخواهبم به عنوان منتقد به فیلم نگاه کنیم، فیلم چیزی برای گفتن ندارد! فقط برای گیشه ساخته شده که البته خوب هم فروخته شده است. فیلم بیش از 6 میلیارد در گیشه فروخت.

بازیگران فیلم ایرانی کمدی جدید نقش توضیحات
حمید فرخ نژاد حمید فرخ نژاد جمشید سامورایی  شرخر
امیر مهدی ژوله امیر مهدی ژوله فری عضو گروه جمشید
میرطاهر مظلومی میرطاهر مظلومی مهدی عضو دیگر گروه جمشید
هومن حاجی عبدالهی  هومن حاجی عبدالهی  گل محمد  خواننده

فیلم های کمدی مشابه سامورایی در برلین

فیلم ایرانی کمدی جدید سامورایی در برلین به خاطر حضور چند بازیگر طناز فیلم صرفا خنده داری است. فیلم های زیر را هم پیشنهاد می کنیم تماشا کنید:

 • گدایان تهران: اصلان مجبور می شود به تهران مهاجرت کند. او در تهران با چنگیز آشنا می شود. چنگیز به اصلانفیلم ایرانی کمدی جدید پیشنهاد یک کار بسیار سود آور می کند. در نهایت اصلان سر از گدایی در می آورد…
 • انیمیشن تهران 1500: نوه اکبر آقا دو هفته مانده به عید سال 1500 باید از کره ماه به زمین برگردد. او پس از بازگشت از کره ماه درگیر مشکلات بسیار زیادی می شود…
 • ایران برگر: امرا.. و فتح ا… در یک روستای کوچک برای انتخابات شورا با هم رقابت دارند. آنها که تا قبل از انتخابات دوستانی خوب برای هم دیگر بودند،، حالا به دشمنانی خونی تبدیل شده اند.

3- خوب بد جلف 2 ارتش سری The Good the Bad the Corny 2 Secret Army

فیلم ایرانی کمدی جدید

یک گروه جاسوسی قصد دارند با ساخت سوری یک فیلم، عملیات تروریستی خود را انجام دهند پس نزد دو بازیگر ساده لوح سینما می روند تا از آنها به عنوان پوشش استفاده کنند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم خوب، بد، جلف 2 را میگه:

در مقاله بهترین فیلم های ایرانی قسمت اول خوب بد جلف را بررسی کردیم. در این مقاله قسمت دوم این فیلم ایرانی کمدی جدید که باز هم توسط پیمان قاسم خانی کارگردانی شده است را معرفی می کنیم. به نظر او قصد داشته نقاط ضعف خوب بد جلف یک را برطرف کند، اما به جز خنده دار بودن و یک سری حرکات خاص از شخصیت های اصلی داستان، چیز دیگری به فیلم اضافه نکرده تا همانطور که قبلا خودش گفته، مشخص شود یک فیلمنامه نویس است و نه کارگردان!

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1398 108 پیمان قاسم خانی بانوفیلم

خلاصه: یک تیم جاسوسی و تروریستی می خواهند در فرآیند کاری تاسیسات اتمی ایران خرابکاری کنند و کیک زرد غنی سازی شده را بدزدند. آنها در قالب یک گروه فیلم سازی به ایران می آیند و از دو بازیگر سطح پایین اما پولساز سینما استفاده می کنند تا پوششی برای کارشان داشته باشند. زوج ساده لوح سام و پژمان برای بازی در فیلم ارتش سری انتخاب می شوند. سرمایه گذار این فیلم دکتر مدنی است منیر هم تهیه کننده فیلم می شود. فیلمبرداری آغاز می شود تا اتفاقات پیش بینی نشده ای رخ می دهد.

بررسی فیلم خوب بد جلف 2

اگر واقعا تعریف طنز این باشد که با استفاده از بذله گویی، ضعف های اجتماعی را به نقد بکشیم فیلم ایرانی کمدی خوب بد جلف 2 واقعا طنز است. اما قاسم خانی نتوانسته در حد قسمت اول، کشش داستانی را رعایت کند و در میانه قسمت دوم آن را پایان می دهد. طوری که مخاطب از خود می پرسد چرا فیلم تمام نمی شود؟! به هر حال باز هم به خاطر طنز کلامی سام درخشانی و پژمان جمشیدی این فیلم ایرانی کمدی جدید در گیشه خوب فروخت ولی چیز زیادی برای گفتن ندارد.

آیا فیلم سینمایی کمدی ایرانی The Good  the Bad the Corny 2 Secret Army را ببنیم؟

در کل فیلم سینمایی کمدی ایرانی خوب بد جلف 2 فیلم خنده داری است و قاسم خانی با شناخت بازیگران،جامعه و جغرافیای کارش به خوبی از طنز کلامی استفاده کرده است. اما پایان بندی آن اصلا جالب نیست و از قاسم خانی انتظار نمی رفت این پایان بندی ناشیانه را ارائه کند. در پایان این فیلم ایرانی کمدی شاید این حس در شما به وجود بیاید که قاسمخانی بهتر است فیلمنامه نویس یا حتی بازیگر باشد.

بازیگران فیلم خوب بد جلف 2 نقش توضیحات
سام درخشانی سام درخشانی سام بازیگری که برای فیلم انتخاب شده است.
پژمان جمشیدی پزمان جمشیدی پژمان  دیگر بازیگر فیلم
گوهر خیراندیش گوهر خیراندیش منیر تهیه کننده فیلم
 فرهاد آئیش فرهاد آئیش دکتر مدنی سرمایه گذار فیلم

فیلم های مشابه فیلم خوب بد جلف 2

فیلم ایرانی کمدی جدید خوب بد جلف سعی کرده مانند قسمت اول مخاطب را جذب کند ولی جز خنداندن جاذبه دیگری ندارد. تماشای فیلم های خنده دار زیر را نیز پیشنهاد می کنیم:

 • ما با همه با هم هستیم: یک شرکت هواپیمایی برای اینکه از بیمه دیه بگیرد و شرکت را از ورشکستگی نجات دهد، تصمیم می گیرد هواپیما و مسافران را در دریا غرق کند.
 • من اینجا چی می خوام: این فیلم هنوز اکران نشده است. اما بازیگرهای اصلی آن سام درخشانی و پژمان جمشیدی هستند.
 • خوب بد جلف: قسمت اول این فیلم را در مقاله بهترین فیلم های ایرانی تشریح کرده ایم. یک کارگردان به خاطر اصرار نویسنده مجبور می شود از دو بازیگر سطح پایین اما پولساز در فیلم خود استفاده کند.

4- تگزاس 2 Texas

فیلم سینمایی ایرانی خنده دار

ساسان و بهرام به ایران باز می گردند. اما در فرودگاه به اشتباه چمدانی دیگر را بر می دارند. در این چمدان مقدار زیادی مواد مخدر وجود دارد که باعث ایجاد دردسرهای زیادی برای آنها می شود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم تگزاس را میگه:

معمولا وقتی فیلمی کمدی در سینمای ایران خوب بفروشد، قسمت دوم آن هم سریعا ساخته می شود. تگزاس یک حدود 14 میلیون تومان فروخت و سریعا نیز در سال 97 قسمت دوم آن بدون حمید فرخ نژاد ساخته شد. مسعود اطیابی نیز رگ خواب گیشه ایران را به خوبی می شناسد و فیلم های صرفا سرگرم کننده می سازد. او سابقه طولانی در ساخت فیلم های گیشه ای دارد و در سال 99 نیز سریال کامیون را ساخته است.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1398 94 مسعود اطیابی نیکان فیلم

خلاصه: داستان فیلم ایرانی کمدی جدید تگزاس 2 در ادامه قسمت اول است. آنجایی که ساسان و بهرام و آلیس به ایران بر می گردند. پدر بهرام و مادر ساسان ازدواج کرده اند. اما ساسان از این موضوع اطلاع ندارد. از طرفی بهرام به خاطر ممنوعیت حمل دلار آنها را در چمدانی جاسازی کرده است. اما در فرودگاه، چمدانی دیگر را به اشتباه بر می دارد. چمدانی که پر از مواد مخدر است.

بررسی و تحلیل فیلم کمدی تگزاس 2

فیلم ایرانی کمدی جدید تگزاس 2 بیشتر از اینکه از شخصیت های اصلی خود سود ببرد، از شخصیت های فرعی و مکمل یعنی مهدی هاشمی و ژاله صامتی استفاده می کند. حقیقتا این دو نفر نسبت به زوج درخشانی و جمشیدی تاثیرگذارتر هستند و مخاطب بیشتر به آنها توجه می کند تا شخصیت های اصلی داستان.

آیا فیلم سینمایی کمدی ایرانی Texas 2 را ببینیم؟

یکی از ویژگی هایی گه در این فیلم ایرانی کمدی جدید و البته فیلم های مشابه به عنوان یک فرمول کمدی نانوشته مطرح شده استفاده از زنان خارجی است. به نظر این فرمول در گیشه جواب می دهد و برای فیلم های صرفا اقتصادی و کمدی گزینه بسیار خوبی است. به هرحال علی رغم انتظارات، مهدی هاشمی و ژاله صامتی بازیگران اصلی فیلم هستند و محوریت داستان بیشتر روی این دو نفر می چرخد تا دیگر بازیگران!

بازیگران فیلم ایرانی تگزاس 2 نقش توضیحات
مهدی هاشمی مهدی هاشمی بابک پدر بهرام
ژاله صامتی ژاله صامتی سوری  مادر ساسان
سام درخشانی سام درخشانی ساسان  فوتبالیست و دوست بهرام
پژمان جمشیدی پژمان جمشیدی بهرام دوست احمق و ساده لوح ساسان

فیلم خنده دار ایرانی مشابه تگزاس 2

فیلم ایرانی کمدی جدید تگزاس 2 جرو فیلم های دنباله داری است که صرفا به خاطر موفقیت قسمت اول آن هم در گیشه نه در محتوا، ساخته شده است. فیلم های زیر نیز سبکی طنز دارند:

 • تگزاس 1: بهرام و ساسان دو دوست ایرانی در بزریل هستند. بهرام قصد دارد همانند ساسان اقامت برزیل بگیرد.
 • دینامیت: دو جوان با عقاید مذهبی وارد یک مجتمع می شوند که همسایه های آنها سبک زندگی متفاوتی دارند.
 • خجالت نکش: یک زن و مرد میانسال روستایی در حالی که نوه هم دارند، صاحب فرزند می شوند.

5- دلم میخواد I Want to Dance

فیلم سینمایی کمدی ایرانی

بهرام فرزانه پس از یک تصادف ویژگی بسیار عجیب و نادری برایش به وجود می آید. او به صورت مدام آهنگ های شاد می شنود و در هر جایی می رقصد. این موضوع برای او و خانواده اش مشکلاتی ایجاد می کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم خنده دار ایرانی دلم میخواد را میگه:

یکی دیگر از جنجالی ترین کارگردانان ایرانی، بهمن فرمان آرا است که از سال 1347 به فعالیت های سینمایی و هنری مشغول است. او تا به حال دو بار سیمرغ بلورین بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را برنده شده و تهیه کننده فیلم های زیادی نیز بوده است. اما در فیلم ایرانی کمدی دلم می خواد یک داستان خنده دار روایت می کند. فیلمی که یک تجربه جدید برای بهمن فرمان آرا محسوب می شود.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1397 120 بهمن فرمان آرا فیلمیران

خلاصه: بهرام فرزانه نویسنده ای پا به سن گذاشته است که خیلی وقت است نمی تواند داستانی تازه بنویسد. مرگ دوستانش نیز تنهایی و افسردگی را برای او به ارمغان آورده است. اما بر اثر یک تصادف ویژگی عجیبی درون او شکل می گیرد. او آهنگ هایی می شنود که بقیه نمی شنوند. این آهنگ ها به قدری شاد هستند که باعث می شوند بهرام اختیارش را از دست بدهد.

فیلم سینمایی کمدی ایرانی دلم میخواد 

مثل اغلب فیلم های فرمان آرا سه ویژگی اصلی در این فیلم ایرانی طنز وجود دارد. تقابل ناگزیر مرگ و زندگی، دیدگاه های روشنفکره با چاشنی متلک های سیاسی و البته افسردگی! اما از فرمان آرا بعید بود به جز شادی های بهرام فرزانه (که مشخص نیست تا کی مخاطب باید به آن بخندد) فیلمی بسازد که به نظر ایده ای خلاقانه نداشته باشد. متلک هایی که فرمان آرا در فیلمش به همه چیز می اندازد، کاملا گذرا و لحظه ای است و خنده ای تلخ روی لبان ببننده می نشاند.

آیا فیلم سینمایی کمدی I Want to Dance را ببینیم؟

شاید کل حرف فرمان آرا این باشد که مشکلات و افسردگی زیاد است، ولی سعی کنید شاد باشید. شادی خیلی خیلی خوب است! اگر این فیلم ایرانی کمدی را یک کارگردان متوسط می ساخت قابل تحسین بود، ولی از فرمان آرا انتظار چنین فیلم هایی نیست. چرا که او سابقه زیادی در ساخت فیلم های جذاب دارد. اما به عنوان یک فیلم سینمایی ایرانی خنده دار  خوب است. فیلمی که می خواهد از دل همه بدبختی ها و مصیبت ها به امید برسد.

بازیگران فیلم سینمایی دلم میخواد نقش توضیحات
رضا کیانیان رضا کیانیان  بهرام فرزانه  نویسنده ای که صدای آهنگ های شاد در ذهنش می شنود.
سحر دولتشاهی سحر دولتشاهی مریض بیمار افسرده ای که خواب، خوشحالش می کند.
صابر ابر صابر ابر مریض  بیمار افسرده
 محمدرضا گلزار محمدرضا گلزار نیما پسر بهرام

فیلم های طنز ایرانی مشابه فیلم دلم میخواد

فیلم سینمایی کمدی ایرانی دلم میخواد جدیدترین ساخته بهمن فرمان آرا است. از سری فیلم های ایارنی مشابه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چند میگیری گریه کنی؟ : این فیلم ایرانی کمدی شایسته حضور در این لیست را داشت. رضا شایسته آخرین روزهای عمر خود را می گذراند و قصد دارد یک مراسم ترحیم خوب برای خود داشته باشد.
 • زاپاس: سعید فوتبالیست تیم دسته سه کشور است که در پایان یک بازی به شدت مجروح می شود.
 • زندانی ها: یک دانشجو برای تحقیقات مربوط به پایان نامه باید روی زندانی ها تحقیق کند. از این رو او به یک زندان سر می زند و از نزدیک با زندانیان آشنا می شود.

6- هزارپا Centipede

سینمایی کمدی ایرانی

الهام نذر کرده است که با یک جانباز ازدواج کند. رضا که یک دزد معلول است، می خواهد از این موقعیت استفاده کند و خود را جانباز جا بزند. او در این راه از دوستش منصور کمک می گیرد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم هزار پا را میگه:

نخستین فیلم 40 میلباردی تاریخ سینمای ایران فیلم هزارپا ساخته کارگردان و نویسنده باسابقه فیلم های کمدی یعنی ابوالحسن داوودی است. داوودی تا به حال 3 بار سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر را به خاطر فیلم های زادبوم و رخ دیوانه برده است. اما بر خلاف این دو، حالا در یک فیلم کمدی با حضور عطاران و عزتی یک تجربه دیگر طنز هم به سابقه خود افزوده است.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1397 122 ابوالحسن داوودی  فیلمیران

خلاصه: رضا نیازی یک کیف قاپ معلول است. او که به شدت در تنگنای اقتصادی قرار دارد از مادرش می شنود که دختری به نام الهام نذر کرده است که با یک مجروح جنگ تحمیلی ازدواج کند. از آنجا که خانواده الهام پولدار و متمول هستند، رضا تصمیم می گیرد که با همکاری دوستش منصور نقشه ای بچیند و خود را به عنوان جانباز جنگ جا بزند و از این طریق با الهام ازدواج کند. آنها به آسایشگاه جانبازان (محل کار الهام) می روند تا خود را به الهام نزدیک کنند.

نقد و بررسی فیلم هزارپا

وقتی یک فیلم ایرانی طنز در حال و هوای دهه 60 ساخته شود، قطعا می تواند روزنه جدید برای ژانر کمدی محسوب شود. اگرچه داستان فیلم کمی کلیشه ای است (تلاش پسر فقیر برای ازدواج با دختر پولدار) اما داوودی به خوبی با شاخ و برگ دادن به داستان، کلیشه ای بودن آن را برای ما تازه می کند. خوبی فیلم ایرانی کمدی هزارپا این است که به شدت عامه پسند است.

آیا فیلم Centipede فیلم جذابی است؟

اگر این فیلم ایرانی کمدی با حضور 4 بازیگر توانا ساخته نمیشد، قطعا فروش میلیاردی نداشت. نقطه عطف این فیلم همین 4 بازیگری هستند که به واسطه خلاقیت های فردی باعث خنده دار شدن داستانش می شوند (که اتفاقا خیلی هم درام است!) فیلم هزارپا به دلیل همین بازیگرهای توانا توانست یکی از پرفروش ترین فیلم های تاریخ ایران شود و رکوردی تاریخی در گیشه داشته باشد.

بازیگران کمدی ایرانی هزارپا نقش توضیحات
رضا عطاران رضا عطاران رضا نیازی شخصیت اصلی داستان که قصد دارد با معلولیت خود الهام را فریب دهد.
سارا بهرامی سارا بهرامی  الهام عباسی کارمند آسایشگاه جانبازان
جواد عزتی جواد عزتی منصور  دوست صمیمی رضا
مهران احمدی مهران احمدی  دایی کامران  دایی رضا

فیلم های طنز مشابه فیلم کمدی هزارپا

فیلم های کمدی ایرانی زیر جزو فیلم هایی هستند که رضا عطاران در آنها بازی کرده است.

 • زیر نظر: محسن در تلاش است تا مبلی که همسرش به شدت به آن علاقه دارد را تعمیر کند.
 • مصادره: یک کارمند ساواک در مسابقات بخت آزمایی برنده جایزه می شود و در عباس آباد تهران یک زمین می خرد. اما به خاطر انقلاب مجبور به خروج از کشور است.
 • دراکولا: یک گروه از خون آشام ها به ایران حمله کرده اند. این گروه از خون آشام ها به مواد مخدر نیز معتاد هستند.

7- مارموز Sly

فیلم سینمایی خنده دار ایرانی

قدرت علاقه زیادی به نمایندگی در مجلس دارد. اما وقتی از طرف حزب رقیب برای او یک فرصت خوب به وجود می آید دیدگاه هایش تغییر می کند. چرا که منافع بیشتری برای او دارد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم طنز ایرانی مارموز را میگه:

اگر اهل مطبوعات باشید قطعا صفحات طنزانه و بی قانون روزنامه قانون را خوانده اید. آیدین سیار سریع با نوشتن مقالات خنده دار و البته تند نسبت به اتفاقات سیاسی مشهور شد. او نویسنده فیلمنامه فیلم ایرانی کمدی مارموز است که در سال 1397 توسط کمال تبریزی ساخته شد. کمال تبریزی دوباره سعی کرده تا چیزی شبیه مارمولک بسازد، اما در عمل به اندازه مارمولک موفق نبوده است.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1397 90 کمال تبریزی فیلمیران

خلاصه: قدرت صمدی علاقه بسیار زیادی به نماینده مجلس شدن دارد. او برای این که نماینده مجلس شود دست به هر کاری می زند. او خود را جزو دلواپس ها و خط قرمزها می داند. در مقابل او حزب خط آبی ها قرار دارند که با دیدگاه ها و عقاید قدرت به شدت مخالف اند. قدرت با گروهی از دوستان دلواپس خود به یک کنسرت می روند و با ایجاد شایعه بمب گذاری در سالن، قصد دارند از اجرای کنسرت جلوگیری کند. قدرت به این دلیل این شایعه را ایجاد می کند که در آنجا وزیر ارشاد هم حضور دارد و سعی می کند ظواهر را ( حداقل جلوی وزیر) حفظ کند.

ویژگی های جالب فیلم مارموز

کمال تبریزی می تواند هر فیلمی بسازد و مجوز اکران بگیرد. یک فیلم سراسر سیاسی با چاشنی خاص به نظر فقط از عهده تبریزی بر می آید که چنین جسورانه فیلم بسازد. اما تلاش بهداد برای تقلید یک شخصیت سیاسی به اندازه کافی موفق نبوده است.

آیا فیلم Sly را تماشا کنیم؟

تبریزی تلاش می کند تا فیلمش چیزی شبیه مارمولک شود. بهداد نیز تلاش می کند چیزی شبیه رضا مارمولک را در ذهن ها تداعی کند. ولی نه مارموز مارمولک می شود و نه قدرت، رضا مارمولک! با این حال فیلم ایرانی کمدی پر از مفاهیمی است که ارزش یک بار دیدن را دارد. مفاهیم سیاسی خاصی که واقعا درست است، اما تبریزی می توانست بهتر از آنها بهره برداری کند!

بازیگران فیلم مارموز نقش توضیحات
حامد بهداد  حامد بهداد قدرت صمدی شخصیت اصلی فیلم که قصد دارد به هر شکلی شده نماینده مجلs شود.
ویشکا آسایش ویشکا آسایش  دیبا خبرنگار
محمد بحرانی محمد بحرانی  مشکاتی  رئیس حزب خط قرمز
مانی حقیقی مانی حقیقی  وثوق  مشاور مشکاتی و همسر معشوقه سابق قدرت

فیلم های سینمایی خنده دار ایرانی مشابه مارموز

فیلم های کمدی زیر نیز موضوعات اجتماعی خاصی را مطرح می کنند.

 • خوابم میاد: رضا یک معلم ساده است. او با مشکلات متعددی در زندگی مواجه است و نتوانسته است با دیگران رابطه خوبی داشته باشد. رضا با دختری پاستیل فروش آشنا می شود.
 • زهر مار: یک مداح به توصیه دوستانش برای شورای شهر کاندید می شود. اما کاندید شدن او برای انتخابات شورای شهر دردسر های زیادی را ایجاد می کند.
 • ساعت 5 عصر: این فیلم روایت یک روز فردی عادی، در تهران است که باید کاری مهم انجام دهد.

8- رحمان 1400 Rahman 

فیلم ایرانی طنز

رحمان خبردار شده که به زودی به واسطه سرطان می میرد. او به همراه بهرام نقشه ای می کشد تا از مرگش سودی به خانواده و همسرش برسد. اما هیچ وقت موفق نمی شود تا اینکه فکر دیگری به سرش می زند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم کمدی رحمان 1400را میگه:

رحمان 1400 فیلمی صرفا خنده دار نوشته بابک و میثم کایدان است. برادران کایدان که به نظر رگ خواب سینما ( و البته نمایش خانگی) را می دانند تاکنون فیلم ها و سریال های زیادی را نویسندگی کرده اند که بیشتر جنبه گیشه و فروش داشته اند! با موضوعاتی که فوق العاده کلیشه ای شده اند و شاید فقط با ابتذال کلامی بتوان آن ها را بازگو کرد.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1397 115 منوچهر هادی فیلمیران

خلاصه: رحمان یک آبدارچی ساده است که در یک شرکت کار می کند. وضعیت معیشتی او بسیار سخت است و با مشکلات زیاد مالی دست و پنجه نرم می کند. تا اینکه متوجه می شود به علت سرطان خواهد مرد. او نقشه ای می کشد تا مرگش به شکلی باشد که برای خانواده اش سود داشته باشد. به همین دلیل سعی می کند با روش هایی مانند انداختن خودش جلوی ماشین و گرفتن دیه بمیرد. اما هیچ کدام از این روش ها جواب نمی دهند. تا اینکه رحمان و بهرام تصمیم می گیرند که نقشه قتل رحمان توسط پسر فاسد جالوسی (رئیس شرکت) را بکشند.

نقدی بر فیلم رحمان 1400

فیلم ایرانی کمدی رحمان 1400 به نظر به جز گیشه دغدغه دیگری ندارد. محتوای فیلم قابل تامل است ولی دغدغه محسوب نمی شود. حتی چند دقیقه ای هم باید تبلیغات را تحمل کنید. فیلم همین قدر سطح پایین است و به نظر خیلی هم از فاصله طبقاتی رحمان و جالوسی بدش نمی آید! اما باز هم برای چند دقیقه خندیدن به طنز کلامی و بهرام افشاری بد نیست. در واقع سعید آقاخانی و بهرام افشاری گردانندگان فیلم هستند نه شخصیت هایی که فقط برای گیشه به این فیلم اضافه شده اند.

آیا فیلم Rahman 1400 ارزش دیدن دارد؟

در ابتدای این مقاله عرض کردیم که دو نوع فیلم طنز در ایران داریم. یکی کمدی و طنز درست و حسابی که خیلی خیلی کم و نادر است و دوم فیلم های طنز گیشه ای. فیلم ایرانی کمدی رحمان 1400 جزو گروه دوم است. اگر فقط می خواهید چند دقیقه ای بخندید این فیلم سینمایی ایرانی کمدی ارزش دیدن دارد و گرنه فیلم سیاه و سفید آسانسور 1960 با بازی جک لمون را ببنید!

بازیگران فیلم رحمان 1400 نقش توضیحات
سعید آقاخانی سعید آقاخانی رحمان  آبدارچی شرکت که قصد دارد کاری کند مرگش برای خانواده سود داشته باشد.
یکتا ناصر یکتا ناصر  شراره همسر رحمان
بهرام افشاری بهرام افشاری  انوش  دوست رحمان
ساره بیات ساره بیات نازی  نامزد پسر رئیس شرکت

فیلم های مشابه فیلم رحمان 1400

فیلم های کمدی ایرانی زیر فقط دغدغه گیشه داشته اند که البته موفق هم بوده اند:

 • آتش بس: سایه و یوسف در رابطه پر آشوبی هستند. یکی مایل به طلاق و دیگری مخالف طلاق است. آنها نمی توانند به تنهایی مشکلات خود را حل کنند.
 • پسر آدم دختر هوا: دو وکیل برای این که یک دفتر وکالت را تصاحب کنند به رقابت خنده داری می پردازند. آنها از تمام امکانات و دانشی که دارند استفاده می کنند تا دیگری را مغلوب کنند.
 • قانون مورفی: فرخ از اداره پلیس اخراج می شود. اما این فقط مشکلات فرخ نیست و او بدبیاری های دیگر هم می آورد.

9- کاتیوشا Katyusha

کمدی ایرانی

حاج خلیل کاتیوشا که رزمنده جنگ بوده حالا باید از عرشیا مراقبت کند. عرشیا یک بچه بالا شهری است که سبک زندگی متفاوتی دارد. او معتاد است و حاج خلیل نباید بگذارد دست عرشیا به مواد مخدر برسد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم کیوشا را میگه:

یکی از فیلم هایی که مهراب قاسم خانی ایده اصلی آن را نوشته و علی عطشانی کارگردانی و نویسندگی آن را بر عهده دارد، فیلم کمدی ایرانی کاتیوشا است. فیلم از همان ایده تقریبا نخ نما شده تفاوت و تقابل نسل ها استفاده کرده است. یک طرف فردی سنت گرا و رزمنده ای که همچنان در دهه 60 مانده و دیگر جوانی به شدت غرب زده! ایده ای تکراری که در این فیلم خوب جا افتاده است.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1397 90 علی عطشانی رسانه مولود

خلاصه: یکی از رزمندگان سابق جنگ تحمیلی معروف به خلیل کاتیوشا ماموریت دارد که از عرشیا مراقبت کند تا او به دنبال مواد مخدر نرود و اعتیاد را ترک کند. در حالی که عرشیا یک پسر بالا شهری است و سبک زندگی کاملا متفاوتی نسبت به حاج خلیل دارد. هدف اصلی خانواده عرشیا از ترک دادن او این است که عرشیا بتواند به سرعت اقامت استرالیا را بگیرد. اما ترک دادن او از اعتیاد معضلی است که خانواده اش را را دست به دامن حاج خلیل کرده است.

نقد و تحلیل فیلم سینمایی خنده دار ایرانی کاتیوشا

به نظر هادی حجازی فر خودش خوب می داند که نقش یک رزمنده سابق جنگ که دغدغه جامعه را دارد (مثل موسی در لاتاری) برایش مناسب تر از هر نقشی است! ولی به هر حال اولین تجربه کمدی او و بازی در کنار احمد مهران فر و ارژنگ امیرفضلی به اندازه کافی می تواند جذاب باشد. اگر قسمت های زائد فیلم را حذف کنیم و شخصیت هایی که هیچ سودی در فیلم ندارند را در یک تدوین خوب برداریم، فیلم بهتر می شد. اما چون تجربه اخراجی ها و فیلم های مشابه آن موفق بود، شاید علی عطشانی به همین دلیل فیلم ایرانی طنز را تا این حد کش داده است!

 جشنواره هایی که فیلم Katyusha در آن تقدیر شده است

جالب است بدانید که اگر چه فیلم ایرانی کمدی کاتیوشا در ایران به عنوان یک فیلم سینمایی طنز متوسط شناخته شد، اما در سه جشنواره خارجی (راجستان هند، اینسپیریشن استرالیا و ماریتا آمریکا) مورد تقدیر واقع شد. شاید همین تفاوت نسل برای جشنواره های خارجی نیز جذاب باشد اما به هر حال بازی بسیار زیبای احمد مهران فر که حقیقتا هر نقشی بازی کرده زیبا بوده واقعا ارزش دیدن دارد.

بازیگران فیلم کاتیوشا نقش توضیحات
هادی حجازی فر  هادی حجازی فر  خلیل کاتیوشا  رزمنده سابق جنگ که باید مدتی از عرشیا مراقبت کند!
احمد مهران فر  احمد مهران فر  عرشیا پسر بالا شهری
لیلا اوتادی  لیلا اوتادی  ژیلا دختر مورد علاقه  عرشیا
 ارژنگ امیرفضلی ارژنگ امیر فضلی  فلکسی  فروشنده سوسول لباس

فیلم های مشابه با فیلم کاتیوشا

فیلم های کمدی ایرانی زیر هم جزو فیلم های خنده دار سطح متوسطی محسوب می شوند.

 • شکلاتی: این فیلم جالب در مورد یک کارخانه بزرگ شکلات سازی است که برگرفته از نسخه خارجی آن است.
 • ناردون: جمعی از مردم روستایی در لاهیجان باید مخارج عروسی و عزاداری بقیه اهالی را تامین کنند.
 • مطرب: یک خواننده قبل از انقلاب حالا پس از مدت ها به پیشنهاد دخترش دوباره روی سن می رود و قصد دارد در ترکیه در سمینار فرهنگی شرکت کند.

10- بارکد Barcode

فیلم کمدی ایرانی

حامد برای این که در یک شرکت استخدام شود، داستان زندگی پرفراز و نشیب خودش را برای رئیس شرکت می گوید. اما حامد هدف دیگری نیز برای تعریف داستان زندگیش دارد…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم بارکد را میگه:

فیلم بارکد پنجمین ساخته بلند مصطفی کیایی است که به خاطر آن نامزد سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران هم شد، اما در رقابت با ابد و یک روز موفق نبود. بارکد تلاش کیایی برای تلفیق عصر یخبندان و خط ویژه است، اما به نظر او هنوز هم نیاز به کسب تجربه دارد. ولی از لحاظ آفریدن صحنه های خنده دار بدون شک یک کارگردان با استعداد است.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1394 100 مصطفی کیایی فیلمیران

خلاصه: حامد جوانی است که قصد استخدام در یک شرکت را دارد. رئیس شرکت از او می خواهد که توانایی و استعداد خود را بیان کند. حامد نیز داستان زندگی خودش را برای او تعریف می کند. حامد از دوستش میلاد و همسرش نازی برای رئیس شرکت داستان هایی روایت می کند که ماهیت اصلی داستان است. او روایت می کند که در گذشته خود با باندهای مافیایی و باندهای قاچاقچی مختلف برخورد داشته و…

نقد و بررسی فیلم ایرانی بارکد

کیایی در این فیلم نیز ثابت کرد هنوز برای به چالش کشیدن مشکلات اجتماعی به پختگی لازم نرسیده است. این دغدغه ها بیشتر در حد شوخی های کلامی و معمولا داد و بیداد باقی می ماند. این فیلم ایرانی کمدی حتی از فیلم های قبلی او یعنی خط ویژه و عصر یخبندان نازل تر است. بار خنده این فیلم روی دوش محسن کیایی است و بقیه بازیگرها هم اگر از فیلم حذف کنیم و یا بازیگر دیگری به جای آنها قرار دهیم اتفاق خاصی نمی افتد. به نظر کیایی فقط برای گیشه از این بازیگرها استفاده کرده وگرنه هیچ کدام کمکی به داستان نمی کنند.

چرا فیلم Barcode جرو پرتماشاگرترین فیلم های سال 94 بود؟

اگر چه شخصیت پردازی این فیلم ایرانی کمدی ضعیف بود اما به خاطر همان شوخی های کلامی و تکراری، این فیلم جزو بهترین فیلم های سال 1394 از نگاه تماشاگران شد. البته در کل می توان فیلم را اثری سرگرم کننده دانست که دقایقی شما را می خنداند اما مثل اغلب فیلم های کمدی ایرانی فقط تلنگری به معضلات اجتماعی می زند و بدون هیچ راهکار و البته نتیجه ای از کنار آن ها می گذرد.

بازیگران فیلم بارکد نقش توضیحات
بهرام رادان حامد  شخصیت اصلی داستان
 محسن کیایی محسن کیایی  میلاد  دوست حامد
سحر دولتشاهی سحر دولتشاهی  نازی نامزد حامد
رضا کیانیان  رضا کیانیان زئیس شرکت رئیس شرکتی که حامد به دلایلی خاص قصد استخدام در آن را دارد.

فیلم های مشابه به فیلم کمدی بارکد

فیلم های کمدی ایرانی زیر نیز مسائل اجتماعی را البته در قابل قبولی روایت می کنند.

 • خط ویژه: یک حسابدار بانک با کمک برادر هکرش، حساب یک فرد پرنفوذ را خالی می کنند. اما به اشتباه آن را به حساب دو نفر دیگر می گیرند.
 • یک دزدی عاشقانه: دو دزد به نام کمال و جمال پس از آزادی از زندان قصد دارند سهم خود را از سرفت آخرشان تقسیم کنند.
 • خوک: حسن به خاطر مشکلات بسیار زیادی که در اطرافش وجود دارد بسیار خشمگین است. او قادر به حل این مشکلات نیست.

11- 50 کیلو آلبالو 50Kilo Albaloo

فیلم های سینمایی کمدی ایرانی

داوود و آیدا کاملا اتفاقی با هم آشنا می شوند و کمی بعد با ماشین پلیس تصادف می کنند. این دو نفر برای این که از این موضوع خلاص شوند راه حل عجیبی پیدا می کنند…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم 50 کیلو آلبالو را میگه:

مانی حقیقی از همان زمان که در 5 سالگی در فیلم اسرار گنج دره جنی (به کارگردانی پدربزرگش ابراهیم گلستان) بازی کرد و به همراه اصغر فرهادی چهارشنبه سوری را نوشت، نشان داد هم در قلم و هم در بازی استعداد دارد. تا اینکه نهمین فیلم او، یک فیلم کمدی به نام 50 کیلو آلبالو نام گرفت.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1394 88 مانی حقیقی هدایت فیلم

خلاصه: پلیس برای دستگیر کردن یک مجرم به مراسم عروسی او می آید. در همین حین میهمانان می ترسند و فرار می کنند. در همهمه ای که ایجاد می شود مقدار زیادی آب آلبالو روی لباس داوود می ریزد. مجید (دوست داوود) تصور می کند که او تیر خورده است. به همین دلیل او را درون اتاقی می برد تا لباس هایی تمیز تن او کند. آیدا نیز که به شدت ترسیده به آن اتاق می آید.

حواشی فیلم 50 کیلو آلبالو

وزیر ارشاد دولت یازدهم صراحتا از این فیلم ایرانی کمدی اعلام نارضایتی کرد. مانی حقیقی نیز در نامه ای تند خطاب به مسئولان فرهنگی کشور، از آنها انتقاد کرد. به هر حال این فیلم ایرانی کمدی محتوایی دارد که موافقان و مخالفان خاص خودش را دارد. اما آرایش غلیظی که اغلب بازیگران آن دارند جنجال برانگیز بود. تعداد زیاد بازیگران این فیلم ایرانی کمدی هم به نوبه خود اتفاق جالبی بود. حدود 20 بازیگر به صورت کاملا متناوب در سکانس های مختلف حضور دارند که از جمله ویژگی های جالب این فیلم خنده دار ایرانی است.

نقد 50 Kilo Albaloo

در سینمای ایران اگر یک چیز به مزاق مخاطب خوش بیاید و باعث خنده اش شود، در 99 درصد فیلم های بعدی نیز تکرار می شود تا دوباره باعث خنده اش شود و برایش پول بپردازد. برخی از شوخی های صورت گرفته در این فیلم چندان خوشایند نیستند. در کل فیلم فقط (تکرار می کنم فقط) برای گیشه و خندیدن سخیف ساخته شده و از مانی حقیقی چنین فیلمی واقعا بعید بود!

بازیگران فیلم 50 کیلو آلبالو نقش توضیحات
هستی مهدوی فر هستی مهدوی فر آیدا شخصیت محوری داستان
علی صادقی علی صادقی مجید شخصیتی که همه داستان از اشتباه او نشات می گیرد.
ساعد سهیلی زاده ساعد سهیلی داوود  دوست مجید
آزاده صمدی آزاده صمدی اروشا نامزد داوود

 فیلم های کمدی ایرانی مشابه 50 کیلو آلبالو

فیلم های زیر نیز مشابه فیلم 50 کیلو آلبالو هستند:

 • مردها فرشته نیستند: این فیلم ایرانی کمدی با بازی علی صادقی در مورد این است که یک گروه تبهکاری، جوانی نخبه را می دزدند.
 • پاشنه بلند: همسر سروش به شوهرش مشکوک است. او تصور می کند که سروش در شرکت با زنی دیگر در ارتباط است. به همین دلیل تصمیم می گیرد که خودش منشی شرکت او شود.
 • ماهی دم قرمز: داستان این کمدی خانوادگی در مورد یک ماهی دم قرمز است که باید برای شب عید پخته شود.

12- آس و پاس As o pas

فیلم خنده دار ایرانی

حسن برای باز پس گیری بدهی پدرش به نزد شیخ سلمان می رود و با او درگیر می شود. شیخ سلمان بیهوش شده و حسن به همین دلیل، می ترسد و به خارج از شهر فرار می کند. او در خارج از شهر یک کوزه جادویی پیدا می کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم سینمایی ایرانی کمدی و فانتزی  آس و پاس را میگه:

اگر با سینمای قبل از انقلاب آشنایی داشته باشید می دانید که سیامک یاسمی از کارگردانان پرکار فیلم های سینمایی قبل از انقلاب بود که اغلبا فیلم های گیشه ای می ساخت. او در سال 1352 فیلمی به نام پریزاد ساخته که فیلم آس و پاس بازسازی این فیلم است. فیلم ایرانی کمدی آس و پاس جزو فیلم هایی است که در ژانر فانتزی قرار می گیرد و مهران غفوریان ستاره آن است.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1395 86 آرش معیریان پویا فیلم

خلاصه: حسن جوانی آس و پاس و بی پول است که امید زیادی به زندگی ندارد. چرا که از نظر اقتصادی به شدت در مضیقه است. اما پس از خواندن وصیت نامه پدرش در می یابد که پدرش از یک فرد به نام شیخ سلمان طلبکار است. حسن برای بازگیری طلب پدرش نزد شیخ سلمان می رود، اما شیخ سلمان حاضر به پس دادن پول نیست. به همین دلیل حسن با او درگیر می شود و در این دعوا شیخ سلمان بیهوش می شود. حسن که ترسیده است به بیرون از شهر فرار می کند.

درباره فیلم آس و پاس

این فیلم ایرانی کمدی نیز جزو فیلم هایی بود که صرفا برای گیشه و شاید هم برای خنداندن ساخته شد. تقریبا می توان این فیلم را یک کمدی موزیکال نامید. دلیل نام بردن از این فیلم صرفا به این خاطر بود که یک فیلم از مهران غفوریان در لیست خود داشته باشیم. چرا که اگر سینمای کمدی ایران به چند نفر مدیون باشد قطعا یکی از آنها مهران غفوریان است. کسی که 99 درصد بار خنده در فیلم آس و پاس بر عهده اوست.

آیا فیلم As o pas را ببینیم؟

یکی از جالب ترین نکاتی که در مورد فیلم ایرانی کمدی آس و پاس وجود دارد این است که 75 درصد مخاطبان فیلم اعتقاد داشتند فیلم برای کودکان مناسب است در واقع آنچه سبب می شود این فیلم سینمایی ایرانی خنده دار باشد بازی مهران غفوریان است که به خاطر سبک چهره و استایلی که دارد به خودی خود، خنده دار و شیرین است. بازی محمدرشا هدایتی نیز قابل قبول است. برای یک فیلم صرفا خنده دار و همراهی با کودکان می توانید این فیلم را ببینید.

بازیگران فیلم آس و پاس نقش توضیحات
سحر قریشی سحر قریشی پریزاد  غول چراغ جادو
محمدرضا هدایتی محمدرضا هدایتی حسن جوانی بی پول و آس و پاس که باید بدهی پدرش را hز شیخ سلمان بگیرد.
مهران غفوریان مهران غفوریان ناصر دوست حسن
لیلا بلوکات لیلا بلوکات فریبا دختر شیخ سلمان

فیلم های مشابه با فیلم آس و پاس

این فیلم ایرانی کمدی از نظر ساختار و فرم با فیلم های کمدی ایرانی زیر مشابه است:

 • خالتور: سه جوان که به شدت به موسیقی علاقه دارند تصمیم می گیرند موسیقی های مجازی بنوازند اما یک نوع جدیدی از موسیقی را امتحان می کنند.
 • پا تو کفش من نکن: دو زوج به محضر می روند تا ازدواج خود را ثبت کنند اما محضر بسیار شلوغ است.
 • دم سرخ ها: دو جوان قصد دارند به سربازی بروند. اما تلاش می کنند با ترفندهای پزشکی خود را معاف کنند.

13- نهنگ عنبر Sperm Whale

فیلم سینمایی ایرانی کمدی

ارژنگ از همان کودکی عاشق و دلبسته رویا بوده است. این دو با هم بررگ می شوند تا اینکه رویا تصمیم میگیرد به آمریکا مهاجرت کند. در حالی که ارژنگ شدیدا مخالف است.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم ایرانی طنز و خنده دار نهنگ عنبر را میگه:

فیلم سینمایی نهنگ عنبر یکی دیگر از پرحاشیه ترین و البته خاص ترین فیلم های سینمای ایران است. این فیلم هم جزو پرفروش ترین فیلم های سینما است و بیشتر چهره پردازی آن به مزاق تماشاچیان و منتقدین خوش آمد تا خود فیلم! قاعدتا حضور بازیگران گیشه ای و ساختارهای جدید که ارائه می دهد، سبب شده است تا این فیلم ایرانی کمدی پر تماشاگر باشد.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1394 87 سامان مقدم فیلمیران
1397 85 سامان مقدم فیلمیران

خلاصه: ارژنگ مردی عاشق پیشه است. او از دوران کودکی دلبسته دختری به نام رویا بوده است اما رویا به شدت علاقه مند به زندگی در خارج از کشور و به خصوص آمریکا است. از آنجایی که ارژنگ قصد مهاجرت ندارد تمام تلاشش را می کند تا رویا را از مهاجرت منصرف کند اما موفق نمی شود، رویا به آمریکا می رود و این تازه آغاز مشکلات متعددی است که برای ارژنگ در ایران پیش می آبد.

حواشی فیلم نهنگ عنبر

ساختار فیلم ایرانی کمدی نهنگ عنبر خیلی جدید بود. این فیلم در برخی از صحنه ها اگر چه قصد داشت با تقلید از حرکات موزون جکسون کمی مخاطب را بخنداند اما حساسیت هایی نیز برای آن وجود داشت. مثلا برخی از سینماداران اکران این فیلم را تحریم کردند. چرا که برخی از محتوای آن را نامناسب می دانستند. وزیر ارشاد دولت یازدهم در سال 93 با حضور فیلم در جشنواره فجر مخالف بود، اما با تلاش سامان مقدم فیلم در سال 94 مجوز اکران گرفت.

جوایز فیلم نهنگ عنبر

فیلم ایرانی کمدی جدید نهنگ عنبر در بخش چهره پردازی و جلوه های ویژه میدانی در جشن خانه سینمای ایران مورد تقدیر قرار گرفت. نوع فیلم برداری آن هم جدید و خلاقانه بود و باعث شد که از فرشاد محمدی در جشن خانه سینما تقدیر شود. وی جزو رکورداران سیمرغ بهترین فیلمبرداری جشنواره فیلم فجر است. موسیقی این فیلم که توسط امیر توسلی ساخته شده نیز توانست نظر مثبت تماشاگران را جلب کند.

بازیگران فیلم نهنگ عنبر نقش توضیحات
رضا عطاران رضا عطاران ارژنگ شخصیت اصلی داستان و عاشق روبا
ویشکا آسایش ویشکا آسایش فرناز  دوست صمیمی رویا
هانیه توسلی هانیه توسلی مادر مارد ارزنگ
رضا ناجی رضا ناجی پناه  شریک ارژنگ

فیلم های مشابه فیلم نهنگ عنبر

انواع فیلم کمدی ایرانی زیر نیز به فیلم نهنگ عنبر شباهت دارند.

 • نهنگ عنبر 2 سلکشن رویا: در این قسمت رویا و ارژنگ با یکدیگر ازدواج می کنند. اما اتفاقات جدیدی نیز رخ می دهد.
 • زندگی شیرین: امیر یک بازیگر پر حاشیه سینما است و می خواهد ازدواج کند. اما برای ازدواج با دختر مورد علاقه اش مشکلات زیادی دارد.
 • خواستگار محترم: احمد از فرانسه به ایران بر میگردد و به دنبال عشق دوران جوانی اش می رود.

14- گشت ارشاد 1 یا 1 Gasht-e Ershad

فیلم کمدی گشت ارشاد 1

سه جوان فقیر و آس و پاس، با استفاده از یک ون خود را مامور گشت ارشاد جا می زنند و از جوانان اخاذی می کنند. سرکرده آنها عباس است. حسن و عطا نیز از دیگر اعضای گروه هستند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم سینمایی کمدی ایرانی گشت ارشاد 1 را میگه:

یکی از جنجالی ترین و پرحاشیه ترین فیلم های ایرانی در دهه 90، فیلم گشت ارشاد است. این فیلم ایرانی طنز ساخته سعید سهیلی کارگردانی خراسانی است که با چارچنگولی و مردی شبیه باران در یادها مانده است. او پس از چارچنگولی متوجه شد که برای موفقیت در گیشه چه باید بکند، گشت ارشاد را در سال 1391 ساخت.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1391 111 سعید سهیلی  فیلمیران
1395 105 سعید سهیلی هدایت فیلم
1400 110 سعید سهیلی شایسته فیلم

خلاصه: عباس (حاجی)، عطا و حسن سه جوان فقیر و بی پول هستند که برای امرار معاش و گذراندن زندگی ایده ای جالب و البته خطرناک به ذهن آنها خطور کرده است. آنها با یک ون که شبیه ون های نیروی انتظامی است و ظاهری شبیه ماموران گشت ارشاد، از پسرها و دخترهای جوان اخاذی می کنند. اما هر کدام از آنها داستان خاص خودشان را دارند. در واقع فیلم روایتی از شرایط زندگی هر سه نفر آنها است.

حواشی فیلم طنز ایرانی گشت ارشاد

این فیلم حواشی زیادی داشت. فیلم پس از چند روز اکران، توقیف شد. طوری که وزیر ارشاد به خاطر این فیلم توسط نمایندگان مورد سوال قرار گرفت. اما از آنجایی که سعید سهیلی به علت حضور در جبهه و فرماندهی گردانی از لشکر خراسان و همچنین عضوی از خانواده شهدا، روابط نزدیکی با وزارت ارشاد داشت نه تنها توقیف آن برداشته شد بلکه در حال حاضر (آذر 1400) قسمت سوم آن نیز روی پرده سینما است.

بررسی فیلم Gasht-e Ershad

گشت ارشاد 1 به معنای واقعی کلمه کمدی-درام است. اگر یک سکانس کمدی و خنده دار دارد، بلافاصله یک سکانس ناراحت کننده و درام دارد. تلفیق این دو در گشت ارشاد 1 به خوبی اتفاق افتاده و از این رو بهترین قسمت این سه گانه است. قسمت های دوم و سوم این فیلم (مخصوصا سوم) به هیچ وجه قابل مقایسه با قسمت اول نیستند.

بازیگران فیلم گشت ارشاد نقش توضیحات
حمید فرخ نژاد حمید فرخ نژاد  عباس رئیس گروه گشت ارشادی های قلابی
نیوشا ضیغمی نیوشا ضیغمی پریسا  همسایه حاجی
پولاد کیمیایی پولاد کیمیایی عطا  همکار حاجی
ساعد سهیلی زاده ساعد سهیلی حسن عضو گروه حاجی

فیلم های ایرانی مشابه با فیلم گشت ارشاد

فیلم های زیر نیز از لحاظ محتوا به فیلم گشت ارشاد شبیه اند:

 • گشت ارشاد 2: عباس و حسن از زندان آزاد شده اند و کسب و کار جدیدی را راه اندازی کرده اند.
 • گشت ارشاد 3: حسن و عطا قصد دارند به یک خواننده سطح پایین کمک کنند تا معروف شود. ولی درگیر ماجرای برگزار کردن کنسرت او می شوند.
 • ژن خوک: رضا قصد دارد به خاطر پول، عماد گربه را از زندان فراری دهد. چرا که تصور می کند عماد برادر ناتنی یک فرد پر نفوذ است.

15- ورود آقایان ممنوع No Men Allowed

فیلم خنده دار ایرانی

آقای جبلی اولین مردی است که پا به مدرسه خانم دارابی می گذارد. او باید دانش آموزان این مدرسه را برای المپیاد شیمی آماده کند. اما حضور او در یک مدرسه دخترانه با مدیریت شخصی مثل خانم دارابی، خیلی هم بی دردرسر نیست.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم کمدی ورود آقایان ممنوع را میگه:

دیگر فیلم جالبی که نوشته پیمان قاسم خانی است، فیلم به ظاهر فمنیستی (اما در باطن غیر فمنیستی یا حتی ضدفمنیستی) وورد آقایان ممنوع است. فیلمی به کارگردانی رامبد جوان و بازی فوق العاده ویشکا آسایش که دومین فیلم سینمایی ایرانی خنده دار پرفروش 1390 بود.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1390 102 رامبد جوان  بامداد فیلم

خلاصه: خانم دارابی مدیر مدرسه ای است که به شدت اعتقادات فمنیستی رادیکال دارد. او تا به حال یک معلم مرد هم به مدرسه راه نداده است. اما وقتی معلم شیمی مدرسه برای زایمان مرخصی چند ماهه می گیرد مجبور می شود یک معلم شیمی جدید به مدرسه بیاورد. از آنجایی که مسابقات المپاید شیمی نزدیک است او ناچار می شود تا آقای جبلی (مردی سربه زیر و دست و پا چلفتی) را به عنوان معلم شیمی دانش آموزان مدرسه بپذیرد.

نقد فیلم ورود آقایان ممنوع

این فیلم معنای فمنیست را بد جلوه می دهد. اینکه یک مدیر که رفتارها و پرخاش های مردانه دارد را به عنوان فمنیست نشان دهیم، اشتباهی بزرگ است که نشان می دهد رامبد جوان حداقل معنای فمنیست را درک نکرده باشد! زنی که دانش آموزش را به خاطر ازدواج اخراج می کند، اهل آرایش و رفتارهای زنانه نیست و با همه مردها دعوا دارد. چرا درباره گذشته او چیزی در فیلم نمی بینیم. تازه او زمانی به آرایش روی می آورد که می فهمد آقای جبلی عاشقش شده! سطحی ترین تعاریف و درک ممکن از فمنیست! البته خیلی ها هم معتقدند که قاسم خانی در کل فمنیست را نقد می کند!

جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن در فیلم No Men Allowed برای ویشکا آسایش

اگر صرفا از دریچه طنز به فیلم نگاه کنیم و به فلسفه فمنیستی یا ضد فمنیستی بودن فیلم کاری نداشته باشیم، فیلم ایرانی کمدی ورود آقایان ممنوع با تمام این تفاسیر فیلم خنده داری است. به هر حال ویشکا آسایش بازی بسیار زیبایی دارد و به همین دلیل هم برنده سیمرغ بهترین بازیگر شد. خیلی کم پیش می آید بازیگری از فیلم کمدی سیمرغ بهترین بازیگر را ببرد.

بازیگران فیلم ورود آقایان ممنوع نقش توضیحات
ویشکا آسایش ویشکا آسایش خانم دارابی  مدیر مدرسه
رضا عطاران  رضا عطاران آقای جبلی  معلم شیمی
پگاه آهنگرانی پگاه آهنگرانی پریا دانش آموز مدرسه
علی صادقی  علی صادقی علی راننده

فیلم هایی مشابه با ورد آقایان ممنوع

فیلم های کمدی ایرانی زیر از لحاظ محتوایی با ورود آقاین ممنوع مشابه هستند:

 • از ما بهترون: احسان به خاطر مطالبی که در مورد رمالی در روزنامه ها می نویسد دچار دردسر های زیادی شده است.
 • مجنون لیلی: یک کادو روز عشق، بین چند نفر دست به دست می شود.
 • کیش و مات: بهروز فرد بد شانسی است. او دست به هر کاری می زند شکست می خورد.

16- سن پطرزبورگ Saint Petersburg

فیلم ایرانی کمدی جدید

کریم و فرشاد دو جوان آس و پاس هستند که پیرمردی را به بیمارستان می رسانند. این پیرمرد داستان یک گنج را برای آنها بازگو می کنند. این دو قصد دارند به هر طریقی که شده این گنج را پیدا کنند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم طنز ایرانی سن پطرزبورگ را میگه:

بهروز افخمی که سابقه نمایندگی در مجلس را هم دارد و تحصیل کرده دانشگاه صدا و سیما است، یکی از پرحاشیه ترین و البته پرکارترین سینماگران ایرانی است. او در سال 88 فیلم کمدی ایرانی سن پطرزبورگ را با نویسندگی برادران قاسم خانی ساخت. فیلمی که بسیار خوب است، اما به عقیده اکثر کارشناسان در زمان مناسبی اکران نشد. شاید اگر کمی دیرتر اکران می شد، برای این فیلم مناسب تر بود!

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1389 120 بهروز افخمی فیلمیران

خلاصه: کریم  تازه از زندان برگشته و شاهد تصادف یک پیرمرد است. او به همراه فرشاد (جوان آس و پاس و سوسول بالاشهری) قصد دارند پیرمرد را به بیمارستان برسانند. پیرمرد در لحظات آخر زندگی سرنخی از یک گنج بزرگ به آنها می دهد. این گنج در واقع میراث تزار روسیه است که در تهران دفن شده است. این دو سعی می کنند با ترفندهای مختلف این گنج را پیدا کنند.

چرا فیلم سن پطرزبورگ با این همه جذابیت نتوانست مورد استقبال قرار بگیرد؟

به دو دلیل، یکی اینکه سال های پایانی دهه 80 سال هایی نبودند که مردم پذیرای کمدی باشند. شرایط به گونه ای بود که تقریبا با رکود در سینما مواجه بودیم. اما اصلی ترین دلیل این است که هیچ کسی انتظار ندارد یک فیلمساز، آن هم فیلمسازی مثل افخمی با دیدگاه های خاص خود، یک فیلم سینمایی خنده دار ایرانی بسازد. به احتمال زیاد پیش داوری در مورد این اثر باعث شکستش در گیشه شد! افخمی هر چند وقت یکبار درمورد موضوعات گوناگون نظر می دهد و خیلی از مخاطبان تصور کردند این فرد (مخصوصا بعد از نمایندگی مجلس) با سینما فاصله گرفته است!

آیا فیلم سینمایی کمدی ایرانی Saint Petersburg را ببینیم؟

باز هم تقابل دو فرد متناقض و متضاد یکی خلافکاری بالاشهری و سوسول و دیگری خلافکاری پایین شهری به تصویر کشیده شده است. داستانی نخ نما شده در سریال ها و فیلم های ایرانی که به همان اندازه که زیبا و جذاب است، به همان اندازه نیز تکراری و کلیشه ای شده. اگر به جز پیمان قاسم خانی و محسن تنابنده افراد دیگری این فیلم سینمایی ایرانی کمدی را بازی می کردند به احتمال زیاد این فیلم طنز این قدر محبوب نمی شد. 93 درصد مخاطبان سینما اعتقاد دارند که فیلم سن پطرزبورگ ارزش یک بار دیدن را دارد.

بازیگران فیلم سن پطزربورگ نقش توضیحات
محسن تنابنده محسن تنابنده کریم خلافکار پایین شهر و سنتی
پیمان قاسم خانی پیمان قاسم خانی فرشاد خلافکار سوسول بالاشهری
امین حیایی امین حیایی  قاتل  ضارب و شخصیت منفی داستان!
امین حیایی شیلا خداداد زهره خواهر کریم

فیلم های مشابه سن پطرزبورگ

فیلم ایرانی کمدی سن پطرزبورگ با فیلم های زیر مشابه است:

 • زنان ونوسی مردان مریخی: سیمین از سعید می خواهد که او را برای اسکی به اروپا ببرد. سعید با تلاش فراوان او را به اروپا می برد.
 • شام عروسی: مهندس باهر در آستانه ورشکستگی است. اما وقتی می فهمد خواستگار دخترش آدم پولداری نقشه ای جالب می کشد.
 • سن پطرزبورگ 2: این فیلم به نظر ساخته شده است، اما از زمان دقیق اکران آن خبری در دست نیست!

17 – چارچنگولی Chahar changooli

فیلم ایرانی کمدی

شهرام و بهرام دو برادر دوقلو هستند که از ناحیه بازو به یکدیگر متصل هستند. آنها به خاطر داشتن دیدگاه های بسیار متفاوت و البته متناقض، نمی توانند به خوبی با هم کنار بیایند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم سینمایی کمدی ایرانی چارچنگولی را میگه:

خلاصه: باز هم به سعید سهیلی رسیدیم. کارگردانی که خوب می داند فیلم های گیشه ای بسازد و خوب هم می تواند مجوز آنها را دریافت کند! فیلم چارچنگولی نهمین فیلم سعید سهیلی در مقام کارگردان و دهمین فیلمی است که می نویسد. او باز به هم به ایده ی تفاوت دیدگاه ها (مخصوصا سنتی و مدرن فوق العاده کلیشه ای) پرداخته است. منتها این بار جوری دو آدم متضاد را به هم ربط داده است که فقط با عمل جراحی قابل جدا شدن هستند!

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1388 85 سعید سهیلی هدایت فیلم

خلاصه: بهرام و شهرام چنگولی دو برادر هستند که از ناحیه دست به یکدیگر چسبده اند. در واقع آنها دارای یک دست مشترک هستند. همین موضوع برای آنها مشکلات بسیار زیادی را به وجود آورده است. چرا که این دو نفر از هر جهت با هم اختلاف نظر دارند. هم از لحاظ دیدگاه ها و هم از لحاظ سبک زندگی تفاوت های زیادی بین آنها وجود دارد. اما مجبورند که همدیگر را تحمل کنند. البته هر کدام تلاش می کنند تا دیگری را تحت تاثیر قرار دهند تا مثل خودش زندگی کند.

نقد و بررسی فیلم چارچنگولی

این که سهیلی کمدی مبتنی بر تقابل تناقض ها بسازد، قطعا یک چرخش ناگهانی در کارنامه اوست. کارگردانی که فیلم های درام اجتماعی می سازد، به طور کاملا ناگهانی به سراغ طنز می رود. به جز گیشه چه چیزی می تواند علت این چرخش ناگهانی باشد؟ البته موفق هم بود و چارچنگولی در زمان خودش جزو پر فروش ترین فیلم های سینما محسوب می شد و جهت فیلمسازی سهیلی را نیز به طور کلی تغییر داد. موفقیت او در چارچنگولی باعث ساخت مجموعه فیلم گشت ارشاد شد.

آیا Chahar changooli ارزش دیدن دارد؟

این فیلم نیز در قحطی فیلم های خوب و معقول سینمای ایران، می تواند غنیمت باشد. البته داستان فیلم به گفته خود سهیلی از ماجرای خواهران معروف ایرانی (لاله ولادن) گرفته شده، اما با دیدی طنز و ماهیتی جالب و البته پر از تضاد و تناقض. شاید کارگردان می خواهد در مورد یک دو قطبی نهادینده شده سخن بگوید. دایی (اویسی) و عمو (رضا فیض نورورزی) شاید نماد و البته حامیان بدون اصلاح پذیری این دوقطبی باشند! دوقطبی بزرگی که در جامعه نیز وجود دارد.

بازیگران فیلم چارچنگولی نقش توضیحات
جواد رضویان جواد رضویان بهرام یکی از برادران دوقلو که تفکراتی سنتی دارد.
رضا شفیعی جم رضا شفیعی جم شهرام برادر بهرام که تفکراتی مدرن و غربی دارد.
فتعلی اویسی فتعلی اویسی میرزا  دایی شهرام و بهرام
 رضا فیض نوروزی  رضا فیض نوروزی عمو جان عموی شهرام و بهرام

فیلم های مشابه چارچنگولی

فیلم ایرانی کمدی چارچنگولی از جهت تفاوت دیدگاه ها مشابه فیلم های زیر هم هست:

 • کلاهی برای باران: ابی برای دزدی به خانه ای در بالاشهر می رود. اما می بیند که دختر ی قصد خودکشی دارد.
 • دلداده: دختری که سال ها در آمریکا زندگی کرده است به ایران بر می گردد تا با یک پسر ایرانی ازدواج کند.
 • اخراجی ها 2: گروه اخراجی ها اسیر شده اند و در یک اردوگاه در عراق اقامت دارند.

18- بعد از ظهر سگی سگی Bad Az Zohre Sagi Sagi

سینمایی کمدی ایرانی

جوانی نخبه به خاطر این که جدی گرفته نمی شود، دست به کار خطرناکی میزند. او چند نفر را به گروگان می گیرد تا از این طریق توجهات را به سمت خود جلب کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم بعد از ظهر سگی سگی را میگه:

بعد از ظهر سگی سگی اولین تجربه سینمایی مصطفی کیایی است. او نویسندگی این فیلم را هم بر عهده داشت. بازی زیبای مجید صالحی در نقش جوانی نخبه در این فیلم ایرانی کمدی در یادها مانده است. کیایی در این فیلم نشان داد می تواند به خوبی مسائل اجتماعی را به چالش بکشد. اما صرف به چالش کشیدن یک موضوع اجتماعی و رد شدن از آن با خنده و شوخی راهکار آن نخواهد بود!

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1388 103 مصطفی کیایی جوزان فیلم

خلاصه: داستان این فیلم در مورد جوان نخبه ای است که در رشته مهندسی مکانیک تحصیل کرده و ایده ها و طرح های جدید در صنعت خودروسازی دارد. اما نمی تواند طرح های خود را عملیاتی کند. در واقع طرح های او جدی گرفته نمی شوند. او به دلیل این که مسئولان به حرف های او اهمیت نمی دهند، عصبانی می شود و سعی می کند با انجام یک گروگانگیری تمام توجه ها را به خودش و البته ایده ها و طرح هایش جلب کند.

موضوع جالب فیلم بعد از ظهر سگی سگی

کیایی در این فیلم به موضوع بسیار مهمی پرداخته است. موضوعی که تقریبا در فیلم های سینمایی ایرانی کمتر سراغ داریم. توجه به نخبه ها و ایده های آنها هر چند که موضوع جذابی به نظر می رسد اما در سینمای ایران شاید طرفدار نداشته باشد. اگر این فیلم با همین موضوع اما در ژانری درام و بدون این بازیگران طناز ساخته شده بود، آیا باز هم به همین اندازه دیده می شد؟

آیا فیلم Bad Az Zohre Sagi Sagi را ببینیم؟

فیلم بعد از ظهر سگی سگی یک اقتباس تقریبا نصفه و نیمه از فیلم بعد از ظهر نحس (بعد از ظهر سگی) با بازی آل پاچینو است. البته کیایی ایده کلی را از این فیلم گرفته و با داستان هایی طنز و بعضی وقت ها کلیشه ای، آن را تکمیل کرده است. به هر حال داستان فیلم ایرانی کمدی بعد از ظهر سگی سگی مخاطب را به فکر فرو می برد. اما ایده و راهکار برای حمایت از نخبگان چیست؟ به نظر کارگردان جوابی ارائه نمی دهد!

بازیگران فیلم بعد از ظهر سگی سگی نقش توضیحات
مجید صالحی مجید صالحی فرشید فراش نخبه ای که جدی گرفته نمی شود.
رضا عطاران رضا عطاران سالار جوان آس و پاس که وارد مهلکه گروگانگیری می شود.
علی صادقی علی صادقی شهاب جوانی ریاکار و متظاهر
سعید آقاخانی سعید آقاخانی سعید سلامت پلیس

فیلم های مشابه با فیلم سینمایی کمدی ایرانی بعد از ظهر سگی سگی 

فیلم های کمدی ایرانی زیر در واقع حضور آدم های اشتباه در جای اشتباه را روایت می کنند…

 • هرچی خدا بخواد: ونداد و پارمیدا خبردار می شوند که پدر و مادرشان در جزیره کیش فوت شده اند. این دونفر به جزیره می آیند.
 • شیر و عسل: پیمان که جوانی بی پول است به طور اتفاقی وارد خانه ای شده و در نقش شاهرخ خان ظاهر می شود تا بتواند پول در بیاورد.
 • استراحت مطلق: زنی برای اینکه به کار گذشته خود برگردد به تهران می آید. در این سفر او دوباره همسر سابقش را می بیند.

19- نیش زنبور Nish O Zanboor

فیلم سینمایی ایرانی خنده دار

اسد و رضا به واسطه شغل های عجیبی که دارند به طور اتفاقی با هم آشنا می شوند. اسد از پیرزن ها کلاهبرداری می کند و رضا نیز یک شرخر است که چکی از اسد در دست دارد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم طنز نیش زنبور را میگه:

در سال 1388 یکی از متفاوت ترین فیلم های طنز توسط کارگردان کم کار سینمای ایران یعنی حمیدرضا صلاحمند ساخته شد. این فیلم به خاطر موضوع متفاوت و جدید آن جزو جالب ترین فیلم های دهه 80 محسوب می شود. انتخاب فردی مثل رضا کیانیان هم جزو سورپرایزهای فیلم بود.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1388 102 حمیدرضا صلاحمند آفتاب نگاران

خلاصه: اسد شغل عجیبی دارد. او خود را بهترین سرپرست پیرزن ها می داند. البته پیرزن های پولدار! از طرفی رضا نیز خود را بهترین شرخر می داند و از این طریق امرار معاش می کند. رضا از یک نفر چکی را می خرد که اسد به صورت بی محل آن را کشیده است. این اتفاق باعث می شود که اسد و رضا با هم آشنا شوند. اسد سعی دارد رضا را نیز در حوزه سرپرستی پیرزن ها وارد کند.

نقد و تحلیل فیلم سینمایی کمدی ایرانی نیش زنبور

فیلم در تدوین و پرداخت دیالوگ ها بسیار قوی و امیدوار کننده است. اما هر جور که به فیلم نگاه می کنیم بعضی از دیالوگ ها به رضا کیانیان نمی خورد. نه می توان گفت کیانیان در این فیلم خوب بازی کرده و نه می توان گفت بد بازی کرده است. چرا که اولین فیلم طنز رضا کیانیان مخصوصا در این سبک نقش ها هم هست. از طرفی رضا عطاران هم مثل همیشه خودش است و هیچ فرق خاصی با بقیه کارهایش ندارد. و بازی او در کنار رضا کیانیان بسیار جالب است!

آیا فیلم Nish O Zanboor ارزش دیدن دارد؟

فیلم نیش و زنبور فیلم سطح متوسطی است که در واقع سعی می کند در سینما تاریخ ساز باشد. اما به هیچ وجه نتوانسته آن تاریخ سازی مدنظر را بسازد. اما حداقل به شعور مخاطب توهین نمی کند و هر آنچه در فیلم اتفاق می افتد با زمینه چینی قبلی و البته به شکلی خنده دار اتفاق می افتد. از این رو دیدن آن حداقل برای یک بار را توصیه می کنیم.

بازیگران فیلم نیش و زنبور نقش توضیحات
رضا کیانیان رضا کیانیان اسد خلافکاری که با فریب پیرزن ها و گرفتن پول انها امرار معاش می کند.
مریلا زارعی مریلا زارعی افسانه زن مورد علاقه  اسد
رضا عطاران رضا عطاران رضا بهترین شرخر ایران
ژاله صامتی ژاله صامتی مرجان  همسر رضا

فیلم هایی مانند فیلم نیش زنبور

فیلم های کمدی ایرانی زیر نیز مانند نیش زنبور داستان های جالبی را روایت می کنند:

 • پیشی میشی: فرهاد بسیار شبیه به آلن دلون است. به همین دلیل همه را عاشق خودش می کند!
 • کلاه گیس: یک کلاه گیس زنانه در داخل ماشین داماد درست چند شب قبل از مراسم ازدواج پیدا می شود. این موضوع باعث ایجاد اختلاف بین عروس و داماد و البته خانواده های آنها می شود.
 • ماجراهای اینترنتی: مه رو، در اینترنت پدربزرگش را پیدا می کند و به روستای او می رود. اما متوجه می شود در روستا افراد کلاه بردار به زمین خواری مشغول هستند.

20- به روح پدرم Be Roh e Pedaram

فیلم خنده دار ایرانی

روح آقاجون به خواب هوشنگ می آید و از پسرش می خواهد که تمام بدهی هایش را پرداخت کند. چرا که در آن دنیا ملکه عذاب او را رها نمی کند. هوشنگ نیز به سراغ طلبکاران پدرش می رود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم به روح پدرم را میگه:

فیلم کمدی ایرانی به روح پدرم اولین تجربه بلند جواد رضویان است. فیلمی اخلاق مدارانه که خود رضویان آن را نوشته و در سال 88 به عنوان فیلمی تلویزیونی نمایش داده شد. فیلمی که به عنوان اولین تجربه برای رضویان قابل قبول است. البته مسلما رضویان در اولین تجربه اش سعی کرده که تمام جوانب را رعایت کند!

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1388 83 جواد رضویان تصویر دنیای هنر

خلاصه: هوشنگ جوان ساده دل و پاکدستی است که اخیرا پدرش را از دست داده است. یک شب پدرش به خواب او می آید و از هوشنگ می خواهد همه بدهکاری های او را پرداخت کند. چرا که ملکه عذاب فقط وقتی دست از سر او بر می دارد که بدهی هایش را پرداخت کند! از این رو هوشنگ برای بازپرداخت بدهی های پدرش، باید به نزد طلبکاران برود و یکی یکی آنها را راضی کند.

فیلم به روح پدرم To My Fathers Ghost

به روح پدرم جزو فیلم هایی است که اخلاق در آن حرف اول را می زند. اولا قدردانی و احترام به والدین و ثانیا ادای دین و قرض به هر قیمتی! یکی از ویژگی های جالب فیلم (که البته از این فیلم انتظار بیشتری هم نداریم) این است که بدون مقدمه و وقت تلف کردن سراغ مسئله اصلی می رود. جواد رضویان فیلم را بدون هیچ ابهامی به مخاطب عرضه کرده و قاعدتا باید عاقبت همه افراد در این فیلم به خیر و خوشی و عروسی و شادی ختم شود.

چرا Be Roh e Pedaram را ببینیم؟

جواد رضویان فیلم های کمدی زیادی بازی کرده ولی واقعا سطح فیلم به روح پدرم از خیلی از آنها بهتر است. چرا که حداقل جواد رضویان سعی کرده تا در اولین تجربه اش یک فیلم کاملا عامه پسند بسازد. فیلمی که به عنوان یک تله فیلم تلویزیونی رضایت مخاطبان را جلب می کند.

بازیگران فیلم به روح پدرم نقش توضیحات
احمد پورمخبر احمد پورمخبر روح آقاجون پدر تازه فوت شده هوشنگ که به خوابش آمده و از او در خواست دارد که بدهی هایش را صاف کند.
جواد رضویان جواد رضویان هوشنگ شخصیت اصلی داستان که باید برای جلب رضایت بدهکاران پدرش تلاش کند.
صبا کمالی صبا کمالی فرزانه دختر دوست آقاجون
یوسف تیموری یوسف تیموری رضا دوست صمیمی هوشنگ

فیلم های کمدی ایرانی

فیلم های زیر نیز با هنرمندی بازیگران طنز ایرانی روایتگر داستان هایی جالب هستند:

 • ازث شیرین: صیف الله از دنیا رفته و همه فرزندانش را از ارث محروم کرده است. اما در وصیت نامه نوشته اگر پسرانش تا قبل از مراسم چهلم ازدواج کنند می توانند از ارث استفاده کنند.
 • قاصدک روی شانه: عزت و حشمت برای دزدی به خانه پیرزنی می روند. اما این پیرزن، یک فرد خیر و مهربان است و این دو جوان را تحت تاثیر خود قرار می دهد.
 • لیموترش: بهروز از یک پیرمرد پولدار پرستاری می کند. اما این پیرمرد وقتی مادر بهروز را می بیند، عاشقش می شود.

21- دایره زنگی Dayere Zangi

فیلم ایرانی خنده دار

شیرین و محمد برای اینکه بتوانند پولی به دست آورند، به خانه های بالا شهر می روند تا با نصب ماهواره، مشکلات مالیشان را حل کنند. اما در یکی از این خانه ها متوجه می شوند که ساکنین ساختمان با هم اختلاف نظرهای جدی دارند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم دایره زنگی را میگه:

دایره زنگی یکی از بدیع ترین فیلم های کمدی ایرانی است که اصغر فرهادی آن را نوشته و اولین تجربه کارگردانی همسر اصغرفرهادی، یعنی پریسا بخت آور محسوب می شود. بخت آور پس از پشت کنکوری ها و من یک مستاجرم، اولین و به نظر آخرین فیلم سینمایی خود را ساخته است. فیلمی که با موضوع جالب خود در سال 86 به عنوان یکی از بهترین فیلم های سال هم انتخاب شد.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1386 110 پریسا بخت آور هدایت فیلم

خلاصه: محمد و شیرین برای تعمیر خودروی خودشان نیاز به پول دارند. به همین دلیل فکری به ذهنشان می رسد. آن هم این که به خانه های بالاشهر بروند و در ازای نصب ماهواره، پول تعمیر ماشین را به دست بیاورند. ادامه داستان این فیلم ساختارشکنانه در یک آپارتمان می گذرد. در این آپارتمان در مورد ماهواره داشتن یا نداشتن بحث و جدل هایی پیش می آید. عده ای موافق داشتن ماهواره هستند اما یکی از ساکنان از این موضوع ناراحت است.

درباره فیلم دایره زنگی

داستان فیلم بسیار بدیع و ساختارشکنانه است. استفاده از ماهواره در دهه 80 یکی از موضوعات جنجالی احتماعی محسوب می شد. اصغر فرهادی با علم به این موضوع باز هم طعنه های خودش را به خیلی ها می زند. او در این فیلم یک نکته دیگر هم یادآور می شود. همان دوقطبی معروف و دیدگاه های تقابل سنت و مدرنیته، زندگی بالا شهر و پایین شهر و البته بودن یا نبودن ماهواره که مساله فیلم این است.

آیا فیلم Dayere Zangi را ببنیم؟

وقتی فیلمی را اصغر فرهادی نوشته باشد، قطعا ارزش دیدن دارد. چرا که فرهادی نشان داده در نویسندگی حتی بیشتر از کارگردانی متبحر است و قلم او پر از نمادها، مفاهیم و البته روایت ها و طعنه ها است. در این فیلم هم فرهادی با دیالوگ هایی که برای بازیگران نوشته است، طعنه های جالبی به مسائل مختلف اجتماعی می زند.

بازیگران فیلم دایره زنگی نقش توضیحات
حامد بهداد حامد بهداد طناز جوانی ولگرد
امین حیایی امین حیایی  آقای جعفری یکی از اعضای ساختمان
گوهر خیراندیش گوهر خیراندیش پروین  همسر آقای عبدالله زاده و مخالف ماهواره در ساختمان
صابر ابر صابر ابر محمد نصاب ماهواره

فیلم های مشابه با فیلم کمدی دایره زنگی

فیلم ایرانی کمدی دایره زنگی نوشته اصغر فرهادی، با نگاهی جدید مساله تفاوت های فرهنگی را بیان می کند.

 • اسب حیوان نجیبی است: یک مجرم به مدت 24 ساعت از زندان مرخصی گرفته است. او سعی می کند در این 24 ساعت با لباس مامور پلیس از مردم اخاذی کند.
 • زنها شگفت انگیزند: این فیلم در واقع روایت گر داستان سه زن در سه طبقه اجتماعی است.
 • یک اشتباه کوچولو: این فیلم نیز داستان تفاوت بین طبقات اجتماعی را این بار در قالب روایت زندگی دو مرد تعریف می کند.

22- اخراجی ها Ekhrajiha

فیلم ایرانی کمدی

مجید و دوستانش قصد دارند به جبهه بروند. هدف آنها از اعزام به جبهه به دست آوردن مزایای مختلف است. مجید می خواهد به عشقش برسد و بیژن به تلویزیون!

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم اخراجی ها 1 را میگه:

پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران (البته با احتساب تورم) فیلم اخراجی ها قسمت دوم است. این فیلم کمدی بعد از فیلم لیلی با من است دومین فیلم سینمایی است که با سبک جدید به شوخی و خنده در فضای جنگ تحمیلی می پردازد. البته بدون شک لیلی با من است بر این فیلم و خیلی از فیلم های مشابه خود تاثیر گذاشته است.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1385 104 مسعود ده نمکی فیلمیران
1387 114 مسعود ده نمکی فیلمیران
1389 115 مسعود ده نمکی فیلمیران

خلاصه: مجید سوزوکی یکی از اراذل و اوباش است که عاشق و دلبسته نرگس می شود. پدر نرگس فردی عارف مسلک است و به شرطی راضی به ازدواج دخترش می شود که مجید سر به راه شود و از رفتارهای خود دست بکشد. مجید نیز تصمیم می گیرد به جبهه برود تا از این طریق در دل میرزا یعنی پدر نرگس جایی داشته باشد. او و دوستانش با ضمانت حاج آقا عازم جبهه می شوند اما رفتارهای آنها در شان جبهه نیست و مسئولان گردان از دست آنها بسیار عصبانی و کلافه می شود. طوری که قصد دارد آنها را از گردان اخراج کنند.

تحلیل فیلم اخراجی ها

فیلم اخراجی ها بعد از لیلی با من است یک تابوشکنی در سینمای ایران محسوب می شود. شوخی با جبهه و جنگ تا این حد در هیچ فیلمی سابقه نداشته است. اما مسعود ده نمکی که خودش سابقه حضور در جبهه و همکاری با روزنامه یالثارات را داشت، توانست این تابو را بشکند و موضوعی جدید و البته کمدی در فضای جبهه نمایش دهد. فیلمی که بعد جدیدی از حضور رزمندگان در جبهه را برای مخاطب خود نمایش می داد.

آیا فیلم Ekhrajiha ارزش دیدن دارد؟

اخراجی ها از معدود فیلم هایی است که مخاطبان جوان را به سمت حال و هوای فیلم های جنگ تحمیلی می برد. در دهه 70 و 80 کمتر فیلمی سراغ داریم که از بازیگرهای بزرگ سینما در حوزه جبهه و جنگ استفاده کرده باشد. اما اخراجی ها با لحنی کمدی وارد این فضا شد و با آهنگ بسیار زیبای فریدون شهبازیان و صدای محمد اصفهانی، فروش 2 میلیاردی سال 85 (تقریبا 30 میلیاردی فعلی با محاسبه نرخ تورم) داشت.

بازیگران فیلم اخراجی ها نقش توضیحات
کامبیز دیرباز کامبیز دیرباز مجید شخصیت اصلی داستان که برای سربه راه شدن تصمیم دارد به جبهه برود.
امین حیایی امین حیایی  بیژن  عضو گروه اخراجی ها
اکبر عبدی اکبر عبدی بایرام  دوست صمیمی مجید و عاشق خواهر او
نیوشا ضیغمی نیوشا ضیغمی نرگس دختر مورد علاقه مجید

فیلم های مشابه فیلم کمدی اخراجی ها

فیلم سینمایی کمدی اخراجی ها به خاطر استقبال مردم ادامه یافت و دو قسمت دیگر نیز از آن ساخته شد. فیلم های زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:

 • اخراجی ها 2: اخراج ها همه اسیر شده اند و در اردوگاهی در عراق مستقر هستند. ازطرفی خانواده آنها در سفری به مشهد توسط گروهی از سازمان منافقی بوده می شوند.
 • اخراجی ها 3: اخراجی ها پس از مدت ها از جنگ هر کدام سراغ کسب و کاری رفته اند. حاجی گرینوف برای انتخابات نامزد شده است.
 • ضد گلوله: مردی میانسال به تکثیر نوار خوانندگان خارج از کشور مشغول است. تا اینکه می فهمد توموری در مغزش وجود دارد.

23- خروس جنگی Fighter Rooster

فیلم ایرانی کمدی جدید

محمود و مریم زن و شوهری هستند که از سختی کارشان گله می کنند. آنها معتقدند که دیگری، کار راحت تری دارد. به همین دلیل تصمیم میگیرند کارشان را با یکدگیر عوض کنند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم کمدی خروس جنگی را میگه:

یکی از جالب ترین و خنده دارترین فیلم های خانوادگی کمدی که در سال 1386 اکران شد، فیلم خروس جنگی ساخته دیگری از مسعود اطیابی است. داستان این فیلم را قربان محمد پور نوشته است که خودش سابقه زیادی در ساخت فیلم هم دارد. فیلم های دختر شیطان، سلام بمبئی، زبان مادری و… فیلم هایی هستند که قربان محمدپور کارگردانی کرده است.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1386 90 مسعود اطیابی آزمایش هنر

خلاصه: داستان این فیلم در مورد زن و شوهری است که به سختی کارها و وظایف یکدیگر آشنا نیستند و فکر می کنند که دیگری، شرایط بسیار راحت تری دارد. به همین دلیل تصمیم می گیرند چند روز به جای همدیگر کار کنند. یعنی مریم به عنوان مدیر سالن عروسی و محمود به عنوان خانه دار فعالیت کند تا سختی های کار یکدیگر ار بفهمند. در این جابجایی ماجراهای مختلفی اتفاق می افتد.

علت نامگذاری فیلم خروس جنگی

متاسفانه بازی خروس جنگی از قدیم یکی از تفریحات ناسالم بوده است. خروس ها را طوری پرورش می دهند که بتوانند با خروس های دیگر بجنگند و قائدتا پس از پیروزی یکی بر دیگری، خروس مغلوب کشته می شود. این بازی معمولا در شرطبندی ها مخصوصا در هند باستان علاقه مندان زیادی داشته است. شاید دلیل نامگذاری فیلم به این نام، اعتراض و عدم فکر کردن زن و شوهر داستان به مسپولیت های کاری هم باشد.

آیا فیلم Fighter Rooster ارزش دیدن دارد؟

خروس جنگی بدون شک یک کمدی خوب محسوب می شود. داستان زن و شوهری را روایت می کند که واقف به مشکلات کارهای همدیگر نیستند. ابتذال کلامی ندارد و از جمله فیلم هایی است که می توان آن را با کودکان دید. از این رو دیدن این فیلم جذاب و خنده دار ایرانی را به شما پیشنهاد می کنیم.

بازیگران فیلم خروس جنگی نقش توضیحات
مریلا زارعی مریلا زارعی مریم  شخصیت اصلی داستان که برای مدتی مدیریت یک سالن عروسی را بر عهده می گیرد.
رضا عطاران رضا عطاران محمود  همسر مریم که اعتقاد دارد او در خانه هیچ کاری انجام نمی دهد.
احمد پورمخبر احمد پورمخبر  آفاجون پدر محمود
شهر بانو موسوی شهر بانو موسوی  طیبه خانم  نظافتچی خانه

فیلم های کمدی مشابه با فیلم خروس جنگی

فیلم های زیر نیز محتوایی مشابه با خروس جنگی دارند.

 • راز خانه بهجت: علی پس از مدت ها به ایران بر می گردد و قصد دارد به دنبال ماجرای عشق اولش می رود.
 • شترمرغ: دو نفر به راز جالبی پی می برند. آنها می فهمند اگر به همسرانشان گوشت شترمرغ بخورانند، مطیعشان می شوند.
 • کات کلانتری: جواد فیلمبردار مجالس عروسی است. اما برای کار خودش مجوزی ندارد. از این رو با مشکلات زیادی مواجه می شود.

24- مارمولک The Lizard

فیلم سینمایی خنده دار ایرانی

رضا مارمولک با لباس روحانی به روستایی نزدیک مرز می رود تا از آن جا به خارج از کشور فرار کند. اما مردم روستا فکر می کنند او امام جماعت روستا است.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم مارمولک را میگه:

بدون شک و با اختلاف بسیار زیاد بهترین فیلم کمدی تاریخ سینمای ایران (چه از نطر تماشاچیان و چه از نظر منتقدین و کارشناسان) فیلم مارمولک است. این کمدی-درام جاودانه، نهمین فیلم کمال تبریزی و سومین فیلمنامه بلند پیمان قاسم خانی است. هوز هم تکیه کلام هایی مانند (عزیز دل برادر) در زبان محاوره مردم جای دارد.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1383 120 کمال تبریزی  فرادیس

خلاصه: رضا مارمولک یک خلافکار سابقه دار است که به جرم سرقت مسلحانه در زندان به سر می برد. او به خاطر توانایی در بالا رفتن از دیوار به مارمولک معروف است. اما بر اساس یک اتفاق زخمی و در بیمارستان بستری می شود. در اتاقی که در بیمارستان است یک روحانی نیز بستری شده است. رضا مارمولک لباس روحانی را می دزدد و به خاطر مصونیتی که لباس برای او ایجاد می کند تصمیم می گیرد به یک روستای کوچک در مرز برود و از آنجا به خارج از کشور فرار کند. در آنجا نیز با امام جماعت مسجد اشتباه گرفته می شود. اما مسئولان زندان نیز به دنبال او می گردند.

حقایق فیلم مارمولک

جالب است بدانید که این فیلم در جشنواره روحانی و سینما مورد تقدیر واقع شد. کمال تبریزی بعدها عنوان کرد که در ابتدا نگاه مسئولان وزارت فرهنگ به این فیلم بد بود، اما پس از اینکه شورای عالی امنیت ملی این فیلم را تایید کرد، نظرهای مثبت به این فیلم برگشت. البته او اعتراف می کند که نامگذاری فیلم خیلی مناسب نبود! تبریزی همچنین گفته رهبری نیز از این فیلم تمجید کرده است. جالب است بدانید به خاطر ماهیت جالب داستان مارمولک در ترکیه نیز بازسازی شده و سریالی به همین نام در این کشور نیز ساخته شده است.

چرا باید فیلم The Lizard را ببینیم؟

فیلم مارمولک سیمرغ بهترین فیلم نامه را در جشنواره فجر از آن خود کرد. پرویز پرستویی هم به خاطر بازی بی نظیر خود نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد شد، اما قافیه را به بهرام رادان به خاطر بازی در فیلم شمعی در باد باخت. اما کلا فیلم ایرانی کمدی مارمولک از نگاه تماشاچیان با 93 درصد آرا بهترین فیلم انتخاب شد و در جشنواره های بین المللی مثل مونترآل کانادا (بهترین فیلم آسیایی) و هامبورگ (بهترین فیلم) نیز خوش درخشید.

بازیگران فیلم مارمولک نقش توضیحات
پرویر پرستویی پرویر پرستویی  رضا مارمولک  شخصیت اصلی داستان که قصد فرار از کشور را دارد.
رعنا آزادی ور رعنا آزادی ور فائزه  یکی از اهالی روستا
سیروس همتی  سیروس همتی مجتبی  یکی از اعضای روستا که مدام از رضا مامولک سوال شرعی می پرسد.
مهران رجبی مهران رجبی مهندس شجاعی  نامزد انتخابات مجلس!

فیلم های مشابه فیلم مارمولک

فیلم های زیر نیز ماهیتا مشابه با فیلم ایرانی کمدی مارمولک هستند:

 • رسوایی: افسانه پس از دزدیدن چک های پدرش از دست آدم ریاکاری به نام شریفی، به خانه حاج یوسف پناه می برد.
 • طبقه حساس: مردی که یک قبر دوطبقه خریده است تا پس از مرگ در کنار همسرش دفن شود، پس از مدتی متوجه می شود که مردی غریبه در طبقه دوم قبر دفن شده است.
 • مکس: وزارت ارشاد به اشتباه نامه ای به یک خواننده لس آنجلسی می فرستد و از او دعوت می کند که به ایران بیاید و در یک سیمنار فرهنگی شرکت کند.

25- مومیایی Mumiyayi 3

فیلم طنز ایرانی

یک مومیایی گران قیمت از موزه دزدیده شده است. سروان قربانی مامور رسیدگی به این پرونده است. او باید به همراه کبری (به عنوان بارمانده مومیایی) سرنخ هایی از سارقین پیدا کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم مومیایی 3 را میگه:

یکی از موفق ترین فیلم های کمدی در دهه 70 فیلم کمدی و جنایی مومیایی 3 است که در واقع اقتباسی کمیک از فیلم سلاح عریان دیوید زاکر (محصول 1988 هالیوود) است. محمدرضا هنرمند در این فیلم از بازیگرانی که عمدتا نقش های جدی دارند ( مهتاب کرامتی، سیروس ابراهیم زاده و فتحعلی اویسی) بازیگیری بسیار عالی داشته است.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1378 98 محمدرضا هنرمند  فیلمسازی همراه

خلاصه: یک افسر وظیفه شناس به نام سروان قربانی مامور رسیدگی به پرونده سرقت یک مومیایی است. این مومیایی طبق گفته یکی از بازماندگان فرد مومیایی شده (کبری) بسیار قیمتی و مهم است. از این رو سروان قربانی با کبری و بهروز همسفر می شود تا راز این مومیایی را بفهمد. اما به نظر پست این سرقت داستان های زیادی نهفته است.

جوایز فیلم مومیایی 3

این فیلم دوباره برای پرویز پرستویی نامزدی بهترین بازیگر نقش اول را به همراه داشت اما باز هم موفق به کسب آن نشد. (پرویز پرستویی به خاطر فیلم هایی مانند آژانس شیشه ای، بید مجنون و بادیگارد برنده سیمرغ شده است) به جز پرستویی، این فیلم نامزد بهترین فیلمرداری، بهترین تدوین، بهترین صداگذاری، بهترین طراحی لباس و بهترین چهره پردازی هم بود. در چهارمین جشن سینمای ایران نیز سیروس ابراهیم زاده بهترین بازیگر نقش مکمل مرد سال اعلام شد.

آیا فیلم Mumiyayi 3 ارزش دیدن دارد؟

مومیایی 3 در دوره خودش یکی از فانتزی ترین و خاص ترین سبک های کمدی را ارائه داد. فیلمی که درآن سه بازیگر خوب سینمای ایران نقشی کمدی ایفا کردند. سیروس ابراهیم زاده که به واسطه این فیلم جایزه خانه سینما را برد و زنده یاد فتعلی اویسی نیز از این فیلم به بعد، در اغلب فیلم ها و سریال های طنز ایفای نقش کرد.

بازیگران فیلم مومیایی 3 نقش توضیحات
پرویز پرستویی پرویز پرستویی سروان قربانی شخصیت اصلی داستان که یک پلیس وظیفه شناس است.
مهتاب کرامتی مهتاب کرامتی کبری تنها بازمانده و وارث مومیایی
سیروس ابراهیم زاده سیروس ابراهیم زاده راسو  یکی از تبهکاران که قصد سرقت مومیایی را دارد.
فتعلی اویسی فتعلی اویسی سرهنگ سپهر  سرهنگ اداره شهربانی

فیلم های فانتزی مشابه فیلم کمدی مومیایی 3

فیلم های کمدی زیر نیز جزو فیلم های ایرانی خنده دار با موضوعات خاص خود هستند:

 • گینس: سه برادر قصد دارند تا نام یکی از شتر مرغ هایشان را در کتاب گینس ثبت کنند.
 • ردکارپت: یک بازیگر ایرانی قصد دارد به جشنواره کن برود و در آنجا با کارگردان محبوبش ملاقات کند.
 • مشت آخر: یک پیرمرد که در کاراته تبحر دارد، در خیابان ها برای کسب درآمد، به صورت صوری دعوا راه می اندازد.

26- مرد عوضی The Changed Man

فیلم خنده دار ایرانی

مغز داریوش با مغز خسرو در بیمارستان جابجا می شود. حالا داریوش با مغز خسرو باید به خانه بگردد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم مرد عوضی را میگه:

فیلم کمدی مرد عوضی جزو پرفروش ترین فیلم های دهه 70 است که حتی رکورد کلاه قرمزی را شکاند و با 902 میلیون تومان سال 76 (قیمت دلار 470 تومان بود) مورد استقبال قرار گرفت.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1376 100 محمدرضا هنرمند سوره

خلاصه: داریوش مدیرعامل یک کارخانه است که ناگهان دچار سکته می شود. از طرفی و در همان هنگام، یکی از تولیدکنندگان کارخانه یعنی خسرو نیز دچار سانحه شده است. در بیمارستان پزشکان به این نتیجه می رسند که مغز خسرو را درون جمجمه داریوش بگذارند تا داریوش دوباره زندگی کند. چرا که داریوش پولدار و خسرو یک فرد عادی از طبقه متوسط است! به همین دلیل داریوش با مغز خسرو به زندگی بر می گردد.

بررسی فیلم مرد عوضی

مرد عوضی جزو خاص ترین و خلاقانه ترین فیلم های ایرانی در ژانر طنز و کمدی محسوب می شود. این فیلم در واقع ساختاری جدید و جالب به فیلم های طنز بعد از خود داد. البته موضوع آن به حدی در فیلم های طنز رواج یافت که دیگر به کلیشه منجر شد. با این حال فضای کمدی حاکم بر فیلم به حدی جالب و جذاب بود که این فیلم را در دهه 70 به عنوان یکی از ماندگارترین و و پرفروش ترین فیلم های تاریخ ایران تبدیل کرد.

فیلم نامه The Changed Man

فیلم نامه این فیلم طنز ایرانی توسط فرهاد توحیدی نگارش شده است و به خاطر این فیلم نز توانست جزو کاندیداهای بهترین فیلم نامه جشن خانه سینما باشد. او تا به حال فیلم نامه فیلم های بسیار زیبایی را نوشته که از جمله آن می توان به فیلم های مربای شیرین، شهر موش ها، توکیو بدون توقف، پاداش سکوت، امکان مینا و … بوده است.

بازیگران فیلم مرد عوضی نقش توضیحات
پرویز پرستویی پرویز پرستویی  داریوش جم مدیر کارخانه که مغزش با خسرو جابه جا شده است.
فاطمه معتمد آریا فاطمه معتمد آریا  شیرین همسر خسرو که مغز شوهرش در بدن داریوش است.
افسانه بایگان افسانه بایگان  فرنگیس همسر داریوش
رضا شفیعی جم رضا شفیعی جم  یونس  دستیار جراح

فیلم های کمدی و طنز سینمای ایران

فیلم های کمدی زیر نیز موضوعات خنده داری را روایت می کنند.

 • خوش خیال: مهدی به خاطر مسائل مالی و فوت همسرش قصد دارد فرزندش را برای مراقبت به برادرش بسپارد.
 • به من نگو دزد: یک روانشاس دارویی را روی زندانیان آزمایش می کند. این دارو رفتار انسان ها را تغییر می دهند.
 • کلید ازدواج: صادق برای سیزدهمین بار به خواستگاری دختر مورد علاقه اش می رود. او فکر می کند با تجربه ای که در خواستگاری به دست آورده، می تواند این بار بله را بگیرد.

27- لیلی با من است Leily Is with Me

فیلم های کمدی ایرانی

صادق مشکینی برای دریافت وام از صندوق باید یک مستند درباره جنگ بسازد. اما او به شدت از جبهه و جنگ می ترسد. ولی تصمیم می گیرد که تظاهر به شهادت کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم لیلی با من است را میگه:

شاید هیچ کس به اندازه کمال تبریزی نتواند از پرویز پرستویی بازیگیری کند اولین تجربه کمال تبریزی و پرویز پرستویی جزو ماندگاترین فیلم های کمدی سینمای ایران محسوب می شود. فیلم شوخی با جبهه و جنگ که در دوره خودش ساختارشکنانه  محسوب می شد.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1374 90 کمال تبریزی  سیما فیلم

خلاصه: صادق مشکینی برای تکمیل ساخت خانه اش نیاز به وام دارد. او که فیلمبرداری شاغل در صدا و سیما است متوجه می شود اگر بتواند یک مستند از جبهه بسازد، وام مورد نظرش به او داده خواهد شد. او به شدت از جبهه و جنگ می ترسد. اما به خاطر وام هم شده که به همراه آقای کمالی به مناطق جنگی می روند. او سعی می کند ظواهر را رعایت کند و خود را مشتاق جنگ و شهادت نشان دهد.

خلاقیت سبم لیلی با من است

تا قبل از فیلم کمدی ایرانی لیلی با من است تمام تصویری که از جبهه و جنگ از تلویزیون و حتی سینما نمایش داده می شد، صحنه هایی از رزمندگانی بود که با با عشق و علاقه و برای دفاع از وطن به جبهه رفته بودند. اما لیلی با من است برای اولین بار داستانی را روایت کرد که بسیار تاره بود. مردی که برای منافع شخصی به جبهه می آید و بسیار هم ترسو و متظاهر است. از این رو این فیلم در ژانر دفاع مقدس یک خلاقیت به تمام معنا است.

چرا باید فیلم Leily Is with Me ببینیم؟

شکی نیست که لیلی با من است روی اغلب فیلم های کمدی و طنز در حوزه جبهه و جنگ تاثیر گذار بوده است. اخراجی ها، ضد گلوله و… فیلم هایی هستند که با تاثیر و تا حدودی کپی از لیلی با من است توانستند به موفقیت برسند.

بازیگران فیلم لیلی با من است نقش توضیحات
پرویز پرستویی پرویز پرستویی  صادق مشکینی  کارمند ساده صدا و سیما که باید به خاطر گرفتن وام به جبهه برود.
محمود عزیزی  محمود عزیزی آقای کمالی  همکار صادق
شهره لرستانی شهره لرستانی  الهه همسر صادق
مهدی فقیه مهدی فقیه  آقای منصوری  مسئول صندوق وام

فیلم های کمدی با حال و هوای جبهه و جنگ

فیلم های کمدی ایرانی زیر جزو زیباترین و شاحص ترین فیلم ها در مورد جبهه و جنگ هستند:

 • خانه ای کنار ابرها: دو دوست با لباس رزمندگان دست به دزدی می زنند. اما در یکی از سرقت ها متحول می شوند.
 • چهار اصفهانی در بغداد: افشین و پدرش قصد دارند از کشور به صورت قاچاقی خارج شوند. آنها تصمیم می گیرند خود را به عنوان رزمنده جا بزنند.
 • پیک نیک در میدان جنگ: یک چوبان به طور اتفاقی به خط مقدم جبهه وارد می شود و همه رزمندگان را دچار مشکل می کند.

28- آدم برفی Snowman

فیلم کمدی قدیمی ایرانی

عباس برای مهاجرت به آمریکا و دریافت ویزا به ترکیه می رود. او از لباس زنانه استفاده می کند و وانمود می کند که شوهرش در آمریکا منتظر اوست. از طرفی نیز دلبسته دنیا (آزیتا حاجیان) می شود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم خنده دار آدم برفی را میگه:

داوود میرباقری با آدم برفی معروف شد و حنی نامزد سیمرغ بهترین فیلم نامه هم شد، بعد از آن کمی تغییر جهت داد و سریال های امام علی، مختارنامه و… را ساخت. اما دوباره به طنز برگشت و در سال 1392 سریال طنز شاهگوش را ساخت. با این حال فیلم پرحاشیه آدم برفی بدون شک یک از بهترین آثار اوست.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1373 109 داوود میرباقری  فارابی

خلاصه: عباس خاکپور تلاش می کند تا به آمریکا مهاجرت کند. او در ابتدا به ترکیه می رود اما نمی تواند ویزای آمریکا را دریافت کند. عباس تصمیم می گیرد با پوشیدن لباس زنانه و با این ادعا که قصد دارد به همسرش در آمریکا بپیوندد باز هم برای اخذ ویزای آمریکا تلاش کند. او در همین حین دنیا را می بیند و دلبسته او می شود.

فیلم سینمایی ماندگار آدم برفی

آدم برفی نیز از جمله فیلم های توقیفی و البته تابو شکن در سینمای ایران است. در آن زمان خیلی مفاهیمی مانند مهاجرت در سینما و حتی جامعه مرسوم نبود. با این حال داوود میرباقری یکی از موضوعات مهم جامعه که حساسیت های خاص خودش را داشت (مهاجرت) را با موضوعی حساس تر (اکبر عبدی در نقش زنی که حجاب ندارد!) تلفیق کرد و از دل این دو موضوع خاص، اثری ماندگر ساخت.

آیا فیلم Snowman را تماشا کنیم؟

4 بازیگر فوق العاده آن زمان و سوپر استار سینمای ایران در این فیلم ایرانی کمدی بازی کرده اند. داریوش ارجمند در آن زمان ها جزو بازیگران پر کار سینما و البته مورد علاقه داوود میرباقری بود. پرویز پرستویی و اکبر عبدی نیز جزو مجبوب ترین تماشاگر پسندترین بازیگرهای دهه 70 محسوب می شدند.

بازیگران فیلم آدم برفی نقش توضیحات
اکبر عبدی اکبر عبدی عباس، درنا  شخصیت اصلی داستان که قصد مهاجرت به آمریکا با لباس مبدل را دارد!
 آزیتا حاجیان آزیتا حاجیان  دنیا  از ساکنین هتلی که عباس در ترکیه اقامت دارد.
داریوش ارجمند داریوش ارجمند اسی خان  یکی دیگر از ایرانیان ساکن ترکیه
پرویز پرستویی پرویز پرستویی جواد دوست عباس

فیلم های خنده دار ایرانی 

در فیلم های زیر نیز برخی از بازیگران مرد نقشی زنانه دارند:

 • لازانیا: یک پسربچه به همراه دایی اش نقشه ای می کشند تا در مراسم اولیا و مربیان شرکت کنند.
 • شاخه گلی برای عروس: سلطان علی دختری به نام آزیتا را دوست دارد. او با دایی آزیتا توافق می کند که در صورتی که این ازدواج سر بگیرد، زمین های روستا را به او بدهد.
 • پسر تهرونی: سروش از آمریکا برگشته و پدرش اصرار دارد که او باید ازدواج کند. اما سروش تا حالا پنج بار شکست عشقی خورده و نمی خواهد برای بار ششم نیز شکست بخورد.

29- کلاه قرمزی و پسرخاله Redhat and Cousin

فیلم طنز ایرانی

کلاه قرمزی به تهران سفر می کند تا در صدا و سیما برنامه ای اجرا کند. اما وقتی می بیند آقای مجری مشکلات زیادی دارد سعی می کند برای حل مشکلات او راهکاری پیدا کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم کلاه قرمزی و پسرخاله را میگه:

یکی از ماندگارترین فیلم های کمدی ایرانی فیلم کلاه قرمزی و پسرخاله است که در دوره خودش شاهکار محسوب می شود. این فیلم اگر چه در ژانر کودک و نوجوان بود اما با فروش 418 میلیونی نشان داد بیشتر از کودکان، به مزاق بزرگترها خوش آمده است.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1373 92 ایرج طهماسب تصویر زندگی
1381 96 ایرج طهماسب  صحرا فیلم
1391 93 ایرج طهماسب صحرا فیلم

خلاصه: کلاه قرمزی از مدرسه اخراجش شده است. چرا که او بسیار بازیگوش است و در درس خواندن تنبلی می کند. او قصد دارد به دنبال شغل بگردد اما تلاش های او بی نتیجه است. تا اینکه تصمیم میگرد به تهران و نزد پسرخاله برود. او می خواهد با مسافرت به تهران در تلویزیون فعالیت داشته باشد. از این رو به ساختمان صدا و سیما می رود و با آقای مجری آشنا می شود. اما آقای مجری به شدت درگیر مشکلات خانوادگی و شخصی است.

فروش فیلم جذاب و زیبای کلاه قرمزی و پسرخاله

کلاه قرمزی و پسر خاله در دوره ای به عنوان پرفروش ترین فیلم سینمای ایران شناخته شد که قیمت بلیط سینما 50 تک تومانی و تعداد کل سینمای کشور 289 سالن و تعداد گنجایش آن ها به 172 هزار نفر می رسید. با فروش 295 میلیون تومانی و تعداد تماشاچی 4 میلیون نفری (قاعدتا عده ی زیادی چندین بار فیلم را دیده اند)، رکوردی تاریخی و احتمالا تکرارنشدنی برای سینمای ایران داشت. البته در سال بعد نیز این فیلم دوباره اکران شد و در کل فروش 418 میلیونی در سال های 73 و 74 را تجربه کرد.

چرا فیلم Redhat and Cousin؟

اگر یک فیلم کمدی به تمام معنا بخواهیم ببینیم قطعا آن فیلم کلاه قرمزی و پسرخاله است. دو شخصیت دوست داشتنی و جذابی که در سال های بعد هم شاهد قسمت های دیگر از این فیلم (و بعدها نیز یک مجموعه تلویزیونی) بودیم. مجموعه تلویزیونی کلاه قرمزی با اضافه شدن شخصیت های بیشتر جزو پرمخاطب ترین برنامه های صدا و سیما محسوب می شود.

بازیگران فیلم کلاه قرمزی و پسرخاله نقش توضیحات
فاطمه معتمد آریا فاطمه معتمد آریا نرگس  همسر آقای مجری
ایرج طهماسب ایرج طهماسب  آقای مجری شخصیت اصلی استان که کلاه قرمزی می خواهد مشکلات شخصی او را حل کند!
حمید جبلی حمید جبلی نگهبان  از نگهبانان حراست صدا و سیما
مرتضی احمدی مرتضی احمدی آقای رضایی پدر نرگس

فیلم های ایرانی خانوادگی و خنده دار 

به دلیل استقبال از فیلم کلاه قرمزی قسمت های بعدی آن نیز ساخته شد. در ادامه فیلم هایی با این سبک پیشنهاد میشود:

 • کلاه قرمزی و سروناز: عموی کلاه قرمزی برایش یک دوچرخه می خرد. اما این دوچرخه به سرقت می رود.
 • کلاه قرمزی و بچه ننه: پسر عمه زا با شیطنت های خود باعث ایجاد دردسر برای کلاه قرمزی و آقای مجری می شود.
 • دختر شیرینی فروش: پسر و دختری که 20 سال است قصد ازدواج دارند، هر بار با مخالفت ها و البته دعواهای خانواده هایشان روبرو می شوند.

30- اجاره نشین ها The Lodgers

بهترین فیلم های سینمایی کمدی ایرانی

عباس به عنوان مباشر مالک ساختمان، به هیچ وجه راضی به تعمیر ساختمان نیست. در حالی که بقیه ساکنین ساختمان اصرار به تعمیرات اساسی دارند. در همین حین منبع آب ساختمان دچار مشکل می شود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم کمدی اجاره نشین ها را میگه:

یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینمای ایران (بدون توجه به ژانر) فیلم اجاره نشین ها ساخته متفاوت داریوش مهرجویی است. این فیلم جزو پربازیگر ترین فیلم های دهه 60 است به خاطر خلاقیت ها و شحصیت پردازی های بسیار خوبی که در این فیلم اتفاق افتاده (که همه اینها به خاطر دید درست داریوش مهرجویی از کارگردانی است)، جزو ماندگارترین فیلم های تاریخ ایران محسوب می شود.

سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1366 120 داریوش مهرجویی پخشیران

خلاصه: داستان این فیلم در مورد یک آپارتمان کلنگی است که صاحب آن در گذشته و بین مستاجران آن در مورد تعمیرات آپارتمان اختلاف نظر است. عباس آقا که مباشر مالک ساختمان بود، اعتقادی به تعمیر ندارد. اما دیگر مستاجران تصمیم دارندهر طور شده این آپارتمان را تعمیر کنند. مادر عباس پیشنهاد می کند عباس، شامی تدارک بدهد و هه مستاجران را دعوت و کند و مشکل را به خوبی و خوشی حل کنند.

سبک جدید ارائه شده در فیلم خنده دار ایرانی اجاره نشین ها

فیلم اجاره نشین ها در واقع اولین فیلم همسایه محور در سینمای ایران است. در واقع این فیلم یک سبک جدید برای فیلم های سینمایی و مخصوصا سریال ها به وجود اورد و این که یک آپارتمان یا مجتمع مسکونی وجود دارد و داستان هایی برای ساکنین این آپارتمان رخ می دهد. مثلا سبک فیلم دایره زنگی که پیشتر توضیح دادیم، در همین سبک می گنجد.

آیا فیلم The Lodgers را ببینیم؟

بازی زیبا و بی نقص عزت الله انتظامی در واقع ستون اصلی فیلم محسوب می شود. شاید خیلی ها معتقد باشند که یکی از بهترین نقش آفرینی های انتظامی مخصوصا بعد از انقلاب همین فیلم بوده است. علاوه بر انتظامی، اکبر عبدی نیز در این فیلم هنر بازیگری خود را به خوبی نمایش می دهد. تقریبا می توان گفت اکبر عبدی بعد از این فیلم بود که به سینمای ایران معرفی شد.

بازیگران فیلم اجاره نشین ها نقش توضیحات
عزت ا.. انتظامی عزت الله انتظامی  عباس آقا مباشر مالک ساخنمان
اکبر عبدی  اکبر عبدی  آقای قندی  از اعضای ساختمان
حسین سرشار  حسین سرشار  آقای سعدی از ساکنین ساختمان
ایرج راد ایرج راد آقای توسلی از اجاره نشین های ساختمان

فیلم های مشابه اجاره نشین ها

فیلم های زیر نیز از جمله فیلم های ماندگار سینمای کمدی هستند:

 • جعفر خان از فرنگ برگشته: جعفر که به تازگی از فرنگ برگشته به خاطر رفتارها و ویژگی های فرنگی اش، موجب اعتراض اهالی محل شده است.
 • ماموریت: آقای سعادت به داماد خودش بدبین است و فکر می کند او در باندهای قاچاق فعالیت می کند. به همین دلیل یک فرد را برای تعقیب او مامور می کند.
 • مدرسه پیرمردها: پسران آقای پاکزاد قصد دارند ساختمان قدیمی پدران را تخریب کنند. در حالی که این ساختمان مدرسه ای برای ناشنوایان است.

پاسخ به پرسش های شما در مورد بهترین فیلم های کمدی ایرانی

 • بهترین فیلم های کمدی ایرانی از نگاه مردم کدام هستند؟
  فیلم های کمدی ایرانی مثل گشت ارشاد 1، فیلم مارمولک، فیلم کمدی آدم برفی و فیلم هزار پا از نگاه مردم جزو بهترین و پرفروش ترین فیلم های طنز ایرانی بوده اند.
 • کدام یکی از این فیلم ها، فیلم های خانوادگی محسوب می شوند؟
  تمام این فیلم ها طبق مجوز وزارت ارشاد خانوادگی هستند.
 • کدام یک از فیلم های این لیست، در ژانر کمدی درام قرار می گیرند؟
  تقریبا می توان گفت آثار مصطفی کیایی در این ژانر قرار می گیرند. به همین دلیل بعداز ظهر سگی سگی و بارکد جرو فیلم های درام کمدی هستند.
 • کدام فیلم ها در واقع مجموعه فیلم هستند و قسمت های مختلفی دارند؟
  فیلم گشت ارشاد و اخراجی ها فیلم های چند قسمته لیست بهترین فیلم های کمدی ایرانی هستند.
 • اکبر عبدی در کدام فیلم های کمدی بازی کرده است؟
  اخراجی ها و آدم برفی جرو فیلم های ماندگار اکبر عبدی هستند.
 • کدام یک از این فیلم ها تم سیاسی دارد؟
  فیلم مارموز با بازی حامد بهداد برخی از اتفاقات سیاسی را با لحنی طنز بیان کرده است.
 • کدام فیلم جزو پرمخاطب ترین و پرفروش ترین فیلم ها محسوب می شود؟
  هزارپا کلاه قرمزی و پسرخانه مرد عوضی و اخراجی ها در دوره خود توانستند رکورد فروش در گیشه را بشکنند.
 • کدام فیلم موزیکال و فانتزی است؟
  فیلم آس و پاس با بازی مهران غفوریان جزو فیلم های فانتزی و موزیکال محسوب می شود.
 • آیا فیلم کمدی جدید ایرانی هم در این لیست پیشنهاد شده است؟
  بله در این لیست بهترین فیلم های طنز و خنده دار ایرانی به ترتیب سال لیست شده اند و شما می توانید جدیدرین فیلم های کمدی را تماشا کنید و البته انتهای لیست چند فیلم بسیار خنده دار از نگاه تماشاگران مربوط به دهه های قبل نیز وجود دارد که دیدن آنها را هم توصیه می کنیم.
 • در کدام فیلم یک بازیگر نقش های جدی، توانسته به خوبی نقش آفرینی کند؟
  ویشکا آسایش بدون هیچ سابقه کمدی، در فیلم ورود آقایان ممنوع بازی کرد و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را از جشنواره فیلم فجر دریافت کرد.

فیلم ایرانی کمدی در میان علاقمندان سینمای ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است به گونه ای که حجم وسیعی از گیشه به فیلم طنز ایرانی اختصاص یافته است. در سال های گذشته به خصوص دهه 90 شمسی شاهد اکران انواع فیلم سینمایی ایرانی خنده دار بوده ایم که مخاطبان و منتقدان خاص خود را داشته اند. فیلم های کمدی ایرانی اغلب در دو دسته بندی قرار می گیرند دسته اول فیلم های ایرانی طنزی هستند که بر مبحث کلامی مانور داده و محتوا یا مضمون خاصی ندارند و صرفا چند صحنه خنده آور را به تصویر کشیده اند. دسته دوم فیلم ایرانی کمدی ، فیلم هایی با ماهیت و مفهوم مشخص هستند و اغلب فیلم های خنده دار و طنز دسته دوم مورد پسند مخاطب واقع می شود. در این سری نقد و بررسی سعی کردیم با توجه به علاقه مخاطبان بهترین فیلم های سینمایی کمدی ایرانی را لیست کنیم. تا بدون گشت و گذار در دنیای وب به راحتی بتوانید یک فیلک ایرانی طنز انتخاب نموده و همراه خانواده تماشا کنید. این لیست عمدتا بنا بر محبوبیت و فروش گیشه فیلم های خنده دار ایرانی تنظیم شده است. از این رو مطمئنا فیلم هایی هستند که شاید شما آن ها را جزو بهترین فیلم های کمدی ایرانی ندانید. البته نکته مهمی که وجود دارد این است که دیدگاه ها در مورد فیلم سینمایی کمدی ایرانی کاملا سلیقه ای هستند. به عبارت دیگر ممکن است نظرات در مورد یک فیلم سینمایی طنز ایرانی کاملا متفاوت و متناقض باشد. خوشحال خواهیم شد اگر شما نیز بهترین فیلم های کمدی ایرانی که مد نظرتان است را در پایین همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید تا در بروزرسانی های بعدی به لیست فیلم های خنده دار ایرانی اضافه کنیم.

با توجه به علاقه دوستداران دنیای سینما، در سری نقد و بررسی های قبلی بهترین فیلم های سینمایی ایرانی را پیشنهاد کردیم که می توانید به همراه خانواده به تماشای آنها بنشینید.

بهترین فیلم های سینمایی ایرانی از نگاه تماشاگران

محتوای تیمی کار شده

تیم تحریریه میزبان فا با تحقیقات گسترده بهترین عناوین آموزشی و نقد و بررسی را گردآوری کرده سپس تحقیقات کل اعضای گروه به رشته تحریر در می آید تا جزئیات، چالش های ذهن مخاطب را برطرف کنند. عرفان اسدی نتیحه تحقیقات را تالیف کرده و داوود صادقی موضوعات را با نگاه ریزبینانه خود مورد بررسی قرار داده و آن را به صورت یک ویدیوی هیجان انگیز ارائه می دهد. محدثه اسماعیلی با تکنیک های تولید محتوا روز دنیا، محتوای مقاله را مورد ارزیابی نهایی قرار داده و تکمیل می کند و خروجی نهایی به کاربران شبکه های دیگر نیز ارائه می شود. اثری که مطالعه کردید حاصل تلاش شبانه روی یک تیم قدرتمند با نظارت بسیار دقیق و راهنمایی های علی یزدان پرست است او هر روز محتوای تیمی را با جدیدترین الگوریتم های سئو مورد بازنگری و ویرایش قرار می دهد.

نوشته های مشابه

‫9 دیدگاه ها

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   سپاس از اینکه تجربیات خود را با ما به اشتراک گذاشتید و فیلم کمدی ایرانی معرفی نمودید لیست فیلم سینمایی کمدی ایرانی به زودی به روزرسانی خواهد شد و فیلم های کمدی ایرانی دیگر نیز به آن افزونه خواهد شد در بروزرسانی آتی نام فیلم مورد علاقه شما را نیز مدنظر خواهیم داشت.

 1. جعفر خان از فرنگ برگشته جز بد ترین فیلم هایی بود که دیدم

 2. بسیار سایت جامع و نافعی ست. سپاس از حسن ارائه و اجمال تشریحات، جدا خسته نباشید

  1. سلام و احترام؛
   سپاس از محبت و توجهی که به تیم تحریریه میزبان فا دارید.
   خرسندیم لیست فیلم های سینمایی کمدی مورد پسند شما واقع شده اگر فیلم کمدی دیگری هم می شناسید نام ببرید تا در بروزرسانی های بعدی به لیت اضافه شود.

  1. سلام و احترام؛
   سپاس از اینکه با معرفی فیلم های سینمایی محبوب خود ما را در توسعه لیست گلچین فیلم های خارجی یاری می دهید در بروزرسانی بعدی فیلم های پیشنهادی شما نیز بررسی خواهند شد.

 3. چقدر جای فیلم هایی مثل اکسیدان . آینه بغل . چهار انگشت و دشمن زن خالیه

  1. سلام واحترام؛
   فیلم های کمدی که معرفی کردید از جمله کمدی های ایرانی محبوب هستند اما سعی داریم در بروزرسانی بعدی فیلم های کمدی جدید را نقد و بررسی کنیم از همین جهت فیلم های پیشنهادی قدیمی تر را می توان به عنوان موارد مشابه معرفی نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا