بهترین

معرفی بهترین فیلم های سینمایی ایرانی از نگاه مردم به همراه ویدیو

فیلم سینمایی ایرانی گزینه اول برای انتخاب فیلم و سریال و تماشای آن به همراه خانوده برای اغلب افراد است. چرا که در اکثر فیلم های ایرانی مسائل روز ایران گنجانده می شود. از طرفی دیدن فیلم ایرانی به طبع و ذائقه و البته فرهنگ ایرانیان نزدیک تر است. برخلاف تصور خیلی از افراد فیلم سینمایی ایرانی خوب هم کم نیست! برخی از بهترین فیلم های سینمای ایران به جشنواره های بین المللی هم راه یافته و جوایزی را دریافت کرده اند. به عنوان مثال فیلم فروشنده، فیلم پرفروش ایرانی شبی که ماه کامل شد، فیلم متری شیش و نیم و ده ها فیلم دیگر از بهترین فیلم های ایرانی در imdb محسوب می شوند. به گونه ای که حتی برای تبار غیر ایرانی هم مورد پسند بوده است. نکته مهم این است که فیلم های سینمایی ایران در ژانرهای متنوعی ساخته می شوند و تماشای فیلم خوب ایرانی نیازمند یک انتخاب هوشمندانه است. در این سری نقد و بررسی میزبان فا مگ تصمیم گرفتیم لیستی شامل بهترین فیلم های ایرانی از نگاه مردم و پرفروش ترین فیلم های ایرانی را گردآوری کنیم. بدین ترتیب علاوه بر اینکه زمان شما برای پیدا کردن فیلم ایرانی صرف نمی شود با بهترین فیلم های تاریخ سینمای ایران هم آشنا خواهید شد. البته این وضوع که اغلب فیلم های سینمایی ایرانی دستی بر ژانر درام نیز داشته اند غیر قابل چشم پوشی است. اما تلاش ما بر این بوده تا لیستی شامل ده ها فیلم سینمایی ایرانی خوب ارائه کنیم و از طرفی برای هر فیلم پیشنهادی 3 فیلم ایرانی با مضمون یا ژانر مشابه نیز ارائه شده تا اگر یکی از فیلم های سینمای ایران مورد پسند شما بوده با فیلم های دیگر درخور سلیقه تان نیز آشنا شوید. شایان ذکر است تعداد فیلم های ایرانی پرفروش بسیار زیاد است. بر همین اساس لیست فیلم های سینمایی ایرانی در آینده بروزرسانی می شود و فیلم های پرفروش و محبوب از نگاه مردم و همچنین فیلم هایی که در بخش دیدگاه ها پیشنهاد گردد، به لیست اضافه خواهد شد.

فیلم سینمایی ایرانی اکشن پلیسی جدید

فیلم سینمایی ایرانی

انتخاب بهترین فیلم های سینمای ایران به سلیقه افراد بستگی دارد. خیلی از افراد یک فیلم سینمایی ایرانی خوب را بر اساس کارگردان آن انتخاب می کنند. برای برخی ملاک انتخاب فیلم های ایرانی خوب این است که بازیگر مورد علاقه آنها در فیلم ایفای نقش کند. برخی نیز پرفروش ترین فیلم های ایرانی یا بهترین فیلم های ایرانی از نگاه مردم را ملاک انتخاب و تماشای فیلم های ایرانی می دانند. اما آنها که نظر کارشناسان برایشان خیلی مهم است بهترین فیلم های ایرانی در imdb را یک معیار و شاخص قابل اتکا می دانند. ما در لیست 30 تایی زیر سعی کرده ایم به همه سلایق احترام بگذاریم و در هر ژانر یک فیلم ایرانی خوب را پیشنهاد کنیم.

بهترین فیلم های ایرانی

فیلم های سینمایی ایرانی عمدتا در ژانر درام ساخته شده اند. پس از فیلم های کمدی و طنز، فیلم های درام جزو پرفروش ترین فیلم های ایرانی محسوب می شوند. فیلمسازان ایرانی با توجه به امکانات سینمای ایرانی مخصوصا در حوزه بودجه عمدتا فیلم هایی درام می سازند. قاعدتا انتظار هم نداریم کارگردان یک فیلم ایرانی، فیلم هایی با بودجه های بسیار کلان و در حد فیلم های هالیوودی بسازد. با تمام این ویژگی ها خوشبختانه توسط کارگردانان و تهیه کنندگان خلاق ایرانی شاهد ساخت بهترین فیلم های سینمای ایران مخصوصا در دهه 90 بودیم. فیلم های سینمایی ایرانی در دهه 90 سبک ها و موضوعات جذابی را برای مخاطبان روایت کردند. به طوری که فیلم ایرانی خوب در این دهه کم نبود. در این سری نقد و بررسی تمام تلاش ما بر این بوده است که بهترین فیلم های تاریخ سینمای ایران را معرفی کنیم. البته انتخاب فیلم ایرانی خوب در 70 سال سینمای ایران کار بسیار سختی است اما سعی کرده ایم با تمرکز روی بهترین فیلم های تاریخ سینمای ایران دهه 90 خورشیدی یک لیست 30 تایی از فیلم های سینمایی ایرانی ارائه کنیم. فیلم های سینمایی ایرانی این لیست جزو بهترین فیلم های تاریخ سینمای ایران و پرفروش ترین فیلم های ایرانی محسوب می شوند. البته به بهترین فیلم های ایرانی از نگاه مردم در جشنواره فیلم فجر و بهترین فیلم های ایرانی در imdb هم نگاهی داشته ایم.

1- متری شش و نیم Just 6.5

بهترین فیلم های ایرانی اجتماعی جدید

صمد مامور آگاهی باهوشی است که قصد دارد یکی از بزرگترین قاچاقچیان مواد مخدر در تهران را دستگیر کند. او از دستفروش ها و نامزد سابق رضا خاکزاد، اطلاعاتی در مورد محل زندگی اش پیدا می کند…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم ایرانی متری شیش و نیم را میگه:

در ابتدای لیست بهترین فیلم های تاریخ سینمای  ایران به سراغ دومین اثر موفق سعید روستایی می رویم. روستایی که در اولین تجربه خود یکی از بهترین فیلم های سینمای ایران یعنی ابد و یک روز را ساخت (که در ادامه نیز به آن خواهیم پرداخت) در دومین فیلم بلندش نیز به سراغ مثلث مورد علاقه خود رفته و از پریناز ایزدیار، پیمان معادی و نوید محمدزاده کمک گرفته است. هر چند خانم ایزدیار به اندازه ابد و یک روز نقش پررنگی ندارد! البته روستایی فیلمنامه نویسی فیلم سد معبر را بر عهده داشت، اما کارگردان آن نبود. به همین دلیل فیلم سینمایی ایرانی متری شش و نیم دومین اثر او محسوب می شود.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1397 درام – دلهره آور 131 سعید روستایی خانه فیلم

خلاصه: ناصر خاکزاد فروشنده برزگ مواد مخدر در تهران است. یک گروه از پلیس های مبارزه با مواد مخدر به دنبال دستگیری او هستند. صمد که مامور آگاهی است با کسب اطلاعاتی که از نامزد سابق ناصر خاکزاد به دست می آورد به محل زندگی وی می رود تا او را دستگیر کند. صمد و گروهش ناصر خاکزاد را دستگیر می کنند اما…

نقد و تحلیل فیلم متری شش و نیم

این داستان واقعی است و فردی به نام ناصر خاکزاد واقعا به عنوان یکی از افراد اصلی گرو های مواد مخدر تهران فعالیت می کرد و حالا داستان دستگیری وی ماهیت اصلی یکی از پرفروش ترین فیلم های ایرانی شده است. روستایی برای نقش ناصر خاکزاد در ابتدا شهاب حسینی را در نظر داشت اما حسینی به دلیل مشغله کاری این نقش را نپذیرفت. محمدزاده نیز قرار بود نقش صمد را بازی کند.

تعداد هنروران این فیلم سینمایی ایرانی در برخی از سکانس ها به بیش از هزار نفر هم می رسید. هنرورانی که باید نقش معتادان را بازی می کردند. از این رو می توان فیلم متری شش و نیم را جزو پربازیگرترین فیلم های ایرانی دانست. فیلم با انتقاد شدید نیروی انتظامی همراه شد. به طوری که روستایی در یک مصاحبه اعلام کرد که دیگر پشت دستش را داغ می کند اگر فیلمی با محوریت پلیسی بسازد!

چرا اسم فیلم متری شیش و نیم است؟

علت نامگذاری فیلم به متری شش و نیم سکانسی است که در آن ناصر خاکزاد قیمت کفن برادرش را متری شش و نیم عنوان می کند!

چرا فیلم Just 6.5 ارزش دیدن دارد؟

روستایی در ابتدا مخاطب را به اندازه کافی منتظر ناصر خاکزاد می گذارد. حرف های نامزد سابق خاکزاد و دستفروش هایی که برای او کار می کردند، تصویری خاص از او ترسیم می کند. اما در نهایت متوجه می شویم که او هیچ ویژگی منحصر به فردی ندارد! فیلم عمق فاجعه مواد مخدر شیشه را به خوبی ترسیم می کند. هر چند راهکار مناسبی هم ارائه نمی کند. از این رو دیدن این فیلم به عنوان یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینمای ایران را توصیه می کنیم.

بازیگران فیلم متری شش و نیم نقش توضیحات
پیمان معادی پیمان معادی صمد مامور مبارزه با مواد مخدر
نوید محمدزاده نوید محمدزاده ناصر خاکزاد یکی از بزرگترین قاچاقچی های شیشه در تهران
پریناز ایزدیار پریناز ایزدیار الهام نامزد سابق ناصر خاکزاد
فرهاد اصلانی فرهاد اصلانی قاضی قاضی دادگاه

فیلم های مشابه متری شش و نیم

فیلم سینمایی ایرانی متری شش و نیم پرفروش ترین فیلم غیر کمدی تاریخ تا سال 97 لقب گرفت. فیلم های زیر نیز به عنوان بهترین فیلم های ایرانی در مورد اعتیاد و مواد مخدر هستند:

 • خون بازی: سارا که به مواد مخدر اعتیاد دارد قصد دارد که تا قبل از آمدن نامزدش از آمریکا مواد مخدر را ترک کند. او در این راه با چالش های زیادی مواجه می شود.
 • مرهم: احترام پیرزنی است که به همراه نوه خود مریم در شمال زندگی می کند. اما به رفتارهای خاص نوه اش مشکوک می شود. در نهایت درمی یابد مریم اعتیاد دارد…
 • عصر یخبندان: این فیلم نیز شایسته حضور در لیست بهترین فیلم های ایرانی است. لیدا با همسر خود بابک دچار اختلاف شده و از این رو به مواد مخدر پناه می برد. بابک به رفتارهای لیدا شک می کند و…

2- شبی که ماه کامل شد When the Moon Was Full

بهترین فیلمهای ایرانی جدید

فائزه دختری در جنوب تهران است که با پسری از سیستان و بلوچستان ازدواج می کند. او خیلی از سبک زندگی خانواده همسرش خبر ندارد تا اینکه…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم واقعی ایرانی شبی که ماه کامل شد را میگه:

یکی از بهترین فیلم های ایرانی سال 1397 که در جشنواره فجر نیز برنده 6 سیمرغ بلورین شد، چهارمین اثر بلند نرگس آبیار است. آبیار که نشان داده در ترسیم موضوعات خاص و بکر تبحر دارد این بار داستانی متفاوت اما حقیقی از گروه های ترویستی را روایت می کند.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1397 درام – عاشقانه 140 نرگس آبیار نور تابان

خلاصه: دختر جوانی به نام فائزه پیشناد ازدواج جوانی شهرستانی به نام عبدالحمید را می پذیرد. عبدالحمید جوان ساده ای بنظر می رسد که اصالتا اهل استان سیستان و بلوچستان است. فائزه در ابتدا تصور می کند که خانواده همسرش در ایران و پاکستان به تجارت مشغول هستند اما پس از مهاجرت به استان سیستان و بلوچستان و سپس پاکستان به ماهیت فعالیت های خانواده همسرش پی می برد. از این رو تلاش می کند تا همراه فرزندانش به ایران برگردد اما…

تحلیل و بررسی فیلم شبی که ماه کامل شد

شبی که ماه کامل شد یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینمای ایران است که البته سخت ترین مراحل تولید را داشته است. گروه فیلم سازی مجبور بود در پاکستان و به صورت غیرقانونی و غیر رسمی فعالیت کند. چرا که پاکستان روادید ایرانی ها را صادر و یا تمدید نمی کرد. به همین دلیل و با موافقت نرگس آبیار برخی از سکانس ها در محلات پاکستانی های بنگلادش ضبط شد. هر چند که نوع تصویربرداری به خوبی نقص ها را جبران می کند. این فیلم براساس داستانی واقعی تولید شده است. دختر یک خانواده از تهران با برادر تروریست معروف (عبدالمالک ریگی) ازدواج می کند و به همراه او به پاکستان می رود. داستان این فیم برپایه خاطرات خانم اعظم محسنی‌ دوست مادر فائزه نگارش شده است.

داستان شبی که ماه کامل شد واقعیت دارد

همانطور که اشاره شد، فیلم سینمایی ایرانی شبی که ماه کامل شد در جشنواره سی و هفتم فجر برنده 6 سیمرغ شد. سه بازیگر اصلی آن موفق به دریافت جایزه شدند و خود فیلم نیز بهترین فیلم و بهترین کارگردانی این جشنواره از آن خود کرد. سبک فیلم بسیار جذاب است و می توان آن را به عنوان یک اثر فاخر دانست. این فایل روایتی از یک واقعه دردناک است و ماهیت کلی آن حقیقت دارد.

بازیگران فیلم شبی که ماه کامل شد نقش توضیحات
الناز شاکردوست الناز شاکردوست فائزه منصوری شخصیت اصلی داستان و همسر عبدالحمید ریگی
هوتن شکیبا هوتن شکیبا عبدالحمید ریگی همسر فائزه و برادر عبدالمالک ریگی
فرشته صدر عرفایی فرشته صدر عرفایی غمناز مادر عبدالحمید و عبدالمالک ریگی
شبنم مقدمی شبنم مقدمی عصمت مادر فائزه

فیلم های مشابه با فیلم شبی که ماه کامل شد

فیلم های سینمایی ایرانی زیر نیز با داستان های مختلف، موضوع تروریست ها را نمایش می دهند:

 • به وقت شام: یونس و علی باید خلبانی یک هواپیمای جنگی را بر عهده بگیرند. این جنگنده باید به تدمر در دمشق برود و مردم آنجا را که تحت ظلم داعش هستند آزاد کنند…
 • روباه: یک جاسوس اسرائیلی برای انجام عملیاتی تروریستی وارد ایران می شود. ماموریت او ترور یکی از دانشمندان هسته ای است.
 • ماجرای نیمروز: این فیلم ایرانی داستان ترورهای بعد از عزل بنی صدر توسط گروه منافقین (مجاهدین خلق) را روایت می کند.

3- جهان با من برقص Dance with me

فیلم سینمایی ایرانی جدید

دوستان جهانگیر مطلع شده اند که او به زودی می میرد. از این رو قصد دارند برای آخرین بار جشن تولدی برای او را برگزار کنند اما…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم سینمایی جهان با من برقص را میگه:

سروش صحت که بیشتر با آثاری طنز و کمدی شناخته می شود و اخیرا نیز با برنامه کتاب باز شبکه چهار به مجری گری هم پرداخته، یکی از بهترین فیلم های ایرانی را در سال 98 ساخت. جهان با من برقص نامزد سیمرغ بهترین کارگردانی فجر 98 هم شد.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1398 درام – فانتزی 93 سروش صحت نمایش گستران

خلاصه: دوستان جهانگیر تصمیم میگیرند برای آخرین جشن تولد او سنگ تمام بگذارند. چرا که مشخص شده است او به زودی خواهد مرد. آنها دور هم جمع می شوند. دوستان جهانگیر در این مهمانی به چالش های ذهنی کشیده می شوند. این فیلم مفهوم زندگی را بار دیگر یادآوری میکند.

نقد فیلم جهان با من برقص

سروش صحت با مرگ نیز شوخی می کند و مرگ را دستمایه طنز داستان خود قرار می دهد. جهانگیر (با بازی عالی علی مصفا) همانند اسمش نمادی از شرایط آشوبناک جهان است و به زودی می میرد. اما مرگ و تلخی آن اصلا در قصه تاثیر نمی گذارد و اتفاقا با کمدی ها و لطایف بازیگران فراموش می شود. آنچه که کارگردان در پایان فیلم سینمایی ایرانی جهان با من برقص به مخاطب القا می کند این است که زندگی زیباست و نباید روزگارمان را به دشمنی و کینه بگذرانیم.

بازیگران اصلی فیلم Dance with me

صحت در این فیلم ایرانی بازیگر نقش اول ندارد. تقریبا همه بازیگرها بازی یکدست و هماهنگی دارد و همین موضوع جذابیت های داستان را چند برابر می کند.

بازیگران فیلم جهان با من برقص نقش توضیحات
علی مصفا علی مصفا جهانگیر شخصیت اصلی داستان که عمر او به زودی پایان می پذیرد.
جواد عزتی جواد عزتی احسان از دوستان جهانگیر
هانیه توسلی هانیه توسلی ناهید از دوستان جهانگیر
سیاوش چراغی پور سیاوش چراغی پور حمید از دیگر دوستان جهانگیر

فیلم های مشابه یا فیلم جهان با من برقص

فیلم های سینمایی ایرانی زیر با لحنی جالب موضوع مرگ را متذکر می شوند:

 • یه حبه قند: پسند، دختری است که همه فامیل برای تدارکات عروسی او تلاش می کنند اما دایی بزرگ او مخالف ازدواج است. دایی بزرگ، در حالی که در حال خوردن چای است، با یک حبه قند خفه می شود و میمیرد…
 • طعم گیلاس: این فیلم از عباس کیارستمی نیز شایسته حضور در لیست بهترین فیلم های ایرانی هست آقای بدیعی قصد خودکشی دارد. او به دنبال کسی است که پس از مرگ، روی جسدش خاک بریزد.
 • مرگ در می زند: یک پیرمرد در حالی که در حال تماشای تلویزیون است، می بیند مردی شبیه خودش از پنجره وارد اتاق می شود و خودش را مامور مرگ معرفی می کند…

4- لانتوری Lantouri

دانلود بهترین فیلم های ایرانی کمدی

پاشا که عضو یک گروه تبهکار است دلباخته دختری به نام مریم می شود. مریم یک فعال اجتماعی است و پاشا را نمی پذیرد. پاشا برای انتقام تصمیم وحشتناکی می گیرد…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم پرفروش ایرانی لانتوری را میگه:

یکی از ناراحت کننده ترین و البته بهترین فیلم های ایرانی فیلم لانتوری ساخته رضا درمیشیان است. فیلمی قابل تامل که موضوعات مهم اجتماعی را به زیبایی و به شکلی جذاب روایت می کند.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1395 درام – جنایی 105 رضا درمیشیان فیلمیران

خلاصه: پاشا سردسته گروه تبهکاری است و به یک دختر فعال اجتماعی به نام مریم دلباخته شده است. مریم قلب مهربانی دارد و بیشتر زمان خود را صرف صحبت با خانواده هایی می کند که به دلایل مختلف برای مجرمین تقاضای قصاص و اعدام دارند. از طرفی دیگر پاشا تمام تلاشش را می کند تا به مریم برسد. اما مریم پاشا را برای ازدواج نمی پذیرد و او را پس می زند تا اینکه پاشا به فکر انتقام از مریم می افتد و تصمیم خطرناکی می گیرد که آینده خود و مریم را کاملا درگیر می کند.

نقد و بررسی فیلم لانتوری

رضا درمیشیان آسیب های اجتماعی را به شکلی بسیار خاص در کنار هم قرار داده و آنها را در لانتوری بیان کرده است. او مخاطب را در بین دوراهی قرار می دهد. آیا مجرمین را باید به اشد مجازات رساند تا عبرتی برای بقیه شوند یا به ریشه یابی آسیب های اجتماعی پرداخت و با راهکارهای تربیتی برای مجرمین، آنها را دوباره به اجتماع باز گرداند؟ سوالی که به نظر در انتها باید مخاطب فیلم پاسخ دهد.

چرا فیلم Lantouri را ببینیم؟

اگرچه فیلم نامه فیلم سینمایی ایرانی لانتوری کمی آشفته به نظر می رسد، اما موضوعاتی که در مورد آسیب های اجتماعی و پیامدهای آن روایت می کند، بی شک ارزشمند است.

بازیگران فیلم اسیدپاشی لانتوری نقش توضیحات
نوید محمدزاده نوید محمدزاده پاشا سرکرده گروه خلافکار لانتوری
مریم پالیزبان مریم پالیزبان مریم فعال اجتماعی
باران کوثری باران کوثری بارون عضو گروه لانتوری
رضا بهبودی رضا بهبودی دکتر جراح مریم

فیلم های مشابه فیلم لانتوری

فیلم های سینمایی ایرانی زیر نیز مانند لانتوری مسائل اجتماعی در حوزه زنان را روایت می کند:

 • این زن حقش را می خواهد: فرزانه چهارسال پیش توسط عاشق کینه جوی خود مورد اسیدپاشی قرار گرفته است. او حالا در دوراهی بخشش و انتقام است.
 • کلاشنیکف: یک سرباز پس از شنیدن خبر اسیدپاشی به صورت خواهرش ترک پست می کند و اسلحه ای از پادگان بیرون می آورد تا…
 • دختر: ستاره قصد دارد برای جشن تولد یکی از دوستانش از آبادان به تهران سفر کند. اما پدرش به شدت مخالف تنها سفر کردن او به تهران است. به همین دلیل ستاره بدون اجازه و خبر پدرش به تهران می رود در راه بازگشت پرواز او کنسل می شود.
 • پری سا: این فیلم روایتگر اسیدپاشی و اهداف شخص اسیدپاش است. داستان دختری که قربانی اسیدپاشی می شود.

5- فیلشاه The Elephant King

بهترین فیلم های ایرانی از نگاه منتقدان

یک بچه فیل باید جانشین پدرش به عنوان رئیس گله فیل ها شود. اما رفتارهای او نشان دهنده این است که خیلی شایسته این عنوان نیست!

محدثه در 1 دقیقه خلاصه بهترین فیلم ایرانی پویانمایی به نام فیلشاه را میگه:

در لیست بهترین فیلم های ایرانی به انیمیشنی زیبا از هادی محمدیان می رسیم. تعداد انیمیشن های بلند ایرانی بسیار کم است. اما در بین همه این ها فیلشاه با تم مذهبی که دارد بیشتر از بقیه معروف و البته محبوب شد. گروه هنر پویا حوزه هنری بعد از شاهزاده روم (که آن هم انیمیشن فاخر و قابل احترامی است) به کمک بنیاد فارابی، این انیمیشن را ساخته است.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1396 پویا نمایی – خانوادگی 80 هادی محمدیان گروه هنر پویا

خلاصه: رئیس یک گله فیل در آفریقا صاحب فرزند می شود. همه انتظار دارند او بتواند جانشین پدر شود ولی وقتی او به سن نوجوانی می رسد مشخص می شود شایستگی های لازم برای جانشینی پدر و ریاست گله فیل ها را ندارد. از دیگر مشکلات او این است که هیکل بسیار بزرگی دارد که باعث می شود همه کارها را خراب کند تا اینکه یک روز تعدادی از حیوانات توسط شکارچیان اسیر می شوند…

هزینه ساخت انیمیشن فیلشاه

ساخت این انیمیشن یکی از پرهزینه ترین مراحل ساخت یک فیلم در سال 96 بود. برای رندرینگ (فرایند نمایش تصاویر و اسلایدهای سه بعدی روی صفحه دو بعدی) این انیمیشن که در کشور اوکراین انجام شد، بیش از ده میلیون گیگاهرتز پردازش رایانه ای صورت گرفته است. 50 انیماتور نیز برای ساخت اسلاید های آن با بیش از 20 نرم افزار گرافیکی کار کردند. اما آنچه در مورد این انیمیشن بیشتر از همه جلب توجه کرد موسیقی آن بود. موسیقی این انیمیشن به صورت ارکسترال و با 60 نوازنده و در آمریکا ساخته شده است.

انیمیشن فیلشاه ساخته کیست؟

هادی محمدیان کارگردانی این انیمیشن جذاب را برعهده داشته است. از طرفی دوبله بسیار با کیفیت و صداپیشگان حرفه ای از دو ویژگی خاص این انیمیشن محسوب می شوند. به عنوان یک اثر فاخر و قابل احترام دیدن این انیمیشن را پیشنهاد می کنیم. در جدول زیر اسامی برخی صداپیشگاه انیمیشن فیلشاه را مشاهده می کنید.

صداپیشگان فیلم ایرانی فیلشاه نقش توضیحات
حامد عزیزی حامد عزیزی شادفیل بچه فیل بی عرضه و دست و پا چلفتی!
 زنده یاد بهرام زند زنده یاد بهرام زند پافیل پدر شادفیل
زهره شکوفنده زهره شکوفنده مافیل مادر شادفیل
حسین عرفانی زنده یاد حسین عرفانی اسفل شکارچی

انیمیشن های ایرانی سینمایی مشابه The Elephant King

به جز فیلشاه به عنوان یکی از بهترین فیلم های ایرانی در ژانر پویانمایی، می توان به انیمیشن های زیر هم اشاره کرد:

 • شاهزاده روم: این انیمیشن نیز شایسته حضور در لیست بهترین فیلم های ایرانی هست. ملیکا که دختری مسیحی است در پی اتفاقات متعددی به کشورهای اسلامی سفر می کند. او در نهایت با امام یازدهم شیعیان ازدواج می کند.
 • آخرین داستان: ضحاک یکی از ظالم ترین پادشاهان تاریخ بر ایران فرمایی می کند. کاوه آهنگر قصد دارد علیه او قیام کند.
 • بنیامین: این انیمیشن در مورد داستان پسری به نام بنیامین است که در دوران فراعنه مصر زندگی میکند. مادر او توسط سربازان مصری دستگیر شده است و او باید مادرش را نجات بدهد.

6- مغزهای کوچک زنگ زده Sheeple

فیلم سینمایی ایرانی اکشن پلیسی جدید

شاهین به همراه دو برادر خلافکارش در حلبی آبادهای اطراف کرج زندگی می کنند. آنها به دلیل فقر دست به کارهای خلاف می کنند اما دچار بحران بسیار بزرگی می شوند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه مغزهای کوچک زنگ زده، بهترین فیلم ایرانی از نگاه مردم را میگه:

هومن سیدی در سال های اخیر فیلم هایی متفاوت و خاص ساخته است. مغزهای کوچک زنگ زده یکی از درام های جنایی چند سال اخیر است که در جشنواره سی و ششم فجر خوش درخشید.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1397 درام – جنایی 110 هومن سیدی نیکان فیلم

خلاصه: منطقه ای محروم در اطراف کرج پاتوق یک باند مواد مخدر است. در این منطقه کودکان بی سرپرست و جوانان بیکار زیادی به توزیع و فروش مواد مخدر می پردازند. در همین حین شاهین و برادرانش (شهروز و شکور) دچار یک بحران جدی می شوند. آنها به دلیل فقر کارهای خلافی انجام می دهند.

در این فیلم مسائل اجتماعی، هنجارها و ضد هنجارهایی مثل فقر، قاچاق، خرید و فروش مواد مخدر، کودکان بزهکار، سوء استفاده از کودکان بی سرپرست و… خیلی زیبا و البته هوشمندانه به تصویر کشیده شده است.

تحلیل روانشناسی فیلم مغزهای کوچک زنگ زده

برای انتخاب برخی از بازیگرهای این فیلم هومن سیدی از روش جالبی استفاده کرد. او از علاقه مندان به بازیگری خواست یک کلیپ از استعداد خود برای او بفرستند. بیش از 15 هزار ویدئو برای هومن سیدی ارسال شد و او نیز برخی از بازیگران را از بین این تعداد کلیپ انتخاب کرد!

لادن ژاوه وند یکی از خاص ترین بازیگرهای این فیلم سینمایی ایرانی است. او واقعا 23 سال در محله های معتادان کارتن خواب بوده و 106 بار برای ترک اعتیاد تلاش کرده است. او در طول 50 سال اعتیادش علاوه بر فروش مواد مخدر و مبتلا کردن خانواده اش به اعتیاد، خودش تا مرز اعدام هم پیش رفته است. برادرش اعدام شده و خواهر کارتن خوابش نیز از سرما فوت شده است!

جوایز فیلم مغرهای کوچک زنگ زده

مغزهای کوچک زنگ زده از بهترین فیلم ای سینمایی ایران است که در جشنواره سی و ششم فجر توانست سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، بهترین فیلمنامه و بهترین صداگذاری را دریافت کند. در بیست و یکمین جشن خانه سینما نیز فرهاد اصلانی به عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل مرد انتخاب شد. از این رو فیلم قابلی است و توصیه می کنیم آن را تماشا کنید.

بازیگران فیلم مغزهای کوچک زنگ زده نقش توضیحات
نوید محمدزاده نوید محمدزاده شاهین شخصیت اصلی داستان که قصد دارد با برادرش شکور همکاری کند.
فرهاد اصلانی فرهاد اصلانی شکور برادر شاهین که اعتقادی به او ندارد!
 نوید پورفرج نوید پورفرج امیر دوست شاهین
لادن ژاوه وند لادن ژاوه وند افسر مادر شاهین و شکور

فیلم های مشابه فیلم Sheeple با موضوع مواد مخدر

فیلم های سینمایی ایرانی زیر نیز با محوریت مواد مخدر و اعتیاد ساخته شده اند:

 • دارکوب: دارکوب یکی از بهترین فیلم های ایرانی در حوزه اعتیاد است. مهسا به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده از طرفی برای پیدا کردن دختر خود به سراغ همسر سابقش می رود تا به دنبال دختراشان بگردند.
 • شمعی در باد: فرزین که دانشجوی انصرافی دانشگاه است در شرایط سخت روحی و روانی قرار دارد و از این رو سعی می کند به مواد مخدر پناه ببرد.
 • قارچ سمی: مهندس قائمی که رزمنده جنگ تحمیلی بوده است، حالا یک شرکت ساختمانی دارد. اما یک تصادف باعث می شود شرایط زندگی او تغییرات زیادی پیدا کند.

7- فروشنده Forushande

فیلم سینمایی ایرانی اکشن پلیسی جدید

رعنا و عماد به خاطر مشکلاتی که خانه قبلی آنها داشته به یک خانه جدید نقل مکان می کنند. این خانه قبلا محل سکونت زنی به نام آهو بوده است و مشکلات زیادی برای آنها به همراه دارد…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم سینمایی ایرانی فروشنده را میگه:

فیلم فروشند هفتمین فیلم بلند اصغر فرهادی است و یکی از بهترین فیلم های ایرانی در imdb نیز محسوب می گردد که تونسته امتیاز 7.7 از 10 را کسب نماید. فیلمی درام که در سال 1394 با تهیه کنندگی خود اصغر فرهادی و همکاری کمپانی فیلمسازی فرانسوی آرت فرانس، ساخته شد.این فیلم در سال 94 در اغلب جشنواره های بین المللی خوش درخشید. از اینر و جزو بهترین فیلم های ایرانی محسوب می شود.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1394 درام -دلهره آور 125 اصغر فرهادی فیلمیران

خلاصه: رعنا و عماد بازیگران تئاتری هستند که در حال تمرین برای نمایش یکی از آثار آرتور میلر به نام مرگ فروشنده هستند. به خاطر مشکلی که برای خانه آنها رخ می دهد مجبور می شوند به خانه دیگری نقل مکان کنند. زنی به نام آهو قبلا در خانه آنها ساکن بوده است. آهو زندگی پرحاشیه ای داشته است. اتفاقات زیادی در این خانه جدید برای رعنا و عماد رخ می دهد که ماهیت اصلی داستان است…

حواشی فیلم فروشنده

فیلم فروشنده اصغر فرهادی درجشنواره های کن، مونیخ، شیکاگو و اسکار مورد تمجید قرار گرفت. اما حواشی کم نداشت! خیلی ها این فیلم را کپی برابر اصل اثر رومن پولانسکی (مستاجر 1976) و بهرام بیضایی (حقایق درباره لیلا دختر ادریس 1354) دانسته اند. خود فرهادی این تشابهات را ناخودآگاه نامیده است! فیلم سینمایی ایرانی فروشنده جز کنجکاو برانگیزترین فیلم های 2016 انتخاب شد. اغلب منتقدین آن را ستودند و در راتن تومیتوز نمره 96 گرفته است. همچنین به خاطر ممنوعیت ورود ایرانیان در دوره ترامپ به خاک آمریکا، انوشه انصاری (اولین زن گردشگر فضایی) جایزه اسکار را به نمایندگی از فیلم دریافت کرد. صادق خان (شهردار وقت لندن) هم در حمایت از این فیلم آن را به صورت رایگان در کل لندن پخش کرد.

چرا فیلم فروشنده را باید دید؟

فیلم ایرانی فروشنده مانند اغلب فیلم های اصغر فرهادی پر از نماد و مفهوم و حرف است که در انتها باز هم قضاوت کردن داستان به خود ببیننده واگذار می شود. ژانر فیلم فروشند درام و البته دلهره آور است و با توجه با تمام نقدهای وارد بر ان، ارزش دیدن دارد.

بازیگران فیلم فروشنده نقش توضیحات
شهاب حسینی شهاب حسینی عماد شخصیت اصلی داستان که باید به خانه ای جدید نقل مکان کند.
ترانه علیدوستی ترانه علیدوستی رعنا همسر عماد
بابک کریمی بابک کریمی بابک همکار و دوست عماد
مینا ساداتی مینا ساداتی صنم همکار و دوست رعنا

فیلم های درام پیشنهادی

به جز فیلم فروشنده به عنوان یکی از بهترین فیلم های ایرانی می توانید فیلم های درام زیر هم ببینید. جدایی نادر از سیمین که در واقع ادامه چهارشنبه سوری است!

 • دربند: دختری پس از قبولی در دانشگاه، موفق به سکونت در خوابگاه نمی شود. از این رو به ناچار با دختری دیگر در یک خانه زندگی می کنند. ماجراهای پیچیده ای برای این دختر اتفاق می افتد که …
 • چهارشنبه سوری: روحی دختری است که برای کار به خانه ای از طبقه متوسط می رود. مژده که خانم این خانه است، به همسر خود مشکوک است و زندگیش در آستانه نابودی است…
 • جدایی نادر از سیمین: نادر و سیمین در آستانه طلاق هستند. سیمین خانه را ترک کرده است و نادر برای مراقبت از پدرش یک خانم باردار را به خانه می آورد، اما…

8- استرداد Reclamation

بهترین فیلمهای ایرانی جدید

یک سرهنگ ایرانی باید به همراه چند شخصیت سیاسی برای پیگیری یکی از مهم ترین توافقات سیاسی و اقتصادی بین ایران و شوروی به مسکو برود اما…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم ایرانی تاریخی استرداد را میگه:

هشتمین فیلم از لیست بهترین فیلم های ایرانی فیلمی است که در جشنواره سی و یکم فیلم فجر، سیمرغ بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول، بهترین جلوه های میدانی و بهترین تدوین را از آن خود کرد. هرچند در گیشه در حد انتظار نفروخت!

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1392 تاریخی 90 علی غفاری نسیم صبا

خلاصه: فرامز تکین یک سرهنگ ایرانی است که باید برای پیگیری توافقی که شوروی با ایران داشته است به مسکو برود. او به همراه چندین شخصیت سیاسی به شوروی سفر می کند و تمام موضوعات مختلف را در این زمینه تحلیل می کند. اما متوجه می شود حکومت شوروی نه تنها قصد دادن این غرامت را ندارد، بلکه توطئه هایی در مورد او و کشور ایران نیز در جریان است . تمام تلاش او خنثی کردن توطئه ها است، اما…

جنبه تاریخی فیلم استرداد

هر چند ایران در ابتدای جنگ جهانی اعلام بی طرفی کرد، اما با چراغ های سبزی که پهلوی اول به آلمانها داده بود، متفقین از جانب ایران احساس خطر کردند و از این رو در عرض چند ساعت کاری کردند که پهلوی اول استعفا دهد و از ایران خارج شود. شوروی و انگلیس در سال 1320 ایران را اشغال کردند و از جغرافیای استراتژیک ایران برای مقابله با هیتلر و در دست گرفتن شمال آفریقا استفاده کردند. پس از جنگ جهانی دوم، انگلیسی ها از کشور خارج شدند (هر چند پس از مدتی بازگشتند) اما شوروی ها در ایران ماندند. بعدها شوروی قول داد که به ازای خسارات وارده حضور نظامیانش در ایران، یازده تن طلا به ایران غرامت بدهد. البته شوروی در پرداخت این غرامت بدعهدی کرد و آن را به جای اینکه در دولت دکتر مصدق بپردازد، با تاخیر زیاد و در چند نوبت و به گواهی تاریخ، کمتر از میزان توافق شده، در دولت ارتشبد زاهدی داد. هر چند که در برابر آن و با بی لیاقتی مسئولان وقت، منطقه گسترده ای به نام فیروزه (که در آن زمان جزو استان گلستان بود)، از ایران جدا شد.

نقد فیلم استرداد

علی غفاری، کارگردان این فیلم سینمایی ایرانی با یک موضوع سیاسی و تاریخی و البته حساس، فیلمی خاص و جذاب را ساخته است. اگر چه فیلم ایرانی استرداد، بسیار پر هزینه بود (چیزی حدود 7 تا 10 میلیارد تومان در سال 1390) اما در گیشه به خوبی نفروخت.

از طرف دیگر ابهامات زیادی در فیلم سینمایی استرداد وجود دارد که اگر چه جذاب هستند، ولی پاسخی هم از طرف کارگردان به مخاطب نمیدهند. چرا یک سرهنگ (و نه یک دیپلمات) باید پیگیر چنین قرارداد مهمی باشد؟ همچنین تا سال 40 هیچ خانمی در ارتش عضویت نداشته، اما خانم گورانی مترجم سرهنگ، چگونه در سال 1334 عضو ارتش بوده است؟ در کل، داستان واقعی است. اما کارگردان این فیلم به اندازه زیادی در آن دخل و تصرف کرده است.

بازیگران فیلم ایرانی استرداد نقش توضیحات
حمید فرخ نژاد حمید فرخ نژاد فرامرز تکین سرهنگ ایرانی و نماینده ویژه ایران در مورد استرداد یازده و نیم تن طلا از اتحاد جماهیر شوروی
الیسا کاچر الیسا کاچر غزال گورانی مترجم و در واقع جاسوس داستان
فرهاد قائمیان فرهاد قائمیان کاووسی نماینده ویژه دربار پهلوی
صالح میرزا آقایی صالح میرزا آقایی بهروز ریاحی نماینده وزارت خارجه ایران

فیلم ها و سریال های مشابه استرداد

سریال در چشم باد و فیلم های یتیم خانه ایران و شیر سنگی به عنوان بهترین فیلم های ایرانی تاریخی، دست درازی های بیگانگان و مقاومت مردم ایران را به نمایش می گذارد. توصیه می کنیم فیلم های سینمایی ایرانی یتیم خانه ایران و شیر سنگی را حتما مشاهده کنید:

 • سریال در چشم باد: این سریال فاخر رویدادها و اتفاقات تاریخی ایران را از قیام میرزا کوچک خان جنگلی تا آزادسازی خرمشهر در قالب زندگی شخصیتی به نام بیژن ایرانی (پارسا پیروزفر) روایت می کند.
 • یتیم خانه ایران: این فیلم در مورد قطحی سال 1295 در ایران است که به گواهی تاریخ، به صورت عامدانه و توسط نیروهای انگلیسی بر ایران تحمیل شد.
 • شیر سنگی: شیر سنگی داستان اشغال جنوب ایران به دست انگلیسی ها و تصویب قانون کاپیتالاسیون (مصونیت اتباع خارجی از مجازات در صورت ارتکاب جرم) و مقاومت اقوام بختیاری را روایت می کند.

9- بمب یک عاشقانه Bomb A Love Story

بهترین فیلم های ایرانی برنده سیمرغ

ایرج و میترا رابطه ای پرآشوب دارند و شرایط زندگی آنها به خوبی پیش نمی رود. به موازات این داستان سعید که یک دانش آموز است در پناهگاه عاشق سمانه می شود…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم بمب یک عاشقانه را میگه:

دومین اثر بلند پیمان معادی (پس از برف روی کاجها) تمام شاخص های ممکن برای حضور در لیست بهترین فیلم های ایرانی را دارد. داستان عشق در جنگ، به اندازه کافی می تواند جذاب باشد.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1397 جنگی – عاشقانه 96 پیمان معادی نیکان فیلم

خلاصه: ایرج و میترا زوجی هستند که رابطه خوبی با هم ندارند. میترا از وضعیت عاطفی خودش با ایرج ناراضی است. ایرج یک فرهنگی است و توانایی درست کردن رابطه پرتلاطم خود را با میترا ندارد. در همین حین داستان دیگری در فیلم شکل می گیرد. یکی از شاگردان ایرج در پناهگاه دلبسته دختری می شود. در این فیلم در مقابل رابطه پرآشوب میترا و ایرج یک ارتباط ساده و جذاب بین سعید و سمانه را می بینیم. هر چند که ایرج متوجه عشق سعید به سمانه می شود و…

نکات جالب فیلم بمب یک عاشقانه

پس از جدایی نادر از سیمین این دومین باری است که لیلا حاتمی با پیمان معادی همبازی می شوند. تقریبا درصد قابل توجهی از فیلم سینمایی ایرانی بمب یک عاشقانه به رابطه سرد ایرج و میترا می گذرد و پس از آن به اتفاقاتی در مدرسه نوجوانان نگاهی می اندازد و در نهایت به داستان عاشقی دو نوجوان می پردازد. فیلم نامه این فیلم ایرانی خوب چند داستان مختلف را با هم تلفیق کرده ولی در عین حال بسیار عالی و گیراست و در جشنواره آسیا پاسیفیک مورد تحسین واقع شد.

چرا فیلم بمب یک عاشقانه را پیشنهاد می کنیم؟

این فیلم به همان اندازه که نقد مثبت گرفته، نقد منفی نیز دارد. از این رو پیشنهاد می کنیم شما نیز این فیلم را ببینید و در دیدگاه های همین مقاله عنوان کنید که نظرتان در مورد قرار گرفتن این فیلم در لیست بهترین فیلم های ایرانی چیست؟

بازیگران فیلم بمب یک عاشقانه نقش توضیحات
لیلا حاتمی لیلا حاتمی میترا شخصیت اصلی داستان که رابطه سردی با همسرش دارد.
پیمان معادی پیمان معادی ایرج همسر میترا و ناظم مدرسه
سیامک انصاری سیامک انصاری آقای دانش پسند مدیر مدرسه
حبیب رضایی حبیب رضایی فتوحی از کادر مدرسه

فیلم های عاشقانه مثل Bomb A Love Story

فیلم های سینمایی ایرانی زیر نیز روابط عاشقانه را در شرایط مختلف روایت می کند:

 • رگ خواب: مینا که تازه طلاق گرفته با مردی آشنا می شود که به او سرپناه می دهد. اما مینا هنوز تردیدهایی دارد.
 • شیدا: سربازی به نام فرهاد به صورت داوطلب به جنگ می رود و از ناحیه چشم مجروح می شود. فرهاد به بیمارستانی منتقل می شود که در آنجا سارا پرستار اوست. فرهاد به سارا دل می بنند و دوست دارد چشمانش خوب شود تا سارا ببیند، اما…
 • روز سوم: یک افسر نیروهای بعث پس از حمله به خرمشهر دختری تنها را در یکی از خانه ها پیدا می کند. این افسر بعثی متوجه می شود که وی همان دختری است که قبلا عاشقش بوده است.

10- اینجا بدون من Here Without Me

دانلود فیلم سینمایی ایرانی خنده دار

یلدا دختر معلولی است که به همراه مادر و بردارش احسان زندگی می کند. خانواده یلدا امیدی به آینده ندارند تا اینکه یک روز رضا دوست و همکار احسانبه منزل آنها می رود…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم اینجا بدون من را میگه:

کمتر پیش می آید در سینمای ایران فیلمی برگرفته از یک نمایشنامه خارجی باشد. اما بهرام توکلی یکی از بزگترین آثار ادبی جهان را تبدیل به یکی از بهترین فیلم های ایرانی کرده است. باغ شیشه ای اثر جاودان تنسی ویلیامز (نویسنده امدار آمریکایی) است که بهرام توکلی با خلاقیت و زیبایی آن را بازتوصیف می کند.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1389 درام – خانوادگی 90 بهرام توکلی فدک فیلم

خلاصه: یلدا دختر معلولی است که به همراه مادرش و برادرش احسان زندگی می کند. تمام دلخوشی های یلدا، عروسک های شیشه ای او هستند. اما فریده مادر یلدا، برای آینده او دغدغه دارد و دوست دارد همسری خوب برای او پیدا کند. با ورود رضا به زندگی آنها، مادر یلدا از احسان می خواهد، یک شب رضا را با یلدا آشنا کند. رضا همکار احسان است. از این رو برای میزبانی از رضا تدارک می بیند…

نقد فیلم اینجا بدون من

بهرام توکلی بعد از پابرهنه در بهشت و پرسه در مه، در سومین اثر خود به یک بلوغ در فیلمسازی رسیده و زندگی کاراکترها را به خوبی روایت می کند. مخاطب در ابتدا با آنها همدردی می کند. دختری که معلول است، اما آرزوهای دور و درازی دارد. احسان پسر بلند پروازی که عاشق فیلم و بازیگری است. فریده نیز کارگر ساده ای است دغدغه ای جز آینده فرزندانش ندارد. اما با توجه به ظواهر و شواهد هرگز امیدی به تغییر نیست. طوری که احسان پیشنهاد خودکشی سه نفره را می دهد. تا اینکه سر و کله رضا به عنوان منجی! پیدا می شود…

چرا فیلم اینجا بدون من؟

فیلم سینمایی ایرانی اینجا بدون من حالتی روانشناسانه دارد. بهرام توکلی مثل دو اثر دیگرش دوباره مفهوم مرگ را با حقیقت و خیال تلفیق کرده و اثری قابل احترام ارائه کرده است. این فیلم ژانری خانوادگی و البته درام دارد.

بازیگران فیلم ایرانی اینجا بدون من نقش توضیحات
فاطمه معتمد آریا فاطمه معتمد آریا فریده مادر احسان و یلدا
صابر ابر صابر ابر احسان پسری که عاشق فیلم دیدن است اما از رسیدن به آرزوهایش ناامید شده
نگار جواهریان نگار جواهریان یلدا دختر فریده که مشکل جسمانی دارد و تمام دلبستگی هایش عروسک های شیشه ای هستند.
پارسا پیروزفر پارسا پیروزفر رضا همکار احسان

فیلم های درام خانوادگی مانند Here Without Me

فیلم های زیر نیز از بهترین فیلم های ایرانی با محوریت معلولیت یا بیماری اعضای خانواده ساخته شده است.

 • حوض نقاشی: رضا و مریم زوجی هستند که دارای معلولیت ذهنی هستند. فرزند آنها (سهیل) کاملا سالم است اما با پدر و مادرش مشکل دارد…
 • برادرم خسرو: خسرو اختلال دو قطبی دارد و در خانه برادرش ناصر زندگی می کند. اما رفتارهای عجیب خسرو ناصر را کلافه کرده است…
 • کفشهایم کو: حبیب کاوه که یک کارخانه دار است به آلزایمر مبتلا شده. دختر او از خارج کشور به ایران می آید…

11- مسخره باز A Hairy Tale

هترین فیلم های ایرانی اجتماعی جدید

دانش شاگرد ساده سلمانی کاظم خان است. او عاشقانه بازیگری را دوست دارد. یک ماجرای جنایی رخ داده است که سرهنگ کیانی به سلمانی کاظک خان مشکوک شده است و…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم ایرانی مسخره باز را میگه:

همایون غنی زاده با تجربه ای موفق در تئاتر یکی از بهترین فیلم های ایرانی در ژانر فانتزی را ساخت. البته کلا در ایران فیلم فانتزی خیلی کم و بیشتر در حوزه کودک و نوجوان ساخته می شود. اما غنی زاده نشان داد که تبحر خاصی در نمایش های فانتزی دارد. همانطور که در نمایش های کالیگولا و می سی سی پی نشسته می میرد این هنر و استعداد خود را نمایش داده اسنت.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1397 فانتزی – جنایی 100 همایون غنی زاده خانه فیلم

خلاصه: دانش جوانی ساده است که در سلمانی کاظم خان کار می کند. دانش عاشق بازیگری و بعد از اتمام کار، به تمرین بازیگری می پردازد. کاظم خان با سرهنگ کیانی مشکل دارد. از وقتی نیز که یک ماجرای جنایی در محل آنها اتفاق افتاده است، شک سرهنگ کیانی به کاظم خان و شاگردانش نیز زیادتر شده است. همه چیز در این فیلم بر پایه مو است!

نقد و تحلیل فیلم سینمایی ایرانی مسخره باز

غنی زاده تمام تلاشش را کرده که همه داستان را در سلمانی روایت کند. کار بسیار سختی که غنی زاده به واسطه تئاتری بودنش! به خوبی از عهده آن برآمده است. نقش محوری فیلم سینمایی مسخره باز بر عهده علی نصیریان است. به جز علی نصیریان هیچ کس در این نقش برای مخاطب دلپذیر نیست. اما آنچه مسخره باز را به این حد از بلوغ می رساند بدون شک جلوه های ویژه و فیلمبرداری بی نقص علی قاضی است. یک نقطه عطف در این حوزه در سینمای ایران!

فیلم مسخره باز را ببینیم؟

فیلم ایرانی مسخره باز سیمرغ های بهترین فیلم اول، بهترین فیلم هنر و تجربه، بهترین جلوه های ویژه و البته بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای علی نصیریان دریافت کرد. فیلم ایرانی مسخره باز سبک فانتزی جدید را ارائه می دهد که برای عاشقان تئاتر جذاب است. اگر ب سبک تئاتر یا فیلم های فانتزی علاقه ندارید مسخره باز را پیشنهاد نمی کنیم.

بازیگران فیلم مسخره باز نقش توضیحات
صابر ابر صابر ابر دانش شاگرد سلمانی علاقمند به بازیگری و البته هما
علی نصیریان علی نصیریان کاظم خان صاحب کار دانش که به جز سلمانی و فیلم کازابلانکا به چیز دیگری فکر نمی کند!
هدیه تهرانی هدیه تهرانی هما همسر خیالی دانش
رضا کیانیان رضا کیانیان سرهنگ کیانی کسی که به خاطر موضوع جنایی به شاگردان کاظم خان مشکوک است.

نمایش های پیشنهادی دیگر همایون غنی زاده

مسخره باز یکی از بهترین فیلم های ایرانی با سبک و سیاق تئاتر است. نمایش های زیر نیز شباهت زیادی به محتوای مسخره باز دارند:

 • تئاتر می سی سی پی نشسته میمیرد نوشته همایون غنی زاده: ویشکا آسایش (آناستازیا)، سجاد افشاریان( وزیر)، بابک حمیدیان (اوبلوهه)، سیامک صفری (می سی سی پی)، برداشتی آزاد از نمایشنامه ازدواج آقای می سی سی پی
 • نمایش در انتظار گودو نوشته ساموئل بکت ترجمه نجف دریابندری: رضا بهبودی(ولادیمیر)، علی سرابی (لاکی)، رامین سیاردشتی (پوتزو)، پیمان معادی (استراگون)
 • تئاتر کالیگولا نوشته آلبر کامو: صابر ابر(کالیگولا)، علی باقری (موکیوس)، پانته آ پناهی ها(کایسونیا)، امبر جدیدی(هلیکون)، داستان زندگی سومین امپراطور روم و شرایط زندگیش بعد از مرگ خواهرش را اجرا می کنند.

12- هیس دخترها فریاد نمیزنند Hush Girls Dont Scream

فیلم سینمایی ایرانی

شیرین به خاطر قتل عمد یک مرد بازداشت شده است. او در دادگاه در مورد یکی از تلخ ترین اتفاقات زندگیش صحبت می کند که دلیل اصلی ارتکاب این قتل بوده است…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم هیس دخترها فریاد نمی زنند را میگه:

یکی از بهترین فیلم های ایرانی سال 91 فیلمی جسورانه و ساختارشکن به کارگردانی و نویسندگی پوران درخشنده است. موضوع این فیلم یکی از خاص ترین موضوعاتی بود که پوران درخشنده به آن پرداخت.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1391 درام 106 پوران درخشنده بنیاد فارابی

خلاصه: داستان این فیلم در مورد شخصیتی به نام شیرین است که در هشت سالگی مورد سوء استفاده قرار گرفته است. او از همان زمان تا دوران بزرگسالی درگیر این فاجعه بوده است. شیرین نتوانسته در این مورد با کسی صحبت کند و از این رو این موضوع او را عذاب می دهد. تا اینکه می بیند ممکن است همین سرنوشت غم انگیز برای دختر کوچکی رخ دهد.

نقد و بررسی فیلم هیس دخترها فریاد نمی زنند

داستان فیلم سینمایی ایرانی هیس دخترها فریاد نمیزنند به اندازه کافی حواشی داشت. اما پوران درخشنده بارها عنوان کرد که به او اجازه اکران در عید نوروز داد نشده است. طناز طباطبایی نیز واقعا شایسته کسب عنوان بهترین بازیگر نقش اول زن بود، اما او حتی نامزد هم نشد!

چرا فیلم هیس دخترها فریاد نمی زنند را ببینیم؟

دیالوگ ماندگار شیرین در این فیلم، به اندازه کافی مخاطب را در فکر فرو میبرد: (از کی دفاع کنم؟ از یه جسد! ، من مُردم، من تو 8 سالگی مردم. چون کسی نبود حرفامو بشنوه… )

بازیگران فیلم هیس! دخترها فریاد نمیزنند نقش توضیحات
طناز طباطبایی طناز طباطبایی شیرین شخصیت اصلی داستان که به خاطر قتل عمد در بازداشت است.
مریلا زارعی مریلا زارعی فریماه تولایی وکیل مدافع شیرین
شهاب حسینی شهاب حسینی بازپرس بازپرسی که وظیفه بررسی پرونده شیرین را برعهده دارد.
بابک حمیدیان بابک حمیدیان مراد صفرخانی شخصیت منفی و مقتول داستان!

فیلم های پیشنهادی برای فیلم هیس دخترها فریاد نمیرنند

فیلم های سینمایی ایرانی زیر نیز فیلم هایی هستند که مشکلات اجتماعی در حوزه زنان را منعکس می کند:

 • خانه پدری: کلبحسن به دلیل مسائل ناموسی قصد کشتن دخترش را دارد. اما از پسرش محتشم می خواهد ملوک را بکشد. آنها این کار را مخفیانه انجام میدهند.
 • سگ کشی: داستان فیلم سینمایی سگ کشی زنی که برای رهایی شوهرش از زندان تلاش های زیادی می کند، اما در نهایت ناصر، به جای تشکر طلاق نامه او را امضا می کند.
 • من مادر هستم: دو خانواده مرفه با هم رفت آمد دوستانه ای دارند. سعید پسر یکی زا خانواده ها به آوا تجاوز می کند. آوا نیز سعید را به قتل می رساند.

13- شیار 143 یا Track 143

دانلود بهترین فیلم های ایرانی کمدی

الفت منتظر بازگشت تنها پسرش یونس از جنگ است اما خبری از یونس نیست. در حالی که همه رزمنده ها برگشته اند…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم شیار 143 را میگه:

شیار 143 یکی از زیباترین و بهترین فیلم های ایرانی اقتباسی است. نرگس آبیار این فیلم سینمایی ایرانی را بر اساس خاطرات حمید داوود آبادی (رزمنده و راوی جنگ هشت ساله ایران و عراق) ساخته که در کتابی به نام تفحص نگارش شده است.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1392 درام 98 نرگس آبیار فیلمیران

خلاصه: داستان این فیلم در مورد رزمندگان دوره جنگ تحمیلی است که در عملیات والفجر مقدماتی حضور دارند. یونس و چند تن از رزمندگان در این عملیات در منطقه ای به نام شیار 143 زمین گیر می شوند. برخی از آنها شهید شده و برخی دیگر نیز اسیر می شوند. اما ماهیت اصلی داستان در مورد الفت مادر یونس است. عشق و انتظار الفت به خاطر دوری و بی خبری از تنها پسرش لحظه های احساسی شیار 143 را می سازد. الفت امیدوار است تا خبری از یونس بیابد…

جنبه تاریخی فیلم شیار 143

شیار 143 گودالی تقریبا بزرگی در منطقه بیجار استان کردستان است که پس از سالها تفحص، پیکر چندین شهید ایرانی در آنجا کشف شد. فیلم برگرفته از داستان شهید محمدجعفر رضایی است. البته نرگس آبیار با اقتباس از این داستان، فیلم سینمایی ایرانی شیار 143 را در کرمان باز تعریف می کند.

اما ماهیت اصلی فیلم در مورد عملیات والفجر مقدماتی است. عملیاتی که بهمن 61 انجام شد ولی به علت شیارهای مختلفی که نیروهای بعثی ایجاد کرده بودند، نیروهای ایرانی به اهداف خود دست نیافتند. جغرافیای خاص منطقه و برتری عددی نیروهای بعثی (14 لشکر پیاده، یک لشکر مکانیزه و 10 لشکر زرهی) باعث شد که اهداف عملیات میسر نشود. البته این عملیات، باعث شناخت بیشتر جغرافیای منطقه و پیروزی قاطع و استراتژیک نیروهای ایران در عملیات والفجر یک در بهار 62 شود.

چرا فیلم شیار 143 ارزش دیدن دارد؟

بازی گیرا و یکدست مریلا زارعی در نقش مادر شهید یکی از ستونهای اصلی موفقیت شیار 143 است. او این نقش را چنان زیبا بازی کرده که مخاطب هیچکس را به جز او در این نقش نمی تواند متصور شود. شیار 143در سی و دومین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را تصاحب کرد.

بازیگران فیلم شیار 143 نقش توضیحات
مریلا زارعی مریلا زارعی الفت مادر یونس که بی صبرانه انتظار بازگشت تنها پسرش از جنگ را می کشد…
مهران احمدی مهران احمدی سیدکرمانی دایی یونس و برادر الفت
جواد عزتی جواد عزتی سرباز هم رزم یونس
سامان صفاری سامان صفاری یونس پسر الفت

فیلم های مشابه فیلم شیار 143

فیلم های سینمایی ایرانی زیر از بهترین فیلم های ایرانی در حوزه جنگ تحمیلی هستند:

 • ایستاده در غبار: این فیلم سینمایی ایرانی را بیشتر باید یک مستند دانست. این فیلم در مورد فعالیت های احمد متوسلیان فرمانده لشکر 27 محمد در جبهه است.
 • آبادان یازده ۶۰: این فیلم در مورد تلاش کارکنان صدا و سیمای مرکز آبادان است تا بتوانند اخبار جنگ را برای مردم به خوبی مخابره کند.
 • درخت گردو: این فیلم در مورد فردی رنجدیده است که به خاطر بمباران شیمیایی سردشت در تابستان 66 همه اعضای خانواده خود را از دست می دهد.

14- خط ویژه Special Line

فیلم سینمایی ایرانی اکشن پلیسی جدید

سمیرا به کمک برادرش کاوه حساب بانکی یک فرد پرنفوذ اقتصادی را به ارزش 10 میلیارد تومان هک می کنند. اما این پول را به اشتباه به حساب دیگری می فرستند…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم خط ویژه را میگه:

تقریبا موضوعات حساس و خاص اقتصادی! از ابتدای دهه 90 به سینما ورود کرد. خط ویژه را شاید بتوان جزو اولین فیلم ها در حوزه فعالیت های اقتصادی افراد پرنفوذ دانست که مصطفی کیایی با یک فیلمنامه پرکشش آن را روایت کرده است.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1392 درام – اجتماعی 98 مصطفی کیایی هدایت فیلم

خلاصه: سمیرا یک کارمند بانک است و با کمک برادرش کاوه که هکر است، حساب بانکی هنگفت یک فرد با نفوذ به نام محتشم را خالی می کنند. اما اشتباها پول به حساب منوچهر واریز می شود. سمیرا و همسرش فریدون به همراه کاوه، نزد منوچهر و دوستش شاهین می روند تا این پول را از آنها بگیرند. اما محتشم در پی آنها است…

خط ویژه جزو بهترین فیلم های ایرانی از نگاه مردم

خط ویژه، سومین فیلم مصطفی کیایی بعد از بعد از ظهر سگی سگی و ضد گلوله است. فیلمی که بیش از هرچیز مدیون فیلم نامه جذاب و گیرای خودش است. فیلم نامه هم خود مصطفی کیایی نوشته و کاستی های خاصی! از جامعه را بیان می کند.

چرا فیلم ایرانی خط ویژه را پیشنهاد می کنیم؟

خط ویژه جزو فیلم هایی که است بازیگر نقش اول ندارد. همه به نوعی در بطن داستان درگیرند و این موضوع بر جذابیت فیلم سینمایی ایرانی خط ویژه می افزاید. مصطفی زمانی هر نقشی بازی کند، برای مخاطبان همان یوسف پیامبر است! اما در این فیلم بازی خوبی ارائه می دهد.

بازیگران فیلم خط ویژه نقش توضیحات
هانیه توسلی هانیه توسلی سمیرا کارمد بانک که نقشه خالی کردن حساب یک فرد رانت خوار را می کشد.
مصطفی زمانی مصطفی زمانی فریدون همسر سمیرا
میلاد کی مرام میلاد کی مرام شاهین از افرادی که پول هنگفتی به طور اشتباهی به حساب آنها واریز شده است.
هومن سیدی هومن سیدی کاوه هکر و برادر سمیرا

فیلم ها و سریال هایی اجتماعی سیاسی

فیلم های سینمایی ایرانی زیر نیز سوئاستفاده افراد خاص از جایگاه و موقعیت پدر و مادر! خودشان را نشان می دهد:

 • من ترانه 15 سال دارم: این فیلم سینمایی ایرانی در مورد دختری تنها است که با پسری پولدار و پرنفوذ آشنا می شود. بین آنها صیغه عقد جاری می شود اما ازدواج رسمی صورت نمی گیرد. تا اینکه پسر به خارج می رود و ترانه را تنها می گذارد. ترانه باردار شده و…
 • ایده اصلی: یک مناقصه برای پروژه ای بزرگ در جزیره هندورابی در جنوب ایران برگزار خواهد شد. افراد مختلف و پرنفوذ برای برنده شدن را در این مناقصه تلاش می کنند.
 • سریال آقازاده:  یک مامور اطلاعاتی ب نام حامد تهرانی در پی یک فرد پرنفوذ به نام نیما بحری است که مرتکب تخلفات اقتصادی زیادی شده است.

15 – لاتاری Lottery

لیست بهترین فیلم های ایرانی

نوشین برای یک موقعیت شغلی به امارات می رود. اما مدتی از او خبری نمی شود. نامزدش امیرعلی برای پیداکردن او به امارات می رود…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم لاتاری را میگه:

یکی از بهترین فیلم های ایرانی در سال 96 که عنوان پر مخاطب‌ ترین فیلم تاریخ جشنواره فیلم فجر را هم کسب کرد، فیلم سینمایی ایرانی لاتاری است که محمد حسین مهدویان آن را ساخت. لاتاری پرفروش ترین فیلم غیرکمدی تاریخ سینمای ایران (البته تا سال 96) است. فیلم سینمایی ایرانی لاتاری را می توان درامی عاشقانه، تلخ و البته حماسی نامید!

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1396 درام – عاشقانه 114 محمد حسین مهدویان سیمای مهر

خلاصه: امیرعلی و نوشین آرزو دارند در لاتاری برنده شوند و به آمریکا مهاجرت کنند. نوشین برای یک کار و به پیشنهاد یکی از دوستان خانوادگی اش به دبی می رود. اما امیرعلی پس از مدتی متوجه می شود که اتفاق بدی برای نوشین افتاده است. او نیز به همراه یکی از مربیان خود (موسی) به امارات سفر می کند. آنها در امارات سعی می کنند سرنخ هایی از نوشین پیدا کنند، اما مرتضی که مامورد وزارت اطلاعات است سعی در کنترل جریان دارد. در حالی که موسی با مرتضی مخالف است و …

تحلیل فیلم ایرانی لاتاری

اگر چه مخاطبان این فیلم را پسندیدند و به عبارتی فیلم شسینمایی ارانی لاتاری جزو بهترین فیلم های ایرانی از نگاه مردم به شمار می آید، اما منتقدین سوالات جدی در مورد لاتاری دارند. شروع عالی فیلم مخاطب را میخکوب می کند اما از نیمه فیلم به بعد، داستان جور دیگری رقم می خورد. یک مربی فوتبال از کار و زندگیش می زند تا به امارات برود و شاهزاده ای عرب را (که بدون هیچ گونه محافظی است!)، در سرویس بهداشتی عمومی بکشد! و به زبان فارسی فریاد بزند این انتقام هرکسی است که به ناموس ما تعرض کند! یا یک مامور امنیتی که حافظ منافع ملی است، اما به خاطر اینکه شخصیت منفی داستان فقط گفته خلیج! شلیکی می کند که با شعارهای محافظه کارانه اش در تضاد است. اما از آنجا که داستان فیلم بسیار عامه پسند است، به شدت مورد استقبال قرار گرفته است.

چرا فیلم لاتاری را ببینیم؟

وقتی فیلمی به عنوان یکی از پرفروش ترین فیلم های ایرانی تاریخ سینما معرفی می شود، یعنی مخاطبان را راضی کرده است. موضوع جالب و البته حساس لاتاری به اندازه کافی جذاب است اما انتهای آن خیلی باورپذیر نیست.

بازیگران فیلم سینمایی ایرانی لاتاری نقش توضیحات
زیبا کرمعلی زیبا کرمعلی نوشین شخصی که برای کار به دبی سفر می کند.
ساعد سهیلی زاده ساعد سهیلی امیرعلی نامزد نوشین
هادی حجازی فر هادی حجازی فر موسی مربی فوتبال و رزمنده دوران جنگ
حمید فرخ نژاد حمید فرخ نژاد مرتضی مامور وزارت اطلاعات

بهترین فیلم های خانوادگی تاریخ سینمای ایران

فیلم های سینمایی ایرانی زیر موضوعات حساس در حوزه مسائل خانوادگی را منعکس می کنند:

 • خانه دختر: سمیرا و منصور قصد ازدواج دارند و همه چیز برای ازدواج آنها مهیا است . اما روز قبل از عروسی، سمیرا خودکشی می کند.
 • اوریون: الهام که دختر دانشجویی در یزد است در ارتاط با پسر جوانی به نام امیر، به مشکلات متعددی می خورد که باید از روش ها غیرقانونی برای حل آن استفاده کند.
 • زندگی خصوصی: ابراهیم کیانی مدیرمسئول یک روزنامه زرد است. او به شدت ظواهر را رعایت می کند، اما رابطه ای پنهانی با دختری به نام پریسا دارد.

16- جان دار Life Hanging

فیلم سینمایی ایرانی جدید

برادر مسعود قبلا خواستگار اسما بوده که جواب منفی شنیده است. مسعود به تحریک برادرش به قصد برهم زدن جشن عروسی اسما به آنجا می رود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم جاندار را میگه:

یکی از جذاب ترین قسمت های جشنواره فجر بخش نگاه نو است که به معرفی بهترین فیلم های اول کارگردانان می پردازد. مثلا مسخره باز همایون غنی زاده از همین قسمت در جشنواره سی و هفتم فجر معروف شد. حالا دو جوان دهه هفتادی محصول دانشگاه سوره، یکی از بهترین فیلم های ایرانی چند سال اخیر را ساخته اند که در جشنواره سی و هفتم نامزد سیمرغ در بخش نگاه نو شد.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1398 اجتماعی 100 حسین امیری- پدرام پور امینی نیکان فیلم

خلاصه: اسما دختری است که خواستگاری به نام یاسر داشته است. اما او به یاسر جواب منفی می دهد. مسعود برادر یاسر به همین دلیل قصد دارد در شب عروسی اسما جشن را به هم بزند. مسعود با عصبانیت و کینه به مراسم عروسی می رود، اما در آنجا اتفاقاتی می افتد که خانواده او را درگیر می کند.

نقد فیلم جان دار

وقتی قرار است یک فیلم اولی را نقد کنیم به همان اندازه که ویژگی مثبت دارد، ویژگی های منفی می بینیم. موضوع قتل و قصاص در سینمای ایران چیزی کلیشه ای است، اما جان دار برگ جدیدی برای رو کردن دارد. استفاده از بازیگرانی که انتظار نداریم آنها را در این نقش ها ببینیم (مثلا جواد عزتی در حد یک هیولا) جسارت و شجاعتی است که در فیلم سینمایی ایرانی جان دار وجود دارد. اما این فیلم یک نقطه ضعف بزرگ دارد. شاید این دو جوان به سبک اصغر فرهادی قصد دارند پایان فیلم را باز بگذارند ولی واقعا موفق نبوده اند. البته این موضوع را باید به پای کم تجربگی کارگردانان آن بدانیم.

چرا فیلم جان دار ارزش دیدن دارد؟

اگر فکر می کنید این فیلم فقط در مورد قتل و قصاص و یادآور فیلم فارسی های دهه 40 است، اشتباه فکر می کنید. فیلم فلسفه حیات و زندگی را به چالش می کشد و موضوع جذابی را روایت می کند. جواد عزتی که دهه های گذشته اغلب در آثار طنز و کمدی خاطره سازی کرده این بار با نقش آفرینی در یک فیلم اجتماعی نگاه ها را به سمت خود جلب نموده است. اگر به بازی این هنرمند ایرانی علاقه دارید فیلم جاندار را تماشا کنید.

بازیگران فیلم حان دار نقش توضیحات
فاطمه معتمد آریا فاطمه معتمد آریا ثریا مادر نعیم
حامد بهداد حامد بهداد نعیم برادر بزرگ اسما
جواد عزتی جواد عزتی یاسر خواستگار سابق و عاشق اسما و برادر مسعود
باران کوثری باران کوثری اسما خواهر ناتنی نعیم

بهترین فیلم های تاریخ سینمای ایران در حوزه قصاص

فیلم های سینمایی ایرانی زیر نیز در حوزه قتل و قصاص رضایت تماشاگران را داشته اند:

 • دهلیز: همسر شیوا در زندان محبوس است. او در یک نزاع خیابانی مرتکب قتل شده است. شیوا تمام تلاشش را برای رضایت می کند.
 • کیفر: خانواده برزو پول دیه را برای جلوگیری از اعدام و رضایت خانواده مقتول جور می کنند، اما شب اعدام فردی سه برابر دیه را به خانواده مقتول می دهد تا رضایت ندهند.
 • مردی از جنس بلور: کامران در هواپیما و توسط یک نظامی کشته می شود اما بعدها مشخص می شود که قاتل، نامزد سابق خواهر کامران بوده است.

17- خجالت نکش Dont Be Embarassed

فیلم سینمایی ایرانی عاشقانه

صنم زنی روستایی است که با اینکه نوه هم دارد، بچه دار می شود. او و همسرش قنبر تصمیم میگرند که از این موضوع به فرزندان خود چیزی نگویند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم کمدی خجالت نکش را میگه:

بعد از این همه فیلم درام، حالا در لیست بهترین فیلم های ایرانی به یک فیلم کمدی می رسیم. فیلم خجالت نکش نیز فیلم اولی قابل قبولی محسوب می شود که نشان می دهد رضا مقصودی در کارگردانی نیز حرف هایی برای گفتن دارد.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1397 کمدی 95 رضا مقصودی هدایت فیلم

خلاصه: صنم و قنبر زن و شوهری روستایی هستند که در سن میانسالی بچه دار می شوند. هدف قنبر از فرزند آوری پیشرفت کشور است اما در نهایت تصمیم میگیرند داستان را از فرزندانشان پنهان کنند چرا که از این موضوع خجالت می کشند. حالا پنهان کردن یک نوزاد دردساز شده است پس…

نقد و بررسی فیلم خجالت نکش

همانطور که گفتیم فیلم در بخش نگاه نو جشنواره سی و ششم برنده سیمرغ شد و شبنم مقدمی نیز نامزد بهترین بازیگر زن نقش اول. اما برای رضا مقصودی موضوع کمی متفاوت است چرا که قبلا با نوشتن فیلم نامه های لیلی با من است و همیشه پای یک زن در میان است مورد تحسین قرار گرفت. حضور این همه بازیگر اضافی و بی مورد از نقطه ضعف های فیلم سینمایی ایرانی خجالت نکش محسوب می شود. البته مقصودی موضوع جمعیت را مخصوصا از زبان قنبر به طرز خلاقانه ای بیان می کند.

جوایز فیلم خجالت نکش

فیلم به جز سیمرغ بلورین برای رضا مقصودی به عنوان فیلم اولی، در طراحی لباس و صحنه بسیار عالی عمل کرده و رعنا امینی نیز به خاطر ظرافت های زیاد در طراحی لباس بازیگران که از همان ابتدای داستان به چشم می آید، نامزد سیمرغ جشنواره فجر شد. این فیلم به گونه ای ساخته شده که ما را ناخودآگاه به یاد فیلم های اکران شده دهه 60 می اندازد اگر از این قبیل فیلم های بی حاشیه لذت می برید دیدن فیلم خجالت نکش را پیشنهاد می کنیم.

بازیگران فیلم خجالت نکش نقش توضیحات
شبنم مقدمی شبنم مقدمی صنم شخصیت اصلی داستان که در سن نامتعارفی بچه دار شده است.
احمد مهران فر احمد مهران فر قنبر همسر صنم
لیندا کیانی لیندا کیانی مقبوله کارگر صنم و قنبر
الناز حبیبی الناز حبیبی تینا عروس صنم و قنبر

فیلم های کمدی مشابه فیلم Don’t Be Embarassed

فیلم های سینمایی ایرانی زیر نیز موضوعاتی جالب را در قالب کمدی بیان می کنند:

 • گشت ارشاد: سه جوان به نام ای عطا، حسن و عباس با نام گشت ارشاد از دختران و پسران اخاذی می کنند.
 • هزارپا: رضا وقتی متوجه می شود که الهام نذر کرده با یک جانباز ازدواج کند، به او نزدیک می شود. در حالی که رضا پایش را در یک تصادف از دست داده. هزارپا نیز یک فیلم سینمایی ایرانی کمدی محسوب می شود.
 • خوک: این فیلم خوب ایرانی در مورد یک کارگردان است که به صورت عجیبی نامش به عنوان قاتل در فضای مجازی پخش شده است.

فیلم فرشته ها با هم می آیند نیز از لحاظ ماهیتی به فیلم خجالت نکش کمی شباهت دارد.

 • فرشته‌ها با هم می‌ آیند: احمد شرایط اقتصادی سختی دارد. اما در همین حین، صاحب یک سه قلو می شوند.

18- غلامرضا تختی Gholamreza Takhti

بهترین فیلم سینمایی ایرانی

غلامرضا تختی جهان پلوان نامدار ایرانی زندگی خود را وقف خدمت به مردم کرده است. طوری که همسرش شهلا به این موضوع انتقاد دارد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم زندگی نامه غلامرضا تختی را میگه:

یکی از بهترین فیلم های ایرانی در سبک بیوگرافی و ورزشی، غلامرضا تختی است. فیلمی که در 10 بخش جشنواره سی و هفتم نامزد سیمرغ شد و در نهایت جایزه  بهترین فیلمبرداری و بهترین طراحی صحنه را از آن خود کرد.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1397 درام – ورزشی 113 بهرام توکلی سیمای مهر

خلاصه: این فیلم سینمایی ایرانی روایت گر زندگی جهان پهلوان تختی اسطوره ورزش و اخلاق است. شخصی که در فقر قد کشیده است و پدری زحمت کش داشته است. او به دنبال علایقش می رود و به سرعت شکوفا می شود. البته قسمت اعظمی از فیلم در حد فاصل دهه های 30 و 40 و جوانی او متمرکز است.

تحلیل فیلم سینمایی غلامرضا تختی

این فیلم، دومین تلاش سینمای ایران برای نمایش دادن زندگی غلامرضا تختی است. پیشتر و در سال 1376 علی حاتمی با ساخت فیلم سینمایی جهان پهلوان تختی به زندگی این اسطوره اخلاق و ورزش نگاهی کرده بود. فیلم علامرضا تختی ما را بیشتر با او آشنا می کند. پهلوانی که بیشتر به خاطر همنوع دوستی در یادها مانده است. کمک هایی که او بعد از زلزله بوئین زهرا جمع آوری کرد، از کمک های هلال احمر حکومت پهلوی بیشتر بود! فیلم فلش بکی به گذشته است و برهمین اساس سیاه و سفید ساخته شده است تا برای مخاطب ملموس تر باشد.

 تماشای فیلم زندگینامه غلامرضا تختی Gholamreza Takhti

کارگردان در این فیلم ایرانی خوب بیشتر منش پهلوانی او و رفتاش با مردم را نشان می دهد. ولی به طور تلویحی فرضیه خودکشی او را تایید می کند. البته در مورد مرگ تختی تا به امروز هیچ کدام از فرضیه ها (خودکشی یا قتل به دست ساواک) تایید نشده . احتمالا توکلی بیشتر از روی شنیده ها مرگ او را ترسیم کرده است. دیدن این فیلم ورزشی از اسطوره ایرانی به علاقمندان فیلم های پهلوانی پیشنهاد می شود.

بازیگران فیلم غلامرضا تختی نقش توضیحات
شاهرخ شهبازی شاهرخ شهبازی غلامرضا تختی جهان پهلوان ایرانی و پرافتخارترین کشتی گیر آزادکار
بهنوش طباطبایی بهنوش طباطبایی شهلا توکلی همسر تختی
آتیلا پسیانی آتیلا پسیانی حاجی فعلی مربی باشگاه پولاد
آتیلا پسیانی فرهاد آئیش محمد مصدق سیاستمدار و رئیس جبهه ملی ایران

استاد محمدرضا علیمردانی صداپیشگی نقش غلامرضا تختی را برعهده داشته است.

فیلم ها و مستندهای ورزشی سینمای ایران

فیلم های سینمایی ایرانی زیر نیز شرایط زندگی شخصی و حرفه ای ورزشکاران ایرانی را بیان می کند:

 • سونامی: این درام ورزشی شرایط زندگی شخصی یک تکواندوکار در اردوی تیم ملی را نشان می دهد.
 • عرق سرد: افروز اردستانی کاپیتان تیم ملی فوتسال زنان است و قرار است سفری خارج از کشور داشته باشد اما ناگهان از سمت همسرش ممنوع الخروج می شود.
 • صفر تا سکو: این مستند روایتگر زندگی حرفه ای خواهران منصوریان (الهه، شهربانو و سهیلا) است که سحر مصیبی آن را ساخته است.

19- چهارراه استانبول Istanbul Junction

بهترین فیلم های ایرانی اجتماعی جدید

لادن به خاطر مخالفت پدرش با ازدواج با جوانی بی پول به نام احد از خانه فرار می کند و در مغازه ای در پلاسکو مخفی می شود. فردای آن روز پلاسکو آتش می گیرد…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم چهارراه استانبول را میگه:

دوباره به سراغ مصطفی کیایی برمی گردیم. ششمین فیلم بلند مصطفی کیایی یکی دیگر از بهترین فیلم های ایرانی است که داستانی عاشقانه را در بطن حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو روایت می کند.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1396 درام 100 مصطفی کیایی فیلمیران

خلاصه: بهمن و احد دو دوست تاجر هستند که در کسب و کار خود ورشکشت شده اند. بهمن قصد دارد به روش های مختلف از کشور خارج شود، اما احد قصد ازدواج با لادن و ایجاد یک تولیدی دارد. یک روز لادن به خاطر مخالفت پدرش با ازدواج او و احد، از خانه فرار می کند و با کمک احد در مغازه ای در پلاسکو، مخفی می کند. صبح همان روز پلاسکو آتش می گیرد و لادن در ساختمان گیر افتاده است…

بررسی فیلم سینمایی چهار راه استانبول

این فیلم سینمایی ایرانی به طرز بسیار خوبی عاقبت حمایت نکردن از تولید ملی و خرید اجناس قاچاق و بنجل! را برای تولیدکنندگان داخلی توصیف می کند. فیلم برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن (سحر دولتشاهی) و جلوه های ویژه، سیمرغ بلورین جشنواره فجر را تصاحب کرد. برخی می پرسند داستان فیلم چهارراه استانبول واقعی است؟ متاسفانه آتش سوزی ساختمان پلاسکو حقیقت دارد و افراد زیادی در این حادثه جان خود را از دست داده اند.

چرا فیلم چهار راه استانبول را ببینیم؟

کیایی پس از استقبال از فیلم قبلیش (یعنی بارکد)، دوباره به سراغ زوج رادان-محسن کیایی رفته است.او از نام پلاسکو نیز استفاده ابزاری و تبلیغاتی کرده (یه جز چند دیالوگ ساده چیز دیگری در مورد پلاسکو گقته نمی شود) و خیلی از موضوعات و معضلات اجتماعی را صرفا در حد یک اشاره کوچک رها می کند! اما شروع جذاب و طوفانی آغاز فیلم و دغدغه حمایت از تولید ملی فیلم کیایی را با تمام کاستی ها اثری قابل احترام ساخته است. فیلم چهارراه استانبول در سال 97 چهارمین فیلم از نگاه تماشاگران بوده است.

بازیگران فیلم چهارراه استانبول نقش توضیحات
بهرام رادان بهرام رادان بهمن شخصیت اصلی داستان که به خاطر ورشکست شدن در تولیدی خود، قصد مهاجرت غیرقانونی دارد.
سحر دولتشاهی سحر دولتشاهی فرنگیس همسر بهمن
محسن کیایی محسن کیایی احد دوست و شریک بهمن
ماهور الوند ماهور الوند لادن نامزد احد

فیلم های مشابه Istanbul Junction

فیلم های زیر نیز جزو بهترین فیلم های ایرانی هستند که موضوعات مختلف اجتماعی را بیان می کنند:

 • بدون تاریخ بدون امضا: این فیلم نیز جزو بهترین فیلم های ایرانی محسوب می شود. داستان آن به این شکل است که کاوه نریمان در پزشکی قانونی کار می کند روزی با یک موتورسیکلت تصادف می کند. یکی از این سرنشینان کودکی است که به نظر مشکلی ندارد اما…
 • طلا: چند جوان تصمیم دارند به صورت شراکتی یک رستوران را تاسیس کنند اما در ابتدای کار مقدار زیادی پول گم می شود.
 • آواز قو: این فیلم نیز جزو بهترین فیلم های ایرانی و از اولین فیلم های بهرام رادان محسوب می شود. پیمان قصد ازدواج با پرستو را دارد. اما خانواده های آنها مخالف هستند. آنها بدون اطلاع خانواده به شمال سفر می کنند اما در حین راه پیمان با پلیس درگیر می شود.

20- تابستان داغ Searing Summer

بهترین فیلم های ایرانی برنده سیمرغ

نسرین به خاطر مشکلات متعدد با همسرش فرهاد، به همراه فرزند شش ساله اش به خانه ای در اطراف شهر نقل مکان می کند.او با زوجی پزشک آشنا می شود که فرزند کوچکی دارند اما این تازه شروع ماجراهای نسرین است…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم تابستان داغ را میگه:

از دیگر فارغ التحصیلان خوش آتیه دانشگاه سوره، ابراهیم ایرج زاد است که تا به امروز دو اثر قابل تقدیر به نام های تابستان داغ و عنکبوت ساخته است. تابستان داغ در 13 رشته در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر نامزد شد، اما فقط در دو بخش (فیلمبرداری و تدوین) برنده شد.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1395 درام 80 ابراهیم ایرج زاد فیلمیران

خلاصه: نسرین با همسرش فرهاد اختلاف نظرهای جدی دارد. اما فرهاد حاضر به طلاق نیست. به همین دلیل نسرین به همراه فرزند شش ساله اش از خانه فرار می کنند و به شکلی مستقل در اطراف شهر زندگی کند. او در یک مهدکودک مربوط به پرسنل بیمارستان کار می کند تا مخارج خود را تامین کند. یک پزشک از او می خواهد که کاری برای او انجام دهد.

نقد و بررسی فیلم تابستان داغ

اگر 40 دقیقه اول این فیلم سینمایی ایرانی را ببینید متوجه می شوید که این فیلم چکیده ای از مسائل اجتماعی است که در فیلم هایی همچون ابد و یک روز، درباره الی و جدایی نادر از سیمین نیز به آن ها اشاره شده است. موضوعات کلیشه ای و خیلی اتفاقی که کارگردان فقط خواسته دو خانواده کاملا متفاوت را به هم پیوند بدهد. اما هیجان انگیز و رازالود بودن آن همه کمبودهای فیلم را پوشش میدهد. البته از یک فیلم اولی نباید چیز زیادی انتظار داشت. او خیلی خواسته که خود را شبیه دیگر فیلمسازها کند! اما به جز هیجان و داستان جالب در بقیه زمینه ها خیلی موفق نبوده. هر چند در جشنواره به او نگاه ویژه ای شد.

آیا فیلم تابستان داغ را ببینیم؟

ایرج زاد در عنکبوت همه کاستی های این فیلم سینمایی ایرانی را جبران کرده است. اما به عنوان یک فیلم هیجان انگیز و فیلم اولی قابل تقدیر است. اسامی بازیگران فیلم تابستان داغ در جدول زیر لیست شده است.

بازیگران فیلم تابستان داغ نقش توضیحات
پریناز ایزدیار پریناز ایزدیار نسرین شخصیت اصلی داستان که به همراه فرزند شش ساله اش از خانه فرار می کند.
علی مصفا علی مصفا ایمان پزشکی که به دلیل مشغله های کاری فرزند خود را برای مراقبت به نسرین می سپارد
مینا ساداتی مینا ساداتی سارا همسر ایمان
صابر ابر صابر ابر فرهاد همسر نسرین

فیلم های مشابه فیلم تابستان داغ

فیلم های سینمایی ایرانی زیر نیز در ژانر درام و خانوادگی ساخته شده اند:

 • شکاف: سارا و یپمان تصمیم میگیرند برای مدت کوتاهی فرزند فرهاد و نسیم را نگهداری کنند، اما حادثه ای برای کودک رخ می دهد.
 • ملبورن: این فیلم نیز جزو بهترین فیلم های ایرانی محسوب می شود. یک زوج که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند چند ساعت مانده به سفر دچار یک مشکل بزرگ و پیچیده می شوند.
 • هفت دقیقه تا پاییز: شخصیت اصلی داستان برای یک سفر کاری به شمال می رود اما در حین سفر تصادف می کنند و تنها دخترش فوت می کند.

21- خوب بد جلف The Good the Bad and the Corny

فیلم سینمایی ایرانی جنگی

یک کارگردان برای اینکه بازیگران فیلمش به خوبی ایفای نقش کنند از آنها می خواهد به همراه یک پلیس در عملیاتی مهم حضور داشته باشند اما اتفاقات زیادی برای آنها می افتد…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم کمدی خوب، بد، جلف را میگه:

فیلم سینمایی ایرانی خوب بد جلف بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر شد تا دوباره نشان دهد اعلب مخاطبان ایرانی بیشتر به جای فیلم ناتورالیستی (جبر جغرافیایی) سیاه و تلخ، به فیلم های کمدی و طنز علاقه دارند تا حداقل یکی دو ساعتی آنها را بخنداند.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1395 کمدی 110 پیمان قاسم خانی هدایت فیلم
1399 کمدی 108 پیمان قاسم خانی بانو فیلم

خلاصه: کارگردانی قصد ساخت یک فیلم را دارد. او می خواهد از بازیگرهای مورد علاقه خودش استفاده کند، اما تهیه کننده فیلم فقط به فکر گیشه است و از او می خواهد نقش های اصلی را به دو بازیگر تجاری بدهد. کارگردان باید در زمان کمی این دو بازیگر سطح پایین را برای نقش هایشان آماده کند. از آنجایی که فیلم در ژانر پلیسی است، کارگردان از این دو بازیگر می خواهد به همراه سرگرد شادمان (به عنوان مشاور و کارشناس انتظامی) یک پرونده جنایی را از نزدیک دنبال کنند تا شرایط و حساسیت های کار پلیسی را برای ایفای نقش هایشان به خوبی درک کنند. آنها سر جنازه فردی به نام محمود معتضدی در کنار رودخانه می روند. این دو بازیگر درگیر اتفاقاتی غیر منتظره در حین بررسی این پرونده می شوند.

آثار دیگر کارگردان فیلم The Good the Bad & the Corny

یکی از خلاق ترین و هنرمندترین نویسندگان فیلم های کمدی و طنز و البته جدی و درام پیمان قاسم خانی است. او نویسنده ماندگارترین فیلم های طنز ایران از جمله مارمولک، سن پترزبورگ، ورود آقایان ممنوع، طبقه حساس و فیلم های جسورانه نقاب، مکس و دختری با کفش های کتانی است. قاسم خانی نویسنده یا سرپرست نویسندگان سریال های ماندگار خانه سبز، خانه ما، بدون شرح، پاورچین، شب های برره، مرد هزار چهره، دزد و پلیس و… بوده است. او برای اولین تجربه کارگردانی اش خوب، بد، جلف را ساخت. فیلم خوب، بد، جلف بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر شد تا دوباره نشان دهد اعلب مخاطبان ایرانی بیشتر به فیلم های کمدی و طنز علاقه دارند.

نقد و بررسی فیلم سینمایی خوب بد جلف

اگرچه فیلم نامه این فیلم سینمایی ایرانی به پای آثار قبلی قاسم خانی نمی رسد، اما امضای خودش را دارد و گیرا است. هر چند که اگر سریال پژمان را دیده باشید تصدیق خواهید کرد، خوب بد جلف ادامه پژمان است! انتخاب حمید فرخ نژاد و البته نسیم ادبی و ویشکا آسایش از هوشمندانه ترین و البته غیر منتظره ترین قسمت های فیلم است. البته فیلم بی عیب و نقص نیست. بیشتر قسمت های طنز فیلم تکه پرانی های متعدد دو شخصیت سام و پژمان است. شاید قاسم خانی سعی کرده در اولین ساخته خودش خیلی زبان برنده و انتقادی نداشته باشد! خیلی از فیلم های طنز و کمدی ایرانی، محتوا و قصه ای برای روایت ندارند و صرفا با ادبیانی سخیف و داستانی سخیف تر سعی در موفقیت در گیشه دارند (که اتفاقا بعضا به موفقیت هم می رسند) اما در ایامی که درام های گریه آور در سینمای ایران زیاد شده یک کمدی قابل قبول ضرورت دارد.

بازیگران فیلم خوب بد جلف نقش توضیحات
حمید فرخ نژاد حمید فرخ نژاد سرگرد شادمان افسر آگاهی و کارشناس انتظامی
سام درخشانی سام درخشانی سام بازیگر سینما
پژمان جمشیدی پژمان جمشیدی پژمان بازیگر سینما و دوست سام
ویشکا آسایش ویشکا آسایش خانم آزاده تهیه کننده

فیلم های خنده دار ایرانی مثل فیلم خوب بد جلف

فیلم های سینمایی ایرانی زیر را می توان به عنوان مشابه فیلم سینمایی ایرانی خوب بد جلف می با ژانر کمدی نام برد. اگر به دنبال فیلم های ایرانی خنده دار هستید این 4 فیلم سینمایی را از دست ندهید:

 • خوب بد جلف 2 ارتش سری: یک گروه تروریستی به ایران می آیند تا به نهادهای امنیتی نفوذ کنند. آنها خود را فیلمساز جا میزنند و از دو بازیگر ساده استفاده می کنند.
 • خوب بد جلف رادیو اکتیو: دو بازیگر ایرانی به دست گروه خاصی دزدیده می شوند. کارگردان این فیلم (که در واقع یک تبهکار است) به دنیال این دو نفر می رود.
 • تکخال: در دنیای نادرست و ناجوامرد شخصی سعی بر خویشتن داری و قدم برداشتن در مسیر درست دارد اما این کار ساده نیست!
 • تگزاس: بهرام و ساسان تصمیم دارند در خارج از ایران زندگی کنند. یکی از این دو تصمیم دارد کودکی برزیلی را به سرپرستی قبول کند تا به رویای زندگی در خارج برسد.

22- قصر شیرین Castle of Dreams

فیلم سینمایی ایرانی جنگی

جلال پس از آزادی از زندان به دور از خانواده خود زندگی می کند. اما برای همسرش مشکلی پیش آمده است که…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم خوب ایرانی قصر شیرین را میگه:

قصر شیرین یازدهمین ساخته بلند رضا میرکریمی است. مدیرعامل سابق خانه سینما و دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، که فیلم ها و مستندهای ماندگاری را ساخته است. قصر شیرین بهترین فیلمنامه و بهترین موسیقی را در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از آن خود کرد. البته این فیلم سینمایی ایرانی در جشنواره فیلم شانگهای نیز خوش درخشید و بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد و بهترین فیلم را از آن خود کرد.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1397 درام 86 رضا میرکریمی حوزه هنری

جلال به دلیل قتل غیرعمد چند سالی را در زندان گذرانده است ولی بعد از آزادی به دور از خانواده اش یکه و تنها زندگی می کند. در حقیقت او همسر و فرزندانش را ترک کرده است. روزی خبری مبنی بر بستری شدن همسر جلال به گوش او می رسد و متوجه می شود همسرش مرگ مغزی شده است.

بررسی فیلم فیلم قصر شیرین از میرکریمی

این فیلم سینمایی تاکید زیادی روی کودکان دارد. ماهیت اصلی فیلم رابطه جلال شخصیت اصلی داستان با بازی حامد بهداد و فرزندانش است. میرکریمی در این فیلم فکر همه چیز را کرده است. او حتی آب و هوا را نیز مطابق شرایط زندگی جلا گرفته و دلمرده نمایش می دهد. پیام اخلاقی فیلم خانواده دوستی و ارزش خانواده است.

چرا فیلم قصر شیرین را پیشنهاد می کنیم؟

آنچه در فیلم سینمایی ایرانی قصر شیرین بسیار عالی است و مخاطب را راضی می کند، بازی زیبای علی و سارا هستند. علی و سارا به زیبایی نقش های خود را ایفا می کنند. یویا تدین که نقش علی را بازی کرده است با این فیلم، نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل هم شد!

بازیگران فیلم قصر شیرین نقش توضیحات
حامد بهداد حامد بهداد جلال ممد شخصیت اصلی داستان
ژیلا شاهی ژیلا شاهی نجمه همسر دوم جلال
نیوشا علیپور نیوشا علیپور سارا دختر جلال
یونا تدین یونا تدین علی پسر جلال

فیلم های مشابه با قصرشیرین

فیلم های سینمایی ایرانی زیر شباهت های زیادی با فیلم سینمایی ایرانی قصر شیرین دارند:

 • هفت ماهگی: رعنا که در آستانه زایمان است قصد سفر به مرزن آباد دارد. اما در میانه راه دچار حادثه می شود.
 • زندگی مشترک آقای محمودی و بانو: ساناز و رامتین به خاطر مرمت خانه خود چند روزی میهمان محدثه هستند. اما در این چند روز اتفاقات مهمی می افتد.
 • زندگی جای دیگری است: مردی به یک بیماری لاعلاج دچار شده و و مرگ او حتمی است. همسر سابق او با فردی محکوم به اعدام ازدواج کرده است.

23- سرخ پوست The Warden

دانلود بهترین فیلم های ایرانی

به علت مفقود شدن یک زندانی در حین جابجایی زندانیان، موقعیت شغلی رئیس زندان به شدت به خطر افتاده است. رئیس زندان در پی یافتن زندانی مفقود شده است که حکم اعدامش نیز آمده است…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم سینمایی سرخپوست را میگه:

تنها عضو ایرانی آکادمی آسیا پاسیفیک نیما جاویدی است که در ابتدا با ملبورن (1392) و در سال 97 با فیلم سینمایی ایرانی سرخپوست استعداد و تواناییش را به رخ همگان کشید و تحسین متقدان را واداشت.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1397 درام – رازآلود 100 نیما جاویدی فیلمیران

خلاصه: سرگرد نعمت جاهد رئیس زندانی قدیمی در جنوب است. قرار است که این زندان به محل دیگری منتقل شود. از این رو جاهد و دیگر کارکنان زندان، قصد دارند همه زندانیان را به محل جدید منتقل کنند. در همین حین خبر ترفیع سرگرد جاهد به او می رسد. اما اتفاقی افتاده که ترفیع درجه او را به خطر می اندازد، یک زندانی معروف به سرخ پوست در بین زندانیان نیست. سوسن که مددکار زندان است به جاهد می گوید حکم حبس سرخ پوست تبدیل به اعدام شده و باید سرخ پوست سریعا اعدام شود. جاهد موقعیت شغلی خود را در خطر می بیند. او مطمئن است که سرخ پوست فرار نکرده و در جایی در خود زندان پنهان شده است.

نقد فیلم ایرانی سرخ پوست

فیلم سینمایی ایرانی سرخپوست همه چیز را برای تبدیل شدن به یک اثر فاخر دارد، شخصیت پردازی خوب، فیلم نامه ای قوی، تصویربرداری مناسب و قالب بندی های یک اثر تاریخی. اما نیما جاویدی یک شخصیت تقریبا اضافی را وارد فیلم می کند و به سرعت هم داستان را رمانتیک می کند! آیا عرفا این قبیل اخبار (تبدیل حکم حبس یک زندانی به اعدامی) را یک مسئول دادگستری به رئیس زندان می دهد یا یک مددکار؟! از طرفی چرا این مددکار باید همه کار و زندگیش را رها کند و برای اعدام نشدن یک زندانی تلاش کند؟ اگر فیلم نیما جاویدی این نقاط ضعف را نداشت به جز تک جایزه هیئت داوران در جشنواره فجر سی و هفتم، تعداد بیشتری سیمرغ می برد!

آیا فیلم سینمایی ایرانی سرخ پوست ارزش دیدن دارد؟

فیلم سرخپوست یک اثر استاندارد و قابل اعتنا به حساب می آید شاید اگر شبی که ماه کامل شد در سال دیگری اکران می شد سرخ پوست بیشتر بر سر زیان ها می افتاد. جایزه بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین فیلمبرداری، بهترین جلوه های بصری ویژه دوره بیستم جشن حافظ و دوره 21ام جشن سینمای ایران نشان دهنده قوت این فیلم ایرانی است.

بازیگران فیلم سرخ پوست نقش توضیحات
نوید محمدزاده نوید محمدزاده سرگرد نعمت جاهد رئیس زندان که به خاطر مفقود شدن یک زندانی موقعیت اجتماعی و ترفیع درجه اش به شدت تهدید می شود!
پریناز ایزدیار پریناز ایزدیار سوسن کریمی مددکار زندان

فیلم های مشابه با فیلم سرخ پوست

فیلم سینمایی ایرانی سرخ پوست یکی از بهترین فیلم های ایرانی با بازی نوید محمدزاده و پریناز ایزدیار است.فیلم های سینمایی ایرانی زیر نیز شباهت هایی به این فیلم جذاب دارند.

 • اژدها وارد می شود: یک تبعیدی در جزیره قشم به طرز مشکوکی فوت کرده است. یک مامور ساواک به آنجا می روود تا جران را پیگیری کنند…
 • پستچی سه بار در نمیرند: مردی به خاطر تشویه حساب با شریکش، دختر او (باران کوثری) را گروگان می گیرد و به خارج از شهر می برد…
 • جامه دران: شیرین در مراسم ختم پدرش به قسمتهای پنهان زندگی او پی می برد. شیرین در پی یافتن حقایق زندگی پدرش می رود…

24- خورشید The Sun

بهترین فیلم های ایرانی

هاشم به یک کودک کار به نام علی خبر می دهد که در یک آبراه گنج وجود دارد. هاشم از علی می خواهد که تونلی به آبراه حفر کند و گنچ را برای هاشم بیرون بکشد…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم خورشید در مورد کودکان کار را میگه:

بازهم فیلمی به نویسندگی نیما جاویدی در لیست بهترین فیلم های ایرانی قرار دارد. مجید مجیدی که همیشه کودکان در فیلم هایش نقش محوری دارند دوباره سراغ این مقوله و این بار کودکان کار رفته است.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1398 اجتماعی – درام 99 مجید مجیدی مجید مجیدی فیلم پروداکشن

خلاصه: علی و دوستانش کودکان کاری هستند که روزگار می گذرانند. یک روز شخصی به نام هاشم به علی خبر می دهد که در آب راه زیر مدرسه یک گنج بزرگ وجود دارد. به همین دلیل از علی می خواهد در این مدرسه (که مختص کودکان کار است) ثبت نام کرده و به طور مخفیانه خود را به این آبراه برساند.

نقد فیلم ایرانی خورشید

خورشید بازگشت مجید مجیدی به بچه های آسمان است. مجیدی بعد از باران، فیلم المپیک، آن سوی ابرها، محمدرسول الله و حتی ساخت فیلم تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی دوباره به همان موضوعی بازگشته که به نظر برای آن ساخته شده است! مجیدی در فیلم سینمایی ایرانی خورشید حرف های زیادی می زند. این که بهترین راهکار برای کودکان کار مدرسه و تحصیل است. کودکان و نوجوانان خارج از مدرسه یا درگیر خلاف می شوند یا درگیر مسائل خانوادگی! منتها منتقدین این فیلم سینمایی ایرانی را بیشتر ژست دغدغه مندی مجیدی دانسته اند چرا که راهکاری عملی ارائه نمی کند. اما واقعا حل معضل کودکان کار راهکار دارد؟

چرا فیلم ایرانی The Sun را باید دید؟

تاثیرگذارترین قسمت فیلم سینمایی ایرانی خورشید همان ابتدای فیلم است که جمله ای تکان دهنده را انتقال می دهد بیش از 150 میلیون کودک کار در جهان وجود دارد. خورشید در جشنواره 2020 ونیز درخشید و بهترین فیلم را برای مجید مجیدی و بهترین بازیگر نوظهور را برای روح الله زمانی تصاحب کرد. روح الله زمانی و دیگر بازیگرهای نوجوان و کودک این فیلم، واقعا کودکان کار هستند. این فیلم در جشنواره سی و ششم فجر نیز سیمرغ بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه و طراحی صحنه را دریافت کرد. دیدن این فیلم با وجود گسترش فقر و افزایش تعداد کودکان کار پیشناد می شود. امید است که روزی تمامی کودکان سرتاسر دنیا زندگی سرشار از شادی و بدور از دغدغه را تجربه کنند.

بازیگران فیلم سینمایی ایرانی خورشید نقش توضیحات
علی نصیریان علی نصیریان هاشم اجیر کننده علی برای پیدا کردن گنج!
جواد عزتی جواد عزتی آقای معلم معاون مدرسه خورشید
طناز طباطبایی طناز طباطبایی فریده مادر علی
روح ا... زمانی روح الله زمانی علی کودک کاری که توسط هاشم برای پیدا کردن گنج اجیر شده است.

فیلم های سینمایی ایرانی مشابه با فیلم خورشید

فیلم سینمایی خورشید نماینده ایران در جشنواره های مختلف سال 2021 معرفی شد. حقیقتا کمتر فیلمی با محوریت کودکان کار ساخته شده است. فیلم های سینمایی ایرانی زیر نیز موضوعات اجتماعی از جمله زندگی اتباع خارجی را تشریح می کنند.

 • هفت و نیم: این فیلم ایرانی نیز در مورد کودکان و نوجوانان و دخترانی افغانستانی است که به طرق مختلف درگیر مسائل زندگی هستند.
 • چند متر مکعب عشق: عبدالسلام و دخترش مرونا مهاجرانی هستند که در ایران به کار مشغولند. پسری به نام صابر به مرونا علاقه مند شده اما مرونا قصد رفتن از ایران را دارد.
 • شکستن همزمان بیست استخوان: عظیم تبعه افغانستانی است که به دلیل عمل مادرش به سختی در شهرداری کار می کند.

25- تنگه ابوقریب The Lost Strait

فیلم سینمایی ایرانی اکشن پلیسی جدید

این فیلم سینمایی ایرانی روایت گر دفاع یک گردان کوچک در مقابل تیپ مجهز بعثی در آخرین روزهای جنگ تحمیلی و قبل از پذیرش قطعنامه 598 است.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم تنگه ابوقریب را میگه:

بیست و پنجمین فیلم از لیست بهترین فیلم های ایرانی، سومین اثر قابل تقدیر بهرام توکلی است. این فیلم با کسب 6 سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر در سال 96 خوش درخشید.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1396 درام – جنگی 95 بهرام توکلی سازمان اوج

خلاصه: گردان عمار یاسر از سپاه محمد رسول الله پس از یک عملیات سنگین قصد بازگشت به اهواز و رفتن به مرخصی را دارد. روزهای آخر جنگ است و خبرها از توافق قطعنامه 598 و آتش بس حکایت دارد. اما از فرماندهی کل جنگ خبر می رسد که عراقی ها از یک تنگه کوچک به نام ابوقریب قصد نفوذ دارند و اگر موفق شوند، احتمال سقوط اندیمشک و سپس اهواز وجود دارد. حال رضا باید گردان خسته خود را با همه سختی ها از جمله تشنگی و کمبود غذا به مقابله با یک تیپ مجهز عراقی بفرستد…

روایت تاریخی تنگه ابوقریب

فیلم سینمایی تنگه ابوقریب حقیقتا از بهترین فیلم های تاریخ سینما است که در یادها می ماند. روایت واقعی از دفاع لشکر 27 محمد رسول الله در منطقه استراتژیک بین اندیمشک استان خوزستان و دهلران استان ایلام است. این اتفاق 5 روز قبل از پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت در سال 67 اتفاق افتاده است. تقریبا به جز گردان عمار یاسر سپاه محمد رسول الله  بقیه نیروهای ایرانی یا در شلمچه و یا در شمال غرب بودند. رژیم بعث نیز با توجه به همین خلآ در صبح روز 22 تیر 67 به تنگه ابوقریب حمله کرد. به گفته علی صیاد شیرازی اگر نیروهای ایرانی نمی توانستند از تنگه دفاع کنند سقوط خوزستان قطعی بود!

به گواهی تاریخ نیروهای دشمن در حد یک تیپ کامل (1000 تا 5000 نفر) بودند در حالی که نیروهای گردان عمار حدود 600 نفر بودند که تازه از عملیات قبلی برگشته و قصد رفتن به مرخصی داشتند. هرچند مقاومت بی نظیر رزمندگان ایرانی در گرمای خوزستان و با تشنگی، کمبود غذا، و خستگی ستودنی است اما متاسفانه میزان تلفات آن هم بسیار زیاد بود.

آیا فیلم سینمایی جنگی ایرانی The Lost Strait را ببینیم؟

فیلم سینمایی ایرانی تنگه ابوقریب امیر جدیدی را به عنوان یک بازیگر با استعداد معرفی کرد. جدیدی در 96 به خاطر همین فیلم و عرق سرد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر را تصاحب کرد. تکنیک های متنوع تصویربرداری این فیلم فوق العاده و در سینمای ایران بی نظیر است.

بازیگران فیلم تنگه ابوقریب نقش توضیحات
امیر جدیدی امیر جدیدی حسن از رزمندگان گردان عمار یاسر
جواد عزتی جواد عزتی مجید از رزمندگان گردان عمار یاسر
حمیدرضا آذرنگ حمیدرضا آذرنگ خلیل از رزمندگان سپاه محمد رسول الله
مهدی پاکدل مهدی پاکدل رضا فرمانده گردان عمار یاسر

فیلم جنگی ایران و عراق مشابه تنگ ابوقریب

فیلم سینمایی ایرانی تنگه ابوقریب یکی از بهترین فیلم های ایرانی است که مقاومت رزمندگان را در سخت ترین شرابط جنگی نشان می دهد. فیلم های سینمایی ایرانی فاخری در حوزه دفاع مقدس تولید و اکران شده است.

 • چ: این فیلم خوب ایرانی داستان حضور دو روزه مصطفی چمران را در منطقه پاوه در سال 58 را نشان می دهد.
 • روزهای زندگی: این فیلم در مورد یک زوج پزشک است که در بیمارستان صحرایی در جبهه فعالیت می کنند.
 • 23 نفر: این فیلم سینمایی ایرانی در مورد اسارت و شرایط زندگی 23 نوجوان در زندان های رژیم بعث عراق است که عمدتا بین 13 تا 17 سال سن داشتند.

26- شنای پروانه Butterfly Stroke

بهترین فیلم های ایرانی از نگاه منتقدان

تصاویری از شنای پروانه (همسر هاشم) در فضای مجازی پخش می شود. حجت برادر هاشم، سعی در پیدا کردن منتشر کننده این تصاویر دارد…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم ایرانی شنای پروانه را میگه:

وقتی یک مستند ساز شناخته شده پا به عرصه فیلمسازی می گذارد قاعدتا باید انتظار اثری درخور داشته باشیم. محمد کارت که در چند فیلم نقش هایی کوتاه بازی کرده و در ساخت فیلم کوتاه کوله باری از تجربه دارد، در اولین تجربه خود نظر مثبت منتقدین را جلب کرد و در 15 رشته از جشنواره فیلم فجر نامزد سیمرغ و در 6 رشته برنده شد.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1398 درام – رازآلود 121 محمد کارت فیلمیران

خلاصه: پروانه متوجه می شود که تصاویری از شنای او در استخر در فضای مجازی منتشر شده است. او که می داند اگر تصاویر به دست همسرش هاشم برسد، اتفاقات بدی می افتد تمام تلاشش را می کند جلوی اقدامات جنون آمیز هاشم را بگیرد اما جلوداری از هاشم که گنده لات محل است کار ساده ای نیست. حجت برادر هاشم به دنبال کسی است که این فیلم ها را منتشر کرده اما پیدا کردن این شخص مانند یافتن سوزن در انبار کاه است و حالا آبروی پروانه و زندگی هاشم به حجت بستگی دارد.

نقد و تحلیل فیلم شنای پروانه

فیلم سینمایی ایرانی شنای پروانه بدون هیچ مقدمه ای، اصل مطلب را بیان می کند و مخاطب با حادثه ای بزرگ مواجه می شود. البته جز ابتدای فیلم، باز هم نقاط عطف متعددی در فیلم وجود دارد که باعث می شود ریتم فیلم به خوبی حفظ شود. فیلم در هر لحظه یک شخصیت اصلی دارد. موضوعی که با هنرمندی محمد کارت خسته کننده یا گیج کننده نمی شود. اما هر طور به قضیه نگاه می کنیم فیلم سیاه است. نقطه سفیدی در فیلم سینمایی ایرانی شنای پروانه نیست و هرچه پیش می رویم، سیاه تر هم می شود. شخصیت ها به نظر تکراری هستند. طناز طباطبایی همان شیرین هیس دخترها فریاد نمی زنند است. البته او فقط در 9 دقیقه اول فیلم است اما بازی بسیار تاثیرگذاری دارد. امیر آقایی نیز با قیافه و گریمش، نقش یک گنده لات را به خوبی بازی می کند! اما به عنوان نقش مکمل کار خود را به درستی انجام داده است.

آیا فیلم سینمایی ایرانی شنای پروانه را ببینیم؟

محمد کارت در مستندهایش نشان داده دغدغه اجتماعی دارد. شاید او در این فیلم می خواهد نکات منفی شبکه های اجتماعی و تاثیرات به اشتراک گذاری برخی از تصاویر یا ویدئوهای حساس را گوشزد کند. جالب است بدانید طناز طباطبایی بازیگر نقش پروانه تنها در دقایق ابتدایی فیلم حضور داشت اما چنان نقش آفرینی کرد که در جشنواره فیلم فجر توانست جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را کسب نماید. این فیلم از معدود فیلم هایی بود که به احترام کادر درمان ایران (به دلیل شیوع ویروس کرونا) دستور توقف موقتی اکران گرفت اما با این وجود بازز هم توانست در رده فیلم های ایرانی خوب از نگاه تماشاگران قرار گیرد. اگر به مسائل اجتماعی روز و هنجارها علاقه دارید این فیلم را تماشا کنید.

بازیگران فیلم سینمایی ایرانی شنای پروانه نقش توضیحات
جواد عزتی جواد عزتی حجت برادر هاشم و کسی که به دنبال منتشر کننده تصاویر شنای پروانه است.
امیر آقایی امیر آقایی هاشم گنده لات محل
طناز طباطبایی طناز طباطبایی پروانه همسر هاشم
مه لقا باقری مه لقا باقری افسانه همسر حجت

فیلم های ایرانی مشابه فیلم شنای پروانه

یکی از بهترین فیلم های ایرانی در سال 97 شنای پروانه است. فیلم های سینمایی ایرانی زیر نیز موضوعات مختلفی در ژانر اجتماعی را انعکاس می دهند:

 • محاکمه در خیابان: حبیب در روز عروسی امیر با مرجان، به او می گوید که مرجان قبلا ازدواج کرده و بچه هم دارد.
 • لتیان: یک نفر قصد تخریب سد لتیان را دارد. شکسته شدن این سد باعث بروز خسارات عظیمی خواهد شد…
 • نقاب: این فیلم نیز جزو بهترین فیلم های ایرانی محسوب می شود. کامران و نگار که به صورت عاشقانه ای با هم ازدواج کرده بودند، پس از مدتی از یکدیگر دلسرد شده اند. نگار به دوست کامران (نیما) احساس پیدا می کند و…

27- ابد و یک روز Life and a Day

بهترین فیلمهای ایرانی جدید

سمیه قصد ازدواج دارد. اما برادرش محسن با ازدواج او مخالف است چرا که سمیه نقش مهمی در خانواده دارد و…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم ابد و یک روز را میگه:

در انتهای لیست بهترین فیلمهای ایرانی دوباره به سعید روستایی بر می گردیم. ابد و 1 روز در سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر برای سعید روستایی سیمرغ بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه و بهترین فیلم در بخش نگاه نو را به ارمغان آورد. این فیلم سینمایی ایرانی برای پریناز ایزدیار هم جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را در 34 امین دوره جشنواره فیلم فجر در پی داشت.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1394 اجتماعی – درام 110 سعید روستایی فیلمیران

سمیه دختر یک خانواده فرودست در پایین شهر است. این خانواده با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می کنند. محسن برادر کوچک خانواده درگیر اعتیاد است. او می داند که سمیه علاقه مند به یک پسر است اما به خاطر اصرار برادر بزرگترش (مرتضی) تصمیم به ازدواج با پسر دیگری را گرفته است. محسن اعتقاد دارد اگر سمیه ازدواج کند مشکلات خانه آنها بیشتر می شود چرا که کسی از مادر آنها به خوبی مراقبت نمی کند و…

نقد روانشناسی فیلم ابد و یک روز

ابد و 1 روز اصطلاحی است که در مورد مجازات های سنگین اطلاق می شود. در این نوع مجازات امکان تخفیف یا عفو به هیچ وجه نیست و مجرم فقط پس از مرگ، می تواند از زندان بیرون بیاید! شاید هدف روستایی از چنین اسمی بدبختی ناتمام کاراکترهای فیلم سینمایی ایرانی ابد و یک روز باشد. قطعا ابد و یک روز برشی از زندگی اجتماعی امروز است جالب است بدانید ابد و یک روز آراء مردمی را از آن خود نمود و توانست یکی از بهترین فیلم های ایرانی از نگاه مردم شود.

جوایز فیلم ابد و 1 روز

ابد و یک روز روایتگر یک زندگی سخت است و اعصای خانواده با مسائل اجتماعی و مشکلات مختلفی مثل بیماری، فقر، اعتیاد، فوت همسر، هنجارشکنی فرزند و… مواجه هستند. این فیلم سینمایی ایرانی در جشنواره های مختلف بین المللی مانند داکا، استرالیا، ژنو و خیخون درخشید. دریافت جایزه بهترین فیلم سینمایی از نگاه کارگردانان، بهترین فیلنمامه و بهترین بازیگر نقش مرد و… همگی دال بر این موضوع هستند که ابد و یک روز از بهترین فیلم های سینمای ایران است و ارزش تماشا کردن دارد.

بازیگران فیلم ابد و یک روز نقش توضیحات
پیمان معادی پیمان معادی مرتضی برادر بزرگ سمیه و محسن
نوید محمدزاده نوید محمدزاده محسن برادر مرتضی که با ازدواج سمیه مخالف است.
پریناز ایزدیار پریناز ایزدیار سمیه خواهر کوچک مرتضی و محسن
شبنم مقدمی شبنم مقدمی اعظم خواهر بزرگتر مرتضی و محسن

شیرین یزدان بخش نیز بازیگر نقش مادر در فیلم ابد و یک روز است.

فیلم های مشابه فیلم ابد و یک روز

ابد و یک روز یکی از فیلم های سینمایی ایرانی بسیار خوب است که دیدن آن را توصیه می کنیم. فیلم های سینمایی ایرانی زیر نیز موضوعات اجتماعی را به تصویر می کشند:

 • کارگر ساده نیازمندیم: قدم جوان کله شقی است که در مغازه رحمت کار می کند. او عاشق دختر رحمت شده است. اما رحمت به طور مشکوکی فوت می کند. یک مرد میانسال پولدار هم عاشق دختر رحمت شده…
 • شهر زیبا: نوجوانی به نام اکبر در آستانه اعدام است اعلا که هم سلولی اوست قصد دارد از خانواده مقتول رضایت بگیرد… (این فیلم نیز جزو بهترین فیلم های ایرانی محسوب می شود.)
 • بیست: آقای سلیمانی که مدیر یک آشپزخانه است مجبور به فروش آن می شود. کارگران این آشپزخانه که خود را در آستانه بیکاری می بینند قصد دارند هر کاری کنند تا سلیمانی از فروش آشپزخانه منصرف شود.
 • متری شیش و نیم: این فیلم نیز ساخته سعید روستایی است و ژانری اجتماعی – جنایی دارد که در ابتدای همین لیست 30 تایی از فیلم های سینمایی ایرانی پیشنهاد شده است.

28- فیلم سینمایی ماجان Majan

بهترین فیلم های ایرانی

ماجان مادر دلسوز و مهربان سه کودک است. یکی از فرزندان ماجان به نام احسان دارای معلولیت است به همین دلیل هاشم همسر ماجان تصمیم دارد به هر طریقی که شده احسان را به آسایگاه بسپارد اما ماجان مخالف است…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم ماجان را میگه:

اولین اثر رحمان سیفی آزاد در مقام کارگردان بعد از دو تجربه نویسندگی (خواب زده ها و من مادر هستم) به اندازه کافی از لحاظ تماشاگران جذاب هست، اما از لحاظ فنی می توانست بهتر باشد!

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1395 درام 92 رحمان سیفی زاد سیمای مهر

خلاصه: ماجان مادری است که سه فرزند دارد. یکی از فرزندان او به نام احسان دارای معلولیت است. معلولیت پسر کوچک ماجان شرایط کل خانواده را تحت تاثیر قرار داده است. هاشم (همسر ماجان) با نگه داری فرزند معلولش مخالف است. هاشم تمام تلاشش را می کند تا ماجان را متقاعد کنند بچه را به آسایشگاه کودکان معلول بدهند. اما ماجان هرگز با این کار موافق نیست. هاشم به همین دلیل از خانه قهر می کند…

نقد و بررسی فیلم ماجان

این فیلم سینمایی ایرانی هم جزو فیلم هایی است که تفاوت فاحش بین دیدگاه تماشاگران و منتقدین را به نمایش می گذارد. خیلی از تماشاگران با مظلومیت و معصومیت یک مادر و فرزندش همزاد پنداری می کنند، در حالی که اغلب منتقدان آن را نقد کرده اند. از طرفی برخی منتقدان متذکر شده اند که تنها یک بخش از شخصیت هر کاراکتر در طول این فیلم به تصویر کشیده شده و تنها روی یک موضوع آن هم نگهداری کودک معلول خانواده متمرکز شده است. این فیلم به آن دسته از مخاطبینی که به فیلم های درام و احساسی علاقه دارند پیشنهاد می شود.

بازیگران فیلم ماجان نقش توضیحات
مهتاب کرامتی مهتاب کرامتی ماجان (مولود) شخصیت اصلی داستان، مادری دلسوز مهربان که باید در مقابل شوهرش برای ترک فرزند معلولش ایستادگی کند!
فرهاد اصلانی فرهاد اصلانی هاشم همسر ماجان
 عرفان برزین عرفان برزین احسان فرزند معلول ماجان و هاشم
بابک انصاری بابک انصاری فرشید برادر هاشم

فیلم های ایرانی در ژانر درام مشابه Majan

فیلم سینمایی ایرانی ماجان یک موضوع جالب خانوادگی را روایت می کند. از این رو می توان آن را جزو بهترین فیلم های ایرانی در ژانر درام محسوب کرد. فیلم های سینمایی ایرانی زیر نیز جزو فیلم های درام با موضوعات جالب هستند:

 • گهواره‌ای برای مادر: نرگس دختری است که در رشته ادبیات روسی درس خوانده است. او به عنوان مادری طلبه، قصد دارد به روسیه برگردد…
 • شنل: صحرا زنی بیوه است که پس از مرگ شوهرش متوجه شده نامش در شناسنامه فرد دیگری است…
 • مهر مادری: مینا فهیمی در کانون پرورش کودکان و نوجوانان آسیب دیده کار می کند. پسری به نام مهدی که در این پرورشگاه زند گی می کند، ار مینا می خواهد مانند مادر او باشد…
 • بادکنک سفید: دختری برا یخرید ماهی یرفه عید از مادرش یک پانصد تومانی قرض می گیرد اما آن را گم می کند…
 • ملی و راه های نرفته اش: پدر ملیحه با ازدواجش با سیامک موافق نیست. اما به هر طریقی با او ازدواج می کند. اما از طرف خانواده اش طرد می شود…
 • یک کیلو و بیست و یک گرم: بابک به عنوان تعمیرکار به خانه ای می رود. اما نامزد یکی از افراد آن خانه که بسیار شکاک است تصور می کند دختر در حال خیانت است…

29- راه آبی ابریشم Maritime Silk Road

دانلود بهترین فیلم های ایرانی

سلیمان، ناخدای باتجربه ایرانی قصد دارد از بندر سیراف در استان بوشهر به بندر خانفو در چین برود و شاذان جوان که ستاره شناس است با او همراه می شود اما…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم راه آبی ابریشم را میگه:

فیلم سینمایی ایرانی راه آبی ابریشم یکی از فیلم های تاریخی و البته پرهزینه دهه هشتاد بوده و البته به عنوان یکی از بهترین فیلم های ایران از نگاه مردم نیز انتخاب شده است.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1390 تاریخی 114 محمد بزرگ نیا فارابی حوزه هنری

خلاصه: داستان فیلم راه آبی ابریشم از این قرار است که دو ناخدا با اخلاق هایی کاملا متفاوت قصد دارند برای اولین بار از بوشهر در ایران و از اقیانوس هند به بندر خانفو در چین برسند و تجارت دریایی خود را داشته باشند. سلیمان ناخدایی معتقد و متدین و ادریس ناخدایی عیاش است. شاذان نیز جوانی منجم و دانشمند است که به توصیه اساتیدش برای کسب علم و دانش بیشتر در نجوم با ناخدا سلیمان همراه می شود اما اتفاقات بسیار خطرناکی در مسیر رخ می دهد.

نقد فیلم راه آبی ابریشم

این فیلم ایرانی خوب در زمان خود یکی از پرهزینه ترین فیلم ها محسوب می شد. طبق شنیده ها فیلم در حدود 6 میلیار تومان (در دهه 80) هزینه داشته البته بنیاد فارابی تولید کننده آن بوده است. بر خلاف دیدگاه همگان فیلم راه آبی ابریشم در لیست پرفروش ترین فیلم های ایرانی قرار نگرفت، در گیشه شکست خورد و فروش آن به 300 میلیون تومان هم نرسید. البته این فیلم از دیدگاه منتقدین تحسین برانگیز بود و در در جشنواره فجر 4 سیمرغ بلورین دریافت کرد.

چرا فیلم راه آبی ابریشم را ببینیم؟

این فیلم سینمایی ایرانی یکی از آثار فاخر سینمای ایران محسوب می شود. این فیلم در بخش فیلمبرداری و جلوه های ویژه در جشنواره فجر سال 89 برنده شد و در جشنواره فیلم های تاریخی ورشو نیز مورد تحسین منقدین قرار گرفت.

بازیگران فیلم راه آبی ابریشم نقش توضیحات
بهرام رادان شاذان منجمی که برای کسب علم راه چین را در پیش می گیرد.
داریوش ارجمند داریوش ارجمند سلیمان ناخدای باتجربه ایرانی که برای اولین بار می خواهد از اقیانوس هند به چین برسد.
پگاه آهنگرانی پگاه آهنگرانی ماهورا معشوقه شاذان
رضا کیانیان رضا کیانیان ادریس ناخدای کشتی دیگری که او هم قصد سفر به چین را دارد.

فیلم های تاریخی و علمی سینمای ایران

فیلم های سینمایی ایرانی زیر جزو فیلم هایی هستند که در حوزه فیلم های تاریخی و یا علمی جای می گیرند.

 • ملک سلیمان: این فیلم در مورد زندگی نامه سلیمان نبی از پیامبران قوم بنی اسرائل است. این فیلم نیز جزو بهترین فیلم های ایرانی محسوب می شود.
 • تی تی: یک فیزیکدان در حال تحقیق و پژوهش در مورد موضوعات علمی است. در همین حین دچار یک مشکل شخصی می شود و…
 • کشتی آنجلیکا: یک کشتی با محموله ای از طلا در دریا غرق شده است. احمد بیک موفق می شود جای کشتی غرق شره در دریا را پیدا کند.

30- مستند توران خانم

لیست بهترین فیلم های ایرانی

استاد توران میرهادی مادر آموزش و پرورش نوین کودکان و نوجوانان نامیده می شود. در این مستند سالهای آخر عمر ایشان روایت می شود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه مستند توران خانم را میگه:

در آخر لیست بهترین فیلم های ایرانی به یک مستند جذاب می رسیم. رخشان بنی اعتماد در سال 97 مستندی فاخر در مورد یکی از دوست داشتنی ترین معلم های ایرانی ساخته است.

سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
1397 مستند 90 رخشان بنی اعتماد شهر فرنگ

خلاصه فیلم توران خانم: توران میرهادی استاد ادبیات کودک و نوجوان، روانشناس و فعال حوزه کودک و نوجوان بود که یک مجتمع آموزشی تجربی به نام فرهاد را تاسیس کرد و پایه گذار شورای کتاب کودک و فرهنگنامه کودک و نوجوانان است. مجتمع فرهاد در زمان خود یکی از خاص ترین و جذاب ترین سبک آموزشی را ارائه می کرد. او با مدارس معلم محور مخالف بود.

موضوع مستند توران خانم

استاد میرهادی متولد سال 1306 در تهران است. او تحصیلات خود را در حوزه آموزش و پرورش (علوم تربیتی) و روان شناسی در فرانسه ادامه داد و در سال 1330 به ایران بازگشت و عضو شورای کتاب کودک شد. این معلم مهربان و دوست داشتنی در سال 95 درگذشت. این فیلم سینمایی ایرانی یا بهتر است بگوییم مستند فاخر زندگینامه استاد بزرگ توران میرهادی را بسیار زیبا به تصویر کشیده است.

مستند توران خانم از رخشان بنی اعتماد

این مستند مورد استقبال گسترده ای قرار گرفت. از آنجاییکه استاد میرهادی در زمان خودش مبدع آموزش جدید به کودکان و نوجوانان بوده است، هنوز هم خیلی از ایده ها و روش های پیش نهادی او، مورد استفاده قرار می گیرد.

بازیگران فیلم نقش توضیحات
توران میرهادی توران میرهادی استاد میرهادی مبدع آموزش و پرورش جدید در ایران

مستندهای زیبای سینمای ایران

یکی از بهترین فیلم های ایرانی در حوزه مستند، همین فیلم توران خانم است. البته فیلم های سینمایی ایرانی مستند دیگری هم هست که در اینجا نام چند مستند را بیان می کنیم.

 • مستند تهران تا باکو: این مستند در مورد یک ورزشکار ایرانی است که خود را برای مسابقاتی در کشور آذربایجان آماده می کند.
 • کودکی نیمه تمام: این مستند به زندگی نامه کیومرث پوراحمد یکی از کارگردانان بزرگ سینمای ایران اشاره دارد.
 • خونه رو: این مستند نیز توسط محمد کارت ساخته شده است. داستان این مستند در مورد سرقت از منازل است.

پاسخ به سوالات متداول شما درباره بهترین فیلم های ایرانی

فیلم های ایرانی متعددی ساخته و اکران شد اند اما برخی از آن ها بسیار پرفروش بوده و محبوبیت خاصی پیدا کرده اند. در ادامه متدوال ترین سوالات کاربران در خصوص فیلم های ایرانی لیست شده است. اگر سوالی دارید که در این لیست وجود نداشت در بخش دیدگاه ها مطرح بفرمایید تا در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

 • کدامیک از فیلم های سینمای ایران در ژانر تاریخی هستند؟
  فیلم های سینمایی ایرانی راه آبی ابریشم جزو بهترین فیلم های تاریخ سینمای ایران تاریخی محسوب می شود. فیلم سرخپوست نیز گذری بر اتفاقاتی است که در دهه های گذشته رخ داده است.
 • در لیست فیلم های سینمایی ایرانی فیلمی در ژانر بیوگرافی هم وجود دارد؟
  باز هم می توان فیلم غلامرضا تختی و مستند توران خانم را در ژانر بیوگرافی دانست. زندگی نامه این دو شخصیت بزرگ، بسیار جالب و زیبا به تصویر کشیده شده است. فیلم ایرانی شبی که ماه کامل شد نیز سرگذشت خانواده ای را روایت می کند که به دست گروه داعش کشته شده اند و البته فیلمنامه آن حقیقت دارد.
 • آیا فیلم های سینمایی ایرانی با محوریت اعتیاد نیز در لیست بهترین فیلم های ایرانی وجود دارد؟
  فیلم های ابد و یک روز، متری شش و نیم و مغزهای کوچک زنگ زده در این حیطه قرار می گیرند.
 • کدام یک از فیلم های سینمایی ایرانی مطرح شده در این مقاله در حوزه کودک و نوجوانان است؟
  فیلم ایرانی خوب خورشید مبحث کودکان کار را مطرح می کند. انیمیشن فیلشاه نیز برای کودک و نوجوان بسیار مناسب است.
 • کدام یک از فیلم های سینمایی ایرانی را می تون جزو پرفروش ترین فیلم های ایرانی قلمداد کرد؟
  فیلم های سینمایی ایرانی متری شش و نیم و خوب بد جلف جزو پرفروش ترین فیلم های ایرانی محسوب می شوند.
 • در لیست بهترین فیلم های تاریخ سینمای ایران فیلمی ورزشی نیز وجود دارد؟
  بله فیلم های سینمایی ایرانی غلامرضا تختی ماهیتی ورزشی دارد.
 • بهترین فیلم های ایرانی در imdb کدام یک از فیلم های سینمایی ایرانی هستند؟
  در تصویر مربوط به هر فیلم نمره سایت imdb نوشته شده است. اما فیلم شبی که ماه کامل شد، فیلم ایرانی متری شیم و نیم، هیس دخترها فریاد نمی زنند و فیلم مغزهای کوچک زنگ زده امتیاز بسیار خوبی را در imdb کسب نموده و از بهترین فیلم های سینمایی ایرانی در imdb محسوب می شوند.
 • در لیست فیلم های سینمایی ایرانی انیمیشن هم وجود دارد؟
  بله، انیمیشن فاخر فیلشاه یکی از بهترین فیلم های ایران است که در ژانر پویانمایی ساخته شده است.
 • بهترین فیلم های ایرانی از نگاه مردم کدامند؟
  خط ویژه، مغزهای کوچک زنگ زده و لاتاری جزو بهترین فیلم های ایرانی از نگاه مردم شناخته شده اند.
 • جواد عزتی در کدام یک از فیلم های سینمایی ایرانی نقش آفرینی کرده است؟
  جواد عزتی جزو بازیگران پرکار سینمای ایران محسوب می شود. او فیلم های سینمایی ایرانی جهان با من برقص، شیار 143، جان دار، خورشید و… را بازی کرده است.
 • کدام یک از فیلم های ایرانی نام برده شده در این لیست کمدی هستند؟
  فیلم ایرای خوب بد جلف، خجالت نکش، هزارپا، تکخال، گشت ارشاد، تگزاس و… از پرفروش ترین فیلم های ایرانی در ژانر کمدی هستند.

فیلم سینمایی ایرانی اولین گزینه برای زمانی است که تصمیم دارید یک فیلم را به همراه خانواده تماشا کنید چرا که سبک و سیاق این نوع فیلم های سینمایی با فرهنگ ما ایرانیان سازگارتر است و البته دیدن یک فیلم ایرانی خوب میان صدها فیلم خارجی می تواند یک تنوع محسوب شود. حال تصور کنید این فیلم یکی بهترین فیلم های ایرانی از نگاه مردم یا بهترین فیلم های ایرانی در imdb هم باشد. در دهه گذشته شاهد اکران فیلم های سینمایی ایران در سطح بین المللی نیز بوده ایم. بر همین اساس تصمیم گرفتیم بهترین فیلم های تاریخ سینمای ایران و همچنین پرفروش ترین فیلم های ایرانی را به شما عزیزان پیشنهاد کنیم. همانطور که می دانید اغلب فیلم های سینمای ایران در ژانر درام ساخته می شوند اما سعی بر این بوده است که لیستی شامل فیلم های سینمایی ایرانی در انواع ژانرها ارائه دهیم. البت فیلم ایرانی خوب از نگاه هر شخص متفاوت است، برخی فیلم ایرانی را خوب می دانند که بازیگر محبوبشان در آن حضور داشت باشد، عده ای دیگری فیلم های سینمایی یک کارگردان خاص را دنبال می کنند و برخی فیلم های سینمایی را تماشا می کنند که به جشنواره های بین المللی راه یافته اند. بدون شک فیلم های سینمایی ایرانی زیادی وجود دارد که نام آنها در این لیست نیامده است. مثلا به عقیده خیلی از کارشناسان فیلم سینمایی ناخدا خورشید بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران است. اما از آنجا که سعی شده بیشتر روی فیلم های چند سال اخیر تمرکز کنیم از این فیلم سینمایی ایرانی نامی نبردیم. شما چه فکر می کنید؟ به نظر شما جای کدام یک از فیلم های سینمایی ایران در این لیست خالی است؟ بهترین فیلم های سینمای ایران کدامند؟ فیلم های سینمایی ایرانی این لیست را می پسندید؟ اگر بخواهید یک فیلم ایرانی خوب پیشنهاد دهید، چه فیلمی را نام می برید؟

محتوای تیمی کار شده

تیم تحریریه میزبان فا با تحقیقات گسترده بهترین عناوین آموزشی و نقد و بررسی را گردآوری کرده سپس تحقیقات کل اعضای گروه به رشته تحریر در می آید تا جزئیات، چالش های ذهن مخاطب را برطرف کنند. عرفان اسدی نتیحه تحقیقات را تالیف کرده و داوود صادقی موضوعات را با نگاه ریزبینانه خود مورد بررسی قرار داده و آن را به صورت یک ویدیوی هیجان انگیز ارائه می دهد. محدثه اسماعیلی با تکنیک های تولید محتوا روز دنیا، محتوای مقاله را مورد ارزیابی نهایی قرار داده و تکمیل می کند و خروجی نهایی به کاربران شبکه های دیگر نیز ارائه می شود. اثری که مطالعه کردید حاصل تلاش شبانه روی یک تیم قدرتمند با نظارت بسیار دقیق و راهنمایی های علی یزدان پرست است او هر روز محتوای تیمی را با جدیدترین الگوریتم های سئو مورد بازنگری و ویرایش قرار می دهد.

نوشته های مشابه

‫59 دیدگاه ها

 1. از نظر بنده توی این فیلم‌ها بهترین‌شون لاتاری، شبی که ماه کامل شد، متری شیش و نیم و لانتوری بود.
  واقعا ارزش دیدن داشتند.

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   بله حقیقتا اثر فاخر شبی که ماه کامل شد با سبکی کاملا متفاوت ارزش دیدن دارد و یکی از ماندگارترین فیلم های سینمایی ایرانی خواهد بود از طرفی با توجه به روایت تلخ اما حقیقی بستر برای همدردی با خانواده ای که روایت گر این ماجرا بوده اند فراهم شده است. دریافت 6 سیمرغ بلورین هم نشان دهنده قدرت این فیلم سینمایی ایرانی است. لانتوری نیز بر اساس یک واقعیت تولید شده است اما با تمام محدودیت ها توانست میان سایر فیلم های ایرانی خوش بدرخشد که البته متاسفانه این داستان همچنان ادامه دارد و شاهد ماجراهای مشابهی از این قبیل ناهنجاری ها هستیم… در صورتی که فیلم ایارنی سینمایی دیگری می شناسید که شایستگی حضور در لیست فیل ای برتر ایرانی را دارد نام آن را با ما به اشتراک بگذارید تا در آپدیت های بعدی به این نقد و بررسی اضافه گردد.

  2. با سلام و خدا قوت. بنظر بنده جای دو اثر هنری به وقت شام و درخونگاه در این لیست به شدت حس میشه. البته که آثار فاخر در تاریخ سینمای ایران کم نبوده و نیست.

   1. سلام و احترام؛
    ممنون از اینکه فیلم های ایرانی مورد پسند را نام بردید قطعا امکان درج نام خیلی از فیلم های برتر ایرانی در این لیست وجود دارد از جمله دو فیلم ایرانی که به آنها اشاره فرمودید… این لیست قابلیت بروزرسانی دارد و در روزهای آتی آپدیت و نام فیلم های برتر مطرح شده در بخش دیدگاه ها به آن اضافه خواهد شد.

    1. با عرض سلام
     به نظر بنده متری شیش و نیم و برادران لیلا در میان جوانان بسیار محبوب بوده و هست و تا مدت ها نقل محافل آنهاست.

 2. سلام

  ممنون از مقاله خوبتون

  فیلم لاتاری عالی بود

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   سپاس از لطف و محبت شما دوست عزیز. خرسندیم که مقاله نقد و بررسی بهترین فیلم های ایرانی مورد رضایت شما بوده است. در ادامه در بروزرسانی های آتی فیلم های ایرانی دیگری نیز ب این لیست اضافه خواهد شد. اگر به فیلم و سریال های ایرانی علاقمند هستید پیشنهاد می کنیم نقد و بررسی زیر را نیز مطالعه نمایید:
   بهترین سریال های ایرانی

  2. سلام بنظرم برادران لیلا توی این لیست خالیه با تشکر

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   بسیار خوشحالیم که لیست بهترین فیلم های سینمایی ایرانی مورد پسند واقع شده. در صورتی که سریال ایرانی دیگری نیز می شناسید که می تواند در لیست سریال های ایرانی برتر قرار گیرد نام آن را با ما به اشتراک بگذارید.

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   فیلم ایرانی یتیم خانه ایران با امتیاز imdb 6.1 از 10 مربوط به سال 95 نیز از فیلم هایی بود که علی رغم ماهیت متفاوت کمتر به آن توجه شده است. سپاس از اینکه نظر خود را به اشتراک گذاشتید در بروزرسانی بعد حتما نام فیلم های ایارنی پیشنهادی کاربران را در نظر خواهیم داشت.

  2. به نظر من فیلم مارمولک و فیلم سنتوری رو از قلم انداختی

   1. سلام و احترام دوست عزیز؛
    بله فیلم مارمولک یکی از بهترین فیلم های ایرانی کمدی است… فیلم سنتوری نیز با توجه به اکران بین الملی جزو فیلم های فراموش نشدنی ایرانی محسوب می شود. چنانچه به فیلم ایرانی علاقمند هستید پیشنهاد میکنیم نقد و بررسی زیر را نیز مطالعه نمایید که البته فیلم مارمولک پرویز پرستویی نیز در ان نقد شده است.
    بهترین فیلم های کمدی ایرانی

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   بله فیلم طلا و مس هم از فیلم های ایارنی برتر است که البته در قسمت فیلم های ایرانی پیشنهادی نام آن ذکر گردید.
   اگر فیلم ایارنی دیگری نیز می شناسید که شایستگی حضور در لیست بهترین فیلم های سینمایی ایرانی را دارد نام آن را با ما و کاربران به اشتراک بگذارید. 🌼

 3. با سلام
  نظرتان در خصوص فیلم قهرمان چیست؟
  ممنون

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   اخیرا امکان دانلود فیلم ایرانی قهرمان میسر شده و از طرفی بنظر می رسد جایگاه خوبی را در میان فیلم های درام خواهد داشت. فیلم قهرمان با نقش آفرینی امیر جدیدی (در نقش رحیم /شخصیت اصلی داستان) توه منتقدین اروپایی را به خود جلب نموده و همچنین جالب است که توانسته امتیاز 96 از 100 را از وب سایت نقد و بررسی راتن تومیتوز کسب کند.

 4. فیلمای بسیار خوبی بودن ولی جای فیلم بدون تاریخ، بدون امضا خالی بود

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   قطعا تعداد فیلم های ایرانی محبوب بسیار زیاد است و در این لیست می توان فیلم های سینمایی ایرانی دیگری را ذکر نمود… در بروزرسانی های بعدی دیدگاه های کاربران بررسی و اسامی سایر فیلم های ایرانی محبوب نیز به لیست اضافه خواهد شد.

 5. سلام جای فیلم بدون تاریخ بدون امضا تو لیست این فیلمای زیبا خالیه

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   بله قطعا فیلم بسیار زیبایی است که در بخش فیلمم های پیشنهادی تیتر شماره 19 نام بردیم. سایر کاربران نیز از فیلم بدون تاریخ بدون امضا به عنوان یک فیلم سینمایی ایرانی برتر یاد کردند در بروزرسانی بعد حتما نام این فیلم ایرانی را به خاطر خواهیم داشت.
   سپاس که ما را در توسعه مقاله نقد و بررسی بهترین فیلم های ایرانی یاری می دهید.

 6. چقدر عالی و کامل بود . ممنون میشم به فیلم های قدیمی تر به خصوص واخر دهه ۷۰ و ۸۰ هم بپردازید . خسته نباشید

  1. سلام و احترام نیکی جان؛
   خیلی خوشحالیم که لیست بهترین فیلم های ایرانی مورد پسند شما واقع شده است.
   در تهیه لیست فیلم های ایرانی برتر سعی براین بوده تا فیلم های ایرانی دهه اخیر را معرفی کنیم اما در بروزرسانی ها بعدی علاوه بر معرفی فیلم های ایرانی محبوب که در بخش دیدگاه ها ذکر شده اند، فیلم های ایرانی دهه 70 و 80 نیز معرفی خواهد شد.
   شایان ذکر است در مقاله دیگری سریال های ایرانی نمایش خانگی و همچنین سریال های قدیمی تر مرتبط با دهه 70 و 60 معرفی شده اند که پشنهاد می کنیم حتما بررسی نمایید.
   بهترین سریال های ایرانی

  1. سلام و احترام؛
   خرسندیم که نقد و بررسی بهترین فیلم های ایرانی موردپسند واقع شده… این نقد و بررسی به زودی اپدیت خواد شد و حدود 10 فیلم ایرانی دیگر نیز به این لیست اضافه می گردد.

 7. سلام
  سپاس از این لیست کامل
  ولی به نظرم جای فیلم حوض نقاشی خالی بود…

  1. سلام و احترام؛
   مطهره جان ممنون که نظرتون در مورد لیست فیلم های سینمایی ایرانی رو با ما به اشتراک گذاشتید فیلم ایرانی حوض نقاشی به عنوان فیلم پیشنهادی برای مورد شماره 10 عنوان شده. 🌹

  1. سلام روزبخیر؛
   خوشحالیم که لیست پیشنهادی بهترین فیلم های ایرانی میزبان فا مگ مورد تایید و رضایت شما قرار گرفته است. باعث افتخار خواهد بود اگر سایر مقالات در حوزه بهترین فیلم های سینمایی ایرانی و خارجی را هم مطالعه کنید و نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

 8. درود،ممنون لیست خیلی خوبی بود بنظرم جای لاک قرمز و تِیک آف که خیلی فیلم آندرریتدی هم هست خالی بود

  1. سلام و احترام؛
   سپاس از محبت و و توجهتون…
   حتما در بروزرسانی های آتی دو فیلم ایرانی پیشنهادی را بررسی و به لیست اضافه می کنیم.

   1. فیلم های خوب دیگه ای هم هستن که جاشون توی لیست خالیه
    مثل:
    ناگهان درخت
    چیزهایی هست که نمیدانی
    در دنیای تو ساعت چند است
    برف روی کاج ها
    اعترافات ذهن خطرناک من
    خشم و هیاهو

    1. سلام روز بخیر غزال عزیز؛
     ممنونم بابت ارائه لیست فیلم های ایرانی پیشنهادیتون… و سپاس از اینکه تیم میزبان فا مگ رو همراهی میکنید تا لیست فیلم هاش رو توسعه بده. حتما در آپدیت های بعدی فیلم های پیشنهادی کاربران عزیز رو هم به لیست اضافه میکنیم.

 9. ببینید به نظرم لیست نسبتاً کامل ومنصفانه بود، ولی یه مشکل کوچیک داشت اونم اینکه ما در دهه های گذشته فیلم های درجه یک زیاد داشتیم که متاسفانه حرفی ازونا زده نشد فیلم سرزمین خورشید از آقای درویش، بلمی به سوی ساحل از مرحوم ملاقلی پور وامثالهم ومسئله بعد اینکه بلا شک جای یکی دوفیلم از ابراهیم حاتمی کیا خالی بود، مخصوصاً فیلم سینمایی به وقت شام که بازی بابک حمیدیان وآقای حجازی فر اصلا فراتر از اسکار وخرس نقره ای بود وبازی گرفتن از هنرمندان لبانی وسوری که الحق والانصاف درجه یک وعالی بود واینکار فقط از استادحاتمی کیا برمیومد ولاغیر..‌
  انشالله که میبخشید پرحرفی کردیم واز نظر انشائی واملائی هم پراز غلط بود متنمون…
  یاعلی

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   سپاس از اینکه با نقد های سازنده ما را در بهبود گلچین های فیلم و سریال یاری می دهید.
   قطعا در بروزرسانی بعدی نام فیلم های ایرانی عنوان شده توسط شما را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد و لیست را تکمیل خواهیم کرد.
   سپاس از محبت شما دوست عزیز

  2. با سلام و تشکر بابت مطالب خیلی مفید
   اکثر این فیلمها رو دیدم و واقعا عالین
   اما به نظرم علاوه بر این دسته بندی، یک دسته بندی هم از نظر بهترین فیلم هر کارگردان هم اضافه کنید.
   مثل آقایان حاتمی کیا، کمال تبریزی، فریدون جیرانی و…..
   با تشکر

   1. سلام و احترام؛
    خرسندیم که از لیست فیلم های برتر ایرانی رضایت داشتید و ممنون از پیشنهاد بسیار خوب یکه ارائه نمودید در حال حاضر در حال تکمیل دسته بندی بهترین فیلم ها هستیم و پس از ان ممکن است بتوانیم روی آثار فاخر کارگردانان و بازیگران مطرح نیز مانور دهیم.

 10. سلام درود عرض خداقوت بابت وقتی که گذاشتین و آرزوی پیشرفت وموفقیت روز افزون

  1. سلام وقت بخیر؛
   ممنون از توجه و پیگیریتون و خیلی خوشحالیم که لیست بهترین فیلم های سینمایی ایرانی مورد رضایتتون بوده اگر شما هم فیلم ایرانی جذابی می شناسید نام ببرید تا در بروزرسانی بعدی مورد نقد و بررسی قرار بگیره… ممنونم

 11. سلام بابت مقالتون مچکرم فیلم هزارپا خیلی قشنگ بود موفق باشید

  1. سلام و احترام؛
   خرسندیم از لیست فیلم های سینمایی ایرانی رضایت داشتید در بروزرسانی های بعدی فیلم های دیگری نیز به این لیست اضافه خواهد شد.

  1. سلام و احرم؛
   سپاس از اینکه با معرفی فیلم های ایرانی محبوب خود ما را در توسعه گلچین فیلم ایرانی یاری می دهید. فیلم سگ کشی هم مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت.

 12. مردم چه بد سلیقه شدن
  از بین فیلم های ذکر شده بیش از 50 درصد فاقد ارزش هنری بودن
  امیدوارم سطح دیدگاه هنری مردم قدری متفکرانه تر بشه

  1. سلام و احترام؛
   لیست فیلم های ایرانی براساس میزان امتیازات، جوایز دریافتی و نظر مردم گلچین شده است. چنانچه فیلم ایرانی خوبی می شناسید که شایستگی حضور در گلچین فیلم های ایرانی برتر را دارد لطفا نام آنها را با ما و کاربران به اشتراک بگذارید تا در آینده لیست نیز بروزرسانی گردد.
   باتشکر

  1. سلام و احترام؛
   فیلمی که معرفی کردین از پرفروش ترین های سینمای ایران بوده و حتما در اپدیت بعدی لیست فیلم های ایرانی آن را در نظر خواهیم گرفت…

 13. سلام.من دنبال یک فیلم ایرانیم که خلاصه داستانش این که یک مرد برای هزینه زایمان زنش مجبور میشودکه از مغازای که قبلاً در آن کار می‌کرده دزدی کند.به نیت این که بعداً مال دزدی شده راپس بدهد.اما دزدی این مرد باعث اخراج شدن شاگرد اون مغازه وبعدا دعوا وتصادف منجر به قتل میشود..خواهشا اگر کسی اسم این فیلم را میدونه یا به هر روش دیگری که میتونه به من کمک کنه.متشکرم.

 14. بنظرم فیلم متری شیش و نیم یکی از بهترین فیلم های این لیسته
  شروع فوق العادش و خط جذاب فیلم و بازی نوید محمد زاده و پیمان معادی همه و همه باعث شده یک فیلم عالی پدید بیاد

  1. سلام و احترام رستاک عزیز؛
   اصولا فیلم های کمدی پرفروش ترین های گیشه محسوب میشن اما متری شیش و نیم با اینکه غیرکمدی داشت اما موفق شد به یکی از فیلم های پرفروش سینما تبدیل بشه. اگر به این سبک فیلم با ژانر اجتماعی علاقه دارید فیلم ابلق، اید و یک روز و سرخپوست را حتما تماشا کنید.

 15. من بین این لیست فیلم مسخره باز رو دوست دارم
  عاشق این ژانر فیلمم

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   خوشحالیم که از این لیست رصایت داشتید. فیلم مسخره باز سبک خاصی داره و مورد پسند افراد خاصی هست. این فیلم چندین جایزه از جشنواره های مختلف هم کسب کرده.

 16. با عرض سلام و خسته نباشید لیست خوبی بود اما پس کارهای استاد پرویز پرستویی مثل بید مجنون کجاست؟

  1. سلام و احترام؛
   در بخش فیلم شماره 25 به آثار پرویز پرستویی همچون بید مجنون، بادیگارد و آزانس شیشه ای اشاره شده که برنده جایزه سیمرغ لورین شده اند. در آپدیت های بعدی حتما این فیلم های به صورت مجزا نیز مورد تحلیل و بررسی قرار خواهند گرفت ممنون از دقت نظر و توجهتان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا