بهترین

بهترین فیلم های سینمایی خارجی بر اساس واقعیت با ویدیو – آپدیت 1402

فیلم بر اساس واقعیت و تماشای بهترین فیلم های واقعی یکی از گزینه های محبوب برای علاقمندان دنیای فیلم و سریال است. ساخت فیلم های واقعی قطعا سختی های خاص خود را دارد. چراکه برای تولید فیلمهای بر اساس واقعیت ابتدا باید سرگذشت شخصیت ها را از منابع موثقی بررسی نمود سپس چهره پردازی و صحنه پردازی متناسب را پیاده کرد. قطعا روال ساخت فیلم های تاریخی بر اساس واقعیت با تولید یک فیلم واقعی جدید برابری نمی کند. فیلم های واقعی در دسته عجیب ترین فیلم های دنیا قرار می گیرند چرا که بهترین فیلم های واقعی همواره می توانند بیشترین تاثیر و فروش را در سینما داشته باشند. فیلم بر اساس واقعیت به حدی طرفدار دارد که در تیزرهای مربوط به معرفی فیلم حتما واژه فیلم بر اساس واقعیت یا Based on a true story نمایش داده می شود. فیلم های بر اساس واقعیت می توانند در ژانر های مختلفی ساخته شوند. فیلم های تاریخی بر اساس واقعیت عمدتا برای علاقه مندان به فیلم های تاریخی جذاب هستند. مخصوصا فیلم های تاریخی بر اساس واقعیت که در مورد جنگ جهانی دوم ساخته شده اند. بهترین فیلم های واقعی مثل پادشاه، لینکلن، غیرممکن، پیانیست و… فیلم هایی که شما را میخکوب میکند . اگر فیلم بر اساس واقعیت 127 ساعت را دیده باشید قطعا با ما هم نظر خواهید بود! در این سری از نقد و بررسی های میزبان فا مگ معرفی جدیدترین فیلم های خارجی واقعی را در دستور کار خود قرار دادیم. فیلم های تاریخی بر اساس واقعیت و همچنین فیلم های ماجراجویی بر اساس واقعیت که معرفی کردیم هم از نظر فنی و هم از نظر داستانی جزو جذاب ترین فیلم های تاریخ هالیوود نیز محسوب می شوند. قطعا در لیست معرفی جدیدترین فیلم های خارجی واقعی ممکن است فیلم هایی را از قلم انداخته باشیم. شما هم اگر بهترین فیلم های واقعی را در نظر دارید حتما در پایین همین مقاله آنها را با ما به اشتراک بگذارید.

بهترین فیلم ها بر اساس واقعیت تاریخ

فیلم بر اساس واقعیت

جذابیت بهترین فیلم های واقعی عمدتا در داستان های باورناپذیر آن هاست! عجیب ترین فیلم های دنیا معمولا جزو بهترین فیلم های واقعی هم محسوب می شوند. در این مقاله از میزبان فا مگ بهترین فیلم های 2000 به بعد و البته چند فیلم ماندگار قرن بیستم را نیز معرفی می کنیم.  سعی کرده ایم بهترین فیلم های واقعی که هم توسط تماشاگران و هم توسط منتقدین و کارشناسان سینما تحسین شده است را معرفی کنیم. به عنوان مثال غیرممکن، یونایتد 93، درس های فارسی، تک تیرانداز آمریکاییی، وحشی و… جزو فیلم هیجانی بر اساس واقعیت هستند همچنین اگر به فیلم های تاریخی بر اساس واقعیت علاقه دارید پیشنهاد می کنیم حتما فیلم معاون، پادشاه و سقوط را تماشا کنید.

بهترین فیلم های واقعی 

بهترین فیلم های واقعی باعث ایجاد این حس در مخاطب می شود که هر چیزی می بیند کاملا حقیقی است. از این رو دیدگاه های تخیلی در آن نیست. فیلم های بر اساس واقعیت جزو عجیب ترین فیلم های دنیا نیز محسوب می شوند. فیلم هایی که البته بیشتر جنبه داستانی و روایی آنها برای مخاطب مهم تر است. اما اگر تولیدکنندگان این قبیل آثار بتوانند  هنرهای فنی و سینمایی را به آن اضافه کنند قطعا جذابیت های آن ها بیشتر خواهد بود. در ادامه لیستی 30 تایی از بهترین فیلم های واقعی تاریخی، ترسناک، هیجانی و… را معرفی خواهیم کرد.

1- پاپ جنگیر The Popes Exorcist 2023

فیلم ترسناک بر اساس واقعیت

داستان از آنجایی شروع می شود که هنری توسط شیطانی قدرتمند تسخیر می شود و تنها کسی که می تواند این شیطان را از بدن هنری خارج کند کشیش معروف واتیکان، گابریل امورث است…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم پاپ جنگیر را میگه:

فیلم پاپ جنگیر در ژانری ترسناک و دلهره آور به روایت زندگی کشیش گابریا امورث که یک نویسنده، روزنامه نگار، کشیش و متخصص الهیات بوده پرداخته است. این فیلم داستان مهیج و واقعی از جن گیری هایی که خود این کشیش انجام داده و در زندگی نامه اش درج شده است را به تصویر می کشد.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا ایالات متحده 2023 ترسناک-دلهره آور 103 جولیوس ایوری اسکرین جمز

خلاصه: داستان از آنجایی شروع می شود که هنری به همراه مادر و خواهرش راهی سفر به کلیسایی قدیمی می شوند تا از آنجا دیدن کنند. هنری از سر کنجکاوی به تمامی طبقات این بنا سری می زند و در زمان نامناسب در مکانی ناامن قرار می گیرد و ناخواسته دریچه ای را از درون کلیسا برای آزادی نیرویی اهریمنی باز می کند و خودش را گرفتار تسخیر شیطانی عجیب و شکست ناپذیر می کند و حالا این کشیش امورث است که فقط می توان این نیروی اهریمنی را از هنری جدا کند چرا که این شیطان به دنبال خود این کشیش است…

بررسی فیلم  پاپ جنگیر 2023

داستانی که بر اساس واقعیت است و ترس بیننده را بیش از پیش بر می انگیزد و خود این ماجرا که گابریل امورث شخصیتی واقعی است، از درون ترسی عمیق بر دل بیننده می گذارد. بازی فوق العاده ی راسل کرو در نقش کشیش گابریل امورث مهر تاییدی بر جذابیت فیلم است. این فیلم به تازگی اکران شده و در بهترین جدول های دنیا مانند box office توانسته رتبه ی بالایی از نظر فروش داشته باشد و تا به امروز حدود 73 میلیون دلار فروش داشته است. جالب است که بدانید خانه ای که در ابتدای این فیلم دیده می شود، همان خانه ای است که در فیلم Goodfellas (رفقای خوب) در آن فیلم برداری انجام شده است و اتفاقاً رابرت دنیرو هم در آن نقش آفرینی کرده است.

فیلم ترسناک بر اساس واقعیت The Pope’s Exorcist

داستانی برگرفته از زندگی نویسنده و کشیش ایتالیایی به نام گابریا امورث که در طول زندگی خود بیش تر از 100.000 مورد جنگیری انجام داده است و در سال 1990 انجمن بین المللی جنگیران را تاسیس کرد و در سال 2014 این انجمن از طرف واتیکان به رسمیت شناخته شد و رسماً عمل جنگیری و وجود نیرو های ماوراء الطبیعه را به رسمیت شناختند. او سال ها لقب جنگیر اسقف نشین رم را به دوش می کشید.

بازیگران فیلم بر اساس واقعیت نقش توضیحات
راسل کرو گابریل امورث کشیشی که جنگیری انجام می دهد.
پیتر دسوزا هنری پسرک تسخیر شده
الکس اسو جولیا مادر هنری
لورل مارسدن امی خواهر هنری

فیلم های بر اساس واقعیت

 • جن گیری از امیلی رز The Exorcism of Emily Rose: داستان دختری که توسط نیروی اهریمنی تسخیر شده است و طبق واقعیتی که برای او اتفاق افتاده روایت می شود.
 • آنابل Annabelle: داستان عروسکی واقعی که تسخیر شده و حالا در قسمت های مختلف این سری از فیلم ها به نمایش گذاشته شده است.
 • احضار The Conjuring: داستانی واقعی از تسخیر توسط شیطانی قدرتمند که با روایتی درست از افرادی که خودشان این جنگیری را انجام می دادند ساخته شده است.

2- دادگاه شیکاگو هفت The Trial of the Chicago 7

فیلم تروریستی بر اساس واقعیت

سران گروهی از تشکل های دانشجویی معترض جنگ با ویتنام باید در دادگاه حاضر شوند. جرم آنها برنامه ریزی برای اغتشاش و ناامنی است.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم دادگاه شیکاگو 7 را میگه:

یکی از طولانی ترین جنگ های قرن اخیر جنگ آمریکا و ویتنام بود که از سال های 1955 تا 1975 طول کشید و دست مایه تولید و ساخت خیلی از فیلم های هالیوودی شده است. فیلم دادگاه شیکاگو هفت فیلمی است که جنگی محسوب نمی شود اما روایت گر اعتراض های دانشجویی به این جنگ است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2020 درام – حقوقی 130 آروم سورکین  نتفلیکس

خلاصه: 7 نفر از لیدرهای گروه ها و جنبش های دانشجویی در سال 1968 به جرم شورش و اقدام علیه امنیت ملی و ترتیب دادن اعتراضات دانشجویی دستگیر می شوند و در یک دادگاه ناصالح مجازات می شوند. در این دادگاه شرایط نژادپرستانه و البته حزبی به شدت بر روند قضاوت دادگاه تاثیرگذار است. اگر چه دو وکیل خبره سعی می کنند وکالت دانشجویان را بر عهده بگیرند اما به نظر حکم دادگاه از پیش نوشته شده است.

نقد فیلم محاکمه 7 شیکاگویی

از آنجاییکه در آن زمان سران کشور آمریکا تصمیم گرفتند که جنگ با ویتنام ادامه پیدا کند یک دادگاه فرمایشی برای آرام کردن اذهان عمومی و مخالفان برگزار می کنند تا نشان دهند این جوانان معترض در واقع یک مشت آشوب طلب و اغتشاشگر هستند. خیلی ها اعتقاد داشتند فیلم قابلیت سریال شدن را دارد. بازی خوب بازیگران و البته ماهیت جذاب داستان این فیلم بر اساس واقعیت را جذاب تر می کند. شخصیت باب سیل که رهبر حزب پلنگ های سیاه است به تنهایی می تواند دست مایه یک سریال چند فصلی باشد!

فیلم The Trial of the Chicago 7

بزرگترین ویژگی فیلم دادگاه شیکاگو هفت ملموس بودن آن است. فیلم واقعه ای در 50 سال پیش را روایت می کند. اما شما شرایط آن را به خوبی درک می کنید. همین الان نیز دادگاه های مربوط به اعتراضات انتخابات ریاست جمهوی آمریکا 2020 دست کمی از این دادگاه های فرمایشی مهد آزادی و دموکراسی ندارد!

بازیگران فیلم دادگاه شیکاگو هفت نقش توضیحات
مایکل کیتون مایکل کیتون رمزی دادستان کل ایالات متحده در جریان شورش ها
ساشا بارون کوهن ساچا بارون کوهن  آبی از لیدرهای گروه های معترض
جان کارول لینچ جان کارول لینچ  دیوید رهبر کمیته بسیج ملی برای پایان دادن به جنگ در ویتنام
یحیی عبدالمتین  یحیی عبدالمتین بابی سیل از اعضای بلند پایه حزب پلنگ سیاه

فیلم های تاریخی بر اساس واقعیت 

فیلم های زیر جزو بهترین فیلم های واقعی در تاریخ آمریکا هستند و شباهت زیادی با فیلم دادگاه شیکاگو هفت دارند که جزو بهترین فیلم های بر اساس واقعیت 2020 است که بسیار هم مورد توجه قرار گرفت.

 • آب های تیره Dark Waters: یک وکیل قصد دارد در مقابل یک شرکت که باعث مسمومیت و آلودگی هوا می شود، طرح شکایت کند.
 • چند مرد خوب A Few Good Men: دانیل باید در دادگاه از دو جوان بیگناه که در نیروی دریایی هستند رفع اتهام کند.
 • مارشال Marshall:  این فیلم بر اساس واقعیت است. یک وکیل آفریقایی تبار توانسته به عنوان قاضی فدرال فعال باشد اما این موضوع با چالش های بسیار زیادی برای او همراه است.

3- درس های فارسی Persian Lessons

فیلم های ترسناک بر اساس واقعیت

ژیل از ترس کشته شدن یا رفتن به اردوگاه های کار اجباری نازی ها، خودش را یک فارسی زبان معرفی می کند. به همین دلیل یکی از افسران نازی از ژیل می خواهد به او فارسی یاد بدهد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم درس های فارسی را میگه:

فیلم بر اساس واقعیت درس های فارسی یکی از جالب ترین و البته جذاب ترین فیلم هایی است که در مورد جنگ جهانی دوم ساخته شده است. این فیلم محصول کشور بلاروس است و همان سال به عنوان نماینده این کشور در مراسم های مختلف مانند برلین، کن، بفتا و گلدن گلوب و اسکار انتخاب شد. حالا چرا نام این فیلم درسهای فارسی است؟

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم بلاروس بلاروس 2020 درام – جنگی 127 وادیم پرلمان هایپ فیلم

خلاصه: ارتش آلمان توانسته بخش بزرگی از بلژیک را تصرف کند و مثل همیشه قصد دارد یهودیان را یا وارد کوره های آدم پزی کند یا به اردوگاه های کار اجباری ببرد تا در آنجا از فرط کار زیاد بمیرند. در این موقع یک جوان بلژیکی یهودی به نام ژیل برای این که جان سالم بدر ببرد، خود را یک ایرانی وانمود می کند. چرا که آلمانی ها ایرانیان را هم نژاد خود می دانند. او به آلمانی ها می گوید نامش رضا است. یک افسر نظامی آلمانی قصد دارد بعد از جنگ به ایران بیاید و در تهران زندگی کند. از این رو از رضا (یا همان ژیل) می خواهد تا به او فارسی یاد بدهد. ژیل که وارد مخمصه بزرگی شده و اصلا هم نمیداند فارسی چیست، باید درس های فارسی خودساخته ای به افسر نظامی بدهد.

نقد فیلم  درس های فارسی 2020

این فیلم بر اساس واقعیت است. البته باور آن هم خیلی سخت است گاهی باور واقعیت از افسانه هم سخت تر است! اما به نظر دخل و تصرفاتی در فیلم صورت گرفته است. در این فیلم بر اساس واقعیت بیش از 600 کلمه جدید فارسی توسط رضا ایجاد می شود! فیلم درس های فارسی خیلی سوتی دارد. در یک جا رضا دارد فارسی را از چپ به راست می نویسد! این فیلم بر اساس واقعیت به خاطر این که اکثر سازندگان آن بلاروسی نبودند و بیشتر از کشور روسیه بودند در اسکار رد صلاحیت شد.

فیلم ترسناک بر اساس واقعیت Persian Lessons

عنصر جذاب این فیلم بر اساس واقعیت اضطراب است. اضطرابی بسیار زیاد که از چهره ژیل مشخص است. آنچه در این فیلم وجود دارد تلفیق هنرمندانه ای از خنده و اشک و البته سرکار گذاشتن است! در ضمن حماقت سربازها و افسران آلمانی نیز باورپذیر نیست! با این حساب این فیلم جزو فیلم های تاریخی واقعی است که داستانی جذاب دارد.

بازیگران فیلم بر اساس واقعیت نقش توضیحات
ناهوئل پرز بیسکایارت  ناهوئل پرز بیسکایارت ژیل شهروندی بلژیکی که خود را ایرانی جا می زند.
لارس ایدینگر لارس ایدینگر کلاوس کخ  افسر نازی ها
جوناس نای جوناس نای مکس سرباز آلمانی
دیوید شوتر دیوید شوتر پل  دوست ژیل

فیلم های بر اساس واقعیت 

این فیلم ها نیز بهترین فیلم های واقعی محسوب می شوند که داستانی در زمینه جنگ جهانی دوم دارند. فیلم درس های فارسی در زمره فیلم های تاثیر گذار با داستانی واقعی محسوب می شود.

 • کتاب دزد The Book Thief: یک دختر در بحبوحه جنگ جهانی دوم کتاب های مختلفی را می دزدد و آنها را به افرادی می دهد که نیاز دارند!
 • پسری در پیژامه راه راه The Boy in the Striped Pyjamas: این فیلم بر اساس واقعیت است. یک بچه آلمانی با پسری یهودی که در اردو گاه های کار اجباری هستند دوست می شود. اما دوستی آنها پایان خوشی ندارد.
 • اقیانوس آرام The Pacific: این سریال داستان جنگ های آمریکا و ژاپن را روایت می کند. این سریال جزو سریال هایی است که بر اساس واقعیت ساخته شده اند.

4- سرزمین خانه به دوش ها Nomadland

 فیلم های بر اساس واقعیت و عاشقانه

فرن به دلیل مشکلات مالی قصد دارد زندگی به سبک جدیدی را تجربه کند. او دل به جاده می زند و زندگی در ون را آغاز می کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم سرزمین خانه به دوش ها را میگه:

سبک زندگی شهری و مخارج بالای آن سبب شده است تا خیلی از افراد در آمریکا نوعی زندگی جاده ای را تجربه کنند. در این سبک از زندگی، فرد همه دار و ندار خود را در یک ماشین (مثلا ون) می گذارد. با این کار اجاره خانه و … هم ندارد. سبک زندگی جاده ای که در آمریکا رواج زیادی دارد دستمایه ساخت یک فیلم بی نظیر از کارگردانی چینی شده است که سرزمین خانه به دوش ها یا سرزمین آواره ها نام دارد.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2020 درام – وسترن 108 کلوئی ژائو های وی من فیملز

خلاصه: فرن پس از مرگ شوهرش و از دست دادن کار خود روشی جدید در زندگی اش پیش می گیرد. او یک ون می خرد و با سفر در جاده به تنهایی زندگی خود را پیش می برد. او سعی می کند با شغل های فصلی و کوتاه مدت امرار معاش کند. او در یک گردهمایی که برای بیخانمان ها است شرکت می کند و در آنجا با افرادی مانند سوانکی و دیو آشنا می شوند. آنها به فرن می گویند که باید برای تحمل شرایط سخت بی خانمانی مهارت های زیادی را یاد بگیرد.

حقایقی در مورد فیلم سرزمین خانه به دوش ها

به جز خود فرانسیس مک دورمند و دیوید استراثیرن، بقیه بازیگرانی که در این فیلم نقش بی خانمان ها را بازی می‌ کنند، مردم محلی و بی خانمانها هستند و نام واقعی آنها برای شخصیت‌ هایشان ذکر می شود. فرانسس مک دورمند به حدی در این نقش خوب ظاهر شد که یکی از افرادی که نیاز به استخدام کارگر در منطقه بی خانمانها را داشت، به او پیشنهاد داد به عنوان کارگر برایش کار کند. البته او نمی دانست مک دورمند کیست! فرانسس مک دورمند 5 ماه در ون ماند و بیشتر ایالت های مرکزی آمریکا را با ماشین طی کرد تا شرایط فیلم بر اساس واقعیت نومدلند را درک کند.

آیا فیلم Nomadland یا سرزمین اواره ها ارزش دیدن دارد؟

این فیلم بر اساس واقعیت و خوش ساخت جاده ای موقعیت های مکانی زیبایی برای شما فراهم می کند تا بیش از پیش با این سبک مدرن زندگی آشنا شوید. این که یک زن در آستانه 60 سالگی خانه و کاشانه خود را بفروشد و دل به جاده بزند و زندگی به سبک عشایر با تمی مدرن و با ماشین را تجربه کند قطعا داستان جذابی است. پیشنهاد می کنیم این فیلم واقعی را حتما ببینید.

بازیگران فیلم سرزمین خانه به دوش ها نقش توضیحات
فرانسس مک دورمند فرانسس مک دورمند فرن شخصیت اصلی داستان
دیوید استراثارن دیوید استراثیرن  دیو  بی خانمانی که بیمار است و فرن او را به بیمارستان می رساند.
 لیندا می لیندا می  لیندا دوست و همکار فرن
 سوانکی  شارلین سوانکی سوانکی  بی خانمان

فیلم هایی که بر اساس واقعیت ساخته شده اند 

فیلم های زیر نیز جزو بهترین فیلم های واقعی هستند که در سال های اخیر اکران شده اند. نومدلند جزو فیلم هیجانی بر اساس واقعیت است.

 • وندی و لوسی Wendy and Lucy: یک زن به تنهایی و به همراه سگش راه آلاسکا را در پیش می گیرد اما پایان این ماجراجویی برای او بسیار سخت خواهد بود.
 • لند Land: یک زن تنها قصد دارد به دور از مردم و در خارج از شهر زندگی جدیدی را برای خود آغاز کند اما با مشکلات متعددی مواجه می شود.
 • جاده آسفالت دو طرفه Two-Lane Blacktop: یک راننده و مکانیک با ماشین خودشان به ایالت های جنوبی سفر کرده و دیگر ماشین ها را به مسابقات خیابانی دعوت می کنند. هدف آنها این است که با این کارها امرار معاش کنند.

5- فیلم 1917

بهترین فیلم های جنگی بر اساس واقعیت

دو سرباز انگلیسی باید یک پیام محرمانه بسیار مهم را به فرمانده ای در خط مقدم جنگ با نازی ها برسانند. اگر آنها نتوانند این خبر را به خط مقدم برسانند یک گردان انگلیسی در دام نازی ها می افتند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم جنگی واقعی 1917 را میگه:

اگر بخواهیم چند فیلم براساس واقعیت در مورد جنگ جهانی اول نام ببریم قطعا یکی از آنها فیلم 1917 است که سم مندس کارگردان بزرگ هالیوود آن را ساخته است. این فیلم روایتگر تلاش یک سرباز وظیفه شناس برای رساندن پیامی مهم به یک فرمانده است. فیلم 1917 از جمله فیلم های بر اساس واقعیت 2019 است که توانست جوایز زیادی را هم کسب کند.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2019 درام – جنگی 119 سم مندس دریم ورکس

خلاصه: سرجوخه شوفیلد و سرجوخه بلیک ماموریت دارند تا به هر شکل ممکن خود را به یک گردان 1600 نفری برسانند و پیامی محرمانه را به کلنل مکنزی بدهند. آنها از محتوای این پیام آگاهند. گردان کلنل مکنزی در یک کمین است و اگر عملیاتی را انجام دهد همه 1600 نفر گردانش کشته می شوند. اما بزرگترین کاری که باید این سربازهای جوان انجام دهند این است که با پای پیاده و در شرایطی بسار سخت و البته خطرناک، خود را به کلنل مکنزی برسانند.

فیلم 1917 بر اساس واقعیت

این فیلم در سه بخش جایزه اسکار بهترین جلوه های بصری، بهترین صداگذاری و بهترین فیلمبرداری را از آن خود کرد. همچنین در بفتا و گلدن گلوب نیز درخشید. این فیلم سینمایی واقعی اگرچه پرهزینه بود اما توانست فروش خوبی در گیشه نیز داشته باشد. این فیلم در واقع برهه ای از جنگ جهانی اول را نشان می دهد که به جنگ های زمین گل آلود معروف هستند. در کل این فیلم، یکی از بهترین فیلم هایی است که بر اساس واقعیت و در ژانر جنگ ساخته شده است. حقیقتا فیلم به سبک بازی Call of Duty دوزخ را جلوی چشم مخاطب می آورد!

نقد و بررسی فیلم 1917

دیالوگ امید چیز خطرناکی است را در فیلم رستگاری در شاوشنگ هم دیده بودیم! در این فیلم بر اساس واقعیت و برای استفاده نکردن از جلوه های ویژه، سم مندس (کارگردان این اثر) درخواست کرد که واقعا خندق های بزرگی ساخته شود. از این رو همه خندق ها کاملا واقعی هستند. اگر دقت کنید فیلم به صورت شناور تصویربرداری شده است. علت آن هم این است که فیلم بردار روی یک موتور سیکلت است.

بازیگران فیلم 1917 نقش توضیحات
جرج مک کی جرج مک کی سرجوخه شوفیلد شخصیت اصلی داستان، یک سرباز انگلیسی
دین چارلس چپمن دین چارلس چپمن سرجوخه بلیک  همرزم سرجوخه شوفیلد
مارک استرانگ مارک استرانگ کاپیتان اسمیت  فرمانده نظامی انگلیسی
ریچارد مدن ریچارد مدن جوزف بلیک  برادر سرجوخه بلیک

فیلم های جنگی براساس واقعیت

فیلم های جنگی زیر جزو بهترین فیلم های واقعی به شمار می آیند. 1917 نیز در زمره فیلم هایی است که شما را میخکوب میکند.

the Irishman

6- مرد ایرلندی the Irishman 2019

بهترین فیلم ها با موضوع واقعی و بازی ربرت دنیرو

داستان از سرگذشت و زندگی فرانک شیرن قاتلی که فقط یک راننده کامیون بود و طی حوادثی که برایش رخ داد به آن قاتل تبدیل شد…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم مرد ایرلندی را میگه:

داستانی جنایی به کارگردانی مارتین اسکورسیزی که داستانی واقعی از بیوگرافی فردی را به نمایش گذاشته است که نقش او را رابرت دنیرو بازی می کند. پروژه ی ساخت این فیلم از سال 2014 کلید خورد و در سال 2017 فیلم برداری آن اغاز شد و سال 2019 به نمایش درآمد.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا ایالات متحده 2019 جنایی-بیوگرافی 209 مارتین اسکورسیزی اس‌تی‌اکس اینترتینمنت

خلاصه: داستان از آنجایی شروع می شود که فردی به نام فرانک شیرن که در خانه ی سالمندان به سر می برد گذشته ای عجیب در دنیایی پر از جنایت دارد. او که راننده کامیونی ساده بیشتر نبود و به خانواده ی راسل گوشت می فروخت، به همراه راسل با گروهک های مافیا ارتباط برقرار می کند و با بیشتر شدن این ارتباط قدرت و خشم درونی او نیز بیشتر می شود در نهایت او یک قاتل قرار دادی می شود…

نقد و حواشی فیلم مرد ایرلندی 2019

پس از پایان فیلم برداری، مارتین اسکوسیزی برای جلوه های ویژه و هزینه ی جوان سازی کامپیوتری رابرت دنیرو در این فیلم بسیار خرج کرد و در نهایت بودجه ی استفاده شده در این فیلم 159 میلون دلار برآورد شد که در زمان فروش این فیلم جبران شد و این فیلم را به یکی از پر خرج ترین فیلم های مارتین اسکورسیزی تبدیل کرد. بسیار جالب است که بدانید جو پشی قصد بازنشستگی داشت و دیگر نمی خواست در هیچ فیلمی نقش آفرینی کند اما با صحبت مارتین اسکورسیزی راضی به این کار شد و نقش راسل بوفالینو  را بازی کرد.

فیلم جنایی بر اساس واقعیت The Irishman

داستانی واقعی از زندگی شخصی به نام فرانک شیرن که از مقامات سندیکای کارگر در آمریکا بوده است و اما ارتباطی با خانواده ی مافیای راسل بوفالینو گرفته بود و به سرعت جزئی از این خانواده ی تبهکار شد و در جرم و جنایت غرق شد. این فیلم داستان گذشته ی این آدم را به تصویر کشیده است و نقش او در قتل و ناپدید شدن راسل بوفالینو را به نمایش گذاشته است.

بازیگران فیلم بر اساس واقعیت نقش توضیحات
رابرت دنیرو فرانک شیرن راننده ای که حالا در خانه ی سالمندان است.
آل پاچینو جیمی هوفا کسی که فرانک براش کار می کرد.
جو پشی راسل بوفالینو کسی که فرانک از طریق او با تبهکاران ارتباط می گرفت.
هاروی کایتل آنجلو برونو رئیس خانواده ی مافیا

فیلم های بر اساس واقعیت

 • رفقای خوب Goodfellas: داستانی واقعی از رفقایی که گنگستر هستند و ماجراهای جنایی اطراف آنها و رفاقت بی حد و مرز این رفقا…
 • هیولاها Monsters: داستان قاتل زنچیره ای به نام جفری دامر که یک قاتل آدم خوار بود.
 • صدای آزادی Sound of Freedom: داستان واقعی یک نیروی پلیس سابق که حالا می خواهد کودکانی را از دست قاچاقچیان انسان نجات دهد.

7- فقط رحمت Just Mercy

فیلم های بر اساس واقعیت جدید

برایان قصد دارد از علم و دانش حقوقی خود به نفع سیاهپوستانی استفاده کند که در جنوب آمریکا با ناعدالتی به محکومیت های سنگین دچار می شوند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم فقط رحمت را میگه:

برایان استیونسون یکی از وکلای مشهور آمریکایی است که به ماندلای آمریکا معروف شده است. او کتاب خاطراتش را نوشته و دنیل کرتون کارگردان جوان هالیوود با اقتباس از این کتاب یکی از فیلم های تحسین شده سال 2020 را ساخت.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2020 درام – جنایی 136 دنیل کرتون برادران وارنر

خلاصه: برایان استیونسون یک فارغ التحصیل وکالت است که قصد دارد به ایالت آلابانما برود و از سیاهپوستان در مقابل رای های نژادپرستانه قاضیان سفید پوست حمایت کند. او اعتقاد دارد محکومت هایی که برای سیاهپوستان در نظر گرفته می شود بسیار ناعادلانه و سنگین تر از جرمی است که مرتکب شده اند. در همین حین وقتی متوجه می شود قرار است والتر مک میلیان به شدیدترین شکل ممکن (اعدام به وسیله صندلی الکتریکی) مجازات شود، تصمیم میگیرد وکالت او را بر عهده بگیرد. اما متوجه می شود فساد سازمان یافته در نهادهای قضایی آمریکا حاکم است.

جنبه تاریخی فیلم فقط رحمت

این داستان مربوط به اواخر دهه 80 میلادی است. اما هنوز هم رای های ناعادلانه نسبت به سیاهپوستان و اقلیت های شرقی و مسلمان در آمریکا وجود دارد. اما آنچه سبب شد نام برایان استیونسون سر زبان ها بیفتد تلاش های او برای ایجاد عدالت در جایی بود که به نظر نژادپرستی و خشونت موج می زد. او می توانست در واشینگتن و یا نیویورک زندگی کند و قطعا درآمد بسیار خوبی داشته باشد. اما برای کمک به جامعه سیاهپوست در جنوب آمریکا روانه آنجا شد. در جریان کشته شدن جورج فلوید در آمریکا این فیلم دوباره و به صورت رایگان اکران شد.

نقد فیلم Just Mercy عفو عادلانه

ساختار فنی و هنری فیلم کمی کلیشه ای است. از همان ابتدا مشخص است که دادگاه برای یک قاتل سیاهپوست چه حکمی صادر می کند. اما منظور سازندگان فیلم اهمیت به جامعه اقلیت در آمریکا است تا عنصر درام و هیجان… البته اقلیت هایی که در حال حاضر اکثریت جمعیت آمریکا محسوب می شوند! (75 درصد جمعیت آمریکا مهاجر و غیر آمریکایی است). با این حساب فیلم فقط رحمت جزو فیلم های بر اساس واقعیت 2020 است که بسیار تحسین شد.

بازیگران فیلم فقط رحمت نقش توضیحات
مایکل بی جردن مایکل بی جوردن  برایان استیونسون حقوقدان و فعال حوزه عدالت اجتماعی که این فیلم براساس خاطرات او از دوران وکالتش ساخته شده.
جیمی فاکس جیمی فاکس والتر مک میلیان یک کارگر ساده که متهم به قتل عمد می شود.
بری لارسون بری لارسون  ایوا همکار برایان
تیم بلیک نیلسن  تیم بلیک نیلسن  رالف پلیسی که علیه والتر شهادت دروغ می دهد.

فیلم هایی که شما را میخکوب میکند 

فیلم های زیر با محوریت حقوقی و درام جزو بهترین فیلم های واقعی چند سال اخیر به شمار می آیند.

 • نفرتی که تو می کاری The Hate U Give: استار شاهد کشته شدن دوستش به دست یک پلیس است. او می خواهد هر طور شده پلیس را به دادگاه بکشاند.
 • محکومیت Conviction: برادر سم متهم به قتل است. او قصد دارد به سرعت تحصیلات حقوقی را طی کند تا بتواند برادرش را نجات دهد.
 • محاکمه با آتش Trial by Fire: یک مادر به اتهام قتل سه فرزندش در زندان است. اما مدارکی وجود دارد که ممکن است اثبات کنند که او بی گناه بوده است.

8- پادشاه The King

بهترین فیلم ها درمورد وقایع طبیعی

شاهزاده جوان باید به مسند قدرت بنشیند و انگلیس را اداره کند. او با چالش های بسیاری از جمله خیانت درباریان مواجه است…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم پادشاه را میگه:

تاریخ خانواده های سلطنتی نیز به نوبه خود جذاب است. در همه حکومت های تمامیت خواه سلطنتی شاهد نزاع ها و خیانت های اعضای یک خانواده به هم بوده ایم. فیلم شاه براساس واقعیت های تاریخی روایتگر اتفاقاتی است که برای شاه جوان انگلیس (هنری پنجم) اتفاق افتاده است. این فیلم جزو فیلم های تاثیر گذار با داستانی واقعی محسوب می شود.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2019 درام – تاریخی 140 دیوید مشو نتفلیکس

خلاصه: هال (یا هنری پنجم) شاهزاده ای سرکش است که به کاخ و زندگی به سبک سلطنتی پشت کرده و به میان مردم می رود و به سبک آنها زندگی می کند. پدرش هنری چهارم می میرد و حالا او چون وارث تاج و تخت انگلیس است به عنوان شاه جدید انگلیس باید چالش های مختلف پیش روی خود را حل کند. سیاست ها و خیانت های مستمر در قصر، جنگی که در واقع میراث پدرش است و او باید آن را به سرانجام برساند، زندگی شخصی خودش و دیگر چالش ها روی سر هال هوار شده اند!

پادشاه از بهترین فیلم های بر اساس واقعیت 2019 

فیلم بر اساس واقعیت ساخته شده و همه شخصیت ها حقیقی هستند. به جز شخصت فلاستف که در واقع شخصیتی خیالی و ساخته شده از رمان های ویلیام شکسپیر است. در یکی از صحنه ها که هال باید با لوئیس شاهزاده فرانسوی بجنگد، هم توسط بدلکار و هم توسط خود رابرت پتینسون فیلم برداری شد. اما کارگردان سکانس خود رابرت پتینسون را پذیرفت. جالب است بدانید که نام دقیق شخصیت اصلی داستان Timothée Hal Chalamet است. یعنی هال نام میانی او است! شاه جزو فیلم های تاریخی بر اساس واقعیت است که به تاریخ انگلستان پرداخته است.

بررسی فیلم واقعی The King 

نقش آفرینی های بازیگران بسیار خوب و زیبا است. تیموتی شالامه با وجود سن کم و تجربه اندکی که دارد به خوبی توانسته نقش یک شاه جوان را بازی کند. از طرفی جوئل ادجرتون نیز یکی از خاطره انگیزترین نقش های خود را بازی کرده است. این فیلم بر اساس واقعیت برای دوستداران سریال بازی تاج و تخت نیز بسیار زیبا و دلنشین خواهد بود. چرا که آنها را به فضا و اتمسفر آن سریال می برد.

بازیگران فیلم بر اساس واقعیت شاه نقش توضیحات
تیمونی شالامت  تیموتی شالامه  هال  پسر ارشد شاه انگلیس
بن مندلسون بن مندلسون  هنری چهارم  شاه انگیس
جرج ادگرتون جوئل ادجرتون فلاستف از همراهان و نزدیکان هال
رابرت پیتنسن رابرت پتینسون  لوئیس دوفین شاهزاده فرانسوی

فیلم های براساس واقعیت تاریخی

در اینجا سه تا از بهترین فیلم های واقعی را نام می بریم که در حال و هوای قرون وسطی هستند.

 • پادشاه یاغی Outlaw King: رابرت یکم، پادشاه اسکاتلند باید ارتش خود را برای مقابله با انگلیسی ها آماده کند اما این کار نیاز به از سر راه برداشتن خبرچین ها و جاسوسان دارد.
 • شاه هنری پنجم انگلیس Henry V: شاه انگلیس توسط شاه فرانسه مورد توهین قرار گرفته است. به همین دلیل هنری پنجم می خواهد به فرانسه حمله کند!
 • الیزابت عصر طلایی Elizabeth The Golden Age: این فیلم بر اساس واقعیت در مورد دوران تنش بین اسپانیا و انگلیس در اواخر قرن 16 میلادی است.

9- کتاب سبز Green Book

بهترین فیلم ها بر اساس واقعیت تاریخ

این فیلم بر اساس واقعیت داستان تور بزرگ دان شرلی خواننده و موسیقی دان آمریکایی است. او در این سفر محافظ و راننده ای به نام تونی را به همراه دارد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم کتاب سبز را میگه:

فیلم بر اساس واقعیت مسیر سبز یک درام موزیکال جذاب و زیبا است که می خواهد بین نژادهای مختلف یک همدلی ایجاد کند. این فیلم جزو بهترین فیلم های واقعی است که در چند سال اخیر در هالیوود ساخته شده است. فیلمی که در مورد یک بانسر (محافظ شخصی یا بادیگارد-راننده) و سفر او به همراه یک موسیقیدان به جنوب کشور آمریکا است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2018 کمدی – درام 130 پیتر فارلی دریم ورکس

خلاصه: داستان این فیلم در مورد شخصیتی به نام تونی است. او پس از اینکه بیکار می شود، به عنوان محافظ و راننده برای یکی از موسیقیدانان سیاهپوست یعنی دان شرلی فعالیت می کند. دان قصد دارد یک تور بزرگ در ایالت های جنوبی آمریکا برگزار کند. از این رو می خواهد تونی در این سفر او را همراهی کند. تونی در این سفر با سبک و فرهنگ سیاهپوستان آشنا می شود و دوستی عمیق بین او و دان شکل میگیرد.

نگاهی به فیلم کتاب سبز

دان شرلی یکی از بزرگترین و با استعداد ترین آهنگسازان در سبک جاز بود. البته به دلیل اینکه شرلی بیشتر از موسیقی تلفیقی استفاده می کرد خیلی نمی توان او را پیر و سبک خاصی در موسیقی دانست، اما کلیت آهنگ های او همانند سبک جاز بود. خیلی ها اعتقاد داشتند او به صورت غیر استاندارد اما خلاقانه قطعات خود را می نوازد. این فیلم بر اساس واقعیت در واقع تور بزرگ او در سال 1962 در جنوب آمریکا را به نمایش می گذارد. بیشتر مردم جنوب آمریکا علاقه مند به سبک جاز، بلوز و کانتری هستند.

نقد فیلم Green Book

این فیلم اگر چه داستانی جذاب دارد اما سوتی های زیادی هم دارد! مثلا زمان داستان در دهه 60 میلادی است. در حالی که در یک سکانس هر دو شخصیت اصلی فیلم مرغ کنتاکی می خورند. مرغ کنتاکی در سال 1972 معرفی شد. یا مثلا در یک صحنه قطاری را مشاهده می کنیم که خیلی نسبت به دهه 60 میلادی پیشرفته تر است. با این حال فیلم از لحاظ روایی و داستانی بسیار جذاب است و توانست در سه بخش بهترین بازیگر مکمل مرد، بهترین فیلم غیر اقتباسی و بهترین فیلم جایزه گلدن گلوب و اسکار را ببرد.

بازیگران فیلم کتاب سبز نقش توضیحات
ویگو مورتنسن   ویگو مورتنسن  تونی لیپ  راننده و محافظ شخصی
سپاستین منیسکالکو سپاستین منیسکالکو  جانی  برادر زن تونی
ماهرشالا علی ماهر شالا علی  دان شرلی  موسیقیدان برجسته دهه 60 میلادی
دیمیتر مارینوف دیمیتر مارینوف  اولگ یکی از نوازندگان گروه دان شرلی

 فیلم های مشابه با فیلم کتاب سبز

فیلم های زیر نیز فیلم هایی هستند که به فیلم کتاب سبز شباهت دارند. این فیلم ها جزو بهترین فیلم های واقعی هستند.

 • رانندگی برای خانم دیزی Driving Miss Daisy: یک راننده برای خانم دیزی استخدام شده است. خانم دیزی خیلی سخت گیر است و این راننده باید توانایی های خود را اثبات کند.
 • بانکدار The Banke: برنارد گرت و جو موریس قصد ایجاد یک کسب و کار دارند. اما به خاطر شرایط نژادی باید یک سفید پوست را به عنوان مسئول شرکت انتخاب کنند.
 • سلما Selma: این فیلم بر اساس واقعیت تلاش های دکتر مارتین لوتر کینگ در جریان مبارزات مدنی دهه 60 میلادی را به تصویر می کشد.

10- اگه می تونی منو بگیر Catch Me If You Can

فیلم های تاثیر گذار با داستانی واقعی

فرانک ابگنیل جونیور یک جوان جاعل و کلاهبردار است که توانسته با استفاده از شیادی و دروغ خود را دکتر، خلبان و البته وکیل معرفی کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم اگه میتونی منو بگیر خارجی را میگه:

دوباره به استیون اسپیلبرگ رسیدیم. این بار یکی از جالب ترین داستان های کشور آمریکا به دست اسپیلبرگ تبدیل به فیلمی جذاب شده است. این فیلم بر پایه داستان واقعی زندگی فردی به نام فرانک ابگنیل جونیور یکی از جاعلان تقریبا موفق فرانسوی تبار است!

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2002 جنایی – درام 141 استیون اسپیلبرگ دریم ورکس

خلاصه: فرانگ ابگنیل جونیور یک کلاهبردار نابغه و البته بسیار جوان است که در کار جعل اسکناس بوده و از این طریق توانسته ثروت بسیار زیادی به دست بیاورد. یکی از ویژگی های حیرت آور او این است که می تواند به اشکال مختلف از دست مامورین فرار کند و دم به تله ندهد! او به قدری در جعل اسناد و چک ماهر است که هیچ بانکی تا به حال این موضوع را نفمیهده است. کارل هانرتی یک مامور حرفه ای FBI است که هر چقدر تلاش می کند نمی تواند فرانک را دستیگر کند. اما با خود عهد می بندد که اگر فرانک را دستگیر کرد به جای کشتن، او را اصلاح کند.

فکت های فیلم اگه می تونی منو بگیر

استیون اسپیلبرگ هیچ وقت فکر نمی کرد یکی مثل تام هنکس که در آن زمان اوج دوران بازیگری اش بود نقش دوم را بازی کند. اما تام هنکس به استیون اسپیلبرگ گفت اتفاقا دوست داشته نقش مکمل را بازی کند. در یکی از سکانس های پایانی تام هنکس روی تخته سیاه چیزی می نویسد. اگر خوب دقت کنید در پایین تخته سیاه عبارت (چهارمین پروژه استیون و تام) نوشته شده است. استیون اسپیلبرگ و تام هنکس در سه فیلم قبلیشان (جو در مقایل آتشفشان، نجات سرباز رایان، گروه برادران) با همدیگر همکاری کرده بودند.

فیلم سینمایی Catch Me If You Can

جالب است بدانید این کلاهبردار نابغه پس از پایان محکومیت خود وارد FBI شد و به عنوان کارشناس تشخیص چک های تقلبی و جعلی مشغول شده است. از ابتدای فیلم مشخص است که در انتها فرانک توسط کارل دستگیر می شود. پس داستان فیلم خیلی مد نظر اسپیلبرگ نیست. مهم شخصیت پردازی و البته هنر کارگردانی اوست.

بازیگران فیلم اگه می تونی منو بگیر  نقش توضیحات
تام هنکس تام هنکس کارل هنراتی  مامور FBI
لئوناردو دیکاپریو لئوناردو دی کاپریو فرانک ابگنیل حونیور  خلبان، دکتر و وکیل قلابی!
کریستوفر والکن   کریستوفر واکن  آقای ابگنیل  پدر فرانک
ایمی ادامز آیمی ادامز برندا  پرستار بیمارستان

عجیب ترین فیلم های دنیا

فیلم های زیر جزو بهترین فیلم های 2000 به بعد محسوب می شوند.

 • گرگ وال استریت The Wolf of Wall Street: جوردن بلفورت با ایجاد شرکت های صوری قصد دارد روی پول شویی و کلاهبرداری های خود سرپوش بگذارد. اما FBI به او مشکوک می شود.
 • یازده یار اوشن Ocean’s Eleven: دنی به همراه 10 نفر از دوستان خلافکار خود تصمیم دارند به سه کازینو دستبرد بزنند. آنها برای این دزدی نقشه های زیادی کشیده اند.
 • سگ های جنگی War Dog: دو دوست سعی دارند با کلاهبرداری کسب و کار خود را ایجاد کنند. آنها قصد دارند از این طریق در مناقصه های دولتی شرکت کنند.

11- معاون Vice

 بهترین فیلم ها درمورد وقایع طبیعی

این فیلم بر اساس واقعیت داستان زندگی سیاسی دیک چنی معاون ریاست جمهوری آمریکا در دو برهه زمانی را روایت می کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم معاون را میگه:

معمولا فیلم های سیاسی در هالیوود آن طور که باید و شاید تماشاگران را راضی نمی کنند. اما این بار در معاون زندگی نامه دیک چنی معاون رئیس جمهور آمریکا را در دو برهه زمانی مهم می بینیم. فیلمی که توانست تحسین منتقدین را به همراه داشته باشد.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2018 درام – سیاسی 132 آدام مک کی آناپیورنا پیکچرز

خلاصه: جورج بوش فرماندار تگزاس قصد دارد تا دیک چنی را به عنوان معاون خود در کارزار انتخاباتی سال 2000 انتخاب کند. او به نزد دیک چنی می رود از او می خواهد تا این پیشنهاد را قبول کند. دیک چنی قبلا رئیس کارکنان کاخ سفید، عضو مجلس نمایندگان و و وزیر دفاع بوده است. دیک چنی این پیشنهاد را می پذیرد. بوش پسر در انتخابات رئیس جمهور می شود و دیک چنی فعالیت های خود را برای تغییر خیلی از اتفافاتی که در دوره بیل کلینتون افتاده است آغاز می کند.

حقایق خواندنی فیلم معاون 2018

کریستین بیل برای آن که اندامی مانند دیک چنی داشته باشد نیاز به افزایش وزن قابل توجهی داشت. به همین دلیل از یک متخصص تغذیه استفاده کرد. تا به حال او برای فیلم های مختلف 2 بار به شدت لاغر و دو بار به اندازه کافی چاق شده است! آدام مک کی قصد داشت بیشتر از مسائل سیاسی، به بعد شخصیتی دیک چنی بپردازد اما به قول خودش نتوانست این کار را انجام دهد و ناگزیر بود خیلی از مباحث سیاسی را نیز در فیلمش بگنجاند. ایوانکا ترامپ و جرد کوشنر، دختر و داماد (و مشاوران کاخ سفید) دونالد ترامپ، قصد داشتند که در این فیلم بازی کنند. حتی برای آنها دیالوگ هم تعریف شده بود. اما به دلیل نامشخصی در میانه راه از حضور در این فیلم بر اساس واقعیت انصراف دادند.

جوایز فیلم Vice

فیلم بهترین گریم اسکار را برنده شد. در 7 بخش دیگر هم نامزد شده بود. کریستین بیل به خاطر بازی در این فیلم جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد گلدن گلوب را نیز کسب کرد. دیک چنی یکی از اصلی ترین موافقان حمله نظامی به ایران بود و اعتقاد داشت پس از افغانستان و عراق، هدف سوم آمریکا باید کشور ایران باشد.

بازیگران فیلم معاون نقش توضیحات
کریستین بیل کریستین بیل  دیک چنی  معاون رئیس جمهوری آمریکا
سم راکول سم راکول جورج بوش رئیس جمهور آمریکا در سال های 2001 تا 2009
آلسون پیل آلسون پیل  ماری  دختر دیک چنی
لیلی راب لیلی راب لیز  خواهر ماری

بهترین فیلم های سیاسی براساس واقعیت 

فیلم های زیر فیلم های سیاسی هسند که بر اساس واقعیت ترسیم شده اند.

 • سرسخت Irresistible: یک استراتژیست از حزب دموکرات قصد دارد به صورت غر قانونی و با لابی یکی از دوستان خود را در یک شهر کوچک به عنوان شهردار معرفی کند.
 • به آنها جهنم بده، هری Give ’em Hell, Harry: این فیلم بر اساس واقعیت زندگینامه هری ترومن رئیس جمهور آمریکا در سال های 1945 تا 1949 را نشان می دهد.
 • جنگ چارلی ویلسون Charlie Wilson’s War: چارلی ویلسون نماینده کنگره آمریکا است. او قصد دارد در افغانستان با شورشی های افغانستانی همکاری کند تا در مقابل شوروی بایستند.

12- شناور Adrift

بهترین فیلم های انگیزشی بر اساس واقعیت

تامی و ریچارد که برای سفری تفریحی با یک قایق کوچک به دریا رفته اند، دچار طوفان می شوند. آنها باید راهی برای برگشت پیدا کنند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم واقعی شناور را میگه:

سال 1983 در اقیانوس اطلس اتفاقی افتاد که الهام بخش نوشتن کتاب به نام آسمان قرمز در سوگواری شد. داستانی واقعی دربارهٔ عشق، از دست دادن و نجات در دریا اثری از تامی اولدهام و ساسی مگیهارت. این فیلم بر اساس واقعیت با ترجمه سرگردان نیز معروف است. بالتاسار کورماکور یکی از کارگردان صاحب سبک ایسلندی و البته جهان است که عمده فیلم های او موضوع بقا در شرایط سخت را مطرح می کند. فیلم های عمق و اورست نیز در ژانر بقا توسط او ساخته شده اند. در کل می توان گفت این فیلم بر خلاف ظاهر بسیار ساده اش دارای بازی های بی نهایت زببا و کاگردانی و فیلم برداری به شدت جذاب است. فیلم نامه آن هم بسیار ساده است!

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2018 رمانتیک – ماجراجویی 96 بالتاسار کورماکور لیشکور اینترمینت

خلاصه: تامی و ریچارد زوج عاشق پیشه ای هستند که تصمیم دارند سفری دریایی را آغاز کنند. آنها با قایق خود در اقیانوس آرام در حال حرکت هستند. اما ناگهان یکی از فاجعه بارترین طوفان های دریایی تاریخ اتفاق می افتد. این طوفان سهمگین قایق آنها را تخریب می کند و از لحاظ فیزیکی باعث صدمات زیادی به بدن آنها می شود. ریچارد بعد از مدتی به هوش می آید و تامی را نیز می یابد. اما مشکل بزرگتری که دارند این است که تمام وسایل ارتباطی آنها از بین رفته است و آذوقه ای هم ندارند…

موضوع فیلم Adrift

بیشتر از آن که این فیلم بر اساس واقعیت ما را به یاد سرگردانی دو جوان وسط اقیانوسی بیرحم و خطرناک و تلاش برای بقا بیاندازد، نشان می دهد در وسط اقیانوسی ترسناک نیز می تواند عش و علاقه داشت! از طرفی دیگر دریا و اقیانوس از بیرون، زیبا هستند وگرنه وقتی در یک طوفان فاجعه بار، گیر می افتیم قضیه خیلی فرق می کند!

فیلم واقعی گم شدن در اقیانوس

در سال 1983 دقیقا همین اتفاق افتاد. خانم تامی لی اولدهام که یک ملوان و نویسنده آمریکایی بود قصد داشت به همراه نامزدش از تاهیتی با قایق به سمت شهر سن دیگو بروند. طبق روایت کتاب، آنها در اکتبر که البته فصل طوفان های دریایی است به این مسافرت رفتند. امواج 12 متری و بادهایی نزدیک 100 کیلومتر بر ثانیه آنها را در برگرفتند. اما با تلاش های تامی و پس از 41 روز به جای سن دیگو به هاوایی رسیدند!

بازیگران فیلم بر اساس واقعیت شناور نقش توضیحات
شایلنی وودلی شایلنی وودلی تامی شخصیت اصلی داستان نویسنده و ملوان قایق های تفریحی
سم کلافین سم کلفین ریچارد نامزد تامی
جفری توماس جفری توماس پیتر  صاحب قایق تفریحی
الیزابت هاوتورن الیزابت هاوتورن کریستین شریک پینر

فیلم هیجانی بر اساس واقعیت 

فیلم های زیر نیز جزو بهترین فیلم های واقعی با محوریت بقا هستند.

 • دورافتاده All Is Lost: مردی که در اقیانوس هند در حال قایق رانی است با یک کشتی بزرگ برخورد میکند. قایق او دچار مشکلات زیادی می شود.
 • تایتانیک Titanic: در یک سفر دریایی مجلل رز به خاطر اینکه تن به ازدواج اجباری ندهد قصد خودکشی دارد. جک از مسافران فقیر کشتی، او را نجات می دهد.
 • رها شده Abandoned: این فیلم بر اساس واقعیت در مورد چهار دریانورد است که در طوفانی عظیم گیر می افتند. آنها پس از عبور از طوفان به یک جزیره متروک می رسند.

13- دانکرک Dunkirk 2017

بهترین فیلم ها ی جنگی با داستان هایی واقعی

داستان نجات سربازانی گرفتار در محاصره ی آلمان نازی که تاریخ ساز شده است…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم دانکرک را میگه:

این فیلم یکی از بهترین اثر های کریستوفر نولان است که در تمامی مراحل ساخت، ریز جزئیات آن به دقت فکر شده است و می توان دقت عمل نولان را در این فیلم دید.

 کشور سازنده تاریخ اکران ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2017 اکشن-تاریخی 106 کریستوفر نولان بهترین فیلم های اکشن جهان وارنر بروز

خلاصه: داستان روایتی در جنگ جهانی دوم و شهر دانکرک فرانسه است. بریتانیا، فرانسه و بلژیک  نیروهای خود را در شهر دانکرک تخلیه میکنند تا در مقابل حمله آلمان ها آماده شوند. در این حین آلمان دست به حمله زده و نیروهای متفقین را محاصره میکند. نیروهای گرفتار در دانکرک باید راهی برای بیرون رفتن از این محاصره پیدا کنند. از این رو نیروها باید با حمله های گاه و بی گاه آلمان ها نیز مقابله کنند. شرایط بحرانی میشود و در تاریک ترین نقطه که همه امید خود را از دست داده اند قایق های شخصی اهالی دانکرک برای کمک رسانی و شکستن محاصره وارد عمل میشوند و شروع به جا به جایی سربازان کرده و جان هزاران سرباز را نجات می دهند.

نقد و بررسی فیلم دانکرک

روایت فیلم برگرفته از داستانی واقعی است. ریچارد اتنبرو شصت سال قبل در فیلمی با روایت دانکرک بازی کرده بود و در سال 2017 نوه او بار دیگر برای بازی در همین ژانر در قاب دوربین نولان قرار گرفت. در فیلم دانکرک بیش از پنجاه قایق استفاده شد که دوازده عدد از این قایق ها همان قایق های اصلی هستند که در زمان جنگ برای جا به جا کردن سربازان استفاده شد. نولان قبل از ساخت فیلم به همراه همسر و دوستش با قایق از انگلیس به دانکرک رفتند این سفر به دلیل شرایط جوی نوزده ساعت به طول انجامید. او در همین سفر تصمیم گرفت که این فیلم را بسازد.

نولان برای فیلمبرداری های دقیق تر تصمیم گرفت بر روی بال و درون کابین خلبان از دوربین های IMAX استفاده کند، فیلمبردار ها به همراه بازیگران در زمان فیلم برداری درون آب شناور بودند.

فیلم اکشن بر اساس واقعیت Dunkirk 2017

روایت فیلم برگرفته از داستانی واقعی است. نیرو هایی که از کشور های مختلف مشرک المنافع تحت محاصره آلمان نازی قرار گرفته اند و حالا باید نجاتی عظیم برای آنها اتفاق بیافتد و گرنه جان هایی هستند که نابود می شوند. داستانی که اولین تجربه ی کریستوفر نولان است در به تصویر کشیدن حقیقتی که قبلاً اتفاق افتاده است.

بازیگران فیلم بر اساس واقعیت دانکرک نقش توضیحات
فیون وایتهد تامی شخصیت اصلی فیلم در نقش سرباز
بری کوهگان جورج پسر آقای داوسون
مارک رایلنس آقای داوسون قایقرانی که سرباز های انگلیسی را از دریا عبور می دهد.
تام هاردی فریر خلبان هواپیما متعلق به نیروهای متفقین

فیلم های بر اساس واقعیت

 • 1917: داستانی از جنگ جهانی اول در سال 1917 که به قهرمانی و از خود گذشتگی دو سرباز ارتش اشاره دارد.
 • پسر شائول Son of Saul: داستانی واقعی از زندگی مردی که وظیفه جمع آوری وسایل یهودیان کشته شده در اتاق های گاز آشویتز را داشت.
 • زیر شن Land Of Mine: داستانی واقعی از هزاران سرباز آلمانی که برای پاکسازی مین های کنار ساحل دانمارک فرستاده شدند.

14- سه تیغ جهنمی Hacksaw Ridge

فیلم های بر اساس واقعیت و عاشقانه

این فیلم بر اساس واقعیت روایتگر داستان دزموند دوس یکی از بهیاران ارتش آمریکا است که توانست جان 75 نفر از نظامیان آمریکایی را در نبرد اوکیناوا نجات دهد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم هکساو ریچ را میگه:

سه تیغ هکسا یا ستیغ جهنمی آخرین ساخته مل گیبسون است. این فیلم بر اساس واقعیت سرگذشت یکی از سربازان و بهیاران شجاع آمریکا را روایت می کند که در جنگ جهانی دوم توانست با دستان خالی و بدون در دست داشتن هیچ سلاحی جان همرزمانش را در نبرد معروف آمریکا و ژاپن حفظ کند.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2016 جنگی – درام 139 مل گیبسون سامیت اینترتینمنت

خلاصه: آمریکا در بحبوحه جنگ های آبی و خاکی با ژاپن است. ژاپن برخی از جزایر اقیانوسی آمریکا را تصرف کرده و آمریکا به شدت احساس خطر می کند. اما در بین همه سربازان آمریکایی یک سرباز هست که مخالف جنگ و کشتار بوده و اسلحه به دست نمی گیرد. او بهیار ساده ای در نیروی دریایی است و به خاطر عقاید مذهبی اش اعتقاد دارند آمریکا و ژاپن نباید با هم بجنگند و انسان ها نباید همدیگر را بکشند. موضوعی که در وسط جنگ مضحک به نظر می رسد. او باید در نبر اوکیناوا سربازان آمریکایی را از دست ژاپنی ها نجات دهد…

فیلم ستیغ جهنمی واقعی است؟

یکی از بزرگترین جنگ های آبی-خاکی در طول جنگ جهانی دوم جنگ اوکیناوا است. این جنگ جزو استراتژیک ترین جنگ ها بود که در واقع پس از آن آمریکا به این نتیجه رسید علیه ژاپن بمب اتمی استفاده کند. سرجوخه دزموند راس که در واقع یک بهیار نیروی دریایی بود در این جنگ توانست جان همرزمانش را با دستان خالی نجات دهد. او اعتقاد داشت نباید یک آدم دیگری را بکشد و از این رو علی رغم درجه گروهبانی هرگز سلاحی را در دست نگرفت. البته او که اعتقاد داشت یک انسان نباید انسان دیگری را بکشد، چرا در مورد بمباران اتمی ژاپن هیچ اطهار نظری نکرد؟ تازه از دست هری ترومن ( که فرمان حمله هسته ای به ژاپن با 150 هزار کشته را داد) نشان افتخار و آزادی گرفته است!

جوایز فیلم Hacksaw Ridge

فیلم هکساو ریج در بخش های بهترین بازیگر، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم، بهترین تدوین و بهترین صداگذاری در اسکار و گلدن گلوب تقدیر شد. فیلم دوباره نام مل گیبسون را روی زبان ها انداخت و استعداد او در کارگردانی این فیلم مخصوصا در سکانس های بیرحمانه و خونین و البته حماسی جنگ را به رخ همه کشیده شد.

بازیگران فیلم ستیغ هکسا نقش توضیحات
 اندرو گارفیلد  اندرو گارفیلد دزموند دوس شخصیت اصلی داستان، بهیار ارتش امریکا
لیک بریسی لیک بریسی  اسمیتی  از سربازان نجات یافته توسط دزموند
سم ورثینگتون سم ورتینگتون  سروان گلاور  نظامی آمریکایی
هوگو ویوینگ هوگو ویوینگ  ویلیام  پدر دزموند

فیلم های تاریخی بر اساس واقعیت با محوریت جنگ های امریکا

فیلم های زیر با محوریت جنگ های مختلفی که آمریکا در آن حضور دارد، جزو بهترین فیلم های واقعی در سالهای گذشته به شمار می روند.

 • تنها بازمانده Lone survivor: یک گروه از ماموران ویژه آمریکایی باید یکی از اصلی ترین تروریست های افغانستان را بکشند.
 • خشم Fury: یک گروه از نظامیان آمریکایی به فرماندهی واردادی که فقط یک تانک دارند، در تله آلمانی ها گیر افتاده اند.
 • شکست ناپذیر Unbroken: لوئیس 47 روز پس از سقوط از هواپیما در دریا سرگردان بوده و حالا به دست نظامیان ژاپنی افتاده است.

15- اسپات لایت Spotlight 2015

بهترین فیلم ها بر اساس واقعیت

داستانی واقعی از رسوایی کلیسای کاتولیک که کودک آزاری می کردند و این افشا گری توسط روزنامه نگاران بخشی از روزنامه بوستون منتشر شد و خبری ناگوار را به گوش مردم رساند..

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم نور افکن را میگه:

داستانی به کارگردانی توماس مک کارتی و برگرفته از واقعیت که داستان یکی از گروه های روزنامه نکار در روزنامه بوستون را به نمایش گذاشته است. فسلمس کع روایت گر سال های 2001 بعد است و توانسته با نامزدی های بسیار زیاد خود اما 2 ایزه ی اسکار را دریافت کند و شهرتی جهانی پیدا کند. این فسلم در بهترین سایت های دنیا مانند imdb امتیاز 8.1 را از آن خود کرده است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2015 درام- جنایی 129 تام مک کارتی پارتیسیپنت مدیا

خلاصه:  داستان از آنجایی آغاز می شود که با تغیییراتی در سمت های روزنامه بوستون گلوب تیمی مسئولیت تحقیقاتی در باره ی کودک آزاری یک کشیش می شوند که در همین مسیر برای پیدا کردن شواهد و افراد آزار دیدخ متوجه عمق فاجعه می شوند و تعداد زیادی کشیش را پیدا می کنند که سا هاست به کودک آزاری مشغول اند اما کلیسای ارشد آنها را تحت حمایت قرار داده و کتمان کاری می کند ، نتیجه این تحقیقات به حادثه ی 11 سپتامبر 2001 که همان برج های 2 قلو در منهتن بود تلاقی پیدا کرد اما پس از آرام شدن شرایط باز هم تحقیقات ادامه پیدا کرد و بلاخره خبر فاش شد…

نقد و حواشی فیلم  اسپات لایت 2015

داستانی با 144 نامزدی و برنده شدن در کل 124 جایزه از کل جشنواره ها و 100 البته برنده شدن 2 جایزه ی اسکار توانسته جزء بهترین ها در ژانر بیوگرافی و برگرفته از واقعیت ها باشد و بعد تاریکی از فاجعه ای در دل مذهبیت را به تصویر بکشد. این فیلم واقعیتی تلخ را به تصویر کشیده است که چه خوب شد که جهانی شد و تا متوجه تظاهر ها شویم و بدانیم همیشه ظاهر پاک، باطنی پاک ندارد.

فیلم جنایی بر اساس واقعیت Spotlight

این فیلم حوادثی را به تصویر کشیده است که در سال 2001 اتفاق افتاده است و کودک آزاری در مقیاس بزرگی که توسط کلیسای کاتولیک انجام شده بود را به نمایش گذاشته است. رسوایی که همیشه در ذهن مردم و برای عده ای خاطره ای تلخ و اما، اعتمادی که دیگر از بین رفته است.

بازیگران فیلم بر اساس واقعیت نورافکن نقش توضیحات
مارک روفالو مایک رزندس روزنامه نگار
مایکل کیتون مایکل کیتون والتر رابینسون سردبیر تیم تحقیقاتی روزنامه
ریچل مک ادامز راشل مک آدامز ساشا فایفر گزارشگر
استنلی توچی میچل گارابدیان وکیل مدافع قربانیان

فیلم های بر اساس واقعیت

 • 12 سال بردگی 12 Years a Slave: داستان مردی رنگین پوست که در میانی دیدگاه هایی فاشیستی 12 سال را به بردگی گذراند.
 • اتاق Room: داستان دختری که توسط مردی به مدت 7 سال در اتاقی زندانی شده است که برگرفته از واقعیتی به مراتب دردناک تر است.
 • آن زن گفت She Said: داستان دو خبر نگار که روایتی را بر ملا می کنند که ار آزار گری یکی از افراد سرشناس هالیوود را به تصویر کشیده بود.

16- اورست Everest

فیلم های تاثیر گذار با داستانی واقعی

گروهی از کوهنوردان از کشورهای مختلف قصد دارند به قله کوه اورست صعود کنند. آنها در راه بازگشت با یکی از مهیب ترین کولاک های تاریخ مواجه می شوند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم اورست را میگه:

یکی از غم انگیزترین صعودها به اورست (بلندترین کوه جهان) در سال 1996 اتفاق افتاد. این حادثه الهام بخش ساخت فیلم بر اساس واقعیت اورست شد که در سال 2015 به نمایش در آمد. این فیلم ساخته دیگری از کارگردان ایسلندی بالتاسار کورماکور است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2015 ماجراجویی 121 بالتاسار کورماکور یونیورسال استودیوز

خلاصه: روز 10 می 1996 گروهی از کوهنوردان که ملیت های مختلفی نیز دارند آخرین صعود به قله اورست را انجام می دهند. حال پس از فتح قله، باید از کوه پایین بیایند. در حین فرود آنها با یک طوفان سهمگین غیرمنتظره مواجه می شوند. این طوفان و کولاک به حدی شدید است که تا به حال هیچ انسانی ندیده است! کوهنوردان باید با این کولاک سرد و تاول زا مقابله کنند.

جنبه تاریخی فیلم بر اساس واقعیت اورست

اردیبهشت سال 1375 (ماه می سال 1996) 12 نفر از کوهنوردان در حین فرود از بلندترین کوه جهان یعنی اورست دچار حادثه شدند و همگی جان باختند. البته به جز این حادثه در سال 2014 و 2015 نیز حوادثی مشابه اتفاق افتاد اما این حادثه در آن برهه زمانی بسیار سر و صدا کرد. این فیلم جزو فیلم های ماجراجویی بر اساس واقعیت است.

حقایق جالب فیلم Everest

جاش برولین یکی از افرادی است که در حالت عادی بسیار به سرما حساسیت دارد. او به همین دلیل خیلی وقت ها در ایالت های جنوبی آمریکا زندگی می کند. قسمت های مختلفی از فیلم واقعا در نزدیکی کوه اورست و در کشور نپال فیلمبرداری شد. در برخی از مواقع و به علت صعب العبور بودن جاده ها، برخی از بازیگران مجبور بودند روی خرها بروند تا آنها را از مناطق روستایی به نزدیک لوکیشن فیلم ببرند.

بازیگران فیلم اورست نقش توضیحات
جیسون کلارک جیسون کلارک راب هال رهبر گروه کوهنوردی از نیوزیلند
جاش برولین جاش برولین بک پزشک آمریکایی و کوهنورد آماتور
رابین رایت رابین رایت  پیچ  همسر بک
جیک جیلنهال جیک جیلنهال اسکات رهبر گروه کوهنوردی از امریکا

فیلم های براساس واقعیت در ژانر فاجعه

این فیلم ها نیز بهترین فیلم های واقعی در ژانر فاجعه محسوب می شوند.

 • ساعات طلایی The Finest Hours: این فیلم بر اساس واقعیت روایتگر حادثه دریایی سال 1952 برای یک کشتی بزرگ در دریای مدیترانه است.
 • حد عمودی Vertical Limit: الیوت فرد ثروتمندی است که علاقه به کوهنوردی دارد. او از آنی می خواهد که به عنوان همراه او را در فتح قله ای در هیمالیا به او کمک کند.
 • 127 ساعت 127 Hours: این فیلم بر اساس واقعیت داستان کوهنوردی است که به طور اتفاقی دست او زیر یک تخته سنگ در یک شیار گیر می کند.

17- تک تیرانداز آمریکایی American Sniper

بهترین فیلم ها بر اساس واقعیت تاریخ

کریس به عنوان تک تیرانداز ارتش آمریکا فعالیت می کند. او برای کشتن افراد مختلف به عراق اعزام می شود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم تک تیرانداز آمریکایی را میگه:

اگر مطلع شوید که شخصی 255 نفر را کشته چه حسی نسبت به او دارید؟ قطعا حس خوبی ندارید. مگر اینکه یکی مثل کلینت ایستوود کارگردان هالیوودی این شخص را یک قهرمان دوست داشتنی به شما معرفی کند. کاری که همیشه هالیوود می کند. هدف ما از نام بردن این فیلم و توصیه ما به دیدن آن، در واقع شناخت بیشتر سینمای هالیوود است که چگونه کشتن مسلمانان و حمله به عراق را توجیه می کنند!

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2014 درام – جنگی 132 کلینت ایستوود ماپاسو پروداکشن

خلاصه: کریس کایل یک شخص عادی است که با دیدن صحنه یازده سپتامبر و فروریختن برجهای دوقلوی تجارت جهانی، رگ غیرتش بالا می آید و به نیروی دریایی آمریکا می پیوندد تا انتقام آمریکایی های کشته شده را بگیرد. او پس از تمرینهای سخت و دشوار به عنوان تک تیرانداز ارتش وارد عراق می شود و بیش از 160 فرد نظامی و غیر نظامی و عمدتا زن و کودک را می کشد.

 فیلم تک تیرانداز آمریکایی

هر وقت دیدید یک فیلم سینمایی بدون هیچ جایزه ای در جشنواره هایی مانند برلین، کن، بفتا و یا گلدن گلوب به اسکار می رسد و در اسکار همه جوایز را می برد مطمئن باشید فیلم سفارشی است. این فیلم بدون هیچ افتخاری در جشنواره های معتبر، در اسکار نامزد شش بخش شد.

خود کریس کایل ادعای 255 کشته را دارد که فعلا 160 نفر اثبات شده است. او از اینکه نتوانست افراد بیشتری را بکشد خیلی ناراحت بود!

نقد و بررسی فیلم American Sniper

فیلم به شدت نمادمحور است. صدای اذان به عنوان عنصر ترور است. هر جا صدای اذان می آید یعنی یک نفر قصد حمله تروریستی دارد! تک تیرانداز آمریکایی همواره انجیل می خواند و روی میز تک تیرانداز سوری و تروریست هم همواره قرآن است! در یک دیالوگ رسما شخصیت داستان به خاک عراق توهین می کند و آن را به مثابه مدفوع سگ می داند. همان شخصیت در دیالوگی دیگر آمریکا را بهترین جای دنیا می خواند! برخی از قسمت های فیلم غیر قابل باور است. کریس یک آدم معمولی در آمریکا است، اما صرفا با دیدن صحنه یازده سپتامبر متعصب می شود و کسی که تا دیروز چیزی نمی دانست حالا تک تیرانداز ارتش می شود! فیلم بسیار رکیک است و الفاط بد در آن بسیار زیاد است. صراحتا در یک صحنه شخصیت اصلی داستان هدف از رفتن به عراق را بی حرمتی به عراقی ها اعلام می کند! حجاب در این فیلم پوششی برای تروریست ها است. هر زنی که حجاب دارد در زیر چادرش یک بمب است! در یک سکانس زنی به بچه 5 ساله اش می گوید این بمب را حمل کن و به آمریکایی ها بزن! بعد که کریس کایل بچه را می کشد، زن به جای زاری برای فرزندش بمب را بر می دارد و به سمت آمریکایی ها می رود. (یعنی مسلمانان عاطفه ندارند!) جالب است هر جا که پدری هم کشته شود پسرش به جای ناراحتی برای مرگ پدر، اسلحه اش را بر میدارد یعنی نسل اندر نسل مسلمانان را تروریست و آدمکش نشان می دهد.

اگر به نمادهای فیلم بی توجه باشیم شاهد اثری مهیج از زندگی یک تک تیرانداز آمریکایی هستیم.

تروریست سوری این فیلم هم ورزشکار و مدال آور المپیک بوده! در یک سکانس قابی از او نمایش داده می شود که او بر روی سکوی المپیک است (یعنی ورزشکاران مسلمان هم تروریست هستند! جالب است نفر دوم و به تعبیری حامی و پشت سر او یک ایرانی است! در یک سکانس هم پدری که دست دخترش را با دریل قطع کرده (نماد وحشی بودن عراقی ها!) از کریس می خواهد در ازای لو دادن یک فرد به او پول بدهد. هیچ مسلمان و عراقی خوبی در فیلم نیست. یک عراقی هم که سربازان آمریکایی را به شام دعوت می کند آدم تروریستی از آب در می آید!

فیلم نشان میدهد که کل جمعیت 40 میلیونی عراق (زن، مرد، ورزشکارو…) همه از صبح تا شب به فکر ترور و قتل هستند و فقط باید سربازان شجاع، نامیرا، بسیار احساسی و خانواده دوست مسیحی آمریکایی آنان را از این منجلاب نجات دهند! فیلمی که جز ستایش سربازان آمریکایی و سیاست های آمریکا چیز دیگری ندارد. کاری که به نظر باور آن بسیار سخت است. برعکس سینماگران ایرانی، سینماگران آمریکایی خیلی منافع ملیشان را در فیلم هایشان می گنجانند!

بازیگران فیلم تک تیرانداز آمریکایی نقش توضیحات
بردلی کوپر بردلی کوپر  کریس کارل  تک تیرانداز آمریکایی که به اعتقاد خودش 255 را از مردم عراق را کشته است.
سینا میلر سینا میلر  تایا  همسر کریس
کایل گالنر کایل گالنر گوت  همرزم کریس
سپاستین منیسکالکو سپاستین منیسکالکو جف برادر کریس

فیلم های هیجانی بر اساس واقعیت هالیوودی

فیلم های زیر در ژانر جنگی جزو بهترین فیلم های واقعی تاریخی هستند.

 • مهلکه The Hurt Locker: این فیلم نیز با اغراق! داستان حضور چند سرباز آمریکایی را نشان می دهد که باید یک شهر را از مین پاک کنند.
 • سقوط بلک هاوک Black Hawk Down: صد و بیست و سه نفر از ارتش آمریکا باید یک تبهکار سومالیایی را دستگیر کنند. اما جنگ سختی در بین گروه های تبهکاری با آنها رخ می دهد.
 • پاسگاه The Outpost: یک گروه از سربازان در افغانستان در حلقه شبه نظامیان افغانستانی گیر افتاده اند.

18- وحشی Wild

بهترین فیلم ها بر اساس واقعیت تاریخ

شرل استرید زنی تنها و افسرده است که قصد دارد برای تغییر در زندگیش با پای پیاده یک مسیر بسیار طولانی و سخت را طی کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم وحشی را میگه:

سال 2012 کتابی با عنوان ( وحشی: از گمشده تا پیداشده در مسیر پاسفیک کرست ) نوشته نویسنده آمریکایی شرل استرید منتشر شد. در این فیلم شرل استرید سرگذشت ماجراجویی عجیب خود را نقل می کند. این کتاب توانست هفت هفته در صدر پرفروش ترین کتاب های آمریکا باشد. سال 2014 فیلمی از روی این کتاب ساخته شد.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2014 درام – ماجراجویی 115 ژان مارک والی فاکس سرچینگ

خلاصه: شرل استرید پس از مرگ مادرش افسرده شده و امیدی به ادامه زندگی ندارد. او از همسرش نیز جدا شده و زندگیش در آستانه فرو پاشی است. او برای این که در مقابل سراشیبی سقوط خود بایستد یک تصمیم عجولانه و عجیب می گیرد. او می خواهد یکی از سخت ترین و طولانی ترین مسیرهای کشور به طول 1100 مایل (1770 کیلومتر) را به صورت پیاده طی کند. از این رو صرفا با یک کوله پشتی و البته اراده ای قوی رهسپار جاده و بیابان می شود.

حقایق جالب فیلم وحشی

دختری که نقش جوانی شرل استرید را بازی می کند دختر واقعی اوست. کارگردان این اثر برای این که واقعا ریس ویترسپون (بازیگر شخصیت شرل) احساس غم و ناراحتی داشته باشد به عمد دفترچه راهنما یا دیگر وسایل مورد نیاز را از او دور نگه می داشت! مثلا یکی از کارهایی که مارک والی انجام داده بود این بود که همه آینه ها و اشیا براق را از صحنه دور نگه داشت تا ریس نتواند در طول فیلمبرداری خودش را در آینه ببیند! شرل استرید در یک سخنرانی اعلام می کند به جز صحنه ای که در مورد رابطه با  شخصیت جاناتان است همه فیلم دقیقا درست است!

فیلم ماجراجویی Wild را ببینیم؟

این که یک نفر به خاطر خودشناسی دل به کوه و بیایان بزند خیلی عجیب نبیست. در فیلم به سوی طبیعت وحشی اثر شان پن هم همین داستان را داریم. اما شرل نه به خاطر ماجراجویی که بیشتر به خاطر آسیب های زیادی که از مردم جامعه خورده بود رهسپار این سفر می شود. سفری که هیجان خاص خود را دارد و باعث می شود بیننده تا پایان فیلم با دقت دنبال اتفاقات پیرامول شرل باشد.

بازیگران فیلم وحشی نقش توضیحات
ریس ویترسپون  ریس ویترسپون  شرل استرید  شخصیت اصلی داستان
لاورن دارن لاورا درن  بابی  مادر شرل
توماس سدوسکی توماس سدوسکی پل شوهر سابق شرل
میشاییل هوسمن میشائیل هوشمن  جاناتان یکی از افرادی که شرل در سفرش با او همراه می شود.

فیلم های ماجراجویی بر اساس واقعیت 

فیلم های ماجراجویی بر اساس واقعیت زیر جزو بهترین فیلم های واقعی محسوب می شوند.

 • به سوی طبیعت وحشی Into the Wild: کریستوفر مک کاندلس تصمیم می گیرد سبک جدید از زندگی را برای خود ایجاد کنند. او بدون تجهیزات کامل به آلاسکا سفر می کند.
 • بخور نیایش کن مهر بورز Eat Pray Love: این فیلم بر اساس واقعیت نیز داستان زنی به نام لیز را روایت می کند که شرایط خاصی از زندگی را تجربه می کند. او تصمیم می گیرد به سفرهای متعدد از ایتالیا تا هند برود.
 • سفر به کوهستان A Walk in the Woods: بیل که از زندگی ماشینی خسته شده است تصمیم میگیرد به آمریکا برگردد و با دوست دوران نوجوانیش به سفرهای کوهستانی بروند.

19- فیلم 12 سال بردگی 12Years a Slave

فیلم های بر اساس واقعیت جدید

این فیلم بر اساس واقعیت داستان هنرمندی سیاهپوست به نام سالومون نورثاب را روایت می کند که 12 سال به عنوان برده در مزارع پنبه کار کرده است.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم واقعی 12 سال بردگی را میگه:

دوران برده داری در آمریکا در قرن نوزدهم این بار نیز دست مایه ساخت یکی از تاثیرگذارترین فیلم های چند سال اخیر سینمای هالیوود شده است. این فیلم روایتگر داستان یک نوازنده محلی به نام سالومون نورثاب است که داستان زندگی اش در کتابی به همین نام نیز تشریح شده است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2013 درام – تاریخی 134 استیو مک کوئین فاکس سرچلایت پبکچرز

خلاصه: سالومن یک سیاهپوست هنرمند است که در نیویورک آمریکا زندگی می کند. او با نواختن ویولون در مکان های مختلف هنری و تفریحی امرار معاش می کند و جزو هنرمندان مشهور شهر نیز هست. یک روز دو نفر او را فریب میدهند. آنها به سالومون می گویند که اگر همراهشان شود از لحاظ هنری و جایگاه اجتماعی آینده خوبی در انتظار اوست. اما وقتی سالون چشم باز می کند می بیند یک برده در مزرعه پنبه است. او در این مزرعه به عنوان برده به مدت 12 سال کار می کند…

نقدی بر فیلم 12 سال بردگی

در اغلب فیلم هایی که در مورد زمان برده داری در آمریکا ساخته شده است شاهد هستیم که داستان بیشتر حول و حوش خشونت و مظلومیت شخصیت های اصلی داستان است. اما در این فیلم قضیه کمی فرق دارد. یعنی اگر چه باز هم خشونت علیه سیاپوستان در دوران برده داری به صورت پررنگی در داستان تشریح می شود اما اصلی ترین هدف کارگردان شرح زندگی شخصیت ها است. یعنی تقابل سالومن با اربابان به عنوان اصل قصه مطرح می شود که بسیار هم عالی به تصویر کشیده شده است.

آیا فیلم Years a Slave 12 را ببینیم؟

این فیلم توانست به عنوان بهترین فیلم سال 2013 در گلدن گلوب و اسکار و البته بفتا شود. برای اولین بار در تاریخ جشنواره های معتبر فیلم یک رنگین پوست توانست جایزه بهترین فیلم سال را ببرد. همچنین این فیلم بر اساس واقعیت در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد و بازیگر نقش مکمل زن و فیلم نامه نیز تحسین شد.

بازیگران فیلم 12 سال بردگی نقش توضیحات
چیوتل اجوفور چیوتل اجیفور  سالومون برده ای که 12 سال در جنوب آمریکا کار می کند.
پل جیامتی پل جیامتی  تئوفیلوس تاجر برده
لوپبتا نیونگو لوپبتا نیونگ نو پتسی  شخصیت محوری داستان
برد پیت  برد پیت  باس  یک کانادایی که به سالومن برای رهایی از بردگی کمک می کند.

بهترین فیلم های واقعی در مورد رنگین پوستان

فیلم های زیر همانند فیلم 12 سال بردگی موضوعات نژادی را مطرح می کنند.

 • خدمتکار The Help: داستان این فیلم در مورد یک دختر جوان است که قصد دارد در مورد خدمتکاران زن سیاهپوست کتابی بنویسد.
 • باتلر The Butler: این فیلم بر اساس واقعیت در مورد زندگی یکی از معروف ترین خدمتکاران در کاخ سفید است که 34 سال در آنجا کار می کرد.
 • سریال کتاب سیاه پوستان The Book of Negroes: سیاهپوستان زیادی به عنوان برده در کارولینای جنوبی کار می کنند. آمیتانا قصد دارد به این شرایط پایان دهد. این سریال جزو سریال هایی که بر اساس واقعیت ساخته شده اند است.

20- کاپیتان فیلیپس Captain Phillips 2013

بهترین فیلم ها با داستان هایی واقعی

کاپیتان فیلیپس داستانی بر اساس واقعیت از زندگی یک ناخدا که پل گرین گراس آن را کارگردانی کرده است و ماجراجویی دریانوردی  به نام کاپیتان ریچارد فیلیپس که یک دریانورد تجاری بوده و توسط دزدان دریایی گروگان گرفته می شود، را روایت می کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم کاپتان فیلیپس را میگه:

 این فیلم در سال 2013 به اکران عمومی در آمده است و نقدهای مثبت بسیاری از منتقدان سینمایی دریافت کرد و فروش بسیار خوب آن در باکس آفیس یک موفقیت تجاری برای فیلم بوده است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2013 اکشن – هیجان انگیز 134 پل گرین گراس کلمبیا پیکچرز

خلاصه: ریچارد فیلیپس فرماندهی یک کشتی کانتینری غیر مسلح را از بندری در عمان به عهده می گیرد و به سمت کنیا حرکت می کند، او به همراه افسر اول شین مورفی فعالیت های دزدان دریایی را رصد می کنند و اقدامات احتیاطی را انجام که در حین تمرین برای مقابله احتمالی با دزدان دریایی متوجه میشوند که کشتی آنها توسط دزدان دریایی سومالیایی تعقیب می شود و حالا ماجرا آغاز می شود و فیلیپس باید از خدمه و کشتی محافظت کند…

نقد فیلم کاپیتان فیلیپس 2013

فیلم زندگی نامه کاپیتان فیلیپس باهوش را روایت می کند با بازی قدرتمند تام هنکس و تحسین جهانی را بر انگیخت، فیلمی که نامرد 4 جایزه گلدن گلوب برای بهترین درام بهترین بازیگر مرد و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین کارگردانی را داشت اما در هیچ کدام برنده نشد. همچنین در جشنواره فیلم آکادمی بریتانیا عبدی جایزه بهترین نقش مکمل مرد را از آن خود کرد و نیز نامزد 6 جایزه اسکار بوده است که در هیچ رشته ای موفق به کسب جایزه نشد.

از جمله حواشی این فیلم که در مقاله ای در نیویورک پست به آن پرداخته شد این بوده که برخی از خدمه مرسک آلاباما که در آن زمان در کشتی حضور داشتند ادعا کرده اند که فیلیپس آن طور که فیلم او را به تصویر کشیده است قهرمان نبوده است و فیلم را متهم به گفتن حقایق اشتباه کرده اند.  مایک پری مهندس ارشد کشتی نیز در مصاحبه ای گفته است که این فیلم داستان واقعی را به تصویر نکشیده است. اما کارگردان فیلم اعلام کرده است که تمام وقایع فیلم واقعی بوده است و وبلاگ Information is Beautiful گفته است که فیلم در مقایسه با رویدادهای زندگی واقعی 81.4 درصد بوده و آن را بسیار دقیق خوانده است.

فیلم اکشن بر اساس واقعیت کاپیتان فیلیپس 2013

فیلمنامه این فیلم بر اساس کتاب فیلیپس در سال 2010 به نام وظیفه کاپیتان و روزهای سخت او در دریا ساخته شده است . کمپانی سونی بعد از انتشار این خاطرات تصمیم به ساختن فیلمی بر اساس این خاطرات گرفت و تام هنکس در سال 2011 بعد از خواندن فیلمنامه به فیلم پیوست و پس از آن جستجوی جهانی برای پیدا کردن بازیگران سومالیایی آغاز شد که در نتیجه آن برخاد عبدی، برخاد عبدالرحمن، فیصل احمد و ماهات ام از میان 700 شرکت کننده انتخاب شدند.

بازیگران فیلم بر اساس واقعیت کاپیتان فیلیپس نقش توضیحات
تام هنکس ریچارد فیلیپس کاپیتان فیلیپس
بارخاد عبدی مویز دزد دریایی
کاترین کینر آندریا فیلیپس همسر کاپیتان فیلیپس
مایکل چرنوس شین مورفی افسر اول

فیلم های مشابه کاپیتان فیلیپس 2013

 • دور افتاده Cast Away: داستان مردی که طی حادثه ای در جزیره ای دور افتاده وبه دور از تمدن گیر می افتد و تنها می ماند.
 • تایتانیک Titanic: داستان کشتی که در اعماق اقیانوس غرق می شود و زندگی هاای نابود می شود اما این فیلم روایتگر داستان این کشتی از زبان یکی از بازمانده هاست.
 • زندگی پای Life of Pi: داستان مردی که در دریا از حادثه ای فجیع جان سالم به در می برد اما…

21- حقه بازی آمریکایی American Hustle

 فیلم تروریستی بر اساس واقعیت

ایرونگ و سیدنی به یک مامور FBI ریچی قول داده اند که با ورود به یک باند مافیایی اطلاعاتی را در اختیار پلیس قرار دهند. ایرونگ تمام تلاشش را می کند تا توسط باند مافیایی شناخته نشود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم آمریکایی حقه بازی آمریکایی را میگه:

هالیوود همیشه می خواهد زندگی آمریکایی (یا به تعبیری رویای آمریکایی) را در فیلم هایش نشان دهد. در رویای آمریکایی هالیوود همه پولدارند! و اگر هم یک خلافکار پیدا شود خیلی آدم خوبی است و به پلیس ها در شناخت دیگر خلافکارها کمک می کند! البته داستان فیلم حقه بازی آمریکایی واقعی است اما به گواهی تاریخ به این سبک که در این فیلم میبینیم نبوده است!

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2013 جنایی – درام 138 دیودی او راسل سونی پیکچرز

خلاصه: یک کلاهبردار و شیاد به نام ایرونگ به همراه دختر مورد علاقه اش سیدنی مجبور می شوند در ازای آزادی، برای یک مامور FBI یعنی ریچی دی ماسو کار کنند. آنها باید وارد دنیای مافیایی شوند و اطلاعات زیادی را برای مامور اف بی آی تهیه کنند. ریچی به دنبال اطلاعاتی در مورد شهردار شهر است که خودش عضو اصلی کلاهبرداران و پولشویان است. ایرونگ باید خود را به شهردار نزدیک کند. اما شهردار هم به سادگی دم به تله نمیدهد!

حقایق فیلم مهیج حقه بازی آمریکایی

این فیلم بر اساس واقعیت در دهه 70 و 80 میلادی اتفاق افتاده است. FBI در یک سری عملیات که به عملیات آبسکام معروف شد بیش از 7 تن از اعضای کنگره آمریکا را به جرم رشوه و فساد دستگیر کرد. در این فیلم به صورت کاملا دقیق جزئیات این دستگیری ها و عملیات روایت می شود. شهردار نیوجرسی، جزو شاخص ترین افراد دستگر شده پس از اعضای کنگره و سنا بود. آنها با ایجاد یک شرکت صوری عربی به کلاهبرداری های گسترده و پولشویی های عظیم دست می زدند.

آیا فیلم American Hustle ارزش دیدن دارد؟

این فیلم در 10 بخش اسکار، 7 بخش گلدن گلوب و 10 بخش بفتا نامزد شد. البته در اسکار موفق به دریافت جایزه نشد. این سومین بار است که یک فیلم در 10 رشته نامزد اسکار است اما هیچ کدام را نمی برد. با این وجود توصیه می کنیم این فیلم بر اساس واقعیت را تماشا کنید تا با فساد مالی اغلب سناتورهای امریکایی آشنا شوید.

بازیگران فیلم حقه بازی آمریکایی نقش توضیحات
کریستین بیل کریستین بیل ایروینگ  کلاهبردار و شیاد
بردلی کوپر بردلی کوپر  ریچی دی ماسو مامور مخفی FBI
جرمی رنر جرمی رانر  کارماین پولیتو  شهردار نیوجرسی
ایمی ادامز ایمی آدامز سیدنی  دختر مورد علاقه ایروینگ

فیلم های مشابه با فیلم حقه بازی آمریکایی

فیلم های زیر در ژانر مهیج و جنایی بهترین فیلم های واقعی به حساب می آیند.

 • کازینو Casino: یک مدیر کازینو با دوستش که در دنیای مافیا است به اختلاف نظرهای جدی می خورند. این اختلاف نظر برای هر دو آنها گران تمام می شود.
 • جکی براون Jackie Brown: یک فروشنده اسلحه پولهای خود را به یک مهماندار می دهد تا او بدون بازرسی بتواند پولها را برایش جابه جا کنید. پلیس به مهماندار مشکوک می شود.
 • دنی براسکو Donnie Brasco: دانی باید برای یک رئیس مافیا یعنی بنجامین کار کند و اطلاعاتی را او به دست اورده و به اف بی آی بدهد.

22- غیرممکن The Impossible

بهترین فیلم ها درمورد وقایع طبیعی

یک خانواده ایتالیایی قصد دارند تعطیلات سال نو را در مناطق استوایی و خوش آب و هوای تایلند س\ری کنند. اما بزرگترین سونامی تاریخ در همان جا اتفاق می افتد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم غیرممکن را میگه:

سوانح طبیعی نیز یک سبک از فیلم های سینمایی محسوب می شوند. این فیلم ها عمدتا در ژانر فاجعه قرار می گیرند. فیلم بر اساس واقعیت غیرممکن داستان اتفاقی است که در سال 1382 (2004) و دقیقا یک روز بعد از زلزله بم این بار در اقیانوس هند افتاد. یکی از سوانحی که بیشترین تعداد کشته و زخمی را در قرن بیست و یکم ( البته تا قبل از همه گیری کرونا ) به نام خود ثبت کرد!

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 اسپانیا 2012 درام 113 خوان آنتونیو بایونا برادران وارنر

خلاصه: یک پزشک ایتالیایی و خانواداش برای تفریح به سواحل تایلند می روند. آنها قصد دارند تعطیلات زمستانی را در آب و هوای بسیار عالی سواحل اقیانوس هند بگذرانند. همه چیز به خوبی پیش می رود تا اینکه یک سونامی بسیار بزرگ در اقیانوس هند اتفاق می افتاد. آنها راهی برای فرار از سونامی ندارند. بلکه باید فقط به دنبال سرپناه بگردند.

 فیلم واقعی غیرممکن

این فیلم بر اساس واقعیت از رمین لرزه و سونامی بزرگ سال 2004 در اقیانوس آرام الهام گرفته شده است. 6 دی 1382 و دقیقا یک روز بعد از زلزله بم، زمین لرزه ای به بزرگی 9.1 ریشتر در عمق 30 کیلومتری زمین اتفاق افتاد و به مدت 8 دقیقه به طول انجامید! 286 هزار نفر در سراسر سواحل اقیانوس هند به خاطر سونامی کشته شدند. امواج پدیدآمده از این زلزله حتی به یمن، آفریقای جنوبی و کنیا هم رسید. قدرت زیاد زمین لرزه باعث شد که کره ی زمین یک سانتی متر تکان بخورد!

حقایق خواندنی در مورد فیلم The Impossible

سکانس های اصلی فیلم در پنج هفته و در یک منبع بزرگ آب فیلمبرداری شد. هنر کارگردان اسپانیایی این فیلم این بود که توانسه عنصر فاجعه و ترس را به خوبی در فیلم جاری کند. برگ برنده این فیلم نه بازی بازیگران و نه حتی داستان، بلکه صحنه پردازی های بی نظیر فیلم است. طراحی های بی نقص صحنه سبب شد این فیلم مورد تحسین منتقدان و کارشناسان قرار بگیرد.

بازیگران فیلم غیرممکن نقش توضیحات
نائومی واتس نائومی واتس  ماریا  پزشک و شخصیت اصلی داستان
یوان مک گرگور یوان مک گرگور هنری  همسر ماریا
تام هالند تام هالند لوکاس پس ربزرگ ماریا و هنری
ساموئل جاسلین ساموئل جاسلین توماس پسر کوچک ماریا و هنری

فیلم های مشابه با فیلم غیرممکن 

فیلم های زیر جزو آثار شاخص در مورد حوادث طبیعی و غیر طبیعی هستند.

 • 33 نفر The 33: سی و سه نفر از معدنچیان به خاطر ریزش کوه در زیر سنگ ها گیر افتاده اند. تلاش های امداد گران بی نتیجه است.
 • افق آب های عمیق Deepwater Horizon: این فیم براساس واقعیت نیز داستان فاجعه نفتی خلیج مکزیک در سال 2010 را روایت می کند.
 • ساعت ها Hours: این فیلم در مورد طوفان بزرگ کاترینا است. پدری تنها و سرگردان قصد دارند دخترش رااز طوفانی مهیب نجات دهد.

23- لینکلن Lincoln

بهترین فیلم های انگیزشی بر اساس واقعیت

این فیلم بر اساس واقعیت 4 ماه پایانی ریاست جمهوری آبراهام لینکلن را نشان میدهد. او در آن زمان به دنبال لغو برده داری بود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم بر اساس واقعیت لینکلن را میگه:

از استیون اسپیلبرگ تا حالا فیلمی با مضمون سیاسی ندیده بودیم. اما او در سال 2012 یکی از خاص ترین آثارش را این بار در مورد یک رئیس جمهور تاریخی در آمریکا یعنی آبراهام لینکلن ساخت. البته این فیلم صرفا به 4 ماه پایانی زندگی و ریاست جمهوری او اشاره می کند و تمرکز آن روی تلاش های لینکلن برای تصویب قانون لغو برده داری در آمریکا است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2012 تاریخی – درام 150 استیون اسپیلبرگ درم ورکس

خلاصه: آبراهام لینکلن شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا از 1861 تا 1865 بود. او جزو محبوب ترین روسای جمهور آمریکا محسوب می شود که حتی در حزب رقیب (یعنی دموکرات ) هم از او به نیکی یاد می شود. فیلم لینکلن روایت گر زندگی او است.

نکات جالب فیلم لینکلن

اسپیلبرگ بیش از 12 سال روی فیلم نامه کار کرد! ساعتی که دنیل دی لوئیس در جیب دارد، واقعا ساعت آبراهام لینکلن است که از موزه کاخ سفید قرض گرفته شده. در ابتدا قرار بود لیام نیسون (بازیگر فلم تیکن) این نقش را ایفا کند. اما او انصراف دارد و دنیل دی لوئیس به عنوان گزینه اصلی انتخاب شد. دنیل دی لوئیس که بازیگر بزرگ و البته گزیده کاری است در مورد بازی در این نقش مردد بود. تا اینکه یک نفر او را مجاب کرد تا در این نقش بازی کند، لئوناردو دی کاپریو!

آیا فیلم Lincoln ارزش دیدن دارد؟

این فیلم همانطور که انتظار می رفت در اسکار خوش درخشید. این فیلم بر اساس واقعیت در 12 بخش نامزد شد و برای دانیل دی لوئیس سومین اسکار را به ارمغان آورد. معمولا هالیوود به فیلم هایی با مضامین سیاسی خاص جایزه زیاد می دهد. (مثلا فیلمی مانند آرگو) اما به دور از بحث های سیاسی، این فیلم (برعکس آرگو) از لحاظ فنی و هنری واقعا قابل تقدیر است.

بازیگران فیلم لینکلن نقش توضیحات
دنیل دی لوئیس دنیل دی لوئیس  آبراهام لینکلن  شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا
دیوید استراثارن دیوید استراتارن  ویلیام سوارد  وزیر امور خارجه
جوسف گوردون لویت جوسف گوردون لویت  رابرت  پسر آبراهام لینکلن
تامی لی جونز  تاlی لی جونز تادئوس نماینده جمهوریخواه ایالت پنسیلوانیا

فیلم ها و سریال های مشابه لینکلن

آثار هنری زیر از لحاظ داستانی شبیه به لینکلن هستند.

 • سریال جان آدامز John Adams: این سریال در مورد یکی از بنیانگذاران آمریکا یعنی جان آدامز است. این سریال جزو سریال هایی که بر اساس واقعیت ساخته شده اند است.
 • گتیسبورگ Gettysburg: شهری بهنام گتسیبورگ به یک میدان جنگ برای مناطق جدایی طلب آمریکا تبدیل شده است. سران کشور باید این جریان را به درستی مدیریت کنند.
 •  شکست ناپذیر Invictus: ماندلا قصد دارد برای ایجاد وحدت بین اقشار مختلف آفریقای جنوبی مسابقات راگبی را برگزار کند.

24- سخنرانی پادشاه The Kings Speech

بهترین فیلم ها بر اساس واقعیت تاریخ

شاه جدید انگلیس لکنت زبان دارد و در هنگام سخنرانی ها دچار مشکل می شود. یک روان درمانگر قصد دارد به او کمک کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم سخنرانی پادشاه را میگه:

هنرمند واقعی چیزی را می بیند که افراد عادی نمی بینند. این بزرگترین شاخصه یک هنرمند است . چه کسی فکرش را می کرد لکنت زبان یک شاه بتواند دست مایه ساخت یک فیلم قابل قبول در سینما باشد. فیلم سخنرانی پادشاه روایتگر داستان درمان گفتار و لکنت جرج ششم است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم بریتانیا بریتانیا 2010 درام – تاریخی 119 تام هوپر مومنتوم پیکچرز

خلاصه: پرنس آلبرت به زودی قرار است پادشاه بریتانیا شود . اما او از همان بچگی مشکل بزرگی در گفتار داشته است. لکنت های زیادی که او در هنگام حرف زدن دارد باعث میشود به خوبی نتواند یک سخنرانی معمولی را ایراد کند. به همین دلیل همسرش ملکه الیزابت، از یک گفتاردرمانگر میخواهد که او را در ارائه یک سخنرانی بی نقص کمک کند. لیونل لوگ به عنوان گفتاردرمانگر شخص شاه انتخاب می شود و باید از روش های مختلفی اعتماد به نفش شاه را برای سخنرانی بازیابی کند.

حقایق فیلم سینمایی سخنرانی پادشاه

جالب است بدانید که کالین فرث خودش دیدگاه سیاسی جمهوری خواهی دارد و از پایان دوران سلطنت در بریتانیا استقبال می کند. فیلم از لحاظ سیاسی و تاریخی بسیار تحریف شده است و خیلی از وقایع را نشان نمیدهد. مثلا قبل از جنگ جهانی دوم، شخص جرج ششم از مذاکره با هیتلر استقبال می کرد. به گواهی تاریخ او یکی از افرادی بود که به نویل چمبرلین (نخست وزیر قبل از چرچیل ) فشار آورد تا حتما با هیتلر قرارداد صلح (قرارداد مونیخ) را امضا کند. قراردادی که اگر چه با آب و تاب زیادی امضا شد و چمبرلین در حد یک قهرمان ملی مورد تشویق قرار گرفت، اما 11 ماه بعد هیتلر به انگلیس حمله کرد!

نکات جالب فیلم The Kings Speech

فیلم سوتی هم زیاد دارد. مثلا در یک صحنه جرج ششم از واژه مارشال برای استالین استفاده می کند. این عنوان را استالین 7 سال بعد از تاریخ واقعی فیلم به خودش داده است. خیلی از ابزارآلات صوتی فیلم به خصوص هدفون های نمایش داده شده در دهه 50 اختراع شدند نه در دهه 30. ورزشگاه ومبلی نیز در دهه 30 به این شکل نبود. قسمت اعظم آن سقف نداشت و دور آن نیز باز بود! اما با همه این سوتی ها فیلم به خاطر ارائه یک چهره فوق العاده از خاندان سلطنتی (که واقعا اینگونه نبود!) در بفتا 12 جایزه برد و در اسکار هم درخشید.

بازیگران فیلم سخرنانی پادشاه نقش توضیحات
کالین فرث کالین فرث  جرج ششم  پادشاه بریتانیا که لکنت زبان دارد.
تیموتی اسپال  تیموتی اسپال وینستون چرچیل نخست وزیر برتانیا
جفری راش جفری راش لیونل لوگ  گفتاردرمانگر ویژه پادشاه
درک جاکوبی درک جاکوبی کوسمو گوردون لانگ اسقف اعظم سلطنتی

فیلم های تاریخی بر اساس واقعیت در مورد خاندان سلطنتی انگلیس

فیلم های زیر جزو بهترین فیلم های واقعی در مورد خاندان سلطنتی بریتانیا هستند.

 • ملکه Queen: این فیلم بر اساس واقعیت در مورد دوران پس از فوت پرنسس دایانا در دهه 90 میلادی است.
 • ویکتوریای جوان The Young Victoria: این فیلم در مورد زندگی ملکه ویکتوریا با همسرش آلبرت در دهه 30 و 40 میلادی است.
 • بانوی آهنی The Iron Lad: این فیلم بر اساس واقعیت نیز داستان زندگی مارگارت تاچر نخست وزیر پیشین انگلیس را روایت می کند.

25- نقطه کور The Blind Side

بهترین فیلم های انگیزشی بر اساس واقعیت

لی آنتوهی سرپرستی نوجوانی سیاهپوست به نام مایکل را بر عهده می گیرد. مایکل با حمایت های آنتوهی وارد عرصه فوتبال آمریکایی می شود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم نقطه کور را میگه:

جا دارد در لیست بهترین فیلم های بر اساس واقعیت یک درام ورزشی جذاب هم معرفی کنیم. البته آنچه در این فیلم جلوه بیشتری دارد انسان دوستی یک زن مهربان و خوش قلب است. زنی که با یک کار بزرگ، زندگی یک نوجوان سیاهپوست را نجات داد. به راستی اگر افراد بی سرپرست توسط خانواده هایی که تمکن مالی دارند مورد حمایت و سرپرستی قرار بگیرد تا چه میزان تاثیر اجتماعی دارد؟

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2009 درام ورزشی 129 جان لی هنکاک برادران وارنر

خلاصه: مایکل نوجوانی آفریقایی تبار است که نمی داند پدرش کیست و مادرش نیز به شدت به مواد مخدر اعتیاد دارد. زنی مهربان به نام لی آنتوهی سرپرستی او را بر عهده می گیرد. یک روز که مایکل به فوتبال آمریکایی علاقه نشان می دهد لی آنتوهی همه توانش را به کار می گیرد تا مایکل بتواند در فوتبال پیشرفت کند. او برای مایکل معلم خصوصی می گیرد. همین حمایتها در نهایت باعث می شود مایکل به آرزوی خودش یعنی حضور در لیگ حرفه ای فوتبال برسد.

حقایق فیلم نقطه کور

کوانتین آرون (بازیگر شخصیت مایکل ) به عنوان نگهبان وسایل گروه های فیلمبرداری فعالیت می کرد. جالب است بدانید که این فیلم یکی از پردرآمدترین فیلم های درام ورزشی تا به امروز است. در رتبه اول درام های پردرآمد درام ورزشی هندی دنگل است. پس از آن نقطه کور قرار دارد. مایکل اوهر یک مهاجم قدرتی در تیم تنسی تایتانز در لیگ ملی فوتبال آمریکایی بود. او چند سالی است بازنشسته شده است.

لی آنتوهی نیز در حال حاضر فعالیت های تجاری خود را دارد. او به عنوان تاجر و فعال اقتصادی در حوزه رستوران داری، معماری داخلی و البته امور خیریه مشفول است. فرزندان واقعی او نیز ورزشکار هستند. دخترش دونده پرش با چوب و پسرش یک بسکتبالیست حرفه ای است.

جوایز فیلم The Blind Side

بازی ساندرا بلاک به قدری عالی است که برای او جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن در اسکار و گلدن گلوب را به همراه داشت. او در ابتدا گمان می کرد خیلی بد بازی می کند و می ترسید که توسط گروه فیلمبرداری از پروژه حذف شود!

بازیگران فیلم نقطه کور نقش توضیحات
ساندرا بلاک ساندرا بلاک لی آنتوهی  تاجر و طراح آمریکایی که سرپرستی مایکل را بر عهده می گیرد.
لیلی کولینس لیلی کولینس کولنیس  دختر کوچک لی آنتوهی
تیم مک گراو تیم مک گراو شان  همسر لی آنتوهی
کوانتین آرون کوانتین آرون مایکل اوهر فرزند خوانده لی آنتوهی

فیلم های مشابه با فیلم نقطه کور

فیلم های زیر جزو بهترین فیلم های واقعی در ژانر درام و ورزشی هستند.

 • مربی کارتر Coach Carter: کنی کارتر مربی یک تیم دبیرستانی بسکتبال است که تیمش تا مراحل پایانی رفته است. اما وقتی می فهمد نمرات دانش آموزان افت داشته تیم را منحل می کند تا نمرات بچه ها بهتر شود!
 • در جستجوی خوشبختی The Pursuit of Happyness: این فیلم بر اساس واقعیت روایتگر داستان زندگی شخصیتی بهنام کریس گاردنر است که توانست از فقر به موفقیت های بزرگی برسد.
 • تایتان ها را به خاطر بسپار Remember the Titans: چند دبیرستان پسرانه باید در هم ادغام شوند و قاعدتا تیم های ورزشی هم تجمیع شود. هرمن به عنوان سرمربی باید بین سفید پوستان و سیاهپوستان اتحاد ایجاد کند.

26- گانگستر آمریکایی American Gangster

بهترین فیلم های انگیزشی بر اساس واقعیت

ریچی رابرتز ماموریت دارد یکی از بزگترین مافیای مواد مخدر در آمریکا را دستگیر کند. او در پی یافتن سرنخ هایی از فرانک لوکاس است.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم گانگستر آمریکایی را میگه:

ریدلی اسکات این بار به جای پرداختن به تاریخ به سراغ داستانی معاصر رفته است و از دو بازیگر بزرگ استفاده کرده است. او این بار مافیای مواد مخدر را محور اصلی داستانش قرار داده و با این که کلیت فیلمش تکراری است، اما به طرز خلاقانه ای روایت گر بعد پنهان دنیای مافیایی است!

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2007  درام – جنایی 176 ریدلی اسکات یونیوریال پیکچرز

خلاصه: فرانک لوکاس یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و توزیع کنندکان مواد مخدر در آمریکا است. او می تواند هروئین را به همه جای آمریکا برساند. جنگ آمریکا با ویتنام هم سبب شده تا او بتواند هروئین موردنیازش را از ویتنام به کشورش وارد کند. او با روابط خوبی که با برخی از سران دولتی دارد تا به حال دستگیر نشده است. در همین حین ریچی رابرتز که یک مامور حرفه ای و با هوش است تصمیم می گیرد منشا ورود هروئین به کشورش را پیدا کند. اما زندگی آشفته خودش با همسرش باعث شده تا تمرکز لازم برای دستگیری فرانک را نداشته باشد.

جنبه تاریخی فیلم گانگستر آمریکایی

فرانک لوکاس در دهه 60 و 70 یکی از بزرگترین مافیای مواد مخدر در آمریکا بود. او در تابوت سربازان کشته شده آمریکایی که از ویتنام می آمدند هروئین جاسازی می کرد و از این رو می توانست درصد عظیمی از هروئین مورد نیازش را بدون دردسر به آمریکا منتقل کند. او از سال 1976 تا 1991 در زندان بود و سال 2019 هم مرد. ریچی رابرتز نیز به دلیل دستگیری او بسیار معروف شد. البته او چون تحصیلات حقوقی هم داشت پس از این ماجرا به عنوان وکیل مدافع در دفاتر خصوصی کارکرد. سال 2017 او اعتراف کرد که جرائم مالیاتی زیادی دارد. ریچی رابرتز حتی مدتی به عنوان وکیل مدافع خود لوکاس فعالیت کرد و پس از اینکه لوکاس به زندان افتاد فرزندش را سرپرستی کرد. جی زی که یک رپر معروف در آمریکا است به دلیل علاقه بسیار زیاد به فیلم در همان سال آلبومی به نام گانگستر آمریکایی ساخت.

فیلم سینمایی American Gangster ارزش دیدن دارد؟

دو بازیگر برنده اسکار و یک کارگردان بسیار بزرگ عوامل سازنده این فیلم بر اساس واقعیت هستند. فیلم گانگسترهای آمریکایی یکی از بهترین فیلم های واقعی است که راسل کرو و دنزل واشینگتن در آن بازی کرده اند.

بازیگران فیلم گانگستر آمریکایی نقش توضیحات
راسل کرو راسل کرو  ریچی رابرتز  مامور پلیس پرونده سلطن هروئین فرانک لوکاس
دنزل واشینگتن دنزل واشینگتن فرانک لوکاس  سلطان هروئین امریکای شمالی
رابی دی رابی دی ماما  مادر فرانک
چیوتل اجوفور چیوتل اجیفور  هیوی  برادر فرانک

فیلم های جنایی بر اساس واقعیت

فیلم های زیر جزو بهترین فیلم های واقعی و البته جنایی هستند.

 • کوکائین Blow: این فیلم بر اساس واقعیت روایتگر زندگی جورج جانگ است که در دهه 70 میلادی کوکائین را به صورت گسترده در آمریکا رواج داد.
 • صورت زخمی Scarface: تونی وارد مافیای مواد مخذر می شود و هدفش این است که رئیس مافیا شود. اما عاشق الویرا می شود و دردسرهای زیادی برایش پدید می آید.
 • نیو جک سیتی New Jack City: یک کارآگاه وظیفه شناس قصد دارد یک عضو مافیا را دستگیر کند. از این رو برای دستگیری او نقشه می کشد.

27- یونایتد 93 – United 93

 بهترین فیلم های انگیزشی بر اساس واقعیت

گروهی از تروریست ها یک هواپیمایی مسافربری را می دزدند. قصد آنها این است که هواپیما را به کاخ سفید بزنند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم یونایتد 93 را میگه:

حادثه یازده سپتامبر چنان بهت برانگیز و البته مبهم است که سالها می توان درباره آن بحث کرد و فیلم ساخت. البته تا زمانی که سیا اطلاعات دقیقی را مخابره نکند و بعد از 20 سال حقیقت را آشکار نسازد بازار حدس و گمانه زنی زیاد خواهد بود. فیلم یوناتد 93 روایتی ناگفته از هواپیمای سومی است که قرار بود به برج های مرکز تجارت جهانی (و به روایتی کاخ سفید) بخورد ولی نخورد!

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2006 درام – دلهره آور 111  پل گرینگرس یونیورسال پیکچرز

خلاصه: هواپیمای مسافربری یونایتد 93 از نوع بوئینگ 757 شرکت ایرلانز آمریکا توسط تروریست ها ربوده می شود. هدف تروریست ها این است که این هواپیما را به عنوان سومین هواپیمای ربوده شده به مرکز تجارت جهانی یا کاخ سفید در روز 11 سپتامبر بزنند. چند تن از مسافران از طریق اخبار اینترنتی از حادثه یازده سپتامبر باخبر می شوند و با هواپیمارباها درگیر می شود. در گیری باهواپیمارباها و عدم کنترل هواپیما توسط خلبانان به خاطر درگیری در کابین خلبان، سبب می شود این هواپیما در شهر پنسیلوانیا به زمین برخورد کند.

نقد فیلم یونایتد 93

پل گرینگرس که از او به عنوان سلطان دوربین روی دست جهان نیز نام برده می شود در این فیلم از یک شکست مفتضحانه اطلاعاتی امنیتی مانند 11 سپتامبر (که اگر در هر کشور دیگری اتفاق افتاده بود قطعا رسانه های دنیا جور دیگری به آن می پرداختند!) یک روایت قهرمانانه و پیروزمندانه ساخته است. البته این کار هالیوود است. به فیلم های جنگ ویتنام نگاه کنید که چگونه باتلاق آمریکایی ها در جنوب شرق آسیا تبدیل به یک نبرد پیروزمندانه و حقوق بشری به نفع آمریکا می شود!

جنبه تاریخی فیلم United 93

داستان فیلم واقعی است و به عنوان یک مستند می توان به آن نگاه کرد. اما از لحاظ فنی خرده های زیادی به آن گرفته می شود. مثلا تروریست ها به جز قرآن خواندن (که در واقع نمادی از مسلمانی است و در هالیوود کسی که قرآن می خواند قطعا تروریست است!) دیگر هیچ المانی ندارند! از این رو شخصیت پردازی تا این حد ضعیف از گرینگرس (کارگردان سه گانه بورن، کاپیتان فیلیپس، اخبار جهان و …) بعید بود. متاسفانه همه مسافران این هواپیما (44 نفر) فوت کردند.

بازیگران فیلم یونایتد 93 نقش توضیحات
دیوید آلن باچه دیوید آلن باچه  تاد  مسافر هواپیما
ریچارد بکینز  ریچارد بکینز ویلیام  خلبان هواپیما
سوزان بلومارت سوزان بلومارت جنی  خدمه پرواز
نیک نولته نیک توله جوسف  از مدیران برج مراقبت

فیلم هیجانی بر اساس واقعیت

فیلم های زیر نیز جزو بهترین فیلم های واقعی در ژانر مهیج هستند.

 • هتل بمبئی Hotel Mumbai: این فیلم بر اساس واقعیت در مورد یک حمله تروریستی به هتلی بزرگ در بمبئی هند است که خدمه هتل وظیفه مقابله با تروریست ها را دارند.
 • پرواز 93 Flight 93: این فیلم نیز از منظر دیگر حادثه پرواز شماره 93 را تشریح می کند.
 • سی دقیقه پس از نیمه شب Zero Dark Thirty: این فیلم بر اساس واقعیت روایت حمله نیروی دریایی آمریکا برای کشتن بن لادن را به تصویر می کشد.

28- کاپوتی Capote

فیلم های بر اساس واقعیت جدید

ترومن کاپوتی قصد دارد یک کتاب بر اساس داستانی واقعی و در مورد یک جنایت در شهر کانزاس بنویسد. او نزد متهمین اصلی این جنایت می رود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم کاپوتی را میگه:

یکی از بزرگترین نویسندگان معاصر آمریکا ترومن کاپوتی است. او به خاطر مجموعه داستان های کوتاهش بسیار معروف شد. یکی از کتابهای او در کمال خونسردی است که جزو آثار فاخر آمریکایی محسوب می شود. سرگذشت زندگی او در فیلم کاپوتی در سال 2005 به کارگرداتی بنت میلر نمایش داده شده است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2005 جنایی – درام 114 بنت میلر آی لاین پیکچرز

خلاصه: یک کشتار بیرحمانه و خونین در شهر کانزاس آمریکا اتفاق می افتد. ترومن کاپوتی قصد دارد در مورد این حادثه کتابی بنویسد. او یک سال پس از این حادثه به محل وقوع این جنایت می رود. کاپوتی می خواهد در باره این اتفاق یک سری مقاله در مجله نیویورکر نیز بنویسد. او خود را برای مصاحبه با یکی از قاتلان به نام پری اسمیت آماده می کند. اما صحبت های این دو باعث ایجاد یک شک در ذهن کاپوتی می شود.

درباره ترومن کاپوتی نویسنده آمریکایی

این فیلم بر اساس واقعیت در 30 سپتامبر سال 2005 در هشتاد و یکمین سالگرد تولد ترومن کاپوتی اکران شد. شاید با دیدن این فیلم بتوانیم بفهمیم که خلق یک اثر درست و حسابی هنری تا چه اندازه سخت است و حتی پس از آن ممکن است برای نویسنده یا خالق آن اثر تا چه میزان طاقت فرسا باشد. بعد از کتاب در کمال خونسردی ترومن کاپوتی نتواسنت دست به قلم شود و اتقاقا معتاد شد. مرگ کاپوتی به علت استعمال زیاد موادر مخدر و اوردوز عنوان شده است.

آیا فیلم Capote را ببینیم؟

در بین همه فیلم هایی که تا به حال معرفی کرده ایم فیلم کاپوتی یک اثر خاص و منحصر به فرد است. این فیلم نه صرفا یک زندگی نامه ساده از یک نویسنده، که یک اثر روانشناسی است. چرا یک نویسنده، بعد از مطلع شدن از اهداف یک قاتل، باید خودش در قعر دره خودویرانگری برود؟

بازیگران فیلم کاپوتی نقش توضیحات
فیلیپ سیمور هافمن   فیلیپ سیمور هافمن  ترومن کاپوتی  نویسنده بزرگ آمریکایی
کاترین کنر کترین کینر نل هارپر لی دوست دوران کودکی ترومن و نویسنده
کریس کوپر کریس کوپر آلوین پلیس بخش جنایی
کلیفتون کولینس کلیفتون کولینس  پری  متهم اصلی دباره پرونده قتل خانواده کلاتر

 فیلم های مشابه فیلم کاپوتی

فیلم های زیر از لحاظ داستانی شبیه فیلم کاپوتی هستند.

 • بدنام Infamous: این فیلم بر اساس واقعیت نیز سال بعد از اکران کاپوتی یعنی 2006 درباره همین شخصیت ساخته شد.
 • در کمال خونسردی In Cold Blood: پری و دیک دو زندانی هستند که برای آینده خود بعد از پایان محکومیتشان برنامه ریزی می کنند. آنها می خواهد پول هنگفت و بی دردسری را به دست بیاورند.
 • مرد ایرلندی The Irishman: جیمی هافا به دست یکی از تبهکاران حرفه ای به نام فرانک شیران کشته می شود. تحقیقات پلیس برای دستگیری قاتل ادامه پیدا می کند.

29- سقوط Downfall

بهترین فیلم ها بر اساس واقعیت تاریخ

این فیلم بر اساس واقعیت داستان روزهای آخر عمر آدولف هیتلر را نشان می دهد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم سقوط را میگه:

اگر میخواهید 12 روز آخر عمر هیتلر بر اساس دقیق ترین اسناد و کتب تاریخی را ببینید حتما فیلم سقوط یا به عبارت کامل تر سقوط آخرین روزهای رایش سوم را تماشا کنید. این فیلم به خوبی سقوط قدرتمندترین مرد جهان! را به تصویر می کشد.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آلمان آلمان 2004 درام – جنگی 2005 الیور هیرشبیگل کنستانتین فیلم

خلاصه: ترودول یونگه منشی و ماشین نویس هیتلر، اواخر عمر او را تشریح می کند. او پس از مدت ها توانسته به شغل رویایی خود که همان منشی گری رهبر آلمان ها است دست پیدا کند. اما در آخرین روزهای جنگ جهانی دوم هیتلر به داخل پناهگاه رفته و از دست خیانتکاران که با کم کاری و البته دروغ هایی که به او می گفتند سرنوشت جنگ را به نفع دشمنان هیتلر رقم زدند به شدت عصبانی است. ارتش شوروی تا نزدیکی های برلین آمده و هیتلر و البته آلمان، در نزدیک ترین زمان ممکن به سقوط هستند.

فیلم تاریخی و درام سقوط 

هیتلر در اواخر عمر به خاطر شدت زیاد فشارهای عصبی به پارکینسون مبتلا شد. به همین دلیل برنو گانتس (بازیگر شخصیت هیتلر) روی بیماران پارکینسونی مطالعه کرد تا رفتارهای آنها را به خوبی متوجه شود.

فیلم طبق گفته تاریخ نگاران آلمانی جزو صحصیح ترین روایت ها از پایان عمر هیتلر است. جالب است بدانید بیشتر تصویربرداری این فیلم در سنپطرزبورگ روسیه است. چرا که این شهر در خیلی از جاها هنوز حال و هوای دوره جنگ را دارد و از نظر معماری بسیار شبیه به آن دوران است.

فیلم آلمانی Downfall

این فیلم در سال 2004 بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان در اسکار و گلدن گلوب شد. جالب است بدانید این فیلم در سال 1384 در جشنواره فجر نیز مورد تقدیر قرار گرفته است. همچنین برونو گانس به خاطر نقش آفرینی بی نظیر هیتلر مورد تحسین واقع شد. نوع شخصیت هیتلر به گونه ای ترسیم شده است که سقوط جزو فیلم هایی که شما را میخکوب میکند محسوب می شود.

بازیگران فیلم سقوط نقش توضیحات
برونو گانس برونو گانس  آدولف هیتلر پیشوای آلمان نازی
الکساندر ماریا لارا الکساندر ماریا لارا ترودول یونگه  منشی شخصی هیتلر
کارینا هافوچ کارینا هافوچ ماگدا با نوی اول آلمان ناز یو همسر وزیر اطلاع رسانیی آلمان
الریچ ماچس الریچ ماچس  جوزف  وزیر اطلاع رسانی رایش سوم

فیلم های تاریخی بر اساس واقعیت

فیلم های زیر جزو بهترین فیلم های واقعی با محوریت جنگ جهانی دوم و کشور آلمان هستند.

 • والکری Valkyrie: آلمان نازی به سقوط نزدیک می شود. برخی از افسران ارشد او قصد دارند نقشه ای برای کشتن هیتلر بکشند.
 • پناهگاه The Bunker: این فیلم بر اساس واقعیت نیز روایت گر آخرین روزهای زندگی آدولف هیتلر است.
 • فهرست شیندلر Schindler’s List: یک تاجر آلمانی قصد دارد یهودیان رابه عنوان کارگران خود جا بزند تا بتواند آنها را از دست سربازان آلمانی آزاد کند.

30- ری Ray

 فیلم های تاثیر گذار با داستانی واقعی

ری چارلز یکی از بهترین موسیقیدانان سبک های کلاسیک جنوبی آمریکا است. در این فیلم بر اساس واقعیت داستان زندگی او روایت می شود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم واقعی ری را میگه:

یکی از بهترین فیلم های واقعی که داستانی موزیکال دارد فیلم به نام ری است که داستان یکی از افسانه ای ترین خوانندگان سبک سول و آر اند بی آمریکا است. این موسیقی در بین سیاه پوستان مهاجر و آفریقایی تبار های آمریکایی بسیار محبوب است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2004 موزیکال – درام 152 تیلور هاکفورد بریستول بی

خلاصه: ری چارلز کودکی بسیار سختی دارد. او به خاطر مرگ برادرش افسرده و ناراحت است که در سن 9 سالگی بینایی خود را به طور کامل از دست میدهد. تنها حامی او مادرش است که او را تشویق به یادگیری موسیقی می کند. همین موضوع باعث می شود تا او به دنبال سبک های جاز و بلوز برود. او پله های موفقیت را یکی یکی طی می کند. اما گرفتار اعتیاد می شود. با حمایت های همسرش اعتیاد را شکست می دهد و با ترکیب سبک های مختلف، از ابداع کنندگان سبک سول لقب می گیرد.

حقایق فیلم ری 2004

ری چارلز علاقه مند بود فیلم نامه را بخواند. از این رو کل فیلم نامه به خطر بریل نگارش شد. ری چارلز در هنگام اکران فیلم زنده نبود. او چند ماه قبل از اکران درگذشت. اما توانست نسخه ابتدایی و تدوین نشده فیلم را بشنود. جیمی فاکس برای این که واقعا نابینا به نظر بیاید از لنزهای سیلیکونی استفاده کرد. این لنزها به چشم او آسیب زیادی وارد می کردند! او برای این نقش پیانو و خط بریل را آموخت. برخی ها تصور کردند که خود جیمی فاکس ترانه ها را می خواهد . ولی او به شکل بسیار زیبایی لب می زند.

جوایز فیلم Ray

جیمی فاکس بازیگر نقش ری چارلز چنان در این نقش خوش درخشید که تقریبا در همه جشنواره های معتبر، بازیگر برتر شناخته شد. او دومین بازیگری است که توانسته این جوایز را برای فیلم های موزیکال کسب کند. قبل از او رکس هریسون در سال 1964 و به خاطر فیلم کلاسیک بانوی زیبای من موفق شده بود به خاطر فیلمی موزیکال اسکار و گلدن گلوب بگیرد. از طرفی فیلم صداگذاری بسیار زیبایی دارد.

بازیگران فیلم ری نقش توضیحات
جیمی فاکس جیمی فاکس ری چارلز خواننده اسطوره ای سبک سول و بلوز
کری واشینگتون کری واشینگتون  دلا  همسر ری
راگینا کینگ رجینا کینگس مارگی  همکار ری
کیمبرلی الیس  کیمبرلی الیس  ماری  شاعر و همکار ری

فیلم های موزیکال بر اساس داستان خوانندگان و موسیقیدانان 

فیلم های موزیکال زیر بهترین فیلم های واقعی در مورد هنرمندان هستند.

 • سر به راه باش Walk the Line: جانی کش قصد دارد به هر شکلی شده وارد عرصه خوانندگی شود. او به سبک کانتر علاقه دارد اما فعلا شرایط آن را ندارد که وارد این عرصه شود.
 • لا بامبا La Bamba: این فیلم بیوگرافی در مورد یکی از جوانترین استعدادهای موسیقی یعنی ریچی والنس است.
 • برخیز Get on Up: این فیلم بر اساس واقعیت داستان زندگی جیمز براون. یکی از تاثیرگذارترین خوانندگان را شرح می دهد.

31- پیانیست The Pianist

فیلم های تاثیر گذار با داستانی واقعی

یک هنرمند لهستانی یهودی باید خود را از دست سربازان آلمانی نجات دهد. آلمانی ها به طور گسترده یهودیان را دستگیر می کنند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم پیانیست را میگه:

یکی از جذاب ترین تراژدی های سینمایی درباره جنگ جهانی دوم را رومن پولانسکی در سال 2002 ساخت. اثر تحسین شده پیانیست داستان زندگی هنرمندی لهستانی به نام ولادیسلاو اشپیلمان را روایت می کند. در واقع این فیلم بر اساس کتابی به همین نام نوشته خود اشپیلمان است که سرگذشتش را در آن تعریف می کند.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 لهستان 2000 درام – جنگی 150 رومن پولانسکی بابلسبرگ

خلاصه: جنگ جهانی دوم آغاز شده و آلمانها روز به روز به ورشو پایتخت لهستان نزدیک می شوند. یک هنرمند جوان به نام ولادیسلاو اشپیلمان در ایستگاهی رادیویی به نوازندگی پیانو مشغول است. آلمانها ورشو را تصرف می کنند و یهودیان را به اردوگاه های کار اجباری می برند. ولادیسلا قصد دارد به هر شکل ممکن خودش و نامزدش را از این مخمصه نجات دهد.

نقد فیلم پانیست

این فیلم شرح حال زندگی خود رومن پولانسکی کارگردان این اثر است. فیلم از لحاظ روانشناسی نیز قابل واکاوی است. تمام موسیقی های متن فیلم (که عمدتا از شوپن است) تاثیرگذاری زیادی بر مخاطب دارند. از لحاظ تاریخی نیز روایت واقعی مردم لهستان در بحبوحه جنگ جهانی را نمایش می دهد. تنها یک کلمه می توان در مورد این فیلم گفت: شاهکار!

جوایز فیلم The Pianist

این شاهکار جاودانه از رومن پولانسکی در 7 بخش اسکار، دو بخش گلدن گلوب و 5 بخش بفتا نامزد شد که در نهایت بهترین کارگردانی را برای پولانسکی و بهترین بازیگر نقش اول را برای آدرین برودی (جوانترین برنده با 29 سال سن) در اسکار و بهترین فیلم و کارگردانی را در بفتا برنده شد.

بازیگران فیلم پیانیست نقش توضیحات
آدرین برودی آدرین برودی ولادیسلاو اشپیلمان نوازنده پیانو و اهنگساز
فرانک فینلای   فرانک فینلای  ساموپل پدر ولادیسلاو
اد استوپارد اد استوپارد هنریک برادر ولادیسلاو
جسیکا کیت مایر جسیکا کیت مایر  هالینا خواهر ولادیسلاو

 بهترین فیلم های واقعی مشابه فیلم پیانیست

فیلم های زیر فیلم های تاریخی بر اساس واقعیت هستند.

 • زندگی زیباست Life is Beautiful: گوییدو و دورا با هم ازدواج کرده اند. اما به خاطر یهودی بودن باید در اردوگاه ها کار اجباری آلمانی ها زندگی کنند.
 • هتل رواندا Hotel Rwanda: پل مدیر یک هتل زیبا در رواندا است. یک گروه از بنیادگرایان تروریست قصد دارند مردم را بکشند. پل خیلی از مردم را درون هتلش پناه می دهد.
 • لوره Lore: لوره دختر نوجوانی است که بعد از سقوط هیتلر در اتاقی مخفی شده است. او پس از خروج انگلیسی ها و فرانسوی از خانه خارج می شود.

32- ارین براکوویچ Erin Brockovich

بهترین فیلم های انگیزشی بر اساس واقعیت

این فیلم بر اساس واقعیت  داستان تلاش های یک وکیل شجاع برای احقاق حقوق مردم یک شهر است.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم ارین براکویچ را میگه:

باز هم یک درام حقوقی را معرفی می کنیم. داستانی که سرگذشت یکی از شجاع ترین و قویترین وکلای زن را در آمریکا را نشان می دهد. ارین براکوویچ با اراده و تلاش های خود توانست در مقابل یکی از پرنفوذترین و فاسد ترین شرکت های نفتی آمریکا بایستد و در شکایت از آنها پیروز شود.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2000 درام – رمانتیک 130 استیو سودربرگ یونیورسال پیکچرز

خلاصه: ارین براکوویچ مادری تنها و بیکار است که برای یافتن یک شغل تلاش می کند. او بعد از مدتی جستجو، به عنوان دستیار ساده یک وکیل فعالیت می کند. هیچ کسی او را جدی نمی گیرد. اما ارین به صورت اتفاقی پرونده ای را پیدا می کند. پرونده ای که از فعالیت غیرقانونی و ضدمحیط زیسی یک شرکت نفتی پرده بر می دارد. او روی این پرونده کار می کند و متوجه می شود یک شرکت نفتی با ریختن زباله های خود در آب آشامیدنی منطقه ممکن است همه را بیمار کند. از این رو به طرح شکایت از این شرکت بزرگ و چند میلیارد دلاری می پردازد.

حقایق فیلم ارین براکوویچ

طبق گفته ارین براکوویچ 99 درصد فیلم کاملا دقیق است. یک شرکت نفتی فاضلاب صنعتی خود را به منطقه ای هدایت می کرد که آب آشامدینی شهری کوچک در کالیفرنیا از آن تامین می شد. این پرونده که اتفاقا پرونده ای قطور و پیچیده بود با مدیریت قضایی و حقوقی ارین براکوویچ به نفع مردم پیروز شد و شرکت نفتی به غرامت 333 میلیون دلاری محکوم شد. غرامتی که تا آن سال (فیلم در دهه 80 میلادی روایت می شود) بی سابقه بود.

آیا فیلم Erin Brockovich را ببنیم؟

حتما. این فیلم اگر چه موضوعی حقوقی را روایت می کند، اما اراده و تلاش های ستودنی یک وکیل شجاع را نشان می دهد. جولیا رابرتز به دلیل بازی در این نقش جایزه گلدن گلوب و اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را برد. او قصد داشت روی سن از ارین براکویچ تشکر کند ولی یادش رفت! این فیلم جزو فیلم های بر اساس واقعیت است که داستان آن بسیار الهام بخش و انگیزشی است.

بازیگران فیلم ارین براکوویچ نقش توضیحات
جولیا رابرتز جولیا رابرتز ارین براکوویچ کارمند حقوقی و فعال محیط زیست آمریکایی
آلبرت فینی آلبرت فینی  اد  وکیل آمریکایی و همچنین شهردارد و عضو شورای شهر تاوزاند اوکس کالیفرنیا
ارون اکهارت آرون اکهارت جورج  همکار ارین
مارگ هلنبرگر مارگ هلنبرگر دونا  یکی از ساکنان شهر که شرکت نفت و گاز به طرز مشکوکی قصد خرید خانه او رادارد.

فیلم های حقوقی شبیه فیلم ارین براکوویچ

فیلم های زیر جزو بهترین فیلم های واقعی در ژانر درام های حقوقی هستند.

 • آب های تیره Dark Waters: در این فیلم بر اساس واقعیت نیز رابرت به عنوان یک وکیل شجاع قصد دارد در مقابل یک شرکت بزرگ شیمیایی آلوده کننده محیط زیست بایستد.
 • فیلادلفیا Philadelphia: یک شرکت حقوقی متوجه می شود که کارمندش به ایدز مبتلا شده. از این رو او را از شرکت اخراج می کنند. ادی قصد دارد با متوسل شدن به قانون جلوی شرکت سابقش بایستد.
 • سرزمین شمالی North Country: جوزی که پس از مدت زیادی بیکاری در یک معدن کار پیدا کرده است می بیند که بین کارگران تبعیض زیادی قایل می شوند. از این رو از مسئولان شرکت شکایت می کند.

33- شجاع دل Braveheart

فیلم های بر اساس واقعیت و عاشقانه

ویلیام والاس رهبر گروه های انقلابی در مقابله با سلطه انگیس بر اسکاتلند است. او قصد دارد دست طمع انگلیس از اسکاتلند را قطع کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم شجاع دل را میگه:

تا اینجا بهترین فیلم های 2000 به بعد را معرفی کردیم. بهترین فیلم های واقعی که هرکدام داستانی جذاب و آموزنده دارند. اما اجازه بدهید سه فیلم بر اساس واقعیت را در قرن بیستم هم معرفی کنیم. فیلم بر اساس واقعیت شجاع دل یک داستان شگفت انگیز از تلاش های مردی انقلابی و بزرگ در تاریخ اسکاتلند است. مل گیبسون در این فیلم شخصیتی را بازی می کند که در قلب تک تک اسکاتلندی ها جا دارد. فیلم شجاع دل یا دلاور یکی از برترین فیلم های حماسی در قرن بیستم هم محسوب می شود.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 1995  درام – جنگی 178 مل گیبسن پارامونت پیکچرز

خلاصه: اسکاتلند سالهاست که تحت ظلم و ستم انگلیسی ها است. از این رو یک جوان انقلابی و شجاع به نام ویلیام والاس قصد دارد علیه ادوارد اول پادشاه ستمگر انگلیسی قیام کند. او با گروهی از مردم عادی به مبارزه با ارتش تا دندان مسلح انگلیس می رود. والاس می تواند در سلسله جنگ هایی ارتش انگلیس را شکست دهد اما اختلافات و خیانت هایی نیز در سربازان و سران لشکر خودش به وجود می آید. از این رو تصمیم می گیرد فرماندهی لشکر اسکاتلند را با رابرت بروس بدهد.

جنبه تاریخی فیلم شجاع دل

ویلیام والاس رهبر مقاومت اسکاتلند در برابر انگلیسی ها است. او در اسکاتلند به عنوان یک قهرمان ملی شناخته می شود. والاس توانست مقابل دست درازی های ادوارد یکم به خاک اسکاتلند مقاومت کند و مدتی نیز به عنوان اداره کننده کشور فعالیت کند. اما بعد از مدتی فرماندهی لشکر اسکاتلند را به رابرت بروس دارد. رابرت بروس بعدها پادشاه اسکاتلند شد.

آیا فیلم Braveheart ارزش دیدن دارد؟

فیلم از لحاظ کلی درست است اما خود مل گیبسن اظهار داشته عامدانه خیلی در آن تغییرات ایجاد کرده تا این داستان را سینمایی کند! با این حال فیلم مخصوصا از لحاظ فیلم برداری جزو آثار فاخر دهه 90 میلادی محسوب می شود.فیلم بر اساس واقعیت شجاع دل در مجموع در 10 بخش نامزد اسکار شد که برنده 5 تای آنها شد. در گلدن گلوب نیز برای مل گیبسن بهترین کارگردانی را به ارمغان اورد.

بازیگران فیلم شجاع دل نقش توضیحات
مل گیبسن   مل گیبسن ویلیام والاس رهبر انقلابی اسکاتلندی مقابل سلطه انگلیس
کاترین کنر  کترنی کنر مورون دختر محبوب دوران جوانی والاس
برندان گلیسن برندن گلیسن هامیش کمپل  همرزم ویلیام والاس
جیمز کاسمو جیمز کاسمو کمپل  از دیگر سران سپاه والاس

فیلم های حماسی مشابه شجاع دل

فیلم های زیر نیز جزو فیلم های برتر در سبک حماسی هستند.

 • گلادیاتور Gladiator: یک ژنرال قصد دارد در هیئت یک گلادیاتور انتقام خود را از شاهزاده ای فاسد و مغرور بگیرد.
 • میهن پرست The Patriot: این فیلم بر اساس واقعیت سرگذشت بنجامین مارتین را روایت می کند. فردی که چند تن از فرزندانش در جنگ های داخلی کشته می شوند. او به خاطر انتقام در این جنگ ها شرکت می کند.
 • آخرین سامورایی The Last Samurai: یک آمریکایی! باید به ارتش ژاپن یاد بدهد چگونه در مقابل سامورایی ها از خود دفاع کنند!

34- رفقای خوب Goodfellas

بهترین فیلم های انگیزشی بر اساس واقعیت

هنری به سرعت راه و رسم پیشرفت در گروه های مافیایی را می آموزد. او می تواند به مقام های بالایی در گروه مافیایی سیسرو برسد اما ناگهان سر و کله پلیس ها پیدا می شود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم واقعی رفقای خوب را میگه:

بدون شک بهترین و بزرگترین کارگردانان در سبک جنایی و نوآر مارتین اسکورسیزی است. فیلم بر اساس واقعیت رفقای خوب او نشان داد که اسکورسیزی چقدر در روایت داستان های جنایی و مافیایی تبحر دارد. او در این فیلم دوباره به سراغ یکی از بزرگترین بازیگر های دهه 90 میلادی یعنی رابرت دنیرو رفته است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 1990 درام جنایی 145 مارتین اسکورسیزی برادران وارنر

خلاصه: هنری هیل جوان جویای نامی است که به عنوان راننده وارد دار و دسته مافیایی سیسرو می شود. او دوست دارد عضوی از این گروه مافیایی باشد. چرا که زرق و برق زندگی مافیایی او را مجذوب کرده است. دو تن از افراد این گروه مافیایی یعنی جیمی و تامی او را کمک می کنند تا به طور رسمی وارد گروه شود. هنری به سرعت در بین اعضای باند محبوب می شود و از این رو در سرقت های بزرگ نیز شرکت می کند. اما شرایط برای او همیشه خوب پیش نمی رود.

واقعیت داستان هنری هیل در فیلم رفقای خوب

داستان فیلم بر اساس واقعیت رفقای خوب از زندگی هنری هیل جونیور گانگستر و خلافکار آمریکایی اقتباس شده است. هنری هیل از سال 1955 تا 1980 جزو گانگسترهای نیویورک بود و سپس توسط FBI دستگیر شد. او پس از مدتی زندان به عنوان خبرچین FBI دوباره در گروه های مافیایی رفت آمد داشت. او همه دوستانش را در باندهای مافیایی به پلیس لو داد.

فکت های فیلم Goodfellas

این فیلم موسیقی متن ندارد. در واقع اسکورسیزی چند ملودی مورد علاقه خودش را برای متن فیلم انتخاب کرده است. بیشتر لوکیش های فیلم نیز دقیقا در همان مکان هایی هستند که در کتاب و در بایگایی FBI به آن اشاره شده است. این فیلم هم در آثار اسکورسیزی و هم در آثار دنیرو یک نقطه عطف محسوب می شود.

بازیگران فیلم رفقای خوب  نقش توضیحات
رابرت دنیرو رابرت دنیرو  جیمی  از اعضای باند مافیایی سیسرو
ری لیوتا ری لیوتا هنری هیل شخصیت اصلی داستان
جو پاسی جو پشی  تامی از دیگر اعضای باند مافیایی سیسرو
لورین براکو  لورین براکو  کارن  همسر هنری

فیلم های جنایی بر اساس واقعیت

فیلم های زیر جزو بهترین فیلم های واقعی در سبک جنایی هستند.

 • ستارگان The Sopranos: سوپرانو رئیس مافیا در نیوجرسی است. اما فشار عصبی زیادی را تحمل می کند که باعث می شود به روانپزشک مراجعه کند.
 • پدرخوانده The Godfather:‌ دون ویتو کورلئونه باید ریاست مافیا را به پسرش مایکل بسپارد. اما او مطمئن نیست مایکل بتواند از پس این کار بر بیاید.
 • روزی روزگاری در آمریکا Once Upon a Time in America: داستان این فیلم بر اساس واقعیت در مورد یک گانگستر است که پس از مدت زیادی دوباره به شهر زادگاهش بر می گردد.

35- گوریل ها در مه Gorillas in the mist

بهترین فیلم ها درمورد وقایع طبیعی

یک جانورشناس آمریکایی قصد دارد برای مطالعه و تحقیق در مورد گوریل ها به کشورهای آفریقایی سفر کند. اما در آنجا متوجه می شود که بیشتر گوریل ها توسط شکارچیان، شکار یا قاچاق می شوند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم گوریل ها در مه را میگه:

یکی از جالب ترین فیلم های بر اساس واقعیت که اگر چه قدیمی است اما به عنوان یکی از بهترین و ماندگارترین فیلم های ژانر واقعیت و بقا محسوب می شود فیلمی به نام گوریل ها در مه است. این فیلم داستان زندگی دایان فوسی جانورشناس معروف است.

 کشور سازنده سال ساخت ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 1988 درام – تاریخی 129 مایکل اپتد برادران وارنر

خلاصه: دایان فوسی یک جانورشناس و رفتارشناس در مورد زندگی گوریل ها است. او باید برای تکمیل تحقیقاتش به رواندا و اوگاندا دو کشور در مرکز آفریقا برود تا از نزدیک رفتارهای این حیوانات را بررسی کند. در جریان این سفر او متوجه می شود شکارچیان غیر مجاز به صورت گسترده ای گوریل ها را شکار می کنند. به طوری که این نسل از حیوانات در خطر انقراض قرار دارند. او برای این که مانع این اتفاق شود از جوامع محیط زیستی درخواست کمک می کند. اما وقتی تعلل آنها را می بیند خودش دست به کار می شود و به صورت داوطلبانه به نزدیک محل زندگی آنها می رود…

حقایق فیلم گوریل ها در مه

دایان فوسی به مدت 18 سال از نزدیک به رفتار شناسی زندگی گوریل ها پرداخت. در دهه 60 میلادی او یکی از برترین نخستین شناسان جهان در زیست شناسی به شمار می آمد. این محقق شجاع در سال 1985 به طرز مشکوکی کشته شد.

در این فیلم گوریلی وجود ندارد ، بلکه اینها بچه شامپانزه های رنگ شده هستند. برخی از آنها هم انسان هایی هستند که لباس گوریل پوشیده اند. هم یونیورسیال پیکچرز و هم برادران وارنر به طور همزمان داشتند روی فیلمی در مورد گوریل ها در رواندا کار می کردند. دولت رواندا به هر دو گروه اجازه فیلمبرداری نداد و گفت فقط یک گروه باید فیلم برداری کند. از این رو این دو کمپانی با هم برای ساخت این فیلم همکاری کردند.

آیا فیلم Gorillas in the mist را ببینیم؟

فیلم برنده جایزه اسکار و گلدن گلوب بهترین موسیقی و برنده گلدن گلوب بهترین بازیگر زن برای سیگورنی ویور شد. داستان فیلم جذابیت های خاص خودش را دارد از این رو توصیه می کنیم حتما دانلود بهترین فیلم هایی که بر اساس واقعیت ساخته شده است (مانند فیلم بر اساس واقعیت گوریل ها در مه) را فراموش نکنید.

بازیگران فیلم گوریل ها در مه نقش توضیحات
سیگورنی ویور سیگورنی ویور  دایان فوسی  جانورشناس و رفتارشناس گوریل ها
برایان براون برایان براون باب  عکاس و فیلمساز مستندهای حیات وحش
جولی هریس جولی هریس رز انسان دوست و نویسنده آمریکایی!
کنستانتین الکساندروف  کنستانتین الکساندروف ون  تاجر گوریل

عجیب ترین فیلم های دنیا بر اساس واقعیت

فیلم های زیر نیز جزو بهترین فیلم های واقعی در قرن بیستم محسوب می شوند.

 • ردپاها Tracks: یک زن به تنهایی و به همراه تنها سگش و با 4 شتر قصد دارد از صحرای استرالیا عبور کند.
 • ماسک Mask: رستی که مادری بسیار بی احساس و قانون مدار است با دیدگاه های پسرش راکی مخالف است. این تضادها برای هر دو مشکلاتی را ایجاد می کند.
 • روح خرس داستان سایمون جکسون Spirit BearThe Simon Jackson Story: سایمون سبک زندگی جدیدی دو راز خانواده و در مناطق سرد کانادا را پیش گرفته است. او در می باید که خرس های سفید در معرض انقراض هستند.

پاسخ به پرسش های شما در مورد بهترین فیلم های بر اساس واقعیت

 • کدام یک از فیلم های بر اساس واقعیت که معرفی کرده اید تمی سیاسی دارند؟
  فیلم معاون زندگی نامه دیک چنی را روایت می کند. دیک چنی معاون رپیس جمهور آمریکا بود. فیلم لینکلن نیز در مورد رئیس جمهور آمریکا است.
 • کدام یک از فیلم های واقعی در ژانر فاجعه قرار می گیرد؟
  فیلم غیر ممکن یکی از بهترین فیلم های واقعی است که در مورد سونامی سال 2004 در اقیانوس هند ساخته شده. فیلم یونایتد 93 نیز سقوط یک هواپیمای آمریکایی را به تصویر کشیده است.
 • آیا روایتی که در فیلم سقوط ارائه می شود درست است؟
  به گفته پژوهشگران آلمانی فیلم سقوط دقیقترین نسخه در مورد زندگی روزهای پایانی هیتلر است.
 • کدام فیلم با بازی لئوناردو دی کاپریو است؟
  فیلم بر اساس واقعیت اگه می تونی منو بگیر یکی از فیلم هایی است که در دوران آغاز به کار دی کاپریو در هالیوود ساخته شد.
 • آیا فیلم شجاع دل واقعی است؟
  بله این فیلم بر اساس واقعیت درست شده است. اما خود مل گیبسون کارگردان آن اظهار داشته به خاطر جذابیت های سینمایی به آن چیزهای زیادی اضافه کرده است.
 • برای دانلود بهترین فیلم هایی که بر اساس واقعیت ساخته شده است باید چه کار کنیم؟
  دانلود فیلم ها بر اساس واقعیت باید در سایت های معتبر دانلود فیلم و سریال باشد. سایت های مختلفی هستند که می توانید از آنها بهترین فیلم های واقعی را دانلود کنید.
 • فیلم های ترسناک بر اساس واقعیت در این لیست کدامند؟
  یونایتد 93 جزو فیلم هایی است که عنصر ترس و هیجان در آن قابل درک است.
 • چه فیلم هایی براساس واقعیت و زندگینامه شخصیت های مشهور ساخته شده است؟
  فیلم پادشاه براساس زندگی هنری پنجم، فیلم معاون روایتگر زندگی دیک چنی، فیلم لینکلن داستان زندگی  آبراهام لینکلن شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا و فیلم سخنرانی پادشاه نیز چالش های پرنس آلبرت پادشاه بریتانیا را به تصویر کشیده است. فیلم سقوط نیز زندگینامه هیتلر را روایت می کند.

فیلم بر اساس واقعیت یک منبع غنی است. چرا که تماشای فیلم های واقعی تجربیات و سرنوشت نسل ها را دراختیار شما قرار می دهد مچنین یاد و خاطره افراد زیادی زنده بماند که با رشادت ها و تلاش های خود قدم بزرگی در راستای پیشرفت علم، میهن دوستی، مبارزه با قوانین نادرست و… برداشته اند. فیلم های تاریخی بر اساس واقعیت ما را با سبک زندگی گذشتگان آشنا می سازد و فیلم های ماجراجویی بر اساس واقعیت نیز به شما درس شجاعت می دهند. در این لیست سعی کردیم چند فیلم هیجانی بر اساس واقعیت همچون وحشی، شناور، غیرممکن را معرفی کنیم. همچنین پیشنهاد فیلم های تاریخی بر اساس واقعیت پادشاه، سخنرانی پادشاه، معاون، لینکلن و 12 سال بردگی نیز مطرح شد. برخی از بهترین فیلمهای 2000 به بعد که براساس واقعیت بوده اند را گزینش کردیم و لیستی از بهترین فیلم های واقعی را ارائه کردیم در حقیقت فیلم هایی که شما را میخکوب میکند. برای دانلود بهترین فیلم هایی که بر اساس واقعیت ساخته شده است می توانید به وبسایت های معتبر دانلود فیلم و سریال مراجعه نمایید و فیلم های واقعی دوبله فارسی را دانلود کنید. اگر شما هم فیلم سینمایی واقعی جذابی می شناسید ما را در معرفی جدیدترین فیلم های خارجی واقعی یاری دهید.

‫35 دیدگاه ها

 1. سلام
  من اکثر سایتهایی که فیلمها رو معرفی میکنن میشناسم
  بدون اغراق این بهترین سایتی بود که دیدم
  واقعا لذت بردم
  هر قسمت که فیلمی معرفی میشه امتیازهای مختلفی که داره، تیم بازیگران، واقعیتهایی فیلم، حقایق مربوط به فیلم و خیلی نکات جذاب و مثبت دیگه به صورت کامل توضیح داده شده
  تلاش شما واقعا قابل تحسینه
  امیدوارم همین کیفیت فوق العاده بالا و عالی رو ادامه بدین
  پیشنهاد: قسمتی هم برای معرفی سینمای اروپا و شرق آسیا داشته باشید
  با آرزوی موفقیت

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   واقعا ممنونم که انرژی های مثبتتون رو منتقل می کنید و خرسندیم که گلچین بهترین فیلم های خارجی مورد پسند واقع شده… یک تگ تحت عنوان “فیلم” و تگ دیگری تحت عنوان “سریال” در مجله خبری میزبان فا منتشر شده است که حاوی فیلم ها و سریال های مختلف با ژانرهای متفاوت و همچنین فیلم هایی از کشورهای صاحب سبک می باشد. در این دسته بنید ها بهترین سریال های کره ای و همچنین بهترین سریال ها و فیلم های ایرانی نیز قرار دارد. لینک این دو تگ خدمتتان ارسال می گردد.
   بهترین سریال ها
   بهترین فیلم ها

   1. سلام و احترام؛
    سپاس مینو عزیز از اینکه ما و دوستان را در تماشای فیلم ها یاری میدین سپاسگزاریم.

 2. عالی بود
  افرین به این دقت و حساسیت نویسنده در قالب فیلم شناسی و رساندن تمام نکات و محتوا و نقدو بررسی فیلمها به مخاطب!! واقعا لذت بردم

  امیدوارم در کار و زندگی مستقل موفق و پایدار باشید

  1. سلام و احترام؛
   سپاس از دقت نظر و محبتی که به تیم تحریریه میزبان فا دارید.
   خوشحال می شویم سایر نقد و بررسی های فیلم و سریال میزبان فا مگ را هم بررسی و نظرتون رو برای بهبود اعلام کنید.

 3. سلام من دنبال یه فیلمی هستم که اسمش یادم رفته
  درمورد یه نویسنده اس که اصلا خوب نمینویسه و به صورت اتفاقی یک یادداشت پیدا میکنه و اونو به اسم خودش چاپ میکنه و مشهور میشه اون یادداشت هم یه داستان عاشقانه اس اخر سر هم میره نویسنده اونو پیدا میکنه اگه با این اطلاعات اسم فیلم یادتون اومد لطفا بهم بگید

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   اطلاعی از نام فیلم خارجی مورد نظر شما نداشتیم اما دیدگاه تایید می شود تا سایر دوستان اگر این فیلم را تماشا کرده اند نام آن را عنوان نمایند. 🙂

 4. بیشتر فیلما عالی بود کیف کردم ممنون از زحمتی ک کشیدین.

  1. سلام روزبخیر هیچکس عزیز؛
   سپاس از توجه و محبتی که به تیم تحریریه میزبان فا مگ دارید… بسیار خوشحالیم که از گلچین فیلم های خارجی واقعی رضایت داشتید و مورد پسند بوده است در صور تمایل نام فیلم های خارجی واقعی مورد علاقه خود را برای ما نیز ارسال بفرمایید تا در بروزرسانی های بعدی نقد و بررسی شوند… 😊

 5. پاسخ به احسان عزیز

  The Words
  2012

  Bradley Cooper
  Dennis Quaid
  Olivia Wilde
  Zoe Saldana

  Layered romantic drama The Words follows young writer Rory Jansen who finally achieves long sought after literary success after publishing the next great American novel. There’s only one catch – he didn’t write it. As the past comes back to haunt him and his literary star continues to rise, Jansen is forced to confront the steep price that must be paid for stealing another man’s work, and for placing ambition and success above life’s most fundamental three words

  imdb.com/title/tt1840417

  1. سلام و احترام جناب امیر عزیز؛
   ممنون از توجه و محببتتون…
   سپاس از اینکه نام فیلم سینمایی رو برای کاربران ارسال کردید و ما رو در توسعه این گلچین یاری میدید.

 6. اسم فیلمی که اقا احسان دنبابش هست the words هست یا کلمات با بازی بردلی کوپر

  1. سلام و احترام؛
   سپاس از توجه و محبتتون…
   ممنون از اینکه ما رو در توسعه این لیست یاری میدید اسم فیلم به شکل ایمیل برای ایشون ارسال شد.

  2. سلام وقت بخیر.لطفا هر کسی اسم این فیلم رو می‌دونه بگه خیلی دنبالشم.داستان شبیه جزیره شاتر هست.با این تفاوت که به مردی به گروهی در یک مکانی در جزیره داوطلب میشه می‌ره.اونجا اونجا افراد مثل خودش هستن.شکست عشقی یا فوت عشق یا همسر.یه دوره توی اتاق انفرادی هستن.بعد بهشون میگن تا این زمان باید عاشق بشید بعد از جزیره میتونید برید
   یه سری گروه هم در جنگل اطراف اون مکان هستن همیشه ،اون آقاهه فرار می‌کنه می‌ره با گروه جنگلی ..اونجا هم قانونه نباید عشق بوجود بیاد .اما کم کم عاشق یه خانم میشه که دستیار سرگروه جنگلی هست .و هرچند یکبار اون خانم سرگروه با دستیار و این آقا و یه آقای دیگه میرن شهر ،،نمایشی پیش مادر پدر سرگروهه.که بگه من شوهر کردم این دوتا هم دوستام هستن زن و شوهر….خیلی قشنگه…آخر شخصیت اصلی فیلم با خانم دستیار فرار میکنن میرن دنبال زندگی شون….چیزی که یادمه اول اسم فیلم باpبود سال 2006یا 2009,,,,
   من از نصفه به بعد فیلم رو دیدم….شدیدا داستان جذابی داره…
   هر کسی می‌دونه لطفا بگه…ممنون از سایت خوبتون…

   1. سلام و احترام؛
    متاسفانه نام فیلم مورد نظر شما را نمی دانیم و تحقیقاتی در این زمینه انجام شد اما نتیجه ای حاصل نگردید برهمین اساس دیدگاه شما تایید می شود تا اگر سایر دوستان این فیلم را مشاهده کرده اند نام آن را با ما و شما به اشتراک بگذارند.

    1. سلام واحترام؛
     سپاس از اینکه ما را در پاسخگویی یاری میدهید.

 7. سلام
  من دنبال یه فیلمی هستم که در اون چند نفر مشغول حفر زمین هستن که سیل میاد و اونا زیر زمین گیر میکنند و دارند برای بالا اومدن دوباره تلاش میکنند و در آخر یک نفر از طریق بالا اومدن از زیر اقیانوس زنده میمونه

  1. سلام و احترام؛
   کامنت شما تایید می شود تا کاربران نام فیلم مورد نظرتان را در صورت اطلاع عنوان نمایند.

  1. سلام و احترام؛
   لطفا نام فیلم های سینمایی خارجی مورد نظرتان را عنوان کنید تا در لیست اضافه شوند.
   با تشکر

 8. conviction
  schindler’s list
  I, Tonya
  Spotlight
  Thirteen Lives
  Captain Phillips
  The Pursuit of Happyness
  A Beautiful Mind
  The Wolf of Wall Street
  Hotel Rwanda
  127 Hours
  و……

  1. سلام و احترام؛
   ممنون از اینکه با معرفی فیلم های خارجی واقعی ما رو در توسعه لیست یاری میدید… در بروزرسانی بعدی حتما فیلم های عنوان شده را بررسی و مورد نقد قرار میدیم.

 9. سلام وخسته نباشید واقعا بهترینها رو انتخاب کردین ممنون از زحماتتون

  1. سلام و احترام؛
   بسیار خوشحالیم که لیست بهترین فیلم های خارجی واقعی مورد رضایت بوده است لطفا اگر فیلم واقعی دیگری هم می شناسید نام ببرید تا به این لیست اضافه شود.

 10. سلام تشکر و خسته نباشید میگم به خاطر سایت عالی و زیباتون ، اگه براتون امکانش وجود داره فیلم نبرد گتیسبورگ رو به صورت آنلاین تویه سایتتون قرار بدید

  1. سلام و احترام؛
   سپاس از محبت و عنایتی که به تیم تحریریه میزبان فا مگ دارید متاسفانه امکان درج فیلم برای پخش آنلاین یا دانلود را نداریم.

 11. سلام ممنون از سایت خوبتون
  لطفا فیلم های کینگ ریچارد، تمپل گرندین، خاندان گوچی رو هم به لیست اضافه کنید.

  1. سلام و احترام؛
   ممنون از اینکه فیلم های محبوب و مورد علاقه خود را با ما و کاربران به اشتراک گذاشتید حتما این سه فیلم بیوگرافی را مورد بررسی قرار خواهیم داد و نقدی بر انها خواهیم داشت.

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   ممنونم از اینکه با انرژی مثبتتون تیم تحریریه میزبان فا مگ رو در ادامه این مسیر یاری میدهید و خرسنیدم که از لیست فیلم های خارجی براساس واقعیت رضایت داشتید تمامی نقد و بررسی های میزبان فا در بازه های زمانی مرتب بروزرسانی خواهند شد و خوشحال می شویم که سایر نقد و بررسی های ما را نیز بررسی نمایید.

 12. سلام. بیوگرافی کارلوس تروریست آزادی‌خواه آمریکای جنوبی که سران اوپک از جمله رضا شاه ایران رو گروگان میگیره و با پول ازادشون می‌کنه. خیلی دنبالش گشتم ولی فکر کنم به دلایل سیاسی کمیاب شده باشه.اسم فیلم احتمالا یکی از ایناست؛
  The assignment
  Carlos the jackal

 13. سلام
  فیلم هایی که در جزایر دور افتاده بازی شده مثل cast aways و the blue lagoon و سریال lost معرفی کنید
  متشکرم و منتظر پاسخ 😅

 14. به نظر من ستیغ جهنمی بهترین فیلم بر اساس واقعیت است و هر کی ندیده حتما امروز ببینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا