بهترین

بهترین فیلم های علمی و تخیلی جهان و ویدیو نقد و بررسی

فیلم علمی تخیلی یک از ژانرهای سینمایی است که طرفداران مخصوص به خود را دارد. بهترین فیلم های علمی تخیلی جهان عمدتا با موضوعاتی مانند سفر در زمان و فضا مورد ستایش و تحسین منتقدین و کارشناسان سینما قرار گرفته اند. عنصر مهم در فیلم های علمی تخیلی ابهام، کنجکاوی و تعلیق است. از سال 1902 و فیلم سفر به ماه ژرژ ملیس تاکنون، این سه موضوع در اغلب فیلم های علمی تخیلی وجود داشته است. تاکنون فیلم تل ماسه، بالا را نگاه نکن و فیلم رتبه رئیس بهترین فیلم علمی تخیلی 2021 شناخته شده اند. تنت نیز از بهترین فیلم های تخیلی فانتزی 2020 بشمار می رود. اگر شما هم به دنبال فیلم تخیلی معمایی و دانلود فیلم علمی تخیلی فضایی یا ترسناک و ماجراجویی هستید حتما لیست بهترین فیلم های علمی تخیلی جهان که در این نقد و بررسی از میزبان فا مگ ارائه کردیم را تماشا کنید. در این لیست انواع فیلم تخیلی فانتزی جدید که از نگاه تماشاگران و منتقدین انتخاب شده اند را گردآوری کردیم و با توجه به علایق کاربران انواع فیلم های علمی تخیلی ژنتیکی مثل آواتار، فیلم علمی تخیلی فانتزی مثل مرد عنکبوتی و هری پاتر، فیلم تخیلی معمایی همچون اکسیژن و فراماشین و… گلچین شده اند تا با خیال راحت با انواع فیلم تخیلی افسانه ای دوبله فارسی آشنا شده و آنها را برای تماشا دانلود کنید.

فیلم علمی تخیلی

فیلم علمی تخیلی ماجراجویی در واقع تلفیقی از دو ژانر بسیار محبوب در سینما است. البته می توان گفت فیلم های علمی تخیلی به نوعی ژانر ماجراجویی را در خود جای می دهند. در اغلب فیلم های علمی تخیلی موضوعاتی که هنوز توسط علم به کلی اثبات نشده اند به عنوان یک  مفهوم اصلی روایت می شود و از آنجاییکه که کشف علت یا معلول این موضوع، همراه با ماجراجویی و تلاش انسان ها است پس می توان گفت ژانر ماجراجویی در فیلم های علمی تخیلی به صورت پیش فرض وجود دارد.

فیلم سینمایی تخیلی با فیلم های فانتزی فرق دارند. فیلم علمی تخیلی فیلمی است که اگر چه در آن جنبه های تخیلی وجود دارد، اما اگر عنصر علم و دانش را از آن بگیریم نابود می شود. پس برای تشخیص اینکه یک فیلم در ژانر علمی تخیلی هست یا نه باید به این نکته توجه کنیم. صرفا اشاراتی کوتاه به مسائل علمی نمی تواند آن را یک فیلم علمی تخیلی کند. به همین دلیل ما در این مقاله از میزبان فا مگ یک لیست 30 تایی از بهترین و جذاب ترین فیلم های علمی تخیلی را آماده کرده ایم.

بهترین فیلم های علمی تخیلی

جالب است بدانید که معمولا فیلم های علمی تخیلی روی موضوعاتی تمرکز دارند که آن موضوعات (یا پدیده ها) بیشتر به صورت فرضیه یا گمانه زنی هستند و هنوز از لحاظ علمی اثبات نشده اند. عناصری که در فیلم های علمی تخیلی شاهد هستیم بیشتر زائیده ذهن نویسندگان یا سازندگان آنها هستند. شاید در آینده این اتفاقات بیفتند! مثلا در سال 1968 استنلی کوبریک فیلمی ساخت که به گفته اغلب کارشناسان برای ساخت فضاپیماها و … از آن الگوبرداری شده است. یعنی در سینما چیزی می بینیم که شاید سال های نه چندان دور واقعا به وجود بیایند. همچنین دوربین های واقعیت مجازی VR ابتدا در فیلم های جنگ ستارگان جرج لوکاس نمایش داده شدند و امروزه واقعا از آنها استفاده می شود. موجودات فرا زمینی، سفر در زمان، پیشرفت های زیست شناسی، اکشتشافات آینده و … فرضیه هایی هستند که دستمایه ساخت اغلب فیلم های علمی تخیلی می شوند.

1- تل ماسه Dune

بهترین فیلم های علمی و تخیلی دنیا

سیاره آراکیس به خاطر داشتن معادن زیادی از ماده ای ارزشمند مورد هجوم موجودات زیادی از کائنات قرار گرفته است. پل قصد دارد به آراکیس برود و در آنجا صلح و امنیت را برقرار سازد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم تل ماسه را میگه:

رمان فرانک هربرت که با نام تل ماسه در ایران شناخته شده است به حدی داستان پیچیده و پر معنایی است که فیلم ها و سریال های زیادی از آن تا به حال ساخته شده است. در سال 1984 اولین اقتباس سینمایی از این کتاب انجام شد و حالا در سال 2021 شاهد دومین اقتباس سینمایی از آن هستیم.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2021 156 دنی ویلنوو لجندری پیکچرز

خلاصه: آراکیس نام سیاره ای است که ماده ارزشمندی در آن وجود دارد. خیلی از موجوات کائنات به همین دلیل به این سیاره هجوم برده اند و برای به دست آوردن ماده ارزشمند (که در این فیلم اسپایس نام دارد) زندگی را برای افراد محلی این سیاره ناامن کرده اند. یک جوان به نام پل قصد دارد از سیاره خود به آراکیس برود و در آنجا صلح و آمنیت را برقرار کند. مردم آراکیس نیز بی صبرانه منتظر ورود او هستند. چرا که آنها اعتقاد دارند پل می تواند همان منجی برای آنها باشد.

نقد و بررسی فیلم تل ماسه

هانس زیمر آهنگساز بزرگ هالیوود برای این که آهنگ این فیلم علمی تخیلی را بسازد پیشنهاد کار در فیلم های دیگر را رد کرد. او به دلیل تمرکز رو پروژه فیلم تخیلی 2021 تل ماسه پیشنهاد کریستوفر نولان برای فیلم تنت و همچنین فیلم جیمز باند (زمانی برای مردن نیست ) را هم نپذیرفت. همان طور که می دانید این فیلم علمی تخیلی اقتباسی از نسخه پیشین آن است که در سال 1984 است. اما دیوید لینچ کارگردان نسخه اصلی فیلم، اصلا علاقه ای به ساخت قسمت دوم و یا هر گونه اقتباسی از آن را نداشت. تلفیق موسیقی زیبای زیمر و تصویربرداری هیجانی، قطعا برگ برنده این فیلم علمی تخیلی محسوب می شود. اما یکی از اصلی ترین و محوری ترین شخصیت های فیلم (که تصور فیلم بدون او کمی مشکل است) ربکا فرگوسن (شخصیت لیدی جسیکا) است. فرگوسن با استفاده از تجربه بالای خود در دوران بازیگری، به خوبی توانسته است قسمت مهمی از داستان را روایت کند.

آیا فیلم علمی تخیلی 2021 Dune ارزش دیدن دارد؟ 

فیلم پر از معنا و مفهوم و نماد است. توصیه می کنیم در هنگام دیدن این فیلم حتما به نمادها و علائم مختلف آن توجه کنید.! این فیلم در مراسم گلدن گلوب در سه بخش بهترین فیلم درام، بهترین کارگردانی و بهترین موسیقی نامزد شد که توانست جایزه بهرین موسیقی را از آن خود کند. از این رو دیدن فیلم علمی تخیلی 2021 تل ماسه را به شما پیشنهاد می کنیم.

بازیگران فیلم علمی تخیلی 2021 تل ماسه نقش توضیحات
تیمونی شالامت تیموتی شالامه پل  شخصیت اصلی داستان و وارث تاج و تخت آتریدس
جاش برولین جاش برولیندر گورنی هالک  از مربیان پل
خاویر باردم خاویر باردم استیلگار رهبر قبیله فرمن
ربکا فرگوسن ربکا فرگوشن لیدی جسیکا  مادر پل

فیلم مشابه تل ماسه 2021

فیلمها و سریال های زیر نیز جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی هستند که داستانی مشابه تل ماسه دارند.

 •  تل ماسه Dune: این فیلم علمی تخیلی در واقع نسخه اصلی و ابتدایی فیلم تل ماسه است که در سال 1984 اکران شد.
 • سریال تل ماسه Dune: در سال 2000 نیز متناسب با همین داستان، سریالی به نام تل ماسه ساخته شد.
 • سریال فرزندان شن Frank Herbert’s Children of Dune: پل بر سراسر کائنات فرمانروایی می کند. بر خی از قبایل قصد دارند علیه پل قیام کنند.

2- جنگ فردا The Tomorrow War

بهترین فیلم های علمی و تخیلی 2021

سربازانی از آینده به زمان حال می آیند و یک خطر بزرگ را به مردم دنیا گوشزد می کنند. به همین دلیل سربازانی از کشورهای مختلف تصمیم می گیرند به سال 2051 سفر کنند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم جنگ فردا را میگه:

نجات زمین از دست موجودات بیگانه به حدی کلیشه ای شده که تنها راه کارگردان ها برای باز تعریف این داستان، قاعدتا باید خلاقیت های ظاهری و البته داستانی آن باشد. چیزی که در فیلم علمی تخیلی جنگ فردا به خوبی اتفاق افتاده است.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2021 138 کریس مک کی پارامونت پیکچرز

خلاصه: گروهی از نظامیان در سال 2051 به طریق عجیبی خودشان را به زمان حال می رسانند و به مردم دنیا هشدار می دهند که قرار است در سال 2051 گروهی از موجودات ناشناختانه و بیگانه به کره زمین حمله و بشریت را نابود کنند. آن ها می خواهند نظامیان فعلی جهان به هر طریقی به آنها کمک کنند. نظامیان زیادی از طریق یک دستگاه زمان، خود را به سال 2051 می رسانند تا بتوانند مقابل این موجودات بیگانه بایستند.

نقد فیلم جنگ فردا

این که از آینده افرادی برای کمک به انسان های فعلی بیایند کمی باور پذیر است. اما اینکه از زمان حال عده ای به 30 سال آینده بروند و در آنجا به سربازان پیشرفته تر کمک کنند درنوع خود جدید و البته جذاب است. در واقع فیلم به استقبال کلیشه ها رفته و از این رو سوالات بسیار زیادی را در ذهن مخاطب ایجاد می کند. سوالاتی که اغلب آنها نیز در فیلم پاسخ داده نمی شود و جواب را بر عهده خود بیننده می گذارد!

فیلم علمی تخیلی The Tomorrow War را ببینیم؟

فیلم سه ویژگی خوب و سه ویزگی بد دارد! بازی خیلی خوب و تاثیر گذار کریس پرت و سکانس های زیبای اکشن و هیجانی، جزو جذابیت های فیلم است. موجودات بیگانه هم به اندازه زیادی خلاقانه طراحی شده اند. اما صدا گذاری کم کیفیت، پایان بندی غیر قابل قبول و از همه مهم تر منطق تقریبا محال و غیر عقلانی فیلم جزو معایب این فیلم علمی تخیلی است. با این حال توصیه می کنیم فیلم تخیلی 2021 جنگ فردا را از دست ندهید.

بازیگران فیلم سینمایی تخیلی جنگ فردا نقش توضیحات
کریس پرت کریس پرت  دن  ارتشی سابق و معلم زیست شناسی
 سم ریچاردسون  سم ریچاردسون چارلی  یک سرباز با مدرک دکترای هواشناسی!
 ادوین هاج  ادوین هاج دوریان سرباز
مایک میتچال مایک میتچال  کووان  سرباز و همرزم دن

بهترین فیلم های علمی تخیلی جهان 

فیلمهای زیر جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی محسوب می شوند.

 • سربازان کشتی فضایی Starship Troopers: حشره های بزرگ در حال حمله به کره زمین هستند. عملیات جنگی باید در فضا برای نابودی آنها انجام شود.
 • کشتی جنگی Battleship: بیگانگان فضایی به زمین حمله کرده اند و قصد دارند هر طور شده منابع انرژی در کف اقیانوس را تصاحب کنند. ناوگان نیروی دریایی باید با این موجودات مقابله کند.
 • لبه ی فردا Edge of Tomorrow: یک سرباز که در حال جنگ با بیگانگان فضایی است متوجه می شود که روز آخر زندگی او همواره تکرار می شود و و هرگز نمی میرد. به همین دلیل از این ویژگی استفاده می کند تا بهتر بتواند مهارت های خود را انجام دهد.

3- بالا رو نگاه نکن Dont Look Up

فیلم های علمی تخیلی پایان دنیا

یک استاد دانشگاه و دانشجوی فوق لیسانش، برای آگاه کردن مردم نسبت به برخورد یک شهاب سنگ بزرگ به زمین تلاش می کنند. اما هیچ کس حرف آنها ار جدی نمی گیرد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم بالا را نگاه نکن را میگه:

فیلم علمی تخیلی 2021 بالا رو نگاه نکن یکی از پر سرو صدا ترین فیلم های سال گذشته میلادی بود. این فیلم علمی تخیلی به خاطر استفاده از چندین بازیگر بزرگ و گیشه ای! به عنوان یکی از گزینه هایی مطرح شد که می تواند سینمای کرونازده هالیوود را رونقی دوباره ببخشد. البته پس از اکران فیلم دوباره سینماها در سراسر آمریکا به خاطر کرونا تعطیل شدند.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2021 145 آدام مک کی نتفلیکس

خلاصه: یک دانشجوی نجوم در تحقیقاتش متوجه می شود که یک دنباله دار بزرگ در حال حرکت به سوی زمین است. او این موضوع را با استادش میندی در میان می گذارد. دکتر میندی تخمین می زند دنباله دار در حدود 6 ماه دیگر به کره زمین برخورد می کند و باعث نابودی آن می شود. این دو برای این که چنین اتفاقی نیفتد به کاخ سفید می روند و رئیس جمهور آمریکا را از این موضوع باخبر می کنند. اما رئیس جمهور و سایر رسانه ها به آنها بی توجهی می کنند و آنها را به سخره می گیرند.

بررسی فیلم سینمایی تخیلی بالا رو نگاه نکن

فیلم علمی تخیلی بالا رو نگاه نکن علی رغم همه سرو صداهایش دارای عمق داستانی نیست. به عبارت دیگر مسائل سطحی در آن باعث نمی شود تا تاثیر زیادی روی مخاطب بگذارد. تنها نکته ای که می توان متوجه شد این است که مسئولان سیاسی خیلی به محیط زیست و تغیرات اقلیمی توجه نمی کنند . همین!

حقایق فیلم Dont Look Up

نام سیارکی که در فیلم علمی تخیلی بالا رو نگاه نکن در مورد آن بحث می شود Chicxulub است. این سیارک حدود 66 میلیون سال پیش به زمین برخورد کرده و عامل اصلی نابودی دایناسورها بوده است. از این رو در این فیلم هم به عنوان عامل اصلی نابودی زمین از آن یاد می شود. دی کاپریو یکی از افرادی بود که واقعا برای این که نقشش را متوجه شود به مطالعات زیاد در مورد دینامیک مداری سیارک ها و فیزیک کیهانی پرداخت. از دیگر ویژگی های جالب فیلم این است که جنیفر لارنس در طول فیلمبرداری دندان درد شدیدی داشت. اما به خاطر اینکه به علت بیماری کوید-19 همه مراکز دندانپزشکی تعطیل بودند او درصد قابل توجهی از فیلم را با دندان درد بازی کرد.

بازیگران بالا رو نگاه نکن نقش توضیحات
جنیفر لارنس جنیفر لارنس کیت دباسکی  دانشجوی کارشناسی ارشد نجوم
لئوناردو دیکاپریو لئوناردو دی کاپریو  دکتر مندی  استاد کیت
 مریل استریپ مریل استریپ اورلئان  رئیس جمهور ایالات متحده امریکا
جونا هیل  جونا هیل  جیسون  رئیس دفتر رئیس جمهور

فیلم علمی تخیلی ماجراجویی 

فیلم های زیر جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی محسوب می شوند. این فیلم ها که در لیست بهترین فیلم های علمی تخیلی جهان هستند با موضوع شهاب سنگ ها ساخته شده اند.

 • برخورد زمین Collision Earth: چندین شهاب سنگ با سرعت بسیار زیاد به زمین نزدیک می شوند. دانشمندان تلاش می کنند آنها را در فضا منفجر کنند.
 • شب دنباله دار Night of the Comet: پس از حمله زامبی ها به زمین فقط چند نفر از جمله دو خواهر زنده می مانند. به همین دلیل آنها به دنبال درمان زامبی ها هستند.
 • استورماگدان Stormageddon: یک سیستم هوشمند کامپیوتری توانسته است تجهیزات مختلف نظامی آمریکا را دچار اختلال کند. این سیستم قصد داد نسل بشر را نابود کند.

4- رتبه رئیس Boss Level

بهترین فیلم های علمی و تخیلی 2021

روی به طور عجیبی در یک حلقه زمانی در روز مرگش گیر افتاده است. او سعی می کند در حین حضور در حلقه زمانی علت مرگش را پیدا کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم رتبه رئیس را میگه:

یکی از موضوعات مورد توجه کارگردانان مختلف برای ساخت فیلم های علمی و تخیلی مفهوم زمان و حلقه های زمانی است. مفهوم زمان اگر چه جزو مبانی علمی فیزیک محسوب می شود، اما توانسته در اغلب فیلم ها و سریال های سال ها اخیر به عنوان یک مفهوم جذاب ارائه شود.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2021 100 جو کارنهان استودیو اینترتینمنت

خلاصه: روی در یک حلقه زمانی گیر افتاده است. این حلقه زمانی به گونه ای است که روز قتل او مدام برایش تکرار می شود. او سعی می کند در همین حین سرنخ هایی نیز در مورد مرگ نابهنگام خود به دست آورد. روی متوجه می شود که فردی به نام سرهنگ ونتور جزو افرادی است که می تواند او را کمک کند. از این رو به نزد ونتور می رود. اما متوجه می شود که همه چیز باب میل او پیش نمی رود و همه افراد که قصد جانش را دارند از سرهنگ ونتور دستور می گیرند.

حقایق جالب در مورد فیلم علمی تخیلی جدید رتبه رئیس

در یکی از سکانس ها مل گیبسون به صورت تصادفی به صورت فرانک گریلو ضربه محکمی می زند. این ضربه باعث می شود تا فک فرانک گریلو در برود. اما از آنجایی که گروه فیلمبرداری نمی توانست خیلی معطل کند تا او را به بیمارستان بفرستند از یک پزشک سیار کمک خواستند تا فک او را جا بیاندازد.

روزی که در فیلم بارها شاهد تکرار آن هستیم، روز 9 می است. 9 می رز تولد کاگردان است. او دوست داشته این روز را به عنوان روز اصلی فیلمش انتخاب کند.

آیا فیلم Boss Level را ببینیم؟

فیلم سعی کرده از آثار مشابه خودش متمایز باشد. اما این گونه نیست. فیلم علمی تخیلی کد منبع (که در ادامه آن را معرفی می کنیم) و همچنین فیلم لوپر ( 2012 Looper) جزو فیلم هایی هستند که به شدت بر این فیلم تاثیر گذاشته اند.  فیلم علمی تخیلی رتبه رئیس در واقع روایت فیلم های کد منبع و لوپر را به شکلی دیگر نمایش می دهد. با این حساب نحوه فضاسازی ها و شخصیت پردازی بسیار مناسب و قابل قبول است.

بازیگران فیلم 2021 رتبه رئیس نقش توضیحات
مل گیبسن  مل گیبسون  ونتور سرهنگی که به نظر عامل قرار گرفتن روی در حلقه زمانی است.
فرانک گریل فرانک گریلو روی پالور  شخصیت اصلی داستان که روز مرگش برای او تکرار می شود!
نائومی واتس نائومی واتس جما  همسر روی
ماتیلده اولیور ماتیلده اولیور گابریل  دندانپزشکی که یک ردیاب در دندان روی جاسازی کرده اند.

بهترین فیلم های علمی تخیلی با موضوع زمان

فیلمهای زیر بهترین فیلم های علمی تخیلی جهان در موضوعات پیرامون زمان و حلقه های زمانی هستند.

 • بیگانه The Foreigner: کوان فردی است که فرزندش را در یک حادثه دلخراش از دست داده است. او سعی دارد قاتلان فرزندش را پیدا کند.
 • اثر سایه The Shadow Effect: فرانک جوانی است که در زندگی اش خودش مشکلات زیادی دارد. اما ناگهان متوجه می شود یک حلقه زمانی پیچیده او را فرا گرفته است.
 • هنری سرسخت Hardcore Henry: هنری که به هوش می آید متوجه میشود که حافظه اش را از دست داده است. از طرفی یک رهبر جنگ طلب نیز با سربازانی نیمه ربات در پی او هستند.

5- اکسیژن Oxygen

بهترین فیلم های علمی تخیلی

لیز بدون اینکه بداند در یک محفظه ای عجیب به هوش می آید. او چیزی به خاطر نمی آورد و فقط می داند که سطح اکسیژن او در حال کاهش است.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم اکسیژن را میگه:

یک از جدیدترین و البته خاص ترین فیلم های نتفلیکس فیلم فرانسوی اکسیزن است. این فیلم همانند دیگر آثار جدید نتفلیس موضوعی علمی و هیجانی دارد و جزو بهترین های این کمپانی توزیع کننده فیلم در سال 2021 بود.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم فرانسه فرانسه 2021 101 الکساندر آژا گیت وی فیلمز

خلاصه: لیز در یک محفظه تابوت مانند عجیب و غریب به هوش می آید. در این محفظه اکسیژن به طور مداوم در حال کاهش است. یک روبات به M.I.L.O. نیز پاسخگوی سوالات او است. لیز از میلو می خواهد اطلاعات مختلفی را برای او چمع اوری کند تا او بتواند گذشته خود را به خاطر بیاورد. اما بزرگترین مشکل لیز این لست که به خاطر استرسی که دارد سطح اکسیژن او همواره در حال کاهش است.

تحلیل فیلم علمی تخیلی جدید اکسیژن

فیلم انگار مونولوگ است! به جز صدای دو کاراکتر دیگر هیچ شخصیتی ندارد و در محدودترین لوکیشن ممکن یعنی یک محفظه تابوت مانند! فیملرداری شده است. این اثر فرانسوی بیشتر در حوزه تریلرهای ترسناک  جای می گیرد که داستان آنها در یک لوکیشن تکی و البته زجرآور است. شما از همان ابتدا با انبوهی از سوالات مواجه هستید که باید تا آخر فیلم صبر کنید تا جواب آن ها را بیابید!  مثلا این که چرا یک زن باید در همچین محفظه ای به هوش بیاید؟ این محفظه کجاست؟ لیز کیست؟ گذشته اش چگونه بوده است؟ و …

آیا فیلم علمی تخیلی Oxygen را ببینیم؟

این فیل از لحاظ فیزیکی و علمی دارای اشکالات زیادی است. امابه نظر نتفلیکس بیشتر از این که محتوای علمی فیلم برایش مهم بوده باشد، محتوای هیجانی آن را مدنظ داشته. فیلم تخیلی ترسناک  اکسیژن  از عنصر تعلیق به خوبی استفاده کره و مخاطب را تا انتهای فیلم معلق نگه می دارد!  اگر علاقه مند به تریلرهای علمی هستید فیلم علمی تخیلی هیجانی اکسیژن را ببینید.

بازیگران فیلم معمایی اکسیژن نقش توضیحات
ملانی لورنت   ملانی لورنت لیز/ الیزابت شخصیت اصلی داستان که در محفظه ای تابوت ماند گیر افتاده است.
متیو املریک متیو املریک میلو ربات ی که به سوالات لیز پاسخ می دهد
مالک زیدی مالک زیدی  لئو  همسر لیز
مارس سیز مارس سیز  اورتیز  بازرس!

فیلم های مشابه با فیلم سینمایی تخیلی اکسیژن

فیلم های زیر که جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی هستند مشابه با فیلم اکسیزن هستند.

 • مسافر قاچاق Stowaway: یک مسافر که به صورت قاچاقی وارد یک  فضاپیما شده است به سیستم های  حفاظتی فضاپیما ضربه میزند. از این رو ادامه حیات برای همه سرنشینان فضاپیما سخت می شود.
 • مسافران Passengers: یک سفینه فضایی قرار است چندین مسافر را از زمین به سیاره ای به نام هوم استد 2 ببرد. اما در بین راه با مشکلات فنی زیادی روبرو می شود.
 • هوا Air:  هوای کره زمین بسیار آلوده شده است. دو مهندس قصد دارند کپسولی بسازند تا اکسیژن لازم برای تنفس را برای انسانها ایجاد کند.

6- مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست SpiderMan No Way Home

فیلم های علمی تخیلی برتر

اسپایدرمن پس از اینکه هویتش فاش می شود به نزد دکتر استرنج می رود تا دوباره او را به روزهای گذشته اش برگرداند. او می خواهد دوباره به زمانی برگردد که می توانست بدون اینکه هویتش فاش باشد به مردم کمک کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم مرد عنکبوتی 2021 را میگه:

جدیدترین اثر مارول که در واقع قسمت سوم از سری جدید فیلم های مرد عنکبوتی محسوب می شود با داستان علمی و تخیلی خود توانست رضایت مخاطبانش را به اندازه کافی جلب کند. البته این فیلم بیشتر تخیلی و ماجراجویی محسوب می شود.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2017 133 جان واتس مارول
پرچم آمریکا آمریکا 2019 129 جان واتس مارول
پرچم آمریکا آمریکا 2021 148 جان واتس مارول

خلاصه: هویت اسپایدرمن فاش شده است. این موضوع به شدت بر روحیات او تاثیر گذاشته و قصد دارد به هر شکلی که شده دوباره به روزهایی برگردد که هویتش مخفی بود و می توانست بدون هیچ دغدغه ای به کمک مردم بشتابد. او به نزد دکتر استرنج می رود و از او درخواست کمک می کند. در ابتدا کمک های دکتر استرنج سبب می شود که او از ابرقهرمان بودن متنفر شود. اما وقتی شرایط مردم و ضربه ای که از تبهکاران می خورند را می بیند، سعی می کند تا روش های جدیدی برای کمک به مردم را امتحان کند.

نقد فیلم اسپایدرمن راهی به خانه نیست

در فیلم های ابرقهرمانی نیز یکی از موضوعاتی که به خوبی می توان به آن دقت داشت صحنه های نبرد بین شخصیت های خوب و بد داستان یا همان خیر  و شر است. مثلا در این فیلم علمی و تخیلی نبرد نهایی فیلم در کنار مجسمه آزادی اتفاق می افتد. اما  مجسمه آزادی به نظر در حال تعمیر است! از دیگر ویژگی های جالب این فیلم این است که دیگر قهرمان فیلم هویتی مخفی ندارد. از این رو خطرات و ریسکهایی که شخصیت اصلی فیلم باید با آنها دست و پنجه نرم کند به مراتب زیادتر و البته طبیعی تر هستند! این موضوع شاید به داستان فیلم مرد عنکبوتی کمک زیادی کرده باشد.

آیا فیلم SpiderMan No Way Home ارزش دیدن دارد؟

اغلب منتقدین این فیلم را پسندیدند و نمره خوب به آن اختصاص دادند. مشخص است که جان واتس پس از دو قسمت اول که کمی به آن ها انتقاد شده بود حالا در قسمت سوم جبران مافات کرده است! در واقع از آنجاییکه این فیلم تخیلی 2021 قسمت سوم و پایانی مجموعه محسوب می شد، مارول سعی کرد بهترین اثر این سه گانه باشد.

بازیگران فیلم اسپایدرمن 2021 نقش توضیحات
تام هالند   تام هالند پیتر پارکر/مرد عنکبوتی شخصیت اصلی داستان و عضو گروه انتقامجویان
زندایا زندایا  ام جی یکی از همکلاسی‌های پیتر پارکر و دختر محبوب او
جاکوب باتولون جاکوب باتولون  ند بهترین دوست پیتر پارکر
ولیلم دفو ویلیام دفو  نورمن دانشمندی که تبدیل به گابلین سبز می شود!

فیلم تخیلی افسانه ای دوبله فارسی اسپایدرمن راهی به خانه نیست

فیلم اسپایدرمن 2021 جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی جهان محسوب می شود.

 • دکتر استرنج Doctor Strange: دکتر استرنج یک جراح مغز و اعصاب است. او به طور ناگهانی تصادف می کند و پس از تصادف دارای قدرت خارق العاده ای می شود.
 • پاور رنجرز Power Rangers: یک گروه از نوجوانان در یک مدرسه به قدرت های عجیبی دست پیدا می کنند. آنها باید این قدرت ها را در مسیر درستی هدایت کنند.
 • دارک فینیکس Dark Phoenix: جین به علت برخورد با یک نیروی عجیب و غریب، قدرت های ماورایی زیادی به دست می آورد. اما رفته رفته در می یابد که این قدرت ها از کنترل او خارج می شوند.

7- فینچ Finch

فینچ واینبرگ تنها بازمانده زمین بعد از طوفان های خورشیدی است. او به خاطر در امان ماندن از اشعه های خورشیدی به زیرزمین یک ساختمان پناه برده است.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم فینچ را میگه:

فیلم تخیلی 2021 فینچ که به بایوس نیز شناخته می شود جدیدترین هنرنمایی تام هنکس محسوب می شود. این فیلم  توسط میگل سپاچنیک ساخته شده است. کسی که بیشتر فیلم هایش در ژانر تاریخی هستند. اما این بار یک فیلم علمی تخیلی را کارگردانی کرده است.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2021 115 میگل سپاچنیک یونیورسیال استودیو

خلاصه: در آینده، کره زمین محلی غیر قابل سکونت شده است. دمای هوا تا 70 درجه می رسد و تنها بازمانده زمین هم فردی به نام فینچ واینبرگ است. او باید در این شرایط بسیار سخت که رویدادهای شدید آب و هوایی مانند طوفان های عظیم وجود دارد از خود و سگش مراقبت کند. از این رو یک روبات می سازد  تا این ربات بتواند  خیلی از کارهای او را انجام دهد.

درباره فیلم فینچ

فیلم علمی تخیلی 2021 فینچ از لحاظ علمی بسیار کامل است. مثلا وقتی که فینچ ربات  خود را فعال می کند  دستورهای اصلی را برای او یادآوری می کند. دستور اول، قانون اول رباتیک یا همان قانون آیزاک آسیموف است!  البته فیلم علمی تخیلی فینچ به درستی نشان نمی دهد که در چه سالی روایت می شود. فقط مشخص است که در آینده ای نزدیک است. یکی از کتاب هایی که فینچ نوشته ( به نام بقای آخرالزمان) چاپ 2028 است!

فیلم علمی تخیلی 2021 Finch

باید ببینیم که در فصل جوایز برای فیلم علمی تخیلی 2021 فینچ چه جوایزی در نظر گرفته می شود. اما بدون شک برای جلوه های ویژه، این فیلم جوایز زیادی را کسب خواهد کرد. چرا که به گفته همه کارشناسان جلوه های ویژه آن کاملا حرفه ای هستند. البته جالب است بدانید که شرکت اپل این فیلم را ساخته و قاعدتا بر روی جلوه های ویژه آن هم به خوبی کار کرده است!

بازیگران فیلم علمی تخیلی فینچ نقش توضیحات
تام هنکس تام هنکس فینچ  شخصیت اصلی داستان و تنها بازمانده زمین از شراره های خورشیدی
کلب لاندری جونز کلب لاندری جونز جف  ربات فینچ
اسکیت اولریچ اسکات اولریچ سم جزو بازماندگان زمین
سمیرا وایلی سمیرا ویلای  لیندا  دیگر بازمانده زمین که قبل از فینچ میمیرد!

فیلم علمی تخیلی هیجانی فینچ

فیلم های زیر مشابه فیلم فینچ هستند. این فیلم ها جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی به شمار می آیند.

 • حقیقت واقعی Actual Reality:  یک پلیس می تواند در  سیستم واقعیت مجازی، یک هکر را شناسایی کند. هکر نیز می فهمد که پلیس به دنبال او است.
 • سر پازل Puzzlehead: یک دانشمند تنها راهی که می تواند با استفاده از آن با محیط بیرون تعامل داشته باشد یک نرم افزار است. این دانشمند متوجه می شود که عده ای به دنبال او هستند.
 • ایوا Eva: دانشگاه بزرگی قرار است یک روبات بسازد. مسئولان دانشگاه  از یکی از فارغ التحصیلان سابق خود درخواست همکاری می کنند.

8- انگاشته Tenet

بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ

سازمان جاسوسی به نام تنت قصد دارد یک مامور ماهر برای مقابله با یک تبهکار روسی استخدام کند. این مامور باید جلوی فعالیت های خرابکارانه تبهکار روسی را بگیرد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم تخیلی تنت را میگه:

می رسیم به نولانی ترین فیلم کریستوفر نولان! فیلم انگاشته یا تنت جدیدترین اثر کریستوفر نولان است که در سال 2020 به صورت اینترنتی اکران شد. به دلیل شیوع همه گیری کرونا این فیلم در پلتفرم های اینترنتی عرضه شد و توانست فروش بسیار خوبی نیز داشته باشد.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2020 150 کریستوفر نولان برادران وارنر

خلاصه: یک تبهکار روس قصد دارد با استفاده از یک روش عجیب اما پیچیده جهان را نابود کند. حالا یک سازمان اطلاعاتی به نام تنت یک مامور را استخدام کرده تا به هر طریقی جلوی این تبهکار روس را بگیرد. این سازمان در کنار این مامور (که قهرمان نام دارد) یک سرپرست و  محافظ به نام نیل هم قرار داده است. قهرمان برای مقابله با تبهکار روس نیاز به حمایت های مختلف از طرف نیل دارد …

تحلیل و بررسی فیلم علمی تخیلی تنت

این فیلم نیز همانند بیشتر آثار نولان به گونه ای است که به نظر مخاطب نباید سعی کند آن را درک کند، بلکه باید آن را حس کند. نولان همیشه قصد دارد به سبکی فیلم بسازد تا مخاطبش باز هم برای فهم درست فیلم به پای دیدن آن بنشیند! شاید هدف اصلی نولان از ساخت این فیلم علمی تخیلی این باشد که باید فکری به حال بمب های منفجر نشده بکنیم!

نولان بارها گفته بود که دوست دارد به جز کارگردانی یک فیلم ابر قهرمانی، فیلمی با موضوع جاسوسی به سبک جیمز باند بسازد. او تا به حال کارگردان هیچ قسمتی از جیمز باند نبوده و شاید در تنت تلاش کرده با استقاده از ایده هایی که برای جیمز باند درون ذهنش دارد، برخی از آنها را به نمایش بدهد. با این حال تعریف جدید نولان از زمان! و موسیقی جذاب و البته بازی خوب بازیگران از ویژگی های مثبت این فیلم به شمار می ایند. اما سرعت روایت داستان بسیار سریع است و مخاطب عام تا بخواهد یک قسمت داستان را بفهمد باید مسئله ای پیچیده دیگری را هضم کند!

جوایز فیلم Tenet

این فیلم علمی تخیلی توانست در دو بخش در اسکار 2021 نامزد شود و توانست برنده اسکار بهترین جلوه های ویژه شود. در بفتا نیز نتن توانست همین جایزه را از آن خود کند.

بازیگران فیلم انگاشته نقش توضیحات
جان دیوید واشینگتون جان دیوید واشینگتون قهرمان  شخصیت اصلی داستان و مامور سیا
رابرت پتینسون رابرت پتینسون نیل سرپرست قهرمان!
کنث برانا کنث برانا ستور شخصتی مرموز روسی که می تواند با آینده در ارتباط باشد.
مایکل کین میشل کین  کروسبی افسر اطلاعاتی بریتانیا

فیلم های مشابه با فیلم اکشن تخیلی 2020

فیلم های زیر نیز مانند فیلم تنت از محتوایی تخیلی و علمی بهره مند هستند.

 • فرازمان Deja Vu: داگ کارلین یک مامور حرفه ای است که در زمان سفر کرده است. وظیفه او این است که جلوی یک اتفاق بزرگ را بگیرد.
 • جنایتکار Criminal: یک سازمان اطلاعاتی تمام اسرار و توانایی های یک مامور خود را به یک زندانی منتقل می کند. سازمان تصور می کند که مامور فوت کرده است. اما پس از مدتی متوجه می شوند که اشتباه کرده اند.
 • جک رایان سرباز سایه Jack Ryan Shadow Recruit: یک جاسوس روسی در CIA قصد دارد با انجام دادن یک ماموریت اقتصاد آمریکا را دچار مشکلات بزرگی کند.

9- ونوم Venom

فیلم علمی تخیلی هیجانی

ادی خبرنگاری است که قصد دارد سر از کار کارلتون در بیاورد. امابه طور اتفاقی ماده ای سیاه وارد بدنش می شود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم ونوم 1 را میگه:

تقریبا در همه فیلم هایی که از مارول سراغ داریم مفاهیم علمی و تخیلی به گونه ای در آنها وجود دارد. البته نمی توان همه فیلم را علمی تخیلی نامید! بلکه در واقع داستان های مجموعه فیلم های مارول به صورت ابرقهرمانی و ماجراجویی هستند. اما عنصر دانش و تخیل همواره در همه فیلم های آنها وجود دارد.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2018 112 روبن فلیشر کمپانی مارول
پرچم آمریکا آمریکا 2021 90 اندی سرکیس کمپانی مارول

خلاصه: کارلتون شخصیت مرموزی است که قصد دارد با انجام آزمایش های غیرانسانی ماده سیاهی بسازد و برای مقاصد شوم خودش مورد استفاده قرار دهد. در همین حین یک خبرنگار سمج به نام ادی درباره پژوهش های او تحقیق می کند. ادی خبرنگاری است که برای روزنامه های زرد فعالیت می کند. اما به طور اتفاقی بدنش میزبان ماده سیاه می شود و تبدیل به موجودی عجیب به نام ونوم می شود.

حقایق خواندنی فیلم ونوم

تام هاردی معمولا در فیلم های ابرقهرمانی بازی نمی کرد. او عنوان کرد دلیل اصلی برای حضور در این نقش درخواست پسرش بوده چرا که پسرش از هواداران ونوم است. این که مارول یک شخصیت فرعی خودش را به شخصیتی اصلی تبدیل کند سابقه داشته است. اما به نظر در ونوم یک سردرگمی در حوزه بازتعریف این شخصیت وجود دارد! به طور مثال نه می توان او را یک ابرقهرمان نامید و نه می توان از او به عنوان یک ضدقهرمان یا آنتی هیرو نام برد! شخصیت گنگ و مجهول ونوم به نظر از همان ابتدا در برنامه گروه کارگردانی بوده است. چرا که به نظر آنها قصد داشتند همه چیز را به قسمت دوم بکشانند! در صحنه ای که تام هاردی در حال خوردن خرچنگ است، در واقع او دارد آبنبات می خورد.

چرا فیلم Venom را پیشنهاد می کنید؟

آنچه بیشتر از همه در ونوم مخاطب را جذب می کند، عمدتا درگیری های ونوم است که البته بیشتر با فناوری CGI ساخته شده است. تصویربرداری آن هم زیباست و در اغلب جشنواره های معتبر نوع تصویربرداری آن مورد تمجید قرار گرفت.

بازیگران فیلم تخیلی ونوم نقش توضیحات
تام هاردی  تام هاردی  ادی/ ونوم  روزنامه نگاری که به طور اتفاقی بدنش میزبان یک ماده عجیب می شود.
میشل ویلیامز میشل ویلیامز  آنه وکیل دادگستری و نامزد سابق ادی
 ریز احمد ریز احمد  کارلتون یک مخترع نابغه که تحقیقات علمی روی دوزیستان انجام می دهد!
رید اسکات  رید اسکات  ذکتر دن لوئیس پزشکی که سعی می کند به ادی کمک کند.

فیلم های علمی تخیلی ژنتیکی

فیلم های زیر نیز جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی هستند.

 • ونوم 2 بگذارید کارنیج بیاید Venom Let There Be Carnage: این فیلم در واقع قسمت دوم ونوم محسوب می شود.
 • مکس فولادین Max Steel: مکس به دنبال پدرش می گردد. او متوجه می شود که پدرش قدرتی افسانه ای را برای او به یادگار گذاشته است. مکس باید این قدرت را برای بازگشت پدرش به کار بگیرد.
 • هالک شگفت انگیز The Incredible Hulk: دکتر بنر به صورت اشتباهی در معرض اشعه گاما قرار میگیرد. به همین دلیل تبدیل به موجود غول پیکر سبز رنگ می شود.

10- آینه سیاه بندر اسنچ Black Mirror Bandersnatch

فیلم های علمی تخیلی پرطرفدار

یک برنامه نویس قصد دارد بازی منحصر به فردی را تولید کند. اما هر چه بیشتر به بازی خودش دقت می کند می بیند زندگیش از بازی تقلید شده است!

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم آینه سیاه را میگه:

دنیای بازیهای کامپیوتری و ساخت فیلم های که شخصیت های داستان جزو کاراکترهای یک بازی باشند از همان زمان ماتریکس آغاز شد. یکی از فیلم های جالبی که در واقع از یک سریال علمی تخیلی اقتباس شده است فیلم آینه سیاه بندر اسنچ است.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم بریتانیا بریتانیا 2018 90 دیوید اسلید نتفلیکس

خلاصه: یک برنامه نویس و بازی ساز کامپیوتری با استفاده از یک کتاب قصد دارد بازی کامپیوتری مدنظر خودش را بسازد. او قصد دارد این بازی را به گونه ای توسعه بدهد که گیمرها بتوانند خودشان داستان بازی را انخاب کنند و توانایی تغییر داستان را داشته باشند. او حتی این بازی را نزد یک شرکت بازی سازی می برد و از آنها می خواهد تا بازی اش را منتشر کنند. اما هر چه خودش بیشتر روی بازی کار می کند زندگی او بیشتر از بازی تقلید می کند!

حقایق فیلم علمی آینه سیاه

جف مینتر (یکی از شخصیت های فرعی فیلم) جزو شخصیت هایی است که خودش سازنده بازی های کامپیوتری است و از دهه 1980 میلادی تا به امروز بازی های کامپیوتری مختلفی را ساخته اشت. Bandersnatch نیز یک بازی کامپیوتری بزرگ بود که در دهه 90 میلادی توسعه داده شد.

درباره فیلم Black Mirror Bandersnatch

این فیلم یک فیلم تعاملی است. بدین معنا که بینند می تواند برای کاراکترهای فیلم تصمیمات حیاتی بگیرد و از این رو کاراکتر داستان باید متناسب با انتخاب بیننده فیلم را پیش ببرد! در واقع استفان شخصیت اصلی داستان اگر چه در حال تلاش برای کنترل بهتر زنnگی خودش است اما مسیر دیوانه وار او سبب می شود که خیلی نتواند مطابق میلش عمل کند! فیلم آینه سیاه در واقع سعی کرده مفاهیم علمی تخیلی پیپچیده را مانند یک هزار تو برای بیننده ترسیم کند. اما ویزگی جالب آن این است که شما به عنوان بیننده نیز جزوی از نویسنده های آن هستید و می توانید با انتخاب خود آینده شخصیت اصلی فیلم را تعیین کنید!

بازیگران فیلم تخیلی آینه سیاه بندراسنج نقش توضیحات
فیون وایت هد فیون وایت هد  استفان یک برنامه نویس جوان
ویل پولتر ویل پولتر  کالین طراح بازی
آسیم چادهری آسیم چادهری موهان مالک شرکت بازی سازی Tuckersoft
کریاگ پارکینسون کریاگ پارکینسون  پیتر پدر استفان

فیلم های مشابه با فیلم آینه سیاه بندراسنج

فیلم های زیر نیز مفاهیمی مانند فیلم آینه سیاه را بازتاب می کنند.

 • بازی The Game: نیکلاس در جشن تولد چهل و هشت سالگی اش به یک بازی عجیب و غریب دعوت می شود. اما در می یابد این بازی اتفاقا خیلی هم واقعی است.
 • آرامش Serenity: یک کاپیتان قایق های تفریحی متوجه می شود که گذشته بسیار پیچیده ای داشته است. از این رو برای درک بهتر گذشته اش تلاش می کند.
 • 12 میمون Twelve Monkeys: جیمز یک زندانی است که برای آزادی باید یکی از سخت ترین کارهای ممکن را انجام دهد. او باید به گذشته برگردد و از انتشار یک ویروس جلوگیری کند.

11- کشف فضا Spacewalk

فیلمهای علمی تخیلی فضایی

در میان جنگ سرد بین شوروی و آمریکا گروهی از دانشمندان فضایی شوروی سعی دارند به فضا سفر کنند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم کشف فضا را میگه:

علی رغم آنچه ناسا و سینمای هالیوود نشان می دهد، بدون شک قدرت اول فضایی جهان روسیه است. روسیه چنان در فضا پیشرفته است که جاسوس های آمریکایی تلاش می کنند تا در موارد مختلف از روس ها اطلاعاتی را بدزدند. اما چون روسیه چیزی به نام هالیوود ندارد، مردم دنیا خیلی با سازمان های هوایی روسیه آشنایی ندارند. یکی از جدیدترین فیلم های روسی با محوریت فضا و کیهان، فیلم کشف فضا است.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2017 140 دیمیتری کیسلوف بازیلیوز

خلاصه: جنگ سرد بین اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا به حساس ترین روزهای خود نزدیک می شود. روس ها قصد دارند دست برتر را نسبت به آمریکا در فضا داشته باشند. از این رو سعی می کنند برای اولین بار در تاریخ با استفاده از فضاپیماهای پیشرفته خود به فضا بروند. در این ماموریت فضایی دو خلبان نظامی به نام های پاول بلیانوف و الکسی لئونوف قصد دارند ناشناخته های کیهان را مورد بررسی قرار دهند.

فکت های فیلم کشف فضا 

آلکسی لئونوف جزو معدود بازماندگان از اولین سفر فضایی بود. او در هنگام ساخت این فیلم به مجموعه نویسندگان و سازندگان کمک بسیار زیادی کرد. در واقع فیلم نامه برای تایید داستان ابتدا در اختیار او قرار داده شد.  فسلم علمی تخیلی کشف فضا به پاول بلیانوف یکی از اولین مسافران فضا تقدیم شد.

نگاهی به فیلم Spacewalk

این فیلم علمی تخیلی به خوبی توانسته است داستان اولین سفر فضایی تاریخ شوروری را روایت کند. در واقع می توان فیلم کشف فضا را داستانی واقعی بر اساس تاریخ سفرهای فضایی در شوروی دانست. پس از سال ها که آمریکا فیلمهایی در حوزه فضا با آب و تا ب خاص هالیوود می ساخت حالا شاهد یک اثر خوش ساهت و قابل تحسین از سینمای روسیه هستیم.

بازیگران فیلم علمی کشف فضا نقش توضیحات
یوگنی میرونوف یوگنی میرونوف آلکسی لئونوف  نخستین انسانی که راه پمیایی فضایی کرده است.
کونستانتین خابنسکی کونستانتین خابنسکی پاول فضانورد روسی
ولادیمیر لیین ولادیمیر لیین سرگئی رئیس و مهندس ارشد پروژه‌های فضایی
آناتولی کوتنیوف آناتولی کوتنیوف نیکولای فضانورد معروف شوروی سابق

فیلم های مشابه با فیلم سینمایی کشف فضا

فیلم های زیر نیز که شبیه به فیلم کشف فضا هستند جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی جهان به شمار می ایند.

 • سالیوت 7 Salyut-7: دو فضانورد روس ماموریت دارند تا به ایستگاه فضایی Salyut-7  بروند. آنها در بین راه با مشکلات زیادی مواجه می شوند.
 • گاگارین اولین در فضا Gagarin First in Space: این فیلم علمی تخیلی در مورد اولین انسانی است که توانست به فضا سفر کند.
 • آپولو 13 Apollo 13: این فیلم علمی تخیلی آمریکایی روایتگر داستان فرود فضاپیمای آپولو 11 روی سطح کره ماه است.

12- ورود Arrival

بهترین فیلم های علمی تخیلی فضایی

وقتی چندین سفینه عجیب فضایی روی زمین فرود می آیند، ارتش از یک زبان شناس کمک می گیرد تا با موجودات فضایی ارتباط برقرار کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم ورود را میگه:

تا به حال فیلم های زیادی دیده بودیم که موجودات بیگانه و فضایی به زمین می آیند و قصد نابودی بشر را دارند. اما  این بار در فیلم علمی تخیلی ورود قضیه کمی فرق دارد. موجودات فضایی بی خطر هستند و اتفاقا خیلی دوست دارند با انسان ها هم ارتباط داشته باشند!

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2016 116 دنی ولنوو لاوابر فیلمز

خلاصه: لوئیسی بنکس یک استاد زبان شناسی است و تخصص او برقراری ارتباط با موجودات مختلف است. وقتی که دوازده سفینه عجیب و غریب بر روی زمین فرود می آیند او ماموریت دارد با استفاده از دانش خود با موجودات ( و یا سرنشینان) این سفینه های فضایی ارتباط برقرار کند. او باید بتواند یا این موجودات ارتباط داشته باشد تا هدف آنها از ورود به زمین بداند.

حقایقی در مورد فیلم ورود

فیلم علمی تخیلی ورود یا تازه وارد سبک خاصی را دنبال می کند. این فیلم هیجانی نیست، اما سکانس های مختلف آن مخاطب را به فکر وا می دارد. جالب است بدانید که داستان پایانی ان تغییر کرد. چرا که در انتهای فیلم قرار بود چیزی شبیه به پایان میان ستاره ای یا اینتراستلار را ببینیم اما مسئولان فیلم تصمیم گرفتند پایان آن را کمی تغییر دهند تا به کپی برداری از اینتراستلار متهم نشوند.

جوایز فیلم Arrival

فیلم علمی تخیلی ورود در 8 بخش در اسکار، 9 بخش در بفتا و دو بخش در گلدن گلوب نامزد شد. این فیلم از منظر سایت راتن تومیتوز بهترین فیلم علمی تخیلی و فانتزی در سال 2016 انتخاب شد. از این رو توصیه می کنیم اگر علاقه مند به فیلم های علمی تخیلی در این سبک هیتید حتما فیلم ورود را تماشا کنید.

بازیگران فیلم علمی تخیلی ورود نقش توضیحات
جرمی رانر جرمی رانر یان دونلی داشنمند فیزیک که چگونگی آمدن موجودات فضایی به زمین را مورد بررسی قرار می دهد.
ایمی آدامز ایمی آدامز لوئیسی بنکس  زبانشناسی که قصد دارد با استفاده از دانش خود با موجودات بیگانه ارتباط برقرار کند.
مارتین هندرسن  مارتین هندرسن هالپرن  مامور سیا که باید راز این موجودات عجیب را کشف کند.
فورست ویتاکر فورست ویتاکر کلنل وبر  یکی از افسران نظامی ارتش که مسئول پروژه است.

بهترین فیلم های علمی تخیلی در مورد موجودات فضایی

فیلم های زیر بهترین فیلم های علمی تخیلی در سال های اخیر هستند.

 • سریال پایان دوران کودکی Childhood’s End: چندین سفینه فضایی بسیار بزرگ بر روی شهرهای بزرگ جهان قابل مشاهده است. اما سرنشینان آن هیچ علامتی ندارند و کاری را هم انجام نمی دهند.
 • روزی که زمین از حرکت ایستاد The Day the Earth Stood Still: یک موجود فضایی به نام کلاتو قصد دارد به زمین بیاید و مردم دنیا را از خطر حمله موجودات فضایی به آنجا باخبر سازد.
 • نشانه ها Signs: یک مزرعه دار در کشتزار خود علامت های عجیبی را مشاهده می کند. او احتمال می دهد موجودات فضایی به آنجا بیایند!

13- مریخی The Martian

فیلمهای علمی تخیلی فضایی ماجراجویی

پس از بازگشت یک گروه از فضانوردانی که در مریخ ماموریت داشتند، تصاویری به ناسا می رسد که یکی از فضانوردان که تصور می شد مرده باشد، زنده است!

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم  مریخی را میگه:

ریدلی اسکات در سال 2015 یکی از جالب ترین فیلم های فضایی و علمی خود را با محوریت ژانر بقا ساخت که مورد تحسین قرار گرفت. فیلم مریخی اثری علمی تخیلی است که تلاش و اراده یک فضانورد تنها در کره مریخ را به تصویر می کشد.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2015 141  ریدلی اسکات اسکای فری پروداکشنز

خلاصه: مارک به همراه یک گروه از فضانوردان ماموریت دارند روی سطح مریخ تحقیقاتی داشته باشند. در همین حین طوفانی سهمگین به وقوع می پیوندد. مارک از دوستانش جدا می شود و بقیه فضانوردان فکر می کنند او مرده است. از این رو بدون او به زمین بر می گردند. اما پس از یک روز متوجه می شوند که مارک نمرده است. از این رو تلاش ها برای نجات مارک آغاز می شود. ناسا یک فضاپیمای حاوی مواد غذایی برای او می فرستد تا بتوانند او را در مریخ زنده نگه دارد. اما فضاپیما در بین راه منفجر می شود و امیدها برای زنده ماندن مارک کم تر می شود. اما خود مارک هم بیکار نمی نشیند و با استفاده از تلاش و نبوغ خود در مریخ سعی دارد خودش را زنده نگه دارد.

فیلم علمی تخیلی مریخی ریدلی اسکات

آنچه در این فیلم و در واقع از همان ابتدا به عنوان یک پیام یا شاید هدف توسط کارگردان به مخاطب القا می شود، اراده و تلاش مارک است که در شرایط بسیار بدی قرار گرفته است. تلاش ستودنی او در واقع اصلی ترین موضوع فیلم علمی تخیلی مرخی است. در واقع مارک واتنی نمادی از اراده و تلاش در سخت ترین حالت ممکن است. چیزی که گلس در از گوربرخاسته ( The revenant) بر عهده دارد!

آیا فیلم The Martian ارزش دیدن دارد؟

یکی از ویژگی هایی که خواه یا ناخواه در هنگام دیدن این فیلم علمی تخیلی وجود دارد مقایسه شخصیت مارک (مت دیمون) یا کوپر (متیو مک کانهی در بین ستاره ای) یا رایان استون (ساندرا بلاک در فیلم جاذبه) است. در واقع در ژانر فیلم های فضایی! این مقایسه ها غیر قابل اجتناب هستند. انتخاب مت دیمون برای این نقش بسیار خوب و سنجیده است. خود ریدلی اسکات هم سعی کرده تا آنجا ممکن است هنرش تحت تاثیر جلوه های ویژه فیلم قرار نگیرد . چرا که ریدلی اسکات نخواسته فیلمش یک اثر تجاری باشد، بلکه به خوبی تسلطش را روی موضوع حفظ کرده است.

بازیگران فیلم مریخی نقش توضیحات
 مت دیمن   مت دیمن  مارک واتنی  شخصیت اصلی داستان و گیاه شناس
میشل پانه میشل پانه  ریک خلبان ماموریت Ares III
کیت مارا کیت مارا بث اپراتور سیستم Ares III
چیوتل اجوفور چیوتل اجیفور ونکات مدیر ماموریت های مریخ ناسا

فیلم های مشابه با فیلم مریخی

فیلم های زیر جزو زیباترین فیلم های فضایی هستند. از این رو اگر علاقه به مریخی داشتید می توانید این فیلم ها را ببینید.

 • به سوی ستارگان Ad Astra: روی مک براید باید در ماموریت جدید خود به سیاره نپتون برود. او سعی دارد نشانه هایی از پدرش را نیز پیدا کند. پدرش سالها پیش سفر بی بازگشتی به فضا داشته است.
 • سیاره سرخ Red Planet: در آینده ای نه چندان دور کره زمین جایگاه مناسبی برای زندگی نیست. از این رو خیلی از ثروتمندان قصد دارند در مریخ زندگی کنند. اما مشکل بزرگی در این پروژه به وجود آمده است.
 • آخرین روزها در مریخ The Last Days on Mars: چند فضانورد در یک ماموریت به مریخ سفر کرده اند. ولی توسط یک نیروی عجیب محاصره می شوند.

14- سرزمین فردا Tomorrowland

فیلم های علمی تخیلی پایان دنیا

کیسی دختری نوجوان است که دارای یک قدرت خارق العاده است. او می تواند با لمس یک سنجاق یقه ای به آینده و سرزمین فردا سفر کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم سرزمین فردا را میگه:

فیلم علمی تخیلی سرزمین فردا جزو فیلم هایی است که باز هم موضوع آخرالزمان و شرایط اقلیمی و البته سفر در زمان را به تصویر می کشد. این فیلم جزو اولین فیلم های جورج کلونی محسوب می شود که موضوعی علمی تخیلی دارد.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2015 130 برد برد والت دیزنی

خلاصه: کیسی دختری نوجوان و باهوش است که دارای یک سنجاق یقه ای بسیار عجیبی است. او هر وقت که این سنجاق را لمس می کند به سرزمین فردا یا همان Tomorrowland سفر می کند. از طرفی یک دانشمند به نام فرانک واکر روی آینده و آخرالزمان تحقیق می کند. این دو نفر با همکاری هم قصد دارند یک مکان ناشناخته را کشف و از اسرار آن اطلاع پیدا کنند.

نکات جالب در مورد فیلم سرزمین فردا

سرزمین فردا یکی از طرح هایی است که دیزنی واقعا قصد دارد آن را بسازد.  این مکان تفریحی قرار است در کنار همان ساختمان اصلی در لس آنجلس ساخته شود. کارگردان این فیلم علمی تخیلی در ابتدا پیشنهاد ساخت این فیلم را رد کرد. او اعتقاد داشت بودجه کافی برای ساخت این فیلم در نظر گرفته نشده است. اما وقتی والت دیزنی با افزایش بودجه موافقت کرد پروژه تولید فیلم هم راه افتاد. البته فیلم سود آنچنانی برای والت دیزنی نداشت!

آیا فیلم Tomorrowland را ببینیم؟

بر عکس خیلی از فیلم های هالیوودی که در آن آینده بسیار مشمئزکننده است! سرزمین فردا بسیار جذاب و زیبا است. اما ریتم فیلم یکی از بزرگترین نقاط ضعف آن است. در واقع پس از دیدن نیمی از فیلم است که تازه می فهمیم باید منتظر چه اتفاقاتی باشیم!

بازیگران فیلم سرزمین فردا نقش توضیحات
جورج کلونی جورج کلونی  فرانک واکر دانشمند و مخترع دستگاه فرار از آخرالزمان!
هیو لوری  هیو لوری  نیکس  رهبر سرزمین فردا
بریت روبرتسون بریت روبرتسون  کیسی نوجوانی خوش بین و آگاه به فناوری
رافی کسیدی  رافی کسیدی آتنا  از مسئولان Tomorrowland

فیلم های مشابه با فیلم سرزمین فردا

فیلم های زیر با فیلم سرزمین فردا مشابه هستند. در صورت تمایل می تواند آن ها را هم ببنید.

 • شهر اخگر City of Ember: شهردار شهر برای آیندگان یک شهر بسیار زیبا ایجاد کرده است. اما هنوز شهر از لحاظ زیرساختی مشکل دارد.
 • سنت شکن Divergent: در آینده ای دور جوامع بشری داری یک حالت تکرارای شده اند. دختری نوجوان قصد دارد این تکرار را از بین ببرد.
 • زاتورا Zathura A Space Adventure: والتر و برادر کوچکترش یک بازی قدیمی پیدا می کنند. آنها باید مراحل این بازی را به خوبی طی کنند وگرنه در آن زندانی می شوند.

15- میان ستاره ای Interstellar

فیلم های علمی تخیلی آینده

یک گروه از فضانوردان قصد دارند برای پیدا کردن سیاره های مشابه زمین از یک کرم چاله عبور کنند. آنها پیام هایی از فضانوردانی که به این سیاره ها رفته اند دریافت می کنند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم میان ستاره ای را میگه:

فیلم بین ستاره ای اکنون در جایگاه 27 از 250 فیلم برتر از منظر سایت معتبر IMDB است. فیلمی که به همان اندازه که موافق دارد به همان اندازه نیز مخالف دارد. کریستوفر نولان کارگردان این اثر علمی سعی کرده تا آنجا که ممکن است از سکانس های واقعی برای فیلمش استفاده کند!

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2014 169 کریستوفر نولان پارامونت پیکچرز

خلاصه: کره زمین دچار یک بحران بزرگ در زمینه کاشت و باروری گیاهان  شده است. ناسا به همین دلیل به دنبال پیدا کردن مکانی برای زندگی بشر است. آن ها یک کرم چاله در نزدیکی سیاره زحل پیدا کرده اند که می تواند بشریت را به مکانی بهتر از زمین ببرد! ناسا از کوپر که قبلا به عنوان فضانورد ماموریت های مختلفی را انجام داده، می خواهد در این ماموریت شرکت کند و سیاره های جدید را برای سکونت انسان ها مورد بررسی قرار دهد.

حقایق جالب در مورد فیلم اینتراستلار

در این فیلم کریستوفر نولان از یک روبات به نام تارس استفاده کرده است. جالب است بدانید چنین رباتی واقعا وجود دارد و در دوره ای برای ارتش آمریکا مورد استفاده قرار می گرفت. البته فرقش این است که در فیلم این روبات قادر به حرکت است، اما در واقعیت این امکان برای او ایجاد نشده بود. دقت نولان حتی در موسیقی این فیلم هم مشهود است. اگر به خوبی به موسیقی متن آن دقت کنید هر سیاره دارای آهنگ و نوای خاص خودش است و این در واقع همان چیزی بود که نولان به هاینس زیمر آهنگساز این اثر گفته بود!

چرا Interstellar؟

نولان هر چند سعی کرده فیلم از لحاظ علمی معتبر باشد، ولی واقعا نیست! از طرفی بحث احساسی و رابطه پدر و دختری و عشق و فداکاری به نظر بیشتر برای او مهم بوده است! ما این حس زیبا را در جای جای فیلم می بینیم. تلفیق چندین داستان در یک فیلم کاری پربار از نولان را به مخاطب ارائه کرده است.

بازیگران فیلم اینتراستلار نقش توضیحات
متیو مک کانهی کوپر  شخصیت اصلی داستان
جسیکا چیستن جسیکا چیستن مورف  دختر کوپر
 الن بورستین الن بورستین  مورف  کهنسالی مورف که به خاطر قانون گذر زمان در فضا از پدرش مسن تر است
مت دیمون مت دیمن دکتر من  یکی از فضانوردان ناسا

فیلم های علمی تخیلی مشابه با فیلم میان ستاره ای

فیلم های زیر جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی در تاریخ سینما هستند.

 • 2001 ادیسه فضایی A Space Odyssey 2001: دانشمندان قصد دارند راز یک تخته سنگ سیاه و عجیب در کره ماه را دریابند. آنها اعتقاد دارند این تخته سنگ در تکامل یافتن نسل بشر موثر بوده است.
 • تماس Contact: ستاره شناسان امواج ناشناخته ای را از فضا دریافت می کنند. آنها قصد دارند دستگاهی ایجاد کنند تا بهتر بتوانند پیام موجودات فضایی را درک کنند.
 • ماموریت اروپا Europa Report: فضانوردان برای بررسی حیات به یکی از قمرهای مشتری رفته اند. اما زندگی در انجا خیلی برای انشان ها مناسب نیست.

16- فراماشین Ex Machina

فیلم های علمی و تخیلی رباتی

یک برنامه نویس جوان به نام کالب باید یک روبات انسان نما را مورد آزمایش قرار دهد. او قصد دارد میزان هوشمندی این ربات را بسنجد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم فراماشین را میگه:

ساخت ربات های انسان نما هم جزو مفاهیمی است که اخیرا در فیلم ها و سریال های زیادی به عنوان موضوع اصلی مطرح می شود. شاید دلیل آن هم این است که واقعا باید خود را برای زندگی و همزیستی مسالمت آمیز با ربات ها آماده کنیم!

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2014 108 الکس گارلند فیلم 4

خلاصه: زندگی در عمارت رئیس شرکت، پاداش یک برنامه نویس جوان به نام کالب است که توانسته در مسابقات درون شرکتی برنامه نویسی پیروز شود. او به عمارت عجیب و غریب رئیس شرکت می رود. اما متوجه می شود که خیلی چیزها در آنجا عادی نیست. یک روبات به نام ایوا نیز در این عمارت وجود دارد که کالب باید هوش مصنوعی او را مورد بررسی قرار دهد.

تحلیل فیلم علمی اکس ماکینا

ورود هوش مصنوعی به زندگی و تقابل آن با زندگی عادی انسانها از دهه های قبل توسط فیلم سازان بزرگ دنیا مورد توجه قرار گرفته است. در فیلم علمی تخیلی اکس ماکینا نیز هوش واقعی و هوش مصنوعی در مقابل یکدیگر قرار گرفته اند. این تقابل در دیالوگ هایی که کاب و ایوا به یکدیگر می گویند کاملا مشهود است.

آیا فیلم Ex Machina را ببینیم؟

ویژگی جالب فیلم علمی تخیلی اکس ماکینا تعلیق است. تعلیقی که کارگردان تا انتها آن را حفظ می کند و تماشا گر را با خود همراه می سازد. از لحاظ فضاسازی و فیلمبرداری نیز این فیلم مورد تحسین زیادی واقع شد. این فیلم علمی تخیلی توانست در اسکار همان سال جایزه بهترین جلوه های ویژه را از آن خود کند.

بازیگران فیلم اکس ماکینا نقش توضیحات
دامنل گلیسون دامنل گلیسون کالب  برنامه نویسی که باید میزان هوشمندی یک ربات را بررسی کند.
اسکار ایزاک اسکار ایزاک نیتان  مدیر عامل شرکت و میزبان کالب
آلیسا ویکاندر آلیسا ویکاندر  ایوا  ربات هوشمند ساخته شده توسط نیتان
سونویا میزونو سونویا میزونو کیوکو  ربات خدمتکار در عمارت نیتان

فیلم های مشابه فراماشین

فیلم های زیر جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی هستند که به فیلم اکس ماکینا نیز مشابهند.

 • چپی Chappie: یک روبات تبدیل به اولین پلیسی می شود که می تواند به خوبی بیندیشد و احساسات داشته باشد.
 • او Her: این فیلم در مورد شخصیتی به نام تئودور است که روابط اجتماعی خوبی ندارد. از این رو با یک کامپیوتر درد و دل می کند.
 • روبات های یاغی Automata: نماینده بیمه یک شرکت روباتیک در می یابد که روبات های این شرکت دارای ویزگی هی خاصی هستند. ویژگی هایی که می تواند آینده بشر را تهدیدی کند.

17- برف شکن Snowpiercer

بهترین فیلم های علمی و تخیلی جهان

بازماندگان زمین پس از آخرالزمان در یک قطار جمع شده اند اما در این قطار نیز فاصله طبقاتی بیداد می کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم برفشکن را میگه:

بونگ جون هو با ساخت فیلم های خاص و پرمعنی معروف شده است. این کارگردان سرشناس کره ای که با ساخت فیلم های زیبایی مانند اوکجا و پاراسایت نبوغ خود را به تصویر کشید، عمدتا مفاهیم اجتماعی را در فیلم هایش می گنجاند. جون هو در سال 2013 فیلم علمی تخیلی برفشکن را ساخت.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 کره جنوبی 2013 125 بونگ جون هو سی جی اینترتینمنت

خلاصه: به واسطه استفاده انسان ها از مواد خاصی، دنیا دوباره یخبندان شده است و فقط عده کمی از افراد توانسته اند خود را به درون یک قطار برسانند. این قطار که همواره در حال حرکت است در واقع تنها پناهگاه انسان ها روی زمین است. اما درون این قطار نیز اصول طبقاتی و تبعیض وجود دارد و هر واگن آن مربوط به یک قشر خاص و طبقه اجتماعی است. به طوری که واگن های انتهایی این برف شکن فقط برای افراد فقیر و تهیدست است. واگن های انتهایی قطار دست به شورش و قیام می زنند و قصد دارند راهی به سوی واگن های جلویی پیدا کنند.

درباره فیلم برف شکن

این فیلم علمی تخیلی را می توان یک اثر سیاسی آخرالزمانی قابل قبول نیز در نظر گرفت. فیلم برف شکن به خوبی فاصله و شکاف طبقاتی را در هر جامعه انسانی نشان می دهد. حتی پس از پایان دنیا نیز انسانهایی که زنده مانده اند با تبعیض در کنار یکدیگر زندگی می کنند!

آیا فیلم Snowpiercer را ببینیم؟

برف شکن هم اثری علمی تخیلی و هم آخرالزمانی محسوب می شود. این فیلم علمی تخیلی در جشنواره های مختلفی مورد تقدیر واقع شد. اگر چه فیلم محصول کره جنوبی است، اما بازی چند بازیگر باعث شده تا این اثر را بتوان یک فیلم چندملیتی نامید.

بازیگران فیلم برف شکن نقش توضیحات
کرییس ایوانز  کریس ایوانز  کورتیس  فرمانده معترضین در قطار
تیلدا اسوینتون تیلدا اسوینتون  میسن دست راست ویلفورد، نفر دوم در قطار
اوکتاویا اسپنسر اوکتاویا اسپنسر  تنیا مادری که فرزندش به صورت اجباری برای مراقبت از موتور قطار گماشته شده است.
اد هریس اد هریس  ویلفورد  خالق و رئیس قطار

فیلم های مشابه با فیلم سینمایی آخرالزمانی برف شکن

فیلم های زیر تشابه داستانی با برف شکن دارند. این فیلم ها جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی هستند:

 • تبعیض Elysium: انسان های ثروتمند در یک استگاه فضایی زندگی می کنند. اما انسانهای فقیر در روی کره زمین که در واقع ویرانه ای بیش نیست زندگی می کنند. مکس قصد دارد به ایستگاه فضایی برود.
 • انتقام جو V for Vendetta: انگلستان تحت یک حکومت خودکامه رهبری می شود. شخصیتی مرموز به نام V قصد دارد به سبک خودش با این استبداد بجنگد.
 • کتاب الی The Book of Eli: پس از آخرالزمان یک فرد به نام الی قصد دارد با استفاده از کتاب مقدس بشریت را از منجلابی که در آن است نجات بدهد.

18- انسجام Coherence

بهترین فیلم های علمی تخیلی ترسناک

هشت دوست یک مهمانی را برپا کرده اند. اما به محض عبور یک ستاره دنباله دارد از بالای شهر، خاموشی گسترده ای بر شهر حاکم می شود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم انسجام را میگه:

اگر قصد دارید یک فیلم علمی تخیلی با ادغام مفاهیم روان شناختی و معمایی و البته ترس و هیجان را تجربه کنید توصیه می کنیم حتما فیلم انسجام یکی از بهترین آثار کارگردان جوان هالیوود یعنی جیمز وارد را مشاهده کنید. البته داستان فیلم بسیار پیچیده است و مفاهیم فیزیک کوانتوم را تشریح می کند.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2013 89 جیمز وارد برکیت بلانووا فیلم

خلاصه: هشت دوست یک جشن مهمانی را به راه انداخته اند. آنها در حال پایکوبی هستند که ناگهان توجه می شوند یک ستاره دنباله دار عجیب از بالای سر شهر رد می شود و باعث خاموشی گسترده در سطح شهر می شود. آنها در این مهمانی متوجه می شوند که همه چیز غیر عادی است. از طرفی واقعیت هایی برای آن ها اتفاق می افتد که باعث می شود دید آنها به جهان و اتفاقات آن تغییر کند.

حقایق جالب فیلم انسجام 

کل فیلم علمی تخیلی انسجام در یک شب فیلم برداری شده است. بودجه این فیلم نیز 50 هزار دلار بوده است. از آنجاییکه گروه سازنده قصد داشته فیلم سریع ساخته شود خیلی از دیالوگ هایی که بازیگران می گویند بداهه است. حتی قرار بود که فیلم در خانه خود کارگدان فیلم برداری شود. اما همسرش کارگدان به خاطر بارداریش اجازه این کار را نداد!

چرا تماشای فیلم Coherence را توصیه می کنید؟

این فیلم علمی تخیلی کاراکتر اصلی ندارد و هر 8 بازیگر آن را می توان بازیگر نقش اول فیلم دانست. اما بیشتر تمرکز داستان روی نقش آفرینی امیلی است. در واقع فیلم با داستان او آغاز می شود و با داستان او نیز پایان می یابد. توصیه می کنیم اگر به فیلم های پیچیده و معماگونه علاقه دارید حتما این فیلم را ببینید.

بازیگران فیلم انسجام نقش توضیحات
هیو آرمسترانگ هیو آرمسترانگ هیو شخصیت اصلی داستان
امیلی بالدونی امیلی بالدونی  ام  از افراد دعوت شده به جشن
نیکول برندون نیکول برندون مایک  صاحب خانه و میزبان جشن
الیزابت گراسن الیزابت گراسن بث  دوست صمیمی ام

فیلم های علمی و تخیلی هیجانی

فیلم های زیر جزو بهترین غفیلم های علمی تخیلی جهان هستند که در سال های اخیر به نمایش در آمده اند.

 • مثلث Triangle: چندین مسافر یک کشتی تفریحی به خاطر بروز طوفان دچار مشکل می شوند. آنها به یک کشتی دیگر پناه می برند.
 • جرایم زمانی Timecrimes: هکتور با استفاده از یک دوربین همیشه داخل جنگل را می بیند. او می بیند که یک جسد در جنگل رها شده ست.
 • آغازگر Primer: چهار مخترع با استفاده از دانش خود یک دستگاه به نام بررسی خطا می سازند. اما این دستگاه مطابق انتظار آنها عمل نمی کند.

19- کد منبع Source Code

فیلم های علمی تخیلی برتر جهان

دکتر راتلج مخترعی است که دستگاهی ساخته که می تواند افراد را به زمان های مختلف در تاریخ ببرد. او سربازی را برای پیدا کردن علت افجار یک قطار به زمان قبل ا انفجار می فرستد!

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم کدمنبع را میگه:

فیلم علمی تخیلی کد منبع که با نام رمز منبع نیز ترجمه شده است یکی از خلاقانه ترین داستان های جنایی در مورد سفر در زمان محسوب می شود. در این فیلم جیک جیلنهال بازیگر مطرح هالیوودی بازی می کند.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2013 89 جیمز وارد برکیت بلانووا فیلم

خلاصه: داستان فیلم از آنجا شروع می شود که یک مجرم توانسته است یک قطار را منفجر کند و پلیس نیز قادر به شناسایی عاملین این اتفاق نیست. دکتر راتلج دستگاهی ساخته که می تواند افراد را به زمان های مختلف ببرد. او از ذهن یک سرباز مرده به نام کالتر استفاده می کند و او را به قبل از انفجار در قطار می برد. کالتر وظیفه دارد که هر طور شده عاملین انفجار ار پیدا کند. اما او خودش به اندازه کافی از این اتفاقات مکرر و پیچیده سردرگم می شود.

نکاتی کوتاه در مورد فیلم کد منبع

از آنجاییکه ورا فارمیگا در دوران بارداری خود این فیلم را بازی کرد، کارگردان سعی کرد همه صحنه هایی که او در آن ها حضور دارد در کمترین زمان ممکن فیلم برداری شوند. از طرفی فیلم علمی تخیلی کد منبع جزو کوتاه ترین فیلم های جیمز وارد برکیت نیز محسوب می شود. نسخه سینمایی این فیلم فقط 89 دقیقه است.

آیا فیلم Source Code ارزش دیدن دارد؟

این فیلم علمی تخیلی به جای این که موضوعاتی در آینده را مد نظر داشته و فرضیه ها را بازگو کند، به موشکافی مباحثی مانند زمان می پردازد. موضوعی که باعث می شود ما به عنوان مخاطب به لحظات پایانی عمر یک نفر بیشتر دقت کنیم و مفاهیمی مانند زمان و سفرهای زمانی بیشتر برای ما مشخص شوند!

بازیگران فیلم کد منبع  نقش توضیحات
جیک جیلنهال جیک جیلنهال  کالتر استیونس  مامور وظیفه که باید علت انفجار قطار را پیدا کند!
 میشل موناگان میشل موناگان  کریستینا  همسفر کالتر در قطار
ورا فارمیگا  ورا فارمیگا  گادوین اپراتوری که تنها راه ارتباطی با کالتر است
جفری رایت جفری رایت روتیج مخترع دستگاه سفر در زمان!

فیلم های سینمایی علمی تخیلی با موضوع سفر در زمان

فیلم های زیر که جو بهترین فیلم های علمی تخیلی هستند با محوریت سفر در زمان ساخته شده اند.

 • تقدیر Predestination: یک مامور به سفرهای مختلفی در زمان فرستاده می شود. هدف او دستگیری یک تبهکار است!
 • آینده Next: یک شعبده باز می تواند با روشی که اختراع کرده آینده را ببیند. این ویژگی برای او مشکلات زیادی را به بار می آورد!
 • جلیقه The Jacket: یک سرباز برای آزمایش های مختلف به یک مرکز روانی فرستاده می شود. هدف رئیسان او انجام آزمایش های مختلف روانی برای بررسی میزان صبر و تحمل سربازان است.

20- تلقین سرآغاز Inception

بهترین فیلم های علمی تخیلی امریکایی

سازمان های جاسوسی یک شرط برای آزادی دام می گذارند. این که یک سری اطلاعات را درون مغز افراد جاسازی کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم تلقین را میگه:

یکی از پیچیده ترین فیلم های علمی نولان فیلم سرآغاز یا تلقین است. نفوذ به ضمیر ناخودآگاه افراد و سرقت اطلاعات از آن! دستمایه ساخت چنین فیلمی شده است. این فیلم در ابتدا سارقان رویا نام داشت اما بعدها به تلقین تغییر نام داد.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2010 148 کریستوفر نولان برادران وارنر

خلاصه: داستان این فیلم علمی تخیلی در مورد شخصیتی به نام دام کاپ است. دام توانایی این را دارد وارد ضمیر ناخودآگاه افراد شود و اطلاعات آنها را بدزدد. این موضوع باعث می شود تا سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی به دنبال او باشند. به همین دلیل سازمان های جاسوسی به او یک پیشنهاد عجیب می دهند. این که اطلاعاتی را درون مغز افراد خاصی منتقل کند. تجربه ای که هنوز دام نداشته و یک چالش بزرگ برای او محسوب می شود. از طرفی او باید با دشمنی که مثل سایه تعقیبش میکند هم بجنگد.

مفهوم ضمیر ناخودآگاه در فیلم اینسپشن

ضمیر ناخودآگاه یکی از اصطلاحاتی است که زیگموند فروید ابداع کرده است و از آن در مقالاتش نام برده. اما به نظر با دیدن فیلم تلقین دیدگاه ما نسبت به ضمیر ناخودآگاه کمی تغییر خواهد کرد. در این فیلم علمی تخیلی دستکاری در ضمیر ناخودآگاه جزو جدیدترین موضوعاتی که نولان مطرح کرده است.

حقایق فیلم علمی تخیلی Inception

برد پیت جزو افرادی بود که برای شخصیت اصلی در نظر گرفته شده بود. اما در نهایت این نقش به لئوناردو وی کاپریو رسید. هنوز برای این فیلم علمی تخیلی دنباله ای ساخته نشده است. اما تام هاردی و برخی دیگر از بازیگران فیلم برای قسمت دوم آن قرارداد امضا کرده اند. این فیلم در هشتاد و سومین دوره از جوایز اسکار، برنده بهترین فیلم برداری، بهترین تدوین صدا، بهترین صداگذاری و بهترین جلوه های بصری شد. در بفتا نیز همین جوایز را برد.

بازیگران فیلم اینسپشن نقش توضیحات
لئوناردو دیکاپریو لئوناردو دی کاپریو  دام کاپ  شخصیت اصلی داستان
الیوت پیج الیوت پیج  آردیانی  معمار خواب!
کیلیان مورفی کیلین مورفی رابرت  هدف تیم دام برای تلقین اطلاعات!
مایکل کین مایکل کین مایلس پدر همسر دام کاپ

فیلم های علمی جهان

این فیلم ها نیز همانند تلقین داستانی علمی و تخیلی را روایت می کنند.

 • پرستیژ The Prestige: دو شعبده باز که با در شغل خود با یکدیگر همکاری می کنند طی یک اتفاق با هم دشمن می شوند. از این رو رقابت سختی بین هر دو اتفاق می افتد.
 • تعالی Transcendence: یک دانشمند قصد دارد یک هوش مصنوعی ایجاد کند. او برای این که این دستگاه به خوبی کار کند باید ضمیر ناخودآگاه خود را وارد دستگاه کند!
 • حلقه مرگ Looper: یک گروه تبهکاری طعمه خود را با استفاده از روشی عجیب، به 30 سال قبل می فرستند تا گروه تبهکاری دیگری او را بکشد!

21- آواتار Avatar

لیست بهترین فیلم های اکشن علمی تخیلی

دانشمندان قصد دارند پروژه ای بسیار بزرگ به نام آواتار را برای ورود به یک سیاره ارزشمند انجام دهند. جیک برای این ماموریت انتخاب می شود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم آواتار را میگه:

یکی از ماندگارترین و بهترین فیلم های علمی تخیلی که تاثیر قابل توجهی روی فیلم های پس از خود گذاشت فیلم آواتار بود. آواتار دهمین ساخته جیمز کامرون است که اگر چه هزینه بسیار زیادی برای کمپانی فاکس قرن بیستم داشت، اما جزو پرفروش ترین محصولات این شرکت هم محسوب می شود.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2009 162 جیمز کامرون فاکس قرن بیستم

خلاصه: انسانها سیاره ای را کشف کرده اند که دارای ماده ای ارزشمند است. آنها با تمام تجهیزات قصد دارند به این سیاره بروند و موجودات بومی سیاره (که همان ناوی ها باشند) را از سر راه برداشته و به منابع عظیم و ارزشمند آن سیاره دست پیدا کنند. از طرفی دانشمندان نیز قصد دارند در یک پروژه بزرگ به نام آواتار با تلفیق ژن انسان ها و ناوی ها، یک موجود قابل کنترل ایجاد کنند تا این موجود وارد قبایل ناوی ها شود. جیک به عنوان یک سرباز برای این ماموریت انتخاب می شود. او باید به درون قبایل ناوی ها برود و اطلاعات زیادی از آنها کسب کند.

نقد و تحلیل فیلم آواتار

فیلم به شدت تحت تاثیر آثاری مانند بیگانه Alien است. اما نکته ای که وجود دارد این است که جیمز کامرون این بار بیگانه! را، نه موجودی فرازمینی که برای کشتن انسان ها به زمین آمده، بلکه خود انسان برای نابود کردن یک سیاره دیگر ترسیم می کند! علاوه بر داستان بسیار تاثیر گذار آن که در واقع کامرون سعی کرده نقدهایی به سیاست و محیط زیست هم بزند، اما طراحی سه بعدی فیلم به اندازه کافی تاریخ ساز است! شاید بتوان پیام اصلی این فیلم را در این دانست که سیاره زمین در حال نابودی است و انسان ها باید تا دیر نشده کاری کنند!

چرا Avatar؟

نکته ای که شاید در هنگام دیدن آواتار به ذهن ما برسد این است که چرا آواتار در زمان خود اینقدر محبوب شد و مورد استقبال قرار گرفت؟ فیلم سال 2009 اکران شد و واقعا تا سال 2009 خیلی از تماشاگران تصاویری اینچنینی به صورت سه بعدی ندیده بودند. اگر قرار باشد این فیلم را در سال 2022 ببینیم قاعدتا از لحاظ بصری شاید چنگی به دل نزند. چون در طول این سالها فناوری تصاویر سه بعدی در فیلم ها و بازی ها به اندازه کافی ما را اشباع کرده است! اما در سال 2009 قطعا چنین تصاویر برای هر بیننده هیجانی و بسیار جذاب بود!

بازیگران فیلم سینمایی تخیلی آواتار نقش توضیحات
سم ورثینگتون سم ورثینگتون جیک  شخصیت اصلی داستان و عضو پروژه آواتار
سیگورنی ویور سیگورنی ویور گریس  زیست شناس و یکی از مسئولان پروژه آواتار
جیوانی ریبیسی جیوانی ریبیسی  پاکر  تاجر، کسی که فقط قصد دارد ماده ارزشمند ار از سیاره ناوی ها بدزدد!
استفان لانگ استفان لانگ  مایلس کواریچ مسئول عملیات آواتار

فیلم های مشابه با آواتار

فیلم فانتزی آواتار یکی از بهترین فیلم های سال 2009 و بهترین فیلم های علمی تخیلی همان سال انتخاب شد. داستان علاقه جیک در این فیلم به یک ناوی باعث شده است تا آواتار را در لیست بهترین فیلم های تخیلی عاشقانه هم قرار دهیم!

 • پس از زمین After Earth: داستان این فیلم سالها پس از نابودی زمین را به تصویر می کشد. انسانها به سیاره ای دیگر مهاجرت کرده اند. اما دو نفر از آنها ماموریت دارد دوباره به زمین برگردند.
 • دروازه ستارگان Stargate: یک گروه فضانوردی قصد دارند از یک تونل زمان که همانند دروازه ای از ستارگان است عبور کنند. آنها پس از عبور از تونل زمان به سیاره ای دیگر می رسند که ویژگی های عجیبی دارد.
 • حاشیه ی اقیانوس آرام Pacific Rim: هیولاهای بزرگ از اقیانوس آرام به روی سطح خشکی ها می آیند. انسان ها مجبورند برای مقابله با آنها روبات های غول پیکری درست کنند.

22- منطقه 9 – District 9

فیلم سینمایی علمی تخیلی هیولایی

یک سفینه فضایی غول پیکر و عجیب مدت زیادی است که به صورت معلق بر فراز شهر ژوهانسبورگ قرار دارد. انسان ها قصد دارند به این سفینه وارد شوند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم منطقه 9 را میگه:

پیتر جکسون خالق ارباب حلقه ها در سال 2009 تهیه کنندگی فیلمی را بر عهده گرفت که به گفته کارشناسان و منتقدین سینما از خلاقانه ترین و خاص ترین و البته بهترین فیلم های علمی تخیلی قرن بیستم محسوب می شود. این فیلم به خاطر داستان جدید و البته پیچیده اش به شدت مورد استقبال قرار گرفت.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آفریقای جنوبی آفریقای جنوبی 2009 112 نیل بلومکاپ وینگ نات فیلمز

خلاصه: یک سفینه بزرگ و عجیب و غریب ماه هاست که بر فراز پایتخت آفریقای جنوبی قرار گرفته است. مسئولین کشوری پس از تعلل زیاد به این نتیجه می رسند که باید در این سفینه فضایی را بگشایند و از داخل آن مطلع شوند. پس از ورود به سفینه آنها موجوات فضایی مختلفی را می بینند که بیمار و فقیر هستند. از این رو در منطقه ای به نام منطقه 9 آنها را اسکان می دهند. سازمان های نظامی قصد دارند تکنولوژی های مختلفی که در بدن این موجودات وجود دارند را بررسی کنند.

حقایق فیلم تخیلی منطقه 9

در ابتدا قرار بود این فیلم به عنوان یک بازی کامپیوتری روانه بازار شود. اما پروژه ساخت بازی کامپیوتری با شکست مواجه شد. جالب است بدانید منطقه 9 واقعا در شهر ژوهانسبورگ وجود دارد. این منطقه در دوران نژادپرستی جزو مناطقی بود که برای جداسازی سفیدپوستان و سیاهپوستان از یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. شخصیت اصلی فیلم منطقه 9 تا به حال هیچ فیلمی بازی نکرده و این فیلم در واقع اولین تجربه او محسوب می شود.

فیلم District 9

این فیلم توانست نامزد 4 جایزه اسکار در بخش های بهترین فیلم نامه، بهترین فیلم نامه اقتباسی، بهترین جلوه های ویژه و بهترین فیلم شود. اگر چه در هیچ کدام موفق نبود اما جذابیت داستان و ریتم هیجانی فیلم باعث شد به عنوان یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی سال 2009 شناخته شود.

بازیگران فیلم منطقه 9 نقش توضیحات
شارلو کوپلی  شارلو کوپلی ویکوس یکی از کارمندان سازمان چندملیتی که به منظور تخلیه سفینه داوطلب می شود.
جیسون کوپ جیسون کوپ گری  موجود فضایی!
دیوید جیمز دیوید جیمز کوباس  فرمانده میدانی عملیات که اعتقاد دارد باید موجودات فضایی کشته شوند
ونسا هایوود ونسا هایوود تانیا همسر ویکوس

فیلم های مشابه با منطقه 9

این فیلم ها نیز جزو فیلم های علمی تخیلی محسوب می شوند که حمله بیگانگان به کره زمین را روایت می کنند. فیلم های زیر نیز همانند فیلم سینمایی تخیلی منطقه 9 جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی هستند.

 • روز قیامت Doomsday: یک ویروس عجیب در لندن کشف شده است. دولت برای مقابله با ویروس قرنطینه سراسری اعمال می کند.
 • بیگانه کاوننت Alien Covenant: این فیلم جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی جهان است. فضانوردان یک سیاره جدید کشف می کنند. آنها تصور می کنند این سیاره یک مکان آرام برای زندگی انسان ها خواهد بود. اما خطرات این سیاره کم کم پدیدار می شود.
 • کلاورفیلد Cloverfield: یک هیولای غول پیکر به شهر نیویورک حمله کرده است. بتی و راب در یک ساختمان گیر افتاده اند.

23- آفتاب Sunshine

فیلم علمی و تخیلی فضایی

به علت کم فروغ شدن خورشید گروهی از فضانوردان قصد دارند با ایجاد بمب های اتمی در خورشید قدرت گرمادهی آن را فعال کنند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم تخیلی آفتاب را میگه:

فیلم آفتاب (نور خورشید) از جمله فیلم های جنجالی محسوب می شود. دیدگاه های ماورایی و مذهبی بازیگران فیلم یکی از اصلی ترین ویژگی هایی بود که باعث معروفیت این فیلم شد. فیلم آفتاب از دیگر آثار دنی بویل (کارگردان میلونر زاغه شین) است که توانسته در لیست بهترین فیلم های علمی تخیلی قرار بگیرد. 

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم بریتانیا بریتانیا 2007 107 دنی بویل فاکس سرچلایت پیکچرز

خلاصه: در آینده ای نه چندان دور قدرت خورشید از بین رفته و به خوبی نمی تواند گرما ببخشد. از این رو یک گروه از فضانوردان قصد دارند با استفاده از بمب های اتمی باعث ایجاد فعل و انفعالات مکرر در انفجارها خورشیدی شوند. این تنها راه برای زنده ماندن انسانها و جلوگیری از یخبندان زمین است. از آنجاییکه این ماموریت بار قبل بدون موفقیت بوده حساسیت های آن هم بسیار زیاد است.

حقایق فیلم آفتاب

این فیلم در شبکه های چهار و نمایش صدا و سیما پخش شده است. البته پخش آن از صدا و سیما باعث اعتراض برخی از نهادهای فرهنگی شد. آنها اعتقاد داشتند این فیلم مضامینی ضددینی دارد و شایسته نیست چنین فیلم هایی از صدا و سیما پخش شود. پروفسور برایان کاکس فیزیکدان بزرگ انگلیسی جزو مشاورین اصلی این فیلم بود تا موضوعات فیلم مغایر با یافته های علمی نباشد.

صداگذاری فیلم Sunshine

در برخی از سکانس های فیلم صداهایی شنیده می شود که ادعا شده این صدا همان صداهایی است که در فضا وجود دارد. این نکته کاملا درست است. برای اولین بار در سال 2003 کاوشگران فضایی توانستند با استفاده از سخت افزارهای مختلف صداهای موجود در فضا را ضبط کنند و دنی بویل هم برای اولین بار این صداها را در فیلمش استفاده کرد.

بازیگران فیلم علمی تخیلی آفتاب نقش توضیحات
کیلیان مورفی کیلین مورفی کاپا فیزیکدانی که دستگاه بمب ستاره ای عظیم را اداره می کند.
کرییس ایوانز کریس ایوانز میس  مهندس فیزیک
رز بیرن رز برن  کیسی خلبان کشتی فضایی
پالوما بائزا پالوما بائزا چیپو  خواهر کاپا

فیلم های سینمایی مشابه آفتاب

فیلم های زیر نیز جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی جهان هستند. این فیلم های موضوعی مشابه یا فیلم سینمایی تخیلی آفتاب دارند.

 • ایونت هورایزن Event Horizon: یک فضاپیما پس از هفت سال گمشدن، دوباره در مدار نپتون پیدا می شود. اما به نظر تحت کنترل انسان ها نیست!
 • پاندروم Pandorum: دو فضانورد بدون این که چیزی به خاطر بیاورند در یک فضاپیما از خواب بیدار می شوند. آنها با چندین جسد مواجه می شوند.
 • کارگو Cargo: یک پزشک به طرز عجیبی وارد یک سفینه می شود. در این سفینه قسمتی به نام کارگو وجود دارد که به مشکل خورده است. برای دانلود فیلم علمی تخیلی فضایی می توانید از سایت های معتبر استفاده کنید.

24- جنگ دنیاها War of the Worlds

فیلم علمی تخیلی و جنگی

موجودات بزرگ و سه پایه ای که قدرت های بسیار زیادی دارند به زمین حمله کرده اند. ری قصد دارد خانواده خود را به جای امنی و دور از سه پایه ها ببرد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم جنگ دنیاها را میگه:

جنگ دنیاها یکی از آثار برجسته استیون اسپیلبرگ در حوزه فیلم تخیلی ترسناک محسوب می شود. این فیلم یکی از موفق ترین فیلمهای 2005 و به عقیده خیلی از کارشناسان یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی با موضوع حمله موجودات بیگانه است.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2005 116 استیون اسپیلبرگ پارامونت پیکچرز

خلاصه: طوفان بسیار سهمگینی در نیویورک اتفاق می افتد و پس از آن موجودات غول پیکری به نام سه پایه پدیدار می شوند. سه پایه ها دارای سلاح های قدرتمندی هستند که انسان ها توان مقابله با آنها را ندارند. ری به همراه فرزندانش قصد دارند شهر را ترک کنند و به جای امنی فرا کنند.

نگاهی به فیلم جنگ دنیاها

بدون شک پیام استیون اسپیلبرگ از ساختن چنین فیلمی هشدار در مورد جنگ است. اساسا می توان این فیلم تخیلی ترسناک را یک فیلم ضدجنگ نیز قلمداد کرد. در طول فیلم همه انسانها در حال فرار هستند و از این رو خاصیت ضد جنگ فیلم بیشتر به تصویر کشیده شده است! فیلم جنگ دنیاها نامزد سه جایزه اسکار برای بهترین جلوه های ویژه، بهترین میکس صدا و بهترین تدوین شد.

حقایق جالب در مورد فیلم جنگ دنیاها

استیون اسپیلبرگ سعی کرد تا آنجاییکه ممکن بود ظاهر سه پایه ها و موجودات فضایی را به بازیگران نشان ندهد تا هنرپیشه ها در مورد شکل و شمایل آنها سردرگم بمانند! او حتی ماهیت کلی فیلم نامه را هم به بازیگران اعلام نکرد! خیلی از صحنه ها و فضاسازی های فیلم برگرفته از حادثه یازدهم سپتامبر است. صحنه ای که تام کروز خود را از خاکسترهای سقوط هواپیما پاک می کند در واقع این حادثه را یادآور می شود. هواپیمایی که در این مورد استفاده قرار می گیرد یک هوایپمای از کار افتاده و از رده خارج شده واقعی از نوع 747 بوئینگ است!

بازیگران فیلم جنگ دنیاها نقش توضیحات
تام کروز تام کروز  ری  شخصیت اصلی استان
داکوتا فانینگ  داکوتا فانینگ ریچل همسر ری
تیم رابینز  تیم رابینز  هارلن یک از افرادی که بازمانده حمله سه پایه ها است!
مورگان فریمن  مورگان فریمن  تیم راوی داستان!

سریال ها و فیلم های مشابه با فیلم جنگ دنیاها

آثار زیر شباهت داستانی با فیلم جنگ دنیاها دارند. این فیلم ها نیز شایسته حضور در لیست بهترین فیلم های علمی تخیلی از دهه 90 میلادی به به بعد را دارند.

 • روز استقلال Independence Day: داستان فیلم سینمایی تخیلی از این قرار است که موجودات فرازمینی به کره زمین حمله کرده اند. حال کشورها باید با همکاری هم در مقابل آنها بایستند.
 • گاوچران ها و بیگانگان Cowboys & Aliens: یک فرد ناشناس وارد دهکده ای می شود و به مردم هشدار می دهد که موجودات فضایی به زودی به زمین حمله می کنند.
 •  سقوط آسمان ها Falling Skies: این فیلم جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی جهان است. یک گروه از بازماندگان حمله بیگانگان به زمین قصد دارند هر طور شده با بیگانگان بجنگند. یک معلم تاریخ سرپرستی گروه را بر عهده می گیرد.

25- درخشش ابدی یک ذهن پاک Eternal Sunshine of the Spotless Mind

بهترین فیلم های علمی و تخیلی عاشقانه

دکتر هاوارد کلینیکی را راه اندازی کرده است که در آن می تواند خاطرات بد را از ذهن مراجعه کنندگان از بین ببرد. اما او در مورد بیماری به نام جول ناموفق است.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم درخشش یک ذهن پاک را میگه:

در این قسمت از لیست بهترین فیلم های علمی تخیلی به یک فیلم با تمی عاشقانه می رسیم. فیلمی که نشان داد جیم کری کمدین، اگر در نقش های جدی بازی کند تا چه میزان می تواند تاثیرگذار باشد! البته این موضوع ثابت شده است! همیشه وقتی کمدین ها نقش ها جدی را بازی می کنند از عهده آن ها به خوبی بر می آیند.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2004 108 میشل گاندری فوکوس فسچرز

خلاصه: این فیلم علمی تخیلی روانشناسی در مورد شخصیتی به دکتر هاوارد است که ادعا دارد می تواند خاطرات بد را از ذهن افراد پاک کند. او به همین دلیل به سرعت معروف می شود و افراد مختلف از جمله زوج های جوان به مطب او می آیند و از او می خواهند که خاطرات بدی که در روابط عاطفیشان وجود دارد را از ذهن آنها پاک کند. اما یک زوج هست که  فراموشی خاطرات بد برای آن ها اتفاق نمی افتد. این موضوع باعث ایجاد چالش های فراوان برای دکتر هاوراد می شود.

نکات جالب فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک

به خاطر این که روایت فیلم در چند سال مختلف است، گریم بازیگران یکی از اصلی ترین و مشکل ترین قسمت های فیلم به شمار می رفت. از این رو برای کیت وینسلیت کلاه گیسی ساخته شد تا نیازی به رنگ کردن مداوم موهایش نباشد. اما این موضوع برای جیم کری قابل اجرا نبود. به همین دلیل جیم کری یکی از سخت ترین فیلم های دوران بازیگریش را از لحاظ گریم تجربه کرد.

دستاوردهای فیلم Eternal Sunshine of the Spotless Mind

این فیلم در دو بخش بهترین فیلم نامه غیراقتباسی و بهترین بازیگر زن نقش اول برای کیت وینسلیت نامزد اسکار شد که توانست برنده بهترین فیلم نامه در سال 2004 شود. همچنین فیلم در 4 بخش گلدن گلوب نامزد شد. بهترین فیلم کمدی، بهترین بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن وبهترین فیلم نامه.  این فیلم در بین 250 فیلم برتر IMDB رتبه 86 را دارد و بدون شک یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی محسوب می شود.

بازیگران فیلم سینمایی تخیلی درخشش ابدی یک ذهن پاک نقش توضیحات
جیم کری  جیم کری جول  شخصیت اصلی داستان که می خواهد خاطرات بد خود را فراموش کند
کیت وینسلیت کیت وینسلیت  کلمنتاین  همسر جول
مارک روفالو مارک روفالو استن تکنسین و پرستار کلینیک
کریستین دانست کریستین دانست  ماری از کارمندان کلینیک رواندرمانی

فیلم های علمی تخیلی روانشناسی

فیلم های زیر جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی با تمی روانشناسی هستند.

 • 500 روز تابستان 500 Days of Summer: تام نویسنده نامه های عاشقانه است اما خودش تا به حال برای کسی نامه ننوشته. او با سامر آشنا می شود و قصد دارد برای او نامه ای بنویسد.
 • آقای هیچکس Mr. Nobody: این فیلم جزو فیلم های علمی تخیلی ژنتیکی برتر است. انسان ها توانسته اند اکسیر جوانی را به دست بیاورند. اما در بین مردم فقط یک پیرمرد وجود دارد.
 • آسمان وانیلی Vanilla Sky: این فیلم عاشقانه در مورد یک نویسنده جوان است که عشق به دختری جوان به نام سوفیا شرایط زندگی او را به کلی تغییر می دهد.

26- اثر پروانه ‌ای The Butterfly Effect

فیلم های علمی تخیلی و جادویی

ایوان توانایی ایجاد تغییر در گذشته را دارد. اما به هر میزان که گذشته را تغییر دهد، به همان میزان نیز زمان حال تغییر پیدا می کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم اثر پروانه ای را میگه:

یکی دیگر از فیلم های روانشناختی و جذاب در حوزه ژانر علمی تخیلی، فیلمی به نام اثر پروانه ای است. این فیلم به قدری مورد توجه قرار گفت که قسمت های دوم و سوم آن نیز پس از مدتی کوتاهی از اکران قسمت اول ساخته شدند. موضوع علمی فیلم اثر پروانه ای باعث شده است تا این فیلم جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی محسوب شود.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2004 108 میشل گاندری فوکوس فسچرز
پرچم آمریکا آمریکا 2006 92  جان آر لئونتی نیولاین سینما
پرچم آمریکا آمریکا 2009 90 سس گروسمن لاینس گیت

خلاصه: ایوان به خاطر یک مشکل ذهنی قادر به یادآوری خاطراتش نیست. در واقع مشکل ذهنی او سبب شده تا به شدت فراموشکار باشد. به همین دلیل سعی دارد با نوشتن خاطراتش از فراموشی آنها جلوگیری کند. او وقتی بزرگ می شود می تواند با استفاده از روشی عجیب اتفاقات گذشته خودش را تغییر دهد. اما تغییر در اتفاقات گذشته، سبب می شود تا اتفاقات آینده نیز تغییر کنند و از این رو شرایط زندگی برای او به کلی متفاوت شود.

اثر پروانه ای چیست؟

اثر پروانه ای به این موضوع اشاره دارد که یک اتفاق کوچک (مانند بال زدن یک پروانه در یک سمت کره زمین)، می تواند منجر به ایجاد یک سونامی و طوفان بزرگ در سمت دیگر زمین شود. همبستگی بین سیستمهای بزرگ مانند کره زمین، ماهیت اصلی این دیدگاه عملی است. به عبارت دیگر یک بی نظمی کوچک می تواند پیامدهای بزرگ در یک سیستم داشته باشد. از این رو اصلی ترین نکته در یک سیستم، نظم است!

فکت های فیلم The Butterfly Effect

صحنه های زندان کاملا واقعی هستند و زندانیان نیز، زندانیان واقعی ایالت واشینگتن می باشند. در صحنه ای که قرار است صندوق پستی منفجر شود کلا سه صندوق پستی وجود داشت. از این رو کارگردان از بازیگران خواست این صحنه را به گونه ای بازی کنند که بیش از سه پلان کات نخورد! چرا که در صورتی که نتوانند با استفاده از این سه صندوق، سکانس مدنظر را تصویربرداری کنند مجبور به تغییر فیلم نامه در آن سکانس خواهند بود!

بازیگران فیلم اثر پروانه ای نقش توضیحات
اشتون کوتچر اشتون کوتچر ایوان  شخصیت اصلی داستان که قادر به تغییر اتفاقات گذشته است.
ایمی اسمارت ایمی اسمارت  کایلی  دختر محبوب ایوان
اریک استولز اریک استولز جورج پدر کایلی و تامی
ویلیام لی اسکات ویلیام لی اسکات  تامی  برادر کایلی

فیلم تخیلی معمایی

فیلم های زیر جزو جذاب ترین و بهترین فیلم های علمی تخیلی هستند که پیشنهاد می کنیم اگر به فیلم سینمایی تخیلی اثر پروانه ای علاقه داشتید حتما آن ها را نیز مشاهده کنید.

 • اثر پروانه ای 2 The Butterfly Effect 2:داستان فیلم تخیلی معمایی اثر پروانه ای 2 از این قرار است که نیک بعد از یک تصادف قادر است در زمان سفر کند. او می خواهد با این روش اشتباهات خود را جبران کند.
 • اثر پروانه ای 3 رازگشایی The Butterfly Effect 3 Revelations: مرد جوانی که قدرت سفر در زمان را دارد باید راز قتل نامزد سابقش را پیدا کند.
 • پروژه سالنما Project Almanac: چند جوان می توانند کنترل یک ماشین زمان را به دست بگیرند. اما هدایت این ماشین زمان بسیار سخت و پیچیده است.

27- گزارش اقلیت Minority Report 

فیلم های علمی تخیلی آینده تام کروز

سیستم پیش جرم (Precrime) توانایی این را دارد که قبل از وقوع یک جرم  یا جنایت پلیس را مطلع سازد. اما این سیستم به یکی از پلیس های خبره و حرفه ای اتهام قتل می زند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم گزارش اقلیت را میگه:

یک دوره ای سوپراستار فیلم های استیون اسپیلبرگ (کارگردان بزرگ سینمای هالیوود)، تام کروز بود. این بازیگر قبل از مجموعه فیلم های ماموریت غیر ممکن در اغلب فیلم های علمی تخیلی استیون اسپیلبرگ بازی می کرد . فیلم گزارش اقلیت یکی از شاهکارهای استیون اسپیلبرگ است که در سال 2002 اکران شد و با موضوع آینده نگرانه خود توانست جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی باشد.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2002 145 استیون اسپیلبرگ فاکس قرن بیستم

خلاصه: در آینده ای نه چندان دور یک سیستم بسیار پیشرفته توسط پلیس ها مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم قادر است جرایم مختلف را قبل از وقوع پیش بینی کند. از این رو پلیس ها زودتر از اتفاق افتادن یک جرم به محل حادثه می رسند. به همین دلیل مدت ها است که هیچ جرمی اتفاق نیفتاده است. تا این که یک بار سیستم هشدار می دهد که یک مامور پلیس قصد دارد یک قتل را انجام دهد. در حالی که خود مامور پلیس از این کار بی خبر است! آیا سیستم دچار مشکل شده یا مامور پلیس در حال فریب کاری است؟

حقایق جالب فیلم گزارش اقلیت

تام کروز برای این که سکانس وان حمام را به خوبی اجرا کند چندین هفته تمرین کرد تا بتواند بیش تر از چند دقیقه نفس خود را حبس کند. شرکت خودروسازی لکسوس در آن زمان با کمپانی تولید کننده این فیلم قرارداد بست و بیش از 5 میلیون دلار هزینه کرد تا حق امتیاز یکی از خودروهای داخل فیلم را بگیرد. استیون اسپیلبرگ به شرطی با این موضوع موافق بود که شرکت لکسوس یک خودرو به خود او هم بدهد!

نقد و بررسی فیلم Minority Report 

یکی از شاخصه های مهم فیلم هایی که موضوعات علمی دارند آینده نگاری آنها است. هر چه که یک فیلم بتواند ویژگی های تکنولوژی های آینده را به خوبی ترسیم کند، (همانطور که جنگ ستارگان جرج لوکاس در دهه 70 میلادی به نمایش گذاشت)، قطعا فیلم موفق تر و تاریخ ساز تر خواهد بود. این موضوع به خوبی در فیلم گزارش اقلیت استیون اسپیلبرگ قابل مشاهده است.

بازیگران فیلم گزارش اقلیت نقش توضیحات
تام کروز  تام کروز پل اندرسون افسر فرمانده برنامه Precrime
کالین فارل کالین فارل دنی مامور وزارت دادگستری
مکس وون سیدو  مکس وون سیدو لامار  مدیر اجرایی برنامه Precrime
تیم بلیک نیلسن تیم بلیک نیلسن گیدئون نگهبان زندان

فیلم های علمی مشابه با فیلم گزارش اقلیت 

فیلم های زیر جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی هستند که تشابه زیادی با فیلم سینمایی تخیلی گزارش اقلیت دارند.

 • گاتاکا Gattaca:  این فیلم نیز جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی ژنتیکی محسوب می شود. در آینده افراد بر اساس طبقه ژنتیکی خودشان توانایی استفاده از منابع را دارند. وینسنت به همین دلیل قصد دارد هویت یک انسان دیگر را بدزدد.
 • بدل ها Surrogates: در آینده ای نه چندان دور تمام کنترل زندگی انسان ها به دست روبات ها می افتد. روابط انسانی از بین رفته و فقط روبات ها با هم در ارتباط هستند.
 •  سر وقت In Time: در آینده انسان ها فقط می توانند 25 سال عمر کنند. اما اگر ثروتمند باشند با تغییرات ژنتیکی می توانند این زمان را به بی نهایت برسانند.

28- هوش مصنوعی AI Artificial Intelligence

بهترین فیلم های علمی و تخیلی هوش مصنوعی

یک خانواده که با مشکل فرزندآوری مواجه است سرپرستی یک بچه روبات را بر عهده می گیرد. بانوی خانه شدیدا به این روبات دلبسته می شود. اما قادر به پاسخ سوالات او در مورد اصالتش نیست.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم هوش مصنوعی را میگه:

 چند کارگردان هستند که عمده فیلم های آنها در حوزه ژانر علمی و تخیلی محسوب می شوند. یکی از آنها استیون اسپیلبرگ است. اسپیلبرگ در سال 2001 پروژه ناتمام دوست صمیمی اش استنلی کوبریک را تکمیل کرد و فیلم هوش مصنوعی را ساخت. فیلمی که در واقع روبات های انسان نما را به سینمای هالیوود معرفی کرد! این فیلم در لیست بهترین فیلم های علمی تخیلی با موضوع ربات ها و هوش مصنوعی قرار می گیرد.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 2001 146 استیون اسپیلبرگ وارنر برادرز

خلاصه: دانشمندان علم هوش مصنوعی تصمیم گرفته اند تا با ایجاد روباتهای هوشمند برای خانواده هایی که قادر به فرزندآوری نیستند، آن ها را مورد بررسی و آزمایش قرار دهند. یک بچه روبات! به نام دیوید به خانواده استینسون داده می شود تا آنها با زندگی با این ربات، ویژگی های او را مورد بررسی قرار دهند. مونیکا این ربات را دیوید نامگذاری می کند و رابطه عاطفی شدیدی بین او و دیوید شکل می گیرد. رفته رفته دیوید نیز با محیط پیرامونش آشنا می شود و سعی می کند اطلاعات مختلفی را مخصوصا در مورد اصالت خود به دست آورد.

پیام فیلم هوش مصنوعی استیون اسپیلبرگ

استیون اسپیلبرگ در این فیلم علمی تخیلی بر عکس بقیه فیلم ها کاری کرده تا ما با شخصیت ربات داستان همذات پنداری کنیم، نه انسان ها! به گونه ای که ربات ها در این فیلم نقش مظلوم را بازی می کنند و نماد آنها یک بچه ربات است که نمی داند اصالتش کجاست و مادر عاطفیش نیز جوابی برای او ندارد. در واقع در این فیلم می بینیم که ربات ها بسیار مهربان و دوست داشتنی هستند، اما بر عکس این انسان ها هستند که با خشونت و بی رحمی نسبت به همدیگر و ربات ها زندگی می کنند.

بررسی فیلم AI Artificial Intelligence

هوش مصنوعی در خلق جلوه های بصری و ویژه بسیار موفق بود. به همین دلیل در اغلب جشنواره های معتبر در این بخش ها موفق شد. این فیلم در جشنواره ساترن توانست موفقیت های بسیاز زیادی را کسب کند. اگر چه فیلم از لحاظ گیشه فروش خوبی داشت، اما در مقابل 100 میلیون دلاری که برایش خرج شد نتوانست سود زیادی داشته باشد. این موضوع نشان دهنده آن است که سینمای سرگرمی به نظر از سینمای علمی (حداقل در گیشه)  همیشه جلوتر است! البته حادثه یازده سپتامر نیز بر فروش همه فیلم های 2001 بی تاثیر نبود. فیلم به خاطر تصویر منطقی از آینده و در عین حال موضوعات سنگین علمی هم موافقان خاص خودش را داشت و هم مخالفان خاص خودش!

بازیگران فیلم هوش مصنوعی نقش توضیحات
جودی لا جودی لا گیگولو مسئول گروه کامپیوتری برای بررسی بچه ربات
فرانسس او کانر فرانسس او کانر  مونیکا  زنی که قرار است به عنوان مادر بچه ربات باشد
هلی جوئل اوسمنت هلی جوئل اوسمنت دیوید  بچه ربات!
برندان گلیسن برندن گلیسون جانسون  از اعضای ارشد پروژه هوش مصنوعی

فیلم های علمی تخیلی مشابه فیلم هوش مصنوعی

آثار زیر نیز جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی هستند که شباهت داستانی به فیلم هوش مصنوعی دارند.

 • پولاد ناب Real Steel: رباتها و انسان ها در یک رینگ به مبارزه با هم می پردازند. مکس یک نوجوان با هوش است که متوجه می شود پشت این بازی ها یک نقشه شوم وجود دارد.
 • سریال آینه سیاه Black Mirror: این سریال به حضور تکنولوژی به صورت افراطی در زندگی انسانها می پردازد. در این سریال می بینیم که چگونه تکنولوژی، انسان ها را از زندگی عادی خود دور می کنند.
 • من ربات هستم I, Robot: داستان فیلم سینمایی تخیلی از این قرار است که در آینده روبات ها به صورت گسترده در زندگی انسان ها حضور دارند. اما یک کارآگاه ویژه به نام اسپونز به روبات ها مشکوک است.

29- مجموعه فیلم ماتریکس The Matrix

فیلم علمی تخیلی ماتریکس

نئو که یک هکر است تلاش می کند تا از دنیایی که در آن گیر افتاده است خارج شود. اما او به تنهایی این کار را نمی تواند انجام دهد و نیاز به کمک شخصی به نام مورفیوس دارد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم ماتریکس 1 را میگه:

یکی از زیباترین و جذاب ترین فیلم های علمی تخیلی دنیای سینما مجموعه فیلم ماتریکس است. این فیلم از همان قسمت اول و در سال 1999 تمام توجهات را به خود جلب کرد و به عنوان یک الگو یا یک دانشنامه! برای فیلم ها و سریال های بعد از خود مطرح گردید. بدون شک مجموعه فیلم های ماتریکس جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی قرن بیست و یکم محسوب می شوند.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 1999 136 خواهران واچوفسکی برادران وارنر
پرچم آمریکا آمریکا 2003 138 خواهران واچوفسکی برادران وارنر
پرچم آمریکا آمریکا 2003 129 خواهران واچوفسکی سیلور پیکچرز
پرچم آمریکا آمریکا 2021 148 خواهران واچوفسکی وینیس کاستینا پروداکشنز

خلاصه: یک برنامه نویس کامپیوتری به نام توماس اندرسون که در دنیای هکرها به نئو معروف است، در محیط آنلاین با یک پیام تکراری با این مضمون (بیدار شو نئو) مواجه می شود. او متوجه می شود که انسان ها از جمله خودش در یک دنیا توسط ربات ها گیر کرده اند و او باید هر طور شده خودش را از این دنیا آزاد کند. در همین حال ترینیتی با او تماس گرفته و به او می گوید برای حل این مشکل باید با مورفیوس همکاری کند.

درباره فیلم علمی ماتریکس

شاید اصلی ترین شاخصه فیلم های علمی تخیلی ماتریکس که بعدها در اغلب فیلمها شاهد آن بودیم سکانس تاخیر گلوله است. اصلا به خاطر همین جلوه های ویژه خاصی که این فیلم ارائه داد، مورد استقبال و تحسین بسیار زیادی واقع شد. برخی از منتقدان آن را فنی ترین فیلم اکشن تاریخ می دانند. این فیلم جزو تاثیرگذارترین فیلم های علمی و تخیلی و اکشن نیز محسوب می شود. اولین مدل گوشی های نوکیا مدل 8110 در این فیلم نمایش داده شد. این فیلم در فهرست ملی آمریکا جای دارد و یک اثر ملی نامگذاری شده است!

جوایز و دستاوردهای فیلم The Matrix

فیلم توانست نقدهای مثبتی را دریافت کند. در مراسم اسکار این فیلم توانست برنده 4 جایزه در حوزه صداگذاری، صدابرداری، تدوین و جلوه های ویژه شود. همچنین در جشنواره ساترن که یک جشنواره مختص فیلمهای علمی و تخیلی است، توانست به عنوان بهترین فیلم سال انتخاب شود. فیلم ماتریکس در سال های بعد نیز ادامه پیدا کرد و در سال میلادی گذشته (2021) نیز قسمت چهارم آن اکران شد.

بازیگران فیلم ماتریکس نقش توضیحات
کیانا ریوز کیانا ریوز نئو/ توماس  برنامه نویس کامپیوتر که تلاش می کند خود را از دنیای ماتریکس آزاد کند
کری آنه ماس کری آنه ماس  ترینیتی از خدمه سفینه موربیوس و دختر مورد علاقه نئو
لورنس فیشبورن لورنس فیشبورن مورفیوس  فرمانده سفینه و کسی که قبلا توانسته از دنیای ماتریکس فرار کند.
هوگو ویوینگ هوگو ویوینگ اسمیت  مامور جلوگیری از فرار انسان ها از ماتریکس

بهترین فیلم های علمی تخیلی و اکشن جهان

فیلم های زیر جزو آثار ماندگار در دنیای فیلم های علمی تخیلی هستند.

 • طبقه سیزدهم The Thirteenth Floor: یک برنامه نویس قرار است تا آنچه کشف کرده است را در فضای مجازی به دوست خودش بفرستد. اما در صبح همین اتفاق، به شکل عجیبی به قتل می رسد. از این رو دوستش متهم اصلی قتل او شناخته می شود!
 • اگزیستنز eXistenZ: داستان این فیلم سینمایی تخیلی در مورد یک برنامه نویس است. یک برنامه نویس، بازی خاصی را تولید کرده است که بازی کردن در آن مرزی بین واقعیت و خیال است. اما خودش هدف یک پاپوش توسط اعضای بازی قرار می گیرد.
 • تعادل Equilibrium: در آینده ای نه چندان دور حکومتی وجود دارد که با هر نوع احساسات برخورد خشنی می کند. جان پرستون متوجه می شود که تنها کسی است که می توان با این حکومت مقابله کند.

30- مجموعه فیلم هری پاتر Harry Potter

فیلم های علمی تخیلی فانتزی هری پاتر

هری پاتر برای یادگیری علوم جادوگری به مدرسه بزرگ جادوگران می رود. او می تواند ترفندهای جادوگری را بیاموزد اما مهم ترین مسئله زندگی او، داستان زندگی خانواده خودش است.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه فیلم هری پاتر را میگه:

برای انگلیس بدون اسطوره! قطعا جادوگری نوجوان به نام هری پاتر یک اسطوره محسوب می شود. مجموعه فیلم های هری پاتر که برگرفته از رمان هایی با همین نام اثر جی کی رولینگ است جزو محبوب ترین فیلم ها در انگلیس به شمار می آید و داستانهای فانتزی آن توانست به عنوان یک فرهنگ در انگلیس جا بیفتد.

 کشور سازنده سال ساخت زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم بریتانیا بریتانیا 2001 152 کریس کلمبوس برادران وارنر
پرچم بریتانیا بریتانیا 2002 161 کریس کلمبوس برادران وارنر
پرچم بریتانیا بریتانیا 2004 142 آلفونسو کوارون برادران وارنر
پرچم بریتانیا بریتانیا 2005 157 مایک نیوول برادران وارنر
پرچم بریتانیا بریتانیا 2007 138 دیدید یتس برادران وارنر
پرچم بریتانیا بریتانیا 2009 153 دیوید یتس برادران وارنر
پرچم بریتانیا بریتانیا 2010 146 دیوید یتس برادران وارنر
پرچم بریتانیا بریتانیا 2011 130 دیوید یتس برادران وارنر

خلاصه: داستان مجموعه فیلم های علمی و تخیلی و فانتری هری پاتر در مورد شخصیتی به همین نام است که در یازده سالگی برای یادگیری جادوگری به مدرسه ای بزرگ مخصوص تربیت جادوگران می رود. هدف او در ابتدا یادگیری علوم جادوگری است اما رفته رفته در می یابد که باید از قدرت های جادویی که در اختیار دارد برای فهمیدن گذشته خود و پیدا کردن والدینش استفاده کند. او متوجه می شود که والدینش فوت کرده اند اما علت فوت آن ها را نمی داند.

درباره مجموعه فیلم هری پاتر

جی کی رولینگ نویسنده این اثر اصرار داشت حتما بازیگران فیلم سینمایی تخیلی هری پاتر انگلیسی باشند. او امتیاز و حق نشر کتابش را به مبلغ یک میلیون یورو در سال 1999 به کمپانی برادران وارنر فروخت. تا به حال 8 قسمت از مجموعه فیلم های هری پاتر ساخته شده است. که هر کدام نیز به نوبه خود توانسته اند درصد عظیمی از گیشه را به نام خود ثبت کنند. کل مجموع فیلم های هری پاتر تا به امروز بیش از 7.5 میلبارد دلار فروش کرده اند که یک رکورد بزرگ محسوب می شود. قسمت 8 و آخر این فیلم یعنی هری پاتر و یادگاران مرگ 2، بیش از 1/3 میلیارد دلار فروخت!

آیا فیلم سینمایی تخیلی Harry Potter را ببینیم؟

هیچکس نمی تواند منکر تاثیر قابل توجه مجوعه فیلم هری پاتر شود. این فیلم و ارباب حلقه ها در واقع نوستالژی های نسل هزاره سوم هستند و توانسته اند روی اکثر فیلم های پس از خود تاثیر زیادی بگذارند. اگر علاقه مند به آثار فانتزی هستید می توانید این فیلم را تماشا کنید.

بازیگران فیلم هری پاتر نقش توضیحات
دنیل ردکلیف دنیل ردکلیف  هری پاتر  شخصیت اصلی داستان که قصد دارد در مورد گذشته خود و علت مرگ والدینش تحقیق کند
روپرت گرینت روپرت گرینت  رون  هم مدرسه ای هری
جان هارت جان هات آقای اولیواندر چوبدستی‌ ساز سالخورده!
اما واتسون  اما واتسون هرماینی  از دوستان نزدیک هری که قدرت جادوگری ندارد.

فیلم های مشابه فیلم هری پاتر

فیلم های زیر نیز موضوعات مشابهی مانند فیلم هری پاتر را روایت می کنند و جرو بهترین فیلم های علمی تخیلی با تلفیق عنصر ماجراجویی و ترس هستند. می توانید برای دانلود فیلم علمی تخیلی از سایت های معتبر دانلود فیلم و سریال استفاده کنید.

 • غاز Goosebumps: شخصیت شروری به نام اسلپی قصد دارد برای شب هالووین نقشه های شومی بکشد. چند نوجوان به طور اتفاقی نقشه های او را می فهمند.
 • خاک ستاره Stardust: ویکتوریا برای قبول درخواست ازدواج تریستان از او می خواهد یک سنگ جادویی در منطقه اسرار آمیز استرم هولد را برای او بیاورد. تریستان سفری بسیار سخت را آغاز می کند.
 • نانی مک فی Nanny McPhee: آقای سدریک برای مراقبت از فرزندان خود قصد دارد یک پرستار را استخدام کند. اما پرستاری که بتواند هر هفت فرزند شلوغ او را به خوبی مراقبت و کنترل کنند پیدا نمی شود!

سوالات متداول درباره بهترین فیلم های علمی تخیلی جهان

 • شاخصه اصلی یک فیلم علمی تخیلی چیست؟
  شاخصه اصلی یک فیلم علمی تخیلی این است که اگر عنصر علم و دانش را از فیلم حذف کنیم، محتوای فیلم ناقص باشد.
 • آیا فیلم هایی که در مورد زمان آینده هستند را می توان فیلم های علمی تخیلی نامید؟
  عمدتا فیلم هایی که در مورد زمان آینده هستند دارای مفاهیم علمی محسوب می شوند. از این رو می توان آن ها را جزو فیلم های علمی تخیلی نامید. مگر این که صرفا داستان در آینده باشد و هیچ اشاره ای به مبانی علمی نکند.
 • فیلم های آخرالزمانی جزو فیلم های علمی تخیلی محسوب می شوند؟
  تقریبا بله! فیلم های آخرالزمانی به خاطر این که موضوعات علمی مثل بر خورد شهاب سنگ، جنگ ها اتمی و… را روایت می کنند قابلیت قرار گرفتن در ژانر علمی تخیلی را دارند. در سری نقد و بررسی های قبلی بهترین فیلم های آخرالزمانی و پایان دنیا را مورد بررسی قرار دادیم.
 • بهترین فیلم علمی تخیلی 2021 کدام است؟
  طبق دیدگاه اغلب کارشناسان فیلم تل ماسه، بالا را نگاه نکن و جنگ فردا جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی 2021 محسوب می شوند.
 • آیا در این لیست فیلمی به جز سینمای هالیوود هم وجود دارد؟
  بله، فیلم اکسیژن اثر فرانسه و فیلم منطقه 9 فیلمی علمی تخیلی از کشور آفریقای جنوبی است. فیلم علمی تخیلی برف شکن اگر چه بازیگران آمریکایی دارد ولی محصول کره جنوبی محسوب می شود.  
 • آیا در لیست بهترین فیلم های علمی تخیلی جهان فیلم علمی تخیلی عاشقانه نیز وجود دارد؟
  فیلم آواتار و فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک مفاهیمی عاشقانه در پس زمینه داستان خود دارند.
 • چرا عموما فیلم های کمپانی مارول را جزو فیلم های علمی تخیلی یا ماجراجویی قرار می دهند؟
  فیلم های کمپانی مارول عمدتا در ژانر ابرقهرمانی دسته بندی می شوند. اما پس زمینه اکثر داستان های آنها یک موضوع ماجراجویانه نهفته است.
 • اولین فیلم علمی تخیلی تاریخ کدام فیلم است؟
  فیلم سفر به ماه در سال 1902 محصول کشور فرانسه اولین فیلم علمی تاریخ سینما محسوب می شود. 
 • بهترین کارگردان فیلم های علمی تخیلی چه کسی است؟
  استنلی کوبریک و جیمز کامرون جزو کارگردان هایی هستند که آثار علمی مختلفی از خود بر جای گذاشته اند. اما استیون اسپیلبرگ و کریستوفر نولان در سال های اخیر جزو کارگردانان پرکار در زمینه ساخت فیلم های علمی تخیلی بوده اند. 
 • آیا قسمت دوم آواتار منتشر شده است؟
  خیر، قسمت های دوم تا پنجم قرار است در سال های 2022 ،2024، 2026 و 2028 ساخته شوند.
 • کدامیک از فیلم های علمی تخیلی را برای دیدن با خانواده پیشنهاد می کنید؟
  اغلب فیلم های علمی تخیلی معرفی شده در این لیست را می توان همراه خانواده تماشا کرد. اما فیلم میان ستاره ای، تل ماسه، سرزمین فردا، رتبه رئیس و تنت داستان بسیار جالب و مهیجی دارند و تماشای آنها را پیشنهاد می کنیم.

فیلم علمی تخیلی به دلیل سبک معمایی و ماجراجویی در میان مخاطبین فیلمو  سینما بسیار محبوب است. سال های اخیر شاهد اکران بهترین فیلم های علمی تخیلی جهان بوده ایم. تمااشای یک فیلم تخیلی فانتزی جدید علاوه بر گذراندن اوقات فراقت موجب افزایش هیجان خواهد شد. فیلم های علمی تخیلی ژنتیکی همچون آواتار سالهاست که محبوبیت دارند و هیچوقت قدیمی نمی شوند. برخی هم به فیلم علمی تخیلی ماجراجویی مثل تل ماسه و فینچ و برفشکن و از این قبیل فیلم های تخیلی علاقمند هستند. میان ستاره ای و کشف فضا و مریخی هم از انواع فیلم علمی تخیلی فضایی بشمار می روند. اگر به دنبال فیلم تخیلی فانتزی جدید هستید هم جنگ فردا و بالا را نگاه نکن و تل ماسه را به شدت توصیه می کنیم چرا که از بهترین فیلم های تخیلی 2021 بشمار می روند فیلم سینمایی تنت هم یک فیلم تخیلی 2020 و البته بسیار محبوب است. در این مقاله سعی کردیم بهترین فیلم های علمی تخیلی جهان در قرن بیست و یک را معرفی کنیم. مسلما در قرن بیستم نیز فیلم علمی تخلی قابل ذکر وجود داشت. اما سعی کردیم بهترین فیلم های علمی تخیلی چند سال اخیر را پیشنهاد دهیم. برای مثال فیلم سینمایی تخیلی ادیسه فضایی استنلی کوبریک یا ترمیناتور و جنگ های ستارگان قطعا جزو ماندگارترین فیلم های علمی تخیلی هستند. شما نیز اگر فیلم علمی تخیلی جذابی را دیده اید حتما در پایین همین مقاله و در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.

بهترین فیلم های خارجی جهان

محتوای تیمی کار شده

تیم تحریریه میزبان فا با تحقیقات گسترده بهترین عناوین آموزشی و نقد و بررسی را گردآوری کرده سپس تحقیقات کل اعضای گروه به رشته تحریر در می آید تا جزئیات، چالش های ذهن مخاطب را برطرف کنند. عرفان اسدی نتیحه تحقیقات را تالیف کرده و داوود صادقی موضوعات را با نگاه ریزبینانه خود مورد بررسی قرار داده و آن را به صورت یک ویدیوی هیجان انگیز ارائه می دهد. محدثه اسماعیلی با تکنیک های تولید محتوا روز دنیا، محتوای مقاله را مورد ارزیابی نهایی قرار داده و تکمیل می کند و خروجی نهایی به کاربران شبکه های دیگر نیز ارائه می شود. اثری که مطالعه کردید حاصل تلاش شبانه روی یک تیم قدرتمند با نظارت بسیار دقیق و راهنمایی های علی یزدان پرست است او هر روز محتوای تیمی را با جدیدترین الگوریتم های سئو مورد بازنگری و ویرایش قرار می دهد.

نوشته های مشابه

‫47 دیدگاه ها

  1. سلام و احترام؛
   خرسندیم نقد و بررسی بهترین فیلم های علمی و تخلیلی دنیا مورد پسند بوده اگر شما هم فیلم تخیلی دیگری می شناسید که ارزش دیدن دارد نام آن را با ما و کاربران میزبان فا به اشتراک بگذارید.

   1. سلام و احترام؛
    سپاس از اینکه لیست بهترین فیلم هی علمی تخیلی را بررسی نمودید و نظر خود را اعلام کردید به زودی این لیست آپدیت و فیلم های تخیلی و علمی دیگری نیز به آن اضافه خواهد شد.

  2. فیلم سینمایی کاپیتان آمریکا
   مرد آهنی
   ارباب حلقه ها حلقه های قدرت
   شیفت روز
   ثور
   انتقام جویان
   شلنگ چی و افسانه 10حلقه
   جاودانگان
   دکتور استرنج

   1. سلام و احترام؛
    ممنون از اینکه با معرفی فیلم های علمی و تخیلی محبوب خود ما را در توسعه گلچین بهترین فیلم های خارجی تخیلی یاری می دهید.

 1. سلام.
  یکی از بهترین لیستایی ک میشه پیدا کرد واقعا خیلی خوب با توضیحات کامل. خسته نباشید

  1. سلام و احترام؛
   سپاس از محبتی که به تیم مجله خبری میزبان فا دارید.
   خرسندیم که لیست بهترین فیلم های علمی تخیلی مورد رضایت واقع شده در بروزرسانی های آتی نام فیلم های علمی تخیلی که در بخش دیدگاه ها درج شده نیز به لیست اضافه خواهد شد. خوشحال می شویم اگر فیلم تخیلی یا فیلم علمی دیگری می شناسید نام آن را با ما و کاربران به اشتراک بگذارید.

 2. سلام
  فیلم ارتمیس فاول
  فیلم بلاد شات
  هم فیلم های قشنگی هستن

  1. سلام و احترام؛
   سپاس از اینکه فیلم های علمی و تخیلی مورد علاقه خود را با ما و کاربران به اشتراک گذاشتید. در بروزرسانی های بعدی نام فیلم های علمی که عنوان نمودید را بررسی خواهیم کرد و به لیست اضافه خواهند شد.

   1. سلام وقتتون بخیر

    Hobbit
    Lord of the rings
    John Carter

    البته توضیحات شما عالی بود

    1. سلام و احترام؛
     سپاس از توجه و محبتی که به گلچین فیلم های علمی و تخیلی داشتید.
     لیست فیلم و سریال های میزبان فا مگ در بازه های زمانی منظم بروزرسانی و فیلم های معرفی شده توسط کاربران بررسی و به لیست اضافه می شود. فیلم های علمی-تخیلی که معرفی کردید را حتما بررسی می کنیم. 😊

 3. مقالتون عالی بود و همچنین سایت خوبی دارید خیلی ممنون

  1. سلام و احترام؛
   سپاس از محبتی که دارید.
   خوشحالیم لیست فیلم های علمی و تخیلی مورد پسندتون بوده.
   لطفا اگر فیلم جذاب دیگه ای هم در این ژانر میشناسید به ما معرفی کنید تا نقد و بررسی کنیم. 🙂

 4. خیلی ممنون از زحمت و تهیه مطالب خوب و جون دارتون

  1. سلام روزبخیر جناب رجایی؛
   خوشحالیم که لیست فیلم های علمی تخیلی میزبان فا مگ مورد پسند بوده … سایر ژانرها هم نقد و بررسی شدن و خوشحال میشیم اگر دسته بندی بهترین فیلم و سریال های میزبان فا مگ رو چک و نظرتون رو اعلام کنید.

  1. سلام روزبخیر نگار عزیز؛
   بله پروزه ادام رو هم میشه به عنوان یک فیلم علمی و تخیلی و اکشن به لیست اضافه کرد. در بروزرسانی بعدی فیلم های تخیلی عنوان شده در کامنت ها لیست و به گلچین بهترین فیلم های علمی تخیلی میزبان فا مگ اضافه میشه. ممنون از همکاریتون 😊

  1. سلام روزبخیر؛
   بله لوسی محصول سال 2014 فیلم علمی تخیلی و اکشن محبوبی هست.
   فیلم لوسی قطعا برای کسانی که به موضوعات تخیلی تلفیق شده با تکنولوژی علاقه دارن خوشایند هست.
   ممنون از اینکه فیلم خارجی محبوب خودتون رو معرفی کردید.

 5. بسیار عالی و مفید بود … ولی ای کاش برای ضبط ویدیو فردی با فن بیان و لحن بهتری انتخاب میکردید.

  1. سلام و احترام؛
   سپاس از توجه و محبتتان… ویدیوها توسط افراد مختلفی ضبط شده ممنون از نقد سازنده و توجه و محبتی که به تحریریه میزبان فا مگ دارید. سری جدید نقد و بررسی ها نیز به زودی منتشر خواهند شد.

 6. سلام. خیلییییییییییییی سایت خوبی دارید. دست مریزاد واقعا. خیلی لذت بردم. موفق <3

  1. سلام و احترام؛
   سپاس از توجه و محبتی که به تیم تحریریه میزبان فا دارید… خرسندیم که گلچین فیلم های علمی تخیلی مورد پسند واقع شده در صورتی که شما هم فیلم تخیلی خوبی می شناسید با ما و کاربران به اشتراک بگذارید.

 7. با درود و وقت بخیر و تشکر از این لیست بسیار کامل و جامع.
  یه فیلمی بود که بین سال های 2003 تا 2013 دیدم درباره یه اتوموبیل فوق پیش رفته که دارای هوش و ادراک بود و عده ای میخواستن اونو بدزدند ولی دختر مخترع این ماشین و یه پسر دیگه ازش محافظت میکنن. این ماشین کاملا ضد گلوله بود و با استفاده از نانو تکنولوژی خودشو تعمیر میکرد

  1. سلام واحترام دوست عزیز؛
   متاسفانه نام فیلم مورد نظر شما را نمی دانیم اما این دیدگاه تایید می شود تا اگر سایر دوستان این فیلم را مشاهده کرده اند نام آن را با ما و شما به اشتراک بگذارند.

 8. سلام لیستتون محشر بود
  خیلی ممنون بابت زحماتتون
  فقط اگه فیلم moonfall رو هم به لیست اضافه کنین عالی میشه

  1. سلام روزبخیر مریم جان؛
   مرسی از توجه و محبتتون و خوشحالیم که لیست فیلم های علمی و تخیلی مورد پسندتون بوده بله حتما فیلم moonfall هم در آپدیت بعدی مورد نقد و بررسی قرار میگیره سپاس از اینکه ما رو در توسعه لیست فیلم های تخیلی یاری میدید.

 9. سلام واقعا عالی بود ولی در فیلم هری پاتر هرمیون قدرت جادویی داره ولی پدرو مادرش انسان های معمولی هستن اگر هری پاتر وشاهزاده دورگه رو ببینید میفهمید که سوروس اسنیپ هم دورگه هس یعنی پدرو مادرش ادم های معمولی بودن همینطور مادر هری پاتر

  1. سلام و احترام؛
   ممنون که لیست فیلم های تخیلی ما رو بررسی کردید و خوشحالیم فیلم های علمی تخیلی نقد شده مورد پسند شما بوده..
   اگر شما هم فیلم دیگه ای میشناسید نام ببرید تا مورد نقد و بررسی قرار بگیره.

 10. مجموعه فیلم انتقام جویان به این محبوبی رو نزاشتی؟!
  البته لیست حقی بود مخصوصا تله ماسه و جنگ فردا.

  1. سلام و احترام؛
   مجموعه فیلم انتقام جویان هم بسیار خوش ساخت و محبوب هست. در بروزرسانی های آتی حتما نقد و بررسی این فیلم تخیلی رو به لیست اضافه خواهیم کرد.

 11. سلام و عرض ادب متشکرم بابت محتوای کامل سایتتون همه فیلم های معرفی شدده عالین
  دوستان اگه ابر قهرمانانه دوس دارید فیلم های مارول و مجموعه انتقام جویان رو تماشا کنید
  اگه علمی تخیلی و ماجراجویانه دوس دارید سری فیلم های هری پاتر رو تماشا کنید
  اگه اکشن و هیجان انگیز و تخیلی دوس دارید مجموعه جنگ ستارگان رو تماشا کنید
  اگه همه اینارو با هم میخواید مجموعه ارباب حلقه ها و هابیت ها رو تماشا کنید

  لطفا اگه میشه اینارم اضافه کنید خیلی فیلم های محبوبین . با تشکر از وقتی که میزارید .

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   مجموعه فیلم هایی که معرفی کردید جزو بهترین سری فیلم های خارجی با امتیازات و محبوبیت بسیار بالایی هستند و ما نیز تماشای تمامی فیلم های عنوان شده را پیشنهاد می کنیم.
   سپاس از اینکه مجموعه فیلم های محبوب خود را با ما و کاربران به اشتراک گذاشتید.

   1. سلام ممنون از سایتتون.
    من دنبال اسم فیلمی ام که دراون پادشاه تبدیل به سگ میشه و برعکس. اگر اشتباه نکنم بوسیله یک آینه به جاهای مختلف میرن
    میشه اسمشو بگید لطفا؟
    تلوزیون هم پخش کرده

    1. سلام و احترام؛
     متاسفانه فیلم مورد نظر شما را مشاهده نکردم اما این دیدگاه تایید خواهد شد تا اگر سایر کاربران از این فیلم اطلاعاتی دارند نام آن را با ما و شما به اشتراک بگذارند.

 12. سلام خیلی مممونم از سایت خوبتون خیلی به من کمک کرد براس معرفی فیلم. از نظر من مجموعه هری پاتر باید اول میبود چون خیلی قشنگه و فیلم های حیوانات شگفت اگیز که سه قسمت هست که یه جورای مثل فیلم هری پاتر هم هست میزاشتین من ۱۲ فیلم علمی تخیلی که ندیده بودم رو از سایت شما پیدا کردم و خیلی ازتون ممنونم

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   خیلی خیلی خوشحالیم که لیست فیلم های علمی تخیلی میزبان فا مگ مورد پسندتان واقع شده است. فیلم تخیلی معرفی شده از سمت شما نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت و حتما در آپدیت بعدی به لیست اضافه خواهد شد. سپاس از ایننکه ما را در توسعه لیست فیلم های تخیلی یاری می دهید.

 13. سلام.ممنون از معرفی فیلماتون.
  فقط اینکه من هر چقدر گشتم یه فیلم علمی تخیلی رو نتونستم پیدا کنم.
  داستانش درباره آقای هنرمندیه(معمار ساختمان مدرن) که در طی اتفاقاتی که میفته میبرنش تو آزمایشگاهی همراه هنرمندای مثل خودش بیهوشش میکنن می‌برنش تو دنیای ذهن خودش جایی که اول بعضی آدما و حتی فضای خونشو در حال تخریب میبینه.بعد که از خونه با تعجب میاد بیرون موجود سیاهی میخواد بهش حمله کنه که بقیه افراد داستان میان نجاتش میدن و هر کسی هم توسط این موجودات زخمی میشد از دنیای ذهن نابود میشد و کلا مرگ مغزی میکرد.آخر داستانش هم راه فرارش همون تابلویی بوده که قبل بیهوشی بخش نگاه کرده عکس اهرام ثلاثه بوده.ممنون میشم اگه مقدوره اسم فیلم رو پیدا کنید‌.خیییلی وقت پیش قسمتی از فیلم تو شبکه نسیم پخش شده ولی خب اسمشو ننوشته بودن.ممنون.

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   دنیای فیلم و سریال بسیار گسترده است و متاسفانه فیلم مورد نظرتان با فضای ذهنی را مشاهده نکرده ایم چنانچه سایر دوستان این فیلم را مشاهده کرده باشند در پاسخ به دیدگاه شما اعلام خواهد شد.

 14. سلام ممنون از مقاله ی خوبتون خیلی از فیلمارو معرفی نکردین ولی و اینکه اکسیژن رو دیدم bosslevel رو دیدم جالب نبود خسته کننده بود و حیف شد readyplayer one‌تو این لیست نبود

  1. سلام و احترام جناب گنجی عزیز؛
   ممنون از اینکه ما را در توسعه بهترین فیلم های علمی تخیلی یاری میدین. در آپدیت های بعدی فیلم های محبوب و پیشنهادی کاربران را بررسی و بهترین انها را به لیست اضافه خواهیم نمود.

 15. بسیـــار عالی، درود بر تک تک عزیزانی که زحمت تهیه این مقاله رو کشیدند. توضیحات عالی و به اندازه و بدون اسپویل هست. قسمت آخر هم که فیلم های مرتبط رو گذاشتید عالی هست. سپاس از تیم نکته بین و خلاقتون.

  1. سلام و احترام آرین عزیز؛
   خرسندیم که لیست فیلم های علمی تخیلی گلچین شده در میزبان فا مگ مورد پسند شما عزیزان بوده است شایان ذکر است که این مقالات و نقد و بررسی ها در بازه های زمانی منظم بروزرسانی و فیلم های جدیدی که در بخش دیدگاه ها عنوان می شود و همچنین فیلم های محبوب روز نیز به لیست اضافه خواهد شد.

 16. بهترین فیلم علمی تخیلی که من دیدم «لوسی» بود… بی نظیر بود حقیقتا

  1. سلام دوست عزیز.ممنون از ابراز نظرتان در خصوص بهترین فیلم های علمی تخیلی جهان و باید گفت فیلم لوسی جزء بهترین های اسکارلت جوهانسون است که در ژانر اکشن نیز توانسته مخاطبان خاص خود را پیدا کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا