آفیس

آموزش نحوه نوشتن فرمول ریاضی در ورد

ورد از قدرتمندترین نرم افزارهای تحریر بشمار می رود که قابلیت های گسترده ای از درج متون ساده تا فرمول نویسی سریع و حرفه ای ارائه کرده است. تصور کنید در حال نگراش محتوایی با ساختارهای فرمولی مثل انتگرال، رادیکال و… هستید در چنین شرایطی برای درج معادلات و علائم و اصطلاحا symbols می بایست با قسمت فرمول نویسی ورد آشنا باشید. فرمول نویسی در ورد یکی از مهم ترین مهارت هایی است که باید آن را یاد گرفت و در هنگام نوشتن مقالات تخصصی مثل پایان نامه و… به کار برد. در واقع در برنامه Word ویژگی هایی قرار گرفته که به کاربران این امکان را می دهد تا با استفاده از آن و بدون هیچگونه دردسری به راحتی در زمینه نوشتن فرمول در ورد اقدام کنند. با توجه به اهمیت این موضوع در سری مقالات آموزش های صفر تا صد ورد تصمیم گرفتیم در این مقاله از میزبان فا مگ آموزش فرمول نویسی در ورد را به شما ارائه دهیم. بدین ترتیب با استفاده از این آموزش می توانید هر نوع فرمول ریاضی، شیمی، فیزیک و… را نوشته و مقالات خود را حرفه ای تر نگارش کنید. پس اگر شما نیز تمایل دارید نحوه نوشتن فرمول در ورد را یاد بگیرید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

موضوعاتی که در مقاله نوشتن فرمول ریاضی در ورد به آنها پرداخته خواهد شد، به شرح ذیل است:

امکان نوشتن فرمول در ورد

اصولا از ورد برای نوشتن پایان نامه یا متون تخصصی استفاده می شود و با توجه به اینکه در نوشته های تخصصی به طور معمول از فرمول های ریاضی استفاده می شود، ارائه امکان نوشتن فرمول در ورد و آشنایی با علائم مهندسی یک ضرورت بشمار می رود. به همین دلیل نیز در برنامه word ماکروسافت قابلیتی ارائه شده که کاربران می توانند با استفاده از آن به راحتی در زمینه فرمول نویسی در ورد اقدام کنند و هر نوع فرمولی با هر میزان پیچیدگی را یادداشت نمایند. شما می توانید به راحتی از فرمول های آماده موجود در ورد استفاده کنید یا اینکه خودتان به صورت دستی آن را نوشته و در متن خود قرار دهید. در ادامه به صورت گام به گام آموزش فرمول نویسی در ورد را به شما آموزش خواهیم داد. 🙂

 نوشتن فرمول ریاضی در ورد

نحوه فرمول نویسی در ورد

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، شما می توانید به راحتی از نمادها و اختصارات ارائه شده توسط ماکروسافت ورد استفاده کرده و فرمول ها و معادلات ریاضی مختلفی را به وجود آورید. به منظور استفاده از این قابلیت ها شما می توانید به 3 روش پیش بروید:

 1. استفاده از فرمول های آماده در ورد 
 2. تایپ فرمول جدید در ورد
 3. تایپ فرمول ریاضی به صورت دستی

در ادامه به بررسی هر یک از روش های عنوان شده خواهیم پرداخت.

1. استفاده از فرمول های آماده در ورد 

در این روش شما فرمول نویسی سریع با درج علائم را می آموزید در واقع از فرمول های آماده ورد استفاده می کنید البته امکان تغییر در ساختار این علائم مهندسی نیز وجود دارد.

 1. در اولین گام شما باید وارد برنامه Word نصب شده روی کامپیوتر خود شوید.
 2. سپس در گام بعدی زبانه Insert را انتخاب کرده و از طریق بخش Symbols گزینه Equation را انتخاب نمایید.
  فرمول نویسی در ورد
 3. بعد از انتخاب گزینه Equation یک لیست از معادلات آماده تحت عنوان Built-in به شما نمایش داده می شود. در صورت تمایل می توانید یکی از آنها را انتخاب نمایید و به همان شکل مورد استفاده قرار دهید یا اینکه ساختارهای فرمولی معادله را با اعداد و حروف مورد نظر خود جایگزین نمایید.
  آموزش فرمول نویسی در ورد
 4. در صورت تمایل به مشاهده معادلات آماده بیشتر برای نوشتن فرمول در ورد می توانید همانند تصویر زیر روی گزینه More Equation from Office.com کلیک کنید تا سایر نمونه های آماده نیز نمایش داده شود.
  آموزش فرمول نویسی در ورد

2. تایپ فرمول ریاضی در رود

راهکار دوم این است که به صورت مستقیم شروع به نوشتن فرمول ریاضی مورد نظر کنید.

 1. اگر نتوانستید از فرمول های آماده موجود برای فرمول نویسی در ورد استفاده کنید، اصلاً نگران نباشید. چرا که با کلیک روی گزینه Symbols و سپس Insert New Equation فیلد مربوط به نوشتن فرمول در Word ایجاد می شود.
  نوشتن فرمول شیمیایی در ورد
 2. در این قسمت امکان نوشتن فرمول برای شما فراهم می باشد. شما می توانید از زبانه Design که به طور همزمان ایجاد شده، استفاده کرده و معادله ریاضی یا فرمول شیمیایی مورد نظر خود را یادداشت نمایید.
  نوشتن فرمول در ورد به فارسیمنوهایی که در زبانه Design نمایش داده می شوند عبارت است از:
  • Tools: از طریق این منو امکان مشاهده فرمول های آماده ورد که پیش تر به آن اشاره شد یا امکان فرمول نویسی دستی که در ادامه آموزش داده می شود، وجود دارد.
  • Conversions: به کمک گزینه های موجود در این قسمت می‌توانید فرمت فرمول‌ ها و معادلات را تغییر دهید. در حقیقت از این قسمت به ساختارهای فرمولی دستسی دارید.
  • Symbols: در این قسمت امکان انتخاب علائم ریاضی مختلف مثل رادیکال، انتگرال و…برای شما فراهم شده است.
  • Structure: اصلی ترین قسمتی که در هنگام تلاش برای نوشتن فرمول در ورد با آن سروکار خواهید داشت، قسمت Structure است. از طریق این قسمت امکان انتخاب پلتفرم های آماده برای شما فراهم شده. به راحتی می توانید هر یک از پلتفرم های موجود را که تمایل داشتید انتخاب کرده و سپس به راحتی با اعداد یا حروف مورد نظر خود جایگزین نمایید.
  نوشتن فرمول در ورد

در واقع با درج فرمول در کادر باز شده می توانید ساختار دلخواه خود را ایجاد کنید.

3. فرمول نویسی دستی در ورد

 1. آخرین گزینه که می توانید از آن برای نوشتن فرمول در ورد استفاده کنید، گزینه Ink Equation است. با استفاده از این گزینه امکان فرمول نویسی دستی در word برای شما فراهم می شود.
  نحوه نوشتن فرمول در ورد
 2. بعد از انتخاب گزینه Ink Equation باکسی همانند تصویر زیر به شما نمایش داده می شود که می توانید با کلیک روی گزینه Write فرمول مورد نظر خود را بنویسید. امکان مشاهده فرمول نهایی در قسمت بالای این باکس نیز برای شما فراهم می باشد.
  نحوه نوشتن فرمول در ورد
 3. اگر در هنگام فرمول نویسی در ورد نیاز به علائم خاصی داشتید، می توانید از گزینه Symbols استفاده کنید. این گزینه در واقع در مقایسه با منو Symbols که در زبانه Design به آن اشاره شد، طیف گسترده تری از علائم مورد نیاز برای نوشتن فرمول در ورد را به شما ارائه می دهد. این روش فرمول نویسی سریع علاوه بر کاربردی بودن بسیار جالب است.
  نحوه نوشتن فرمول ریاضی در ورد

چگونگی حذف فرمول در word

اگر به هر دلیلی بعد از نوشتن فرمول در ورد خواستید آن را حذف کنید، تنها کافی است روی آن کلیک کنید و سپس همانند تصویر زیر روی 3 نقطه قرار گرفته در کنار آن کلیک نمایید. بدین ترتیب کل فرمول به حالت انتخاب شده درمی آید و شما می توانید تنها با فشردن کلید Delete کیبورد خود به راحتی آن را حذف نمایید.

حذف فرمول در ورد

نرم افزار Word ماکروسافت یکی از مجبوب ترین برنامه های موجود در زمینه تولید محتوا از جمله پایان نامه یا مقالات تخصصی است. به همین دلیل نیز آشنایی با قابلیت های ارائه شده در ورد موضوع پر اهمیتی است. در این مقاله از میزبان فا مگ تلاش ما بر این بوده است تا نحوه نوشتن فرمول در ورد را به شما آموزش دهیم. به کمک آموزش تصویری فرمول نویسی شما می توانید به راحتی کار با توابع و سیمبل ها را تجربه کرده و در زمینه نوشتن انواع فرمول ریاضی یا شیمی در ورد اقدام نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوال یا وجود هر نوع ابهامی در خصوص فرمول نویسی در ورد می توانید از طریق بخش دیدگاه های همین مقاله با ما در ارتباط باشید.

آموزش ورد

درناز خیبرگیر

چند سالی است که کار ترجمه را دنبال کرده و بیشتر از 3 سال است که در زمینه تولید محتوا فعالیت می کند. او در حال حاضر به تیم تحریریه میزبان فا پیوسته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا