آموزش

فعال کردن فایروال ویندوز و نحوه استفاده از آن

فایروال که با نام دیوار آتشین نیز شناخته می شود، یکی از مهم ترین ابزار های امنیتی ویندوز است. این قسمت یک سیستم کنترل هوشمند اطلاعات ورودی و خروجی سیستم می باشد و درصورتی که بتوانیم فایروال ویندوز را فعال و به خوبی تنظیم نماییم امنیت رایانه خود را تا حد زیادی تامین کرده ایم. firewall نرم افزاری ویندوز در نسخه آخر ویندوز بسیار بهبود یافته است و رابط های گرافیکی بسیار کاربردی در آن قرار داده شده است. اول از همه باید مطمئن شویم firewall ویندوز ما فعال است یا خیر؟ و در صورتی که فعال نیست نسبت به فعالسازی فایروال ویندوز اقدام نماییم. سپس تنظیمات خود را روی آن اعمال کنیم. در این آموزش از میزبان فا مگ قصد داریم تمام این موارد را با هم بررسی کنیم.

فعالسازی فایروال ویندوز

جهت ورود و فعالسازی فایروال ویندوز از منو استارت مطابق تصویر زیر روی کنترل پنل کلیک نمایید.

اجرای کنترل پنل

سپس روی windows firewall مطابق تصویر زیر کلیک نمایید.

اینستاگرام میزبان فا مگ

فعال کردن فایروال ویندوز و نحوه استفاده از آن

هنگامی که وارد پنجره اصلی فایروال ویندوز می شوید در صورتی که مطابق تصویر زیر گزینه های private networks و Guest or public networks به رنگ سبز باشند یعنی فایروال ویندوز فعال است.

 1. گزینه home or work private networks به معنای شبکه های داخلی کامپیوترهای یک سازمان می باشند. ، بدین معنا که فعال بودن این آیتم باعث می شود کامپیوتر های شبکه شده در یک محیط در وضعیت امن قرار داشته باشند. یعنی فایروال برای شبکه داخلی فعال است.
 2. گزینه دوم public networks به معنای شبکه های خارجی یا شبکه های عمومی می باشد. به عنوان مثال اینترنت یک شبکه خارجی می باشد و در صورت فعال بودن این گزینه تعاملات ویندوز با محیط بیرونی یعنی همان اینترنت بررسی می شوند.

فعال کردن فایروال ویندوز و نحوه استفاده از آن

در صورتی که فایروال ویندوز شما فعال نبود، جهت فعال کردن firewall ویندوز مراحل زیر را دنبال نمایید. مطابق تصویر زیر در پنل سمت چپ firewall روی Turn windows firewall on or off کلیک نمایید.

فعال کردن فایروال ویندوز و نحوه استفاده از آن

هم اکنون مطابق تصویر زیر وارد صفحه customize settings شده اید. در این صفحه از مراحل فعالسازی فایروال ویندوز ابتدا از قسمت private network settings گزینه turn on windos  Defender firewall را تیک دار کنید تا فایروال این قسمت فعال شود. سپس یکی از گزینه های زیر را برای آن قسمت در نظر بگیرید.

 • Block all incoming conections including those in the list of allowed programs: این گزینه بدین معناست که در صورت مشاهده هر گونه اقدام امنیتی در شبکه داخلی ویندوز آن اقدام یا نرم افزار عامل را بدون اطلاع قبلی بلاک کنید.
 • Notify me when windows firewall blocks a new programs: این گزینه بدین معناست که درصورتی که فایروال یک نرم افزار را بلاک کرد سریعا به من اطلاع دهید. ما استفاده از گرینه دوم را به شما پیشنهاد می کنیم.

از قسمت public network setting نیز ابتدا فایروال این قسمت را مطابق تصویر زیر روی Turn on قرار دهید و سپس گزینه دوم را تیک دار نمایید.

فعال کردن فایروال ویندوز

بر اساس تنظیمات بالا فایروال ویندوز شما فعال می شود و روی حالت defult قرار دارد.

نحوه بستن پورت های شبکه با فایروال ویندوز

شما می توانید بعد از فعالسازی فایروال ویندوز ، تنظیمات خاصی اعمال نمایید. مثلا تنظیمات یا rule تعریف کنید که کامپیوتر شما به هیچ عنوان نتواند به یک پورت اتصال یابد، هم چنین ورودی و خروجی های یک نرم افزار را بلاک کنید که به عنوان مثال یک نرم افزار خاص نتواند از اینترنت اطلاعات دانلود کند یا منبع خارجی نتواند با این نرم افزار به صورت اتوماتیک و پنهان به ردو بدل اطلاعات سیستمی بپردازد.
جهت ورود به قسمت تنظیمات اختصاصی firewall مطابق تصویر زیر روی advanced setting کلیک کنید تا صفحه windows firewall advanced security برای شما باز شود.

فعال کردن فایروال ویندوز

در صفحه باز شده مطایق تصویر زیر به در پنل سمت چپ به توضیح بعضی از قسمت های مهم می پردازیم.

 • Inbound Rules: مجموعه اقداماتی که از بیرون وارد سیستم ما می شوند، را می توانیم از این قسمت کنترل و محدود کنیم.
 • Outbound Rules: مجموعه اقداماتی که از داخل سیستم ما به بیرون از سیستم هدایت می شوند، را از این قسمت کنترل و محدود می کنیم.
 • Connection security rule: این قسمت به تنظیم rule و محدودیت های بین شبکه ای و سخت افزار های شبکه مربوط می باشد که از حیطه بحث ما خارج است.
 • Monitoring: در این قسمت می توانید تمام رول rule های تعریف شده یا اقدامات انجام شده توسط فایروال را مانیتور و مشاهده نمایید.

به عنوان مثال در قسمت monitoring می توانید مشاهده کنید که چه برنامه هایی توسط فایروال مسدود شده اند. همچنین تمام log ها در این قسمت ضبط می شوند.

فعال کردن فایروال ویندوز

به عنوان مثال می خواهیم پورت 2082 که یک پورت متعارف هاست سی پنل میزبان فا محسوب می شود را در سیستم کامپیوتر خود بلاک نماییم تا هیچکس نتواند از طریق سیستم ما به هاست متصل شود. چون این یک عملیات خروجی است و ما می خواهیم سیستم نتواند وارد پورت 2082  شود، پس باید از قسمت outbound rules مطابق تصویر زیر روی new rule کلیک کنیم.

تنظیمات فایروال ویندوز

سپس در پنجره باز شده می بایست نوع رول را مشخص کنید. در اینجا چون می خواهیم یکی از پورت های کامپیوتر را محدود کنیم می بایست port را انتخاب کنیم و روی next کلیک نماییم .

نحوه بستن پورت های شبکه

در قسمت protocol and port قسمت اول که نوشته شده dose this rule to apply  to TCP or UDP می بایست گزینه TCP را انتخاب نماییم.
در قسمت بعدی، گزینه dose this rule apply to all remote ports  or specific remote port می گوید می خواهید تمام پورت های سیستم را محدود کنید یا فقط یک پورت خاصی مد نظر دارید؟ ما می بایست قسمت specific remote port را مطابق تصویر زیر انتخاب نموده و پورت مورد نظر را در آن وارد کنیم.

نحوه بستن پورت های شبکه

در قسمت action به توصیف مقادیر نوشته شده می پردازیم.

 • گزینه allow to cnection بدین معناست که اجازه دهید کامپیوتر به این پورت متصل شود.
 • گزینه allow to conection if is secure بدین معناست که اجازه دهید اگر این پورت امن باشد کامپیوتر به این پورت متصل شود.
 • گزینه block the conection بدین معناست که به هیچ عنوان اجازه ندهید کامپیوتر به این پورت متصل شود.

مطابق تصویر گزینه Block the conection را انتخاب می کنیم و به مرحله بعد می رویم.

بستن پورت های شبکه با فایروال

 • در قسمت profile به توضیح آیتم های مورد نظر می پردازیم.
 • قسمت domain به معنای سرویس دامنه های تحت وب می باشد.
 • قسمت private به معنای شبکه داخلی خصوصی می باشد.
 • قسمت public به معنای سرویس خارجی و عمومی مانند اینترنت می باشد.

تمام آیتم های بالا را مطابق تصویر انتخاب می کنیم و روی گزینه next کلیک می نماییم .

تنظیمات فایروال

در قسمت name مطابق تصویر زیر می توانیم برای این rule یک نام تعیین کنیم تا در صفحه رول ها این محدودیت خاص با نام انتخاب شده مشخص باشد، سپس روی finish کلیک نمایید تا رول مورد نظر ایجاد شود.

تعریف رول در فایروال ویندوز

همچنین می توانید از طریق همین مراحل به جای انتخاب port یک نرم افزار را از طریق گزینه programs انتخاب کنید و آن نرم افزار را بلاک کنید، که پس از تنظیم رول برای برنامه مورد نظر، آن نرم افزار نتواند با محیط اینترنت ارتباط برقرار نماید یا از خارج نرم افزار هیچ منبعی نتواند نرم افزار را بروز رسانی و کنترل نماید.

توجه: در صورتی که تنظیمات اشتباهی روی فایروال خود تنظیم نمودید و عملکرد سیستم کامپیوتر شما با خطا مواجه شد می توانید از قسمت Restore Default و با ورود به صفحه Restore Default settings و کلیک نمودن روی دکمه Restore Default مطابق تصویر زیر، تمام تنظیمات فایروال را ریست نمایید تا به حالت اولیه بازگردد.

بستن پورت های شبکه با فایروال

در این مقاله از میزبان فا مگ به این موضوع پرداختیم که فایروال ویندوز چیست و چه نقشی در شبکه داخلی و خارجی ایفا می کند. در واقع می توان گفت فایروال یک دیوار امنیتی برای سیستم محسوب می شود که به واسطه ان می توان عملکرد برنامه ها و پورت های شبکه را تحت کنترل گرفت. این مورد از جمله مهم ترین ویزگی های فایروال محسوب می شود. فعالسازی فایروال ویندوز در صورت عدم مغایرت و تداخل با سایر برنامه ها پیشنهاد می شود. تنظیمات فایروال نیز کار چندان پیچیده ای نیست حتی می توانید رول هایی برای مدیریت بهتر سیستم و ارتقاء سطح امنیت داشته باشید.

آموزش قدم به قدم ویندوز

کلیپ انگیزشی موفقیت اینستاگرام

محدثه اسماعیلی

سالهاست که با وردپرس کار می کند و پس از آن به کسب اطلاعات در ابعادی وسیع تر پرداخت و توانست در حوزه هایی چون هاستینگ، سئو و محتوای اصولی مطابق با الگوریتم های روز گوگل گام بردارد. او اکنون به عنوان علاقمند به مباحث تحت وب و سئو به تیم تحریریه میزبان فا کمک رسانی می کند.

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

 1. با سلام
  بنده از G data اورجینال استفاده می کنم، مدتیه پنجره ای باعنوان outbound connections باز میشه و مرتب باید ارتباطات سیستم در پنجره باز شده رو با زدن کلید allow تایید کنم، هر بار برای یک برنامه و مورد خاص … این مورد مربوط به چیه و به چه طریقی قابل رفع شدنه؟

  1. سلام و احترام؛
   میتونید این بخش رو در حالت allow قرار بدید. در منوی استارت windows defender firewall را جستجو کنید سپس مطابق با تصویر زیر مراحل را دنبال کنید:

 2. با سلام
  خواهر محدثه عزیز ممنون از راهنمایی خوبتون . در پناه حق باشید و برقرار

 3. سلام و خسته نباشید خدمت خانم اسماعیلی,من یک مشکلی دارم اونم اینه که به ادرس Control Panel\System and
  Security\Windows Defender Firewall می روم تا طبق گفته های شما Firewall فعال کنم قسمت Turn windows firewall on or off کلیک نمیشه البته من اینو غیر فعال نکردم ولی فکر کنم چون قسمت private networkوguest or public network قرمز رنگ هست غیر فعال است میشه راهنماییم کنید مشکلمو چجوری حل کنم ممنون از لطفتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا