آموزش

رفع مشکل برعکس شدن صفحه مانیتور در ویندوز

فرض کنیم یک برنامه نویس، طراح یا… هستید و گاها تمایل دارید مانیتور را به صورت عمودی یا افقی مورد استفاده قرار دهید. امکان چرخاندن صفحه نمایش در ویندوز یکی از قابلیت هایی است که توسط ماکروسافت رائه شده. به همین دلیل نیز بسیاری از کاربران ویندوز از جمله برنامه نویسان تمایل دارند که با عمودی کردن صفحه لپ تاپ از این حالت استفاده نمایند. اما بحثی که وجود دارد این است که گاهی ممکن است چرخش صفحه دسکتاپ در ویندوز بدون خواست شما صورت بگیرد و این سوال برای شما مطرح شود که چگونه در زمینه رفع مشکل برعکس شدن صفحه مانیتور در ویندوز اقدام نمایید؟ به منظور پاسخ دهی به این سوال شما در این مقاله از میزبان فا مگ تصمیم داریم نحوه چرخاندن صفحه نمایش در ویندوز را به شما آموزش دهیم. پس اگر به دنبال آموزشی جامع در زمینه چرخاندن صفحه نمایش در ویندوز و برگرداندن صفحه اصلی کامپیوتر به حالت اولیه هستید، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

چرخش صفحه نمایشموضوعاتی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد، به شرح ذیل است:

چرخش صفحه نمایش در ویندوز

در ویندوز امکانی قرار گرفته که با استفاده از آن می توان صفحه نمایش را به 4 جهت مختلف چرخاند. این قابلیت برای بسیاری از کاربران ویندوز از جمله برنامه نویس ها دارای جذابیت بسیار بالایی است. چرا که این دسته از افراد به طور معمول تمایل دارند که صفحه نمایش خود را به حالت عمودی دربیاورند تا بتوانند به شکل مسلط تری کدها را مشاهده و تغییر دهند. اما تسلط بر روش های برگرداندن صفحه دسکتاپ در ویندوز تنها برای این دسته از افراد مفید نمی باشد و هر کاربری نیاز دارد تا علت عمودی شدن صفحه لپ تاپ را بداند و در صورت نیاز بتواند با چرخش صفحه نمایش در ویندوز آن را به حالت اولیه یا هر حالتی که تمایل دارد برگرداند. چرا که خیلی از اوقات ممکن است صفحه نمایش بدون هیچ دلیلی چرخش داشته باشید و نیاز باشد که آن را به حالت اولیه برگردانید. در ادامه به صورت گام به گام روش هایی که می توانید از آنها برای برگرداندن صفحه دسکتاپ در ویندوز در 4 جهت مختلف استفاده نمایید را به شما آموزش خواهیم داد. 🙂

نحوه برگرداندن صفحه دسکتاپ در ویندوز

چرخاندن صفحه نمایش در ویندوز یکی از قابلیت های بسیار کاربردی است که می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. شما می توانید به یکی از روش های زیر مشکل افقی شدن صفحه لپ تاپ را حل نمایید.

 1. چرخش صفحه دسکتاپ در ویندوز با کلیدهای ترکیبی
 2. برگرداندن صفحه دسکتاپ در ویندوز از طریق منو تنظیمات
 3. چرخش صفحه دسکتاپ در ویندوز از طریق Graphics properties

در ادامه به صورت دقیق نحوه استفاده از روش های عنوان شده برای چرخاندن صفحه نمایش در ویندوز را به شما آموزش خواهیم داد.

1. چرخش صفحه دسکتاپ در ویندوز با کلیدهای ترکیبی

اولین روشی که می توانید از آن برای چرخش صفحه دسکتاپ در ویندوز استفاده نمایید، کلیدهای ترکیبی است. در همین راستا شما باید کلیدهای ترکیبی Ctrl+Alt و یکی از علامت های فلش ➡⬆⬇⬅ استفاده نمایید. با انتخاب هر یک از علائم عنوان شده چرخش صفحه نمایش در ویندوز به آن سمت صورت می گیرد.

 • Ctrl+Alt+: چرخش صفحه به سمت راست
 • Ctrl+Alt+: چرخش صفحه مانیتور به سمت بالا
 • Ctrl+Alt+: برعکس شدن صفحه مانتیور به سمت پایین
 • Ctrl+Alt+:چرخید صفحه مانیتور به سمت چپ

چرخاندن صفحه نمایش در ویندوز

2. برگرداندن صفحه دسکتاپ در ویندوز از طریق منو تنظیمات

دومین روشی که امکان چرخاندن صفحه نمایش در ویندوز با استفاده از آن برای شما فراهم شده، اقدام از طریق صفحه تنظیمات صفحه نمایش است. در همین راستا شما باید:

 1. در صفحه اصلی راست کلیک کرده و سپس از میان منوهای موجود، منو Display settings را انتخاب نمایید.
  چرخش صفحه نمایش ویندوز
 2. حال در صفحه تنظیمات صفحه نمایش با گزینه های مختلفی رو به رو خواهید شد که به منظور برگرداندن صفحه دسکتاپ در ویندوز باید از طریق گزینه Display orientation اقدام نمایید و گزینه مورد نظر خود را انتخاب نمایید. این گزینه شامل موارد زیر می شود:
  • Landscape: با انتخاب این گزینه صفحه نمایش افقی که در واقع همان ساختار معمول است به شما نمایش داده می شود.
  • Portrait: به منظور چرخاندن 90 درجه صفحه نمایش ویندوز می توانید از این گزینه استفاده نمایید. در نظر داشته باشید که چرخش در خلاف جهت عقربه های ساعت صورت می گیرد.
  • Landscape (flipped): با استفاده از این گزینه شما می توانید تصویر را 180 درجه بچرخانید.
  • Portrait (flipped): حالت دیگر چرخاندن 90 درجه صفحه نمایش ویندوز به کمک این گزینه صورت می گیرد. چرخش صفحه نمایش ویندوز به کمک این گزینه در جهت عقربه های ساعت خواهد بود.

  نحوه چرخاندن 90 درجه صفحه نمایش ویندوز
 3. بعد از انتخاب گزینه مورد نظر پیغامی همانند تصویر زیر به شما نمایش داده می شود که به منظور تایید چرخش صفحه دسکتاپ در ویندوز در جهت انتخاب شده باید گزینه Keep changes را انتخاب نمایید.
  چرخش صفحه نمایش در ویندوز

3. چرخش صفحه دسکتاپ در ویندوز از طریق Graphics properties

روش سومی که برای برگرداندن صفحه دسکتاپ در ویندوز می تواند مورد استفاده قرار گیرد، منو Graphics properties است. به همین منظور شما باید مسیر زیر را دنبال کنید:

 1. در اولین گام از فرآیند چرخش صفحه دسکتاپ در ویندوز شما باید در صفحه اصلی راست کلیک نمایید و از میان منوهای موجود، منو Graphics properties را انتخاب نمایید.
  برگرداندن صفحه دسکتاپ در ویندوز
 2. حال در گام بعدی لازم است از میان گزینه های موجود در این صفحه، گزینه Display را انتخاب نمایید.
  عمودی کردن صفحه لپ تاپ
 3. در نهایت نیز تنها کافی است همانند تصویر زیر از طریق گزینه Rotation اقدام نمایید. در این بخش تنها کافی است به کمک ماوس علامت تیک را روی درجه چرخش مورد نظر خود قرار داده و سپس روی گزینه Apply کلیک نمایید تا فرآیند چرخش صفحه دسکتاپ در ویندوز با موفقیت به اتمام برسد. شما می توانید صفحه نمایش را 90، 180 یا 270 درجه بچرخانید.
  برگرداندن صفحه اصلی کامپیوتر

در این مقاله از میزبان فا مگ تلاش ما بر این بوده است تا آموزشی مناسب در زمینه رفع مشکل برعکس شدن صفحه مانیتور در ویندوز را در اختیار شما همراهان عزیز قرار دهیم. به کمک این آموزش شما می توانید به راحتی صفحه دسکتاپ در ویندوز را به هر سمتی که تمایل دارید بچرخانید و در صورت چرخش ناخواسته صفحه نمایش ویندوز نیز می توانید به راحتی و با چند اقدام ساده در زمینه رفع مشکل برعکس شدن صفحه مانیتور در ویندوز اقدام نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوال یا وجود هر نوع ابهامی در زمینه قابلیت چرخاندن صفحه نمایش در ویندوز می توانید از طریق بخش دیدگاه های همین مقاله با ما در ارتباط باشید.

آموزش رایگان ویندوز

اینستاگرام میزبان فا مگ

درناز خیبرگیر

چند سالی است که کار ترجمه را دنبال کرده و بیشتر از 3 سال است که در زمینه تولید محتوا فعالیت می کند. او در حال حاضر به تیم تحریریه میزبان فا پیوسته است.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. باسلام ساده ترین روش برای عدم عمودی شدن صفحه لب تاب استفاده از کدام کلید ترکیبی است ممنون

  1. سلام و احترام؛
   روش اول و دوم یعنی استفاده از کلیدهای جهتدار یا مراجعه به بخش تنظیمات ساده ترین راهکار تنظیم جهت تصویر مانیتور می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا