موبایل

چگونه مصرف اینترنت اندروید را کم کنیم؟

امکان دسترسی به شبکه اینترنت از قابلیت های جذاب تلفن های همراه است که شما را با دنیای امروزی همگام می سازد پس نیاز به آن مبرم است اما گاها هزینه های ناشی از مصرف اینترنت سرسام آور می شود و گاها کاربران موبایل متوجه این موضوع نخواهند شد که برخی نرم افزارها در حال استفاده از اینترنت گوشی هستند! در شرایط این چنینی مقوله مدیریت مصرف اینترنت اندروید پررنگ تر خواهد شد. حتما می پرسید چگونه مصرف اینترنت را کم کنیم؟ اصلا نگران نباشید چرا که راهکارهای متعددی جهت محدود کردن اینترنت گوشی اندرویدی وجود دارد از جمله آن ها می توان به تنظیمات محدود کننده اینترنت مصرفی برنامه ها در گوشی یا کمک گرفتن از  برنامه مدیریت مصرف اینترنت اشاره نمود. همچنین برخی برنامه های پیامرسان نیز امکان محدود کردن میزان مصرف اینترنت تلفن همراه را ارائه کرده اند. در این مقاله آموزشی از میزبان فا مگ تصمیم داریم به این موضوع بپردازیم که چگونه مصرف اینترنت اندروید را کاهش دهیم؟ پس با ما همراه باشید. 😍

محدود کردن اینترنت گوشی اندرویدی

روش های مختلفی برای محدود کردن اینترنت گوشی وجود دارد تمامی این روش ها از طریق تنظیمات گوشی، برنامه مخصوص مدیریت اینترنت یا حتی برنامه های سوم شخص قابل پیاده سازی هستند. از جمله روش های مدیریت مصرف اینترنت اندروید می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. محدود کردن اینترنت سیمکارت از طریق تنظیمات گوشی
 2. استفاده از قابلیت های برنامه ها برای محدود کردن حجم اینترنت مصرفی گوشی اندرویدی
 3. استفاده از برنامه های محدود کننده اینترنت در اندروید

در ادامه به شرح مفصل مدیریت مصرف اینترنت اندروید و محدود کردن میزان مصرف آن در گوشی خواهیم پرداخت.

روش مدیریت کردن اینترنت سیم‌کارت را در اندروید

1- تنظیمات محدودیت مصرف اینترنت برنامه های گوشی

در این روش به صورت کلی اینترنت مصرفی یک برنامه را از طریق تنظیمات محدود می کنید و تا زمانی که به اینترنت سیمکارت متصل باشید برناه هایی که به اینترنت متصل می شوند در محدودیت مصرف قرار می گیرند. به منظور مدیریت مصرف اینترنت اندروید می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به بخش تنظیمات گوشی یا settings مراجعه کنید.
 2. سپس به قسمت برنامه ها، Apps یا Applications بروید.مدیریت کردن اینترنت سیم‌کارت را در اندروید
 3. برنامه ای را که می خواهید به اینترنت دسترسی نداشته باشد را انتخاب کنید. در واقع در این مرحله محدودیت مصرف اینترنت را برای برنامه مورد نظرتان اعمال می کنید. بدین ترتیب میزان مصرف اینترنت برنامه های گوشی تغییر خواهد کرد.مدیریت کردن اینترنت سیم‌کارت را در اندروید
 4. در این مرحله جهت مدیریت مصرف اینترنت اندروید گزینه Data Usage یا مصرف داده را لمس کنید.محدودیت مصرف اینترنت برنامه های گوشی
 5. سپس گزینه Background data را در حالت غیر فعال قرار دهید این کار موجب محدود کردن اینترنت گوشی اندرویدی و مدیریت مصرف برنامه مورد نظرتان خواهد شد.

بعد از غیر فعال کردن گزینه Background data برنامه مورد نظر دیگر در حالت پس زمینه از اینترنت استفاده نمی کند. بدین ترتیب تا حدودی حجم مصرفی ایترنت شما کاسته خواهد شد. این روش متداول ترین راهکار مدیریت مصرف اینترنت در اندروید محسوب می شود که به برنامه های نصب شده روی گوشی وابسته است.

به واسطه تغییر تنظیمات می توانید دسترسی به برنامه های مختلف به اینترنت تلفن همراه خود را محدود کنید بدین ترتیب تا حدودی میزان مصرف اینترنت کاسته خواهد شد و نتیجه نهایی آن به برنامه های نصب شده روی تلفن همراه شما وابسته است…

2- قابلیت های محدود کننده اینترنت مصرفی پیامرسان ها

در برخی از برنامه ها شما می توانید با روش های مختلفی مثل خاموش کردن دانلود های خودکار یا استفاده کمتر برنامه ها حین استفاده یا خاموش کردن پخش خودکار مقدار اینترنت مصرفی گوشی را محدود کنید. این روش بسته به برنامه ای که شما استفاده می کنید متفاوت است مثلا

 1. در اینستاگرام نیز برای کنترل مصرف اینترنت می توانید گزینه Data saver را با مراجعه به مسیر Settings>Account<Cellular Data Use درحالت غیرفعال قرار دهید. پیشنهاد می کنیم راهنمای نحوه کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام را نیز مطالعه نمایید.
  کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام
 2. در واتساپ نیز برای مدیریت مصرف اینترنت اندروید می توانید گزینه های Auto Download یا دانلود خودکار را از بخش Settings > media auto-download در حالت Nomedia قرار دهید. در این راستا می توانید آموزش جلوگیری از دانلود خودکار عکس و فیلم در واتساپ را نیز مطالعه نموده و با گزینه های ارائه شده در این بخش بیشتر آشنا شوید.کاهش مصرف اینترنت واتساپ
 3. در تلگرام هم مانند واتساپ می توانید در خصوص کاهش اینترنت مصرفی برنامه ها اقدام کنید به این صورت که به مسیر settings یا همان تنظیمات مراجعه نموده در بخش Data and Storage یا داده و ذخیره سازی گزینه Auto Download یا همان دانلود خودکار رسانه را در حالت غیر فعال قرار دهید. (در تصویر زیر این سه گزینه به صورت سبز رنگ مشخص شده اند.)کاهش مصرف اینترنت تلگرام

در سایر برنامه ها نیز تنظیماتی جهت مدیریت مصرف اینترنت ارائه شده که به واسه آن قادر به اعمال محدودیت هایی خواهید بود. روش نهایی استفاده از برنامه های سوم شخص به منظور محدود کردن اینترنت گوشی اندرویدی است که در ادامه به شرح مفصل آن خواهیم پرداخت.

3- نرم افزار محدود کننده مصرف اینترنت اندروید

در گوشی های اندروید برای محدود كردن استفاده از اينترنت گوشی می توانید از برنامه های سوم شخصی استفاده کنید که می توانند به صورت کامل اینترنت یک برنامه را قطع کنند در حالی که بقیه برنامه ها می توانند از اینترنت استفاده کنند.

از جمله این برنامه ها می توان به :

 1. Net Blocker – Block internet per app
 2. NetGuard – no – root firewall
 3. NoRoot Firewall

اشاره کرد که در این مقاله روش کار با یکی از این برنامه ها را برای شما آورده ایم.

بهترین برنامه مدیریت مصرف اینترنت

همان طور که پیش تر نیز ذکر شد شما می توانید از نرم افزار محدود کننده مصرف اینترنت اندروید نیز بهره بگیرید در این راستا برنامه های متعددی نیز ارائه شده که از جمله آن ها می توان به نرم افزار محدود کننده مصرف اینترنت اندروید NetGuard – no – root firewall اشاره نمود. در ادامه به چگونگی مدیریت مصرف اینترنت اندروید توسط این نرم افزار خواهیم پرداخت.

 1. در ابتدا با مراجعه به گوگل پلی استور در خصوص دانلود برنامه NetGuard – no – root firewall اقدام کنید. در این خصوص می توانید از راهنمای دانلود از گوگل پلی با موبایل نیز کمک بگیرید.
 2. پس از نصب و اجرا، برنامه NetGuard از شما درخواست دسترسی خواهد داشت پس مطابق با تصویر زیر دکمه صدور دسترسی را در حالت فعال قرار دهید.
  بهترین برنامه مدیریت مصرف اینترنت
 3. پس از آن اعلانی مبنی بر تایید این مورد نمایش داده خواهد گزینه ok را لمس کنید.
  بهترین برنامه مدیریت مصرف اینترنت
 4. اکنون در لیست نمایش داده شده، برنامه NetGuard را انتخاب کنید تا در زمان مدیریت اندروید این برنامه به صورت ویژه بتواند در راستای کنترل اینترنت مصرفی تلفن همراه اقدام نماید.
  برنامه مدیریت مصرف اینترنت اندروید
 5. دراین مرحله لیستی از برنامه های نصب شده در تلفن همراه شما نمایش داده می شود و می توانید میزان اینترنت مصرفی برنامه های دلخواه خود را مدیریت کنید.
  کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام
 6. جهت محدود کردن اینترنت سیمکارت کافیست آیکن آنتن سیمکارت مقابل هر برنامه را لمس کنید تا میزان مصرف اینترنت آن برنامه محدود گردد.

برخی برنامه های نصب شده روی گوشی تلفن همراه به صورت مستقیم و غیرمستقیم بخشی از حجم اینترنت دیتا یا وای فای تلفن همراه را به خود اختصاص می دهند در برخی شرایط نیز اصلا متوجه این میزان مصرف نیستید! در چنین حالتی به سادگی می توان در خصوص مدیریت مصرف اینترنت اندروید اقدام نمود. برای این منظور از نرم افزار محدود کننده مصرف اینترنت اندروید کمک بگیرید یا اینکه در راستای محدود کردن اینترنت گوشی اندرویدی در برنامه هایی مثل تلگرام، اینستاگرام، واتساپ و… اقدام کنید. جالب است بدانید در تنظیمات تلفن همراه نیز گزینه ای

آموزش رایگان کار با اندروید

داوود صادقی

داوود سال هاست که به تکنولوژی علاقه مند شده و به فعالیت در شبکه های اجتماعی و تولید محتوای اصولی مطابق با الگوریتم های روز روی آورده، او سابقه خوبی در زمینه بلاگری در اینستاگرام دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا