آموزش

روش نصب دو ویندوز در یک کامپیوتر

کاربران بسیاری سوال می کنند که آیا نصب دو سیستم عامل ویندوز روی یک کامپیوتر امکان پذیر است؟ نصب دو سیستم عامل در یک کامپیوتر چه دلایلی دارد؟ آیا میتوان روی یک کامپیوتر، دو سیستم عامل متفاوت نصب کرد؟ کامپیوترها در حالت ابتدایی و پیش فرض خود، دارای یک سیستم عامل هستند. در مقاله آموزش تصویری نصب ویندوز 10 به طور کامل روش نصب سیستم عامل ویندوز را تشریح کرده ایم. اما قابلیت نصب دو ویندوز متفاوت در یک کامپیوتر نیز وجود دارد. مثلا می توان به سادگی، ویندوز 7 و ویندوز 10 را به صورت همزمان بر روی یک سیستم استفاده کرد. در این مقاله از میزبان فا مگ قصد داریم که آموزش کامل نصب دو ویندوز متفاوت در یک کامپیوتر را ارائه دهیم.

در این مقاله آموزشی با مباحث زیر آشنا خواهید شد:                                                                          بعد از نصب ویندوز چه برنامه هایی باید نصب شود

 • نصب دو ویندوز متفاوت در یک کامپیوتر
 • نکات مهم درباره دو سیستم عامل ویندوز در یک کامپیوتر
 • چگونگی نصب دو سیستم عامل در یک کامپیوتر

نصب دو ویندوز متفاوت در یک کامپیوتر

در مواقعی لازم است از چند سیستم عامل استفاده کرد. برخی از برنامه ها فقط روی یک نسخه خاص از سیستم عامل نصب می شوند. مثلا نرم افزارهایی هستند که فقط بر روی نسخه 64 بیتی ویندوز 7 اجرا می شوند. در حالیکه ممکن است سیستم عامل کامپیوتر شما، نسخه 32 بیتی ویندوز 7 باشد. یک راه این است که کلا نسخه کامپیوتر خود را به خاطر همین برنامه عوض کنید. ولی ممکن است همین مشکل، برای برنامه های دیگر اتفاق بیفتد. از این رو، تعویض سیستم‌عامل صرفا برای اجرای یک برنامه راهکار خوبی نیست. راهکار درست استفاده همزمان از چند سیستم عامل است. پس می توانید با استفاده از آموزش زیر، علاوه بر نسخه ویندوز فعلی خود، نسخه دیگری از سیستم عامل ویندوز را روی کامپیوترتان نصب کرده تا بتوانید نرم‌افزار مورد نظر خود را اجرا کنید.
یک دلیل و کاربرد دیگر برای این کار یادگیری یک سیستم عامل دیگر است. مثلا فرض کنید قصد دارید کار با سیستم عامل لینوکس را یاد بگیرید. از طرفی نمی توانید کارهای روزمره خود با ویندوز را هم تعطیل کنید. بهترین کار نصب دو ویندوز متفاوت در یک کامپیوتر، برای مثال لینوکس در کنار ویندوز است.

در آموزش های پیشین به چگونگی نصب سیستم عامل ویندوز پرداختیم. دقت داشته باشید بهتر است هر سیستم عامل ویندوز در یک درایو مجزا نصب گردد.

آموزش نصب ویندوز از طریق فلش  آموزش نصب ویندوز 10

نکات داشتن دو سیستم عامل ویندوز در یک کامپیوتر

 • در ابتدا باید به صورت پیش فرض یک سیستم عامل روی کامپیوتر خود نصب کرده باشید. در واقع می توان گفت مراحل نصب دو یا چند سیستم عامل روی یک کامپیوتر با حالت معمولی آن یکسان است.
 • از آنجایی که در حال حاضر اغلب افراد، از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنند، در مقاله آموزش تصویری نصب ویندوز 10 و نصب ویندوز از طریق فلش به طور کامل روش نصب سیستم عامل ویندوز را تشریح کرده ایم. برای نصب دو یا چند ویندوز روی یک کامپیوتر هم، با استفاده از این مقاله می توانید آموزش های لازم را ببینید.
 • برای نصب دو یا چند سیستم عامل روی یک کامپیوتر لازم است که با پارتیشن بندی یک درایو را برای سیستم عامل جدید در نظر داشته باشید. چرا که نصب دو سیستم عامل بر روی یک درایو ممکن است باعث بروز اختلالاتی شود. مثلا اگر برای نصب ویندوز 7 درایو  C را انتخاب کرده اید، باید برای نصب سیستم عامل دوم درایو دیگری مانند D را انتخاب کنید. در صورت بروز هر گونه خطا هنگام پارتیشن بندی، مقاله روش های رفع مشکل پارتیشن بندی هنگام نصب ویندوز را مطالعه کنید.
 • یک نکته بسیار مهم در هنگام نصب سیستم عامل دوم در فرآیند نصب دو ویندوز متفاوت در یک کامپیوتر اختصاص فضای کافی در درایو است. اگر برای نصب سیستم عامل دوم فضای کافی را ندارید می توانید از قابلیت shrink استفاده کنید. ( در یک آموزش جداگانه نحوه shrink کردن درایوها را در ویندوز آموزش خواهیم داد.)

چگونگی نصب دو سیستم عامل در یک کامپیوتر

در این آموزش برای مثال روال نصب ویندوز 7 در کنار ویندوز 10 را مورد بررسی قرار دادیم. دقت داشته باشید تنها نکته مورد اهمیت در خصوص نصب دو سیستم عامل در یک کامپیوتر این است که درایوهای مجزایی برای نصب هر سیستم عامل در نظر بگیرید مابقی مراحل دقیقا مشابه روال نصب ویندوز می باشد که در آموزش های قبلی به آن پرداختیم.

 1. در ابتدا باید یک درایو را برای نصب ویندوز دوم انتخاب کنید. اطلاعات آن را در درایو دیگر کپی کنید. سپس آن را فرمت کرده و CD ویندوز را در کامپیوتر خود قرار داده و سیستم را ری استارت کنید تا وارد مراحل نصب سیستم عامل دوم شویم.
 2. در اولین گام باید تنظیمات ابتدایی ویندوز را انجام دهید. در این مرحله باید به ترتیب زبان مورد نظر برای نصب ویندوز، موقعیت مکانی و زبان صفحه کلید خود را انتخاب کنید و روی دکمه Next کلیک کنید.نصب دو ویندوز متفاوت در یک کامپیوتر
 3. سپس با کلیک روی گزینه “Install now “، مرحله نصب ویندوز آغاز می‌شود.نصب دو ویندوز متفاوت در یک کامپیوتر
 4. سیستم عامل دوم را باید به شکل دستی نصب کنید. چرا که لازم است محل نصب و دیگر مشخصات آن را خودتان تعیین کنید. زمانی که می خواهید سیستم عامل دوم خود را نصب کنید، پنجره‌ای همانند زیر مشاهده می کنید. از بخش Custom برای نصب سیستم عامل دوم اقدام کنید.
  توصیه می کنیم به هیچ وجه در فرآیند نصب سیستم عامل دوم، از بخش Upgrade استفاده نکنید. چرا که در روند نصب دو ویندوز متفاوت در یک کامپیوتر اختلال ایجاد می شود.
  نصب دو ویندوز متفاوت در یک کامپیوتر
 5. همانند شکل زیر گزینه unallocated space را برای پارتیشن بندی انتخاب می کنیم و سپس روی Apply کلیک می‌کنیم. هر درایو دیگری که می خواهید نیز می توانید برای این کار در نظر داشته باشید.
  نصب دو ویندوز متفاوت در یک کامپیوتر
 6. در این مرحله به صورت خودکار مراحل نصب ویندوز انجام می شود.
 7. پس از پایان نصب ویندوز و تیک خوردن تمامی گزینه هایی که در تصویر زیر نمایش داده می شود، کامپیوتر ری استارت خواهد شد.
  نصب دو ویندوز روی کامپیوتر
 8. بعد از نصب سیستم عامل دوم و روشن شدن دوباره کامپیوترتان، صفحه ای همانند شکل زیر نمایش داده خواهد شد که از شما می خواهد سیستم عامل مورد نظر خود را برای بوت شدن انتخاب کنید. البته متناسب با سیستم عاملی که به عنوان سیستم عامل دوم نصب کرده اید (ویندوز 8.1، ویندوز 10، سیستم عامل لینوکس و… ) ممکن است صفحه‌ای که ظاهر می شود با تصویر زیر متفاوت باشد. اما در کل شبیه به تصویر زیر خواهد بود.
  نصب دو ویندوز متفاوت در یک کامپیوتر

نکته: برای استفاده از Windows XP در ویندوز 7 می توانید از نرم افزار Virtual PC یا VMware استفاده کنید. توجه داشته باشید که اگر Windows 7 Home Premium یا نسخه پایین تر دارید، می توانید ویندوز XP را از طریق Virtual PC / VMware نصب کنید.

گاهی بنابه دلایل متعدد ممکن است به نصب دو سیستم عامل در یک کامپیوتر نیاز پیدا کنیم که البته این امر معایبی نیز دارد. از جمله معایب نصب دو ویندوز در یک کامپیوتر می توان به اشغال فضای هارد و مشغول شدن منابع سیستم اشاره نمود. در این مقاله آموزشی به نحوه نصب دو سیستم عامل در یک کامپیوتر پرداختیم بدین ترتیب می توان دو نسخه مختلف ویندوز را روی یک سیستم کامپیوتری پیاده سازی نمود اگر در خصوص مباحث عنوان شده سوال یا ابهامی وجود داشت از طریق دیدگاه ها مطرح کنید تا در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشیم.

آموزش رایگان ویندوز

عرفان اسدی

عرفان، کارشناس ارشد علوم کامپیوتر است و از سال 96 فعالیت خود را به عنوان مترجم، تولیدکننده محتوا و اینفوگرافیست در زمینه‌های علم و فناوری، سخت‌افزار و علوم کامپیوتر شروع کرده است. در حال حاضر عرفان عضوی از تیم تحریریه میزبان فا است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا