آفیس

آموزش تصویری شماره گذاری در ورد از صفحه دلخواه به بعد

شماره گذاری صفحات در ورد یکی از مواردی است که افراد بسیاری با آن سروکار خواهند داشت. چرا که به طور معمول برای نگارش نوشته های رسمی مثل پایان نامه یا مقالات مختلف از برنامه ورد و قابلیت های آن استفاده می شود. این برنامه در کنار حفظ ظاهر بیشترین انعطاف پذیری را داشته و شما می توانید آن را مطابق با نیازهای خود مدیریت نمایید. موضوعی که وجود دارد این است که به طور معمول مقالات رسمی دارای صفحات مختلفی مثل صفحه عناوین یا یک مقدمه ابتدایی هستند که شماره گذاری این صفحات با شماره گذاری صفحات اصلی مقاله متفاوت است و به عنوان مثال ممکن است از امکان شماره گذاری در ورد با حروف ابجد برای مقدمه استفاده شود. به همین منظور نیز نیاز است تا افراد با نحوه شماره گذاری متفاوت صفحات در ورد از صفحه دلخواه مثلاً از صفحه دوم را یاد گرفته و به کمک روش ارائه شده مقالات خود را به شکلی حرفه ای شماره گذاری کنند. در این مقاله از میزبان فا مگ تلاش ما بر این است تا آموزش تصویری شماره گذاری در ورد را به شما آموزش دهیم. پس اگر شما نیز به دنبال یک آموزش مناسب برای شماره گذاری متفاوت صفحات در ورد هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

شماره گذاری صفحات در وردموضوعاتی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد، به شرح ذیل است:

شماره گذاری صفحات در ورد

به طور کلی شماره گذاری صفحات در ورد به ویژه در مقالات طولانی بسیار مهم است. چرا که این امر به مخاطبین یک نوشته کمک می کند تا بتوانند به سرعت و تنها با چند کلیک به قسمت مورد نظر خود رفته و در زمان و انرژی صرفه جویی شود. خوشبختانه در خود برنامه Word امکاناتی ارائه شده است که به کمک آنها می توانید به راحتی و به صورت اتوماتیک از قابلیت شماره گذاری در ورد از صفحه دلخواه بهره ببرید و برای هر بخش سبک و سیاق متفاوتی را در نظر بگیرید و حتی در صورت تمایل از امکان شماره گذاری فارسی صفحات در ورد استفاده نمایید. بدین ترتیب تمامی صفحات به صورت خودکار شماره گذاری می شوند و دیگر نیازی به شماره گذاری در ورد به صورت دستی وجود نخواهد داشت. در ادامه این مقاله نحوه شماره گذاری متفاوت صفحات در ورد را به شما آموزش خواهیم داد.

شماره گذاری در ورد از صفحه دوم

به منظور شماره گذاری در ورد از صفحه دلخواه شما باید مسیری که در ادامه به آن اشاره می شود را به صورت گام به گام دنبال نمایید:

اینستاگرام میزبان فا مگ
 1. در اولین گام شما باید زبانه Insert را انتخاب کرده و سپس از طریق بخش Header & Footer نیز گزینه Page Number را انتخاب نمایید.
  نحوه شماره گذاری فارسی صفحات در ورد
 2. حال منوی جدیدی به شما نمایش داده می شود که شامل جایگاه های مختلف تعیین شده برای شماره گذاری صفحات در ورد است. در این مرحله از فرآیند شماره گذاری متفاوت صفحات در ورد از صفحه دلخواه لازم است همانند تصویر زیر جایگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایید. جایگاه های موجود عبارتند از:
  • Top of Page: با انتخاب این گزینه یک لیست از جایگاه های مختلفی که شماره گذاری می تواند در هدر صفحات قرار بگیرد به شما نشان داده می شود. (درج شماره صفحه در بالای برگه)
  • Bottom of Page: اگر تمایل دارید تا شماره گذاری صفحات در فوتر قرار بگیرد، این گزینه را انتخاب کرده و سپس جایگاه مورد نظر خود در فوتر را تعیین نمایید. (درج شمار صفحه در پایین برگه)
  • Page Margins: روش دیگری که می توانید از آن برای شماره گذاری صفحات استفاده کنید، قرار دادن شماره در حاشیه صفحه است که با استفاده از این گزینه امکان تعیین جایگاه مورد نظر فراهم می باشد.
  • Current Position: به کمک این گزینه می توانید سایر نمونه های تعریف شده برای شماره گذاری صفحات در ورد با فرمت های متفاوت تر را مشاهده نمایید.
  شماره گذاری متفاوت صفحات در ورد
 3. بعد از اینکه جایگاه مورد نظر خودتان برای شماره گذاری صفحات در ورد را انتخاب کردید، با صفحه ای همانند تصویر زیر رو به رو خواهید شد. موضوع قابل توجه این است که در این مرحله تمامی صفحات شماره گذاری می شوند و در صورت تمایل به شماره گذاری در ورد از صفحه دلخواه لازم چند گام دیگر را نیز طی کنید. به عنوان مثال تمایل ندارید بخش های مقدمه و فهرست شماره گذاری شوند شماره گذاری از شروع مقاله صورت گیرد.
  شماره گذاری صفحات در ورد
 4. در مرحله بعد لازم است روی یک صفحه قبل از صفحه ای که می خواهید شماره گذاری جدید داشته باشد، کلیک نمایید. به عنوان مثال اگر قصد شماره گذاری در ورد از صفحه دوم را دارید روی صفحه اول کلیک کنید. سپس روی زبانه Layout کلیک کرده و سپس از طریق بخش Page Setup گزینه Breaks را انتخاب نمایید.
  شماره گذاری در ورد از صفحه دلخواه
 5. حال از میان گزینه های مختلفی که نمایش داده می شود، گزینه Next Page را انتخاب نمایید.
  شماره گذاری در ورد از صفحه دوم
 6. اگر همانند تصویر زیر در کنار کلمه فوتر عبارت Section نیز قرار گرفت، نشان دهده این موضوع است که تقسیم صفحات به درستی صورت گرفته است.
  شماره گذاری در ورد از صفحه دوم
 7. حال زمان آن می رسد تا دوباره به زبانه Insert و گزینه Page Number مراجعه کرده و اینبار از میان گزینه های موجود، گزینه Format Page Numbers را انتخاب نمایید.
  شماره گذاری در ورد بدون صفحه اول
 8. در این مرحله از فرآیند شماره گذاری در ورد از صفحه دلخواه باکسی به صورت پاپ آپ نمایش داده می شود که می توانید فرمت و نوع شماره گذاری را مشخص نمایید. در این گام شما باید گزینه Start at را انتخاب کرده و شماره صفحه ای که تمایل دارید در صفحه اول نشان داده شود را وارد کرده و سپس روی دکمه Ok کلیک کنید.
  در صورت تمایل به شماره گذاری در ورد به فارسی یا حتی شماره گذاری در ورد با حروف ابجد نیز می توانید از طریق گزینه Number format اقدام نمایید و فرمت مورد نظر خود را انتخاب نمایید.
  شماره گذاری در ورد با حروف ابجد
 9. بدین ترتیب خواهید دید که شماره گذاری در ورد از صفحه دلخواه با موفقیت صورت می گیرد و به عنوان مثال همانند تصویر زیر صفحه دوم دارای شماره صفحه 1 می شود.
  شماره گذاری در ورد به فارسی

حتما در پایان نامه یا متون تحقیقاتی به این مورد برخورد کرده اید که صفحات ابتدایی مثل مقدمه، فهرست، صفحه مربوط به محقق و موارد این چنینی شماه صفحه ندارند و اصولا شماره گذاری از شروع مقاله صورت می گیرد. در این مقاله از میزبان فا مگ تلاش ما بر این بوده است تا نحوه شماره گذاری متفاوت صفحات در ورد را به شما آموزش دهیم. با استفاده از این قابلیت شما می توانید از امکان شماره گذاری در ورد از صفحه دلخواه برخوردار شوید و این امر در هنگام نوشتن پایان نامه، مقالات بلند و موارد این چنینی بسیار کمک کننده خواهد بود. در صورت داشتن هر گونه سوال یا ابهامی در خصوص شماره گذاری صفحات در ورد می توانید از طریق بخش دیدگاه های همین مقاله با ما در ارتباط باشید.

آموزش ورد

کلیپ انگیزشی موفقیت اینستاگرام

درناز خیبرگیر

چند سالی است که کار ترجمه را دنبال کرده و بیشتر از 3 سال است که در زمینه تولید محتوا فعالیت می کند. او در حال حاضر به تیم تحریریه میزبان فا پیوسته است.

نوشته های مشابه

‫16 دیدگاه ها

 1. خیلی ممنون از توضیحات ختصر و مفیدتون. مشکلم رفع شد.

 2. سلام من تمام مراحل رو که انجام میدم صفحات از شماره ای که می خوام شماره گذاری میشن ولی صفحات قبلش هم از 1 شماره گذاری می شن یعنی میشه 1-2 و…. واز صفحه ای که من می خواستم 1 باشه دوباره یک شروع می شه
  ممنون می شم راهنمایی ام کنید

  1. سلام و احترام؛
   برای اینکه صفحات ابتدایی شماره گذاری نشوند حتما باید این مرحله را به درستی انجام داده باشید و اصطلاحا می بایست بین صفحات Breaks صورت گیرد تا از یکدیگر جدا در نظر گرفته شوند.

   1. خوب مشکل من همینه که هر موضوعی جدا در نظر میگیره مثلا صفحات اولیه مقاله رو شماره 1و2 میده دوبار صفحات فهرست را از شماره 1 تا 3 میده و مجدد صفحات اصلی مقاله رو که من میخام فقط از همین جا شماره گذاری کنه 1 تا… میده

 3. بسیار سپاسگذارم از توضیحات بی نظیر و کامل شما ❤

 4. با سلام قسمت Bearks وقتي به مرحله اي که گفتيد ميرسم غير فعال ! بايد چکار کنم ؟؟؟

  1. باید بر روی صفحه مورد نظر کلیک کنید نه قسمت پایین یا بالایی آن

 5. سلام و ادب. بسیار مطلب مفید و کاربردی بود. خداوند به شما اجر مضاعف بدهد

 6. این چه وضعشه
  هر کاری کردم نشد
  یا درست آموزش بدید یا آموزش نذارید…
  یا ویدئو میذاشتین ذکه اینهمه مشکل برنخوریم

  1. سلام و احترام؛
   در کدام مرحله به مشکل برخوردید؟
   تمام آموزش به صورت تصویری و گام به گام هست.

 7. سلام و وقت بخیر بعد از اینکه next page رو میزنم فوتری فعال نمیشه؟چه باید کنم؟؟؟

 8. خیلی عالی بود ممنون. من از صفحه سوم میخواهم شماره گذاری کنم که انجام می شود ولی صفحه اول و دوم هم 1 و 2 دارد. اگر راهنمایی بفرمایید چگونه می شود شماره صفحات اول و دوم را حذف کنم ممنون می شوم.
  با تشکر

  1. سلام و احترام؛
   اگر تنظیمات Breaks را به درستی انجام داده باشید ارتباط صفحات شکسته شده و شماره گذاری در فوترها به یکدیگر وابستگی نخواهند داشت چنانچه تغییری در شماره گذاری صفحات قابل پیاده سازی نیست می بایست بررسی نمایی ایا عمل Breaks به درستی انجام شده است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا