آموزش

ایجاد پسورد قبل از بالا آمدن ویندوز از طریق Bios

نحوه تعریف رمز بایوس ویندوز

رمزگذاری کامپیوتر هنگام روشن شدن یکی از اقدامات امنیتی است که برخی کاربران از آن در جهت افزایش سطح امینیت سیستم خود بهره می گیرند. رمزگذاری بر روی یوزر سیستم عامل کار چندان پیچیده ای نیست. در واقع با تعریف رمز بایوس لپ تاپ یا کامپیوتر تعیین می کنید که قبل از راه اندازی سیستم از شخص رمز عبوری دریافت گردد. در صورت عدم ورود پسورد قبل از بالا آمدن ویندوز کاربر به سیستم شما دسترسی نخواهد داشت.

در زمانیکه سیستم Boot می شود، از اطلاعات Bios استفاده می نماید. در واقع Boot اولین مرحله از راه اندازی سیستم می باشد که توسط Bios سیستم خوانده می شود. توسط یک باطری تمامی این اطلاعات در Bios ذخیره می شوند. با استفاده از رمزگذاری Bios می توانید از اطلاعات سیستم خود به صورت کامل محافظت نمایید. با ایجاد رمز عبور bios می توانید از فایل های خود محافظت نمایید و تنها راه دسترسی به سیستم عامل و درایو های شما ورود رمزعبور تعیین شده در بایوس می باشد. در ادامه با چگونگی ایجاد پسورد روی بایوس و محافظت از بایوس سیستم آشنا خواهید شد.

نحوه تعریف رمز بایوس ویندوز برای یوزر

اولین کاری که میبایست انجام دهید، پس از ریست سیستم، با استفاده از کلید F2 (در برخی سیستم ها fn+F2 و یا F12) وارد تنظیمات SetUp بایوس شوید.

تغییر رمز بایوس کامپیوتر

در این صفحه می توانید اطلاعات اولیه بایوس را مشاهده نمایید. توسط کلید های جهت دار  به تب یا سربرگ Security بروید.

تغییر رمز بایوس کامپیوتر

برای ایجاد رمز عبور روی ستاپ بایوس می بایست روی گزینه Set Soupervisor Password، کلید Enter را بزنید تا آماده دریافت رمز شود.
سپس رمز عبور خود را در قسمت Enter New Password وارد نمایید و تکرار آن را مجدد در قسمت Confirm New Password وارد نمایید. جهت اعمال تغییرات مجدد Enter را بزنید.

تغییر رمز بایوس کامپیوتر

پیغامی مبنی بر اعمال شدن تغییرات برای شما نمایش داده خواهد شد. با انتخاب Continue و کلید Enter می توانید آن را ببندید.

رمزگذاری کامپیوتر هنگام روشن شدن

تعریف پسورد بایوس قبل از بالا آمدن ویندوز

برای ایجاد رمز عبور روی یوزر سیستم (رمز عبوری که قبل از لود سیستم عامل از کاربر دریافت می گردد) می بایست روی گزینه Set User Password، کلید Enter را بزنید تا آماده ی دریافت رمز شود.
سپس رمز عبور خود را در قسمت Enter New Password وارد نمایید و تکرار آن را مجدد در قسمت Confirm New Password وارد نمایید. جهت اعمال تغییرات مجدد Enter را بزنید.

رمزگذاری کامپیوتر هنگام روشن شدن

پیغامی مبنی بر اعمال شدن تغییرات برای شما نمایش داده خواهد شد که با انتخاب Continue و کلید Enter می توانید آن را ببندید.

حذف پسورد بایوس لپ تاپ

فعالسازی رمز عبور bios

تا اینجا فقط رمز عبورها را تعیین نموده ایم، ولی برای فعال شدن قابلیت دریافت رمز می بایست گرینه Power On Boot را نیز در حالت Enabled قرار دهیم.
این کار به سادگی با فشردن کلید Enter و تغییر گزینه از Disabled به Enabled امکان پذیر می باشد.

حذف رمز بایوس

تنظیمات مربوطه به پایان رسیده است. جهت ذخیره و خرج از Setup کلید F10 را بزنید و با انتخاب گزینه Yes و زدن کلید Enter از این صفحه خارج و سیستم مجدد ریستارت می شود.

حذف رمز بایوس

در این حالت جهت ورود به ستاپ بایوس مطابق تصویر ذیل می بایست رمزعبور انتخابی خود را وارد نمایید.

همچنین در هنگام لود سیستم نیز جهت ادامه فرآیند بارگذاری سیستم عامل، از شما درخواست رمز عبور مینماید که میبایست رمز عبور تعیین شده را وارد نمایید.

نحوه تغییر رمز بایوس ویندوز 10

توجه داشته باشید، تمامی این تنظیمات را می توانید با برداشتن باطری موجود بر روی مادربرد ریست نموده و به حالت پیشفرض کارخانه (بدون رمزعبور) برگردانید.

در این مقاله آموزشی سعی کردیم به نحوه تعریف رمز بایوس ویندوز بپردازیم به گونه ای که کاربر قبل از ورود به ویندوز و بالا آمدن آن بتواند یک رمز عبور وارد نماید. به این صورت تا حدی دسترسی اشخاص غیرمجاز محدود خواهد شد.

آموزش های کاربردی ویندوز

برچسب ها

محدثه اسماعیلی

بیش از 4 سال است که با وردپرس کار می کند و پس از آن به کسب اطلاعات در ابعادی وسیع تر پرداخت و توانست در حوزه هایی چون هاستینگ، سئو و محتوای اصولی مطابق با الگوریتم های روز گوگل گام بردارد. او اکنون به عنوان علاقمند به مباحث تحت وب و سئو به تیم تحریریه میزبان فا کمک رسانی می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن