موبایل

حل مشکل وصل نشدن گوشی با کابل به کامپیوتر

سیستم عامل اندروید به دلیل رابط کاربری بسیار ساده ای که دارد در میان کاربران گوشی تلفن همراه از محبوبیت بالایی برخوردار است. اما موضوعی که باید به آن توجه داشت این است که قابلیت های این سیستم عامل به هیچ عنوان به مواردی که در منوها قابل مشاهده است محدود نمی شود و شما می توانید از هزاران قابلیت مخفی آن برای بهبود کارکرد گوشی تلفن همراه اندرویدی خود استفاده نمایید. یکی از این قابلیت ها که در زمان های حیاتی بسیار می تواند کمک کننده باشد، حالت usb debugging است و به شما این امکان را می دهد تا گوشی تلفن همراه اندروید خود را به کامپیوتر متصل کرده و بدین ترتیب تغییراتی را در آن ایجاد نمایید. در برخی موارد کاربران با مشکل وصل نشدن گوشی با کابل به کامپیوتر  همراه هستند که در این حالت نیز باید تنظمات usb debugging بررسی گردد. اما سوال اصلی که اکنون مطرح می شود این است که چگونه usb debugging را فعال کنیم؟ در این مقاله از میزبان فا مگ تلاش ما بر این است تا نحوه فعال کردن اتصال usb گوشی اندروید و نحوه حل مشکل وصل نشدن گوشی با کابل به کامپیوتر را آموزش داده و حتی به شما بگوییم در صورت عدم نیاز به استفاده از این حالت چگونه usb debugging را غیرفعال کنیم. پس اگر تمایل دارید نحوه فعال سازی usb debugging را بدانید تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

موضوعاتی که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد، به شرح ذیل است:

حل مشکل شناسایی گوشی توسط کامپیوتر

اگر تا به حال به هر دلیلی نیاز پیدا کرده اید تا قابلیتی پیشرفته را روی گوشی تلفن همراه اندرویدی خود اعمال نمایید، به طور قطع اصطلاح USB debugging یا همان اشکال زدایی یو اس بی را شنیده اید. این گزینه به طور معمول در شرایط مختلفی مثل نیاز به فلش کردن گوشی، روت کردن آن یا بکاپ گیری از گوشی اندروید با کامپیوتر و… استفاده می شود. اما هنوز هم بسیاری از افراد با این قابلیت آشنایی کافی نداشته و بدون آگاهی آن را فعال یا غیرفعال می کنند.

به طور کلی USB debugging یک راه مناسب برای برقراری ارتباط میان گوشی های تلفن همراه اندرویدی و کیت توسعه دهنده اندروید (Android SDK) از طریق اتصال usb است. در واقع با برقراری این اتصال شما به گوشی تلفن همراه اندرویدی خود این اجازه را می دهید تا دستورات، فایل ها و… را از کامپیوتری که به آن متصل شده است، دریافت کند و همچنین امکان بیرون کشیدن اطلاعات از گوشی را نیز به کامپیوتر فوق بدهد. اهمیت فعال کردن حالت USB debugging در زمانی که امکان ورود به گوشی تلفن همراه اندرویدی خود را ندارید و می خواهید به کمک یک سیستم خارجی وارد آن شده و مشکل را حل کنید، مشهودتر خواهد بود. در ادامه به صورت دقیق نحوه فعال سازی حالت اشکال زدایی یو اس ب، چگونگی خاموش کردن آن و همچنین حل مشکل وصل نشدن گوشی با کابل به کامپیوتر را آموزش خواهیم داد.

جلوگیری از شارژ گوشی هنگام اتصال به کامپیوتر

به منظور فعال کردن اتصال usb گوشی اندروید باید مسیر مشخصی را دنبال کنید. حال این مسیر ممکن است با توجه به نوع گوشی تلفن همراه شما یا نسخه اندروید آن کمی متفاوت باشد اما در نهایت تغییر چندانی در مسیری که باید دنبال کنید به وجود نمی آید. به طور کلی در نسخه های اندروید 4.1 و پایین تر منو Developer options به صورت پیشفرض در دسترس می باشد. اما برای نسخه های اندروید 4.2 به بعد لازم است مسیری که در ادامه به آن اشاره می شود را دنبال نمایید تا در ابتدا منو Developer options و سپس گزینه usb debugging را فعال نمایید. در راستای فعال کردن اتصال usb گوشی اندروید شما باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. در ابتدا وارد قسمت تنظیمات یا Settings گوشی تلفن همراه اندرویدی خود شوید.
 2. سپس در این صفحه اسکرول کرده و از میان منوهای اصلی، گزینه About phone را پیدا کرده و آن را انتخاب نمایید.
  بک آپ گرفتن از گوشی اندروید روی کامپیوتر
 3. حال یکسری اطلاعات کلی در خصوص گوشی تلفن همراه اندرویدی شما نمایش داده می شود که در این مرحله از فرآیند فعال کردن usb debugging در گوشی اندروید باید منو Software information را انتخاب کنید.
  نحوه بک آپ گرفتن از گوشی اندروید روی کامپیوتر
 4. اطلاعات مربوط به نرم افزار گوشی تلفن همراه شمادر صفحه جدیدی نمایش داده می شود که یکی از آنها Build number است. حال لازم است 7 بار به صورت پشت سر هم گزینه Build number را لمس نمایید تا منو Developer options برای شما ایجاد شود. ایجاد این منو از طریق یک نوتیفیکشن به شما اطلاع رسانی می شود.
  آموزش بک آپ گرفتن از گوشی اندروید روی کامپیوتر
 5. در گام بعدی از فرآفیند فعال سازی حالت usb debugging در گوشی اندروید یا حل مشکل وصل نشدن گوشی به کامپیوتر لازم است که دوباره به صفحه اصلی Settings گوشی تلفن همراه خود رفته و این بار بعد از اسکرول در صفحه منو Developer options که به تازگی به لیست اضافه شده است را انتخاب کنید.
  بکاپ گیری اندروید با کامپیوتر
 6. در صفحه مربوط به تنظیمات Developer options می توانید بخش های مختلفی را مدیریت نمایید. اما به منظور فعال سازی گزینه usb debugging باید در صفحه اسکرول کرده و همانند تصویر زیر گزینه USB debugging را به حالت فعال دربیاروید.
  نحوه بکاپ گیری اندروید با کامپیوتر
 7. بعد از روشن کردن منو فوق، پیغامی به صورت پاپ آپ نمایش داده می شود که به واسطه آن از شما خواسته می شود که اجازه فعال شدن این گزینه را بدهید. در این مرحله از فرآیند فعالسازی usb debugging لازم است به منظور تایید فعال شدن این قابلیت، گزینه Yes را انتخاب نمایید.
  روش بکاپ گیری اندروید با کامپیوتر

بدین ترتیب حالت USB debugging روی گوشی تلفن همراه اندرویدی شما فعال می شود و می توانید به راحتی از این قابلیت برای پیشبرد اهداف خود استفاده نمایید. نکته شایان ذکر این است که در صورت وجود مشکل وصل نشدن گوشی با کابل به کامپیوتر طی کردن مراحل گفته شده راهگشای شما خواهد بود. اما در برخی شرایط تصمیم دارید عکس این فرایند طی شود و زمان وصل شدن گوشی به کامپیوتر، اتصالی جهت انتقال اطلاعات و فایل ها صورت نگیرد و تنها تلفن همراه در حالت شارژ قرار گیرد در چنین شرایطی می بایست قابلیت USB debugging را غیرفعال کنید.

شارژ شدن گوشی با کامپیوتر

زمانی که حالت اشکال زدایی یو اس بی روی گوشی تلفن همراه اندرویدی شما فعال باشد یا هنگامی که گوشی خود را از طریق پورت usb به یک سیستم متصل می کنید تمامی اطلاعات شما از طریق آن سیستم قابل مشاهده خواهد بود.

نقطه ضعف اصلی فعال کردن حالت usb debugging امنیت است.

این موضوع تا زمانی که با علم به روشن بودن این حالت گوشی خود را به یک کامپیوتر متصل می کنید، مشکلی ندارد. اما اگر به هر دلیلی، مثلاً شارژ کردن گوشی خود آن را به یک سیستم نا آشنا متصل کنید، آنگاه ممکن است دچار مشکل شوید. به همین دلیل نیز توصیه می شود بعد از استفاده از حالت usb debugging آن را غیرفعال کنید. به منظور غیرفعال کردن usb debugging و امکان شارژ شدن گوشی با کامپیوتر باید مراحل زیر را دنبال کنید که در این صورت زمان اتصال گوشی به کامپیوتر امنیت اطلاعات حفظ شده و از شما سوال خواهد شد که تمایل دارید محتویات درون گوشی روی کامپیوتر نمایش داده شود یا خیر…

 1. در اولین مرحله وارد بخش Settings یا تنظیمات گوشی تلفن همراه اندرویدی خود شوید.
 2. سپس در صفحه اسکرول کرده و در انتهای صفحه منو Developer options را انتخاب نمایید.
  چگونه usb debugging را غیرفعال کنیم؟
 3. حال در صفحه جدیدی که به شما نمایش داده می شود، بخشی تحت عنوان Debugging وجود دارد که از طریق این بخش شما باید همانند تصویر زیر گزینه usb debugging را به حالت خاموش دربیاورید.
  چگونه usb debugging را خاموش کنیم
 4. بدین ترتیب قابلیت usb debugging غیرفعال خواهد شد. این کار را توصیه می کنیم چرا که فعال بودن طولانی مدت آن از لحاظ امنیتی کار نادرستی است.

برخی مواقع گوشی تلفن همراه پس از اتصال به کامپیوتر به درستی شناسایی نمی شود. در چنین مواقعی در اولین گام می بایست کابل و سپس تنظیمات usb debugging گوشی را بررسی کرد. در این مقاله از میزبان فا مگ تلاش ما بر این بود تا روش حل مشکل وصل نشدن گوشی با کابل به کامپیوتر را توضیح دهیم و اینکه بهشما بگوییم اصلا حالت usb debugging چیست و چگونه می توانید این قابلیت را در گوشی های تلفن همراه اندرویدی فعال یا غیرفعال کنید. بدین ترتیب این امکان برای شما فراهم می شود تا بتوانید از این قابلیت برای فلش کردن یا روت کردن گوشی تلفن همراه خود یا حتی تهیه بکاپ از اطلاعات روی کامپیوتر یا ریستور آنها استفاده نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوال یا وجود هر نوع ابهامی در خصوص مطالب بیان شده در این مقاله می توانید از طریق بخش دیدگاه ها با ما در ارتباط باشید.

آموزش رایگان کار با اندروید

درناز خیبرگیر

بیش از 5 سال است که کار ترجمه را به صورت حرفه ای دنبال کرده و نزدیک 3 سال است که در زمینه تولید محتوای اصولی و سئو شده فعالیت می کند. او در حال حاضر به تیم تحریریه میزبان فا پیوسته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا