آموزش

جلوگیری از اجرای برنامه ها هنگام بالا آمدن ویندوز

حتما تاکنون با مشکل کندی و کم شدن سرعت کامپیوتر مواجه شده اید. تاخیر زیاد یکی از مشکلاتی است که برخی کاربران در هنگام بالا آمدن ویندوز با آن مواجه هستند. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد. در مقاله چگونه سرعت بالا آمدن ویندوز را افزایش دهیم؟ برخی از این دلایل را توضیح داده ایم. اما یکی از دلایل عمده اجرا شدن خودکار نرم افزارهای مختلف در هنگام بوت شدن سیستم عامل است. اگر هنگام بوت شدن ویندوز در لپتاب یا سیستم شما نرم افزارهای مختلفی اجرا می شوند و زمان بوت شدن را زیاد می کنند می توانید در خصوص جلوگیری از اجرای برنامه ها هنگام بالا آمدن ویندوز و بالا بردن سرعت اقدام کنید. در این مقاله از میزبان فا مگ قصد داریم راهکارهای ساده ای برای مدیریت نرم افزارها در هنگام بوت شدن سیستم عامل و جلوگیری از اجرای خودکار برنامه ها در ویندوز ارائه کنیم.

باز شدن برنامه با روشن شدن کامپیوتر

درست است که سیستم عامل ها ابزارهای بسیار زیادی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند اما نمی توانند همه نیاز های آن ها را برطرف کنند. از این رو کاربران نیاز به دانلود و نصب نرم افزاهای مختلف دارند. برخی از نرم افزارها به گونه ای هستند که پس از نصب با بالا آمدن ویندوز اجرا می شوند در حقیقت اغلب نرم افزارها در هنگام نصب از کاربر می پرسند که آیا قصد دارد این نرم افزار همزمان با بالا آمدن ویندوز اجرا شود یا نه؟ البته خیلی وقت ها کاربران به این قسمت توجه نمی کنند! واقعا نیاز است برخی از برنامه ها و نرم افزارها در هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا شوند. مثلا آنتی ویروس ها باید از همان هنگام بالا آمدن ویندوز فعالیت خود را آغاز کنند. اما تعداد قابل توجهی از نرم افزار ها هم هستند که نیازی نیست در هنگام بوت شدن ویندوز اجرا شوند و کاربر هر زمان که نیاز داشت می تواند آنها را اجرا کند. برنامه هایی که هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا میشوند واضح است که بر سرعت بالا آمدن ویندوز تاثیر منفی خواهند گذاشت. حال اگر شما طبق راهکارهایی که در ادامه این مقاله می آید عمل کنید می توانید انتخاب کنید چه نرم افزارهایی در هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا شوند.

دقت داشته باشید نباید نرم افزارهای اجرایی کاربردی و ضروری را غیرفعال کنید چون در این حالت ویندوز حتی در حالت سیف مود هم بالا نمی آید.

با جلوگیری از اجرای خودکار برنامه ها در ویندوز و با کاهش تعداد برنامه هایی که هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا میشوند سرعت بوت ویندوز به طرز محسوسی بهبود می یابد. در این مقاله 3 روش مدیریت استارت آپ ویندوز 10 برای جلوگیری از اجرای خودکار برنامه ها در ویندوز پیشنهاد می دهیم.

 • غیرفعال کردن اجرای خودکار برنامه با استفاده از task manager
 • استفاده از تنظیمات ویندوز برای جلوگیری از اجرای برنامه های غیرضروری در هنگام بالا آمدن ویندوز
 • جلوگیری از اجرای خودکار برنامه ها در ویندوز با استفاده از نرم افزارهای جانبی مانند CCleaner

1- جلوگیری از اجرای خودکار برنامه ها

یکی از مشکلات کاربران در خصوص لود شدن ویندوز باز شدن برنامه با روشن شدن کامپیوتر است. به این صورت که یکسری برنامه به صورت خودکار اجرا می شوند و همین می تواند در عملکرد سیستم و سرعت آن نقش بسزایی داشته باشد. همان طور که قبلا هم ذکر شد روش های متعددی برای جلوگیری از اجرای خودکار برنامه ها در هنگام شروع ویندوز وجود دارد که در ادامه به تکنیک غير فعال كردن اجرای خودکار برنامه در ويندوز به وسیله task manager خواهیم پرداخت.

 1. برای غیر فعال کردن اجرای خودکار برنامه ها در ویندوز می توانید از ابزار task manager استفاده کنید. برای این کار مطابق با تصویر زیر کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+Esc را به طور همزمان فشار دهید تا به صفحه task manager هدایت شوید.
  متوقف کردن اجرای خودکار برنامه ها در هنگام بالا آمدن ویندوز
 2. در این مرحله جهت مدیریت استارت آپ ویندوز 10 سربرگ Startup را انتخاب کنید.جلوگیری از اجرای خودکار نرم افزارها هنگام بوت ویندوز
 3. اکنون می توانید استارت آپ ویندوز را مدیریت نموده و از اجرای خودکار برنامه ها هنگام روشن شدن کامپیوتر جلوگیری کنید. اکنون یکی از برنامه هایی که هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا میشوند را انتخاب و در پایین سمت چپ روی دکمه disable کلیک کنید تا برنامه انتخاب شده دیگر در هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا نشود.جلوگیری از اجرای خودکار برنامه در موقع بالا آمدن ویندوز
در صفحه مدیریت استارت آپ ویندوز 10 واژه نمایش داده شده در ستون Startup impact به معنای تاثیر این نرم افزار بر روی سیستم شما در هنگام بالا آمدن سیستم عامل است. مثلا اگر تاثیر نرم افزار “High” باشد و آن نرم افزار جزء نرم افزارهای سیستمی و ضروری نباشد توصیه می کنیم حتما آن را غیر فعال کنید.

2- مدیریت استارت آپ ویندوز

با استفاده از تنظیمات بخش مدیریت استارت آپ ویندوز 10 نیز می توان نرم افزارهایی که در هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا می شوند را بررسی و کنترل کرد. اجرای برنامه در استارت آپ ویندوز 10 به معنای اجرای خودکار برنامه ها در هنگام شروع ویندوز است. پس برای قرار دادن برنامه در startup ویندوز و باز شدن برنامه با روشن شدن کامپیوتر یا جلوگیری از اجرای خودکار برنامه ها در هنگام شروع ویندوز می بایست از این بخش اقدام کنید. در این آموزش هدف ما باز نشدن خودکار برنامه ها هنگام روشن شدن کامپیوتر است پس می بایست:

 1. با کلیک روی استارت منو و انتخاب گزینه setting به منوی تنظیمات ویندوز مراجعه کنید.
  بخش تنظیمات ویندوز
 2. در صفحه باز شده از تنظیمات ویندز گزینه App را انتخاب کنید.متوقف کردن برنامه های غیرضروری در هنگام بالا آمدن ویندوز
 3. در این مرحله برای مدیریت برنامه ها هنگام بالا آمدن ویندوز روی گزینه Srtatup کلیک کنید.جلوگیری از اجرای خودکار نرم افزارها در هنگام بوت شدن ویندوز
 4. در اینجا لیستی از نرم افزارهایی که در هنگام بالا آمدن ویندوز در کامپیوتر شما اجرا می شوند را ملاحظه می کنید که به راحتی می توانید بااستفاده از کلید کشویی مقابلشان آنها را فعال یا غیر فعال کرده و در اجرای آن ها هنگام بالا آمدن ویندوز را مدیریت و تنظیم کنید.آموزش متوقف کردن برنامه ها در ویندوز 10
 5. در صورت عدم تمایل به باز شدن برنامه با روشن شدن کامپیوتر می توانید برنامه مورد نظر را در لیست بالا، در حالت غیرفعال قرار دهید.

3- حذف برنامه از استارت آپ ویندوز

همانطور که گفته شد قرار دادن برنامه در startup ویندوز منجر به اجرای برنامه ها هنگام بالا آمدن ویندوز خواهد شد و امر می تواند در سرعت و عملکرد سیستم تاثیرگذار باشد. روش سوم برای حذف برنامه های استارت آپ ویندوز 10 استفاده از برنامه های جانبی می باشد. در این زمینه برنامه های متعددی برای جلوگیری از اجرای خودکار نرم افزارهای کامپیوتری ارائه شده است از جمله بهترین آن ها می توان به نرم افزار CCleaner اشاره کرد. نرم افزاری که رابط کاربری بسیار ساده و خوبی دارد. پس به منظور حذف برنامه های استارت آپ ویندوز 10 و جلوگیری از اجرای نرم افزارها هنگام روشن شدن کامپیوتر تنها می بایست مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. در ابتدا نرم افزار CCleaner را دانلود و روی سیستم کامپیوتری خود نصب و اجرا کتید.
  به منظور حذف برنامه های استارت آپ ویندوز می توانید در خصوص دانلود و نصب نرم افزار CCleaner اقدام کنید.

  دانلود نرم افزار مدیریت استارت آپ ویندوز

 2. به منظور مدیریت استارت آپ ویندوز پس از دانلود و نصب نرم افزار در محیط کاربری آن گزینه Tools را انتخاب کنید.آموزش متوقف کردن برنامه ها در ویندوز 10
 3. اکنون به قسمت startup مراجعه کنید تا لیست نرم افزارهایی که در هنگام روشن شدن کامپیوتر اجرا می شوند را مشاهده کنید.چگونه در ویندوز 10 ، اجرای خودکار نرم افزارها را متوقف کنیم؟
 4. اکنون برای جلوگیری از اجرای برنامه ها هنگام بالا آمدن ویندوز روی نرم افزار مورد نظر خود کلیک کنید و در پنل سمت راست گزینه Disable را انتخاب کنید.طریقه متوقف کردن اجرای خودکار نرم افزارها

بدین ترتیب می توانید به حذف برنامه های استارت آپ ویندوز 10 بپردازید. این کار مانع از باز شدن برنامه با روشن شدن کامپیوتر خواهد شد.

مطمئنا انتظار کاربران این است که ویندوز آنها با سرعت بالایی بوت شود و معطل بالا آمدن آن نباشند. یکی از دلایل این تاخیر نرم افزارهایی هستند که با بالا آمدن ویندوز اجرا می شوند. بر همین اساس مدیریت استارت آپ ویندوز و جلوگیری از اجرای برنامه ها هنگام بالا آمدن ویندوز می تواند در افزایش سرعت و عملکرد سیستم موثر واقع شود. در این مقاله با ارائه سه روش آموزش دادیم که چگونه می توان اجرای خودکار این نرم افزارها در هنگام بالا آمدن ویندوز را متوقف کرد. در صورت وجود مشکل در مورد آموزش توقف اجرای برنامه ها در استارت آپ ویندوز سوالات خود را در پایین همین مقاله در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید.

آموزش رایگان ویندوز

عرفان اسدی

عرفان، کارشناس ارشد علوم کامپیوتر است و از سال 96 فعالیت خود را به عنوان مترجم، تولیدکننده محتوا و اینفوگرافیست در زمینه‌های علم و فناوری، سخت‌افزار و علوم کامپیوتر شروع کرده است. در حال حاضر عرفان عضوی از تیم تحریریه میزبان فا است.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام خیلی عالی بود.ولی مشکل من حل نشد.مشکل من اینه که بعد از لود ویندوز مرورگر موزیلا بصورت خودکار اجرا میشه . وتوی دوقسمت اول یعنی تسک منیجر و استارت آپ نبود که غیر فعالش کنم.لطفا راهنماییم کنین. متشکرم

  1. سلام دوست عزیز باید توی تنظیمات خود برنامه موزیلا بگردید و گزینه اجرا شدن با بالا امدن ویندوز رو خاموش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا