آموزش

چگونه برنامه های پیش فرض ویندوز را تغییر دهیم؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که روی سیستم خود برنامه ای نصب کرده باشید و بخواهید از آن برنامه ها به عنوان برنامه های پیش فرض در ویندوز استفاده کنید. مثلا شما می خواهید لینک ها توسط مرورگر کروم نمایش داده شوند و مرورگر ویندوز یعنی اینترنت اکسپلور این عمل را انجام ندهد یا برنامه پیش فرض برای اجرای فیلم را تغییر دهید. در این مقاله از میزبان فا مگ می خواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه برنامه های پیش فرض در ویندوز را تغییر دهیم و برعکس اگر برنامه های پیش فرض تغییر کرده بود آن ها را به حالت پیشفرض بازگردانیم.

تغییر برنامه های پیش فرض در ویندوز

ابتدا می خواهیم به شما بگوییم منظور از برنامه پیش فرض چیست و چه استفاده ای دارند. تمامی سیستم عامل ها برای اجرای فایل های مختلف نیاز به برنامه هایی دارند که آنها را پردازش کنند و در نهایت محتوا را به صورت تصویری یا صوتی برای شما اجرا کنند. بنابراین برنامه هایی طراحی شد که به صورت پیش فرض روی سیستم عامل های شما مانند ویندوز، لینوکس، اندروید، ای او اس و … نصب شده اند و شما می توانید از آن ها استفاده کنید. به عنوان مثال به طور پیشفرض مرورگر اینترنت اکسپلورر برای باز کردن لینک ها روی ویندوز تعبیه شده است.

برنامه های پیشفرض

روش تغییر برنامه های پیش فرض در ویندوز چگونه است؟

گاهی اوقات می خواهیم برنامه پیش فرض را تغییر دهیم که از برنامه ای با قابلیت های بیشتر یا محیط کاربری بهتری استفاده کنیم. برای تغییر برنامه های پیش فرض ویندوز از روش های زیر کمک بگیرید:

1- تعیین برنامه دیفالت در کامپیوتر با properties

برای اینکه فایل مورد نظر با برنامه دلخواه شما اجرا شود چندین شیوه وجود دارد اما رایج ترین روش این است که از بخش خصوصیات فایل، برنامه ای جهت اجرای این فایل تعیین نماید. برای اینکار کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. روی فایلی که می خواهید با برنامه جدید باز شود کلیک راست کنید.
 2. گزینه properties را انتخاب کنید.
  تغییر برنامه های پیشفرض
 3. سپس روی دکمه change کلیک کنید و از میان برنامه های پیشنهاد شده برنامه دلخواه خود را انتخاب نمایید.تغییر برنامه های پیشفرض

⚫🔴چنانچه برنامه ای که در نظر دارید به عنوان برنامه پیشفرض ویندوز برای اجرای فایل انتخاب کنید در لیست موجود نبود مطابق راه حل زیر اقدام نمایید.

 1. در لیست باز شده روی گزینه More apps کلیک کنید.
  تغییر برنامه های پیشفرض
 2. برای انتخاب برنامه پیش فرض ویندوز به پایین ترین قسمت بروید و گزینه Look for Another app in pc را انتخاب نمایید.
  تغییر برنامه های پیش فرض در کامپیوتر
 3. سپس به محلی که برنامه را نصب کرده اید مراجعه نموده و فایل اجرایی برنامه را انتخاب کنید. (برای مثال فتوشاپ)
  تغییر برنامه های پیش فرض در کامپیوتر
 4. سپس روی دکمه open  کلیک کنید.

بدین ترتیب با تغییر برنامه پیشفرض ویندوز ، در دفعات بعدی این فایل به با برنامه ای که شما انتخاب کردید اجرا خواهد شد.

2- تغییر برنامه پیش فرض اجرای فرمت ها در ویندوز

روش دیگری که برای تغییر برنامه پیش فرض ویندوز وجود دارد این است که روی آیکن برنامه کلیک راست نموده و گزینه Open with را انتخاب کنید. اکنون برنامه های پیشنهادی ویندوز در لیست موجود است. اگر برنامه پیشنهادی شما در لیست موجود نبود می توانید گزینه choose another app را بزنید و برنامه دلخواه خود را انتخاب کنید.

تغییر برنامه های پیش فرض در کامپیوتر

3- تغییر برنامه های پیشفرض از طریق تنظیمات ویندوز

ویندوز 10 محیط کاربری بسیار ساده ای دارد و در قسمت تنظیمات آن قابلیتی برای تغییر برنامه های پیشفرض اصلی ارائه شده برای تغییر برنامه های پیش فرض ویندوز کافیست :

 1. دکمه های  windows + i کیبورد را همزمان بزنید تا به بش تنظیمات کامپیوتر هدایت شوید.
 2. به قسمت Apps مراجعه کنید.تغییر برنامه های پیش فرض در کامپیوتر
 3. سپس تب Default Apps را باز کنید.تغییر برنامه های پیش فرض در کامپیوتر

در صفحه نمایش داده شده می توانید برنامه های پیشفرض را تغییر دهید. در اینجا تعیین می کنید که فایل ها و لینک های مختلف با کدام برنامه باز شوند مثلا وقتی روی لینکی کلیک می کنید مرورگر کروم یا فایر فاکس این لینک را باز کند؟ به همین ترتیب بری اجرای هر نوع فایل تنها کافست روی آن کلیک نموده و برنامه دلخواه خود را انتخاب کنید.

⚫🔴 به عنوان مثال جهت تغییر برنامه پیش فرض برای اجرای فیلم می بایست در بخش video player روی گزینه movie & tv  کلیک کرده و برنامه پخش ویدیو دلخواه خود را انتخاب کنید. بدین ترتیب فایل از این لحظه به بعد فیلم ها با برنامه دلخواه شما باز می شوند.

تغییر مرورگر پیش فرض ویندوز

سوالی که اکثر کاربران می پرسند این است که چطور نسبت به تغییر مرورگر پیش فرض ویندوز اقدام کنیم؟ برای تغییر مرورگر پیشفرض ویندوز هم می بایست دقیقا به همین شکل عمل کنید. در پنجره Default Apps نیز با کلیک روی بخش Web browser می توانید مرورگر دلخواه خود را انتخاب نمایید تا لینک های شما با این برنامه اجرا شوند.

تنظیم اجرای برخی فایل ها با برنامه های پیش فرض در ویندوز

اگر توجه کرده باشید گزینه های دیگری در این قسمت یعنی همان Default apps موجود می باشد که قابلیت های جالبی برای انتخاب برنامه های پیش فرض در اختیارتان قرار می دهند به عنوان مثال قادر خواهید بود اقدامات زیر را پیاده سازی کنید:

 • انتخاب برنامه پیش فرض بر اساس انواع پسوند ها
 • انتخاب برنامه پیش فرض بر اساس پروتکل
 • انتخاب برنامه پیش فرض بر اساس برنامه

تغییر برنامه های پیش فرض در کامپیوتر

در ادامه به تشریح هر یک از موارد بالا خواهیم پرداخت.

1- انتخاب برنامه پیش فرض بر اساس انواع پسوند ها

در قسمت Default apps با انتخاب گزینه chose default apps by file type می توانید بر اساس نوع پسوند فایل برنامه های پیشفرض را تغییر دهید مثلا انتخاب کنید که فایل های avi با برنامه Quick time و فایل های mp4 با برنامه kmplayer اجرا شوند.تغییر برنامه های پیش فرض در کامپیوتر

2- انتخاب برنامه پیش فرض بر اساس پروتکل

chose default apps by protocol گزینه دوم از صفحه Default apps است.

تغییر برنامه پیش فرض در ویندوز

به صورت کلی می توان گفت برای اجرای بعضی موارد خاص مانند ایمیل هایی که به صورت لینک ظاهر شده و…کاربردی هستند. در صورت کلیک روی گزینه مذکور با صفحه ای مشابه تصویر زیر مواجه خواهید شد و می توانید به صورت اختصاصی تر برنامه های دلخواه خود را تعیین کنید.

تغییر برنامه های پیش فرض در کامپیوتر

3- نمایش لیست برنامه های پیشفرض

در این روش برنامه های سیستم شما لیست شده و می توانید انتخاب کنید که این برنامه ها کدام پسوند را اجرا کنند.

تغییر برنامه پیش فرض در ویندوز

ریست کردن برنامه های پیش فرض در ویندوز

گاهی اوقات به اشتباه برنامه ای برای باز کردن فایل های مختلف انتخاب می شود  یا اینکه تمایل به برگرداندن تنظیمات پیش فرض open with در ویندوز دارید در چنین شرایطی نیز می توانید مطابق دستورالعملی که در ادامه ذکر می شود اقدام کنید. بدین ترتیب قادر خواهید بود تنظیماتی که اعمال نمودید را ریست و تنظیمات پیش فرض در ویندوز را برگردانید.

 1. تنظیمات ویندوز 10 را باز کنید. (برای این منظور کلید های windows+i کیبورد را بزنید.)
 2. به بخش Default Apps مراجعه کنید.
 3. به پایین ترین قسمت تنظیمات مربوط به Default Apps مراجعه کنید.
 4. گزینه Reset to the Microsoft recommended defaults را به منظور برگرداندن تنظیمات پیش فرض open with در ویندوز بزنید.تغییر برنامه های پیش فرض در کامپیوتر

از این پس فایل های شما با برنامه های پیش فرض در ویندوز اجرا خواهند شد.

در این مقاله سعی کردیم به شما بگوییم که چگونه باید برنامه های پیش فرض را در ویندوز تغییر دهید که هنگام تماشای فیلم و وبگردی از برنامه های مورد علاقه خود برای اجرای آن ها استفاده کنید و اگر به اشتباه برنامه اجرایی فایلی را تغییر دادید چگونه به ریست کردن برنامه های پیش فرض در ویندوز بپردازید.

آموزش رایگان ویندوز

داوود صادقی

داوود سال هاست که به تکنولوژی علاقه مند شده و به فعالیت در شبکه های اجتماعی و تولید محتوای اصولی مطابق با الگوریتم های روز روی آورده، او سابقه خوبی در زمینه بلاگری در اینستاگرام دارد.

نوشته های مشابه

‫12 دیدگاه ها

 1. مشکلی که من دارم اینه با هر ریست شدن ویندوز این تنظیمات دوباره به اول برمیگرده و واقعا گرفتارم کرده.موندم چکار کنم تنظیمات بمونه و باز مثل اول نشه

  1. سلام و احترام؛
   ریستور پوینت فعال دارید؟
   برنامه هایی مثل فریز یا … نصب نکردید؟

 2. سلام ببخشید من بعد از نصب یک برنامه کامپیوترم ویروسی شد بعدش برنامه ی کپی و همه ی اونها پاک شد و الان برای copyوmove که میخوام انجام بدم چون به عنوان پیش فرض اون برنامه انتخاب شده و پاک شده هرچی کپی میکنم نمیشه و هیچی نمیاد چجوری باید اینو عوض کنم؟

  1. سلام و احترام؛
   ممکنه اسم برنامه رو بفرمایید چی بوده؟

 3. چجوری پیش فرزی که تغییر دادیم رو به حالت ادی برگردونیم

 4. سلام مشکلی چند وقته خستم کرده
  هرچی تو ویندوز10 داخل ران تایپ میکنم مثل ping 8.8.8.8 -t دفعه ی بعد \اک شده نمیدونم چجوری این موضوع رو حل کنم داخل رجیستری کارایی کردم ولی نشد

  1. سلام دوست عزیز یعنی نوشتن این عبارت کوتاه شمارو خسته می کنه؟

 5. سلام. فایل های exe کامپیوتر من فقط با فایرفاکس باز میشه یعنی هر exe ای که میزنم فایرفاکس باز میشه.چطور برگردونم؟لطفا کمک کنید

  1. سلام دوست عزیز بر روی یک exe برنامه کلیک راست بزنید و گزینه Troubleshoot رو بزنید اگر حل نشد چون یک مقدار تخصصی هست از یک متخصص بخواید که سیستم شما رو تعمیر کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا