بهترین

بهترین سریال های ایرانی جدید و نمایش خانگی و ویدیو نقد و بررسی

سریال ایرانی و تماشای آن یکی از سرگرمی های خانوادگی است. چرا که سریال های ایرانی علاوه بر نزدیک بودن به فرهنگ و آداب و رسوم ما دارای مضامینی مناسب برای گذراندن اوقات فراقت با خانواده هستند. عاوه بر سریال های صدا و سیمای ایران می توان به تماشای سریال های نمایش خانگی ایرانی نیز پرداخت. البته تهیه سریال های نمایش خانگی ایرانی مستلزم پرداخت هزینه است. بر همین اساس در این سری نقد و برسی میزبان فا مگ سعی کردیم بهترین سریال های ایرانی که شامل دو دسته بندی نمایش خانگی و سریال های ایرانی پخش شده در صدا و سیما هستند را به صورت یک لیست جامع ارائه کنیم. بدین ترتیب می توانید با سریال های جدید ایرانی آشنا شده و در صورت تمایل سریال جدید ایرانی پخش خانگی را تهیه نموده یا سریال های صدا و سیما را به صورت رایگان تماشا کنید.

سریال ایرانی

سریال های ایرانی را می توان به دو گروه تقسیم بندی کرد. سریال هایی که در صدا و سیما ساخته می شوند و بودجه و امکانات آن سازمان را دارند و سریال هایی که در شبکه نمایش خانگی تهیه می شوند و عمدتا سرمایه گذار آنها افراد حقیقی یا حقوقی غیر از سازمان صدا و سیما و نهادهای زیرمجموعه آن هستند. به همین دلیل در این مقاله از مزبان فا مگ 30 تا از بهترین سریال های ایرانی هم در بخش نمایش خانگی و هم سریال های ایرانی منتشر شده در سیما را به شما معرفی می کنیم.

بهترین سریال های ایرانی

در نظر داشته باشید با توجه به گستردگی سلایق در این نقد و بررسی به معرفی 15 تا از بهترین سریال های نمایش خانگی ایرانی و 15 سریال ایرانی پخش شده در صدا و سیما پرداختیم.

بهترین سریال های نمایش خانگی ایرانی

در چند سال اخیر به خاطر افزایش پلت فرم  های پخش فیلم و سریال و سرویس های مختلف اشتراک و انتشار ویدئو، خیلی از تهیه کنندگان فیلم ها تصمیم گرفته اند تا سریال هایی با موضوعات مختلف در شبکه نمایش خانگی منتشر کنند. از آنجایی که برخی از محدودیت ها در شبکه نمایش خانگی وجود ندارد، بیشتر فیلم سازان از آن استقبال کرده اند. به طوری که در ادامه خواهید خواند خیلی از کارگردانان و بازیگران تلویزیونی وارد این فضا شده اند. البته همیشه بحث تامین مالی این سریال ها هم داستان خودش را دارد. سرمایه گذاری که بعضا اختلاسگر هم از آب در می آیند. در این میان چندین سریال نمایش خانگی از نگاه مردم جزو بهترین ها شناخته شده اند و امتیازات بالایی را در رسانه های مختلف کسب کرده اند. در ادامه به معرفی سریال های جدید ایرانی پخش خانگی خواهیم پرداخت. 15 تا سریال اول سریال های شبکه نمایش خانگی و 15 سریال دوم، سریال های ایرانی صدا و سیما هستند.

بهترین سریال های ایرانی صدا و سیما

سریال های ایرانی صدا و سیما براساس بودجه ای که برای ساخت آنها در نظر گرفته می شود، تقسیم بندی می شوند. بهترین های آنها هم سریال هایی هستند که به عنوان سریال های الف ویژه، الف فاخر و یا الف شناخته می شود. به عبارت دیگر هر چه تعداد پروداکشن ها، لوکیشن ها، بازیگرها و .. بیشتر باشد در زمره الف ها قرار می گیرند. این سریال ها عمدتا سریال هایی طولانی، تاریخی و یا بیوگرافی هستند و بودجه ای بسیار زیاد دارند.

پس از مطالعه این مقاله خودتان درخواهید یافت که آیا سریال های نمایش خانگی بهتر هستند و معنا و مفهوم دارند یا سریال های صدا و سیما؟ آیا شما بعد از دیدن سریال های نمایش خانگی چیزی به معلومات یا دانشتان اضافه می شود یا سریال های الف تلویزیون؟ آیا حاضرید سریال های شبکه نمایش خانگی را با فرزندانتان ببینید یا نه؟ آیا اصلا سریال های نمایش خانگی مفهوم دارند یا فقط جذابیتی کاذب و هیجانی تقلیدی از سریال های ترکی و غربی را به نمایش می گذارند؟ قضاوت با خودتان! سریال های ایرانی همچون هزاردستان، در چشم و باد، سریال های ایرانی بیوگرافی همچون روزگار قریب، شهریار و… هیچگاه فراموش نخواهند شد.

1- زخم کاری Mortal Wound

سریال های جدید ایرانی

مالک مالکی که به عنوان نماینده یک شرکت مسئول قراردادی مهم است به خاطر طمع و کلاهبرداری هایش دچار مشکلات زیادی می شود. او حتی در این راه مرتکب قتل هم می شود…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال زخم کاری را میگه:

از سال 1394 شاهد ظهور یک کارگردان با استعداد در سینما بودیم. محمد حسین مهدویان کارگردان دهه شصتی سینمای ایران پس از فیلم های سینمایی ایستاده در غبار، ماجرای نیمروز، لاتاری، درخت گردو و حتی فیلمی کمدی به نام شیشلیک، وارد دنیای نمایش خانگی شد و سریالی به نام زخم کاری در ژانر جنایی ساخت. داستانی که برگرفته از رمان مشهور بیست زخم کاری نوشته محمود حسینی زاد است.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1399 اجتماعی-جنایی 1 15 محمد حسین مهدویان هنر اول

خلاصه: مالک مالکی جزو مدیران رده بالای یک شرکت معتبر صادرات نفت است. ریاست این شرکت در اختیار فردی به نام نعمت ریزآبادی است. ریزآبادی، مالکی را موظف می کند که یک قرارداد بسیار بزرگ با شرکتی نروژی ببندند. اما مالکی پول دریافتی از این قرارداد را به جای این که به حساب شرکت بریزد، به حساب خودش می ریزد و سر ریزآبادی کلاه می گذارد و در یک فرصت مناسب او را به قتل می رساند. اما پلیس علت مرگ ریزآبادی را مصرف زیاد مواد مخدر تشخیص می دهد تا اینکه…

سریال ایرانی زخم کاری

سریال ایرانی زخم کاری از قسمت 3 به بعد مورد توجه عموم قرار گرفت و توانست طبق آمار فیلیمو، بیش از 99 درصد رضایت مخاطبان را کسب کند. یکی از بزرگترین حواشی سریال مربوط به نام رمانی است که داستان سریال از آن اقتباس شده است. بیست زخم کاری کتابی است که نشر چشمه در سال 94 موفق به کسب مجوز انتشار آن شد. اما در سال 99 مجوز انتشار آن لغو شد! همین موضوع باعث ایجاد یک کشمکش بین سازندگان این سریال با وزارت ارشاد و حتی ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر) شد.

اینستاگرام میزبان فا مگ

وزارت ارشاد و سازمان سینمایی رسما از محتوای سریال به خاطر تکرار مکرر استعمال دخانیات و مشروبات الکلی، از ساترا و تهیه کنندگان فیلم شکایت کردند. البته سیگار کشیدن مکرر با دهانی کج و دود زیاد و خیره شدن به افق! به سبک کیلین مورفی در سریال پیکی بلایندرز و یا کیانا ریوز در فیلم کنستانتین، خیلی خیلی کلیشه ای شده است

آیا سریال Mortal Wound را ببینیم؟

اگر نمایشنامه مکبث را خوانده باشید در خواهید یافت که در واقع این سریال جدید ایرانی از این نمایشنامه هم الهام گرفته است. شخصیت های سریال جدید ایرانی زخم کاری را می توان با نمایشنامه مکبث نیز متقارن دانست. نعمت ریزآبادی به شدت آدم را یاد پادشاه دانکن، مالک شبیه خود مکبث و سمیرا شبیه به لیدی مکبث هستند!

بازیگران سریال ایرانی زخم کاری نقش توضیحات
جواد عزتی جواد عزتی مالک مالکی  نماینده شرکت ایرانی برای قراردادهای بین المللی
رعنا آزادی ور رعنا آزادی ور سمیرا  همسر مالک مالکی
هانیه توسلی هانیه توسلی منصوره ریزبادی  دختر نعمت ریزآبادی رئیس شرکت
سعید چنگیزیان سعید چنگیزیان ناصر ریزآبادی  برادر منصوره

سریال های مشابه با سریال زخم کاری

سریال های ایرانی دیگری نیز وجود دارند که از لحاظ محتوا شبیه سریال جدید ایرانی زخم کاری هستند:

 • ساختمان 85: ماشین یکی از اهالی ساختمان 85 به دیوار پارکینگ برخور می کند. یک جسد در لابه لای دیوار پارکینگ وجود دارد.
 • سقوط آزاد: یک گروه خلافکار، سعی دارند با روش های کامپیوتری و دیجیتال امنیت کشور را از بین ببرند. اما پلیس وارد ماجرا می شود.
 • میکائیل: میکائیل به عنوان یک پلیس سختکوش قصد دارد نظم و آرامش را در منطقه برقرار سازد.

2- قورباغه The Frog

سریال ایرانی جدید

رامین و دو تن از دوستانش اسلحه یک مامور نیروی انتظامی را می دزدند. آن ها قصد دارند به خانه شخصی به نام نوری دستبرد بزنند. نوری دوست دوران کودکی رامین بوده و حالا به طرز مشکوکی ثروتمند است.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال ایرانی قورباغه را میگه:

اولین تجربه کارگردانی هومن سیدی در شبکه نمایش خانگی، تجربه ای متفاوت و البته پرحاشیه بود. سریال جدید ایرانی قورباغه با سبک و سیاقی متفاوت از دیگر سریال های نمایش خانگی، یکی از سریال های ایرانی محبوب در زمستان 1399 محسوب می شود. هومن سیدی نشان داد که یک استعداد قابل احترام در عرصه فیلم و سریال سازی است و می تواند سریال های رازآلود جالبی بسازد. البته برخی از حرکاتش (و بعضا داستان هایش) تکراری و کلیشه ای و به عبارت دیگر تجاری است!

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1398 جنایی-معمایی 1 15 هومن سیدی نماوا

خلاصه: داستان سریال جدید ایرانی قورباغه از دزدیدن یک اسلحه توسط سه جوان آغاز می شود. رامین، فرید و جواد اسلحه یک مامور انتظامی را سرقت می کنند. آنها با استفاده از این اسلحه قصد دارند از فردی به نام نوری سرقت کنند. نوری دوست دوران کودکی رامین بوده و حالا توانسته به شکل خیلی مرموزی ثروتمند شود. دزدی از خانه نوری باعث می شود تا اتفاقات زیادی برای این سه جوان بیفتد.

حقایق سریال قورباغه

پس از ماجرای سرمایه گذاری فیلم سیزده توسط یک ابربدهکار بانکی، برای این سریال جدید ایرانی نیز نام یک سرمایه گذار مشکوک، دوباره بحث فساد در نمایش خانگی را بر سر زبان ها انداخت. دستمزد زیاد به بازیگران هم بر این شبهات افزود.پس از این ماجرا وقفه ایی که هم در زمان تصویربرداری (به علت شیوع کرونا) و هم به دلیل توقیف توسط سازمان های مربوطه افتاد، نیز جزو حواشی این سریال بود. قوه قضاییه مدعی بود که در هنگام ساخت و تامین اعتبار برای آن، فساد مالی صورت گرفته که باعث شد بعد از انتشار 3 قسمت، توقیف شود. اما پس از آن دوباره نمایش آن ادامه یافت تا یکی از خاص ترین سریال های نمایش خانگی لقب بگیرد. به نظر می رسد هومن سیدی قسمت اول سریال جدید ایرانی قورباغه را، تحت تاثیر فیلم فرانسوی نفرت ساخته باشد. به عبارتی کلیت داستان با الهام از این اثر متفاوت شکل گرفته باشد.

حتی صحبت هایی برای نمایش این سریال ایرانی در شبکه نتفلیکس هم شده بود، اما تهیه کنندگان آن با نتفلیکس به توافق نرسیدند!

آیا سریال The Frog ارزش دیدن دارد؟

هومن سیدی نشان داده واقعا در ساخت ایده ها و نظریه پردازی آثارش متبحر است. اگر او به جای اینکه جوایزش را به مردی که لبخند را به لبها باز گرداند!!! تقدیم کند، روی ارتقای کیفی آثارش وقت بیشتری بگذارد قطعا کارگردان خوبی خواهد شد. این سریال جدید ایرانی را می توان یک تریلر جنایی معمایی نامید که به اندازه کافی هم، از عناصر درام در آن استفاده شده است. بازی خوب بازیگران هم مزید بر علت شده تا تماشای این سریال را به شما پیشنهاد دهیم.

بازیگران سریال ایرانی قورباغه نقش توضیحات
صابر ابر صابر ابر رامین به دنبال نزدیک شدن به نوری و کشف راز او
فرشته حسینی فرشته حسینی لیلا خواهر نوری
نوید محمدزاده نوید محمدزاده نوری شخصیت مرموز داستان و سرکرده باند مواد مخدر
هومن سیدی  هومن سیدی  امیر علی شمس آبادی همسر مخفی لیلا و کسی که سعی در تصاحب مواد مخدر نوری دارد.

سریال های جنایی و رازآلود مشابه سریال قورباغه

سریال های زیادی هستند که می توانیم آنها را مشابه قورباغه یک سریال جنایی و معمایی بدانیم.

 • تب سرد: شهاب کیانفر که پدرزن پولداری دارد و کارخانه اش نیز در آستانه ورشکستگی است، نقشه ای می کشد تا از پدرزنش پولی بگیرد.
 • حس سوم: سیما دارای قدرت عجیبی در بویایی است و می تواند بوی مواد مخدر را از فاصله ای زیاد هم تشخیص دهد. شوهر او قصد دارد با استفاده از این توانایی همسرش، از مردم اخاذی کند.
 • هوش سیاه: جمشید یک خلافکار نابغه کامپیوتر است که قصد خرابکاری دارد. اما سرگرد احمدی عزمش را جزم کرده تا او را دستگیر کند.

3- آقازاده Aghazadeh

سریال ایرانی آقازاده

حامد تهرانی یک مامور امنیتی است. او قصد دارد یک فرد پرنفوذ به نام نیما بحری را دستگیر کند. نیما یک نوکیسه و رانتخوار است که قصد دارد فعالیت های اقتصادی بزرگی انجام دهد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال آقازاده را میگه:

یکی از پرحاشیه ترین سریال های نمایش خانگی سالهای اخیر، سریالی به نام آقازاده است که از اسم آن تا سکانس های مختلفش، حاشیه ساز بود. سریال جدید ایرانی آقازاده جزو جنجالی ترین سریال های ایرانی نیز محسوب می شود. اتفاقا همین جنجال ها باعث معروفیت و حتی تماشای این سریال در پلتفرم های مختلف شد.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1399 اجتماعی-سیاسی 1 29 بهرنگ توفیقی سازمان هنری اوج

خلاصه: نیما یک فرد پرنفوذ است که با استفاده از رانت پدرش، از همه چیز سوء استفاده می کند. جاه طلبی های او پایانی ندارد و سعی دارد با زد و بندهای مختلف، همان راهی را برود که پدرش رفته است. حامد تهرانی نیز یک مامور امنیتی بسیار باهوش است که سعی می کند او را دستگیر کند. نیما وقتی متوجه می شود که قرار است پدرش به زودی به منسب وزارت برسد، تصمیم می گیرد یک پروژه بسیار بزرگ را در شمال کشور اجرایی کند. او در حین سفرهای متعدد به شمال، با دختری به نام راضیه آشنا می شود اما…

حواشی سریال آقازاده

اگر چه این سریال جدید ایرانی را سازمان هنری رسانه ای اوج (موسس شبه دولتی وابسته به نیروهای مسلح) ساخته است، اما باز هم با وزارت فرهنگ دچار سوء تفاهماتی شد! یکی از سکانس های این سریال درباره حضور یک فرد مسیحی در مشهد و در حرم بود که ابتدا حذف و سپس اضافه شد. از طرفی خیلی از بینندگان سریال اعتقاد دارند، در این سریال داستان کشته شدن همسر یکی از مسئولین اصلاح طلب سابق کشور نیز، به گونه ای شبیه سازی شده است. باورپذیری سریال هم تا حدودی سخت است. مثلا خود حامد تهرانی نیز فرزند یک مسئول است اما پراید سوار می شود!!! یا اینکه دختری مهریه اش را یک شکلات انتخاب می کند!!!

آیا سریال Aghazadeh ارزش دیدن دارد؟

داستانی به این حساسی، وقتی توسط سازمان اوج ساخته شود، حتما به اندازه کافی جالب خواهد بود. به همین دلیل دیدن این سریال ایرانی را پیشنهاد می کنیم. خوشحال می شویم در قسمت دیدگاه ها در پایین همین مقاله نظرات خود را در مورد این سریال جدید ایرانی با ما به اشتراک بگذارید.

بازیگران سریال جدید ایرانی آقازاده نقش توضیحات
پردیس پورعابدینی پردیس پورعابدینی  راضیه  همسر حامد تهرانی و کارمند سابق نیما بحری
سینا مهراد سینا مهراد حامد  مامور امنیتی
امیر آقایی امیر آقایی نیما فرزند نوکیسه و رانتخوار یک مسئول
نیکی کریمی نیکی کریمی تینا  دوست نیما

سریال ها و فیلم های سینمایی مانند سریال جدید ایرانی آقازاده

این فیلم ها و سریال ها نیز موضوعات خاصی را ارائه می دهند:

 • زوج یا فرد: کمال شهری معاون وزیر بوده است اما فرزندش از جایگاه او سوء استفاده می کند و رانت های کلان می گیرد.
 • عصر یخبندان: منیژه و بابک در روابط زناشویی و عاطفیشان به مشکل خورده اند. منیزه با فردی پرنفوذ به نام فرید آشنا می شود.
 • خط ویژه: حساب یک فرد نوکیسه و پرنفوذ توسط جوانی هکر خالی می شود اما این مبلغ هنگفت اشتباها به حساب شخص دیگری واریز می شود.

4- ملکه گدایان Queen of Beggars

بهترین سریال ایرانی

البرز قصد دارد مراسم ازدواجش را در ترکیه برگزار کند. ناگهان متوجه می شود پدرش به زودی خواهد مرد. او قصد دارد به ایران برگردد اما با مشکلاتی مواجه می شود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال ملکه گدایان را میگه:

سریال جدید ایرانی ملکه گدایان نیز یکی از سریال های شبکه نمایش خانگی است که حسین سهیلی زاده کارگردان باسابقه تلویزیون ساخته است. حسین سهیلی زاده را با سریال های فاصله ها، دلنوازان، ترانه مادری و … به یاد داریم. این سریال به صورت اختصاصی از سامانه فیلیمو پخش شد.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1399 درام -اجتماعی 2 30 حسین سهیلی زاده فیلیمو

خلاصه: البزر یک دانشمند ایرانی است که در آلمان با سارا آشنا می شود. آنها تصمیم می گیرند با هم ازدواج کنند و جشن عروسی شان را در ترکیه برگزار کنند. اما چند روز مانده به مراسم ازدواج، البزر خبردار می شود که پدرش در کما است. البرز اصلا دوست نداشته به ایران بیاید اما برای آخرین دیدار و احتمالا مراسم خاکسپاری پدر باید حضور داشته باشد. اگر چه مادرش کلا با بازگشت او به ایران مخالف است اما او به ایران می آید…

حقایق سریال ایرانی جدید ملکه گدایان

باران کوثری از جمله بازیگران این سریال بود که در حین فیلمبرداری به کرونا مبتلا شد. محمدرضا غفاری که در این سریال جدید ایرانی نقش آریا درخشان را بازی می کند سه قطعه از آهنگ های تیتراژ این سریال را خوانده است تا او نیز به جرگه بازیگرانی بپیوندد که خواننده می شوند. باید ببینیم او نیز مانند اکثر بازیگرخوانندگان! چند ماهی این کار را انجام داده و بعد به خاطره ای برایش تبدیل می شود یا نه؟

آیا سریال Queen of Beggars را ببینیم یا نه؟

باز هم مانند سریال مانکن سهیلی زاده با فرزاد فرزین همکاری می کند. شاید سهیلی زاده فکر می کند وجود یک خواننده در یک سریال مخاطبانش را افزایش دهد. به نظر سهیلی اده نیز بیشتر از اینکه به مفهوم و محتوا بپردازد، قصد داشته ظاهری فرینده به سریالش بدهد. به نظر شما حضور افرادی نابازیگر مثل فرزاد فرزین در یک سریال واقعا آن را جذاب می کند؟

بازیگران سریال جدید ایرانی ملکه گدایان نقش توضیحات
آرمان درویش آرمان درویش البرز نامزد سابق سارا، دلبسته افرا، پسر خورشید
رویا نونهالی رویا نونهالی  لعیا خواهر خورشید
پانته آ بهرام پانته آ بهرام خورشید مادر البرز
باران کوثری باران کوثری  افرا دختر مورد علاقه البرز

سریال های درام مانند سریال ملکه گدایان

این سریال های ایرانی نیز در ژانر درام ساخته شده اند:

 • سفر سبز: دنیل که در آلمان بزرگ شده است برای یافتن خانواده خود به ایران بر می گردد.
 • فاصله ها: این سریال تفاوت نسل در دیدگاه ها، عقاید و رفتارها را مورد بررسی قرار می دهد..
 • تا ثریا: ثریا پرستاری که با یک سرهنگ ازدواج می کند. اما فرزند سرهنگ ویژگی های عجیبی دارد.

5- میخواهم زنده بمانم I Want to be Alive

سریال نمایش خانگی

هما  و نادر خود را ربای مراسم ازدواجشان آماده می کنند. پدر هما راننده کامیون است. اما ناگهان ماموران او را به خاطر حمل مواد مخدر در کامیونش دستگیر می کنند و…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال ایرانی میخواهم زنده بمانم را میگه:

سریال ایرانی جدید می خواهم زنده بمانم یکی دیگر از سریال های شبکه نمایش خانگی است که شهرام شاه حسینی آن را ساخته است. شاه حسینی در این سریال روی موضوعی حساس داستان را روایت می کند که نیروی انتظامی و کمیته های انقلابی دهه 60 در مرکز آن قرار دارند.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1399 درام -اجتماعی 2 20 شهرام شاه حسینی فیلیمو

خلاصه: دهه شصت است. مدتیست که جنگ ایران و عراق پایان یافته است. زوج جوانی به نام های هما حقی و نادر در آستانه وصال قرار دارند و حالا روزهای خوش و شیرین زندگی در انتظار آنهاست. پدر خانواده یعنی آقای حقی راننده کامیون است و همه اعضای خانواده برای او احترام خاصی قائل اند. تولد پدر هم نزدیک است و تمام خانواده تصمیم می گیرند تدارکات جشن تولدی را مهیا کنند تا پدر غافلگیر شود. روز موعود فرامی رسد اما در میانه جشن چند مامور ادعا می کنند که در قسمت بار کامیون آقای حقی مواد مخدر کشف کرده اند و حالا او در مضیقه بسیار بزرگی قرار دارد. هما تمام تلاشش را می کند تا پدر را نجات دهد.

توقف سریال می خواهم زنده بمانم

همانطور که می دانید اغلب سریال ها، فیلم ها و آثار هنری که موضوع آن ها به هر شکلی با نیروهای مسلح در ارتباط باشند، باید در ابتدا از موسسه ناجی هنر مجوز بگیرند. اما به نظر این سریال این مجوزها را نگرفته است. البته تهیه کنندگان از تایید مجوزهای لازم صحبت می کنند اما نیروی انتظامی کلا این قضیه را انکار کرد. همین موضوع باعث ایجاد اختلاف نظرها شد و پخش قسمت هایی از آن به تعویق افتاد. البته برخی ها نیز کلیت موضوع داستان را عامل اصلی اختلاف نظرها می دانند!

سریال I Want to be Alive

انتخاب نام این سریال جدید ایرانی هم عجیب است. همانطور که میدانید فیلمی سینمایی به نام می خواهم زنده بمانم در سال 1373 با بازی فرامز قریبیان توسط ایرج قادری ساخته شده بود. حالا چه لزومی داشت که این نام برای این سریال انتخاب شود هم به اندازه کافی مبهم است!

بازیگران سریال می خواهم زنده بمانم نقش توضیحات
آزاده صمدی آزاده صمدی  زهره افشار همسر امیر
سحر دولتشاهی سحر دولتشاهی  هما حقی دختر آقای حقی و دلباخته نادر
حامد بهداد حامد بهداد امیر شایگان همسر زهره و هما
پدرام شریفی پدرام شریفی نادر سرمد  نامزد سابق هما

سریال های نمایش خانگی مشابه با میخواهم زنده بمانم

سریال های ایرانی زیر نیز در ژانر درام در شبکه نمایش خانگی توزیع شده اند:

 • دل: آرش و رستا قصد ازدواج دارند اما ناگهان سر و کله نامزد سابق رستا پیدا می شود که …
 • جیران: داستان این سریال تاریخی در مورد جیران همسر ناصرالدین شاه است و روایت اندرونی دربار است!!!
 • جزیره: داستان این سریال در حال پخش (این مقاله در آذر 1400 نگارش شده است) در مورد یک حبرنگار است که وارد روابط خطرناکی می شود.

6- هیولا The Monster

بهترین سریال های ایرانی

هوشنگ شرافت یک معلم درستکار و با اخلاق است. او پس از آشنایی با پدر یکی از دانش آموزانش بین شرافت و پول و ثروت، پول را انتخاب می کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال کمدی هیولا را میگه:

مثل اغلب کارهای موفق مهران مدیری، پیمان قاسم خانی نویسنده فیلم نامه سریال ایرانی هیولا است. طنز سیاسی هیولا در واقع جزو بی پرده ترین طنزهای سیاسی محسوب می شود. این طنز سیاسی، مهم ترین موضوعات اجتماعی و سیاسی را با لحنی طنز و البته گزنده نقد می کند.

سال ساخت ژانر  فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1398 طنز سیاسی 1 19 مهران مدیری تصویر دنیای هنر
1400 طنز سیاسی 2 16 مهران مدیری تصویر دنیای هنر

خلاصه: داستان این سریال ایرانی کمدی در مورد یک معلم به نام هوشنگ شرافت است. او وضع مالی خوبی ندارد. آقای شرافت یک دانش آموز به نام هوشمند دارد که یک روز به او 3 تراول 50 هزار تومانی می دهد. شرافت متوجه می شود که آن تراول ها تقلبی هستند، اما به دلیل نیاز شدید مادر مریضش به دارو، مجبور می شود آنها را به داروخانه بدهد و اولین تجربه کلاهبرداری اش را انجام دهد. در ادامه او با پدر هوشمند آشنا می شود و زندگی او دچار اتفاقات زیادی می شود…

حقایق سریال کمدی هیولا

بزرگترین و یا شاید عجیب ترین ویژگی سریال جدید ایرانی هیولا، بازی نکردن سیامک انصاری است. اما آنچه بیشتر از همه نمایان است، تقلید قابل قبول از سریال بریکینگ بد است. در آن سریال نیز یک معلم شیمی زحمت کش به خاطر پول، تبدیل به مجرم حرفه ای شد و حالا در اینجا نیز البته در قالبی طنز، همان داستان روایت می شود. در این سریال، آقای شراقت در تنگناه ها و برنگاه های مختلف، بین پول و شرافت، پول را انتخاب می کند.

جوایز سریال The Monster

این سریال ایرانی در بیستمین دوره جشن حافظ خوش درخشید و برای مهران مدیری بهترین کارگردانی، برای پیمان قاسم خانی بهترین فیلم نامه و برای شبنم مقدمی جایزه بهترین بازیگر زن کمدی را به ارمغان آورد. هیولا با 17 میلیون دقیقه بازدید در پلتفرم های مختلف، در سال 98 پربیننده ترین سریال جدید ایرانی نمایش خانگی بود.

بازیگران سریال جدید ایرانی هیولا نقش توضیحات
فرهاد اصلانی فرهاد اصلانی هوشنگ شرافت  معلم باشرافت و درستکار داستان
شبنم مقدمی شبنم مقدمی  شهره  همسر هوشنگ
مهران مدیری  مهران مدیری  کامران کامروا  پدر یکی از دانش آموزان هوشنگ
گوهر خیراندیش گوهر خیراندیش مهری مادر هوشنگ

سریال های طنز و کمدی مشابه هیولا

سریال های ایرانی زیر نیز جزو سریال های کمدی و طنز (ساخته مهران مدیری) محسوب می شوند:

 • ویلای من: این سریال روایت گر زندگی آقای مشکات، یک پیرمرد پولدار و تنها و اطرافیان او است.
 • شوخی کردم: این سریال ایرانی کمدی به سبک سریال های دهه 70 مدیری به صورت آیتمی است.
 • عطسه: سریال ایرانی عطسه نیز مانند سریال شوخی کردم از آیتم های کوتاه و طنز ساخته شده است.

7- همگناه The Accomplice

سریال جدید ایرانی پخش خانگی

فریبرز یک افسر پلیس و به دنبال سرکرده یک باند مافیایی است. اما در این بین برادرزاده همسرش را دستگیر می کند. موضوعی که به شدت برای او دردسر دارد و…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال همگناه را میگه:

اولین تجربه سریال سازی مصطفی کیایی شاید جزو پرحاشیه ترین ساخته های او باشد. همگناه یک سریال ایرانی جدید نمایش خانگی در ژانرهای معمایی و پلیسی و البته رمانتیک است. داستان حساس این سریال ایرانی عاشقانه نیز به اندازه کافی در معروف شدنش نقش داشته است.

سال ساخت ژانر  فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1398 اجتماعی 1 12 مصطفی کیایی نماوا
1399 اجتماعی 2 12 مصطفی کیایی نماوا

خلاصه: فریبرز مردی 58 ساله است. لیلا همسر فریبرز و پیمان پسرشان 30 سال قبل او را تنها گذاشته اند. او در خانواده ای معمولی متولد شده که شغلی موروثی داشته اند. تمام اعضای خانواده فریبرز در یک شرکت پرورش گل و گیاهان مشغول هستند. اما او به مسیری متفاوت از خانواده علاقه داشته و برای همین در دوران جوانی برای گذراندن دوره به شهرستان می رود و اکنون افسر اداره پلیس شده. او به دنبال سرکرده گروه مافیایی جعل اسناد است و در این مسیر برادر زاده همسرش را دستگیر می کند. همین موضوع باعث می شود تا بعد از 30 سال دوباره با خانواده خود روبه رو شود.

حقایق سریال هم گناه

بهروز پرستویی فرزند پرویز پرستویی در این سریال نقش جوانی های شخصیت فریبرز صبوری را بازی می کند. این موضوع چنان برای پرویز پرستویی حاشیه ساز شد که در یک پست اینستاگرامی به منتقدینی که او را متهم کردند از رانت خود! برای بازیگر کردن فرزندش استفاده کرده، پاسخ داد منتقدان اعتقاد داشتند بازیگری که فرزندش را صرفا به خاطر این که خودش بازیگر خوبی است، وارد دنیای سینما و تلویزیون می کند (در حالی که این همه جوان مستعد و تحصیلکرده عاشق بازیگری وجود دارد)، پس چه فرقی با مسئولینی دارد که فرزندانشان در کار واردات و صادرات هستند؟

آهنگ محسن چاووشی برای این سریال با بوق ممتد! و سکانس آب بازی جوانی های فریبرز نیز، از دیگر سکانس های حاشیه ساز سریال بود.

چرا The Accomplice؟

سریال ایرانی هم گناه با روایت چند داستان موازی اما پرابهام، توانست کشش مناسبی را حتی تا قسمت های پایانی سریال داشته باشد. به همین دلیل سریال جدید ایرانی هم گناه جزو پر بیننده ترین سریال های سال 99 در شبکه نمایش خانگی محسوب می شود.

بازیگران سریال هم گناه نقش توضیحات
هنگامه قاضیانی هنگامه قاضیانی لیلا کوهی همسر فریبرز که 30 سال قبل او را تنها گذاشته است.
پرویز پرستویی پرویز پرستویی  فریبرز صبوری شخصیت اصلی داستان و افسر اداره پلیس
محسن کیایی محسن کیایی  آرمان دربندی  عاشق زیبا فخری
مهدی پاکدل مهدی پاکدل فرهاد صبوری برادر کوچک فریبرز که در شرکت خانوادگی پرورش گل و گیاه مشغول است.

سریال های نمایش خانگی مشابه هم گناه

سریال های ایرانی زیر نیز در شبکه نمایش خانوادگی پخش شده اند:

 • گیسو: این سریال در واقع قسمت دوم مجموعه عاشقانه است که در ادامه آن را توضیح می دهیم.
 • آنها: این سریال شاید اولین سریال نمایش خانگی باشد که در ژانر وحشت است.
 • سیاوش: نسا دختری است که سعی دارد به هر طریقی شده وارد یک خانواده پولدار شود. او برای وارد شدن به این خانواده هویت جدید را برای خود انتخاب می کند.

8- مانکن Mannequin

سریال های ایرانی

کاوه به خاطر بدهی های پدرش تصمیم می گیرد با کتایون که فاصله سنی زیادی با او دارد، ازدواج کند. از طرفی عاشق همتا است و می داند اگر همتا را ترک کند ممکن است برای او اتفافات بدی بیفتد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال مانکن را میگه:

حسین سهیلی زاده از پرکارترین کارگردانان تلویزیونی ایران است. او تا به امروز 22 سریال برای صدا و سیما ساخته و از سال 97 به سمت نمایش خانگی رفته و دو سریال مانکن و ملکه گدایان را کارگردانی کرده است. نویسندگی این سریال بر عهده بابک کایدان است که عمدتا از او سریال ها و فیلم های های طنز تجاری! را سراغ داریم.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1398 اجتماعی -رمانتیک 1 26 حسین سهیلی زاده تصویر دنیای هنر

خلاصه: کاوه و همتا به به یکدیگر علاقه مند هستند. پدر کاوه زندانی مالی است و بدهی های زیادی دارد. کاوه به همین دلیل خود را به دختر عموی پدرش، یعنی کتایون می فروشد و با او ازدواج اجباری می کند. کتایون نیز تمام بدهی های پدر کاوه را صاف می کند. کاوه علاقه خود به همتا را از کتایون مخفی نگه داشته است. همتا بعد از ازدواج کاوه، به واسطه این که خانواده درست و حسابی ندارد درگیر باندهای خلاف می شود. تا اینکه یک بار به طور اتفاقی دوباره کاوه را می بیند…

نقد سریال مانکن

یکی از بزرگترین سوالاتی که در سریال جدید ایرانی مانکن وجود دارد این است که واقعا چه لزومی دارد خواننده ای مانند فرزاد فرزین با آن شکل و شمایل، ادای لات ها را دربیاورد؟ فرزداد فرزین نه از لحاظ فیزیک، نه لحن و نه حتی اجرا به درد این کاراکتر نمی خورد. آیا به جز بحث مالی چیز دیگری هم امکان دارد؟ از همان زمانی که برخی از موزیسن ها وارد سینما شدند ( و یک بازی خوب هم از آنها ندیدیم!!!) این قضیه صرفا برای گیشه تکرار می شود. باید ببینیم تا کی کارگردانان چند ده بار اسکارگرفته! به این روش نخ نماشده مصنوعی ادامه می دهند؟

آیا Mannequin را ببینیم؟

در بیستمن دوره جشن حافظ، مریلا زارعی به خاطر بازی در سریال ایرانی مانکن جایزه بهترین بازیگر زن درام تلویزیونی را از آن خود کرد. همین انتخاب هم به اندازه خود حواشی داشت. به نظر مریلا زارعی برای نقش های خیلی منفی مانند این نقش مناسب نباشد! اما حضور او در این سریال جدید ایرانی قطعا به فروش آن کمک زیادی کرد.

بازیگران سریال مانکن نقش توضیحات
مریلا زارعی مریلا زارعی  کتایون  صاحب یک شرکت در حوزه مد و فشن
محمدرضا فروتن محمدرضا فروتن  اخگر  شخصیت مرموز داستان!
نازنین بیاتی نازنین بیاتی  همتا دختر مورد علاقه کاوه
امیرحسین آرمان امیرحسین آرمان کاوه  همسر کتایون

سریال های شبیه به مانکن

سریال های زیر نیز همانند مانکن تمی عاشقانه دارند:

 • اولین شب آرامش: آذر و علیرضا قصد دارند با یکدیگر ازدواج کنند. نوشین که دوست آذر است دلبسته علیرضا شده و نمی خواهد این وصلت سر بگیرد.
 • در پناه تو: این سریال زیبا نیز در دهه هفتاد داستان عاشقانه ای را در مورد مریم، دانشجوی رشته هنر روایت می کند.
 • کرگدن: چند جوان وارد چالشی عجیب و خطرناک به نام آدرنالین می شوند. این چالش بسیار خطرناک است، اما برای این جوان ها جذابیت های خاص خودش را دارد.

9- نهنگ آبی Blue Whale

سریالهای ایرانی

آرمین یک متخصص کامپیوتر است که با دختری به نام ژاله آشنا می شود. ژاله به آرمین پیشنهاد می دهد که در شرکت آنها استخدام شود. اما حضور آرمین در شرکت چندان هم بی حاشیه نیست…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال معمایی نهنگ آبی را میگه:

اگر یادتان باشد در سال 2013 چالشی عجیب در فضای مجازی به نام نهنگ آبی ایجاد شد. این چالش جنجالی، دستمایه یک سریال ایرانی به همین نام به کارگردانی فریدون جیرانی نیز بود. او در نهنگ آبی داستانی متفاوت را به تصویر می کشد. داستانی که پر ابهام است اما …

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1397 تریلر-معمایی 1 20 فریدون جیرانی فیلیمو

خلاصه: آرمین طراح و مدیر یک وبسایت کتابخوانی است. او به طور اتفاقی در این وبسایت با دختری به نام ژاله آشنا می شود. ژاله در یک شرکت به عنوان گرافیست فعالیت می کند. از آنحایی که آرمین مشکل مالی دارد، ژاله به او پیشنهاد می دهد که به شرکت محل کارش برود و در آنجا استخدام شود. آرمین می تواند در شرکت استخدام شود و به عنوان مسئول امنیت شبکه های کامپیوتری شرکت فعالیت کند، اما…

 سریال نهنگ آبی

اگر فریدون جیرانی فکر کرده که مخاطبش با دیدن این سریال ایرانی همانند نهنگان آبی از ترس، ضربان قلبشان بالا می رود و به مرزی از هیجان می رسند که خودکشی کنند، به نظر خیلی رویایی فکر کرده است. چرا که سریالش هیجان دارد، ابهام هم دارد، اما در حد خیلی خیلی کم! به نظر شخصیت پردازی خوبی در سریال وجود ندارد. طراحی صحنه و جلوه های بصری قابل قبولی دارد که البته جیرانی در همه آثارش به آن توجه می کند.

 نقد بررسی سریال Blue Whale

اگر مستر روبات را دیده باشید (اگر هم ندیده اید حتما ببینید!) متوجه می شوید جیرانی به شدت ساختار و میزانسن ها را بر اساس آن ساخته است. انتخاب بازیگر هم در این سریال اصلا خوب نیست. لیلا حاتمی به سرعت فهمید که نقش آناهیتا چقدر سطح پایین است و دقیقا به همین دلیل (پایین بودن سطح نقش آناهیتا کاشف) از همراهی با مجموعه سریال کنار کشید. ساعد سهیلی به درد نقش هکر نمی خورد. او همان جوان عاشق پیشه لاتاری باشد بهتر است کلا عوامل سریال به درد کارهای سینمایی می خورند تا سریال!

بازیگران سریال  نقش توضیحات
لیلا حاتمی لیلا حاتمی آناهیتا  کارمند و نامزد یکی از اعضای شرکت
ساعد سهیلی زاده ساعد سهیلی  آرمین  جوان تیزهوش و هکر
مصطفی زمانی مصطفی زمانی  جهان  شخصیت هفت تیرکش داستان
ویشکا آسایش ویشکا آسایش مروارید  همسر یکی از اعضای شرکت

سریال های مشابه با نهنگ آبی

سریال های ایرانی نیز سریالهای نمایش خانگی هستند:

 • خواب زده: این سریال یکی از سریال های ژانر وحشت در نمایش خانگی است.
 • میدان سرخ: این سریال در حال پخش (دی 1400) نیز داستانی جنایی، اکشن، هیجان انگیز و البته خشن دارد!
 • قلب یخی 3: این سریال در واقع ادامه ای متفاوت از سریال قلب یخی است که در ادامه به طور کامل آن را معرفی می کنیم.

10- ممنوعه Forbidden

سریال جدید ایرانی ممنوعه

سامی که قصد جدایی از همسرش ترانه را دارد، در یک گروه با دختری به نام برکه آشنا می شود. از طرفی ترانه نمی خواهد از سامی جدا شود…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال ممنوعه را میگه:

خلاصه: ممنوعه از سریال هایی است که قصد دارد (یا بهتر بگوییم کمی تلاش می کند) مسائل روز، به ویژه اعتیاد و دغدغه های جوانان را تشریح کند. امیر پورکیان کارگردان این سریال اگرچه کارنامه قابل احترامی دارد و بارها در جشنواره های مختلف حضور داشته، اما در ممنوعه سبک جدیدی را برای ساخت سریالش دارد. سبکی که بیشتر برای خودنمایی و البته پول بوده تا یک درام عاشقانه!

سال ساخت ژانر فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1397 درام -عاشقانه 1 13 امیر پورکیان سرو رسانه پارسیان
1398 درام -عاشقانه 2 12 امیر پورکیان سرو رسانه پارسیان

خلاصه: سامی و ترانه مدتی است که با همدیگر ازدواج کرده اند. اما سامی به ادامه زندگی با ترانه علاقه مند نیست. از طرفی هر دو به مواد مخدر روی آورده اند و حالا، به تنهایی زندگی می کنند. سامی وارد یک گروه از دوستان و همکاران خود شده است. در این گروه دختری به نام برکه حضور دارد که سامی دل بسته او می شود. اما اتفاقاتی نیز برای ترانه می افتد که….

نقد و بررسی سریال ممنوعه

درست است که سریال ایرانی ممنوعه قصد داشت (شاید هم واقعا هیچ قصدی جز مبانی تجاری نداشت!!!) تا برخی از مشکلات اخلاقی و روانی و دغدغه های قشر جوان را مطرح کند، اما سبک بیان این مشکلات به گونه ای است که در واقع مبلغ آن ها است! به عبارت دیگر بیشتر از آنکه رذایل اخلاقی و آسیب های نسل جوان را قبیح بداند، خیلی هم خوب نمایش میدهد! طوری که مخاطب فکر می کند اگر مثل این شخصیت ها نباشد، از قافله عقب مانده است! استعمال علنی کوکایین یا کارتی بازی!، نقش آفرینی های به شدت مصنوعی و البته عصبانیت های زیاد (به طوری که حتما رگ گردن بیرون بزند! و همراه با الفاض رکیک باشد) در این سریال زیاد می بینیم. کاش یکی بود به برخی از بازیگرها یاد می داد که داد زدن استعداد بازیگری نیست! اما سریال، آموزش یا پیامی اخلاقی و عبرت آموز ندارند. به همین دلایل نیز مدتی در حین پخش، توقیف شد.

تقلید سریال Forbidden از سریال های ترکی

این سریال واقعا به سریال های ترکی رودست می زند. برخی از رذایل اخلاقی مانند خشونت و نزول خواری در این سریال ایرانی جذاب نمایش داده شده و واقعا کار برای مخاطب سخت می شود که فقط این سریال را به خاطر سرگرمی و البته عبرت ببیند. از این رو با این دانش سریال ممنوعه را ببینید که قرار است از آن عبرت بگیرید، نه آموزش ببینید. واقعا یک سوال مهم این است که بازیگرهای بزرگی که بعضا کارگردانند و در جشنواره های مختلف به عنوان داور فعالیت می کنند، با چه استدلالی در این سریال ها بازی می کنند؟ سریال هایی که شاید لکه سیاه در کارنامه هنریشان باشند. به نظر این قبیل بازیگران مشکل مالی هم نداشته باشند! پس با بازی در این این سریال های مشاب طبل تو خالی، چه چیزی را می خواهند بگویند؟

بازیگران سریال ایرانی ممنوعه نقش توضیحات
میلاد کی مرام میلاد کی مرام سامی پسر تجنگی، همسر ترانه و یکی از اعضای اکیپ ممنوعه
الهه حصاری برکه برکه دختر مورد علاقه سامی و عضو گروه ممنوعه
بهاره افشاری بهاره افشاری  ترانه همسر سامی و عروس تجنگی، دختر یکی از ثروتمندان تهران
امیر جعفری امیر جعفری اویس تجنگی پدر سامی دارای شخصیتی بسیار با نفوذ

سریال های جدید ایرانی نمایش خانگی

بدون شک سریال های ترکی باید از ممنوعه کپی برداری کنند. برای سریال های مشابه با سریال ایرانی ممنوعه قطعا سریال های ترکی می تواند گزینه هایی خوبی باشد! سریال های زیر سریال جدید ایرانی در حال پخش (دی 1400) از شبکه نمایش خانگی هستند:

 • خسوف: امیر که قرار است با دختردایی خود ازدواج کند، ناگهان عاشق دختر دیگری می شود.
 • حرفه ای: این سریال هم چنان در حال پخش است و باز هم از مدل نخ نما شده استفاده از خوانندگان در سریال استفاده کرده است!
 • خاتون: این سریال جدید ایرانی نیز در حال پخش است و ماهیتی تاریخی دارد.

11- گلشیفته Golshifteh

سریال ایرانی جدید

این سریال ایرانی روایت گر زندگی 4 زن با گرفتاری ها و شرایط مختلف خودشان است. گلی، راحله، مژگان و سعیده شخصیت های این سریال هستند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال گلشیفته را میگه:

بهروز شعیبی (که هر نقشی بازی کند باز آدم را یاد سیدرضا، طلبه فیلم طلا و مس می اندازد) از هنرمندان پرکاری است که در سال 93 اولین مجموعه تلویزیونی خود به نام پرده نشین را برای تلویزیون و در سال 96 دومین تجربه سریال سازی خود را این بار برای نمایش خانگی ساخته است. سریال گلشیفته یک کمدی اجتماعی که اتفاقا قابل قبول از آب در آمده است.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1396 کمدی – اجتماعی 1 16 بهروز شعیبی سرو رسانه پارسیان

خلاصه: داستان این سریال ایرانی روایت گر زندگی 4 زن است. گلی دلگشا با پدرش برای مستقل شدن اختلاف نظر دارد. راحله گلشیفته با شوهرش در مورد مشکلات زنان اختلاف نظر جدی دارد. مژگان میرزایی یک ورزشکار حرفه ای است اما برای خروج از کشور نیاز به اجازه از شوهرش دارد. سعیده راست کردار هم بر سر ارث و میراث با برادرش وحید مشکل دارد. تمام این داستان ها به صورت موازی روایت می شوند.

نقد و بررسی سریال گلشیفته

بهروز شعیبی هنوز درک درستی از فضای طنز ندارد. وگرنه با شخصیت پردازی درستی که برای مهدی هاشمی می کرد، استعداد های او بیشتر شکوفا می شد. امیر مهدی ژوله، هومن سیدی و سیامک انصاری هم توانستند با طنازی های درونی و ذاتی نقش خوبی را بازی کنند، وگرنه شخصیت پردازی خوبی برای آنها هم متصور نیستیم. در کل بهروز شعیبی که برای نامزدهای انتخاباتی نیز فیلم تبلیغاتی می سازد! باید بیشتر روی مقوله طنز و کمدی مطالعه و تحقیق کند.

آیا سریال Golshifteh ارزش دیدن دارد؟

سریال گلشیفته به حد دیگر آثار شعیبی مانند دهلیز و یا سیانور نمی رسد، اما حقیقتا از خیلی از سریال های نمایش خانگی بهتر است. چرا که حداقل مخاطبش را راضی نگه می دارد و به خاطر کنایه هایی که به مشکلات اجتماعی و بعضا سیاسی می زند جذاب است. (البته جواب این مشکلات سیاسی و اجتماعی را باید کسی بدهد که برایش فیلم تبلیغاتی می سازد. مگر اینکه شعیبی هم بعد از یک سال! با هشتگ #پشیمانیم و #فریب_خوردیم بخواهد رد تکلیف کند!). نازنین بیاتی در نوزدهمین جشن حافظ جایزه بهترین بازیگر زن کمدی تلویزیونی را کسب کرد.

بازیگران سریال گلشیفته نقش توضیحات
مهدی هاشمی مهدی هاشمی حبیب دلگشا پدر گلی
بهاره کیان افشار بهاره کیان افشار  سعیده راست کردار شخصیتی که سر ارث و میراث با برادرش مشکل دارد.
هومن سیدی هومن سیدی  هومن دلباخته گلی
نازنین بیاتی نازنین بیاتی  گلی  دختر نخبه حبیب دلگشا

سریال های اجتماعی شبیه گلشیفته

این سریال های ایرانی از لحاظ محتوا شبیه به سریال گلشیفته هستند.

 • زعفرانی: یک قهوه خانه پر رونقی به نام زعفرانی وجود دارد که ناصر و همسرش آن را اداره می کنند. اما همایون قصد دارد کسب و کار آنها را دچار مشکل کند.
 • دردسرهای عظیم: بهار و لطیف که قصد ازدواج دارند می بینند که در ماشینشان یک بچه وجود دارد. اما این بچه از کیست؟
 • لیسانسه ها: حبیب علی رغم وضع مالی خوب، اما هوش خوبی ندارد. او به همراه دو تن از دوستانش به نام های مسعود و مازیار لیسانسه های سریال هستند.

12- عاشقانه Asheghaneh

سریال جدید ایرانی پخش خانگی

رضا با دختری به نام گیسو آشنا می شود و متوجه می شود که او خواهر ناتنی اش است. به همین دلیل گیسو را در شرکت استخدام می کند و …

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال عاشقانه را میگه:

تقریبا از ایتدای دهه 90 و پس از استقبال گسترده از فیلم های کشور ترکیه، برخی از فیلم سازان داخلی نیز تصمیم گرفتند با تقلید از آنها سریال هایی بسازند که بدون شک جذاب هستند، اما از نظر هنری، باور پذیری، فرهنگی و اجتماعی قابل نقد هستند و به جز بحث سرگرمی (تکرار می کنیم سرگرمی!) و کمی هم توهین به شعور مخاطب! چیز دیگری ندارند.

سال ساخت ژانر  فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1395 درام -رمانتیک 1 17 منوچهر هادی هنر نمای پارسیان

خلاصه: رضا وقتی متوجه می شود که دختر جوانی به نام گیسو با پدرش (حاج یونس) ارتباط دارد، به سراغ گیسو می رود و از او می خواهد از زندگی پدرش خارج شود. اما گیسو می گوید که خواهر ناتنی او است و حاج یونس همسر دیگری داشته که از رضا مخفی کرده ست. رضا، گیسو را در شرکتش استخدام می کند. حضور گیسو در شرکت رضا بی حاشیه هم نیست. چرا که ….

بررسی و تحلیل سریال عاشقانه

شاید یکی از بزرگترین مشکلاتی که می توان برای سریال های نمایش خانگی مانند عاشقانه در نظر گرفت، عدم باورپذیری داستان است. فردی با درآمد خوب و خانه دوبلکس، به خاطر 200 میلیون تومان خواهرش را گول می زند و تن به ازدواجی ناخواسته می دهد! زوجی که تا دیروز برای هم می مردند، به خاطر یک سگ از هم جدا می شوند! یک قاتل ساعتش را بالای سر جنازه مقتول جا می گذارد! اینها بیشتر برای نوجوانان زیر 15 سال مهیج است تا قشر بزرگسال! سوالات زیاد دیگری نیز مطرح است. این که بازیگران این سریال که از صبح تا شب در حال خیانت و رابطه هستند، پس چگونه پول در می آورند و اینقدر درآمد دارند؟؟؟ زنها نیز در این سریال با یک کادو و حرف های عاشقانه در چند ثانیه فریب می خورند! واقعا چرا در سریال های ایرانی زنان موجوداتی به شدت مصرف گرا، عاشق ایجاد رابطه با مردان متاهل و یا پیرمردها، ساده لوح با آی کیوی پایین و … نشان داده می شوند؟ خود بازیگرهای زن چرا چنین نقش هایی را می پذیرند و آنها را با زیباترین حالت ممکن، ترویج یا بهتر بگوییم آموزش می دهند؟

واقعا سریال Asheghaneh ارزش دیدن هم دارد؟

ابتذال کلامی، بی احترامی و عدم پایبندی به خانواده، ترویج طلاق، مصرف گرایی و تجمل فوق العاده زیاد و رابطه های چند روزه و تودرتو (مثلثی، مربعی و چندضلعی!)، از ویژگی های این سریال است که در واقع همان سریال های ترکی است با بازیگران ایرانی. پس اگر قصد تماشای این قبیل سریال ها را دارید، فقط به جنبه سرگرمی و برای خندیدن به بازی جذاب هومن سیدی به آن توجه کنید و نه چیز دیگر. البته وقتی بدانید منوچهر هادی کارگردان این سریال است و بجز بحث مالی شاید چیز دیگری مدنظر سازندگان سریال نیست، همه چیز را متوجه خواهید بود. اگر هومن سیدی در این سریال نبود واقعا این سریال چه چیزی داشت؟!

بازیگران سریال عاشقانه نقش توضیحات
ساره بیات ساره بیات پگاه دادگر همسر سهیل که به شغل طبابت مشغول است.
حسین یاری حسین یاری رضا شکیبا دوست سهیل و برادر گیسو
هومن سیدی هومن سیدی پیمان رستاگ برادر زن رضا
 محمدرضا گلزار محمدرضا گلزار سهیل بقایی همسر پگاه که در آستانه جدایی از پگاه قرار گرفته است.

سریال های نمایش خانگی مشابه عاشقانه

سریال های زیر را می توان با اغماض شبیه به عاشقانه دانست:

 • غیر علنی: این مینی سریال جالب در مورد رقابت سه جوان برای به دست آوردن دل یک دختر است.
 • رقص روی شیشه: این سریال جالب در مورد زندگی یک زوج است که قصد مهاجرت دارند اما با مشکلات زیادی مواجه می شوند.
 • ارمغان تاریکی: یک جوان انقلابی به سازمان مجاهدین پیوسته است. او باید به خانواده یکی از طعمه های سازمان، نفوذ پیدا کند.

13- شهرزاد Shahrzad

شهرزاد و فرهاد عاشق و دلبسته یکدیگرند و قصد دارند به زودی با یکدیگر ازدواج کنند. اما وقتی برای فرهاد مشکلی پیش می آید، بزرگ آقا برای آینده آنها تصمیم عجیبی می گیرد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال شهرزاد را میگه:

بدون شک یکی از خاص ترین کارگردانان ایرانی حسن فتحی است. کارگردانی که دیالوگ های ماندگار سریالهایش، همیشه در ذهن مخاطب می ماند. از پهلوانان نمی میرند و شب دهم تا میوه ممنوعه، مدار صفر درجه و حالا شهرزاد. البته شهرزاد تا حدود زیادی مدیون فیلم نامه ای است که نغمه ثمینی (نویسنده و استاد دانشگاه تهران ) نوشته است. کسی که با فیلم های خون بازی و طعم شیرین خیال، نبوغ خود در نویسندگی را به همه اثبات کرد.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1394 رمانتیک-درام 3 59 حسن فتحی تصویرگستر پاسارگاد

خلاصه: شهرزاد و فرهاد دو دانشجوی عاشق در آستانه وصال هستند. فرهاد در نشریه ای فعالیت می کند اما به دلیل اتهاماتی دستگیر و محکوم به اعدام می شود. از طرفی پدران شهرزاد و فرهاد برای فرد بسیار با نفوذی به نام بزرگ آقا فعالیت می کنند و حرف، حرف بزرگ آقاست… پدر فرهاد از بزرگ آقا می خواهد تا پسرش را نجات دهد کمی بعد فرهاد به دنبال سوروسات عروسی اش با شهرزاد است. از طرفی بزرگ آقا فقط یک فرزند به نام شیرین دارد و قباد نیز داماد بزرگ آقا است. بزرگ آقا تنها یک آرزو دارد، اینکه نوه ای داشته باشد تا پس از مرگ نسل و نام او از یادها نرود. اما شیرین و قباد بچه دار نمی شوند در همین حین بزرگ آقا شهرزاد را از پدرش برای قباد خاستگاری می کند….

حواشی سریال ایرانی شهرزاد

آنچه بیشتر از خود سریال بر مردم تاثیر داشت، موسیقی های متن و تیتراژ شهرزاد بودند. در کل فصول این سریال ایرانی 19 قطعه موسیقی به خوانندگی محسن چاووشی، علیرضا قربانی، سینا سرلک و امین بانی با اشعاری از شاعران بزرگی مانند وحشی بافقی، باباطاهر، هوشنگ ابتهاج، افشین یداللهی و… ساخته شد.

اصولا سریال های نمایش خانگی در زمینه سرمایه گذار مالی، ابهامات و حواشی زیادی دارند. سرمایه گذار اصلی سریال شهرزاد، داماد یکی از وزرای دولت یازدهم بود که معلوم نبود پروژه ای به این حجم را چگونه در 30 سالگی ساپورت مالی می کند! این سرمایه گذار! در سال 98 به جرم اختلاس در بانک سرمایه به بیست سال حبس محکوم شده است. همین موضوعات باعث شد تا هشتگ #نه_به_شهرزاد در سال 94 جزو هشتگ های پرتکرار باشد!

آیا سریال Shahrzad را ببینیم؟

شهرزاد جزو بهترین و زیباترین سریال های نمایش خانگی البته از لحاظ محتوا است. تلفیق دو نویسنده فوق العاده یعنی حسن فتحی و نغمه ثمینی این سریال ایرانی را رونق بخشیدند. به همین دلیل در شانزدهمین جشن حافظ از آنها تجلیل شد.

بازیگران سریال شهرزاد نقش توضیحات
ترانه علیدوستی ترانه علیدوستی شهرزاد شخصیت اصلی داستان، معشوقه فرهاد، همسر قباد
شهاب حسینی شهاب حسینی  

قباد

داماد بزرگ آقا، همسر شهرزاد و شیرین
مصطفی زمانی مصطفی زمانی فرهاد عاشق شهرزاد
پریناز ایزدیار پریناز ایزدیار شیرین همسر قباد

سریال ایرانی شهرزاد

سریال ایرانی شهرزاد در سه فصل ادامه یافت.

 • شهرزاد 2: این فصل روایتگر حوادث بعد از کودتای 28 مرداد است. دوباره فرهاد و شهرزاد در این فصل نیز شخصیت های اصلی داستان هستند.
 • شهرزاد3: در فصل سوم برخی از شخصیت ها مانند شهاب حسینی و مهدی سلطانی حضور ندارند. 
 • زمانه: داستان این سریال ایرانی در مورد شخصیتی به نام بهزاد است. بهزاد جوانی است که پدرش را 20 سال پیش در یک سانحه رانندگی از دست داده است. او نزد عمویش حسام زندگی می کند. اما برای حسام یک پاپوش ساخته می شود که بهزاد را به او بدبین می کند.

14- قهوه تلخ Bitter Coffee

سریال نمایش خانگی

نیما زند کریمی یک معلم ساده است که به خاطر وضع بد اقتصادی قصد دارد کتابهایش را بفروشد. اما چند برگ از یکی از کتابهایش گم شده است. او برای پیدا کردن این برگ ها تلاش می کند که…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال قهوه تلخ را میگه:

سریال ایرانی قهوه تلخ اولین مجموعه طنز نمایش خانگی است که در سال 1389 ساخته شد. قهوه تلخ یکی از موفق ترین سریال های طنز ایرانی محسوب می شود. شاید اگر بخواهیم بین شبهای برره و قهوه تلخ یک را انتخاب کنیم، نتوانیم!

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1389 کمدی 1 102 مهران مدیری گلرنگ پخش

خلاصه: داستان این سریال ایرانی کمدی در مورد یک معلم تاریخ به نام نیما زندکریمی است. او به خطر اینکه مشکلات مالی دارد، قصد دارد همه کتاب هایش را بفروشد. در همین حین برای پیدا کردن چند برگه گمشده از تاریخ جستجو می کند. برحسب اتفاق فردی او را به کاخ نیاوران دعوت می کند. تا اینکه ناگهان یک قهوه می خورد و به یک دوره تاریخی (بین زندیه و قاجار) می رود. دوره تاریخی عجیبی که اتفاقات قسمت های بعدی سریال در آن رخ می دهد…

حقایق جالب سریال قهوه تلخ

در آن زمان یکی از بزرگترین مشکلاتی که برای تهیه کنندگان وجود داشت، کپی کردن دی وی دی ها بود. در پایان هر قسمت، مهران مدیری از مخاطبان خواهش می کرد این کار را نکنند. این سریال حواشی هم کم نداشت. حامیان حقوق حیوانات از لباس های این سریال انتقاد کردند. قسمت 26 این سریال به صورت قاچاق در اختیار مردم قرار گرفت. به همین دلیل وزارت فرهنگ از پخش قسمت های دیگر جلوگیری کرد. تا اینکه مشخص شد دلیل پخش قاچاقی آن، این بوده که سازندگان سریال قصد داشتند که قسمت های بیشتری بسازند!!! دلیلی که به نظر قانع کننده نیست و اتفاقا خیلی هم مسخره است!

تاثیر سریال Bitter Coffee

یک دانشجو برای پایان نامه کارشناسی ارشد خودش، روی این سریال ایرانی تحقیق کرد. تحقیق او نتایج جالبی داشت. آن هم این که فضائل اخلاقی در 70 درصد بینندگان این سریال تقویت شده بود! اگر واقعا این گونه باشد، قهوه تلخ به کل سریال های نمایش خانگی می ارزد.

بازیگران سریال قهوه تلخ نقش توضیحات
سیامک انصاری سیامک انصاری نیما زند کریمی  معلم ساده ای که با خوردن یک قهوه، به دوره ای عجیب در تاریخ سفر می کند.
مهران مدیری مهران مدیری بلوتوس  مشاور عالی قبله عالم
محمدرضا هدایتی محمدرضا هدایتی جهانگیرشاه دولو  قبله عالم
جواد عزتی جواد عزتی بابا اتی پدرزن شاه

سریال های طنز ایرانی

سریال های تاریخی کمدی از شب های برره به بعد مورد استقبال مردم فرار گرفت.

 • شب های برره: این سریال ایرانی روایت گر حضور یک روزنامه نگار تبعید شده در دوران پهلوی به نام کیانوش استقرار زاده در روستایی خیالی به نام برره است. 
 • باغ مظفر: داستان زندگی مظفر خان زرگنده در محله ای از تهران که در سال 1385 از تلویزیون پخش شد.
 • قبله عالم: این مجموعه نمایش خانگی در مرداد 1400 منتشر شده که داستان اندرونی ناصر الدین شاه را به طنز روایت می کند.

15- قلب یخی Frozen Heart

سریال های نمایش خانگی ایرانی

جسد دختری در مزون ویدا پیدا می شود. ویدا که خودش دردسرهای زیادی دارد و پسرش در زندان است، حالا با مشکلاتی بیشتری مواجه می شود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال قلب یخی را میگه:

اولین سریال ایرانی در شبکه خانگی، سال 89 ساخته شد. سریالی پربازیگر به نام قلب یخی که فصل های اول و دوم آن را محمد حسین لطیفی ساخت، اما فصل سوم توسط سامان مقدم کارگردانی شد. این سریال به علت پیش قراول بودن در سریال های شبکه نمایش خانگی، به عنوان یک الگو برای سریال های بعدی شناخته شد.

سال ساخت ژانر  فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1389 اجتماعی-درام 1 11 محمد حسین لطیفی تصویر دنیای هنر
1390 اجتماعی-درام 2 16 محمد حسین لطیفی تصویر دنیای هنر
1391 اجتماعی-درام 3 27 سامان مقدم تصویر دنیای هنر

خلاصه: ویدا صاحب یک مزون زنانه است. او با پیدا شدن جسد چیستا در این مزون، درگیر ماجراهایی جنایی و رازآلود می شود. از طرفی فرزند ویدا یعنی پرنگ، در زندان است و خواهرش نیز به عنوان وکیل در پرونده ای بسیار پیچیده مشغول است. همه این اتفاقات سبب می شود شرایط خیلی سختی برای ویدا پیش بیاید….

حقایق جالب سریال فلب یخی

برای اولین بار در سریال های پس از انقلاب، حضور شبکه های فراماسونری در جرایم سازمان یافته، به وضوح نمایش داده شد. این سریال به نظر، تاثیری زیادی از سریال فرار از زندان (2005) یا لاست (2006) داشته است. سریال ایرانی قلب یخی به عنوان اولین سریال شبکه نمایش خانگی نشان داد که این شبکه تا چه حد می تواند حاشیه داشته باشد. فصل های اول و دوم آن بدون یک پایان معقول و مخاطب پسند تمام شد (یا شاید هم متوقف شد) و فصل سوم با یک کارگردان جدید و داستان و شخصیت های تازه ساخته شد. مشکلات مالی، اختلافات سلیقه ای و … عامل بروز این حواشی برای قلب یخی شد.

آیا سریال نمایش خانگی قلب یخی را ببینیم؟

آهنگ های مازیار فلاحی شاید نقطه مثبتی است که بین این همه داستان تودرتو، حال مخاطب را خوب می کند. اما به هر حال این سریال ایرانی نمایش خانگی سعی کرد با استفاده از تعداد قابل توجهی از بازیگرهای مطرح، به عنوان رقیب جدی صدا و سیما باشد. اما واقعا بود؟

بازیگران سریال قلب یخی نقش توضیحات
حمید فرخ نژاد  حمید فرخ نژاد  فرهاد عاشق سابق ویدا
الناز شاکردوست الناز شاکر دوست چیستا چیستا مدل مزون ویدا
حسین یاری حسین یاری  حامد موکل خانواده ویدا
نسرین مقانلو نسرین مقانلو ویدا مدیر مزون

سریال های درام همانند قلب یخی

سریال های ایرانی پیکسل، صاحبدلان و گمشده نیز از لحاظ ماهوی شباهت به قلب یخی دارند.

 • پیکسل: سریال پیکسل در مورد یک خواننده معروف است که به واسطه اتفاقی هولناک سرنوشتش با دو بازیگر سینما گره می خورد.
 • صاحبدلان: خلیل مردی متدین و معتقد است اما برادر کوچکش جلیل این گونه نیست. او قصد دارد به خاطر خوابی که دیده، برادرش را ارشاد کند.
 • گمشده: مریم زنی است که جزو پرستاران و امدادگران در حادثه زلزله بم بوده است. حالا چند نفر از مردم بم گمشده اند و مریم قصد دارد از سرنوشت آنها با خبر شود. آیا آنها جزو کشته شدگان در زلزله هستند.

16- گاندو Gando

سریالهای ایرانی پلیسی

این سریال روایت گر فعالیت های سازمان ها و نهادهای امنیتی برای مقابله با جاسوسان و همچنین فعالیت های آنها برای مقابله با مفاسد اقتصادی است.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال گاندو را میگه:

یکی از جنجالی ترین و امنیتی ترین سریال های ایرانی گاندو است. گاندو به خاطر ژانر سیاسی اش به شدت مورد توجه قرار گرفت. شاید کمتر به خاطر داشته باشیم که سریالی با این حجم از تناظرهای سیاسی! ساخته شده باشد. با دیدن سریال ایرانی گاندو به خوبی منظورمان از تناظرهای سیاسی را متوجه خواهید شد.

سال ساخت ژانر  فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1398 رازآلود-سیاسی 1 30 جواد افشار آوینی فیلم
1400 رازآلود-سیاسی 2 37 جواد افشار آوینی فیلم

خلاصه: محمد با مادر خود زندگی می کند او به تازگی با عطیه ازدواج کرده و اکنون به عنوان یک پلیس موفق در ادامه مشغول به کار است. به تازگی محمد و تیم او درگیر یک پرونده سیاسی بسیار مهم به نام گاندو شده اند. در این پرونده چند مسئول رده بالا و چند نفر تحت پوشش خبرنگار متهم اصلی هستند و به سرانجام رساندن این پرونده کار ساده ای نیست.

گاندو به چه معناست؟

شاید یکی از عجیب ترین موضوعات سریال نام آن باشد. البته بر عکس رویه ای که متاسفانه در بعضی سریال ها و فیلم های سینمایی داریم (که از اسامی عجیب برای اثر خود انتخاب می کنند تا ادعا کنند که خاص هستند!) گاندو معنی دارد. گاندو تمساحی است که می تواند تا مدت ها بدون حرکت در یک جا کمین کند و منتظر طعمه اش بماند. خیلی از جاسوسان یا نیروهای امنیتی از این اصطلاح استفاه می کنند!

حواشی سریال Gando

سریال ایرانی گاندو براساس دستگیری جیسون رضائیان ساخته شده است. جیسون رضائیان به عنوان خبرنگار روزنامه واشینگتن پست در ایران فعالیت می کرد. اما وزارت اطلاعات اعلام کرد که شواهد متقنی دارد که او جاسوس است. داستان این سریال ایرانی علاوه بر بازداشت جیسون رضائیان به رانت برخی از اعضای خانواده مسئولان اشاره دارد.

حواشی سریال گاندو خودش نیاز به یک مقاله جداگانه دارد. بین موافقان و مخالفان سریال آنچنان توئیت! رد و بدل شد که هشتگ های #گاندو و #گاندو2 به سرعت جزو پربازدیدها قرار گرفت. تقریبا کمتر مسئول دولتی یا غیر دولتی می توانید پیدا کنید که در مورد این سریال ایرانی توئیت نکرده باشد. از وزرای دولت دوازدهم تا وزاری دولت نهم و دهم و دبیر وقت مجمع تشخیص!

بازیگران سریال جدید ایرانی گاندو نقش توضیحات
داریوش فرهنگ داریوش فرهنگ  امیر حسین عبدی  معاونت ضدجاسوسی اطلاعات سپاه
وحید رهبانی وحید رهبانی محمد سرگروه تیم امنیتی
پیام دهکردی پیام دهکردی مایکل هاشمیان جیسون رضائیان!
لیلا اوتادی  لیلا اوتادی خانم فهیمی مامور امنیتی

سریال های امنیتی سیاسی ایرانی

سریال های زیر از جنبه امنیتی و سیاسی به وقایع مختلف می نگرند:

 • خواب بلند: یک زوج روزونامه نگار که اتفاقا دیدگاه های متفاوتی با هم دارند، بر سر به چاپ رساندن یک مقاله در روزنامه به مشکل می خورند.
 • علی البدل: این سریال در واقع مجادلات گروه های سیاسی را البته در قالب طنز و در یک روستا نشان می دهد.
 • فیلم سینمایی بادیگارد: حیدر وظیفه حفاظت از چند مسئول رده بالا را دارد. او در این مسئولیت، دچار شک و تردیدهایی هم می شود.

17- یادآوری Remembrance

سریال جدید ایرانی

در این سریال 4 داستان به صورت موازی در مورد افرادی که مرده اند و پس از مرگ، فرصت پیدا می کنند که دوباره به زندگی برگردند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال یادآوری را میگه:

اولین سریال تولید آی فیلم یکی از بهترین سریال های این شبکه محسوب می شود. سریالی که با موضوع ماورایی خود توانست رضایت اغلب ببینندگانش را جلب کند. حجت قاسم زاده یکی از متفاوت ترین سریال های خود را با بازی بازیگران توانا و البته فیلم نامه همسرش رویا غفاری ساخته است.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1392 درام ماورائی 1 41 حجت قاسم زاده اصل آی فیلم

خلاصه: سریال یادآوری روایتگر چهار ماجرا از چهار زندگی متفاوت است. داستان زندگی علی که دستانش به خون همکلاسی خود یعنی سینا آلوده شده و قاضی حکم قصاص او را صادر کرده است و بعد از 5 سال زندانی بودن اعدام می شود. یکی از همبندی های علی که به اتهام دزدی در زندان است تصمیم گرفته بعد از آزادی به دنبال دیگر همدستان آخرین سرقتش برود. در موازات همه این ها زندگی یک مهندس جوان به همراه تنها فرزندش و دو دختر دیگر که به تازگی پدرشان را از دست داده اند روایت می شود اما دست سرونوشت این افراد را به هم گره زده است.

نقد سریال یادآوری

سریال ایرانی یادآوری اگر چه روایت گر 4 داستان متفاوت است، اما ریتم کندی دارد. این موضوع را می توان یک نقد بزرگ به این اثر دانست. در آثاری که این همه کاراکتر و داستان دارد، باید اتفاقات سریع و با ریتم تند بیفتد نه به این آهستگی! حتی می توان گفت این سریال ایرانی اگر به صورت فیلم ساخته می شد، چه بسا بهتر بود.

جالب است بدانید امیر آقای برای ایفای نقش تیمور 9 کیلو وزن خود را کاهش داد.

آیا سریال ایرانی Remembrance را ببینیم؟

البته تدوین قابل قبول، بازی های خوب یازیگرانی مانند ثریا قاسمی و مهرداد ضیائی، موسیقی متن به جا و دلنشین، از ویژگی های بسیار خوبی است که توصیه می کنیم حتما این سریال را ببینید.

بازیگران سریال یادآوری نقش توضیحات
امیر آقایی امیر آقایی تیمور همبندی علی که پس از آزادی تصمیم دارد به سراغ مراد برود.
فرهاد قائمیان فرهاد قائمیان سرگرد مکی سرگرد پرونده
روزبه حصاری روزبه حصاری علی اعلایی یکی از شخصیت های داستان که در نوجوانی مرتکب قتل می شود.
مهران احمدی مهران احمدی مراد مردی که به اجبار می بایست خلاف میل خود عمل کند او قبلا به همراه تیمور در یک دزدی نقش داشت است.

 سریال های ماورائی تلویزیون

سریال های زیر عمدتا با موضوعات ماورائی در ایام محرم یا رمضان نمایش داده شدند:

 • او یک فرشته است: بهزاد با زنی تصادف می کند و او را به خانه می آورد. کم کم متوجه می شود که این زن خیلی عادی نیست.
 • حلقه سبز: گلبهار یک دانشجوی پزشکی است که توانایی دیدن روح حسن را دارد. حسن فردی است که دچار مغز مرگی شده است.
 • آخرین گناه: دکتر اکرمی وصیت می کند که چشمش به فردی به نام عبدا… پیوند داداه شود. اما دختر اکرمی با اصرار زیاد می تواند چشم پدرش را به چشم همسرش پیوند بزند.

18- شوق پرواز Flying Passion

 سریال جدید ایرانی

این سریال ایرانی جذاب روایت زندگی شهید عباس بابایی را روایت می کند…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال شوق پرواز را میگه:

یکی از بهترین سریال های ایرانی حوزه جنگ، سریال شوق پرواز ساخته یدالله صمدی است که به سفارش بنیاد شهید ساخته شده است. این سریال زندگی نامه سرتیپ خلبان شهید عباس بابایی را روایت می کند.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1390 تاریخی-جنگی 1 24 یدالله صمدی سیما فیلم

خلاصه: این سریال روایتگر زندگی شهید عباس بابایی است. زندگی عباس آقا بابایی از کودکی تا جوانی سرشار از شور و شوق و عشق و رشادت است. در سن 22 سالگی برای ادامه تحصیلات خود به آمریکا سفر کرد سپس به یکی یکی از برجسته ترین خلبان های نیروی هوایی ایران تبدیل شد. عباس در دوران جوانی با ملیحه حکمت ازدواج کرد. این سریال تاریخی زندگی نامه شهید عباس بابایی  سرتیپ خلبان نیروی هوایی ارتش را روایت می کند.

حقایق سریال شوق پرواز

برای ساخت این سریال شخصا از فرماندهی کل قوا کسب اجازه شد. ملیحه حکمت همسر شهید بابایی، خودش سفارش کرد که نقش عباس بابایی را شهاب حسینی بازی کند. او گفت بازی شهاب حسینی در فیلم دل شکسته او را تحت تاثیر قرار داده است. سلما و حسین بابایی فرزندان شهید بابایی، در چند قسمت در این سریال ایرانی بازی کردند. در ابتدا قرار بود کل سریال با لهجه قزوینی ادا شود، اما چون اغلب بازیگران توانایی ادای درست لهجه قزوینی را نداشتند، از همان زبان فارسی استفاده شد. در سکانس ازدواج شهید بابایی، او با کراوات ظاهر میشود. صحنه ای که به اندازه کافی برای یک شهید در صدا و سیما جنجال برانگیز بود! شخصیت سعید خجسته فر که در این سریال رفیق صمیمی شهید بابایی است، اصلا وجود خارجی ندارد و زائیده تفکر یا شاید خلاصه همه شهدای خلبان باشد. رنگ هواپیماهای F-14 نیز قهوه ای خاکی بوده ولی در این سریال ایرانی چون رنگ کردن یک هواپیمای جنگی خیلی سخت و معمولا زمانبر است، عوامل فیلم سازی بی خیال رنگ کردن هواپیما شدند!

 سریال Flying Passion

شهادت خلبان بابایی نیز محل بحث و جدل است. برخی اعتقاد دارند او توسط نیروهای بعثی به شهادت رسیده است. برخی نیز شهادت ایشان را حاصل خطای انسانی پدافند ارتش می دانند. در سریال این شبهه پاسخ داده نشده است!

بازیگران سریال شوق پرواز نقش توضیحات
شهاب حسینی شهاب حسینی  شهید عباس بابایی سرتیپ خلبان نیروی هوایی ارتش و معاون عملیات فرماندهی کل ارتش در دهه 60
الهام حمیدی الهام حمیدی  ملیحه حکمت جوانی همسر شهید بابایی
افسانه بایگان افسانه بایگان ملیحه حکمت میانسالی همسر شهید بابایی
اکبر عبدی اکبر عبدی اکبر دوست عباس بابایی

سریال ها و فیلم های سینمایی در ژانر دفاع مقدس

سریال سیمرغ و فیلم های سینمایی پرواز خاموش و خلبان، در مورد رشادت های خلبانان شهید دفاع مقدس هستند.

 • سیمرغ: این سریال در مورد دو شهید خلبان در دوره جنگ تحمیلی، یعنی شهید علی اکبر شیرودی و شهید احمد کشوری است.
 • پرواز خاموش: این فیلم سینمایی نیز در واقع روایت بازپس گیری و آزاد کردن یک هواپیمای جنگی از دست دشمنان را نشان می دهد.
 • خلبان: این فیلم سینمایی روایت گر آخرین ماموریت شهید عباس دوران است که در سال 1371 ساخته شد.

19- مختار نامه Mokhtarnameh

سریالهای ایرانی مذهبی

این سریال ایرانی روایت گر داستان زندگی مختار ثقفی از دوره امام حسن تا کشته شدنش در جنگ با آل زبیر در کوفه است.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال مختارنامه را میگه:

یکی از بزرگترین پروژه های صدا و سیما در حوزه ساخت سریال های مذهبی تاریخی، سریال مختارنامه ساخته داوود میرباقری است. یکی از پروژه های بزرگ سیمافیلم که در سال 1389 از شبکه یک پخش شد.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1389 تاریخی- مذهبی 1 40 داوود میرباقری سیمافیلم

خلاصه: این سریال روایتگر دوران میانسالی مختار بن ابوعبید ثقفی است. مختار به خونخواهی امام حسین در واقعه کربلا، قیامی را رهبری کرد که هدفش انتقام از قاتلین حسین و عاملان واقعه عاشورا بود. این سریال روایت گر داستان های مختلفی از جمله زخمی شدن امام حسن و حضورش در مدائن، آمدن مسلم ابن عقیل به کوفه و میزبانی مختار از او، زندانی شدنش توسط ابن زیاد، رفتن به مکه برای همراهی با پسر زبیر، آغاز قیام و حکومت بر کوفه و جنگ های متعددش برای کشتن قاتلین امام حسین است.

حواشی و حقایق سریال مختار

اولین بار در تیتراژ این سریال صدای یک زن (که در واقع نغمه ای سوزناک مربوط به ماتم خنیاگران بوشهری است) پخش شد. این سریال بیش از 700 سکانس داشت که در نوع خود کم نظیر است. بودجه سریال 20 میلیارد عنوان شد که به نظر بیشتر باشد.

این سریال حواشی خاص خودش را داشت. مهم ترین قسمت، حذف سکانس مربوط به ابوالفضل عباس بود که به خاطر استفتای مراجع تقلید بریده شد. سکانس بریدن سرهای عاملین کربلا نیز در تکرار سریال به علت خشونت زیاد حذف شد.

در مورد واقعیات سریال نیز بحث و جدل زیاد بود. اینکه آیا واقعا مختار شیعه بود و یا سنی؟ و آیا عمدا خودش را به زندان انداخت تا در کربلا غایب باشد؟ و…. حتی شیخ الاظهر مصر نیز در باره فتوای دیدن سریال (خصوصا به دلیل اظهار نظرها در مورد پسر زبیر) احتیاط کرده است و مراتب را به سازمان تقریب مذاهب اسلامی گوشزد کرد.

به گواهی تاریخ، مختار خیلی خشن تر دشمنانش (به خصوص حرمله بن کاهل) را کشت. او پوست حرمله را در حالی که زنده بود درآورد. اما در این سریال به سبک دوئل های فیلم های وسترن، حرمله کشته می شود. در ابتدا قرار بود جمشید هاشم پور نقش مختار را بازی کند. سپس علیرضا شجاع نوری (بازیگر فیلم روز واقعه) این نقش را بر عهده بگیرد. اما در نهایت این نقش به فریبرز عرب نیا رسید.

سوتی های سریال Mokhtarnameh

این سریال سوتی نیز زیاد داشته. پرچمی که روی قبر همسر کیان (که به شدت ایرانی بودنش در سریال بولد شده) است پرچم سبز و سفید و قرمز است. این پرچم در اواخر دوره قاجار پرچم ایران شد. نه 1400 سال پیش. کل حکومت مختار در کوفه 18 ماه طول کشید. اما در طراحی گریم او به یکباره از مردی میانسال به پیرمردی سپیدموی تبدیل می شود. رستم که شخصیت اصلی شاهنامه است در قرن چهارم هجری توسط فردوسی خلق می شود. چطور 400 سال پیش از فردوسی، مختار با دیدن لباس رزم در تن کیان، تمثال رستم برایش پدیدار می شود؟؟؟ چگونه خوارج (که یک اصطلاح توهین آمیز است یعنی از دین خارج شده یا مرتد) با افتخار از زبان رئیس آنها بیرون می آید؟ اصطلاحاتی مانند باغت آباد انگوری، تا فیها خالدون سوختن، خوشم باشه، رو کم کنی، قمپز درکردن و … هم مناسب فضای مجازی است تا سریالی اینچنینی.

بازیگران سریال مختارنامه نقش توضیحات
فریبرز عرب نیا فریبرز عرب نیا مختار رهبر قیام مختار به خونخواهی امام حسین
فرهاد اصلانی فرهاد اصلانی ابن مرجانه والی کوفه در دوره امویان
مهدی فخیم زاده مهدی فخیم زاده عمر ابن سعد ابن ابی وقاص سردار لشکر یزید
ماه چهره خلیلی ماه چهره خلیلی جاریه خواهر ناتنی مختار

سریال های عاشورایی صدا و سیما 

شاید زیباترین دیالوگ کل مجموعه این باشد که:
تزویر سکه ای دورو است که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
عوام خدایش را می بینند و اهل معرفت ابلیسش.
تزویر به شما امان می دهد تا مقاومتتان را بشکند. پس از غلبه، شک نکنید گردنتان را خواهد شکست.

سریال های زیر با محوریت داستان عاشورا ساخته شده اند:

 • فیلم رستاخیز: این فیلم پرحاشیه، روایت گر جریان عاشورا از ابتدا تا انتها است.
 • روز واقعه: عبدالله جوان مسیحی تازه مسلمان شده، ندای کیست که مرا یاری کند می شنود.
 • معصومیت از دست رفته: شوذب که از یاران امام علی بود، حالا در دستگاه امویان خزانه دار است.

20- در چشم باد Dar Chashm-e Baad

بهترین سریال ایرانی

بیزن ایرانی یک خلبان است که در بحبوحه جنگ جهانی دستگیر و در شوروی زندانی می شود. او در شوروی عشق دوران کودکیش یعنی لیلی را می بیند…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال در چشم باد را میگه:

ملودرام تاریخی در چشم باد یکی از سریال های الف ویژه تلویزیون ایران است که جزو بهترین ساخته های مسعود جعفری جوزانی است. بازی بسیار زیبا و تاثیرگذار پارسا پیروزفر و بازیگرهای بزرگ دیگر در این سریال ایرانی آن را جزو ماندگارترین و برترین سریال های تاریخی کرده است.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1388 تاریخی-حماسی 1 44 مسعود جعفری جوزانی سیمافیلم

خلاصه: این سریال ایرانی فاخر روایتگر اتفاقات مختلف از دوران قاجار تا جنگ تحمیلی است. حسن ایرانی یکی از یاران میرزا کوچک خان جنگلی در گیلان است که به کرج مهاجرت می کند. بیژن، فرزند بززگ حسن است که سریال ایرانی در چشم باد روایت گر زندگی او است. بیژن خلبانی است که در جنگ جهانی دوم دستگیر می شود و در دوران اسارت خود، عشق دوران بچگیش یعنی لیلی را می بیند. او به همراه لیلی فرار می کنند…

جنبه تاریخی سریال در چشم باد

شخصیتی به نام بیژن ایرانی واقعا وجود نداشته و ساخته ذهن نویسنده است. اما آن چه بیشتر از همه در سریال ایرانی در چشم باد متبلور است، روایتی بی نقص از تاریخ معاصر ایران به خصوص در دوران پهلوی ها است. این سریال بی نظیر، فساد اخلاقی و مالی دربار، غارت کشور توسط عوامل انگلیس و آمریکا و شرایط واقعی زندگی در ایران را به خوبی نشان می دهد که نشان دهنده تسلط و تاریخ خوانی خوب جعفری جوزانی است. البته این سریال گاف های زیادی مخصوصا در طراحی صحنه ها دارد که از آنها می گذریم.

جوایز سریال در چشم باد

موسیقی این سریال ایرانی را حسن علیزاده بر عهده دارد. او پس از زیر تیغ، (که این سریال هم شایسته حضور در این لیست را دارد) برای دومین بار با سیمافیلم همکاری کرد. این سریال در دوازدهمین جشن حافظ جایزه بهترین کارگردانی را برای جعفری جوزانی داشت. هر چند که برای بهترین فیلم نامه، بهترین بازیگر نقش اول مرد درام (پارسا پیروزفر ) و بهترین بازیگر زن درام تلویزیونی نیز نامزد بود.

بازیگران سریال در چشم باد نقش توضیحات
پارسا پیروزفر پارسا پیروزفر بیژن ایرانی  نقش اول و محوری داستان
ماه چهره خلیلی  ماه چهره خلیلی  گل نسا  همسر حسن ایرانی و مادر بیژن و نادر
کامبیز دیرباز  کامبیز دیرباز نادر ایرانی  برادر بیژن و فرزند حسن ایرانی و گل نسا
طناز طباطبایی طناز طباطبایی فرنگیس نامزد نادر

سریال های تاریخ معاصر ایران

سریال های ایرانی زیر روایت تاریخ شفاهی ایران از قاجاریه تا امروز هستند:

 • امیرکبیر: این سریال در چند قسمت داستان زندگی قائم مقام فراهانی معروف به امیرکبیر را روایت می کند.
 • روزی روزگاری: مراد بیگ که یک راهزن معروف است در طی یک نزاع با راهزنان دیگر مجروح می شود.
 •  فیلم سینمایی شیر سنگی: در منطقه بختیاری نشین خوزستان یک سرباز انگلیسی کشته می شود. انگلیسی ها به همین دلیل قصد غارت بختیاری ها را دارند.

21- یوسف پیامبر Prophet Joseph

سریال ایرانی جدید

این سریال مذهبی، روایت گر تولد تا به قدرت رسیدن یوسف پیامبر بنی اسرائیل را روایت می کند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال یوسف پیامبر را میگه:

یکی دیگر از سریال های فاخر و البته پرهزینه صدا و سیما سریال یوسف پیامبر است. یوسف پیامبر جزو سریال هایی بود که در دهه 80 مخاطبانش را با جزئیات بیشتر این داستان معروف آشنا کرد. اما نقدهای زیادی هم به آن شد. ولی کیفیت و ساختار آن بسیار بالا بود.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1387 مذهبی-تاریخی 1 45 فرج الله سلحشور سیمافیلم

خلاصه: این داستان برگرفته از سوره یوسف قرآن است. یوسف فرزند یعقوب، پیامبر قوم بنی اسرائیل است. برادران یوسف که به خاطر علاقه زیاد پدرشان به او حسادت می کنند، یوسف را در چاهی می اندازند و به پدرشان می گویند که گرگ او را خورده است. یوسف توسط یک قافله پیدا می شود و به عزیز مصر فروخته می شود. یوسف در قصر عزیز مصر بزرگ می شود و زلیخا، همسر عزیز مصر دلبسته یوسف می شود….

حقایق سریال یوسف پامبر

خود فرج الله سلحشور اذعان داشته بودجه سریال 7 میلیارد تومان (سال 82) بود. البته برخی شنیده ها از بودجه 12 میلیاردی آن هم سخن می گویند. ولی به هر حال یکی از آثار فاخر صدا و سیما است که هنوز هم در خیلی از کشورهای اسلامی پخش می شود. شبکه های مختلفی از تاجیکستان و پاکستان این سریال را خریده اند.

نکات جالی در مورد سریال Prophet Joseph

مصطفی زمانی که از بین تعداد زیادی از هنروران، برای این نقش انتخاب شد، توانست با وساطت فرج ا.. سلحشور از سربازی معاف شود. نام هایی مانند یوزارسیف، آمن اوتپ و … این شائبه را به ذهن منتقدان انداخت که شاید منابع این سریال ایرانی از یهود و اسرائیلیات باشد. وزارت ارتباطات اعلام کرد حجم قابل توجهی از پیامک های رد و بدل شده توسط مردم در سال 87 و 88، در مورد این سریال است!!! یوزارسیف نیز یکی از نام های معروف برای بلوتوث گوشی ها در اواخر دهه 80 بود!

بازیگران سریال یوسف پیامبر نقش توضیحات
کتایون ریاحی کتایون ریاحی  زلیخا  همسر عزیز مصر و عاشق یوسف
محمود پاک نیت محمود پاک نیت  یعقوب  حضرت یعقوب پیامبر قوم بنی اسرائیل
مصطفی زمانی  مصطفی زمانی یوسف/یوزارسیف  پیامبر قوم بنی اسرائیل و فرزند یعقوب
جعفر دهقان جعفر دهقان پوتیفار  عزیز مصر

سریال های قرآنی صدا و سیما

سریال های زیر نیز با استفاده از مفاهیم و داستان های قرآنی ساخته شده اند:

 • مردان آنجلس: سریال مردان آنجلس یا همان اصحاب کهف داستانی قرآنی است که فرج الله سلحشور در سال 75 آن را ساخت.
 • مریم مقدس: این سریال نیز از تولد مریم تا سخن گفتن عیسی مسیح را به تصویر می کشد.
 • فیلم سینمایی ملک سلیمان: این فیلم سینمایی برگرفته از اآات قرآن در مورد زندگی و حکومت سلیمان نبی است.

22- مدار صفر درجه Zero Degree Turn

سریال ایرانی عاشقانه

حبیب پارسا دانشجوی رشته فلسفه در دانشگاه پاریس است. او دلبسته دختری یهودی به نام سارا آستروک می شود. در همین حین جنگ جهانی دوم و حمله نازی ها به فرانسه اتفاق می افتد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال مدار صفر درجه  را میگه:

باز هم به شاهکاری دیگر از حسن فتحی می رسیم. شاید نام سریال، ما را به یاد رمان مدار صفر درجه احمد محمود (نویسنده بزرگ ایرانی) بیاندازد. ولی این سریال ایرانی به هیچ عنوان با این اثر ارتباطی ندارد. این سریال نیز از الف ویژه های صدا و سیما بود که جزو محبوب ترین سریالهای زمان خودش محسوب می شود.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1386 درام-تاریخی 1 30 حسن فتحی سیمافیلم

خلاصه: حبیب پارسا دانشجویی است که برای تحصیل در رشته فلسفه به پاریس سفر کرده است. او در آنجا با دختری یهودی به نام سارا آشنا می شود و رابطه عاطفی عمیقی بین آنها شکل می گیرد. در همین اثنا جنگ جهانی دوم آغاز شده و ارتش نازی پاریس را فتح و قصد دستگیری و قتل یهودیان را دارند. حبیب پارسا قصد دارد هر طور شده سارا و خانواده اش را از پاریس خارج کند از این رو به سفارت ایران در پاریس می رود تا ….

حقایق سریال مدار صفر درجه

یکی از اصلی ترین و شاید سخت ترین قسمت های این سریال، دوبله آن بود. دوبله این سریال ایرانی بیش از یک سال طول کشید. از شواهد امر پیداست که بخش های خاصی از این سریال ایرانی شرح حال دیپلمات عبدالحسین سرداری است که حدود 4 سال سفیر حکومت پهلوی در بلژیک بود. اما نام و نشانی از او در این سریال نیست. او بیشتر به خاطر کمک کردن به یهودیان اروپایی برای فرار از دست نازی ها با پاسپورت ایرانی معروف شد. کاری که حبیب پارسا، شخصیت اصلی سریال انجام داد.

آیا سریال Zero Degree Turn ارزش دیدن دارد؟

این سریال ایرانی در مرجع ارزش گذاری سینما و تلویزیون در سال 1387 نمره 7.8 از 10 را گرفت که نشان دهده رضایت مردم و اثری با کیفیت است. حتما توصیه می کنیم این سریال را تماشا کنید.

بازیگران سریال ایرانی مدار صفر درجه نقش توضیحات
شهاب حسینی شهاب حسینی حبیب پارسا دانشجوی ایرانی در پاریس و شخصیت اصلی داستان
ناتالی متی ناتالی متی  سارا آستروک معشوقه حبیب
پیام دهکردی پیام دهکردی سردار احتشام داماد خانواده پارسا
آتنه فقیه نصیر آتنه فقیه نصیر سعیده خواهر پارسا

فیلم های ایرانی روایت گر تاریخ معاصر ایران

فیلم های سینمایی زیر روایت گر بخش های مهمی از تاریخ معاصر ایران هستند:

 • استرداد: این فیلم به ماجرای طلب یازده تن طلای ایران می پردازد. یک مامور ایرانی برای مذاکره با مسئولان شوروی به مسکو می رود.
 • یتیم خانه ایرانیان: در جنگ جهانی اول تمام ایران درگیر جنگ و قحطی است. حاج ابوالفضل یتیم خانه ای دایر می کند تا بچه های بی سرپرست در آنجا نگه داری شوند.
 • نفس: این فیلم نیز یکی از فیلم های فاخر است که شرایط اجتماعی دهه 50 را نمایش می دهد.

23- روزگار قریب Gharibs Story

سریال ایرانی بیوگرافی

دکتر محمد قریب پس از بازگشت از فرانسه و کسب مدرک پزشکی، خدمات زیادی را به جامعه پزشکی مخصوصا طب اطفال ارائه میدهد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال روزگار قریب را میگه:

طولانی ترین پروژه کاری کیانوش عیاری کارگردان مطرح سینما و تلویزیون ایران، سریالی فاخر به نام روزگار قریب است که از سال 81 تا 86 به طول انجامید. این سریال ایرانی یکی از بهترین سریال های تهیه شده در سیمافیلم بود و روایت تاریخ شفاهی ایران از 1295 تا 1353 شمسی است.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1386 بیوگرافی 1 36 کیانوش عیاری سیما فیلم

خلاصه: داستان این سریال در واقع شرح حال دکتر محمد قریب از کودکی تا مرگ است. داستان سریال همراه با روایت زندگی دکتر قریب، مهمترین اتفاقات اجتماعی و سیاسی دوره 60 ساله زندگی او مانند کودتای پهلوی اول، قحطی بزرگ به واسطه اشغال ایران در زمان جنگ جهانی دوم و اتفاقات زیادی که در دوره پهلوی دوم رخ داده است را بیان می کند.

دکتر محمد قریب

دکتر محمد قریب بنیان گذار پزشکی اطفال در ایران است. او مثل خیلی از بزرگان و دانشمندان ایرانی، دانش آموخته دارالفنون است و از دوستان نزدیک مهدی بازرگان نیز بوده است. تلاش های بی وقفه او سبب شد تا تب اطفال در کشور رشد کند. او بیمارستان ها و درمانگاه های مختلفی را در تهران ساخت و هنوز هم در ایران از خدمات او (به خصوص بیمارستان مرکز طبی کودکان) استفاده می شود.

آیا سریال Roozegar-e Gharib را ببینیم؟

اگر علاقه مند هستید یک سریال ایرانی سطح بالا و زیبا که روایت گر شرایط سیاسی اجتماعی یک برهه مهم از تاریخ ایران است را تماشا کنید، حتما سریال ایرانی روزگار قریب را ببینید.

بازیگران سریال روزگار قریب نقش توضیحات
مهدی هاشمی مهدی هاشمی محمد قریب میانسانی دکتر قریب
ناصر هاشمی ناصر هاشمی محمد قریب دکتر قریب در آغاز میانسالی
مهران رجبی مهران رجبی میرزا علی اصغر پدر دکتر قریب
بهاره افشاری بهاره افشاری زری همسر دکتر قریب

سریال های تاریخی و فاخر تلویزیونی ایران

سریال های زیر نیز جزو زیباترین و عبرت آموز ترین سریال های ایرانی هستند:

 • سال های برف و بنفشه: مهندس کشاورز که از فرنگ برگشته، قصد دارد در نزدیک باغ پدرش در ورامین، کشاورزی مدرنی را ایجاد کند. اما سیستم ارباب و رعیتی آن زمان اجازه این کار را به او نمی دهد.
 • ‏نردبام آسمان: این سریال شرح حال زندگی غیاث الدین جمشید کاشانی ریاضیدان بزرگ ایرانی است که در قرن نهم هجری زندگی می کرده است.
 • سریال امام علی: این سریال به پنج سال پایانی زندگی امام علی و دوره خلافت ایشان می پردازد.

24- روشن تر از خاموشی Lighter Than Darkness

بهترین سریال های ایرانی

این سریال شرح حال زندگی ملاصدرا از نوجوانی تا درگذشت این حکیم و فیلسوف اسلامی است. به جز شرح حال زندگیش، مهم ترین اتفافات سیاسی و اجتماعی دوران صفویان نیز نمایش داده می شود.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال روشن تر از خاموشی را میگه:

یکی از فلسفی ترین و سطح بالاترین سریال های ایرانی صدا و سیما به زندگی ملاصدرای شیرازی می پردازد. مثل همه آثار فاخر، رد پای حسن فتحی را در این سریال می بینیم. این سریال زیبا در سال 1382 پخش شد. تکرار آن نیز بارها از شبکه 4 بازپخش شده است.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1382 تاریخی-بیوگرافی 1 35 حسن فتحی سیما فیلم

خلاصه: این سریال شرح حال زندگی ملاصدرا از نوجوانی تا درگذشت او است. به جز شرح حال زندگیش، مهم ترین اتفافات دوران صفوی نیز نمایش داده می شود.

سریال روشن تر از خاموشی یا ملاصدرا

صدر المتالهین ملاصدرا فیلسوف برجسته ایرانی است که در قرن یازدهم هجری قمری می زیسته است. در واقع او هزار سال تفکر فلاسفه مختلف را در حکمت متعالیه خود تلفیق کرده است. او در شیراز و محله قوام زاده به دنیا آمده است و به همراه خانواده اش در دوره صفویان به قزوین می رود. پس از انتقال پایتخت به اصفهان، او به همراه اساتیدش، شیخ بهایی و میرداماد به اصفهان می آید. ملاصدرا به خاطر اینکه نظراتش عمدتا با حضرات فلاسفه آن زمان متفاوت بود، (و در واقع سطح بالاتر از آن ها بود) به اتهام بدعت در دین در مورچه خورت اصفهان و قم تبعید شد. پس از بازگشت به شیراز در مدرسه خان تدریس کرد و در نهایت در سال 1044 هجری درگذشت. حکمت متعالیه، نظریه حرکت جوهری و برهان وجودی از مهمترین دیدگاه های ملاصدرا هستند.

چرا باید سریال Lighter Than Darkness را ببینیم؟

این سریال ایرانی بهترین سریال تلویزیونی هشتمین جشن حافظ شد و برای حسن فتحی جایزه بهترین فیلم نامه را به ارمغان آورد. از بازی محمود پاک نیت و رزیتا غفاری نیز در این سریال تقدیر شد. شاید سطح بالای سریال و مفاهیم ثقیل فلسفی، دلیل اصلی مهجورماندن این اثر از دیگر آثار فتحی مثل شب دهم، میوه ممنوعه، شهرزاد و … باشد.

بازیگران سریال ملاصدرا نقش توضیحات
حسین یاری حسین یاری  ملاصدرا ی شیرازی  شخصت اصلی داستان
محمود پاک نیت محمود پاک نیت شاه عباس  پنجمین شاهنشاه ایران از دودمان صفوی
علی نصیریان علی نصیریان میرداماد  شیخ اشراق و استاد ملاصدرا
محمدعلی کشاورز محمدعلی کشاورز میرفندرسکی حکیم و دانشمند زمان صفوی و دیگر استاد ملاصدرا

سریال های فاخر و ارزشمند تاریخی ایرانی

سریال های زیر نیز آثار فاخری در تلویزیون محسوب می شوند:

 • بوعلی سینا: این سریال زندگی نامه حکیم ابن سینا را در دوران میانسالی اش نشان می دهد.
 • جابر بن حیان: این سریال تاریخی شخصیت جابر بن حیان دانشمند دوران امام صادق را روایت می کند.
 • شیخ بهایی: علی نصیریان در این سریال شخصیت شیخ بهایی حکیم بزرگ اسلامی را به تصویر می کشد.

25- خواب و بیدار Sleep and awake

سریال ایرانی اکشن

یک خلافکار حرفه ای به نام ناتاشا به ایران می آید تا معامله بزرگ مواد مخدر را انجام دهد. پلیس در تعقیب اوست و قصد دارد او را در حین معامله دستگیر کند…

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال خواب و بیدار را میگه:

به مهدی فخیم زاده می رسیم. بازیگر، نویسنده، کارگردان، ورزشکار و تهیه کننده پرکاری که از سال 51 با بازی در فیلم خانواده سرکار غضنفر معرفی شد و در فیلم مسافران مهتاب (نمکی) به اوج شهرت رسید. او آثار زیادی برای صدا و سیما ساخته که تنها ترین سردار، ولایت عشق، حس سوم و بی صدا فریاد کن از جمله آنها هستند. اما هیچ کدام به اندازه خواب و بیدار پرسروصدا نبودند.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1381 اکشن- جنایی 1 22 مهدی فخیم زاده سیما فیلم

خلاصه: ناتاشا یک خلافکار حرفه ای است که برای خرید مقدار زیادی مواد مخدر وارد کشور می شود. او سعی دارد با عبدا.. پلنگ همکاری کند، اما تمام پولش از بین می رود. به همین دلیل سعی دارد با دستبرد زدن به بانک ها و صرافی ها، پول خرید مواد مخدر را تامین کند. او از طریق پولهایی که به دست آورده، یک باند تشکیل می دهد و به خرید و فروش گسترده مواد مخدر می پردازد. اما در یک معامله با پلیس ها درگیر می شود و…

نقد سریال خواب و بیدار

خواب بیدار که به ناتاشا هم معروف بود، بدون شک یکی از موفق ترین سریال های صدا و سیما در ژانر پلیسی و اکشن محسوب می شود. در سال 1380 ساختن چنین سریالی واقعا فراتر از استانداردهای آن زمان صدا و سیما بود. داستانی پر کشش و جذاب داشت که شخصیت مرموز، خبیث و البته باهوش و غیرقابل پیش بینی ناتاشا با بازی فوق العاده رویا نونهالی آن را تکمیل کرد.

آیا Khab o Bidar را پیشنهاد می کنید؟

آن چه در سریال خواب و بیدار جالب بود، زرنگ بودن دزدها و باهوش بودن آنها بود. تا آن زمان در همه سریال ها دزدها عمدتا احمق و کودن بودند، اما در این سریال با نشان دادن واقعیت ماجرا و البته تلاش های نیروی انتظامی سبک جدید در سریال های صدا و سیما در ژانر پلیسی و اکشن را شاهد بودیم.

بازیگران سریال خواب و بیدار نقش توضیحات
رویا نونهالی رویا نونهالی  توران (ناتاشا) شخصیت اصلی داستان قاچاقچی مواد مخدر
مهدی فخیم زاده مهدی فخیم زاده  اصغر کپک ناپدری ناتاشا
محمد صادقی محمد صادقی سروان حسینی  از ماموران نیروی انتظامی
دانیال حکیمی دانیال حکیمی سروان جلالی  همکار سروان حسینی

سریال های ایرانی مشابه خواب و بیدار

این سریال ها نیز توسط مهدی فخیم زاده ساخته شده اند:

 • بی صدا فریاد کن: سرهنگ باقری و دکتر افخمی قصد دارند به صورت جدی روی پرونده های مواد مخدر اکس و برنج تحقیق کنند.
 • تکیه بر باد: عاطفه که دانشجو است با مردی مسن به نام نادر آشنا می شود. نادر شخصیتی مرموز دارد.
 • هم نفس: بهروز یک بیمار روانی بوده اما اکنون بهبود یافته است. او با زنی به نام شیرین آشنا می شود.

26- کیف انگلیسی The English Briefcase

بهترین سریال ایران

منصور ادیبان که به تازگی از فرنگ برگشته است قصد دارد در انتخابات مجلس شورای ملی شرکت کند. مستانه که به او هم علاقه مند شده، کمک می کند تا ادیبان به نمایندگی مجلس برسد اما …

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال کیف انگلیسی را میگه:

سریال کیف اگلیسی جزو الف ویژه های دهه 70 است. سال 79 ضیاالدین دری یکی از فاخرترین آثار تلویزیونی ایران را ساخت که هم از منظر منتقدان و هم از نظر تماشاچیان به شدت تحسین شد. موسیقی زیبای این سریال که ساخته استاد فرهاد فخرالدینی بود، بر جذابیت این سریال ایرانی افزود.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1379 درام-تاریخی 1 17 ضیاالدین دری سیمافیلم

خلاصه: داستان این سریال در حدود سال 1320 شمسی روایت می شود. منصور ادیبان پس از تحصیل در فرانسه، به ایران بر می گردد. او برای حضور در مجلس شورای ملی نماینده می شود اما به دلایل زیادی! نمی تواند به مجلس راه یابد. در دوره بعدی انتخابات مجلس ملی، او با کمک مستانه موفق به راهیابی به مجلس می شود. مستانه با ورود به زندگی ادیبان، هم در زندگی شغلی و هم در زندگی خصوصی او تغییراتی را ایجاد می کند و دلبسته او شده. اما منصور ادیبان علاقه مستانه را نمی فهمد تا اینکه…

دلایل موفقیت سریال کیف انگلیسی

اصلی ترین عامل موفقیت سریال این است که یک دهه بسیار مهم در تاریخ سیاسی اجتماعی ایران را روایت می کند. دهه 20 شمسی آبستن حوادث مهم در تاریخ ایران است که به خودی خود جذاب و البته عبرت آموز! هستند. جنگ جهانی دوم، سلطنت پهلوی دوم، ایجاد سه جریان بزرگ سیاسی ضد پهلوی (ملی گرا، مذهبی ها، چپ ها)، ملی شدن صنعت نفت، اتفاقات آذربایجان و از همه مهمتر نفوذ گسترده آمریکا در منابع کشور و روایت جذاب آنها، باعث شده این سریال ایرانی پرمخاطب باشد. شخصیت منصور ادبیان در ابتدا چهره ای دوست داشتنی، وطن پرست، پاکدست و خانواده دوست معرفی می شود. اما وقتی وارد سیستم می شود و پشت میز ریاست می نشیند، همه چیز را فراموش می کند و …

چرا باید سریال تاریخی The English Briefcase را ببینیم؟

گروه فوق العاده قوی و توانای سازندگان و بازیگران سریال، ادغام ژانرهای سیاسی اجتماعی آن دوران، با شرایط عاطفی و احساسی شخصیت ها و از همه مهمتر موسیقی جالب آن (نام علیرضا قربانی از آنجا بر روی زبان ها افتاد)، دلایلی هستند که این سریال را واقعا به سریالی فاخر تبدیل کرده اند.

بازیگران سریال کیف انگلیسی  نقش توضیحات
لیلا حاتمی لیلا حاتمی مستانه پیرایش  دختری از طبقه رجال بزرگ آن زمان
علی مصفا  علی مصفا منصور ادیبان  شخصیت اصلی داستان که رسیدن به نمایندگی مجلس را در سرش می پروراند.
فرهاد اصلانی فرهاد اصلانی احمد دلدار  از دوستان منصور ادیبان
صبا کمالی صبا کمالی زهره فرهنگ از شخصیت های اصلی داستان

سریال های تاریخی ایرانی

سریال های فاخر زیر نیز جزو سریال های تاریخی و برتر ایرانی محسوب می شوند:

 • کلاه پهلوی: این سریال ایرانی روایتگر شرح حال جوانی تحصیل کرده به نام فرخ باستانی است که به ایران بر می گردد و فرماندار یک شهر کوچک می شود.
 • کوچک خان جنگلی: این داستان روایت گر رشادت ها و جان فشانی های میرزا کوچک خان جنگلی در ابتدای قرن 14 خورشیدی است.
 • تبریز در مه: این سریال داستان جنگ های بین ایران و روسیه در زمان فتحعلی قاجار را روایت می کند.

27- پس از باران Pas Az Baran

سریالهای ایرانی

ارباب به خاطر اینکه همسرش بچه دار نمی شود با خانوم کوچیک که دختری ساده از رعیت است ازدواج می کند. حضور یک دختر رعیت در خانه اشرافی داستان های مختلفی را برای او به وجود می آورد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال پس از باران را میگه:

سعید سلطانی یکی از باسابقه ترین سریال سازان ایرانی است که تا به حال 21 سریال در صدا و سیما ساخته است. از سه گانه ستایش تا سال های برف و بنفشه و جوانی. اما پس از باران یکی از محبوب ترین آثار اوست. سریالی که در سال 1379 و از شبکه سه سیما پخش شد.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1379 درام-تاریخی 1 37 سعید سلطانی سیما فیلم

خلاصه: داستان این سریال ایرانی در مورد شرح حال زنی به نام خانوم کوچیک است که همسر دوم ارباب عزت سالاری (خان منطقه ای در شمال ایران) است. او اصطلاحا از رعیت است و صرفا به خاطر اینکه همسر اول ارباب یعنی خانم بس، توانایی فرزندآوری ندارد، با او ازدواج کرده است. خانم بس به همراه مادر و برادرش، مشقت های زیادی را برای خانوم کوچیک ایجاد می کنند. چون او را رعیت و حقیر می دانند و…

 حواشی سریال ایرانی پس از باران سال 1379

داستان این سریال شرح حال زندگی اقشار مختلف جامعه در اوایل حکومت پهلوی دوم است که شرایط بسیار بد ارباب و رعیتی حاکم بر جامعه را تشریح می کند. اما چنان در این سریال شخصیت خانوم کوچیک خوب و مظلوم و بی گناه نمایش داده می شود که خیلی به آن انتقاد کردند! این سریال به زبان انگلیسی برای ایام رمضان در کشور مالزی پخش شد. اما موضوعات خاص آن حاشیه ساز شد. این که یک زن به خاطر عدم توانایی در باروری، همسرش را به ازدواج مجدد تشویق کند، باعث انتقاد جریان های فمنیستی شد.

آیا سریال Pas Az Baran را ببینیم؟

در دهه 70 تلویزیون تنها سرگرمی ارزان برای مردم بود. از این رو اگر چه شاید سطح برخی از سریال های ایرانی ان زمان مثل پس از باران بالا نباشد، اما قطعا نوستالژی آنها زیبا است. البته پس از باران به خاطر محتوا سریال بسیار زیبایی است. اما قطعا در بحث کیفیت جزو سریال های الف ویژه قرار نمی گیرد.

بازیگران سریال ایرانی پس از باران نقش توضیحات
محمود پاک نیت محمود پاک نیت ارباب ارباب عزت سالاری خان منطقه
کتایون ریاحی کتایون ریاحی  خانم بس همسر اول ارباب
مرجان محتشم مرجان محتشم  خانم کوچیک  همسر دوم ارباب
صبا کمالی صبا کمالی  مرضیه نوه ارباب

سریال های صدا و سیما در مورد تاریخ معاصر

این سریال ها نیز تاریخ معاصر ایران را روایت می کنند:

 • شب دهم: حیدر خوش مرام به دختری از اعیان قاجار علاقه مند می شود. اما فخرالزمان برای ازدواج با او یک شرط بسیار سخت می گذارد.
 • خانه ای در تاریکی: ماه تابان دختری بختیاری است که به دنبال این است بداند سرنوشت پدربزگش چه بوده. به همین دلیل به تهران می آید.
 • بانوی سردار: بی بی مریم بختیاری از مبارزان دوران مشروطه و از مخالفان سرسخت حضور انگلیسی ها در ایران بوده است که در این سریال داستان زندگیش روایت می شود.

28- خانه سبز Green House

سریال ایرانی نوستالژی

این سریال روایتگر اتفاقاتی است که برای یک ساختمان با 4 خانواده دوست داستنی می افتد. آقای صباحی و همسرش، پدر و مادر آقای صباحی، خواهر و خواهرزاده و البته پسر و عروس خانواده صباحی ها!

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال خانه سبز را میگه:

دهه هفتاد با سریال هایی مانند آژانس دوستی، خانه ما، همسران، زی زی گو لو تا به تا و … برای همه ما یک نوستالژی است. اما خانه سبز واقعا چیز دیگری بود! سریالی که امیدبخش و انگیزشی حساب می شد. فصل دوم این سریال 10 سال بعد با نام سرزمین سبز ادامه یافت. اما اصلا در حد و اندازه های فصل اول نبود.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1375 اجتماعی-خانوادگی 1 25 بیژن بیرنگ/مسعود رسام سیمافیلم
1386 اجتماعی-خانوادگی 2 13 بیژن بیرنگ سیمافیلم

خلاصه: رضا صباحی وکیل پایه یک دادگستری است و در یک خانه سبز به همراه چند تن از اقوام خود زندگی می کند. او در ابتدا علاقه مند به نویسندگی بود، اما به همراه همسرش عاطفه وکلایی هستند که دوست دارند شادی، امید و سرزندگی خانواده خود را برای موکلینشان هم برقرار کنند اما…

 درباره سریال انگیزشی خانه سبز

در دهه 70 واقعا سریال هایی آموزشی و درس آموز ساخته می شد و با سریال های سوپرمارکتی! فعلی خیلی تفاوت داشت. در خانه سبز مفاهیمی مانند لزوم مذاکره با بزرگترها و کوچکترها، زندگی ساده، سالم و مسالمت آمیز، احترام به خانواده و عدم سخت گیری برای ازدواج فرزندان آموزش داده می شود. هر چند سریال یک روایت ایده آلیستی دارد، ولی امید کلیدواژه اصلی آن است. بر عکس برخی از سریال های نمایش خانگی که بیشتر مخاطب را از زندگی سیر می کنند!!!

حواشی سریال Green House

هزینه هر دقیقه ساخت سریال 80 هزارتومان بود. دستمزد خسرو شکیبایی که در واقع سوپر استار آن زمان سینما و تلویزیون بود، ماهی یک میلیون تومان و مهرانه مهین ترابی 300 هزار تومان بود. اتقاقا در آذر 1400 بیژن بیرنگ یکی از تهیه کنندگان و نویسندگان این سریال از اینکه در این سریال ایرانی تا این حد امید واهی! به مردم داده است از آنها عذرخواهی کرد. مکان جغرافیایی خانه سبز (که به خاطر این سریال نام بیشتر مشاورین املاک شد!!!) در خیابان یازدهم سعادت آباد شرقی است.

بازیگران سریال ایرانی خانه سبز نقش توضیحات
خسرو شکیبایی خسرو شکیبایی رضا صباحی راوی و شخصیت اصلی داستان
مهرانه مهین ترابی مهرانه مهین ترابی عاطفه صدر  همسر رضا
آتنه فقیه نصیر آتنه فقیه نصیری لیلی  عروس رضا و عاطفه
اکرم محمدی اکرم محمدی نرگس  خواهر رضا

دیالوگ ماندگار سریال خانه سبز

به احترام زنده یاد شکیبایی اجازه دهید دوباره دیالوگ تاریخی این سریال را تکرار کنیم:

((به نظر من یه خونه هر جایی می‌ تونه باشه. می‌ تونه بالای یه ساختمون بلند باشه. می‌ تونه توی یه کوچه قدیمی‌ که زیر یه بازارچه‌ است باشه. می‌ تونه بزرگ یا می‌ تونه کوچیک باشه. می‌ تونه برای هرکس مفهومی‌ داشته باشه یا هر رنگی داشته باشه. می‌ تونه به رنگ آجر یا به رنگ شیشه و سنگ باشه. میتونه رنگ قرمز یا به رنگ…

ولی من… یعنی بهتره بگم ما، معتقدیم خونه هرچی که باشه، باید سبز باشه. بله، سبز و همیشه سبز…))

سریال های زیر نیز مشابه خانه سبز هستند. اگر به سریال ایرانی خانه سبز علاقه دارید، می توانید این سریال ها هم مشاهده کنید:

 • همسران: دو زوج کمال و مهین و علی و مریم در یک ساختمان زندگی می کنند. آنها در مشکلاتی که دارند به خوبی با هم تعامل می کنند. اما بعدها مشخص می شود که کمال، دایی مریم است.
 • آژانس دوستی: این سریال داستان یک آژانس مسافربری به نام آژانس دوستی را روایت می کند.
 • شمعدونی: دو خانواده مظاهری و سعادتی در همسایگی یکدیگر زندگی می کنند. داستان سریال روایتگر مشکلات اجتماعی و معضلات روزمره آنها است.

29- پدر سالار Pedar Salar

سریال ایرانی

عروس کوچک اسدا… خان، اصلا دوست ندارد در کنار خانواده پدرشوهرش زندگی کند. در حالی که اسدا… اعتقاد دارد همه عروس هایش باید در کنار او زندگی کنند.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال پدر سالار را میگه:

زمانی که تلویزیون فقط 2 شبکه داشت و کنداکتور برنامه های این دو شبکه را مردم در روزنامه های کثیرالانشتار می خواندند، یک سریال به شدت مورد توجه قرار گرفته بود. طوری که اغلب کاسبان موقع این سریال به خانه باز می گشتند تا آن را ببینند. پدرسالار اکبر خواجویی شاید خاطره انگیز ترین درام اجتماعی دهه 70 باشد.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1372 درام 1 25 اکبر خواجویی سیما فیلم

خلاصه: داستان این سریال ایرانی در مورد خانواده واعظیان است. اسدا… خان، پدر خانواده اعتقاد دارد یک دختر پس از ازدواج باید در خانه پدر شوهرش زندگی کند. از این رو سه فرزند پسرش باید در کنارش زندگی کنند. ولی دخترانش (زری و مهری) در خانه پدر شوهرانشان بمانند! اما آذر همسر ناصر ( پسر کوچک اسدا…) با این سیاست مخالف است و قصد دارد زندگی مستقلی داشته باشد. اسدا… فکر می کند اگر به این خواسته عروسش تن دهد، هم صلابت خود را از دست می دهد و هم بقیه عروس هایش چینین درخواستی خواهند کرد. از این رو اختلاف نظرها زیادی بین آنها شکل می گیرد و…

سریال ماندگار پدرسالار

پدرسالار چون با بطن زندگی مردم هماهنگ بود، چون بدون شیله پیله بود و از مردم بود به سرعت محبوب شد. زندگی ساده و البته قابل درک خانواده واعظیان، اختلاف نظرهای خانوادگی معمولی و مرسوم، فضائلی مانند احترام به بزرگتر و … جزو جذابیت های این سریال بود.

 حواشی سریال Pedar Salar

کمند امیر سلیمانی که نقش آذر، عروس لجباز اسدا.. خان را بازی کرد چنان منفور شد که چندین بار به قتل تهدید شد. ناصر هاشمی نیز در یک مصاحبه گفت بارها در کوچه و خیابان، مردم سر راه او را گرفته اند و از او خواستند به پدر احترام بگذارد و حرف پدرش را گوش کند! جالب است بدانید چند وقت پیش شبکه آی فیلم اعلام کرد که مخاطبان سریال پدر سالار (که بعد از حدود 26 سال باز پخش شد) بیشترین درصد بینندگان این شبکه را به خود اختصاص داده است!

بازیگران سریال پدر سالار نقش توضیحات
محمدعلی کشاورز محمد علی کشاورز  اسدالله واعظیان  پدر خانواده
حمیده خیرآبادی حمیده خیرآبادی  ملوک  مادر خانواده
ناصر هاشمی ناصر هاشمی ناصر پسر اسدالله خان
کمند امیرسلیمانی  کمند امیرسلیمانی آذر عروس اسدالله خان

سریال های پدرسالارانه

این سریال ها نیز ماهیتا شبیه پدرسالار هستند:

 • کهنه سوار: حسین دوست دارد کشتی گیر شود. چرا که پدرش یک کشتی گیر محبوب بوده. اما پدر حسین به شدت با ورود او به کشتی مخالف است.
 • در قلب من: این مجموعه نیز روایتگر مسائل اجتماعی دو جوان به نام های رضا و سارا است که برای رسیدن به یکدیگر مشکلات زیادی دارند.
 • هشت بهشت: یک راهزن پس از این که انقلابی درونی در او رخ می دهد سعی می کند رفتار و کارهای خود را تغییر دهد.

30- هزار دستان Hezar Dastan

سریال ایرانی تاریخی

رضا یک خوشنویس است. او که در مشهد و در دوران سلطنت پهلوی اول زندگی می کند به واسطه دیدگاه های سیاسی خاصش مورد تعقیب یک مفتش سرسخت به نام شش انگشتی قرار می گیرد.

محدثه در 1 دقیقه خلاصه سریال هزار دستان را میگه:

مگر می شود از بهترین سریال های ایرانی نام ببریم اما اسمی از علی حاتمی و هزاردستانش گفته نشود. سریالی که به خاطر آن شهرک سینمایی غزالی ساخته شد تا امروزه ده ها سریال و فیلم تاریخی در آن فیلمبرداری شود. هزاردستان بدون شک یک الگو و کلاس درس برای ساختن همه سریال های تاریخی پس از خود بود.

سال ساخت ژانر تعداد فصل تعداد قسمت ها کارگردان پخش
1367 تاریخی-سیاسی 1 15 علی حاتمی سیمافیلم

خلاصه: داستان این سریال تاریخی در مورد خوش نویسی مشهدی به نام رضا است که در دوره سلطنت پهلوی اول روایت می شود. رضا به دور از هیاهوهای سیاسی در مشهد زندگی می کند. رضا توسط مفتش شش انگشتی دستگیر می شود و باید به یک جرم نکرده اعتراف کند. او در دوران قاجار یک تفنگچی بود و برای شاهزاده های قاجار کار می کرد که…

حقایق سریال هزاردستان

سریال ایرانی هزاردستان سریالی است که ارزش های اخلاقی را به خوبی گوشزد می کند. تقریبا در تک تک دیالوگ ها این ارزش ها نمود دارد. برخی معتقدند شخصیت رضا تفنگچی برگرفته از شخصیت کریم دواتگر (یکی از اعضای کمیته مجارات دوره قاجار که کارشان کشتن مخالفان بوده) است. این موضوع را نه می توان رد و نه می توان تایید کرد. دیالوگ “جماعت خواب، اجتماع خواب زده. جامعه چرتی” که باقر میرزا در این سریال استفاده می کند، نقل محافل روشنفکری دهه 60 و 70 بود!

چرا توصیه می کنیم حتما Hezar Dastan را ببینید؟

بدون شک هزاردستان از همه 29 سریال معرفی شده، یک سر و گردن بالاتر است. به نظر سریال دیگری روی دست هزاردستان علی حاتمی نیاید. توصیه می کنیم حتما این سریال را با دقت تمام مشاهده کنید. هر دیالوگ، شخصیت، موقعیت و حتی آهنگی که می شنوید کارشده و دارای مفهوم و محتوا است.

بازیگران سریال ایرانی هزاردستان نقش توضیحات
جمشید مشایخی جمشید مشایخی رضا تفنگچی به قول علی حاتمی تلفیقی است از عمادالکتاب، میرزا رضا کلهر، کریم دواتگر و علی حاتمی!
عزت ا.. انتظامی  عزت الله انتظامی خان مظفر  به قول علی حاتمی چکیده همه خان های حکومتی در ایران
داوود رشیدی داوود رشیدی  مفتش  به قول علی حاتمی عصاره افرادی مثل سرپاس مختاری، سرهنگ درگاهی، پاسبان عباس بختیاری (معروف به شش انگشتی)
علی نصیریان  علی نصیریان ابوالفتح صحاف  به قول علی حاتمی مجموعه ای از شخصیت‌ هایی مانند اسدا… خان ابوالفتح‌ زاده، میرزا ابراهیم خان منشی‌ زاده، محمد نظرخان مشکوه الممالک که هر سه از اعضای اولیه کمیته مجازات بودند.

سریال های مشابه سریال جاودانه هزاردستان

این سریال ها نیز سریال های جاودانه و فاخری هستند:

 • سلطان صاحبقران: این سریال هم روایت اندرونی دربار ناصرالدین شاه قاجار است.
 • افسانه سلطان و شبان: این افسانه را داریوش فرهنگ با کنایه های فراوانی در سال 1363 ساخت.
 • دلیران تنگستان: شاهکار همایون شهنواز که در قبل از انقلاب ساخته شده است. این سریال از آن رو سریال خاصی است که در دوران پهلوی ساخته شده و اتفاقا ضدانگلیسی است!

پاسخ به سوالات شما در مورد بهترین سریال های ایرانی

 • چرا سریال هایی مانند وفا، کتابفروشی هدهد، زیر تیغ و… در این لیست وجود ندارد؟
  این لیست همواره در حال بروز رسانی و آپدیت شدن است. قطعا سریال های خوب دیگر به آن اضافه خواهند شد.
 • آیا در این لیست از بهترین سریال های ایرانی سریال های کمدی نیز وجود دارد؟
  بله، سریال قهوه تلخ یکی از بهترین سریال های کمدی است که در این لیست به معرفی آن پرداخته ایم.
 • کدام سریال ها در ژانر دفاع مقدس محسوب می شوند؟
  سریال در چشم باد و شوق پرواز زندگی دو شهید را روایت می کنند.
 • کدام سریال ها را می توان با کودکان و نوجوانان دید؟
  توصیه می کنیم سریال های نمایش خانگی را اول خودتان تماشا کنید. اگر تشخیص دادید (که به احتمال زیاد نمی دهید) مناسب کودکان و نوجوانان هستند، آنگاه با آنها ببینید.
 • سریال هزاردستان بهترین سریال ایرانی تاریخ است. چرا در آخر لیست قرار دارد؟
  این لیست بر اساس تاریخ پخش تنظیم شده است. طبیعتا هزاردستان به خاطر قدیمی بودن در انتهای لیست است. وگرنه جای هزاردستان همیشه اول است.
 • بدون شک سریال شب های برره بهترین سریال ایرانی است. چرا در این لیست نامی از آن برده نشده است؟
  شکی نیست که شب های برره جزو زیباترین و پرمعنی ترین سریال های ایرانی است. حتما در آپدیت های بعدی این مقاله، شب های برره اضافه خواهد شد.
 • کدام سریال ها توسط حسن فتحی ساخته شده اند؟
  شهرزاد، مدار صفردرجه و روشن تر از خاموشی جزو ساخته های حسن فتحی هستند.
 • بازیگر مورد علاقه من پارسا پیروزفراست. آیا سریالی از ایشان در این لیست هست؟
  بله، سریال در چشم باد یکی از زیباترین نقش آفرینی های پارسا پیروزفر است.
 • آیا سریال در چشم باد واقعی است؟
  خیر، این شخصیت وجود نداشته است. اما مانند شخصیت های سریال هزاردستان تلفیقی از چندین شخصیت واقعی است.
 • لیست سریال های ایرانی ارائه شده شامل چه نوع ژانرهایی است؟
  در این لیست سعی بر آن بوده تمامی سلایق را پوشش دهیم و انواع سریال های برتر ایرانی از نگاه مردم و همچنین محبوب ترین سریال های صدا سیما و نمایش خانگی را لیست کنیم. در این لیست تمامی ژانرها وجود دارد.
 • معیار انتخاب بهترین سریال های ایرانی از نظر میزبان فا مگ چیست؟
  در این سری نقد و بررسی بر اساس میزان محبوبیت سریال ها از نگاه مردم و شاخص هایی همچون امتیاز imdb سریال های ایرانی را بررسی نموده و بهترین آنها را در این لیست نام برده ایم.

سریال ایرانی در قالب پخش خانگی و همچنین نمایش در شبکه صدا و سیما دسته بندی می شود. اصولا سریال های نمایش خانگی ایرانی دارای سرمایه گذارانی حقیقی و حقوقی غیر از نهادهای مربوط به صدا و سیما هستند اما سریال های ایرانی تلوزیون (صدا و سیما) مستقیما بودجه خود را از نهادهای ذی ربط سازمان صدا و سیمای ایران دریافت می کنند و از طرفی ضوبط و چارچوب های خاصی نیز دارند. فاکتورهای مختلفی بری انتخاب یک سریال ایرانی جدید و خوب مطرح است. بر همین اساس در تهیه لیست بهترین سریال های ایرانی دو دسته بندی کلی را در نظر گرفتیم. در ابتدا 15 تا از سریال های جدید ایرانی نمایش خانگی و پس از آن بهترین سریال ایرانی صدا و سیما را لیست کرده ایم. این سریال ها هم براساس علاقه و استقبال مخاطبان (و یاشاید تبلیغات و سرو صدا آنها) و هم براساس محتوا و کیفیت انتخاب شده اند. طبیعتا بعضی از سریال های ایرانی را فقط به خاطر اینکه پرسر و صدا بودند نام بردیم.

محتوای تیمی کار شده

تیم تحریریه میزبان فا با تحقیقات گسترده بهترین عناوین آموزشی و نقد و بررسی را گردآوری کرده سپس تحقیقات کل اعضای گروه به رشته تحریر در می آید تا جزئیات، چالش های ذهن مخاطب را برطرف کنند. عرفان اسدی نتیحه تحقیقات را تالیف کرده و داوود صادقی موضوعات را با نگاه ریزبینانه خود مورد بررسی قرار داده و آن را به صورت یک ویدیوی هیجان انگیز ارائه می دهد. محدثه اسماعیلی با تکنیک های تولید محتوا روز دنیا، محتوای مقاله را مورد ارزیابی نهایی قرار داده و تکمیل می کند و خروجی نهایی به کاربران شبکه های دیگر نیز ارائه می شود. اثری که مطالعه کردید حاصل تلاش شبانه روی یک تیم قدرتمند با نظارت بسیار دقیق و راهنمایی های علی یزدان پرست است او هر روز محتوای تیمی را با جدیدترین الگوریتم های سئو مورد بازنگری و ویرایش قرار می دهد.

‫16 دیدگاه ها

  1. سلام وقت بخیر؛
   سپاس از محبتی که به تیم تحریریه میزبان فا مگ دارید.
   لیست سریال های برتر ایرانی در برنامه بروزرسانی ما قرار دارد و سریال های ایرانی پیشنهادی کاربران هم به زودی نقد و بررسی و به لیست اضافه خواهد شد.
   ممنون که همراه ما هستید.

 1. سریال ممنوعه با بازی میلاد کی مرام خیلی زیبا بود وبهترین بخش سریال قسمتهایی بود که ایشان بازی می‌کردند

  1. سلام روزبخیر؛
   بله ممنوعه سریال ایرانی متفاوتی بود که ناهنجاری های جامعه رو به تصویر میکشید… نقش آفرینی خانم الهه حصاری هم خوب بود.

 2. با سلام
  به نظر من فقط این سریال‌ها ارزش دیدن دارند که به سلیقه خودم به ترتیب و رتبه بندی شده فهرست کردم و تماشای اونها را پیشنهاد میکنم:
  1- زخم کاری (سریال عالیه البته بخاطر اعمال فشار و ممیزی سنگینی که روش خورد در قسمتهای پایانی گیراییش کم میشه و گنگ میشه و ۳ قسمت آخر بخاطر همین مسئله و کمی هم خراب کردن فیلمنامه سرهم بندی شده و ضعیف شد ولی ۱۲ قسمت اول عالیه)
  2- ممنوعه
  3- شهرزاد (فقط فصل اول)
  4- هیولا
  5- قورباغه
  6- جیران
  7- همگناه (فصل اولش بهتر از فصل دومه و فصل دوم به نوعی سرهم بندی شده ست ولی بازم بازیها عالیه)
  8- میدان سرخ
  9- حرفه‌ای
  10- سیاوش
  11- عاشقانه
  12- یاغی

  سریال‌ میخواهم زنده بمانم شروعی عالی و نوستالژیک داره اما به شدت خصوصا در قسمتهای پایانی وا میره و حتی دست‌کم مثل سریال همگناه از بازی‌های خوب برخوردار نیست، سریال گیسو فاجعه هست، سریال مانکن ملودرامی آبکی با پایان بندی فاجعه و مابقی هم عمدتا به همین شکل..
  سریالهایی که پیشنهاد دادم دست‌کم یا بازی‌های خوب یا داستان خوب رو دارن و بعضا هر دو رو در اکثر سریال یا حتی همه سریال دارن..
  موفق باشید.

  1. سلام و احترام؛
   سپاس از اینکه نام سریال های ایرانی محبوب خودتون رو با ما و کاربران به اشتراک گذاشتید. سریال های ایرانی نمایش خانگی که نام بردید در حال حاضر بسیار عالی و محبوب هستند.
   از بین لیست سریال قورباغه، شهرزاد، جیران و ممنوعه و یاغی و زخم کاری سریال های مورد علاقه و محبوب من بودن 😍

  1. سلام و احترام؛
   سپاس از توجه و محبتی که به تحریریه میزبان فا مگ دارید… خرسندیم گلچین سریال های ایرانی مورد پسند واقع شده با توجه به تنوه سریال های ایرانی و همچنین افزایش روزافزون سریال های ایرانی نمایش خانگی این محتوا نیز به زودی بروزرسانی خواهد شد…

  1. سلام و احترام؛
   سریال های ایرانی متعددی وجود داره و البته سریال آقازاده هم یکی از بهترین ها بوده… در حال حاضر به شکل روزافزونی شاهد تولید سریال های شبکه نمایش خانگی هستیم…

 3. سریال فقط چاق و لاغر لامصب دل‌هره‌ای که این سریال به من وارد می‌کرد رو جای دیگه تجربه نکردم 🤣

  1. سلام و احترام؛
   این سریال هم در زمان خودش خیلی محبوب بوده 😁😁

  1. سلام و احترام؛
   خرسندیم که فیلم های ایرانی موجود در این لیست مورد پسند واقع شده به زودی این لیست بروزرسانی و فیلم و سریال های جدیدتر نیز به آن اضافه خواهد شد چنانچه به فیلم های ایرانی علاقه دارید می توانید لیست زیر را هم بررسی کنید:
   معرفی بهترین فیلم های سینمایی ایرانی از نگاه مردم به همراه ویدیو

  1. سلام و احترام باران عزیز؛
   خرسندیم در لیست سریال های ایرانی گزینه ای را یافتید که مورد رضایت شما بوده است چنانچه سریال ایرانی خوبی میشناسید نام ببرید تا مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا